Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Maria mariaa είπε:

Επειδή δεν τρωω κρέας..τρωω πολυ ψάρι και πίνω κάθε ημέρα 2 λίτρα γάλα σίγουρα.Πριν 2 εβδομάδες ο αιματοκρίτης μου ήταν 30

Σου ειπε να τρως κρεας παραπανω;παντως το γαλα απο οτι ξερω εχει να κανει με το ασβεστιο οχι με τον αιματοκριτη...οσο περναει ο καιρος θα μας πεφτει μου ειπε η μαια μολις βγουμε απο το μαιευτηριο max θα εχουμε 28

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ ξεκίνησα με 39 αιματοκρίτη και τώρα έχω 34... σίδηρο πάντως το ανώτερο ήταν 160 και εμένα έδειχνε 208... δεν ξέρω τι να πω... Η αλήθεια είναι ότι τουλάχιστον δεν μου πέφτει ούτε μια τρίχα που είχα θέμα στην αρχή... όσο μπορείτε όταν παίρνετε σίδηρο πιείτε και φυσικό χυμό πορτοκάλι..γίνεται καλύτερη απορρόφηση

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Suzukaki είπε:

Σου ειπε να τρως κρεας παραπανω;παντως το γαλα απο οτι ξερω εχει να κανει με το ασβεστιο οχι με τον αιματοκριτη...οσο περναει ο καιρος θα μας πεφτει μου ειπε η μαια μολις βγουμε απο το μαιευτηριο max θα εχουμε 28

Ειπε ότι εάν δεν θέλω να μην το τρωω να μην πιέζω τν εαυτό μου..Να τρωω ψάρι,λαχανικά,γάλα,φρούτα & φυσικούς χυμούς 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Μπράβο σου!άρα εσύ  είσαι φωτεινό παράδειγμα του ότι η διατροφή παίζει μεγάλο ρόλο!!!!! Θα δοκιμάσω να το τρώω σε κάνα μπιφτέκι η σε μακαρόνια με κιμά γιατί σκέτο μοσχαράκι ούτε μια φορά το μήνα δεν τρώω.

Φακές ,σπανακια και τέτοια τρώω αλλά μάλλον δεν είναι το ίδιο δραστικά! Και συκώτι έχω ακούσει ότι κάνει πολύ καλό αλλά ούτε να το δω. Οπότε θα πάρω και το δεύτερο σίδηρο που μου είχε πει ο γιατρός μπας και βοηθήσει!

3??? Παναγία μου και δεν έχεις θέμα με την τουαλέτα?εγώ για αυτό το έκοψα το δεύτερο και πάλι έχω θέμα... :-/

Αν εννοείς το χρώμα που όλα είναι κατάμαυρα ναι... Αλλά γενικά δεν συνάντησα καθολη τν διάρκεια θέμα για δυσκοιλιοτητα... Αντιθέτως λόγω που μου δίνει μαγνήσιο στις αρχές πήγαινα και συνέχεια.. Τώρα είναι φυσιολογικά όλα ή τουλάχιστον τα έχω συνηθίσει χαχα

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

@dpilo Καλησπέρα στς 4 Ιανουάριου θα είμαι 36 εβδομάδων και 5 ημερών δλδ θα έχω μπει στν 9 μήνα 5 ημέρες λόγο θρομβοφιλιας,θέματα με τν τράχηλο κοντός λέμε από 5-10 Ιανουαρίου εκτός απροόπτου για πιο νωρίς..Και μου ειπε ο γιατρός ότι εγκυμοσύνη που δν θα συμπλήρωση τς 37 εβδομάδες δεν θεωρείται τελειωμένη.

