Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , linaa είπε:

      Κορίτσι έκανες χοριακη ? 

      Τι να πω αφού το γράφει Κ μέσα στην σελίδα του gov . Μπορεί να ήταν καινούρια Κ να μην ήξερε 

      Όχι δεν έκανα γιατί σκέφτηκα να μείνω στον αρχικό προγραμματισμό που μου έδωσαν από το κέντρο. Είναι και περίεργοι αυτοί θα μου την έλεγαν αν έκανα του κεφαλιού μου. Τώρα αν θέλει 48ωρο σκέφτηκα πως μετά θα παω Κυριακή σε κάποια κλινική τύπου Ιασώ. Έκανα και δευτερο τεστακι predictor και βγήκε θετικό κ αυτό 🙏

      Ευχαριστω για τον ενδιαφέρον σου 💕

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, enjoy είπε:

Κοριτσια τι νεα??

Klegeo αλλες 3βδομαδες εκτος απροοπτου η εκτος παρατασης.. πλησιαζουμε καλε:shock:

Τι νέα, εγώ όλη μέρα το φαι σκέφτομαι! Τι θα μαγειρέψω για να φάω! Χθες ήθελα γεμιστά μου έλειψαν, και τα έφτιαξα αλλα με ξεκολωσαν  (με το μπαρδον) και αργά το απόγευμα ανέβασα πίεση (14.5) πιστεύω από την κούραση, γιατί μόλις ξάπλωσα σε 10 λεπτά ξαναμετρηθηκα και είχε πέσει στο 10.3! Μίλησα με το γιατρό μου είπε ότι αφού έπεσε αμέσως δεν μας ανησυχεί, ευτυχώς..

Σήμερα με στη γέμιση που περίσσεψε από χθες είχα πει στον άντρα μου και μου έφερε ένα κιλό κιλα, γιατι μου ήρθε έμπνευση και βρήκα συνταγή για κοκκινιστα γιουβαρλακια! Βγάζω γούστα :razz: Έφτιαξα και έναν κόσμο αλλά αυτός θα είναι έτοιμος αύριο, είναι στο ψυγείο τώρα..

Μα πείτε μου σοβαρα, είναι και καμία άλλη στην κατάσταση μου? Που σκέφτομαι συνέχεια το φαΐ?

  • Χαχα 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, myrina είπε:

Τι νέα, εγώ όλη μέρα το φαι σκέφτομαι! Τι θα μαγειρέψω για να φάω! Χθες ήθελα γεμιστά μου έλειψαν, και τα έφτιαξα αλλα με ξεκολωσαν  (με το μπαρδον) και αργά το απόγευμα ανέβασα πίεση (14.5) πιστεύω από την κούραση, γιατί μόλις ξάπλωσα σε 10 λεπτά ξαναμετρηθηκα και είχε πέσει στο 10.3! Μίλησα με το γιατρό μου είπε ότι αφού έπεσε αμέσως δεν μας ανησυχεί, ευτυχώς..

Σήμερα με στη γέμιση που περίσσεψε από χθες είχα πει στον άντρα μου και μου έφερε ένα κιλό κιλα, γιατι μου ήρθε έμπνευση και βρήκα συνταγή για κοκκινιστα γιουβαρλακια! Βγάζω γούστα :razz: Έφτιαξα και έναν κόσμο αλλά αυτός θα είναι έτοιμος αύριο, είναι στο ψυγείο τώρα..

Μα πείτε μου σοβαρα, είναι και καμία άλλη στην κατάσταση μου? Που σκέφτομαι συνέχεια το φαΐ?

Εγώ !!!!!!!!!! Όλη την ώρα θέλω κάτι να τρώω.. τρώω γλυκό κ σκέφτομαι τι αλμυρό θα φάω μετά η το αντίστροφο. Πχ μόλις έφαγα ένα γιαούρτι με φουλ μέλι και καρύδια και τώρα σκέφτομαι ότι πρέπει να φάω και κάτι αλμυρό για να ισορροπήσω. Νομίζω δεν βοηθάει και η καραντίνα.Οταν είσαι ολη μέρα σπίτι λογικό να σκέφτεσαι συνεχώς το φαι.

