Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια! Σημερα κατεθεσε τα δικαιολογητικα ο αντρας μου για το επιδομα κυοφοριας..  Του πα η τωρα η ποτε! :cool: βεβαια του ειπαν οτι δεν θεωρειται επειγον και οτι μπορει να γινει κ σε εξι μηνες (ας μην το σχολιασω!).. Στα μωρακια μας τωρα.. Με τον υπνο πως τα πατε? Νιωθω το στομαχι μου να πιεζεται πολυ και δυσπνοια ορισμενες φορες.. Πειναω πολυ αλλα σταματαω να τρωω γιατι "φουλαρει"  το στομαχι μου:shock:.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, dpilo είπε:

@Maria mariaaΔλδ πας για πρόωρο αν κατάλαβα καλά ? Γιατί αν είσαι τώρα 1400 τότε θα είσαι αρχές ένατου πριν την 37η βδομάδα. Σωστά?

@dpilo Καλησπέρα στς 4 Ιανουάριου θα είμαι 36 εβδομάδων και 5 ημερών δλδ θα έχω μπει στν 9 μήνα 5 ημέρες λόγο θρομβοφιλιας,θέματα με τν τράχηλο κοντός λέμε από 5-10 Ιανουαρίου εκτός απροόπτου για πιο νωρίς..Και μου ειπε ο γιατρός ότι εγκυμοσύνη που δν θα συμπλήρωση τς 37 εβδομάδες δεν θεωρείται τελειωμένη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Καλημερα κοριτσια! Σημερα κατεθεσε τα δικαιολογητικα ο αντρας μου για το επιδομα κυοφοριας..  Του πα η τωρα η ποτε! :cool: βεβαια του ειπαν οτι δεν θεωρειται επειγον και οτι μπορει να γινει κ σε εξι μηνες (ας μην το σχολιασω!).. Στα μωρακια μας τωρα.. Με τον υπνο πως τα πατε? Νιωθω το στομαχι μου να πιεζεται πολυ και δυσπνοια ορισμενες φορες.. Πειναω πολυ αλλα σταματαω να τρωω γιατι "φουλαρει"  το στομαχι μου:shock:.. 

Αχ άντε ωραία ξεμπερδεψες! Εγώ την άλλη βδομάδα θα τα πάω. Στον ύπνο έτσι κι έτσι. Με πιάνει κι εμένα δύσπνοια!μάλλον πρέπει να βάλω και τρίτο μαξιλάρι :-P Γενικά μας έρχονται κάθε βράδυ και τα δίδυμα στο κρεβάτι οπότε καταλαβαίνετε τι ύπνο κάνω :-/ Μέσα στη μέρα γενικά καλά απλά αν κάθομαι πολύ ώρα στην ίδια θέση με πονάει η πλάτη μου. Το μόνο που με αγχωσε είναι που έκανα εξετάσεις και δεν μου βγήκε καλός ο σίδηρος κι ο αιματοκρίτης. Παρόλο που παίρνω σίδηρο έπεσε ο αιματοκρίτης μου από 34,6 στο 33,4 και η φεριτινη από το 7 στο 4. Έχετε καμία συμβουλή??????? Εγώ το μόνο που σκέφτηκα είναι να παίρνω κ δεύτερο σίδηρο όπως μου είχαν πει στην αρχή.

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena123 Εγω έχω θρομβοφιλια και κοντο τράχηλο και για αυτο θα τη πάρουμε πιο νωρίς και μου ειπε τέλος Νοεμβρίου να κάνω την πρώτη δόση και μετά από 10 ημέρα την άλλη..Μια φιλη μου που έκανε μου ειπε ότι πονάει ισχύει;;

Just now, butterfly1986 είπε:

