Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!έχει ξεκινήσει καμία διαδικασία για να πάρει το επίδομα κύησης να με διαφωτίσει για τη διαδικασία? Έχω μπερδευτεί πολύ σχετικά με το τι χρειάζεται. Το μόνο που έχω κάνει είναι να πάρω από το γιατρό μου ένα χαρτί που γράφει την ΠΗΤ.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!έχει ξεκινήσει καμία διαδικασία για να πάρει το επίδομα κύησης να με διαφωτίσει για τη διαδικασία? Έχω μπερδευτεί πολύ σχετικά με το τι χρειάζεται. Το μόνο που έχω κάνει είναι να πάρω από το γιατρό μου ένα χαρτί που γράφει την ΠΗΤ.

Αν λες για επιδόματα ικα εγκυμοσύνης (νομίζω λοχίας και κυοφοριας λέγονται) .. Πήρα εχθές τηλέφωνο στο ΙΚΑ και πέρασα από εκεί και μου έδωσαν κατι υπεθευνες δηλώσεις μια να τν συμπληρώσω εγώ κ μια ο εργοδότης μου και μαζί με αυτές να τους κρατάω ΠΗΤ από τον γιατρό και το IBAN μου... Αυτά ξέρω... Την άλλη εβδομάδα θα πάω να τους τα δώσω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , KwnKwn10 είπε:

Αν λες για επιδόματα ικα εγκυμοσύνης (νομίζω λοχίας και κυοφοριας λέγονται) .. Πήρα εχθές τηλέφωνο στο ΙΚΑ και πέρασα από εκεί και μου έδωσαν κατι υπεθευνες δηλώσεις μια να τν συμπληρώσω εγώ κ μια ο εργοδότης μου και μαζί με αυτές να τους κρατάω ΠΗΤ από τον γιατρό και το IBAN μου... Αυτά ξέρω... Την άλλη εβδομάδα θα πάω να τους τα δώσω. 

Ναι ναι γι αυτά λέω κι εγώ . Έψαχνα μήπως τα έβρισκα πουθενά από το ίντερνετ τα έντυπα αλλά δεν μπορώ... :-( βρηκα μόνο από την εγκυμοσύνη την πρώτη μου ένα έντυπο που λέει υπεύθυνη δήλωση για κυοφορία λοχεία και λέει εγώ ο τάδε εργοδότης δηλώνω ότι δεν θα επιτρέψω στην τάδε να εργαστεί για οσο χρονικό διάστημα επιδοτείται από το ΙΚΑ λόγω μητρότητας. Υποθέτω αυτό είναι το έντυπο του εργοδότη. Αυτό που συμπληρώνουμε εμείς δεν μπορώ να βρω με τίποτα...αν και νομίζω είναι κάτι ανάλογο ε? Που να λέει δεν θα εργαστώ για το χρονικό διάστημα που επιδοτούμαι από το ΙΚΑ..


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Ναι ναι γι αυτά λέω κι εγώ . Έψαχνα μήπως τα έβρισκα πουθενά από το ίντερνετ τα έντυπα αλλά δεν μπορώ... :-( βρηκα μόνο από την εγκυμοσύνη την πρώτη μου ένα έντυπο που λέει υπεύθυνη δήλωση για κυοφορία λοχεία και λέει εγώ ο τάδε εργοδότης δηλώνω ότι δεν θα επιτρέψω στην τάδε να εργαστεί για οσο χρονικό διάστημα επιδοτείται από το ΙΚΑ λόγω μητρότητας. Υποθέτω αυτό είναι το έντυπο του εργοδότη. Αυτό που συμπληρώνουμε εμείς δεν μπορώ να βρω με τίποτα...αν και νομίζω είναι κάτι ανάλογο ε? Που να λέει δεν θα εργαστώ για το χρονικό διάστημα που επιδοτούμαι από το ΙΚΑ..

Ακριβώς αυτό είναι.. Λέει δεν θα εργαστώ για όσο επιδοτουμαι κάτι τέτοιο.. Εγώ πήρα τηλ μου τα εκτύπωσαν από το ΙΚΑ και μετά πετάχτηκα τα πήρα και θα τους τα δώσω την άλλη εβδομάδα αφού όμως επικοινωνήσω μαζί τους γιατί δεν είναι όλες τις μέρες εκεί... Πάρε οπωσδήποτε τηλ να σου πουν την διαδικασία και πότε να πας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2020 at 11:50 ΜΜ, butterfly1986 είπε:

Με το καλό κοριτσάκι!!!!! Αν θες πες μου τι φύλο μωράκι έχεις να σε βάλω στο πινακακι μας που είμαστε όλες οι μανουλες του Γενάρη!

