Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Roula2021 είπε:

Μου δώσανε τα αποτελέσματα ζακχαρου μετα απο μια ωρα μετρησης ηταν 160 

Εσάς ποσο ηταν μετα απο μια ώρα?

Νομίζω εξαρτάται από το πόση γλυκόζη σου δώσανε... Εμενα με 75γρ γλυκοζη μετά από μια ώρα ήμουν 186 και μετά από 2 ώρες 155...εγω όμως το ξέρω από την 11η εβδομάδα ότι εχω διαβήτη κύησης και κάνω διατροφή όπως σου είπα και απλά το κουμαντάρω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, myrina είπε:

Αχ από Tesco παραγγελνα κι εγώ στην πρώτη κόρη!! Είχε πολύ οικονομικά ρουχαλάκια!! Μετά άλλαξαν όμως κάτι στις παραγγελίες εξωτερικού  (έβαλαν τελωνείο, ούτε ξέρω τι παίζει) κι έτσι δεν παραγγέλνω πλέον απέξω.. Όσο για τα primark έχω πάει σε αυτο στο Παρίσι (έχω ζήσει Γαλλια καποια χρόνια), ο παράδεισος του καταναλωτή!! Δεν σου φτάνει μια μέρα!! Και οι τιμές πραγματικά πολύ χαμηλές!!!

Εισαι ψυχολόγος ή γενικα στο χώρο της ιατρικής? Τα λες πολυ ωραία για τους μηχανισμούς!!! :-)

Κιλα κι εγώ δοξα τω Θεώ ακόμα δεν έχω πάρει, εκτός από τα χαμένα που έχασα ως τον 5ο μήνα! Ειμαι δλδ 109 ενώ ξεκίνησα 110. Παρόλα αυτά έχω κι εγώ διάφορους πόνους, γιατί αν και τα είχα ήδη αυτα τα κιλά, τώρα είναι εστιασμένα στην κοιλιά, και αυτό μεταβάλλει το κέντρο βάρους (το διάβαζα σε ένα άρθρο) οποτε έτσι δικαιολογούνται οι πόνοι...

@myrinaΕγω έχω την τύχη να έχω την αδερφή μου στο Λονδίνο και μου στέλνει από αυτά τα μαγαζία ρουχα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

 

Εμείς πήγαμε σήμερα στο καθιερωμένο μας ραντεβού! Μας βρήκε τέλεια! Έχουμε φτάσει 1200!!! Έχουμε κεφαλάκι κάτω αλλά ακόμα είναι νωρίς λέει μπορεί να γυρίσει αν και θα θέλαμε να μείνει έτσι!!!

 

Για Doppler είπε ότι θα το δούμε την επόμενη φορά αν θα δει κάτι περίεργο θα με στείλει να κάνω!!! 

 

Επίσης χτες ήρθαν πράγματα!! Καρότσι Πορτ μπεμπέ, κάθισμα αυτοκινήτου! Πήρα και κάτι ψιλορουχαλακια... Λέω σιγά σιγά να φτιάξω βαλιτσα... Να την έχω έτοιμη τον άλλο μήνα... 

 

Επίσης να ρωτήσω αν έχει ξεκινήσει καμία διαδικασίες για να πάει χαρτιά στη δουλειά για την άδεια κυοφορίας;;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

@myrinaΕγω έχω την τύχη να έχω την αδερφή μου στο Λονδίνο και μου στέλνει από αυτά τα μαγαζία ρουχα!!

Τυχερούλα!!

5 ώρες πρίν, dpilo είπε:

Λέω σιγά σιγά να φτιάξω βαλιτσα... Να την έχω έτοιμη τον άλλο μήνα... 

 

Επίσης να ρωτήσω αν έχει ξεκινήσει καμία διαδικασίες για να πάει χαρτιά στη δουλειά για την άδεια κυοφορίας;;

Κι εγώ έχω ξεκινήσει να μαζεύω τα πράγματα για τις βαλίτσες του μαιευτηρίου (και στα κορίτσια είχα 2, μια δική μου, μια του μωρού, μικρά σακ βουαγιαζ) θέλω όταν μπει Δεκέμβρης να είναι όλα έτοιμα και απλα να περιμένω μετά!

Για την άδεια (από ότι θυμάμαι από τις άλλες αν και έχουν περάσει χρόνια,  ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι) χρειάζεσαι μια γνωμάτευση/βεβαίωση για την πιθανή ημερομηνία τοκετού,  και παίρνεις αδεια 2 μηνες πριν. Ρωτά και στη δουλειά σου για σίγουρα! 

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, dpilo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!

