Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

@Mikri Ollandezaεύχομαι όλα καλά Σήμερα κι μακάρι να ακούσεις καρδούλα.  Απλά μια ερώτηση κολπικα δεν σου κάνουν υπέρηχο; γτ δεν έχεις ακούσει ακόμα; εμείς πρώτο ραντεβού 5 εβδομάδων κι ακούσαμε. Από το μηχάνημα το ίδιο.

@Marialena123 άσε από γεύση χάλια όλη μέρα ακόμα κι το νερό  δεν έχω βρει κάποιο να μπορώ να το πίνω χωρίς να με ενοχλεί .


u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Marian91 είπε:

@Mikri Ollandezaεύχομαι όλα καλά Σήμερα κι μακάρι να ακούσεις καρδούλα.  Απλά μια ερώτηση κολπικα δεν σου κάνουν υπέρηχο; γτ δεν έχεις ακούσει ακόμα; εμείς πρώτο ραντεβού 5 εβδομάδων κι ακούσαμε. Από το μηχάνημα το ίδιο.

@Marialena123 άσε από γεύση χάλια όλη μέρα ακόμα κι το νερό  δεν έχω βρει κάποιο να μπορώ να το πίνω χωρίς να με ενοχλεί .

Δοκίμασε να ρίχνεις λίγες σταγόνες λεμόνι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Mikri Ollandeza είπε:

Κορίτσια εγώ σήμερα έχω τον δεύτερο υπέρυχο.. Είμαι 11 εβδομάδων αλλά οι μαίες την προηγούμεμενη μου είπαν ότι μπορεί να είμαι κ λίγο παραπάνω.. Σήμερα θα έχω κ ακριβή πητ κ από αύριο ή Δευτέρα πάω για τις αιματολογικές μου.. Βέβαια δεν έχω ακούσει ακόμη καρδούλα αν και θα ήθελα πολύ.. Θα δούμε εάν θα ακούσω σήμερα.. Απλά από ότι μου είπαν θέλουν ότι λιγότερο παρεμβατικό για το έμβρυο γιατί δεν έχουν τις απαραίτητες μελέτες που επιβεβαιώνουν ότι δεν προκαλεί κάτι στο έμβρυο.. Τι να σας πω, ούτε εγώ είχα ιδέα για αυτά τα συστήματα αλλά ότι κ να είναι θα το υποστώ.. Επίσης δεν κάνουν εδώ την Α επιπέδου υπερυχογραφικά αλλά μόνο αιματολογικά.. Ευχηθείτε μου καλή επιτυχία.. Όσο πλησιάζει η ώρα τόσο αγχωνομαι..

Όλα καλά θα είναι!μην αγχώνεσαι!!!θα έχει μεγαλώσει πολύ το μπεμπακι σου!άντε να μας πεις τα νέα σου όταν γυρίσεις!!!


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena123 @Marian91 @butterfly1986 Ευχαριστώ κορίτσια πάρα πολύ!! Όλα ήταν πάρα πολύ καλά!! Κουνιόταν κ μας έκανε ναζάκια όλη την ώρα, τεντονώταν κ είχε κ το χεράκι μπροστά στο μουτράκι του.. Όλα φυσιολογικά μας είπαν.. Αλλά δεν ακούσαμε πάλι την καρδούλα, την είδαμε να πάλλεται, όπως σας είπα λόγω του ότι δεν ξέρουν εάν αυτή η επιλογή (το να ακούσουν το μωρό) προκαλεί κάτι αρνητικό στο έμβρυο πριν τις 12 εβδομάδες, ενώ μου είπαν για τον υπέρυχο ότι είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι δεν προκαλεί τίποτα αρνητικό.

Ο πρώτος υπέρυχος ήταν κολπικά στις 8 εβδομάδες, αυτός που κάναμε χθες ήταν κανονικά από χαμηλά στην κοιλιά.. Κ είμαι 11 εβδομάδων κ 2 ημερών..

  • Μου αρέσει 2
  • Μπερδεμένη/-ος 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Marialena123 @Marian91 @butterfly1986 Ευχαριστώ κορίτσια πάρα πολύ!! Όλα ήταν πάρα πολύ καλά!! Κουνιόταν κ μας έκανε ναζάκια όλη την ώρα, τεντονώταν κ είχε κ το χεράκι μπροστά στο μουτράκι του.. Όλα φυσιολογικά μας είπαν.. Αλλά δεν ακούσαμε πάλι την καρδούλα, την είδαμε να πάλλεται, όπως σας είπα λόγω του ότι δεν ξέρουν εάν αυτή η επιλογή (το να ακούσουν το μωρό) προκαλεί κάτι αρνητικό στο έμβρυο πριν τις 12 εβδομάδες, ενώ μου είπαν για τον υπέρυχο ότι είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι δεν προκαλεί τίποτα αρνητικό.