Αχ άντε ωραία ξεμπερδεψες! Εγώ την άλλη βδομάδα θα τα πάω. Στον ύπνο έτσι κι έτσι. Με πιάνει κι εμένα δύσπνοια!μάλλον πρέπει να βάλω και τρίτο μαξιλάρι :-P Γενικά μας έρχονται κάθε βράδυ και τα δίδυμα στο κρεβάτι οπότε καταλαβαίνετε τι ύπνο κάνω :-/ Μέσα στη μέρα γενικά καλά απλά αν κάθομαι πολύ ώρα στην ίδια θέση με πονάει η πλάτη μου. Το μόνο που με αγχωσε είναι που έκανα εξετάσεις και δεν μου βγήκε καλός ο σίδηρος κι ο αιματοκρίτης. Παρόλο που παίρνω σίδηρο έπεσε ο αιματοκρίτης μου από 34,6 στο 33,4 και η φεριτινη από το 7 στο 4. Έχετε καμία συμβουλή??????? Εγώ το μόνο που σκέφτηκα είναι να παίρνω κ δεύτερο σίδηρο όπως μου είχαν πει στην αρχή.

@butterfly1986 Εγω πίνω 2 φακελάκι σιδερο και έχω πιο χαμηλό μου όμως εγω δεν τρωω καθόλου κρέας ούτε να το μυρίζω δεν μπορώ και ο αιματοκρίτης χαμηλός μου ειπε επειδή μεγαλώνει το μωρό συμβαίνει αυτο και μας τραβάει από εμάς εμενα μου ειπε εάν μπορώ πολυ γάλα και γιαούρτι να τρωω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

@Marialena123 Εγω έχω θρομβοφιλια και κοντο τράχηλο και για αυτο θα τη πάρουμε πιο νωρίς και μου ειπε τέλος Νοεμβρίου να κάνω την πρώτη δόση και μετά από 10 ημέρα την άλλη..Μια φιλη μου που έκανε μου ειπε ότι πονάει ισχύει;;

Όχι καλέ! Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Εντάξει εκείνη τη στιγμή που στην κάνει νιώθεις λιγο το τσίμπημα και το τσούξιμο από το υγρό αλλά μετά δεν θυμάμαι να αισθάνεσαι κάτι ιδιαίτερο.

  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, butterfly1986 είπε:

Αχ άντε ωραία ξεμπερδεψες! Εγώ την άλλη βδομάδα θα τα πάω. Στον ύπνο έτσι κι έτσι. Με πιάνει κι εμένα δύσπνοια!μάλλον πρέπει να βάλω και τρίτο μαξιλάρι :-P Γενικά μας έρχονται κάθε βράδυ και τα δίδυμα στο κρεβάτι οπότε καταλαβαίνετε τι ύπνο κάνω :-/ Μέσα στη μέρα γενικά καλά απλά αν κάθομαι πολύ ώρα στην ίδια θέση με πονάει η πλάτη μου. Το μόνο που με αγχωσε είναι που έκανα εξετάσεις και δεν μου βγήκε καλός ο σίδηρος κι ο αιματοκρίτης. Παρόλο που παίρνω σίδηρο έπεσε ο αιματοκρίτης μου από 34,6 στο 33,4 και η φεριτινη από το 7 στο 4. Έχετε καμία συμβουλή??????? Εγώ το μόνο που σκέφτηκα είναι να παίρνω κ δεύτερο σίδηρο όπως μου είχαν πει στην αρχή.

Εγω παιρνω 2 ποσιμα σιδηρου την μερα και απλα αλλαξα την διατροφη μου με πιο πολλα φαγητα π περιεχουν σιδηρο.. Τωρα στην 32η εβδομαδα επανηλθαν οι τιμες μεσα στα ορια των εξετασεων.. Αλλα στο χαμηλο οριο.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

@Marialena123 Εγω έχω θρομβοφιλια και κοντο τράχηλο και για αυτο θα τη πάρουμε πιο νωρίς και μου ειπε τέλος Νοεμβρίου να κάνω την πρώτη δόση και μετά από 10 ημέρα την άλλη..Μια φιλη μου που έκανε μου ειπε ότι πονάει ισχύει;;