Το είδαμε κι εμείς το μικρό μας!!!! 1600 έχει φτάσει το γουρουνάκι! Μου έγραψαν μηνιαίες εξετάσεις αλλά πάλι δεν μου είπαν να κάνω καμπύλη σακχάρου... Αν κ νομίζω κ την άλλη φορά κάπου στις 30 βδομάδες είχα κάνει. Τον ρώτησα και αν θα κάνουμε φυσιολογικό η καίσαρικη και μου είπε ότι προκύψει. Το μωρό ήδη είναι με το κεφάλι προς τα κάτω.αυτα από μένα! 

Καλημερααα...

Ευχαριστωωω... και σε σενα και ολες ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη με υγιη μωρακια!!! 

11/1 αγορι, Δημοσιο Θεσσαλονικης

Doppler εκανα χθες, 1800, ολα σουπερ!! Ενω το πρωτο τριμηνο ειχα αιμοραγγια λογω χαμηλου πλακουντα!!! πλεον ολα εξελλισονται φυσιολογικα!!

Καμια να μην στεναχωριεται για τπτ!! Να παλευετε!! Υπομονη τα εμβρυακια να ειναι υγιη!! Αυτο ειναι το παν!!

Εχω ενα αγορακι: 3μιση ετων

και τωρα ειμαι 31και3 εβδομαδων...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, KwnKwn10 είπε:

Ακριβώς αυτό είναι.. Λέει δεν θα εργαστώ για όσο επιδοτουμαι κάτι τέτοιο.. Εγώ πήρα τηλ μου τα εκτύπωσαν από το ΙΚΑ και μετά πετάχτηκα τα πήρα και θα τους τα δώσω την άλλη εβδομάδα αφού όμως επικοινωνήσω μαζί τους γιατί δεν είναι όλες τις μέρες εκεί... Πάρε οπωσδήποτε τηλ να σου πουν την διαδικασία και πότε να πας

Σ ευχαριστώ κοριτσάκι μου για τις απαντήσεις σου!θα πάρω τηλ στο κοντινό μου ΙΚΑ αν είναι να πεταχτω κι εγώ να τα πάρω!

Just now, enjoy είπε:

Καλημερααα...

Ευχαριστωωω... και σε σενα και ολες ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη με υγιη μωρακια!!! 

11/1 αγορι, Δημοσιο Θεσσαλονικης

Doppler εκανα χθες, 1800, ολα σουπερ!! Ενω το πρωτο τριμηνο ειχα αιμοραγγια λογω χαμηλου πλακουντα!!! πλεον ολα εξελλισονται φυσιολογικα!!

Καμια να μην στεναχωριεται για τπτ!! Να παλευετε!! Υπομονη τα εμβρυακια να ειναι υγιη!! Αυτο ειναι το παν!!

Εχω ενα αγορακι: 3μιση ετων

και τωρα ειμαι 31και3 εβδομαδων...

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!!!!έχω κι εγώ 2 αγοράκια 3 χρονών! Και με το καλό το μωράκι σου!!!

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Dhmh4                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91              αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡

@Opheliav               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@enjoy             αγοράκι -- ΠΗΤ 11/01 -- Δημόσιο Νοσοκομείο, Θεσσαλονίκη ♡

@Marialena123         αγοράκι -- ΠΗΤ 17/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@myrina                   αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Dhmh4

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@dpilo   αγοράκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινικη Μητέρα, Αττική ♡

@Bellitsa!                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

@Τουτουνι               ♡ κοριτσάκι   αγοράκι - ΠΗΤ 29/01 -- Κλινική Μητέρα,Αττικη 

@KwnKwn10.   ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 30/01 -- Νοσοκομείο Αγίου Νικολάου Κρήτης ♡

Σύνολο Μανούλες - 18

Σύνολο Αντράκια - 10

Σύνολο Πριγκίπισσες -9

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Marian91 είπε:

Γειά σας κορίτσια κάποια από εσάς είχε γράψει ότι είχε πάθει χολοσταση στην πρώτη της εγκυμοσύνη πως το καταλαβες; κι τι είχες κανει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Εγώ ήμουν που είχα πάθει χολοσταση. Είχα αρχίσει να έχω υπερβολική φαγούρα σε όλο το σώμα όλη μέρα και τα βράδια ακόμη πιο έντονα. Μου έγραψε ο γιατρός κάτι εξετάσεις που κάνουν για αυτό και επιβεβαιώθηκε το πρόβλημα.ημουνα στις 30 βδομάδες. Το παρακολουθούσαμε συνεχώς με εξετάσεις κάθε δύο μέρες. Τελικα επειδή χειροτέρευε η κατάσταση γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική  32+1. Ξέρω ότι σε εγκυμοσύνες που εμφανίζεται πιο νωρίς κάποιοι γιατροί χορηγούν κάποια θεραπεία για να επιβραδύνουν την κατάσταση και να φτάσουν τις 36-37 βδομάδες.

