Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια ,είμαι καλύτερα γιατί κ εσείς μου είπατε τα δικά σας κ είδα ότι είμαι στο ιδιο level κ ανοίξαμε όλα τα πράγματα με τον άντρα μου να δούμε τι μας λείπει Κ αν....

Πεταλουδίτσα, ήταν της αδερφής μου το καρότσι που ήταν σχεδόν καινούριο κ μας το είχαν φέρει αμπαλαρισμενο κ έβλεπα μόνο το αυγό. Γιατί τώρα το σκ τα πλένουμε όλα! Όλα καλά!!! 

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Klegeo είπε:

Σημερα περιμενουμε πακετακι απο το επαρχια απο την πεθερα! :wink:.. Πιτες μελομακαρονα, γλυκα κουταλιου, κεικ πορτοκαλι λαχανοντολμαδες,  κρεατα.. Και φρουτα λαχανικα.. 

Αααα λαχανοντολμαδες!!!! Θέλω κι εγώ!! Σου ρχομαι!!!

 

2 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Καλημέρα!!!εμείς στο σαλόνι τους πρώτους 2-3 μήνες τα είχαμε σε παρκοκρεβατο το οποίο το είχαμε μόνιμα στημένο εκεί. Οπότε μέσα στη μέρα κοιμόντουσαν κι εκεί. Μόνο το βράδυ στην κούνια τον πρώτο καιρό. Σκέπασμα όλο τον πρώτο χειμώνα που δεν πολύ κουνιούνται με σεντονακι και βελουτε κουβερτακια. Υπνοσακο έβαλα μετά τον πρώτο χρόνο. 

Κι εγώ το ίδιο εκανα στα κορίτσια!! Με βόλευε πολύ το παρκοκρεβατο! Αργότερα παλι που δεν κοιμόντουσαν πολύ είχα βάλει και το γυμναστήριο μέσα στο παρκοκρεβατο και απασχολούνταν εκεί! Αλλα επισης και στο ρηλαξ βολεύονταν για ύπνο! 

2 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Η αλλεργια δεν θα εμφανιστει σε αυτες τις ποσοτητες πιστευω..

3..σε περιπτωση καισαρικης και εγω το σκεφτηκα δεν θα μπορω να κουμανταρω ουτε τον εαυτο  μου οχι να αποστειρωνω μπουκαλια... εκεινη την ωρα οτι  και να δωσουν αρκει να τρωει δεν θα μπορω να ασχοληθω με αυτο το θεμα..

Επισης, ετσι οπως με ειδε η γιατρός  παω για φτ εκτος απροοπτου... οπότε αν και εσυ πας φτ εκτος απροοπτου πιθανολογω οτι ειναι περιττο... 

 

Ναι δεν το λέω για την αλλεργία, για την μονάδα νοσηλείας νεογνων ηξερα ότι δίνουν μπουκαλάκια, αλλά στην μαιευτικη επειδη δεν χρειάστηκε τοτε δεν ψαχτηκα και δεν το γνώριζα. Οπότε έχεις δίκιο, αν πάμε σε απρόοπτο σενάριο ας πιουν ότι έχει εκεί.. Κι εμένα όλα δείχνουν πως πάμε για Φ.Τ. προς το παρόν. Με άλλους δύο Φ.Τ. στο ιστορικό μου και όλα δείχνουν καλα και τώρα!

2 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Υγ η μητρα μου εχει κατεβει παρα πολυ προς τον αφαλο οχι στον αφαλο.. εχεις παρατηρησει διαφορα εσυ..?? λογω προϋπάρχουσας εγκυμοσυνης μηπως βλεπεις διαφορα.. πανω στην περιοχη του στομαχιου ειμαι αδεια τελειως ενω παλια δεν έπαιρνα  ανασα... με βλεπω να βγαινει σπιτι αχαχα προσεχω βεβαια δεν θελω να ζησω καθολου αυτο το ενδεχομενο...