  • Μου αρέσει 3

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι νέα!!! Απίστευτο που πλησιάζουμε τόσο πολύ!!! Προσπαθούσα να βρω την ομάδα Δεκεμβρίου αλλά δεν είναι τόσο ενεργή οπότε χαίρομαι που τα μοιραζόμαστε έτσι σε όλες τις στιγμές μας. Παιδιά εμένα δε μου έχει ερθει αυτό με το φαΐ. Καλύτερα βέβαια γιατί ήμουν κ ζουμπουρλου από πριν χεχε! Σε αλλά νέα βάψαμε σήμερα, βγήκε τέλειο το χρώμα κ περιμένουμε να στεγνώσει κ στήνουμε δωμάτιο. Έπλυνα κ ρουχαλάκια μικρής κ σίδερο αύριο μεθαύριο :x α! Επίσης οι παντόφλες δεν μου είχαν έρθει ακόμα κ είδα σε ένα συνοικιακό κάτι φοβερές κ πήρα με τύπου click away γειτονιά στυλ Αχαχαχ ας έχω 2 ζευγάρια ωωωωω

  • Μου αρέσει 4

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , myrina είπε:

Τι νέα, εγώ όλη μέρα το φαι σκέφτομαι! Τι θα μαγειρέψω για να φάω! Χθες ήθελα γεμιστά μου έλειψαν, και τα έφτιαξα αλλα με ξεκολωσαν  (με το μπαρδον) και αργά το απόγευμα ανέβασα πίεση (14.5) πιστεύω από την κούραση, γιατί μόλις ξάπλωσα σε 10 λεπτά ξαναμετρηθηκα και είχε πέσει στο 10.3! Μίλησα με το γιατρό μου είπε ότι αφού έπεσε αμέσως δεν μας ανησυχεί, ευτυχώς..

Σήμερα με στη γέμιση που περίσσεψε από χθες είχα πει στον άντρα μου και μου έφερε ένα κιλό κιλα, γιατι μου ήρθε έμπνευση και βρήκα συνταγή για κοκκινιστα γιουβαρλακια! Βγάζω γούστα :razz: Έφτιαξα και έναν κόσμο αλλά αυτός θα είναι έτοιμος αύριο, είναι στο ψυγείο τώρα..

Μα πείτε μου σοβαρα, είναι και καμία άλλη στην κατάσταση μου? Που σκέφτομαι συνέχεια το φαΐ?

Ειναι και η καραντινα που δεν βοηθαει...  οπως ειπαν... οτι πήρες  πηρες... αν δεν πηρες πολλα... τερματίζουμε σε λιγο.. απολαυσε το...

Εγω καλα τα παω με φαγητο.. Δεν το σκεφτομαι συνεχεια... αλλα εχω αλλο θεμα εχω κολλησει στα μακαρονια και στον πουρε τρωω καθε μερα εναλλαξ...

Και σε αυτην την εγκυμοσυνη... πινω χαμομήλι  παρα πολυ με ηρεμει παρα πολυ γτ το ειχε προτεινει καποια εδω... που εγω 31 χρονια δεν το εβαζα στο στομα μου ξερνουσα... τωρα το λατρευω...

Just now, Lottaki είπε:

Αχ τι νέα!!! Απίστευτο που πλησιάζουμε τόσο πολύ!!! Προσπαθούσα να βρω την ομάδα Δεκεμβρίου αλλά δεν είναι τόσο ενεργή οπότε χαίρομαι που τα μοιραζόμαστε έτσι σε όλες τις στιγμές μας. Παιδιά εμένα δε μου έχει ερθει αυτό με το φαΐ. Καλύτερα βέβαια γιατί ήμουν κ ζουμπουρλου από πριν χεχε! Σε αλλά νέα βάψαμε σήμερα, βγήκε τέλειο το χρώμα κ περιμένουμε να στεγνώσει κ στήνουμε δωμάτιο. Έπλυνα κ ρουχαλάκια μικρής κ σίδερο αύριο μεθαύριο :x α! Επίσης οι παντόφλες δεν μου είχαν έρθει ακόμα κ είδα σε ένα συνοικιακό κάτι φοβερές κ πήρα με τύπου click away γειτονιά στυλ Αχαχαχ ας έχω 2 ζευγάρια ωωωωω

Οι μανουλες Δεκεμβριου περα το οτι ολες γεννανε απο οτι βλεπω... οππτε δικαιολογημένα δεν ειναι πολυ ενεργες... εχω διαβασει καπου οτι εχουν ομαδα κλειστη στο fb και τους βολευει καλυτερα εκει η συνομιλια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλο: τα χαρτια σας τα εκτυπωσατε?? Τα εχω ολα ετοιμα!!

Αλλο: με παιδιατρο μιλησε καμια?? 