36 κ 3 γεννήθηκε η μεγάλη μου, έσπασαν νερά βιαζόταν!! Παρόλο που είχε ικανοποιητικό βάρος 3180, λόγω προωροτητας και ανωριμότητας αντιμετώπισε διαφορά θέματα, έμεινε 15 μερες στα νεογνά.. Η μικρή 40 ακριβώς στην ΠΗΤ είχε μεγάλη διαφορά. Γι αυτό λέω όσο ζόρικος κι αν είναι ο 9ος και γι αυτό το μωράκι τώρα ας μείνει μέσα όσο παραπάνω να βγει γερό και ώριμο! Εύχομαι να περάσετε τις 37 εβδομάδες τουλάχιστον!

  • Μου αρέσει 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 hours ago, butterfly1986 said:

Μπράβο σου!άρα εσύ  είσαι φωτεινό παράδειγμα του ότι η διατροφή παίζει μεγάλο ρόλο!!!!! Θα δοκιμάσω να το τρώω σε κάνα μπιφτέκι η σε μακαρόνια με κιμά γιατί σκέτο μοσχαράκι ούτε μια φορά το μήνα δεν τρώω.

Φακές ,σπανακια και τέτοια τρώω αλλά μάλλον δεν είναι το ίδιο δραστικά! Και συκώτι έχω ακούσει ότι κάνει πολύ καλό αλλά ούτε να το δω. Οπότε θα πάρω και το δεύτερο σίδηρο που μου είχε πει ο γιατρός μπας και βοηθήσει!

3??? Παναγία μου και δεν έχεις θέμα με την τουαλέτα?εγώ για αυτό το έκοψα το δεύτερο και πάλι έχω θέμα... :-/

Ο γιατρος μου ειπε επισης οτι απο φυτικες πηγες μη περιμενεις τπτ!

και οσο για το συκωτι καλυτερα να μη φας - εχει βιταμινη α που απαγορευεται στην εγκυμοσυνη.

βουρρρ για κεφτεδακια!! Γιαμ γιαμ :mrgreen:

  • Χαχα 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, KwnKwn10 είπε:

Κορίτσια ξέρετε καθόλου πως είναι τα πράγματα με συνοδούς; αν επιτρέπουν έστω εναλλάξ να είναι 2 άτομα; 

Δεν ξέρω για όλα τα μαιευτήρια αλλά στο Λητώ που ρώτησα μια κοπέλα που γέννησε εκεί πρόσφατα  μου είπε ότι πρέπει να είναι ο ίδιος σύνοδος όλες τις μέρες. Μπαίνει 10 το πρωί και βγαίνει 9 το βράδυ. Και πρέπει 3 μέρες πριν τη γέννα να έχει κάνει covid test. Αυτό το έχω ακούσει και για άλλα ιδιωτικά μαιευτήρια. Τώρα αν δεν είναι προγραμματισμένο ς ο τοκετός πως θα ξέρουμε το 3 μέρες πριν δεν το έχω καταλάβει. Το βλέπω να γεννάμε μόνες μας :-(

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

Ο γιατρος μου ειπε επισης οτι απο φυτικες πηγες μη περιμενεις τπτ!

και οσο για το συκωτι καλυτερα να μη φας - εχει βιταμινη α που απαγορευεται στην εγκυμοσυνη.

βουρρρ για κεφτεδακια!! Γιαμ γιαμ :mrgreen:

Κοιτα ουτε εγω γουσταρω κρεας γενικοτερα στην ζωη μου τρωω λιγο αλλα δ ειναι στις προτιμησεις μου αν δ την παλευεις να φας συχνα τρωγε φακες αλλα με πολυ ξυδι.σπανακι αλλα με λεμονι θελει συνδυασμους δηλ αν φας σκετες φακες χωρις ξυδι  δεν παιρνεις ουτε τα μισα που πρεπει να παρεις.ξερω κ το σουσαμι βοηθαει τρωγε παστελια

Just now, butterfly1986 είπε:

Δεν ξέρω για όλα τα μαιευτήρια αλλά στο Λητώ που ρώτησα μια κοπέλα που γέννησε εκεί πρόσφατα  μου είπε ότι πρέπει να είναι ο ίδιος σύνοδος όλες τις μέρες. Μπαίνει 10 το πρωί και βγαίνει 9 το βράδυ. Και πρέπει 3 μέρες πριν τη γέννα να έχει κάνει covid test. Αυτό το έχω ακούσει και για άλλα ιδιωτικά μαιευτήρια. Τώρα αν δεν είναι προγραμματισμένο ς ο τοκετός πως θα ξέρουμε το 3 μέρες πριν δεν το έχω καταλάβει. Το βλέπω να γεννάμε μόνες μας :-(

Κοριτσια εμενα ο κουνιαδος μ κ ολοι μπαμπαδες κοιμοντουσαν εξω στους καναπεδες δεν εβγαιναν απο το μαιευτηριο.ιασω σεπτεμβρης

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Δεν ξέρω για όλα τα μαιευτήρια αλλά στο Λητώ που ρώτησα μια κοπέλα που γέννησε εκεί πρόσφατα  μου είπε ότι πρέπει να είναι ο ίδιος σύνοδος όλες τις μέρες. Μπαίνει 10 το πρωί και βγαίνει 9 το βράδυ. Και πρέπει 3 μέρες πριν τη γέννα να έχει κάνει covid test. Αυτό το έχω ακούσει και για άλλα ιδιωτικά μαιευτήρια. Τώρα αν δεν είναι προγραμματισμένο ς ο τοκετός πως θα ξέρουμε το 3 μέρες πριν δεν το έχω καταλάβει. Το βλέπω να γεννάμε μόνες μας :-(

Για το Μητέρα που θα γεννήσω τα ίδια ισχύουν όπως και αυτό με το τεστ που πρέπει να έχει γίνει τρεις μέρες πριν. Ουσιαστικά αν πας απρογραμμάτιστα ή κάνεις τεστ από την ημερομηνία που περιμένεις κάθε τρεις μέρες ή ρισκάρεις να γεννήσεις μόνη... Δυστυχώς πολλά λεφτά και δεν ξέρω κι εγώ τι θα κάνω....

 

Επίσης να ρωτήσω... Με το περπάτημα πώς τα πάτε? Προσπαθώ να περπατάω έστω λίγο κάθε μέρα αλλά κάθε φορά με το που βγαίνω τσιτώνει η κοιλιά και τη νιώθω σκληρή. Σήμερα τσιτωσε άπειρα και μετά ο μικρός κάπου ακουμπούσε που με πονούσε χαμηλά χαμηλά... Γύρισα πίσω και έκατσα... Ίσα κρεοπωλείο και σούπερ για ένα πραγμα πήγα... Θα προσπαθήσω ξανά σε καμιά ώρα να βγω για κανένα μισάωρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, dpilo είπε:

Για το Μητέρα που θα γεννήσω τα ίδια ισχύουν όπως και αυτό με το τεστ που πρέπει να έχει γίνει τρεις μέρες πριν. Ουσιαστικά αν πας απρογραμμάτιστα ή κάνεις τεστ από την ημερομηνία που περιμένεις κάθε τρεις μέρες ή ρισκάρεις να γεννήσεις μόνη... Δυστυχώς πολλά λεφτά και δεν ξέρω κι εγώ τι θα κάνω....

 

Επίσης να ρωτήσω... Με το περπάτημα πώς τα πάτε? Προσπαθώ να περπατάω έστω λίγο κάθε μέρα αλλά κάθε φορά με το που βγαίνω τσιτώνει η κοιλιά και τη νιώθω σκληρή. Σήμερα τσιτωσε άπειρα και μετά ο μικρός κάπου ακουμπούσε που με πονούσε χαμηλά χαμηλά... Γύρισα πίσω και έκατσα... Ίσα κρεοπωλείο και σούπερ για ένα πραγμα πήγα... Θα προσπαθήσω ξανά σε καμιά ώρα να βγω για κανένα μισάωρο...