@butterfly1986 Εγω πίνω 2 φακελάκι σιδερο και έχω πιο χαμηλό μου όμως εγω δεν τρωω καθόλου κρέας ούτε να το μυρίζω δεν μπορώ και ο αιματοκρίτης χαμηλός μου ειπε επειδή μεγαλώνει το μωρό συμβαίνει αυτο και μας τραβάει από εμάς εμενα μου ειπε εάν μπορώ πολυ γάλα και γιαούρτι να τρωω 

Άρα μάλλον έκανα βλακεία κι εγώ που τόσο καιρό είχα κόψει τον ένα σίδηρο. Βλέπω όλοι δύο πίνετε. Βέβαια φταίει μάλλον και η διατροφή μου. Κι εγώ δεν είμαι πολύ του κρέατος. Ζήτημα να φάω μια δυο φορές τη βδομάδα και συνήθως κοτόπουλο και χοιρινό που δεν βοηθούν τόσο στο σίδηρο.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Klegeo είπε:

Καλημερα κοριτσια! Σημερα κατεθεσε τα δικαιολογητικα ο αντρας μου για το επιδομα κυοφοριας..  Του πα η τωρα η ποτε! :cool: βεβαια του ειπαν οτι δεν θεωρειται επειγον και οτι μπορει να γινει κ σε εξι μηνες (ας μην το σχολιασω!).. Στα μωρακια μας τωρα.. Με τον υπνο πως τα πατε? Νιωθω το στομαχι μου να πιεζεται πολυ και δυσπνοια ορισμενες φορες.. Πειναω πολυ αλλα σταματαω να τρωω γιατι "φουλαρει"  το στομαχι μου:shock:.. 

@klegeo ναι πες τους δεν είναι επείγον αν θέλουν να σε πληρώνουν αυτοί... Έλεος... 

Εγώ με τον ύπνο μια χαρά! Βέβαια ακόμα εγώ δεν έχω μπει 8ο. Την Τετάρτη μπαίνω.. δεν ξέρω δλδ αν είναι ακόμα νωρίς για να πιεζομαι από παντού. Εμένα αντίθετα έχει γυρίσει η υπνηλία και δυσκολεύομαι λίγο να σηκωθώ από καναπέ.. όχι όμως κάτι τρελό.

Just now, butterfly1986 είπε:

Αχ άντε ωραία ξεμπερδεψες! Εγώ την άλλη βδομάδα θα τα πάω. Στον ύπνο έτσι κι έτσι. Με πιάνει κι εμένα δύσπνοια!μάλλον πρέπει να βάλω και τρίτο μαξιλάρι :-P Γενικά μας έρχονται κάθε βράδυ και τα δίδυμα στο κρεβάτι οπότε καταλαβαίνετε τι ύπνο κάνω :-/ Μέσα στη μέρα γενικά καλά απλά αν κάθομαι πολύ ώρα στην ίδια θέση με πονάει η πλάτη μου. Το μόνο που με αγχωσε είναι που έκανα εξετάσεις και δεν μου βγήκε καλός ο σίδηρος κι ο αιματοκρίτης. Παρόλο που παίρνω σίδηρο έπεσε ο αιματοκρίτης μου από 34,6 στο 33,4 και η φεριτινη από το 7 στο 4. Έχετε καμία συμβουλή??????? Εγώ το μόνο που σκέφτηκα είναι να παίρνω κ δεύτερο σίδηρο όπως μου είχαν πει στην αρχή.

@butterfly1986 ο αιματοκρίτης μου είναι τάρταρα από την αρχή της εγκυμοσύνης. Όσους γιατρούς ρώτησα είπαν ότι είναι πολύ συχνό και φυσιολογικό και να μην ανησυχώ. Και σκέψου ότι εδώ και δύο μήνες παίρνω δύο χάπια την ημέρα. Εάν στο έχει προτείνει ο γυναικολόγος σου να το πάρεις το 2ο χάπι. Συνήθως το μωράκι τραβάει περισσότερο σίδηρο στο 3ο τρίμηνο!