Πρεπει να μιλησω για να Να με δωσει κατευθυντήριες οπως στο πρωτο... αλλα σκεφτομαι οτι εχω χρονο ακομα και βαριεμαι να την ακουω αχα καλο ε! Αμα μιλησε καμια ας μας πει τα βασικα.. που συγκρατησε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι γέννανε τα κορίτσια κ είναι σε αναμονή άλλες, δεν το συζητώ,αλλά δεν έβλεπα κινητικότητα όπως Νοεμβρίου πχ οπότε με αυτό που λες δικαιολογείται! Τελεια που τα λενε εκει.Είμαστε μετά απο εκείνες κ με κατάσταση lockdown Κ ήθελα να δω πως τα βιώνουν.

Σήμερα ζήτησα το τηλ του παιδιάτρου να τον πάρω τηλ. Έλεγα κ σήμερα να τον έπαιρνα αλλά μου το έστειλαν αργά οπότε δεν πήρα. Αλλά θέλω να ρωτήσω κ γω διάφορα να μου πει από απλά μέχρι πιο σύνθετα . Δεύτερα θα τον πάρω, να μην τον πάρω σκ.

Χαρτιά μας είχε πει το μαιευτήριο που είχαμε πάρει ότι θα μας πει ο γιατρός μας,  αρχές Γενάρη θα μας πει που θα πάμε αλλά πάνω κάτω τα ίδια ζητάνε ξέρω από εσάς Κ από άλλες κοπέλες. Οπότε ας είναι καλά το gov!!!! 

Εγώ αυτό που λέτε με φαι ξέρετε τι μου έχει βγει πολύ πολύ έντονα, οκ το είχα τους προηγούμενους μήνες αλλά τώρα μιλάμε μου τρέχουν τα σάλια. Σαλάτες πράσινες, χόρτα, πορτοκάλια κ μανταρίνια. Θέλω να τρώω με μεγάλη μανία χαχαχαχα! Τα χόρτα λες κ τρώω μακαρόνια καλέ! Χαχαχα ! Απίστευτο ...οκ πάντα μ άρεσαν αλλά όχι με τοση λαχτάρα σαν να τρώω chocco lava cake αχαχαχ

 

  • Μου αρέσει 2

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, enjoy είπε:

Αλλο: τα χαρτια σας τα εκτυπωσατε?? Τα εχω ολα ετοιμα!!

Αλλο: με παιδιατρο μιλησε καμια?? 

Πρεπει να μιλησω για να Να με δωσει κατευθυντήριες οπως στο πρωτο... αλλα σκεφτομαι οτι εχω χρονο ακομα και βαριεμαι να την ακουω αχα καλο ε! Αμα μιλησε καμια ας μας πει τα βασικα.. που συγκρατησε...

Τα τύπωσα κι εγω, τα περισσότερα τα είχα, το μόνο που έκανα αίτημα στο ermis είναι η ληξιαρχική πράξη γάμου, την οποία επίσης την είχα και σε αντίγραφο επικυρωμένο από ΚΕΠ  αλλά από το 2013, και είπα ας έχω μια πιο πρόσφατη. Κυριακή βράδυ έκανα την αίτηση στο ermis, Δευτέρα πρωί ήταν στο email μου! Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης είχα πρόσφατο, γιατί το είχα χρειαστεί για τις μετακινήσεις των κοριτσιών στο σχολείο, αυτό το μικρό διάστημα που συνέχισαν να πηγαίνουν τώρα ενώ είχαμε lockdown, αντίγραφα των ταυτοτήτων εμένα και του συζύγου, και για το ΑΜΚΑ μπήκα και τύπωσα από τη σελίδα amka εκεί που λέει "έχω ΑΜΚΑ?". Είμαι λίγο φρικιό με τη γραφειοκρατία, αλλά προτιμώ να έχω περισσότερα κι ας μη χρειαστούν, γιατί δεν ξέρεις που θα πέσεις.. Επίσης το ντοσιε με όλες τις εξετάσεις της εγκυμοσύνης έχω βάλει μέσα στην βαλίτσα του μαιευτήριου καθώς και το βιβλιάριο υγείας..

