Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, myrina είπε:

Κοριτσάρες καλησπέρα!!

Μόλις μπήκα στο σπίτι από το doppler!! Όλα καλά δοξα τω Θεώ! Αμνιακό καλό, τράχηλος 37 χιλιοστά, το μωρό 1800 γραμ. Γενικά με καθησύχασε! Να μη βάλω ουτε ενα κιλο μου είπε κι αυτός βέβαια! Α το μωρό έχει πολύ μαλλί, φάνηκε και στον υπερηχο που πετούσε! Φατσούλα δεν μας έκανε τη χάρη να δούμε, ήταν γυρισμένο και χεράκια μπροστά στη μουριτσα! Έχει πάρει και θέση! 

Τελειαααα....όλα καλά να πάνε!! κιλά πόσα έχεις πάρει καλέ και σου λέει να μην πάρεις άλλα??? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Τελειαααα....όλα καλά να πάνε!! κιλά πόσα έχεις πάρει καλέ και σου λέει να μην πάρεις άλλα??? 

Βιβή καθόλου δεν έχω πάρει, έκανα και διατροφη και έχασα κιολας σε κάποια στιγμή. Τώρα έχω βάλει τα χαμένα και ειμαι ακριβώς στο αρχικό μου βάρος, το οποίο όμως είναι 110 κιλα.. Από την αρχή μου είπε και ο γιατρός μου ότι δεν πρέπει να βάλω καθόλου.. Μέχρι τώρα καλα τα κατάφερα αλλα πλέον δυσκολεύομαι να μην τρώω και να συγκρατηθω.. Αλλα πρέπει αλλιώς θα έχω σοβαρά προβλήματα..

5 ώρες πρίν, dpilo είπε:

Πήγα το απόγευμα δερματολόγο! Τελικά τσίμπημα είναι!!! Δεν κατάλαβα ποτέ να με τσιμπάει κάτι εν τω μεταξύ!!!! 

Κι εμένα πρόσφατα με είχε τσιμπήσει μέλισσα, έχουν τρελαθεί και τα έντομα!! Περαστικά!!

On 16/11/2020 at 2:26 ΠΜ, butterfly1986 είπε:

Πώς τα περάσατε το σκ κορίτσια μου; Εμείς στολίσαμε χριστουγεννιάτικα! Αχ μόνο που σκέφτομαι ότι έκλεισαν οι παιδικοί σταθμοί με έχει πιάσει πανικός. Δεν έχω ιδέα πως θα απασχολουμε όλη μέρα τους μικρούς μέσα στο σπίτι και ταυτόχρονα θα δουλεύουμε κιόλας... :-(

Εμείς δεν έχουμε στολίσει ακόμα, γενικα στολιζω αφού μπει ο Δεκέμβρης! Για τα παιδιά και εμένα σίγουρα θα με κουράζει περισσότερο να είναι στο σπίτι, αλλά νοιώθω και μεγαλύτερη ασφάλεια στο θέμα του ιού.. Εμένα είναι Πρώτη και Τρίτη δημοτικού, θα έχουμε και τρέξιμο με τηλεκπαιδευση, θα ζοριστουμε λίγο αλλα θα τα καταφέρουμε πιστεύω!

On 16/11/2020 at 2:26 ΠΜ, butterfly1986 είπε:

ρε κορίτσια νιώθετε ποτέ βαριά την κοιλιά σας. Μερικές φορές όταν περπατήσω πολύ ώρα η κάνω πολύ ώρα δουλειές και είμαι συνεχώς όρθια αισθάνομαι λες και η κοιλιά γίνεται πολύ βαριά ξαφνικά.

Κι εγώ τα ίδια, αν κουραστώ, αλλά και γενικά (παρόλο που δεν έχω βάλει κιλα) έχω "βαρύνει" πολυ και δυσκολεύομαι σε απλα καθημερινά.. 

