Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Χρόνια πολλά!!!!!! Κοριτσάκια με το καλό όλες!!! Με ένα πόνο με την κυριολεξία της λέξης πραγματικά. Με υγεία εύχομαι,ηρεμία και αγκαλιές σύντομα πολλές!!!!! Σας φιλώ όλες!!:rolleyes:

Suzukaki όλα καλα;;; Μύρινα έχεις δίκιο.. 

  • Μου αρέσει 4

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χρονια πολλά κορίτσια καλές γιορτές να έχουμε με υγεία... Με το καλό να έρθει ο καινούργιος χρόνος και να πάρουμε τα πλάσματακια μας αγκαλίτσα!!!! εύχομαι σε όλες να έχουν μια εύκολη γέννα και να πάνε όλα καλά... 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες τις εγκυουλες της ομάδας.Να είστε γερές και με κανένα!!!πόνο να έρθουν τα παιδάκια μας.

Κορίτσια μου σμρ σηκώθηκα βαριά είχα κάτι πονακια σε όλη τη κοιλιά αλλά πέρασαν μετά από κάποια λεπτά.Πριν λίγο είδα λίγα ροζ στο σκούπισμα. Η μαία και ο γιατρος μου έχει πει επειδή είχα δει και πριν 3 μέρες κάτι κλωστιτσες αίματος ότι είναι άνευ σημασίας.Αλλα επειδή το συζητήσαμε μετά με τη μαία μου είπε ότι ενδέχεται να δω αίμα και βλέννα που είναι το τραχηλικό βύσμα και υπαρχει ρήξη σε μικρά αγγεία και καμιά φορά σημαίνει προετοιμασία τοκετού αλλά κ μετά από βδομάδες ακόμα...όχι άμεσα.

Το είχε πάθει καμιά από τις ήδη μανουλες;αγχώθηκα λίγο.Να θυμησω ότι αύριο μπαίνω στην 36 βδομάδα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ροζ κλπ αλλα μαία Κ γιατρός μου έχουν  πει ότι πονακια θα έχουμε από δω κ πέρα. Παρομοίως από χθες βράδυ κ ειδικά από σήμερα το πρωί πονακια περιόδου κ νιώθω πολύ βαριά. Μου είχε πει ο γιατρός μου να παίρνω spasmopotel κ τώρα το θυμήθηκα δεν το είχα συγκρατήσει αλλά με τους πόνους τώρα μου ήρθε. Κ η μέση είναι όπως όταν περιμένω περίοδο. Αν δεν έχεις πολύ αίμα δε νομίζω ότι είναι σημάδια τοκετού. 

Μου ανέφεραν συγκεκριμένα 3 σημάδια τοκετού : 1.σπάσιμο νερών 2.αιμα(Όχι λίγο ,αρκετό αλλά όχι ποτάμι ) 3.πόνους ανά συγκεκριμένα διαστήματα..Μπορεί να συμβούν κ τα 3 ,μπορεί να συμβεί μόνο κ 1 απ αυτά...

  • Μου αρέσει 3

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Angelvas είπε:

Χρόνια πολλά σε όλες τις εγκυουλες της ομάδας.Να είστε γερές και με κανένα!!!πόνο να έρθουν τα παιδάκια μας.

Κορίτσια μου σμρ σηκώθηκα βαριά είχα κάτι πονακια σε όλη τη κοιλιά αλλά πέρασαν μετά από κάποια λεπτά.Πριν λίγο είδα λίγα ροζ στο σκούπισμα. Η μαία και ο γιατρος μου έχει πει επειδή είχα δει και πριν 3 μέρες κάτι κλωστιτσες αίματος ότι είναι άνευ σημασίας.Αλλα επειδή το συζητήσαμε μετά με τη μαία μου είπε ότι ενδέχεται να δω αίμα και βλέννα που είναι το τραχηλικό βύσμα και υπαρχει ρήξη σε μικρά αγγεία και καμιά φορά σημαίνει προετοιμασία τοκετού αλλά κ μετά από βδομάδες ακόμα...όχι άμεσα.

Το είχε πάθει καμιά από τις ήδη μανουλες;αγχώθηκα λίγο.Να θυμησω ότι αύριο μπαίνω στην 36 βδομάδα.

Δεν μου ετυχε.. αλλα εφοσον μιλησες με γιατρο και μαια ολα ειναι υπο ελεγχο!!! Στο επομενο ραντεβου σου θα ελεγξουν φανταζομαι αν εμπεδωθηκε το παιδι και αν ναι αφου εχεις και ιχνη αιματος μπορει να ελεγξουν και τραχηλο σε τι κατασταση βρισκεται (εξαλειξη, διαστολη, σκληρότητα)...

Πλησιάζουμε  στο τελος  της κυησης το σωμα αρχιζει δειλα δειλα να προετοιμαζεται για τοκετο!!!