Ο πρώτος υπέρυχος ήταν κολπικά στις 8 εβδομάδες, αυτός που κάναμε χθες ήταν κανονικά από χαμηλά στην κοιλιά.. Κ είμαι 11 εβδομάδων κ 2 ημερών..

Κοριτσι μου τι σου λεει αυτος ο γιατρος;;; Θα μου πεσουν τα μαλλια...ενα κουμπι πατας στο μηχανημα που ενεργοποιει τον ηχο λι ακουγεται κανονικοτατα η καρδια, απλα πρεπει να την εχει εντοπισει ο γιατρος...τιποτα διαφορετικο δεν κανεις.. μη σου λεει οτι ναι και το περνας αφιλτραριστο..αν ειναι δυνατον...στη θεση σου θα επισκεπτομουν κι αλλο γιατρο...οποιο και να ρωτησεις θα σου εξηγησει πως λειτουργει ο υπερηχος και οτι αυτο που σου λεει ο συγκεκριμενος απλα δεν ισχυει...!! ΚΑλο υπολοιπο εγκυμοσυνης...και συμβουλη να ρωτησεις κι αλλο γιατρο..δεν χανεις τιποτα..αλλα να σου λεει οτι δεν ακουει καρδια γιατι μπορει να προκαλειται κατι αρνητικο ειναι απλα αβασιμο επιστημονικα και λογικα και σε τρομοκρατει χωρις λογο κι αιτια..απαραδεκτο..!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Artemis20 Καλημέρα κορίτσι μου, αν διαβάσεις κ προηγούμενα ποστ θα δεις ότι είμαι στο εξωτερικό, και τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά από την Ελλάδα. Δεν περνάω τίποτα αφιλτράριστο, και δεν με παρακολουθεί κάποιος γιατρός αλλά μαίες.. Εδώ είναι πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα και προσπαθούν να κάνουν ότι κάνουν όσο λιγότερα παρεμβατικά γίνεται.. Εφόσον είδα το μωράκι μου να κάνει σβούρες και να πάλλεται η καρδούλα του μου φτάνει ότι είναι καλά κ υγιές.. Θα ακούσω την καρδούλα σε 3 εβδομάδες.. Μπορεί να ακούω τελείως διαφορετικές αντιμετωπίσεις στην Ελλάδα αλλά αυτό δεν πρέπει να με κάνει να αγχώνομαι γιατί δεν ακολούθησα αυτό, αλλά θα πρέπει να έχω εμπιστοσύνη στον άνθρωπο με τον οποίο θα φτάσουμε εως την γέννα.. 

  • Μου αρέσει 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Artemis20 Καλημέρα κορίτσι μου, αν διαβάσεις κ προηγούμενα ποστ θα δεις ότι είμαι στο εξωτερικό, και τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά από την Ελλάδα. Δεν περνάω τίποτα αφιλτράριστο, και δεν με παρακολουθεί κάποιος γιατρός αλλά μαίες.. Εδώ είναι πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα και προσπαθούν να κάνουν ότι κάνουν όσο λιγότερα παρεμβατικά γίνεται.. Εφόσον είδα το μωράκι μου να κάνει σβούρες και να πάλλεται η καρδούλα του μου φτάνει ότι είναι καλά κ υγιές.. Θα ακούσω την καρδούλα σε 3 εβδομάδες.. Μπορεί να ακούω τελείως διαφορετικές αντιμετωπίσεις στην Ελλάδα αλλά αυτό δεν πρέπει να με κάνει να αγχώνομαι γιατί δεν ακολούθησα αυτό, αλλά θα πρέπει να έχω εμπιστοσύνη στον άνθρωπο με τον οποίο θα φτάσουμε εως την γέννα.. 

Συμφωνω απολυτα αλλα οχι και να σου λενε οτι ειναι παρεμβατικο να ακουσεις καρδια....! αυτο ειναι τελειως αβασιμο μιας και δεν κανεις τιποτα διαφορετικο απο υπερηχο.. αχ τωρα διαβασα ολλανδεζα...ηταν η ξαδερφη μου αμστερνταμ και μου χε πει αντιστοιχα θεματα και τελικα πηγαινε βελγιο για παρακολουθηση.. ελπιζω ολα να σου πηγαινουν οοοολα καλα και να μην χρειαστεις τιποτα περαιτερω απο τη μαια..αν ομως εχεις το δικαιωμα επιλογης ζητα και γιατρο να σε δει..αποψη μου παντα..καλυτερα ο καθενας να κανει τη δουλεια του κο η δουλεια της μαιας σε καμια χωρα δεν ειναι ο υπερηχος.αποψη μου και συμβουλη μου...ειχα να γραψω πολυ καιρο κι απλα τα επαιξα με αυτο ππυ διαβασα..καλο υπολοιπο και παλι και σε οοολες τις εγκυες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Artemis20 Κ για μένα είναι όλα καινούργια, είναι το πρώτο μου και όση εμπειρία μπορεί να έχω είναι αποκλειστικά από διάβασμα κ συζητήσεις με φίλες..