Θα μας ξεζουμίσουν τα άτιμα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Άρα μάλλον έκανα βλακεία κι εγώ που τόσο καιρό είχα κόψει τον ένα σίδηρο. Βλέπω όλοι δύο πίνετε. Βέβαια φταίει μάλλον και η διατροφή μου. Κι εγώ δεν είμαι πολύ του κρέατος. Ζήτημα να φάω μια δυο φορές τη βδομάδα και συνήθως κοτόπουλο και χοιρινό που δεν βοηθούν τόσο στο σίδηρο.

Εγω εδώ και 4 μήνες καθόλου κρέας δεν το μπορώ,τρωω όμως ψάρια 2-3 φορές την εβδομάδα 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φανταστείτε παίρνω 3 φακελακια σίδηρο από τον 3ο κιόλας μήνα... Και έχω κοντά στο 33.... Αφού ο φαρμακοποιός μου λέει παιδί πύραυλο θα γεννήσεις... Αλλά από πάντα είχα θέμα με τ σίδηρο μ... Φακες να τρώτε επίσης!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Maria mariaa είπε:

@Marialena123 Εγω έχω θρομβοφιλια και κοντο τράχηλο και για αυτο θα τη πάρουμε πιο νωρίς και μου ειπε τέλος Νοεμβρίου να κάνω την πρώτη δόση και μετά από 10 ημέρα την άλλη..Μια φιλη μου που έκανε μου ειπε ότι πονάει ισχύει;;

@butterfly1986 Εγω πίνω 2 φακελάκι σιδερο και έχω πιο χαμηλό μου όμως εγω δεν τρωω καθόλου κρέας ούτε να το μυρίζω δεν μπορώ και ο αιματοκρίτης χαμηλός μου ειπε επειδή μεγαλώνει το μωρό συμβαίνει αυτο και μας τραβάει από εμάς εμενα μου ειπε εάν μπορώ πολυ γάλα και γιαούρτι να τρωω 

Γαλα και γιαουρτι σου ειπε λογω  χαμηλου σιδηρου;

Just now, dpilo είπε:

@klegeo ναι πες τους δεν είναι επείγον αν θέλουν να σε πληρώνουν αυτοί... Έλεος... 

Εγώ με τον ύπνο μια χαρά! Βέβαια ακόμα εγώ δεν έχω μπει 8ο. Την Τετάρτη μπαίνω.. δεν ξέρω δλδ αν είναι ακόμα νωρίς για να πιεζομαι από παντού. Εμένα αντίθετα έχει γυρίσει η υπνηλία και δυσκολεύομαι λίγο να σηκωθώ από καναπέ.. όχι όμως κάτι τρελό.

@butterfly1986 ο αιματοκρίτης μου είναι τάρταρα από την αρχή της εγκυμοσύνης. Όσους γιατρούς ρώτησα είπαν ότι είναι πολύ συχνό και φυσιολογικό και να μην ανησυχώ. Και σκέψου ότι εδώ και δύο μήνες παίρνω δύο χάπια την ημέρα. Εάν στο έχει προτείνει ο γυναικολόγος σου να το πάρεις το 2ο χάπι. Συνήθως το μωράκι τραβάει περισσότερο σίδηρο στο 3ο τρίμηνο!

Θα μας ξεζουμίσουν τα άτιμα!!!

Ποσο χαμηλα ειναι ο αιματοκριτης;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, butterfly1986 said:

Άρα μάλλον έκανα βλακεία κι εγώ που τόσο καιρό είχα κόψει τον ένα σίδηρο. Βλέπω όλοι δύο πίνετε. Βέβαια φταίει μάλλον και η διατροφή μου. Κι εγώ δεν είμαι πολύ του κρέατος. Ζήτημα να φάω μια δυο φορές τη βδομάδα και συνήθως κοτόπουλο και χοιρινό που δεν βοηθούν τόσο στο σίδηρο.