Μίλησα με την παιδίατρο, δεν μου είπε κάτι το ιδιαίτερο. Αυτό που μου είχε πει ήδη για το τριπλό εμβόλιο (κοκκύτη, διφθερίτιδας, τετανου), το οποίο και το εκανα σχεδόν ένα μήνα πριν. Το μόνο που μου είπε ότι έχει αλλάξει από όταν γέννησα τα κορίτσια (7 και 8μιση χρόνια πριν) είναι ότι πλέον σου δίνουν αμέσως το μωρό να το βάλεις στο στήθος, το οποίο είναι πολύ καλό! Αν και εμένα και στη μικρή που το είχα ζητήσει μου την έδωσαν και την έβαλα ενώ ακόμα ήμουν στο χειρουργείο μέσα! Κατά τα άλλα μπάνιο κάθε μέρα μου είπε, κανονικα οπως και στα κορίτσια, και στη βδομάδα πανω (το αργότερο) το πάω να το ζυγισει, αν θέλω και νωρίτερα λέει. Σχετικά με το covid δεν μου είπε κάτι άλλο, δεν υπάρχει κάποια οδηγια σχετικά με τα νεογνά. Α επίσης επειδή η μεγάλη μου είχε αλλεργία στα γαλακτοκομικά σαν νεογέννητο (μέσω εμένα ότι έτρωγα την πείραζε) και είχε κάνει επεισόδια, όταν το ανακαλύψαμε έκανα αποχή από γαλακτοκομικά μέχρι σχεδόν το χρόνο, θηλαζαμε αποκλειστικά ευτυχώς, αλλά εξαιτίας αυτού προληπτικά μου ειχε πει η παιδίατρος να κόψω γαλακτοκομικά και στη μικρή από την πρώτη μέρα που θα γεννήσω, και έτσι και έκανα, σε αυτήν τα ξεκίνησα πιο νωρίς όμως μετά, όταν ξεκίνησε στέρεες τροφές εκεί στο εξάμηνο. Οπότε μου είπε η παιδίατρος να κάνω το ίδιο και τώρα με το μωράκι, δλδ μόλις γεννήσω προληπτικά να κόψω γαλακτοκομικά παλι.

πρίν από 43 λεπτά , Lottaki είπε:

Εγώ αυτό που λέτε με φαι ξέρετε τι μου έχει βγει πολύ πολύ έντονα, οκ το είχα τους προηγούμενους μήνες αλλά τώρα μιλάμε μου τρέχουν τα σάλια. Σαλάτες πράσινες, χόρτα, πορτοκάλια κ μανταρίνια. Θέλω να τρώω με μεγάλη μανία χαχαχαχα! Τα χόρτα λες κ τρώω μακαρόνια καλέ! Χαχαχα ! Απίστευτο ...οκ πάντα μ άρεσαν αλλά όχι με τοση λαχτάρα σαν να τρώω chocco lava cake αχαχαχ

Εμενα το καλοκαίρι με είχε πιάσει αυτό με φρούτα και λαχανικά, και κυρίως ήθελα να τρώω ντακους!!! Τωρα με έχει βγάλει στον υδατάνθρακα, και ενώ μου είπε να τους κοψω γιατί στις τελευταίες εξετάσεις είχα λιγο τσιμπημενο σάκχαρο (99) παρολο η καμπύλη νωρίτερα είχα βγει καλή.. Ομως δεν μπορώ να συμμαζευτω με τίποτα.. Ευτυχώς δεν έχω πάρει κιλα κατά τη διάρκεια, αλλά αν συνεχίσω έτσι δεν με βλέπω καλα.. Τωρα μου έχει μυρίσει παστίτσιο :razz:

Για ομάδα στο FB το είχα προτείνει κι εγώ παλιότερα αλλά δεν υπηρξε ανταπόκριση.. Θα σας ενδιέφερε να κάνουμε κι εμείς? Εμένα προσωπικά με βολεύει περισσότερο (είχαμε με της μεγάλης τις μαμαδες Αυγούστου 2012) και μοιραζόμασταν φωτογραφίες κοκ, και έχουμε ακόμα επαφή, όχι τόσο συχνή βέβαια οπως τοτε, αλλά είναι όμορφο να βλέπουμε πως μεγαλώνουν μαζί τα παιδάκια μας! Επίσης αυτό που μου τη σπάει εδώ είναι ότι ούτε καν ένα λινκ δεν μπορουμε να βάλουμε, εγώ τουλάχιστον όσες φορές έχω προσπαθήσει να βάλω λινκ μου κόβει το ποστ.. Και φυσικά ούτε φωτογραφίες, πχ όταν μιλάμε για ψώνια κοκ.. 

  • Μου αρέσει 6

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα κάνεις με τη γραφειοκρατία της Ελλάδος δεν τα βάζεις!! Χαχα! Καλύτερα να έχεις παρά όχι...γιατι μετά τρέχα γύρευε . Εγώ πχ έχω επικυρωμένα ότι επίσημο έγγραφο έχω γιατί σε περίπτωση που υπάρξει κλοπή ταυτότητας ή διπλώματος οδήγησης είναι πολύ πιο εύκολο να βγάλεις ξανά έτσι. Οπότε δε μου φαίνεται τπτ περίεργο. Επίσης είμαι αριθμομνηνουσα κ ξέρω όλα μου τα στοιχεία απ έξω . Χαχαχα! ΑΦΜ,αμκα,ταυτότητες χαχαχαχα! 