Αλλα τι ρωταω αφου εχεις δεν εχεις μπει στο μηνα σ... εγω ειμαι 36και5... μετα θα το παρατηρησεις..

Υποθέτω ότι κι εμένα έχει κατέβει και γι αυτό τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο, ενώ μέχρι τώρα ένοιωθα καουρες και δεν μπορούσα να φάω.. Επίσης νοιώθω και χτυπήματα πολυ πιο χαμηλά από τον αφαλό πλέον, οπότε πιστεύω ότι έχει κατέβει. Χθες μπήκα στο μηνα μου, 18/1 έχω ΠΗΤ. Αλλα ευτυχώς δεν έχω νοιωσει σχεδόν καθόλου συσπάσεις, οπότε ελπίζω να μείνει μέσα λίγο καιρό ακόμα. Δεν θέλω να γεννήσω πριν μπει ο χρόνος.. Ιδανικά θέλω να γεννήσω μετα την 38 βδομάδα!

  • Μου αρέσει 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, myrina είπε:

Τα τύπωσα κι εγω, τα περισσότερα τα είχα, το μόνο που έκανα αίτημα στο ermis είναι η ληξιαρχική πράξη γάμου, την οποία επίσης την είχα και σε αντίγραφο επικυρωμένο από ΚΕΠ  αλλά από το 2013, και είπα ας έχω μια πιο πρόσφατη. Κυριακή βράδυ έκανα την αίτηση στο ermis, Δευτέρα πρωί ήταν στο email μου! Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης είχα πρόσφατο, γιατί το είχα χρειαστεί για τις μετακινήσεις των κοριτσιών στο σχολείο, αυτό το μικρό διάστημα που συνέχισαν να πηγαίνουν τώρα ενώ είχαμε lockdown, αντίγραφα των ταυτοτήτων εμένα και του συζύγου, και για το ΑΜΚΑ μπήκα και τύπωσα από τη σελίδα amka εκεί που λέει "έχω ΑΜΚΑ?". Είμαι λίγο φρικιό με τη γραφειοκρατία, αλλά προτιμώ να έχω περισσότερα κι ας μη χρειαστούν, γιατί δεν ξέρεις που θα πέσεις.. Επίσης το ντοσιε με όλες τις εξετάσεις της εγκυμοσύνης έχω βάλει μέσα στην βαλίτσα του μαιευτήριου καθώς και το βιβλιάριο υγείας..

Μίλησα με την παιδίατρο, δεν μου είπε κάτι το ιδιαίτερο. Αυτό που μου είχε πει ήδη για το τριπλό εμβόλιο (κοκκύτη, διφθερίτιδας, τετανου), το οποίο και το εκανα σχεδόν ένα μήνα πριν. Το μόνο που μου είπε ότι έχει αλλάξει από όταν γέννησα τα κορίτσια (7 και 8μιση χρόνια πριν) είναι ότι πλέον σου δίνουν αμέσως το μωρό να το βάλεις στο στήθος, το οποίο είναι πολύ καλό! Αν και εμένα και στη μικρή που το είχα ζητήσει μου την έδωσαν και την έβαλα ενώ ακόμα ήμουν στο χειρουργείο μέσα! Κατά τα άλλα μπάνιο κάθε μέρα μου είπε, κανονικα οπως και στα κορίτσια, και στη βδομάδα πανω (το αργότερο) το πάω να το ζυγισει, αν θέλω και νωρίτερα λέει. Σχετικά με το covid δεν μου είπε κάτι άλλο, δεν υπάρχει κάποια οδηγια σχετικά με τα νεογνά. Α επίσης επειδή η μεγάλη μου είχε αλλεργία στα γαλακτοκομικά σαν νεογέννητο (μέσω εμένα ότι έτρωγα την πείραζε) και είχε κάνει επεισόδια, όταν το ανακαλύψαμε έκανα αποχή από γαλακτοκομικά μέχρι σχεδόν το χρόνο, θηλαζαμε αποκλειστικά ευτυχώς, αλλά εξαιτίας αυτού προληπτικά μου ειχε πει η παιδίατρος να κόψω γαλακτοκομικά και στη μικρή από την πρώτη μέρα που θα γεννήσω, και έτσι και έκανα, σε αυτήν τα ξεκίνησα πιο νωρίς όμως μετά, όταν ξεκίνησε στέρεες τροφές εκεί στο εξάμηνο. Οπότε μου είπε η παιδίατρος να κάνω το ίδιο και τώρα με το μωράκι, δλδ μόλις γεννήσω προληπτικά να κόψω γαλακτοκομικά παλι.