Εγω δεν εχω παρει καθολου συμπληρωμα σιδηρου κ ειμαι στον 8ο αλλα τρωω παρα πολυ μοσχαρι - σχεδον καθε μερα. 

ο γιατρος μου εχει πει να τρωω εστω ενα μικρο μπιφτεκακι με το φαγητο μου κ οντως κανει τη διαφορα

καλα θα κανεις να παρεις κ δευτερο, αλλα αν μπορεις βαλε εστω λιγο μοσχαρι στη διατροφη σου 

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

Εγω δεν εχω παρει καθολου συμπληρωμα σιδηρου κ ειμαι στον 8ο αλλα τρωω παρα πολυ μοσχαρι - σχεδον καθε μερα. 

ο γιατρος μου εχει πει να τρωω εστω ενα μικρο μπιφτεκακι με το φαγητο μου κ οντως κανει τη διαφορα

καλα θα κανεις να παρεις κ δευτερο, αλλα αν μπορεις βαλε εστω λιγο μοσχαρι στη διατροφη σου 

Μπράβο σου!άρα εσύ  είσαι φωτεινό παράδειγμα του ότι η διατροφή παίζει μεγάλο ρόλο!!!!! Θα δοκιμάσω να το τρώω σε κάνα μπιφτέκι η σε μακαρόνια με κιμά γιατί σκέτο μοσχαράκι ούτε μια φορά το μήνα δεν τρώω.

Φακές ,σπανακια και τέτοια τρώω αλλά μάλλον δεν είναι το ίδιο δραστικά! Και συκώτι έχω ακούσει ότι κάνει πολύ καλό αλλά ούτε να το δω. Οπότε θα πάρω και το δεύτερο σίδηρο που μου είχε πει ο γιατρός μπας και βοηθήσει!

Just now, KwnKwn10 είπε:

Εγώ φανταστείτε παίρνω 3 φακελακια σίδηρο από τον 3ο κιόλας μήνα... Και έχω κοντά στο 33.... Αφού ο φαρμακοποιός μου λέει παιδί πύραυλο θα γεννήσεις... Αλλά από πάντα είχα θέμα με τ σίδηρο μ... Φακες να τρώτε επίσης!! 

3??? Παναγία μου και δεν έχεις θέμα με την τουαλέτα?εγώ για αυτό το έκοψα το δεύτερο και πάλι έχω θέμα... :-/

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maria mariaa είπε:

@Marialena123 Εγω έχω θρομβοφιλια και κοντο τράχηλο και για αυτο θα τη πάρουμε πιο νωρίς και μου ειπε τέλος Νοεμβρίου να κάνω την πρώτη δόση και μετά από 10 ημέρα την άλλη..Μια φιλη μου που έκανε μου ειπε ότι πονάει ισχύει;;

@butterfly1986 Εγω πίνω 2 φακελάκι σιδερο και έχω πιο χαμηλό μου όμως εγω δεν τρωω καθόλου κρέας ούτε να το μυρίζω δεν μπορώ και ο αιματοκρίτης χαμηλός μου ειπε επειδή μεγαλώνει το μωρό συμβαίνει αυτο και μας τραβάει από εμάς εμενα μου ειπε εάν μπορώ πολυ γάλα και γιαούρτι να τρωω 

Όχι δεν με πόνεσε καθόλου...δεν το κατάλαβα καν,μετά από λίγη ώρα ένιωσα μια ενόχληση αυτό μόνο.

Εσένα Ποσο είναι ο τράχηλος;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Suzukaki είπε:

Γαλα και γιαουρτι σου ειπε λογω  χαμηλου σιδηρου;

Ποσο χαμηλα ειναι ο αιματοκριτης;

Επειδή δεν τρωω κρέας..τρωω πολυ ψάρι και πίνω κάθε ημέρα 2 λίτρα γάλα σίγουρα.Πριν 2 εβδομάδες ο αιματοκρίτης μου ήταν 30

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...