15 ώρες πρίν, Lottaki είπε:

Έχω νέα να σας πω κ να μοιραστώ. Μίλησα με μαία Κ θα είμαστε σε επικοινωνία κ συνεργασία από δω και πέρα . Μου έκατσε πολύ καλά σαν άνθρωπος ,είναι εντυπωσιακή ,με γνώσεις, γλυκύτητα και χιούμορ.  Μιλήσαμε λίγο για τη μέρα εκείνη ,το μόνο που είπαμε ειναι ότι συνήθως οι πρωτοτοκες παίρνουν όλο το μήνα μπροστά τους (αν ειναι όλα φυσιολογικά κ καλά) οποτε εγώ πχ που μπαίνω 1.1 στο μήνα μου μην περιμένω ότι από αρχή ότι μου έρχεται γέννα. Επίσης ότι είναι υπέρ μαζί με το γιατρό βέβαια να ξεκινάει η διαδικασία του τοκετού σπίτι. Με την παράλληλη επικοινωνία κ συμβουλευτική κ των 2 πάντα. Να μου πουν πχ μπες στο μπάνιο Σου κ Κάνε ένα ντουζάκι να χαλαρώσεις...Αυτό μ άρεσε πολύ γιατί το έχω ακούσει από πολλές κοπέλες ,από το να είναι πολλές ώρες νοσοκομείο. 

Χαίρομαι πάρα πολύ που βρήκες μια μαια με την οποία νοιωθεις καλα!! Και χαίρομαι και με τον ενθουσιασμό σου :-) 

 

Σε αλλα νέα δικά μας, αφού πλέον βαδίζω στην 32 βδομάδα (31+1) και έχοντας κάνει και το doppler εχθες, μπαίνουμε στην τελική ευθεία! Απίστευτο μου φαίνεται πως πέρασε ο καιρός, παρά τα διάφορα θέματα που είχα σε αυτή την εγκυμοσύνη, μου φαίνεται πως πέρασε πολύ γρήγορα!! Είπα σε μια γυναίκα να ερθει αυτή τη βδομάδα να καθαρίσει, γιατί όπως είπαμε εγώ με δυσκολία τα καταφέρνω με μικρά καθημερινά.. Θα ξεκινήσω επισης να πλενω και να τακτοποιω ρουχαλάκια κοκ. Θέλω όταν μπω στο μηνα μου να ειναι ολα έτοιμα! Από πράγματα έχουμε όλα τα απαραίτητα! Μόνο το μει-ται δεν βρηκα, δεν θυμάμαι καν που το έχω δώσει.. Οπότε θα παραγγείλω μάλλον καινούριο..

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο εμένα κορίτσια! Το ξέρω χάθηκα αλλά πολλές δουλειές!

Κ εγώ νιώθω κάποιες στιγμές την κοιλιά μου βαριά και αυτό το βάρος το νιώθω χαμηλά, ειδικά μετά από περπάτημα.. Κ μερικές φορές τον νιώθω να έχει τουρλώσει το κωλί του προς τα μπροστά και το πιάνω κανονικά.. Νομίζω κιόλας ότι είναι το κωλί!! Η πλάτη μου με πονάει πολύ μετά από δουλειές.. Αλλά προσπαθώ και τα κάνω όλα ακόμα, για όσο μπορώ.. Βέβαια με βοηθάει πολύ ο άντρας μου αλλά επειδή είμαι υποχόνδρια τα ξανακάνω.. Ο πόνος κάτω από το στήθος καλά κρατεί.. Κ σήμερα έχουμε ραντεβού να τον δούμε.. Ελπίζω να είναι όλα φυσιολογικά και να μεγαλώνει το πουλάκι μου γιατί η μανούλα μεγαλώνει.. προς τα έξω.. Εγώ ζυγίστηκα κ δεν το πίστευα, έχω πάρει 12 κιλά!!!!!! Αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί δεν βλέπω κάποια άλλη αλλαγή στο σώμα μου εκτός από την κοιλιά μου που έχει μεγαλώσει και το στήθος.. Αλλά μου φαίνονται πολλά, βέβαια τρώω και πεινάω όλη μέρα.. Θα δούμε μέχρι που θα φτάσουμε..

  • Μου αρέσει 5

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα!  Εχετε διευθετησει οτι χρειαζεται για το επιδομα κυοφοριας? Ακουω κατι καθυστερησεις 2 μηνων στο Εφκα κ εχω αγχωθει! Θα εχω γεννησει ως τοτε:sad:.. Σε αλλα νεα αυτη ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη, η πρωτη κατεληξε σε αποβολη λογω τρισωμιας.. ο μπεμπης ειναι υπερκινητικος, του μιλαω κιολας! Ανυπομονω να τον γνωρισω!! :x

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Κοριτσια καλησπερα!  Εχετε διευθετησει οτι χρειαζεται για το επιδομα κυοφοριας? Ακουω κατι καθυστερησεις 2 μηνων στο Εφκα κ εχω αγχωθει! Θα εχω γεννησει ως τοτε:sad:.. Σε αλλα νεα αυτη ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη, η πρωτη κατεληξε σε αποβολη λογω τρισωμιας.. ο μπεμπης ειναι υπερκινητικος, του μιλαω κιολας! Ανυπομονω να τον γνωρισω!! :x

Εγώ όχι ακόμα. Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τη γιατρό και θα της ζητήσω το χαρτί για να το πάω ΙΚΑ και στη δουλειά. 