Εμενα το καλοκαίρι με είχε πιάσει αυτό με φρούτα και λαχανικά, και κυρίως ήθελα να τρώω ντακους!!! Τωρα με έχει βγάλει στον υδατάνθρακα, και ενώ μου είπε να τους κοψω γιατί στις τελευταίες εξετάσεις είχα λιγο τσιμπημενο σάκχαρο (99) παρολο η καμπύλη νωρίτερα είχα βγει καλή.. Ομως δεν μπορώ να συμμαζευτω με τίποτα.. Ευτυχώς δεν έχω πάρει κιλα κατά τη διάρκεια, αλλά αν συνεχίσω έτσι δεν με βλέπω καλα.. Τωρα μου έχει μυρίσει παστίτσιο :razz:

Για ομάδα στο FB το είχα προτείνει κι εγώ παλιότερα αλλά δεν υπηρξε ανταπόκριση.. Θα σας ενδιέφερε να κάνουμε κι εμείς? Εμένα προσωπικά με βολεύει περισσότερο (είχαμε με της μεγάλης τις μαμαδες Αυγούστου 2012) και μοιραζόμασταν φωτογραφίες κοκ, και έχουμε ακόμα επαφή, όχι τόσο συχνή βέβαια οπως τοτε, αλλά είναι όμορφο να βλέπουμε πως μεγαλώνουν μαζί τα παιδάκια μας! Επίσης αυτό που μου τη σπάει εδώ είναι ότι ούτε καν ένα λινκ δεν μπορουμε να βάλουμε, εγώ τουλάχιστον όσες φορές έχω προσπαθήσει να βάλω λινκ μου κόβει το ποστ.. Και φυσικά ούτε φωτογραφίες, πχ όταν μιλάμε για ψώνια κοκ.. 

Μήπως είναι εύκολο να μου πεις την διαδικασία που έχεις κάνει αίτημα για τα χαρτιά γτ δεν εχω ιδέα??? Επίσης και εγώ θα ήθελα να είχαμε μια ομάδα στο φσ νομίζω είναι λιγάκι πιο πρακτικό..

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

Μήπως είναι εύκολο να μου πεις την διαδικασία που έχεις κάνει αίτημα για τα χαρτιά γτ δεν εχω ιδέα??? Επίσης και εγώ θα ήθελα να είχαμε μια ομάδα στο φσ νομίζω είναι λιγάκι πιο πρακτικό..

Για τη ληξιαρχική πράξη γάμου έκανα αίτηση στο ermis gov gr, μπαίνεις με τους κωδικους του taxis net! Δεν μπορώ να βαλω το λινκ γιατί το κόβει εδώ!

  • Μου αρέσει 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, myrina είπε:

Για τη ληξιαρχική πράξη γάμου έκανα αίτηση στο ermis gov gr, μπαίνεις με τους κωδικους του taxis net! Δεν μπορώ να βαλω το λινκ γιατί το κόβει εδώ!

