Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Klegeo said:

Η δικια μου δεν χωραει τ μικρου:-D.. Εχω βαλει εσωρουχα νεσεσερ σερβιετες ρουχα νυχτικα 2, παντοφλες μια ρομπα (αν χρειαστει)  και πετσετες σωματος προσώπου (αν χρειαστω) οδοντοκρεμα οδοντοβουρτσα σαμπουαν.. Η βαλιτσα η δικη μ μη φανταστεις οτι ειναι καμμια τεραστια! Ειναι απο αυτες για ολιγοημερα ταξιδια. Του μωρου ειναι βαλιτσα μαιευτηριου μικρη.. Την εχω πλυνει με του μωρου τα απορρυπαντικα και εχω μεσα 2αλλαξιες με ζιπουνακια,  δεν ξερω ποιο μεγεθος θα του κανει αναλογα μ τα κιλα π θα γεννηθει. Μια φορμα εξοδου που περιμενω.. Ενα μπουρνουζακι αν χρειαστει.. Πανουλες αν χρειαστουν,  κρεμες μαντηλακια, πανες αγκαλιας,  λαβετες ωμου..

Προσθετω σε αυτα και σαγιοναρες για το ντουζ, επιθεματα στηθους, ντετόλ μαντηλακια για την τουαλετα, αντισηπτικο, νεσεσερ με τα καλλυντικα μου κοκαλακια φακους επαφης κτλπ, μασκα υπνου, καλτσες, φορτιστη, μισο πακετο σερβιετες και μισο εσωρουχα μιας χρησης, θα παρω κ τα κοχυλια γ το στηθος.... αυτα μου ερχονται σαν επιπλεον!!

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Klegeo είπε:

Η δικια μου δεν χωραει τ μικρου:-D.. Εχω βαλει εσωρουχα νεσεσερ σερβιετες ρουχα νυχτικα 2, παντοφλες μια ρομπα (αν χρειαστει)  και πετσετες σωματος προσώπου (αν χρειαστω) οδοντοκρεμα οδοντοβουρτσα σαμπουαν.. Η βαλιτσα η δικη μ μη φανταστεις οτι ειναι καμμια τεραστια! Ειναι απο αυτες για ολιγοημερα ταξιδια. Του μωρου ειναι βαλιτσα μαιευτηριου μικρη.. Την εχω πλυνει με του μωρου τα απορρυπαντικα και εχω μεσα 2αλλαξιες με ζιπουνακια,  δεν ξερω ποιο μεγεθος θα του κανει αναλογα μ τα κιλα π θα γεννηθει. Μια φορμα εξοδου που περιμενω.. Ενα μπουρνουζακι αν χρειαστει.. Πανουλες αν χρειαστουν,  κρεμες μαντηλακια, πανες αγκαλιας,  λαβετες ωμου..

Α εχεις παρει καμποσα του μωρου....μπουρνουζι γτ;αφου αυτοι τα πλενουν εκει.ζιπουνακι κ εγω θα παρω πανω απο 1 γτ δ ξερω ποσο θα ζυγιζει.και πανω στο αυγο στο αμαξι θα εχω την κουβερτα της

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Α εχεις παρει καμποσα του μωρου....μπουρνουζι γτ;αφου αυτοι τα πλενουν εκει.ζιπουνακι κ εγω θα παρω πανω απο 1 γτ δ ξερω ποσο θα ζυγιζει.και πανω στο αυγο στο αμαξι θα εχω την κουβερτα της

Δεν εχω αποφασισει για rooming in.. Αλλα αν μου χρειαστει??κ πρεπει να το πλυνω κλπ? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Δεν εχω αποφασισει για rooming in.. Αλλα αν μου χρειαστει??κ πρεπει να το πλυνω κλπ? 

Στο rooming δεν νομιζω οτι δ σ δινουν πετσετα αν χρειαστεις κτλ;απλα το εχεις μαζι σου.οι παροχες σ φανταζομαι ειναι ιδιες.παρε ενα τηλ να μαθεις

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Δεν εχω αποφασισει για rooming in.. Αλλα αν μου χρειαστει??κ πρεπει να το πλυνω κλπ? 