Δεν έχω ιδέα για τις καθυστερήσεις αλλά το είχα στο μυαλό μου ότι μπορεί να παίξει κάτι τέτοιο δυστυχώς... Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μας πει!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Klegeo είπε:

Κοριτσια καλησπερα!  Εχετε διευθετησει οτι χρειαζεται για το επιδομα κυοφοριας? Ακουω κατι καθυστερησεις 2 μηνων στο Εφκα κ εχω αγχωθει! Θα εχω γεννησει ως τοτε:sad:.. Σε αλλα νεα αυτη ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη, η πρωτη κατεληξε σε αποβολη λογω τρισωμιας.. ο μπεμπης ειναι υπερκινητικος, του μιλαω κιολας! Ανυπομονω να τον γνωρισω!! :x

Καλησπέρα! 2 μήνες καθυστερήσεις???Παναγία μου..... Εγώ πήρα το χαρτί της ΠΗΤ από το γιατρό κι έχω στείλει στον εργοδότη μου αυτό που πρέπει να συμπληρώσει αυτός. Το δικό μου φαντάζομαι θα το συμπληρώσω εκεί αφού δεν μπορώ να βρω κάτι στο ίντερνετ. Ραντεβού στο εφκα δεν έκλεισα ακόμη αφού δεν έχω όλα τα δικαιολογητικά. Δεν φανταζομουν ότι αργούν τόσο πολύ...


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Καλησπέρα! 2 μήνες καθυστερήσεις???Παναγία μου..... Εγώ πήρα το χαρτί της ΠΗΤ από το γιατρό κι έχω στείλει στον εργοδότη μου αυτό που πρέπει να συμπληρώσει αυτός. Το δικό μου φαντάζομαι θα το συμπληρώσω εκεί αφού δεν μπορώ να βρω κάτι στο ίντερνετ. Ραντεβού στο εφκα δεν έκλεισα ακόμη αφού δεν έχω όλα τα δικαιολογητικά. Δεν φανταζομουν ότι αργούν τόσο πολύ...

Για επιδομα μητροτητας δεν υπαρχει επιλογη για ραντεβου.. Μονο ηλ. Αιτημα και αν σε θεωρησουν προτεραιοτητα θα σε καλεσουν να σουν πουν αν θα πας απο κει η αν θα τα στειλεις σκαναρισμενα με email.. :-?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Για επιδομα μητροτητας δεν υπαρχει επιλογη για ραντεβου.. Μονο ηλ. Αιτημα και αν σε θεωρησουν προτεραιοτητα θα σε καλεσουν να σουν πουν αν θα πας απο κει η αν θα τα στειλεις σκαναρισμενα με email.. :-?

 

Ναι ναι το ξέρω. Αυτό εννοώ ραντεβού. Το αίτημα. Ελπίζω ότι όταν το κάνουμε κάποια στιγμή θα μας απαντήσουν. Μια γνωστή μου το έχει κάνει εδώ και κάνα μηνα και κανείς δεν της έχει απαντήσει. Ήταν πολύ 'εξυπηρετικοι' όταν πήραμε τηλ στο ΙΚΑ. Μας είπαν ότι μόνο αίτημα μπορούμε να στείλουμε και τα δικαιολογητικά να τα βρούμε από το ίντερνετ......


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , butterfly1986 είπε:

Ναι ναι το ξέρω. Αυτό εννοώ ραντεβού. Το αίτημα. Ελπίζω ότι όταν το κάνουμε κάποια στιγμή θα μας απαντήσουν. Μια γνωστή μου το έχει κάνει εδώ και κάνα μηνα και κανείς δεν της έχει απαντήσει. Ήταν πολύ 'εξυπηρετικοι' όταν πήραμε τηλ στο ΙΚΑ. Μας είπαν ότι μόνο αίτημα μπορούμε να στείλουμε και τα δικαιολογητικά να τα βρούμε από το ίντερνετ......