Παστίτσιο ε;;; μου έφερε χθες η πεθερά, έλα να φάμε :D . Πω πω διάβασα αυτό με το γάλα κ την αλλεργία κ φρικάρα. Δε μπορώ χωρίς γαλακτοκομικά... σε θαυμάζω! Πωπω! Ευχαριστούμε για τις οδηγίες με τον παιδίατρο . Θα μιλήσω με τη σειρά μου κ θα σας πω. 

Προσωπικά με fb Καλώς ή κακώς δεν ασχολούμαι αλλά καταλαβαίνω τι λες ,είναι πιο εύκολο η αλήθεια είναι, το ξέρω ότι ειναι καλύτερο για ομάδες κλπ.

Για τα θέματα της βαλίτσας ρε κορίτσια ,κάτι όχι τόσο σημαντικό μεν αλλά βοηθητικό δε ,με τα του μακιγιάζ σας τι κανατε; πχ δε μπορούμε να τα βάλουμε από τώρα αφού τα χρησιμοποιούμε. Κάνατε ένα πιο απλό kit απλά να υπάρχει;

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Πω πω διάβασα αυτό με το γάλα κ την αλλεργία κ φρικάρα. Δε μπορώ χωρίς γαλακτοκομικά... σε θαυμάζω! Πωπω! 

Για τα θέματα της βαλίτσας ρε κορίτσια ,κάτι όχι τόσο σημαντικό μεν αλλά βοηθητικό δε ,με τα του μακιγιάζ σας τι κανατε; πχ δε μπορούμε να τα βάλουμε από τώρα αφού τα χρησιμοποιούμε. Κάνατε ένα πιο απλό kit απλά να υπάρχει;

Μια ιδέα είναι όλα, συνηθίζεις και χωρίς, κι εγώ με τις γαβαθες το έτρωγα αλλα μια χαρά συνήθισα και μετά. Δεν είναι κανονας αυτό άλλα δυστυχώς συμβαίνει συχνά.. Τα στομαχακια των μωρών δεν είναι έτοιμα για αγελαδινες πρωτεΐνες γάλακτος, φταίνε και τα αγελαδινα σήμερα που δεν είναι αθώα... Προληπτικά γενικα και χωρις ιστορικό παντως δεν στα κόβουν!

Μακιγιάζ δεν πρόκειται να πάρω μαζί, αλλά αν έπαιρνα θα έβαζα κάποιο σετ ταξιδιού στη βαλίτσα..

  • Μου αρέσει 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααα.....

Και εγω δεν εχω fb... αλλα εχεις δικιο βολεύει  και εγω ανεβαζω εδω λινκ και ποτε δεν τα εγκρινουν!!

Αλλεργια ειχε και ο δικος μου...

Παντως ισχυει προληπτικα και χωρις ιστορικο δεν σ δινονται οδηγιες...

Εμεις λογω ιστορικου τ πρωτου λοιπον,  που το συζητησα με την παιδιατρο καταληξαμε για το δευτερο πηρα ηδη ενα ξενο βιολογικο αντιαλλεργικο χωρις πρωτεινη γαλακτος αγελαδος της hipp... θα ξεκινησω με θηλασμο και οπου βγει...

Η αλλεργια παντως ηταν προσωρινη... Τους ειναι δυσπεπτο.. μετα το χρονο του περασε πλεον καταβροχθζει και την αγελαδα...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, enjoy είπε:

πηρα ηδη ενα ξενο βιολογικο αντιαλλεργικο χωρις πρωτεινη γαλακτος αγελαδος της hipp... θα ξεκινησω με θηλασμο και οπου βγει...

Η αλλεργια παντως ηταν προσωρινη... Τους ειναι δυσπεπτο.. μετα το χρονο του περασε πλεον καταβροχθζει και την αγελαδα...

 

Εγώ δεν έχω πάρει και το σκεφτόμουν, αν γίνει καμία στραβή πχ χρειαστώ καισαρική και είμαι σε κακα χαλια, μήπως θα ήταν καλό να έχω μαζί μου? Γενναω σε δημόσιο και δεν ξέρω εκεί τι κάνουν σχετικά.. Και τα κορίτσια σε δημόσιο τα γέννησα, αλλά δεν χρειάστηκα, γέννησα φυσιολογικά, θήλαζαν αμέσως.. Αλλα κάθε φορά είναι διαφορετική.. Ίσως πάρω κι εγώ ένα κουτί να βρισκεται..