Γεια σας κορίτσια μου ληξιαρχική πράξη γάμου και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης βγάζεις πλέον και κατευθείαν μέσω gov.gr. Στα βγάζει κατευθείαν χωρίς αίτηση. Είναι ψηφιοποιημένα.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας μια ερώτηση θέλω να κάνω...Σήμερα έχω πόνους χαμηλά συχνά στο 20’ και επίσης η κοιλιά πετρώνει όλη και μετά από δευτερόλεπτα με πονάει η μέση μου έχει καμία κάτι παρόμοιο;;Αύριο έχω ραντεβού να με δει ο γιατρός..Εμείς σήμερα φτιάξαμε το δωμάτιο όλο μόνο κουρτίνες θέλουμε να κρεμάσουμε...Και την Δευτέρα θα φτιάξω βαλίτσα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

Κορίτσια γεια σας μια ερώτηση θέλω να κάνω...Σήμερα έχω πόνους χαμηλά συχνά στο 20’ και επίσης η κοιλιά πετρώνει όλη και μετά από δευτερόλεπτα με πονάει η μέση μου έχει καμία κάτι παρόμοιο;;Αύριο έχω ραντεβού να με δει ο γιατρός..Εμείς σήμερα φτιάξαμε το δωμάτιο όλο μόνο κουρτίνες θέλουμε να κρεμάσουμε...Και την Δευτέρα θα φτιάξω βαλίτσα 

Μήπως είναι συσπάσεις;αν συνεχίσουν με περιοδικό ρυθμό έρχονται δηλαδή και φεύγουν να μη διστάσεις να πάρεις το γιατρό σου να τον ρωτήσεις κι ας είναι αργά τη νύχτα,για αυτό εξάλλου τους διαλέξαμε..για ολα τα απρόοπτα που μας συμβαίνουν.Ποσων εβδομάδων είσαι ακριβώς;

Εγώ κορίτσια μου σε άλλα νέα έχω απίστευτες καούρες!!καίγονται τα σώθικα μου και δε μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ.Εχω δοκιμάσει από μαντζουνια τα παντα.Παιρνει κάποια από την ομάδα μας αντιοξινα;η έχει βρει έστω το τρόπο να τις καταπολεμά;; Εκπεμπω sos:sad: καηκαααα

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

Κορίτσια γεια σας μια ερώτηση θέλω να κάνω...Σήμερα έχω πόνους χαμηλά συχνά στο 20’ και επίσης η κοιλιά πετρώνει όλη και μετά από δευτερόλεπτα με πονάει η μέση μου έχει καμία κάτι παρόμοιο;;Αύριο έχω ραντεβού να με δει ο γιατρός..Εμείς σήμερα φτιάξαμε το δωμάτιο όλο μόνο κουρτίνες θέλουμε να κρεμάσουμε...Και την Δευτέρα θα φτιάξω βαλίτσα 

Και σκεφτομουν κοιμουνται δεν κοιμουνται οι φιλεναδες μου!!! Απο υπνο σαπια πραγματα αν δεν παει δυο.. 

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΟΜΩΣ: 

1ον μπραβο για το δωμάτιο καλως να ερθει το μωρακι σας... εγω εχω μερικες εκκρεμοτητες καθαριοτητας και στησιματος γτ ειναι ολο το σπιτι γεματα πραγματα τ αδελφου μου που μετακομιζει μεσα στην εβδομαδα και τον φιλοξενω προσωρινως με τα πραγματα του μερικές  εβδομαδες τωρα..

2ον οσον αφορα συσπασεις σημερα καθε 20λεπτο εχεις πονους γραφεις.. απο το πρωι δλδ εχεις καθε 20 λεπτα σταθερα?? Η συνεβει καπως αλλιως πως? Και πονος καθε 20λεπτο ποση ωρα κραταει?? 3η ερωτηση δοκιμασες μα ξαπλωσεις για μερικες ωρες να ηρεμησεις και οι πονοι συνεχιζονται σταθερα ανα 20λεπτα???

Αν εχεις σταθερες τουλαχιστον για 3ωρες ανα 20λεπτα που συνεχιζουν ανα 20 λεπτα και κρατανε 40δευτερα πονου... συνέχισε  να το παρακολουθεις αν παει και 4η ωρα μιλας με γιατρο σιγουρα.. και γενιακ μιλας με γιατρο για να σε κατευθυνει και να σε ηρεμησει...