Είχα διαβάσει κιόλας ένα άρθρο το οποίο έλεγε για τις επιδράσεις αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα.. Κ η αλήθεια είναι ότι εάν ένιωθα ότι κάτι δεν πάει καλά θα το απαιτούσα κ θα μου την έβαζε..

Ευχαριστώ πολύ! Κ σε σένα εύχομαι τα καλύτερα!

  • Μου αρέσει 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

@Mikri Ollandeza Καλημέρα κορίτσι μου πολύ χάρηκα που τα νέα σου είναι καλά κι αφού το είδες να είναι ζωηρό αυτά είναι τέλεια νέα! Η Άρτεμις δεν έχει άδικο αλλά ο κάθε γιατρός κι ειδικά κάθε χώρα έχει τα δικά της συστήματα!! Το θετικό είναι ότι όλες προχωράμε καλα! Μόνο καλά νέα να ακούμε!!


u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marian91 Ναι κορίτσι μου, εννοείται, μόνο καλά νέα για όλες χωρίς άγχος..

Δυστυχώς δεν μπορώ να αλλάξω το σύστημα της χώρας, οπότε αφού δεν μπορώ να το αποφύγω θα το απολαύσω :tongue:

  • Μου αρέσει 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 2/7/2020 at 5:52 ΜΜ, Mikri Ollandeza είπε:

Κορίτσια εγώ σήμερα έχω τον δεύτερο υπέρυχο.. Είμαι 11 εβδομάδων αλλά οι μαίες την προηγούμεμενη μου είπαν ότι μπορεί να είμαι κ λίγο παραπάνω.. Σήμερα θα έχω κ ακριβή πητ κ από αύριο ή Δευτέρα πάω για τις αιματολογικές μου.. Βέβαια δεν έχω ακούσει ακόμη καρδούλα αν και θα ήθελα πολύ.. Θα δούμε εάν θα ακούσω σήμερα.. Απλά από ότι μου είπαν θέλουν ότι λιγότερο παρεμβατικό για το έμβρυο γιατί δεν έχουν τις απαραίτητες μελέτες που επιβεβαιώνουν ότι δεν προκαλεί κάτι στο έμβρυο.. Τι να σας πω, ούτε εγώ είχα ιδέα για αυτά τα συστήματα αλλά ότι κ να είναι θα το υποστώ.. Επίσης δεν κάνουν εδώ την Α επιπέδου υπερυχογραφικά αλλά μόνο αιματολογικά.. Ευχηθείτε μου καλή επιτυχία.. Όσο πλησιάζει η ώρα τόσο αγχωνομαι..

Τι έγινε κορίτσι μου πως πήγε ο υπέρηχος σου; Εύχομαι να πήγαν όλα καλά.

Εγώ σήμερα το είδα το μικρουλι μου είναι 4 εκατοστά περίπου και κουναγε πόδια και χέρια σα τρελό και ήταν δύσκολο απ' το γιατρό να του μετρήσει το μήκος του.Ειχε πολύ πλάκα.:grin:

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@Angelvas Αχ πόσο χαίρομαι κορίτσι μου!!! Μπράβο!! Να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη..

Κ σε μας μια από τα ίδια.. Εκεί που το κοιτούσαμε κάνει ένα φλουπ κ γυρίζει από την άλλη.. Μετά τεντονωταν κ απλωνε τα χεράκια του κ τα ποδαράκια του.. Δεν σταμάτησε να κουνιέται.. Χαρήκαμε πάρα πολύ που όλα πήγαν τόσο καλά.. 

:x

  • Μου αρέσει 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angelvas είπε:

Τι έγινε κορίτσι μου πως πήγε ο υπέρηχος σου; Εύχομαι να πήγαν όλα καλά.