Κι εμένα η μεγάλη που είχε το θέμα μετά το χρόνο ήταν μια χαρά, στη μικρη δεν είδα κάτι εντελώς προληπτικά τα έκοψα, αλλά κι αυτή στο εξάμηνο που τα ξεκίνησα δεν παρουσίασε τίποτα.

Γενικά όμως τα αγελαδινα γάλατα τα αποφεύγω πλέον, ο κουμπάρος μου έκανε καρκίνο του εντέρου (ολα καλα τωρα το βρήκε εγκαίρως) και του είπε ο γιατρός τα αγελαδινα να τα κόψουν και αυτός και τα παιδιά του, γιατί θα έχουν προδιάθεση.. Από τότε το γυρίσαμε κι εμείς στο κατσικίσιο βιολογικό. Είναι πιο ακριβό από το αγελαδινό, αλλά δεν πίνουν πλέον και μπουκάλια, δλδ με 2-3 λίτρα τη βδομαδα τη βγάζουμε οικογενειακώς, κυρίως στα δημητριακά βάζουμε, μερικές φορές τους έρχεται όρεξη να πιουν και κανα ποτήρι. Αλλα πηγές ασβεστίου υπάρχουν πολλές, πχ ο μαιευτηρας που είχα στα κορίτσια μου έλεγε τοτε ότι με ένα κομμάτι γραβιέρα καλύπτω τις ημερήσιες ανάγκες μου και ότι δεν χρειαζόμουν συμπλήρωμα.. Τα τελευταία βέβαια ισχύουν για αργότερα, όχι για οταν είναι μωρά.. Το κατσικίσιο νομίζω η παιδίατρος μου είχε πει μετά τα 2 και το ξεκινήσαμε.. 


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!

Ευχαριστούμε κορίτσια που μας τα λέτε αυτά να έχουμε στην άκρη του μυαλού μας ότι συμβαίνει κ αυτό. 

Να σάς μοιραστώ κάτι;; έχω ξυπνήσει με άγχος κ βάρος  ότι δεν έχω προβλέψει πολλά.  Ουφφφφ! Νιώθω ότι δεν έχω κάνει κάποια πράγματα όπως πρέπει.  Πχ στο σαλόνι αν είμαστε που θα το έχουμε;;; εσείς που θα το βάζετε;; Επίσης για αρχή που έχω καρότσι που μπαίνει το αυγό είμαι οκ! Μετα;; άλλο! Στο στρώματακι του λικνου θα μπει προστατευτικό αντιμικροβιακο κ είμαστε οκ σωστα; α! Κ κάτι άλλο, με τι θα το σκεπαζετε;;;

Σόρρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά μπλόκαρε το σύστημα σήμερα :roll:


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Πηγα για εξετασεις το πρωι τις κλασσικες.. Plus εξτρα για το ηπαρ λογω της φαγουρας σε διαφορα σημεια τ σωματος.. 

Εγω δυστυχως λιγουρευομαι φαγητα κ πειναω πολυ.. Αλλα μεχει πιασει τρομος με αυτο π παθα με το εντερο..

Σημερα περιμενουμε πακετακι απο το επαρχια απο την πεθερα! :wink:.. Πιτες μελομακαρονα, γλυκα κουταλιου, κεικ πορτοκαλι λαχανοντολμαδες,  κρεατα.. Και φρουτα λαχανικα.. 

Εμας η παιδιατρος π μας συστησε ο γυναικολογος κανει επισκεψεις κατ'οικον κ θα ναι κ στο μαιευτηριο να δει το μωρο..αρα θα τη ρωτησω διαφορα εκει.. 

 

Just now, Lottaki είπε:

Καλημερα!!!!

Ευχαριστούμε κορίτσια που μας τα λέτε αυτά να έχουμε στην άκρη του μυαλού μας ότι συμβαίνει κ αυτό. 

Να σάς μοιραστώ κάτι;; έχω ξυπνήσει με άγχος κ βάρος  ότι δεν έχω προβλέψει πολλά.  Ουφφφφ! Νιώθω ότι δεν έχω κάνει κάποια πράγματα όπως πρέπει.  Πχ στο σαλόνι αν είμαστε που θα το έχουμε;;; εσείς που θα το βάζετε;; Επίσης για αρχή που έχω καρότσι που μπαίνει το αυγό είμαι οκ! Μετα;; άλλο! Στο στρώματακι του λικνου θα μπει προστατευτικό αντιμικροβιακο κ είμαστε οκ σωστα; α! Κ κάτι άλλο, με τι θα το σκεπαζετε;;;

Σόρρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά μπλόκαρε το σύστημα σήμερα :roll:

Καλημερα!!  Εγω θα εχω την καλαθουνα με την βαση της π εχει ροδακια στο σαλονι.. Πανω στο στρωματακι θα βαλω ενα υποστρωμα αδιαβροχο κ σετ σεντονακια  κ μαξιρακια π τ εχω παρει.. Η βαση με τα ροδακια βολευει γιατι μπορω να το παιρνω απο δω κ κει.. Θα το σκεπαζω με βρεφικα παπλωματακια κ κουβερτουλες.. Το επομενο βημα ειναι να παρω υπνοσακο! Μετα ομως.. Δεν μπορω τις καθυστερησεις των κουριερ! 

Εχω κ αλλο θεμα ομως.. Εχω προμηθευτει σχεδον τα ιδια πραγματα εις διπλουν διοτι επανω ειναι τα υπνοδωματια κ δεν θα μπορω να ανεβοκατεβαινω μ το μωρο συνεχεια.. :roll:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Καλημερα!!!!

Ευχαριστούμε κορίτσια που μας τα λέτε αυτά να έχουμε στην άκρη του μυαλού μας ότι συμβαίνει κ αυτό. 

Να σάς μοιραστώ κάτι;; έχω ξυπνήσει με άγχος κ βάρος  ότι δεν έχω προβλέψει πολλά.  Ουφφφφ! Νιώθω ότι δεν έχω κάνει κάποια πράγματα όπως πρέπει.  Πχ στο σαλόνι αν είμαστε που θα το έχουμε;;; εσείς που θα το βάζετε;; Επίσης για αρχή που έχω καρότσι που μπαίνει το αυγό είμαι οκ! Μετα;; άλλο! Στο στρώματακι του λικνου θα μπει προστατευτικό αντιμικροβιακο κ είμαστε οκ σωστα; α! Κ κάτι άλλο, με τι θα το σκεπαζετε;;;

Σόρρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά μπλόκαρε το σύστημα σήμερα :roll:

Καλημέρα!!!εμείς στο σαλόνι τους πρώτους 2-3 μήνες τα είχαμε σε παρκοκρεβατο το οποίο το είχαμε μόνιμα στημένο εκεί. Οπότε μέσα στη μέρα κοιμόντουσαν κι εκεί. Μόνο το βράδυ στην κούνια τον πρώτο καιρό. Σκέπασμα όλο τον πρώτο χειμώνα που δεν πολύ κουνιούνται με σεντονακι και βελουτε κουβερτακια. Υπνοσακο έβαλα μετά τον πρώτο χρόνο. Για το καρότσι δεν κατάλαβα τι ρωτάς. Δεν έχει εκτός από το αυγό και κάθισμα για μεγαλύτερη ηλικία????


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , myrina είπε:

Εγώ δεν έχω πάρει και το σκεφτόμουν, αν γίνει καμία στραβή πχ χρειαστώ καισαρική και είμαι σε κακα χαλια, μήπως θα ήταν καλό να έχω μαζί μου? Γενναω σε δημόσιο και δεν ξέρω εκεί τι κάνουν σχετικά.. Και τα κορίτσια σε δημόσιο τα γέννησα, αλλά δεν χρειάστηκα, γέννησα φυσιολογικά, θήλαζαν αμέσως.. Αλλα κάθε φορά είναι διαφορετική.. Ίσως πάρω κι εγώ ένα κουτί να βρισκεται..

Κι εμένα η μεγάλη που είχε το θέμα μετά το χρόνο ήταν μια χαρά, στη μικρη δεν είδα κάτι εντελώς προληπτικά τα έκοψα, αλλά κι αυτή στο εξάμηνο που τα ξεκίνησα δεν παρουσίασε τίποτα.

Γενικά όμως τα αγελαδινα γάλατα τα αποφεύγω πλέον, ο κουμπάρος μου έκανε καρκίνο του εντέρου (ολα καλα τωρα το βρήκε εγκαίρως) και του είπε ο γιατρός τα αγελαδινα να τα κόψουν και αυτός και τα παιδιά του, γιατί θα έχουν προδιάθεση.. Από τότε το γυρίσαμε κι εμείς στο κατσικίσιο βιολογικό. Είναι πιο ακριβό από το αγελαδινό, αλλά δεν πίνουν πλέον και μπουκάλια, δλδ με 2-3 λίτρα τη βδομαδα τη βγάζουμε οικογενειακώς, κυρίως στα δημητριακά βάζουμε, μερικές φορές τους έρχεται όρεξη να πιουν και κανα ποτήρι. Αλλα πηγές ασβεστίου υπάρχουν πολλές, πχ ο μαιευτηρας που είχα στα κορίτσια μου έλεγε τοτε ότι με ένα κομμάτι γραβιέρα καλύπτω τις ημερήσιες ανάγκες μου και ότι δεν χρειαζόμουν συμπλήρωμα.. Τα τελευταία βέβαια ισχύουν για αργότερα, όχι για οταν είναι μωρά.. Το κατσικίσιο νομίζω η παιδίατρος μου είχε πει μετά τα 2 και το ξεκινήσαμε.. 