Αν ειναι ανα 20 λεπτα για κανα δυο ωρες το πρωι για κανα δυο ωρες το μεσημερι και το βραδυ.. δοκιμασε  να ξεκουραστεις ξαπλα εντελως... και παρακολουθα μηπως σταματησουν..

 

Just now, Angelvas είπε:

Μήπως είναι συσπάσεις;αν συνεχίσουν με περιοδικό ρυθμό έρχονται δηλαδή και φεύγουν να μη διστάσεις να πάρεις το γιατρό σου να τον ρωτήσεις κι ας είναι αργά τη νύχτα,για αυτό εξάλλου τους διαλέξαμε..για ολα τα απρόοπτα που μας συμβαίνουν.Ποσων εβδομάδων είσαι ακριβώς;

Εγώ κορίτσια μου σε άλλα νέα έχω απίστευτες καούρες!!καίγονται τα σώθικα μου και δε μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ.Εχω δοκιμάσει από μαντζουνια τα παντα.Παιρνει κάποια από την ομάδα μας αντιοξινα;η έχει βρει έστω το τρόπο να τις καταπολεμά;; Εκπεμπω sos:sad: καηκαααα

 

Αριανι πως λεγεται αυτο δεν θυμαμαι το σιχαμερο για μενα με αναγκασε να το πιω η μανα μου... καποια στιγμη και εκανε θαυματα...

Γενικα καουρες επιδεινώνονται αν κοιμασαι απο την δεξια πλευρα γτ ολα τα γαστρικα  ανεβαινουν οισοφαγο.. αντιθετα απο την αριστερη δεν ανεβαινουν ιατρικά  τεκμηριωμενο μπορεις να δεις εικόνες  στο Google το γτ...(οφειλεται στην.θεση οισοφαγου και στομαχιου)

3ον βρισκεις ποιο φαγητο σ δημιουργει καουρες και το αποφευγεις.. στην πρωτη εγκυμοσυνη με προκαλουσαν καουρες κρεας κοκκινιστα κρεμμυδι ξερο στην σαλατα.. 

4ον επειδη η πεψη αργει πολυ καλυτερα να τρως τελευταιο γευμα ωρες πριν τον υπνο και να περπατας μιση ωριτσα στο σπιτι να το χωνεψεις οχι κατευθειαν ξαπλα.. 

Ισως κατι απο αυτα να σε ηρεμησει..

 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

Κορίτσια γεια σας μια ερώτηση θέλω να κάνω...Σήμερα έχω πόνους χαμηλά συχνά στο 20’ και επίσης η κοιλιά πετρώνει όλη και μετά από δευτερόλεπτα με πονάει η μέση μου έχει καμία κάτι παρόμοιο;;

Κορίτσι συνεχίζουν οι συσπάσεις με περιοδικότητα? Στην δεύτερη μου όταν με είχαν πιάσει πόνοι μιλησα με το γιατρό μου και μου είπε αν γίνει η συχνότητα ανά 15 λεπτά να πάω στο νοσοκομείο..

 

Just now, Angelvas είπε:

Εγώ κορίτσια μου σε άλλα νέα έχω απίστευτες καούρες!!καίγονται τα σώθικα μου και δε μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ.Εχω δοκιμάσει από μαντζουνια τα παντα.Παιρνει κάποια από την ομάδα μας αντιοξινα;η έχει βρει έστω το τρόπο να τις καταπολεμά;; Εκπεμπω sos:sad: καηκαααα

 

Μαλοξ, σιμεκο ή γκαβισκον μου έχει πει ο γιατρός ότι επιτρέπονται!

Just now, enjoy είπε:

Και σκεφτομουν κοιμουνται δεν κοιμουνται οι φιλεναδες μου!!! Απο υπνο σαπια πραγματα αν δεν παει δυο.. 