Εγώ σήμερα το είδα το μικρουλι μου είναι 4 εκατοστά περίπου και κουναγε πόδια και χέρια σα τρελό και ήταν δύσκολο απ' το γιατρό να του μετρήσει το μήκος του.Ειχε πολύ πλάκα.:grin:

 

9 ώρες πρίν, Mikri Ollandeza είπε:

@Marialena123 @Marian91 @butterfly1986 Ευχαριστώ κορίτσια πάρα πολύ!! Όλα ήταν πάρα πολύ καλά!! Κουνιόταν κ μας έκανε ναζάκια όλη την ώρα, τεντονώταν κ είχε κ το χεράκι μπροστά στο μουτράκι του.. Όλα φυσιολογικά μας είπαν.. Αλλά δεν ακούσαμε πάλι την καρδούλα, την είδαμε να πάλλεται, όπως σας είπα λόγω του ότι δεν ξέρουν εάν αυτή η επιλογή (το να ακούσουν το μωρό) προκαλεί κάτι αρνητικό στο έμβρυο πριν τις 12 εβδομάδες, ενώ μου είπαν για τον υπέρυχο ότι είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι δεν προκαλεί τίποτα αρνητικό.

Ο πρώτος υπέρυχος ήταν κολπικά στις 8 εβδομάδες, αυτός που κάναμε χθες ήταν κανονικά από χαμηλά στην κοιλιά.. Κ είμαι 11 εβδομάδων κ 2 ημερών..

Πολύ χαίρομαι και για τις 2 σας!!!!!

Πώς είστε από συμπτώματα κορίτσια????Εγώ ακόμη έχω αναγουλες κυρίως το πρωί η άμα δεν φάω για πολλές ώρες.και γενικά ακόμη δεν μπορώ να φάω μεγάλες ποσότητες φαγητού..αλλά σίγουρα καλύτερα από τις πρώτες βδομάδες


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mikri Ollandeza είπε:

@Angelvas Αχ πόσο χαίρομαι κορίτσι μου!!! Μπράβο!! Να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη..

Κ σε μας μια από τα ίδια.. Εκεί που το κοιτούσαμε κάνει ένα φλουπ κ γυρίζει από την άλλη.. Μετά τεντονωταν κ απλωνε τα χεράκια του κ τα ποδαράκια του.. Δεν σταμάτησε να κουνιέται.. Χαρήκαμε πάρα πολύ που όλα πήγαν τόσο καλά.. 

:x

Αχ τέλεια τα παιδάκια μας είναι ζωηρουλια!!γερά να είναι προπάντων και να κυλήσουν όλα κατ'ευχην μέχρι τέλους σε όλες εδώ μέσα τις μέλλουσες μανούλες.:x

On 1/7/2020 at 12:18 ΠΜ, Roula2021 είπε:

Για το τρυπημα σαν σουβλια χαμηλα που λες το εχω παθει αρκετες φορες δεν χρειαζεται να ανησυχείς μεγαλωνει και η μήτρα ειναι φυσιολογικό.  Απο οτι διαβασα χτες υπαρχει πιθανοτητα το τεστ παπ να μην ειναι αληθές λογω των ορμονών και παιζει  σημαντικο ρολο το στρες και σε τι κατάσταση βρισκεται το ανοσοποιητικό μας . Εμενα βγηκε οτι εχω lgsil μου κανανε και hpv mrna rest και βγηκε αρνητικο μου ειπε η γιατρος οτι μετα την γεννα το πιο πιθανο ειναι να μην υπαρχει .....Μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο τεστ παπ νη φυσιολογικο και μουρθε καπως.....

Όλα καλά θα είναι να μην ανησυχείς θα το επαναλάβεις με το καλό μετά τη γέννα και θα δείξει πιο ακριβές,τώρα νομίζω ο τράχηλος λόγω πάχυνσης θα χει πάθει Μπλάκ αουτ:grin:

Εσύ πότε θα ξαναπάς για υπέρηχο;

@butterfly1986

Από συμπτώματα καλύτερα μπορώ να πω.Δεν είναι όπως πριν 3 βδομάδες λες και ειχε φουρτούνα και κουναγε σα ψαροκάικο χιχι.Απο φαγητό είσαι τυχερη που δε τρως πολύ,εγώ από όρεξη και λιγούρες άλλο τίποτα νομίζω ότι μέχρι τον ένατο θα βάλω καμιά 30αρια κιλά και άντε να δω πως θα χωρέσω στο νυφικό μετά....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@butterfly1986 Εγώ δεν είχα κ ιδιαίτερα συμπτώματα η αλήθεια είναι, σε σχέση με άλλες κοπέλες που ταλαιπωρουνται, λίγο καζούρα, λίγο ανακατωσουρα κ μερικές φορές εμετό αλλά τις περισσότερες φορές δεν καταλαβαίνω ότι είμαι έγκυος.. Τόσο λίγα συμπτώματα.. Βέβαια υπάρχει πείνα, επειδή έχω κόψει το τσιγάρο, πεινάω όλη την ώρα.. Αλλά πάλι καλά μέχρι στιγμής είμαι στα 2 κιλά πάνω.. Βέβαια προς το τέλος μπορεί να έχω γίνει μια μικρή μπετονιεριτσα αλλά δεν πειράζει.. 

  • Χαχα 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...