Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

1 hour ago, Paris.33 είπε:

Καλημερα! Σε ποια εβδομάδα εισαι;;  εγω χθες 30 ακριβώς εκανα Doppler ολα καλα,  αλλα οπως παντα το κεφαλι πάνω..  Οταν λεμε αιμα.. Αιμα;;  απο κατω;;  εγκεφαλικό θα ειχα παθει..  Γιατρος κ εμβρυολογος μου ειπαν ειναι θεμα μωρου, θα γυρισει οποτε θελει, αλλα αγχωνομαι κ στεναχωριεμαι:mellow:

Όταν λέω αιμα πως αρχίζει η περίοδος και εγω εγκέφαλικο έπαθα επίσης έναν τρομερό πονο κατω από τν αφαλό και ετσι πήγα στο μπανιο...Να μην έχεις αγχος γιατί τα μωρά αισθάνονται όποτε ηρεμισε και θα γυρίσει 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Maria mariaa είπε:

Όταν λέω αιμα πως αρχίζει η περίοδος και εγω εγκέφαλικο έπαθα επίσης έναν τρομερό πονο κατω από τν αφαλό και ετσι πήγα στο μπανιο...Να μην έχεις αγχος γιατί τα μωρά αισθάνονται όποτε ηρεμισε και θα γυρίσει 

Ωχ βρε κοριτσι τι λες;;;  παλι καλα το εγραψες να εχουμε το νου μας..  Τουλάχιστον το μπεμπακι πηρε θεση εντάξει; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Πολύ τρέξιμο να γίνουν όλα, είναι και οι τελευταίες εβδομάδες στην δουλειά και πρέπει να μην αφήσω καμία εκρεμμότητα κ όλη την ώρα κάτι έχω στο μυαλό μου και για κάτι τρέχω.. 

Εγώ λοιπόν έλαβα το δεματάκι από την γιαγιά και μου έχει στείλει ένα σωρό πράγματα, τι φορμάκια, τι κουβερτούλες τι σεντονάκια δεν λέγεται! Σκέφτομαι να τα πλύνω όλα και του καροτσιού αυτό το Σκ και να τα βολέψω.. Πήρα απορρυπαντικό και μαλακτικό για μωράκια, λένε ότι δεν κάνει να βάζεις μαλακτικό αλλά μυρίζει τόσο ωραία που με τρελαίνει.. Να φανταστείτε έχω μία μωρουδιακή body lotion και βάζω μετά το μπάνιο :mrgreen:

Επίσης πρέπει να αγοράσω και κάποια τελευταία φορμάκια και ολόσωμα και κοντομάνικα, γιατί κοντομάνικα δεν έχω καθόλου, αλλά για απο μέσα θα χρειαστουν επειδή στο σπίτι έχουμε ζέστη έχω σκεφτεί να του φοράω το κοντομάνικο και ένα ολόσωμο απ έξω.. Θέλω να του αγοράσω και κάτι σπέσιαλ που θα βγούμε από το μαιευτήριο..

Επίσης πρέπει να αγοράσω και για μένα πυτζάμες ή αυτά που θα φοράω εκει, και σκέφτομαι την επιλογή του να γεννήσω στο νερό.. Δεν το έχω αποφασίσει ακόμη..

Σε γενικές γραμμές στο κεφάλι μου επικρατεί ένας πανικός, έχω παντού σημειωμένες λίστες και δεν έχω ολοκληρώσει τίποτα..

Χαίρομαι που διαβάζω ευχάριστα νέα και εύχομαι σε όλες ξανά τελειόμηνες εγκυμοσύνες!!

Αααα τελεια μεγια!!Για την γεννα στο νερό μια φιλη μου που γέννησε ετσι το δεύτερο παιδι τς ειπε ότι σχεδόν δν κατάλαβε τιποτα από πονο και λένε πιο καλό για το μωρό..Εγω ρωτήσα Τηνο παιδίατρο και μου ειπε μαλακτικο το proderm για μωρό είναι ελεγμένα και ότι μπορώ 

Just now, Paris.33 είπε:

Ωχ βρε κοριτσι τι λες;;;  παλι καλα το εγραψες να εχουμε το νου μας..  Τουλάχιστον το μπεμπακι πηρε θεση εντάξει; 

Ναι ναι πήρε θέση κανονικά ευτυχώς όλα καλα!!