αν εισαι σε ιδιωτικη κλινικη ολα στα δινουν αυτοι κ στο rooming in οτι χρειαστεις φωναζεις τις νοσοκομες δεν σημαινει οτι σε αφηνουν μονη . επισης αν θες να το δωσεις να στο κρατησουν μπορεις ακομα κ rooming in να εχεις αποφασισει οποτε θες το δινεις το μωρο. μπανιο το κανουν αυτες . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Klegeo είπε:

Δεν εχω αποφασισει για rooming in.. Αλλα αν μου χρειαστει??κ πρεπει να το πλυνω κλπ? 

ακομα και ροομινγκ να διαλεξεις καθε πρωι το μπανιαριζουν... κατα τις 8-9... στα δημοσια το πας εσυ στο δωματιο  που το μπανιαριζουν στα ιδιωτικα κατι αντιστοιχο φανταζομαι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Joka είπε:

Αλήθεια????Αυτό δηλαδή ισχύει για όλα τα μωράκια που γεννιούνται εκεί???!!!!!Πρέπει να ισχύουν και οι 2 προϋποθέσεις?Δηλαδή αν ένα μωράκι γεννηθεί 35 ή 34 εβδομάδων με.καλο βαρος πάλι πρέπει να μείνει μέσα??

Πόσο βάρος είχαν τα μωράκια σου και γιατί γεννήθηκαν τόσο πρόωρα?

Κι εγώ εκεί θα γεννήσω αλλά δεν έχω καμία τέτοια ενημέρωση!!!

Στα άλλα μαιευτήρια ισχύουν τα ίδια?

Θυμάσαι περίπου πόσο κοστίζει η κάθε μέρα στη Μενν?

Επίσης,οι εξετασεις του μωρού αφού γεννηθεί πόσο κοστίζουν??

@Joka οποίο κόστος και να έχει η ΜΕΝΝ καλύπτεται από το ΙΚΑ. Φυσικά μακριά από όλους! 

Just now, Klegeo είπε:

Εγω σε ιδιωτικο

@Klegeo και τι θα βάλεις για το μωρό πέρα από τα ρούχα του?

Σόρρυ είδα απάντησες πιο μετά χιχιχιχι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dpilo είπε:

@enjoy ναι είναι φανελάκια με λεπτή αποσπώμενη τιραντα. Εγώ τέτοια θα έπαιρνα ούτως ή άλλως και είπα να τα εκμεταλλευτώ στο μαιευτήριο. Αν κατεβάσεις το app του h&m θα τα βρεις πολύ εύκολα. 

 

Λοιπόν σήμερα αισθάνομαι μια σύγχιση! Έχω πολλές ερωτήσεις αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

1. Θα πάρετε μαζί σας και κανονικά εσώρουχα; Προτιμάτε τα εσώρουχα μιας χρήσης? Πάνες ακράτειας που είναι σαν βρακάκια ααή σερβιετες ειδικές για λόχεια; έχω διαβάσει κάπου για τις πάνες ακράτειας ότι είναι πολύ βολικες ενώ τα εσώρουχα όχι τόσο. Επίσης στα ιδιωτικά μαιευτήρια θυμάμαι ότι δίνουν εσώρουχα μιας χρήσης οπότε μάλλον περιττό να ψωνίσω. Αν ξέρει κάποια να μου πει.

2. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο η βαλίτσα καμπίνας, δλδ η μικρή επαρκεί?

3. Κοιτάζω αλλαξιερες. Δεν θα ψωνίσω συρταριερα γιατί έχω δική μου. Έλεγα να πάρω αυτό το στρωματακι και να το μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο και κυρίως στο μπάνιο πάνω στο πλυντήριο σκεφτόμουν ότι βολεύει δίπλα από το νιπτήρα. Τι λέτε; Πρέπει να βάζω και κάποιο κάλυμμα από πάνω αδιάβροχο?

4. Πιπίλες πρέπει να έχω μόλις γεννηθεί; Είναι οκ για το θηλασμό ή παίζει να μπερδευτεί; Και αν πάρω πιπίλες παίρνω και απιστειρωτή????