Πώς τα περάσατε το σκ κορίτσια μου; Εμείς στολίσαμε χριστουγεννιάτικα! Αχ μόνο που σκέφτομαι ότι έκλεισαν οι παιδικοί σταθμοί με έχει πιάσει πανικός. Δεν έχω ιδέα πως θα απασχολουμε όλη μέρα τους μικρούς μέσα στο σπίτι και ταυτόχρονα θα δουλεύουμε κιόλας... :-(

ρε κορίτσια νιώθετε ποτέ βαριά την κοιλιά σας. Μερικές φορές όταν περπατήσω πολύ ώρα η κάνω πολύ ώρα δουλειές και είμαι συνεχώς όρθια αισθάνομαι λες και η κοιλιά γίνεται πολύ βαριά ξαφνικά.

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

@butterfly1986 Καλημερα ααα ωραια Καλές γιορτές να έχουμε!!Θα περάσουν οι μέρες κάτι θα βρείτε να κανετε...Εγω νιώθω μερικές φορές ότι έχω πέτρες και μέσα στην κοιλιά μου :P έχω αρχίσει και νιώθω πιο βαρια γενικά

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Εγώ ήμουν που είχα πάθει χολοσταση. Είχα αρχίσει να έχω υπερβολική φαγούρα σε όλο το σώμα όλη μέρα και τα βράδια ακόμη πιο έντονα. Μου έγραψε ο γιατρός κάτι εξετάσεις που κάνουν για αυτό και επιβεβαιώθηκε το πρόβλημα.ημουνα στις 30 βδομάδες. Το παρακολουθούσαμε συνεχώς με εξετάσεις κάθε δύο μέρες. Τελικα επειδή χειροτέρευε η κατάσταση γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική  32+1. Ξέρω ότι σε εγκυμοσύνες που εμφανίζεται πιο νωρίς κάποιοι γιατροί χορηγούν κάποια θεραπεία για να επιβραδύνουν την κατάσταση και να φτάσουν τις 36-37 βδομάδες.

Πώς τα περάσατε το σκ κορίτσια μου; Εμείς στολίσαμε χριστουγεννιάτικα! Αχ μόνο που σκέφτομαι ότι έκλεισαν οι παιδικοί σταθμοί με έχει πιάσει πανικός. Δεν έχω ιδέα πως θα απασχολουμε όλη μέρα τους μικρούς μέσα στο σπίτι και ταυτόχρονα θα δουλεύουμε κιόλας... :-(

ρε κορίτσια νιώθετε ποτέ βαριά την κοιλιά σας. Μερικές φορές όταν περπατήσω πολύ ώρα η κάνω πολύ ώρα δουλειές και είμαι συνεχώς όρθια αισθάνομαι λες και η κοιλιά γίνεται πολύ βαριά ξαφνικά.

Καλημέρααα κ εγώ αισθάνομαι την κοιλιά πιο βαριά κ έχω πόνους στην πλάτη....έχω τέλος του μήνα ραντεβού κ ανυπομονώ να δω πόσο έχει πάρει γτ εγώ 2.5 κιλά τα πήρα !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vivi24 είπε:

Καλημέρααα κ εγώ αισθάνομαι την κοιλιά πιο βαριά κ έχω πόνους στην πλάτη....έχω τέλος του μήνα ραντεβού κ ανυπομονώ να δω πόσο έχει πάρει γτ εγώ 2.5 κιλά τα πήρα !!!

Αχ κι εμένα πονάει η πλάτη μου. Κυρίως όταν κάτσω αρκετή ώρα σε μια θέση. Βασικά δεν βολευομαι και πουθενά για πολύ ώρα. Φαντάζομαι λογικό έχουν μεγαλώσει τα ζουζούνια μας!

Just now, Klegeo είπε:

Καλησπερα! Εχω ΠΗΤ 11/01 περιμενω αγορακι! Καλως σας βρηκα! 