Και από τα ίδια εδώ! Ευτυχώς έχει ωραίο πρόγραμμα η ερτ1 !!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, myrina είπε:

Κορίτσι συνεχίζουν οι συσπάσεις με περιοδικότητα? Στην δεύτερη μου όταν με είχαν πιάσει πόνοι μιλησα με το γιατρό μου και μου είπε αν γίνει η συχνότητα ανά 15 λεπτά να πάω στο νοσοκομείο..

 

Μαλοξ, σιμεκο ή γκαβισκον μου έχει πει ο γιατρός ότι επιτρέπονται!

Και μενα στο πρωτο με ειπε ανα 10 νοσοκομειο και στο 2ο ανα 20 νοσοκομειο!! Αλλα με περιοδικότητα!! Δηλαδη να ποναω για ωρες.. οχι για 1-2... αλλα η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη... το καλύτερο ειναι να πρηζεις τον γιατρο σου!!! Ειναι συνηθισμενοι!!! Για να εισαι ηρεμη και εσυ και ο αντρας σου!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκια κ γω έδω....στομάχι χάλια Κ καουρες...παίρνω Κ την αντιβίωση...ουφφφφ

Αύριο ολοκληρώνεται το δωμάτιο κ Επίσης έκανα παραγγελία με click away κ το ένα μαγαζί μου είπε κ αύριο ότι μπορεί να παραλάβω κ το άλλο σε 2 μέρες ...είναι πολύ κοντά μας αυτά του Κηφισού που είναι το ένα δίπλα στο άλλο οπότε θα μας τα φέρουν το κάθε μαγαζί στο αμαξι μας...ρε τι τραβάμε!!

Μαρία τι γίνεται με τους πόνους, ότι σου λένε τα κορίτσια θα έκανα!!!

Έχω κλείσει να κουρευτώ αύριο κ χαίρομαι λες κ πάω σε σπα χαχαχαχαχα

  • Ευχαριστώ 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelvas είπε:

Μήπως είναι συσπάσεις;αν συνεχίσουν με περιοδικό ρυθμό έρχονται δηλαδή και φεύγουν να μη διστάσεις να πάρεις το γιατρό σου να τον ρωτήσεις κι ας είναι αργά τη νύχτα,για αυτό εξάλλου τους διαλέξαμε..για ολα τα απρόοπτα που μας συμβαίνουν.Ποσων εβδομάδων είσαι ακριβώς;

Εγώ κορίτσια μου σε άλλα νέα έχω απίστευτες καούρες!!καίγονται τα σώθικα μου και δε μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ.Εχω δοκιμάσει από μαντζουνια τα παντα.Παιρνει κάποια από την ομάδα μας αντιοξινα;η έχει βρει έστω το τρόπο να τις καταπολεμά;; Εκπεμπω sos:sad: καηκαααα

 

Εδω μανουλα Μαρτιου!!!

Εγω που εχω τρομερες καουρες και παλινδρομησεις σωθηκα με gaviscon. Μονο το απλο κανει για εγκυους οχι τα αλλα 2 που εχει ενισχυμενα. Ηρεμει η καουρα αμεσως... και οχι απλη καουρα μιλαμε καιγοταν το στερνο μου

Δοκιμασε το

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Angelvas είπε:

Μήπως είναι συσπάσεις;αν συνεχίσουν με περιοδικό ρυθμό έρχονται δηλαδή και φεύγουν να μη διστάσεις να πάρεις το γιατρό σου να τον ρωτήσεις κι ας είναι αργά τη νύχτα,για αυτό εξάλλου τους διαλέξαμε..για ολα τα απρόοπτα που μας συμβαίνουν.Ποσων εβδομάδων είσαι ακριβώς;

Εγώ κορίτσια μου σε άλλα νέα έχω απίστευτες καούρες!!καίγονται τα σώθικα μου και δε μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ.Εχω δοκιμάσει από μαντζουνια τα παντα.Παιρνει κάποια από την ομάδα μας αντιοξινα;η έχει βρει έστω το τρόπο να τις καταπολεμά;; Εκπεμπω sos:sad: καηκαααα