Just now, Paris.33 είπε:

Ωχ βρε κοριτσι τι λες;;;  παλι καλα το εγραψες να εχουμε το νου μας..  Τουλάχιστον το μπεμπακι πηρε θεση εντάξει; 

Ναι ναι πήρε θέση κανονικά ευτυχώς όλα καλα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αλλά σίγουρα με ενοχλεί το σημείο σαν μυϊκοί πόνοι συν ο μικρός που κλωτσαει και πονάω σε διάφορα σημεία στην περιοχή.. δλδ λες και είναι εκεί κάτω έτοιμος να βγει... Νομίζω ότι είναι το μωρό.. παρατήρησε το!

Δεν θα μου τις αφήσουν να τις πάρω μετά... Δλδ και τώρα που έμεινα με υπόλοιπο τους ξέφυγε.. τα κυνηγάνε παρά πολύ..

Τι να πω... Την άλλη εβδομάδα που θα ξανά έχω ραντεβού με τν γιατρό θα τον ξανά ρωτήσω... Και εγώ πάντως έχω την αίσθηση ότι τσουπ θα κάνει και θα βγει.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KwnKwn10 είπε:

Τι να πω... Την άλλη εβδομάδα που θα ξανά έχω ραντεβού με τν γιατρό θα τον ξανά ρωτήσω... Και εγώ πάντως έχω την αίσθηση ότι τσουπ θα κάνει και θα βγει.. 

Εγω που τν ρώτησα μου ειπε ότι τς τελευταίες ημερες δεν θα μπορούμε να περπατήσουμε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, KwnKwn10 είπε:

Τι να πω... Την άλλη εβδομάδα που θα ξανά έχω ραντεβού με τν γιατρό θα τον ξανά ρωτήσω... Και εγώ πάντως έχω την αίσθηση ότι τσουπ θα κάνει και θα 

μην φοβασαι:

σημαδια για τοκετο: 

1. αιμα

2. σπασιμο νερων

3.πονοι αφορητοι

τα υπολοιπα ειναι προπαρασκευαστικα:

οπως πονακια συσπασεις...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, enjoy είπε:

μην φοβασαι:

σημαδια για τοκετο: 

1. αιμα

2. σπασιμο νερων

3.πονοι αφορητοι

τα υπολοιπα ειναι προπαρασκευαστικα:

οπως πονακια συσπασεις...

Κοριτσια λογικο ειναι να εχουμε πονακια πιεζεται η μητρα ανοιγει η λεκανη.....νωρις ειναι για να γεννησουμε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα!! 

Κορίτσια κ γω νιώθω πονακια όπως τα λέτε κ πολλές φορές κάτω σουβλιες κ καποιες φορες νιώθω ότι αν δεν πάω τουαλέτα θα έχουμε ατύχημα αλλά είναι όλα νορμάλ ,είχα ρωτήσει κ το γιατρό. Επίσης κ οι χτύποι στη μέση είναι φυσιολογικό,το είχα ρωτήσει κ αυτό. Είναι πιο λεπτό το τοίχωμα προς τα πλευρά κ μας ενοχλεί.

Είχα βγάλει το σκύλο βόλτα Κ πήγαινα κουτσα κουτσα ,αχ βαχ στο δρόμο  χαχαχα ,ένιωθα πολύ βαριά σήμερα Πωπωπω! Κ έχουμε ακόμα...Κ αυτό με τις γερές κλωτσιές που νιώθεις ότι πας πέρα δώθε σα σεισμός...

@Maria mariaaΔιάβαζα για το αίμα κ έχεις δίκιο! Σε πιάνει η καρδιά σου ....Αλλά αφού τελικά ήταν οκ ,αυτο κρατάμε !

@Mikri Ollandeza από λίστες to do χαμός! Μην αγχώνεσαι! Θα γίνουν όλα!! Παρομοίως έχω πολλές εκκρεμότητες αλλά είναι κ λοκνταουν οπότε είναι περιορισμένα έτσι κ αλλιώς τα πράματα. Τι ωραία για το νερό! Λενε ότι είναι πολύ ωραία εμπειρία. Θα το δεις αν τελικά το αποφασίσεις κ θα μας πεις.

Εγώ σήμερα παρήγγειλα πυτζάμες. Έψαχνα έψαχνα...Κ τελικά πήρα μια νυχτικια με αριστερά κ δεξιά κουμπάκια κ μια μπλούζα θηλασμού μονόχρωμη θα μπορώ να τη βάλω με παντελόνι από πυζαμα που έχω ήδη καινούρια (2 παντελόνια για την ακρίβεια ). Εχω κ άλλη μια νυχτικια που έχει κουμπάκια μπροστά ,λεω να πάρω κ αυτή μαζί μου. Κοντομάνικο κυρίως θα έχω γιατί κάνει κ ζέστη μέσα στα νοσοκομεία. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Καλησπέρα κ από εμένα!! 