 

Εμείς πήγαμε σήμερα στο καθιερωμένο μας ραντεβού! Μας βρήκε τέλεια! Έχουμε φτάσει 1200!!! Έχουμε κεφαλάκι κάτω αλλά ακόμα είναι νωρίς λέει μπορεί να γυρίσει αν και θα θέλαμε να μείνει έτσι!!!

 

Για Doppler είπε ότι θα το δούμε την επόμενη φορά αν θα δει κάτι περίεργο θα με στείλει να κάνω!!! 

 

Επίσης χτες ήρθαν πράγματα!! Καρότσι Πορτ μπεμπέ, κάθισμα αυτοκινήτου! Πήρα και κάτι ψιλορουχαλακια... Λέω σιγά σιγά να φτιάξω βαλιτσα... Να την έχω έτοιμη τον άλλο μήνα... 

 

Επίσης να ρωτήσω αν έχει ξεκινήσει καμία διαδικασίες για να πάει χαρτιά στη δουλειά για την άδεια κυοφορίας;;

Καλημέρα! Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν χτες μήπως πρέπει να ξεκινήσουμε διαδικασίες για την άδεια γιατί τώρα γίνονται όλα πιο αργά. Πχ ΙΚΑ πρέπει να κλείσεις ραντεβού για να πας τα χαρτιά.. αν και δεν θυμάμαι καθόλου τα δικαιολογητικά.μονο αυτό ότι ο γιατρός σου δίνει ένα χαρτί με την Πητ. Εμένα νομίζω μου βγαίνει να σταματήσω κάπου 5-8 Δεκεμβρίου. Οπότε σκέφτομαι βαλίτσα μαιευτηρίου και πλύσιμο ρούχων για μωρό και όλα αυτά να τα κάνω μετά.

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!! 

Επιτέλους ειδαμε το μωράκι απόψε!! Είναι όλα καλά, μου το βγάζει 1670 γραμ. Μεγαλουτσικο δλδ, αλλά ευτυχώς μέσα στα όρια. Καλή εικόνα γενικα, το doppler μου είπε όντως ότι το προτείνει σε υψηλού κινδύνου, και εάν δει κάτι ανησυχητικό. Εμενα τώρα το άφησε πανω μου, γιατί δεν βλέπει κάτι να τον ανησυχεί. Από την άλλη αν εχουμε και την εξέταση αυτή θα μας δώσει μια παραπάνω σιγουριά. Στις 16 είναι το ραντεβού, θα δω ως τοτε.

Κατά τα άλλα μου είπε να μην κλείσω από τώρα το επόμενο ραντεβού, να μιλήσουμε τέλη του μήνα ξανα και θα δούμε ανάλογα πως θα είναι η κατάσταση επιδημιολογικά. Τον είδα λίγο φοβισμένο. Μου είπε κι άλλα που με αγχωσαν λίγο, όπως πχ ότι αν όταν πάω να γεννήσω βρεθώ θετική θα μου πάρουν το μωρό στα νεογνά και θα μπω 15 μέρες καραντίνα και μετά θα μου το δώσουν. Ή αν βρεθεί αυτός θετικός θα με ξεγεννησει οποιος τύχει. Τεσπα, δεν θέλω να σκέφτομαι όλα αυτά τα ενδεχόμενα και τι μπορεί να παει στραβά, έχει ο Θεός ως τοτε μπορεί και να είναι καλύτερα τα πράγματα, ποιος ξέρει!!

Αύριο θα κατέβω κέντρο γιατί έχει η μεγάλη μου οφθαλμίατρο, το είχαμε κλείσει από 3 μηνες το ραντεβού, κακη συγκυρία γιατι γίνεται της κακομοίρας στην αγορα, έχουν πλακώσει ολοι.. Αν δεν γίνεται της κακομοίρας στο mothercare Θα μπω να πάρω σουτιέν θηλασμού, αυτά και μπιτζαμες μου έχουν μείνει από τα "χοντρά" ψωνια. Ευτυχώς τα υπόλοιπα τα έχω πάρει ηδη ή μου τα έχουν δώσει! Αν γίνεται πολυ χαμος θα τα παραγγείλω από ίντερνετ και ελπίζω να πετύχω το νούμερο :razz:

Είναι δύσκολη περίοδος, αλλά θετικές σκέψεις, όλα θα πάνε καλά! Θα τα καταφέρουμε! 

  • Μου αρέσει 4

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου ! 

Χαίρομαι που ακούω ότι έρχονται τα ψώνια σας και γενικά που σας ακούω καλά! Η αλήθεια είναι ότι δε ζούμε ήρεμες στιγμές με όλα αυτά αλλά θα ευχόμαστε τα μέτρα αυτά να πιάσουν τόπο γιατί πραγματικά είχε ξεφύγει η κατάσταση έξω. Μένω κέντρο Αθήνας κ πραγματικά τα πράγματα δεν ήταν όπως θα έπρεπε εν μέσω πανδημίας. Προσέχουμε τους εαυτούς μας τόσο πολύ για εμάς κ τα μωράκια μας οπότε πολύ δύσκολο να μας συμβεί κάτι.