Καλησπερα!  Πηρα το Ιασω και μου πε οι μπαμπαδες ερχονται το πρωι, μπορουν να ξαναφυγουν για να φανε να κανουν ενα μπανιο και να ξαναρθουν αλλα μεχρι τις 9. Μετα δεν τους αφηνουν να μεινουν το βραδυ.. 

Εγω δυστυχως λογω της δυσπνοιας και της χαμηλης πιεσης δεν μπορω να σταθω ορθια για πολυ κ να περπατησω αρκετα.. :cry:

Ο γιατρος μου πε να κανουμε το τεστ μια εβδομαδα πριν γεννησω.. Τωρα αν ερθει απρογραμματιστα θα μπω μονη μου.. Ο αντρας μου εξω.. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτή την απορία έχω... Αν γίνει απρογραμματιστα πως θα έχει γίνει το τεστ 3 μέρες πριν; εννοείται το βασικό να είναι καλά το μωράκι μας... Απλά εμένα είναι η πρώτη μου γέννα και δεν ξέρω που παν τα 4...ιδανικα ήθελα και τον άντρα μου και την μαμά μου... Ξέρει καμία αν τα ίδια ισχύουν και στα δημόσια νοσοκομεία ή είναι πιο αυστηρά τα ιδιωτικά; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KwnKwn10 είπε:

Και εγώ αυτή την απορία έχω... Αν γίνει απρογραμματιστα πως θα έχει γίνει το τεστ 3 μέρες πριν; εννοείται το βασικό να είναι καλά το μωράκι μας... Απλά εμένα είναι η πρώτη μου γέννα και δεν ξέρω που παν τα 4...ιδανικα ήθελα και τον άντρα μου και την μαμά μου... Ξέρει καμία αν τα ίδια ισχύουν και στα δημόσια νοσοκομεία ή είναι πιο αυστηρά τα ιδιωτικά; 

Εμ κι εγώ αυτό σκέφτομαι. Ούτε και θέλω να φανταστώ ότι μπορεί να γεννήσω και να μην είναι ούτε ο άντρας μου εκεί. Κι εγώ μαμά και σύζυγό θα ήθελα αλλά δεν γίνεται. Και στο δημόσιο ένας σύνοδος επιτρέπεται μόνο. Απλά έχω ακούσει από μια κοπέλα ότι τους επέτρεψαν να εναλλαχτουν η μαμά της με το σύζυγό της. Φαντάζομαι το κάθε νοσοκομείο έχει τη δική του πολιτική.

Για το περπάτημα που λέγατε εγώ νομίζω τις τελευταίες μέρες μέχρι το μισάωρο είμαι οκ. Μετά αρχίζω και νιώθω την κοιλιά μου να με τραβάει προς τα κάτω.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Εμ κι εγώ αυτό σκέφτομαι. Ούτε και θέλω να φανταστώ ότι μπορεί να γεννήσω και να μην είναι ούτε ο άντρας μου εκεί. Κι εγώ μαμά και σύζυγό θα ήθελα αλλά δεν γίνεται. Και στο δημόσιο ένας σύνοδος επιτρέπεται μόνο. Απλά έχω ακούσει από μια κοπέλα ότι τους επέτρεψαν να εναλλαχτουν η μαμά της με το σύζυγό της. Φαντάζομαι το κάθε νοσοκομείο έχει τη δική του πολιτική.

Για το περπάτημα που λέγατε εγώ νομίζω τις τελευταίες μέρες μέχρι το μισάωρο είμαι οκ. Μετά αρχίζω και νιώθω την κοιλιά μου να με τραβάει προς τα κάτω.

Παντως ειναι τραγικο να ειμαστε ολομοναχες σε μια φαση που οι ορμονες μας θα κανουν παρτυ.....εγω αν γινει αυτο θα ζητησω να φυγω νωριτερα απο το μαιευτηριο δ μπορουν να με κρατησουν με το ζορι αν δ την παλευω.θα κανουν τις εξετασεις που πρεπει στο παιδι το πηρα κ εφυγα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...