 

@Angelvas Το γιατρό τν πήρα τηλέφωνο και μου ειπε να ξαπλώσω να πάρω μαγνησίο και ένα κολπικο εγω έχω και κοντο τράχηλο...Δν κουραστηκα η μαμα μου η αδερφή και ο άντρας τα έφτιαξαν ολα!!Απο τς 5 το απογευμα στην αρχή ήταν έντονο όλο αυτο να φανταστείς με πήρε ο ύπνος..Στο γιατρό θα παω αύριο επειδή είμαι από επαρχία αύριο το πρωί θα παω Αθήνα.Καουρες δν έχω καθόλου..Απλά ο μικρός με κλωτσάει το βραδυ και το πρωί κοιμάται και ετσι δν μπορώ να κοιμηθώ.Κανε κανένα χαμομήλι για τς καούρες 

Just now, Lottaki είπε:

Κοριτσάκια κ γω έδω....στομάχι χάλια Κ καουρες...παίρνω Κ την αντιβίωση...ουφφφφ

Αύριο ολοκληρώνεται το δωμάτιο κ Επίσης έκανα παραγγελία με click away κ το ένα μαγαζί μου είπε κ αύριο ότι μπορεί να παραλάβω κ το άλλο σε 2 μέρες ...είναι πολύ κοντά μας αυτά του Κηφισού που είναι το ένα δίπλα στο άλλο οπότε θα μας τα φέρουν το κάθε μαγαζί στο αμαξι μας...ρε τι τραβάμε!!

Μαρία τι γίνεται με τους πόνους, ότι σου λένε τα κορίτσια θα έκανα!!!

Έχω κλείσει να κουρευτώ αύριο κ χαίρομαι λες κ πάω σε σπα χαχαχαχαχα

Ξαπλωμένη είμαι,πήρα τν γιατρό και μου ειπε μαγνήσιο και ένα κολπικο χάπι και αύριο θα κατέβω Αθήνα.Εγω έχω κλείσει ραντεβού για μαλλιά στς 24 Δεκεμβρίου κούρεμα ανταύγειες 

πρίν από 1 λεπτό , enjoy είπε:

Και σκεφτομουν κοιμουνται δεν κοιμουνται οι φιλεναδες μου!!! Απο υπνο σαπια πραγματα αν δεν παει δυο.. 

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΟΜΩΣ: 

1ον μπραβο για το δωμάτιο καλως να ερθει το μωρακι σας... εγω εχω μερικες εκκρεμοτητες καθαριοτητας και στησιματος γτ ειναι ολο το σπιτι γεματα πραγματα τ αδελφου μου που μετακομιζει μεσα στην εβδομαδα και τον φιλοξενω προσωρινως με τα πραγματα του μερικές  εβδομαδες τωρα..

2ον οσον αφορα συσπασεις σημερα καθε 20λεπτο εχεις πονους γραφεις.. απο το πρωι δλδ εχεις καθε 20 λεπτα σταθερα?? Η συνεβει καπως αλλιως πως? Και πονος καθε 20λεπτο ποση ωρα κραταει?? 3η ερωτηση δοκιμασες μα ξαπλωσεις για μερικες ωρες να ηρεμησεις και οι πονοι συνεχιζονται σταθερα ανα 20λεπτα???

Αν εχεις σταθερες τουλαχιστον για 3ωρες ανα 20λεπτα που συνεχιζουν ανα 20 λεπτα και κρατανε 40δευτερα πονου... συνέχισε  να το παρακολουθεις αν παει και 4η ωρα μιλας με γιατρο σιγουρα.. και γενιακ μιλας με γιατρο για να σε κατευθυνει και να σε ηρεμησει...

Αν ειναι ανα 20 λεπτα για κανα δυο ωρες το πρωι για κανα δυο ωρες το μεσημερι και το βραδυ.. δοκιμασε  να ξεκουραστεις ξαπλα εντελως... και παρακολουθα μηπως σταματησουν..