Γεια σας κορίτσια μου.. είδα τη συζήτηση σας και απλά ήθελα να σας πω ότι εγώ είχα κάνει αίτημα και ρωτούσα απλά αν μπορούν να μου στείλουν τι χρειάζεται γιατί δεν καταλαβαίνα από αυτά που διάβαζα στο ίντερνετ. Μου απάντησαν μετά από 20μερες και μάλιστα με ραντεβού. Πήγα λοιπόν την περασμένη Παρασκευή και πήρα ότι χρειαζόταν. Θα τα μαζέψω και σε ένα μηνα πρέπει να πάω με ραντεβού να τα καταθέσω. Όποτε πιστεύω θα σας κλείσουν ραντεβού. Λίγο αργούν όμως πράγματι. Αν δεν ξέρετε τα δικαιολογητικά να σας τα πω...

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου.. είδα τη συζήτηση σας και απλά ήθελα να σας πω ότι εγώ είχα κάνει αίτημα και ρωτούσα απλά αν μπορούν να μου στείλουν τι χρειάζεται γιατί δεν καταλαβαίνα από αυτά που διάβαζα στο ίντερνετ. Μου απάντησαν μετά από 20μερες και μάλιστα με ραντεβού. Πήγα λοιπόν την περασμένη Παρασκευή και πήρα ότι χρειαζόταν. Θα τα μαζέψω και σε ένα μηνα πρέπει να πάω με ραντεβού να τα καταθέσω. Όποτε πιστεύω θα σας κλείσουν ραντεβού. Λίγο αργούν όμως πράγματι. Αν δεν ξέρετε τα δικαιολογητικά να σας τα πω...

Να μας τα πεις αν μπορείς!! @Hope.2019

Link to comment
Share on other sites

@dpiloΚαλημέρα! Σου παραθέτω τι έγραψα την Παρασκευή στην ομάδα του Φεβρουαρίου.

 

Καλημέρα κορίτσια μου.

Με κάποια κοπέλα μίλαγα για το ΙΚΑ αλλά δεν θυμάμαι. Πήγα σήμερα με ραντεβού να ρωτήσω και μου δώσανε κάτι έντυπα. Λοιπόν θέλει βεβαίωση γιατρού συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ εγώ θα πάρω από το κέντρο υγείας της περιοχής μου, βεβαίωση εργοδότη και υπεύθυνη δήλωση δικιά μου είναι ένα έντυπο που μου το έδωσαν εκεί. Επίσης αν έχεις μπει σε αναστολή ζητάς συμπληρωματικά από τον εργοδότη μια βεβαίωση ότι είσαι σε αναστολή από τότε έως τότε επίσης και IBAN. Για την λοχεία μετά τον τοκετό θέλουν ληξιαρχική πράξη γέννησης , βεβαίωση εργοδότη που μου την έδωσαν στο ΙΚΑ σήμερα, μια βεβαίωση που σου δίνουν στο μαιευτήριο και το χαρτί που λέει την ασφάλιση του παιδιού ,πρέπει δηλαδή να το ασφαλίσεις το παιδί πρώτα στο μητρώο... 

Πολλοί γιατροί έχουν το τρίπτυχο που υπογράφεται από τον γιατρό ,τον εργοδότη και εμάς αλλά μου είπαν ότι είναι παλιότερο και ίσως δεν το έχουν όλοι για αυτό μου έδωσε το αντίστοιχο για εμένα και τον εργοδότη μόνο.

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Πραγματικά εύχομαι να βγάλετε άκρη με αυτό το σύστημα που δυστυχώς συνεχίζει να υπάρχει.

Εγώ να σας πω ότι χθες είδαμε το αντράκι μας! Είναι 1600, μεγαλώνει φυσιολογικα και μέσα στα πλαίσια, το αμνιακό εκεί που πρέπει και γενικότερα όλα καλα! Μου έφυγε ένα άγχος! Εν τω μεταξύ χθες ήταν η πρώτη βραδιά που ξύπνησα από τις κλωτσίτσες και τις μπουνίτσες.. Ήταν πραγματικά δυνατές! Και έκανε εντύπωση και στις μαίες το πόσο δραστήριο είναι το πουλάκι μου!!:wub:

  • Μου αρέσει 6

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...