Επειδη και εγω γενναω στο δημοσιο...

Το πηρα για ασφαλεια και εγω γτ σιχαίνομαι  τα δικα τους μπουκαλακια..

γτ παλιοτερα οταν νοσηλευτηκαμε παιδιατρικη βλεποντας τα μπουκαλια με γαλατακια που εδιναν στις μανουλες στο ενα ειχε κατι μεσα σκουπιδι και αηδιασα.. τα ειχαν στο ψυγειο ετοιμο σε μπουκαλια και απλα το ζεσταινες και τα ειδα... Ετυχε το περιστατικό παιδιατρικη... γενικα εχω δει και στην κουζινα πως σερβιρεται το φαγητο... μετρα υγιεινης για μενα μηδεν... αλλα οκ ο κοσμος ολος τρωει και δεν παθαίνει  τπτ.. οποτε εγω ειμαι λιγο σιχασιαρα.. γτ αυτοι ξυνονται φτερνίζονται κουβαλανε τους δισκους με φαγητο απο ασανσερ σε ασανσερ καποια ακαλυπτα καποια καλυμενα απλα αηδια... μαζευουν ολα τα μικροβια τ νοσοκομειου.. παραδέχομαι  ότι μπορει να ειμαι υπερβολικη..

Ενω λοιπον το πηρα για ασφαλεια δικη μου γτ με τον πρωτο με εισεχουσες θηλες και αλλεργια ζοριστικα... εν τελει ειμαι σε διλλημα να το παρω νοσοκομειο η οχι.. οι λογοι ειναι πολλοι:

1.αμετρητα νεογνα πινουν γαλα νοσοκομειου τι επαθαν??

2.ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι χρειαζεται μολις 36 μλ συνολικα την πρωτη μερα και την 3η αν θυμαμαι καλα 80κατι συνολικα οποτε λεω θα εχω στο στήθος  αυτην την ποσότητα... δεν χρειαζεται να βγαζω σκονη μπουκαλια και να μπαινω στην διαδικασια  αυτη μεσα στο νοσοκομειο και να ταλαιπωρουμαι...

Η αλλεργια δεν θα εμφανιστει σε αυτες τις ποσοτητες πιστευω..

3..σε περιπτωση καισαρικης και εγω το σκεφτηκα δεν θα μπορω να κουμανταρω ουτε τον εαυτο  μου οχι να αποστειρωνω μπουκαλια... εκεινη την ωρα οτι  και να δωσουν αρκει να τρωει δεν θα μπορω να ασχοληθω με αυτο το θεμα..

Και ενω εχω μια μικρη τσαντα ετοιμη με τα σχετικά γαλα μπιμπερό ... την θεωρω εκ των υστερων περιττη...

Εχει και 18 ευρω... λεω για 36μλ να την ανοιξω και εν τελει να θηλασω δεν λεει...γτ ληγουν.. ας προσπαθησω και αυτο απλα να το κραταω για καβαντζα..

Επισης, ετσι οπως με ειδε η γιατρός  παω για φτ εκτος απροοπτου... οπότε αν και εσυ πας φτ εκτος απροοπτου πιθανολογω οτι ειναι περιττο... 

Ζυγισε τα και εσυ... και οπως βολευεσαι... και εγω σε διλλημα ειμαι..

Υγ η μητρα μου εχει κατεβει παρα πολυ προς τον αφαλο οχι στον αφαλο.. εχεις παρατηρησει διαφορα εσυ..?? λογω προϋπάρχουσας εγκυμοσυνης μηπως βλεπεις διαφορα.. πανω στην περιοχη του στομαχιου ειμαι αδεια τελειως ενω παλια δεν έπαιρνα  ανασα... με βλεπω να βγαινει σπιτι αχαχα προσεχω βεβαια δεν θελω να ζησω καθολου αυτο το ενδεχομενο...

Αλλα τι ρωταω αφου εχεις δεν εχεις μπει στο μηνα σ... εγω ειμαι 36και5... μετα θα το παρατηρησεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...