Αυτααααάα! Φρίκη σήμερα!!! 

4.πιπιλες νομιζω δεν συνιστανται για νεογεννητο... ιδιως στα πρωτακια που  προσπαθεις να εδραιωσεις θηλασμο..  

2: βαλιτσες 2 εγω: γτ σιχαινομαι τα παντα στο νοσοκομειο ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο: αν δεν εχω τα δικα μου σεντονια τη δικη μου κουβερτα δεν πλησιαζω το κρεβατι σιχαινομαι.. ουτε βαζω το μαγουλο μου εκει πανω... ουτε τον ποπο μου... και καθαριστικα για τουαλετα αν δεν καθαρισω η ιδια δεν εμοιστευομαι κανεναν... κατακουζινος ειμαι φρικη... 

υγ: και διακοπες στα ξενοδοχεία το ιδιο κανω!!

3.δεν το ξερω το στρωματακι... αλλα μερικα σελτεδακια  δεν θα σ φανουν αχρηστα!!

1.βρακια δεν εχω χρησιμοποιησει οποτε δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη!! σερβιετες προτιμω  λογω συνηθειας (περιοδος).. βεβαια σε μέγεθος  διαφερουν απλα παραπεμπουν..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Δεν εχω αποφασισει για rooming in.. Αλλα αν μου χρειαστει??κ πρεπει να το πλυνω κλπ? 

@Klegeo νομίζω στα παρέχουν όλα ανεξάρτητα αν κάνεις rooming in η όχι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Joka είπε:

Αλήθεια????Αυτό δηλαδή ισχύει για όλα τα μωράκια που γεννιούνται εκεί???!!!!!Πρέπει να ισχύουν και οι 2 προϋποθέσεις?Δηλαδή αν ένα μωράκι γεννηθεί 35 ή 34 εβδομάδων με.καλο βαρος πάλι πρέπει να μείνει μέσα??

Πόσο βάρος είχαν τα μωράκια σου και γιατί γεννήθηκαν τόσο πρόωρα?

Κι εγώ εκεί θα γεννήσω αλλά δεν έχω καμία τέτοια ενημέρωση!!!

Στα άλλα μαιευτήρια ισχύουν τα ίδια?

Θυμάσαι περίπου πόσο κοστίζει η κάθε μέρα στη Μενν?

Επίσης,οι εξετασεις του μωρού αφού γεννηθεί πόσο κοστίζουν??

Δεν ξέρω για τα άλλα μαιευτήρια.... Στο Λητώ πάντως έπρεπε να ισχύουν και τα δύο για λόγους ασφαλειας. Έτσι μου είχαν πει τότε τουλάχιστον. Γνωστή μου σε δημόσιο μαιευτήριο τις έδωσαν τα παιδιά σπίτι γύρω στα 2 κιλα.Εγώ είχα χολοσταση κύησης. Τα μωρά γεννήθηκαν υγιέστατα απλά έπρεπε να μείνουν μέσα για να πάρουν βάρος .

Νομίζω αν είσαι με ΕΟΠΥΥ το κόστος κάθε μέρας στη θερμοκοιτίδα που πλήρωνες εσύ ήταν κάπου 35 ευρώ. Τα υπόλοιπα καλύπτονται από το ταμείο. 

Για τις έξτρα εξετάσεις δεν καλοθυμαμαι γιατί εμάς λόγω θερμοκοιτίδας είχαν κάνει διαφορες άλλες εξετάσεις.

Just now, Suzukaki είπε:

Κ εχεις φτιαξει ξεχωριστη βαλιτσα;;;τι εχετε βαλει μεσα κ θελετε τοσο χωρο;;εμενα μ ειπαν ρουχαλακι εξοδου μονο σκουφακι αυτα.

Εγώ πάντως μια βαλίτσα μικρή είχα πάρει από αυτές που μπαίνουν στα αεροπλάνα και ήμουν υπερανετα. Στα μωρα είχα πάρει απλά την τσάντα βόλτας που είχα αγοράσει για μετά. Έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζονται κάτι ιδιαίτερο. Μια αλλαξια άντε δύο . Αυτά πιάνουν ελάχιστο χώρο. Όλα τα υπόλοιπα στα παρέχουν στο μαιευτήριο.