Κορίτσια κ γω νιώθω πονακια όπως τα λέτε κ πολλές φορές κάτω σουβλιες κ καποιες φορες νιώθω ότι αν δεν πάω τουαλέτα θα έχουμε ατύχημα αλλά είναι όλα νορμάλ ,είχα ρωτήσει κ το γιατρό. Επίσης κ οι χτύποι στη μέση είναι φυσιολογικό,το είχα ρωτήσει κ αυτό. Είναι πιο λεπτό το τοίχωμα προς τα πλευρά κ μας ενοχλεί.

Είχα βγάλει το σκύλο βόλτα Κ πήγαινα κουτσα κουτσα ,αχ βαχ στο δρόμο  χαχαχα ,ένιωθα πολύ βαριά σήμερα Πωπωπω! Κ έχουμε ακόμα...Κ αυτό με τις γερές κλωτσιές που νιώθεις ότι πας πέρα δώθε σα σεισμός...

@Maria mariaaΔιάβαζα για το αίμα κ έχεις δίκιο! Σε πιάνει η καρδιά σου ....Αλλά αφού τελικά ήταν οκ ,αυτο κρατάμε !

@Mikri Ollandeza από λίστες to do χαμός! Μην αγχώνεσαι! Θα γίνουν όλα!! Παρομοίως έχω πολλές εκκρεμότητες αλλά είναι κ λοκνταουν οπότε είναι περιορισμένα έτσι κ αλλιώς τα πράματα. Τι ωραία για το νερό! Λενε ότι είναι πολύ ωραία εμπειρία. Θα το δεις αν τελικά το αποφασίσεις κ θα μας πεις.

Εγώ σήμερα παρήγγειλα πυτζάμες. Έψαχνα έψαχνα...Κ τελικά πήρα μια νυχτικια με αριστερά κ δεξιά κουμπάκια κ μια μπλούζα θηλασμού μονόχρωμη θα μπορώ να τη βάλω με παντελόνι από πυζαμα που έχω ήδη καινούρια (2 παντελόνια για την ακρίβεια ). Εχω κ άλλη μια νυχτικια που έχει κουμπάκια μπροστά ,λεω να πάρω κ αυτή μαζί μου. Κοντομάνικο κυρίως θα έχω γιατί κάνει κ ζέστη μέσα στα νοσοκομεία. 

Ποσα παντελονια πρεπει να εχουμε μαζι μας;;;;;;ας μας πουν οι πιο παλιες....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Ποσα παντελονια πρεπει να εχουμε μαζι μας;;;;;;ας μας πουν οι πιο παλιες....

αμα παρεις μονο πιτζαμες ε τρεις να εχεις γιατι μπορει να λερωθεις (απτα λοχεια πχ)κ για να ειναι κ καθαρα καθε μερα που θα ακουμπας κ το μωρο πανω σου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, linaa είπε:

αμα παρεις μονο πιτζαμες ε τρεις να εχεις γιατι μπορει να λερωθεις (απτα λοχεια πχ)κ για να ειναι κ καθαρα καθε μερα που θα ακουμπας κ το μωρο πανω σου. 

+φωνω

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

αμα παρεις μονο πιτζαμες ε τρεις να εχεις γιατι μπορει να λερωθεις (απτα λοχεια πχ)κ για να ειναι κ καθαρα καθε μερα που θα ακουμπας κ το μωρο πανω σου. 

Αν παρω φορμα  δηλ 2 πιτζαμες κ μια φορμα πειραζει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Αν παρω φορμα  δηλ 2 πιτζαμες κ μια φορμα πειραζει;

καλε οχι οτι σε βολευει νσ είναι  ανετα στην  μεση

https://parents.org.gr/forum/topic/48851-koilia-chamila/?do=findComment&comment=1768379

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Αν παρω φορμα  δηλ 2 πιτζαμες κ μια φορμα πειραζει;

οχι κ φορμα μπορεις να παρεις για να βγαινεις εξω εννοητε . απλα με την φορμα θεωρω οτι θα ζεστενεσε παρα πολυ για να κοιμηθεις αυτο μονο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...