Καλώς μας ήρθες!!!με το καλό το μωράκι σου!!!!!!

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Dhmh4                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91              αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡

@Opheliav               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@enjoy             αγοράκι -- ΠΗΤ 11/01 -- Δημόσιο Νοσοκομείο, Θεσσαλονίκη ♡

@Klegeo.         αγοράκι -- ΠΗΤ 11/01 --  ♡

@Marialena123         αγοράκι -- ΠΗΤ 17/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@myrina                   αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Dhmh4

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@dpilo   αγοράκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινικη Μητέρα, Αττική ♡

@Bellitsa!                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

@Τουτουνι               ♡ κοριτσάκι   αγοράκι - ΠΗΤ 29/01 -- Κλινική Μητέρα,Αττικη 

@KwnKwn10.   ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 30/01 -- Νοσοκομείο Αγίου Νικολάου Κρήτης ♡

Σύνολο Μανούλες - 19

Σύνολο Αντράκια - 11

Σύνολο Πριγκίπισσες -9

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε???

Για όσες στόλισαν και του χρόνου να ευχηθώ και να είμαστε υγιείς και ελεύθεροι!!! 

Κορίτσια δεν ξέρω... Εγώ έχω βαρύνει.. καταρχάς νυστάζω λες και είμαι στο 1ο τρίμηνο. Γενικά κουράζομαι εύκολα. Από την άλλη υπάρχουν στιγμές που δεν καταλαβαίνω καν ότι είμαι έγκυος. 

Η μέση με είχε πιάσει μια φορά μόνο πριν κάνα μήνα αλλά πάει κι αυτό πέρασε. 

Βασικά έχω βγάλει μια γραμμή κόκκινη στο μηρό εσωτερικά που καταλήγει σε μια στρογγυλή κοκκινίλα. Εκεί που είναι στρογγυλό έχει 2-3 μικρά σπυράκια. Γενικά δεν φαγουριζει εκτός αν το ξύσω εγώ. Έστειλα φωτό στη γιατρό και της μοιάζει με ραγάδα που καταλήγει σε σπασμένο αγγείο. Το παρακολούθησα 5 μέρες αλλά φαίνεται να μην έχει υποχωρήσει. Έστειλα ξανά φωτό. Πάλι μου είπε ότι της φαίνεται για ραγάδα αλλά αν θέλω να δω δερματολόγο. Τώρα τι να πούμε και από φωτογραφίες. 

Έκλεισα ραντεβού. Δεν με νοιάζει να είναι ραγάδα απλά μην είναι τίποτα που να επιρρεασει την εγκυμοσύνη. Εντάξει μάλλον λίγο ακραία σκέφτομαι αλλά τι να κάνω !!!!

 

Είχε καμία σας τίποτα παρόμοιο γενικά? Επίσης οι ραγάδες έχουν φαγούρα?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες καλησπέρα!!

Μόλις μπήκα στο σπίτι από το doppler!! Όλα καλά δοξα τω Θεώ! Αμνιακό καλό, τράχηλος 37 χιλιοστά, το μωρό 1800 γραμ. Γενικά με καθησύχασε! Να μη βάλω ουτε ενα κιλο μου είπε κι αυτός βέβαια! Α το μωρό έχει πολύ μαλλί, φάνηκε και στον υπερηχο που πετούσε! Φατσούλα δεν μας έκανε τη χάρη να δούμε, ήταν γυρισμένο και χεράκια μπροστά στη μουριτσα! Έχει πάρει και θέση! 

  • Μου αρέσει 7

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Καλή εβδομάδα κ κυρίως καλές γιορτές με υγεία κ ηρεμία! Εύχομαι να σας βρίσκω όλες καλά :)

Όσες έχετε παιδάκια έχετε απόλυτο δίκιο! Θα χρειαστεί, φαντασία να απασχολούνται...κάτι θα σκαρφιστεί το μυαλουδάκι. 