Για τις πιπίλες αν κι έχω διαβάσει και ακούσει διάφορα νομίζω είναι και ανάλογα στο μωρό. Εμένα κ  στη θερμοκοιτίδα είχαν δώσει πιπίλα κι εγώ έδωσα σπίτι. Ποτέ δεν έπαθαν αυτή τη σύγχυση θηλών που λένε. Και πιπίλα είχαν και από μπιμπερο έπιναν και θήλαζαν κανονικά.

  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, KwnKwn10 είπε:

Κορίτσια άσχετο... Αλλά τι θα κάνετε με την φύλαξη βλαστοκυττάρων; σε δημόσια τράπεζα ή ιδιωτική; ξέρετε κόστος σε ιδιωτική; 

Ο γιατρος μ δ ειναι υπερ μ ειπε στην ελλαδα ειμαστε πολυ πισω ακομα στο μητερα εκλεισε η τραπεζα κ τους ειπαν ελατε να τα παρετε κ δ ηξεραν που να τα βαλουν οι γονεις.επισης μ ειπε η τραπεζα στην ελλαδα δ ειναι πιστοποιημενη.θεωρητικα μπορει να σωσει αλα πρακτικα τπτ ακομα.μονο στο εξωτερικο ενα παιδακι εχει σωθει λογω βκαστοκυταρων.περιπου 1500 μ ειπε.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, dpilo είπε:

Λοιπόν μόλις διάβασα τα χαρτιά που απαιτούνται για την εισαγωγή στο μαιευτήριο ΜΗΤΕΡΑ. Είναι τα εξής: 

1. Αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο

2. Βιβλιάριο υγείας μητέρα και πατέρα θεωρημένο για το τρέχον έτος (βέβαια αυτά πλέον είναι ηλεκτρονικά) 

3. Ληξιαρχική πράξη γάμου του τελευταίου εξαμήνου και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (τα κατέβασα και τα δύο ηλεκτρονικά από το gov)

4. Ασφαλιστήριο συμβόλαιο ή κάρτα ιδιωτικής ασφάλισης (εάν υπάρχει).

5. Κάρτα υγείας (έχει χορηγηθεί σε προηγούμενη επίσκεψη στο ΜΗΤΕΡΑ)

 

Επίσης θα ζητηθούν ΑΜΚΑ, ΑΦΜ και ΔΟΥ

Εγώ που ρώτησα σήμερα τη μαία για τα χαρτιά που χρειάζονται μου είπε μόνο ταυτότητες ΑΜΚΑ ληξιαρχική πράξη γάμου και ένα αριθμό λογαριασμού για να μπει το επίδομα για τα μωρά απ' το κράτος!!!

1 ώρα πρίν, Suzukaki είπε:

Κ εχεις φτιαξει ξεχωριστη βαλιτσα;;;τι εχετε βαλει μεσα κ θελετε τοσο χωρο;;εμενα μ ειπαν ρουχαλακι εξοδου μονο σκουφακι αυτα.

Κι εγώ που θα γεννήσω στο Μητέρα μου είπαν για το μωρό μόνο ρουχαλακια εξόδου και για μένα  μόνο τα προσωπικά μου είδη, όλα τα υπόλοιπα τα παρέχει το νοσοκομείο!

  • Ευχαριστώ 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλα χαρτια  ζητανε στο μητερα μου φαινεται.....να μας πουν οι πιο εμπειρες την βαλιτσα την εχω μαζι καθως μπαινω στο μαιευτηριο πριν γεννησω;κ αν ναι που την πας μεχρι να βγεις απο τον τοκετο;στο δωματιο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Πολλα χαρτια  ζητανε στο μητερα μου φαινεται.....να μας πουν οι πιο εμπειρες την βαλιτσα την εχω μαζι καθως μπαινω στο μαιευτηριο πριν γεννησω;κ αν ναι που την πας μεχρι να βγεις απο τον τοκετο;στο δωματιο;

Θεωρω τις κρατα ο συζυγος.. Μεχρι να παμε στο δωματιο.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...