@myrina τι ωραία που το είδατε επιτέλους κ είναι όλα πολύ καλά! Άξιζε η αναμονή χιχι! Όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς κ έχεις όλο τον καιρό να σκεφτείς για το doppler Κ όλα. Μην αγχώνεσαι για αυτά που σου είπε. Θα ήθελε να σου κάνει απλά μια ενημέρωση για το τι συμβαίνει. Δε θα γίνει κάτι αρνητικό ! Κ μόνο που μας ήρθαν τα μωράκια τέτοια χρονιά αποδεικνύει ότι ήρθαν για να μείνουν χωρίς να λογαριάζουν τπτ,οπότε δε μας πιάνει ούτε έμας ούτε τα μικρούλια. Εξάλλου είναι ρατσιστής ο ιός κ διαλέγει τους άντρες :P.

Επίσης ήθελα να σου απαντήσω επειδή δε μπήκα εχθές ,δεν ειμαι γιατρός, αλλά ναι ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια κ είμαι στο χώρο της ψυχικής υγείας. Απ αλλού ξεκίνησα αλλά τώρα ειμαι στο θεραπευτικό κομμάτι (που το είχα πάντα στη ζωή μου.) κ  πλέον ασχολούμαι ουσιαστικά με τους ανθρώπους κ οχι μόνο :-).  Σε ευχαριστώ πάντως :x

Τα δικά μου...Είχα ραντεβού με τη μαία αλλά θα το κάνουμε με βιντεοκλήση είπαμε λόγω lockdown οπότε ότι πουμε θα σας πω! Επίσης κορίτσια δε ξέρω για εσάς αλλά βλέπω μεγάλη αλλαγή στην κοιλίτσα σε σχέση με λίγες ημέρες πριν,μεγαλώνουμε :).

  • Μου αρέσει 2

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

Καλησπέρα σας κοροτσια!!!Εγω σήμερα το πρωί έχω ραντεβού με τ γιατρό!!Μια ερώτηση έχει καμία λίστα από το μαιευτήριο τι θα χρειαστούμε!!

Μαρία Καλημέρα! Εξαρτάται που θα γεννήσεις,  πχ εγώ γενναω σε δημόσιο νοσοκομείο, θα χρειαστώ τα πάντα! Αν γεννας σε ιδιωτική κλινική τώρα αυτούς να σου πουν, συνήθως έχουν λίστα να σου δώσουν.

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vivi24 είπε:

τι κάνετε κορίτσια ?? εγώ έχω 2 μέρες με θολούρα και υπνηλία..... συμπάσχει καμία ??

Υπνηλία μονίμως!! Θα μπορούσα να κοιμάμαι όλη μέρα, αλλά με 2 παιδιά περιορίζομαι στο βράδυ!! Θολούρα όχι, αλλά δυσκολία να κάνω focus εχω, και τα αντανακλαστικά μου δεν είναι καλά, το είπα χθες στο γιατρό και μου είπε ότι είναι αναμενόμενο.

  • Μου αρέσει 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Θολούρα δεν έχω αλλά υπνηλία ναι. Βέβαια φταίει κ που το βράδυ κοιμάμαι με διαλείμματα. Επισης μου πέφτουν συνέχεια πράγματα κάτω. Αλλά κ αυτό ξέρω είναι λογικό... Αυτό που έχω είναι το λαχάνιασμα . Λαχανιαζω αν πχ πάω από το ένα δωμάτιο στο άλλο πχ να τακτοποιήσω τα σιδέρωμενα ,όχι δηλ κάτι να κάνω ιδιαίτερα. 

@myrina  μου να σε ρωτήσω κατι; έχεις πάρει απο τον καρφιτσωμενο γατο πραγματάκια; είναι Ηράκλειο για αυτό σε ρωτάω αν το ξέρεις το μαγαζί κ αν έχεις ψωνίσει 

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Λαχανιαζω αν πχ πάω από το ένα δωμάτιο στο άλλο πχ να τακτοποιήσω τα σιδέρωμενα ,όχι δηλ κάτι να κάνω ιδιαίτερα. 

@myrina  μου να σε ρωτήσω κατι; έχεις πάρει απο τον καρφιτσωμενο γατο πραγματάκια; είναι Ηράκλειο για αυτό σε ρωτάω αν το ξέρεις το μαγαζί κ αν έχεις ψωνίσει 

Κι εγώ λαχανιαζω αλλα με τις σκαλες! 

Δεν ξέρω το μαγαζί, σόρρυ.. :-/ 

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...