 

Αριανι πως λεγεται αυτο δεν θυμαμαι το σιχαμερο για μενα με αναγκασε να το πιω η μανα μου... καποια στιγμη και εκανε θαυματα...

Γενικα καουρες επιδεινώνονται αν κοιμασαι απο την δεξια πλευρα γτ ολα τα γαστρικα  ανεβαινουν οισοφαγο.. αντιθετα απο την αριστερη δεν ανεβαινουν ιατρικά  τεκμηριωμενο μπορεις να δεις εικόνες  στο Google το γτ...(οφειλεται στην.θεση οισοφαγου και στομαχιου)

3ον βρισκεις ποιο φαγητο σ δημιουργει καουρες και το αποφευγεις.. στην πρωτη εγκυμοσυνη με προκαλουσαν καουρες κρεας κοκκινιστα κρεμμυδι ξερο στην σαλατα.. 

4ον επειδη η πεψη αργει πολυ καλυτερα να τρως τελευταιο γευμα ωρες πριν τον υπνο και να περπατας μιση ωριτσα στο σπιτι να το χωνεψεις οχι κατευθειαν ξαπλα.. 

Ισως κατι απο αυτα να σε ηρεμησει..

 

@enjoy Από σήμερα το απογευμα πήρα το γιατρό μου μου ειπε μαγνήσιο και ένα κολπικο και το πρωί να κατέβω Αθήνα να με δει!!Θα τα φταίξει όλα στο δωματίο τέλεια 

Just now, myrina είπε:

Κορίτσι συνεχίζουν οι συσπάσεις με περιοδικότητα? Στην δεύτερη μου όταν με είχαν πιάσει πόνοι μιλησα με το γιατρό μου και μου είπε αν γίνει η συχνότητα ανά 15 λεπτά να πάω στο νοσοκομείο..

 

Μαλοξ, σιμεκο ή γκαβισκον μου έχει πει ο γιατρός ότι επιτρέπονται!

Και από τα ίδια εδώ! Ευτυχώς έχει ωραίο πρόγραμμα η ερτ1 !!

@myrina Έχω ξαπλώσει πήρα το γιατρό μου ειπε μαγνήσιο και εμα κολπικο και το πρωί να κατέβω Αθήνα.Εχω και θέμα με τν τράχηλο μου 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!! Κι εγώ δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδια. :-p χωρις προφανή λόγο. Δεν βολευομαι,μια ζεσταίνομαι μια κρυώνω κι απλά δεν με παίρνει ο ύπνος. Καούρες μου είχαν επανέλθει πριν 2-3 εβδομάδες πολύ έντονες αλλά ξαφνικά εξαφανίστηκαν ξανά χωρίς να κάνω κατι.

@Maria mariaa εύχομαι όλα να είναι καλά σήμερα.

Εμενα επιτέλους σιδερωθηκαν όλα τα ρούχα και σήμερα λέω να φτιάξω βαλίτσα μαιευτηρίου και να ταχτοποιησω τα μωρουδιακα στα συρτάρια τους.

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina_____ είπε:

Εγώ έβγαλα καμιά 10ρια κατά τη διάρκεια του τοκετού 2.5 μήνες τώρα και ακόμα υποφέρω. Θα ήθελα να μου πεις τι χειρουργείο έκανες, αν πόνεσε, τι ανάρρωση είχες, ότι πληροφορία έχεις ευπρόσδεκτη είναι 

Έχω κάνει και 2 ραγάδες οι οποίες δεν ξέρω αν προκλήθηκαν και αυτές στον τοκετό ή τις μέρες μετά τον τοκετό. Στο μαιευτήριο μου έδωσαν την proctosynalar που έμαθα μετά ότι δεν έπρεπε να τη βάζω. Φοβάμαι μήπως αυτή φταίει για τις ραγάδες 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...