Εμείς δεν έχουμε στολίσει ακόμα γιατί παίρνω φυσικό οπότε περιμένω να μας έρθουν προς τα κάτω χιχι

Έχω νέα να σας πω κ να μοιραστώ. Μίλησα με μαία Κ θα είμαστε σε επικοινωνία κ συνεργασία από δω και πέρα . Μου έκατσε πολύ καλά σαν άνθρωπος ,είναι εντυπωσιακή ,με γνώσεις, γλυκύτητα και χιούμορ.  Μιλήσαμε λίγο για τη μέρα εκείνη ,το μόνο που είπαμε ειναι ότι συνήθως οι πρωτοτοκες παίρνουν όλο το μήνα μπροστά τους (αν ειναι όλα φυσιολογικά κ καλά) οποτε εγώ πχ που μπαίνω 1.1 στο μήνα μου μην περιμένω ότι από αρχή ότι μου έρχεται γέννα. Επίσης ότι είναι υπέρ μαζί με το γιατρό βέβαια να ξεκινάει η διαδικασία του τοκετού σπίτι. Με την παράλληλη επικοινωνία κ συμβουλευτική κ των 2 πάντα. Να μου πουν πχ μπες στο μπάνιο Σου κ Κάνε ένα ντουζάκι να χαλαρώσεις...Αυτό μ άρεσε πολύ γιατί το έχω ακούσει από πολλές κοπέλες ,από το να είναι πολλές ώρες νοσοκομείο. 

Μου έδειξε (κάναμε βιντεοκλήση λόγω καραντίνας) αναπνοές για να ξεκινήσω να τις κάνω κ να μου γίνουν συνήθεια που θα βοηθήσουν την ώρα εκείνη . Όπου θα τις κάνω κ σε κατάσταση ηρεμίας για αρχή Αλλά μετά σε ό,τι Κ να κάνω, πχ μαγειρεύω, να κάνω λίγο, βγάινω βόλτα...Κ τότε.... Τέλος μου είπε ότι το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω το κάνω, δηλ που περπατάω 1 ώρα τη μέρα (λόγω κ σκύλου) . Οπότε μου λέει κ τη μπάλα αν δε θες να την έχεις δε με πειράζει καθόλου.  Ότι άλλο βοηθητικό  θα σας λέω :smile:

 

Just now, dpilo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε???

Για όσες στόλισαν και του χρόνου να ευχηθώ και να είμαστε υγιείς και ελεύθεροι!!! 

Κορίτσια δεν ξέρω... Εγώ έχω βαρύνει.. καταρχάς νυστάζω λες και είμαι στο 1ο τρίμηνο. Γενικά κουράζομαι εύκολα. Από την άλλη υπάρχουν στιγμές που δεν καταλαβαίνω καν ότι είμαι έγκυος. 

Η μέση με είχε πιάσει μια φορά μόνο πριν κάνα μήνα αλλά πάει κι αυτό πέρασε. 

Βασικά έχω βγάλει μια γραμμή κόκκινη στο μηρό εσωτερικά που καταλήγει σε μια στρογγυλή κοκκινίλα. Εκεί που είναι στρογγυλό έχει 2-3 μικρά σπυράκια. Γενικά δεν φαγουριζει εκτός αν το ξύσω εγώ. Έστειλα φωτό στη γιατρό και της μοιάζει με ραγάδα που καταλήγει σε σπασμένο αγγείο. Το παρακολούθησα 5 μέρες αλλά φαίνεται να μην έχει υποχωρήσει. Έστειλα ξανά φωτό. Πάλι μου είπε ότι της φαίνεται για ραγάδα αλλά αν θέλω να δω δερματολόγο. Τώρα τι να πούμε και από φωτογραφίες. 

Έκλεισα ραντεβού. Δεν με νοιάζει να είναι ραγάδα απλά μην είναι τίποτα που να επιρρεασει την εγκυμοσύνη. Εντάξει μάλλον λίγο ακραία σκέφτομαι αλλά τι να κάνω !!!!

 

Είχε καμία σας τίποτα παρόμοιο γενικά? Επίσης οι ραγάδες έχουν φαγούρα?

Καλά έκανες Κ έστειλες φωτογραφία. Αλλά δε νομίζω να είναι κάτι σοβαρό ,μη φοβάσαι το μωράκι είναι προστατευμένο.  Το doctoranytime έχει ραντεβού με βιντεοκλήσημε γιατρούς αν θες να το δεις γρήγορα χωρίς μετακινήσεις.  Εμένα οι ραγάδες με τρώνε πάντως....

Επίσης Ναι κ γω έχω βαρύνει αρκετά, ευτυχώς όμως έχω πάρει μόνο 2 κιλά( δε μου επιτρέπουν έτσι κ αλλιώς) . Αλλά αυτό το αίσθημα βάρους το έχω κ γω...αλλά είχα ρωτήσει κ μου είχε πει είναι φυσιολογικό γιατί βαραίνει το μωρό.  

@myrina τέλεια τα νέα σας !!! Όλα με το καλο εύχομαι κ στις υπόλοιπες εβδομάδες που μας μένουν 

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...