Υγ: εγω αυτο που παρτηρησα στην 36 εβδομαδα οτι ειχα πολλους πονους κοιλια και μεση γκρινια νευρα φουσκωμα στηθος ποδια. ολα τα συμπτωματα περιοδου για μερικες μερες και μετα υποχωρησαν... και σκέφτηκα  μηπως αν δεν ημουν εγκυος θα ηταν οι μερες της περιοδου.. και σκεφτηκα ταιριαζει αν σκεφτω οτι στις 40εβδομαδες γενναω και θα εχω συσπασεις περιοδου για να γεννησω αρα ενα μηνα πριν (36εβδομαδων) ειναι σαν να εχω περιοδο και απλα περιμενα υπομενετικα να περασουν και περασαν οντως... συμπτωση?? Μπορει!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelvas είπε:

Χρόνια πολλά σε όλες τις εγκυουλες της ομάδας.Να είστε γερές και με κανένα!!!πόνο να έρθουν τα παιδάκια μας.

Κορίτσια μου σμρ σηκώθηκα βαριά είχα κάτι πονακια σε όλη τη κοιλιά αλλά πέρασαν μετά από κάποια λεπτά.Πριν λίγο είδα λίγα ροζ στο σκούπισμα. Η μαία και ο γιατρος μου έχει πει επειδή είχα δει και πριν 3 μέρες κάτι κλωστιτσες αίματος ότι είναι άνευ σημασίας.Αλλα επειδή το συζητήσαμε μετά με τη μαία μου είπε ότι ενδέχεται να δω αίμα και βλέννα που είναι το τραχηλικό βύσμα και υπαρχει ρήξη σε μικρά αγγεία και καμιά φορά σημαίνει προετοιμασία τοκετού αλλά κ μετά από βδομάδες ακόμα...όχι άμεσα.

Το είχε πάθει καμιά από τις ήδη μανουλες;αγχώθηκα λίγο.Να θυμησω ότι αύριο μπαίνω στην 36 βδομάδα.

Δεν έχω παρόμοια εμπειρία. Για να πω την αλήθεια έχω ακούσει από φίλες ότι μόλις εμφάνισαν αίμα μετά από λίγες μέρες γέννησαν αλλά δεν ξέρω για τη ποσότητα αίματος μιλάνε. Εσύ πάντως αφού σε είδαν ο γιατρός και η μαία σου μην αγχώνεσαι καθόλου . Θα σε καθοδηγήσουν όπως πρέπει.

Πω πω έχουμε μπει σε τελική ευθεία!!! Εγώ είπα να ξεκινήσω εδώ και 3-4 μέρες περπάτημα. Στην αρχή όλα καλά αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν πχ σήμερα έφτασα στη μία ώρα περπάτημα άρχισα να πονάω από κάτω και φοβάμαι μήπως δεν πρέπει να περπατάω τόση ώρα.

Επίσης όταν στέκομαι πολύ ώρα όρθια πχ μαγείρεμα νιώθω λες και δεκάδες καρφίτσες τρυπάνε τα πόδια μου εκεί κοντά στον αστράγαλο. Το έχετε κι εσείς αυτό?

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τα τσιμπήματα στα πόδια που περιγράφεις αλλά περπατάω 1ωρα κάθε μέρα από την αρχή, εκτός από τις μέρες που είχαμε καύσωνα. Όταν είναι συνεχόμενη η ώρα κ δεν είναι σπαστη πχ μισή ώρα πρωί + μισή ώρα βράδυ. Τότε κουράζομαι πλέον παρααααα πολύ!!! Οπότε κάνε το σε 2 δόσεις αν είναι μην συσσωρεύεται. Για την ορθοστασία...κάποιες στιγμές ούτε λεπτό δε  μπορώ κάποιες άλλες χρειάζομαι διαλείμματα. Το σώμα πλέον δεν αντέχει πολλά μπαίνω 36 σε 3 μέρες παρομοίως.

Πριν πήρα spasmoapotel γιατί οι πόνοι ήταν έντονοι, μαλακώσαν ήδη...πάλι καλά γιατί κ γω αγχώθηκα 

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Δεν έχω παρόμοια εμπειρία. Για να πω την αλήθεια έχω ακούσει από φίλες ότι μόλις εμφάνισαν αίμα μετά από λίγες μέρες γέννησαν αλλά δεν ξέρω για τη ποσότητα αίματος μιλάνε. Εσύ πάντως αφού σε είδαν ο γιατρός και η μαία σου μην αγχώνεσαι καθόλου . Θα σε καθοδηγήσουν όπως πρέπει.

Πω πω έχουμε μπει σε τελική ευθεία!!! Εγώ είπα να ξεκινήσω εδώ και 3-4 μέρες περπάτημα. Στην αρχή όλα καλά αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν πχ σήμερα έφτασα στη μία ώρα περπάτημα άρχισα να πονάω από κάτω και φοβάμαι μήπως δεν πρέπει να περπατάω τόση ώρα.

Επίσης όταν στέκομαι πολύ ώρα όρθια πχ μαγείρεμα νιώθω λες και δεκάδες καρφίτσες τρυπάνε τα πόδια μου εκεί κοντά στον αστράγαλο. Το έχετε κι εσείς αυτό?

Με το περπατημα κουραζομαι αλλα ποναω μονο στην μεση... Δεν εχω αλλο συμπτωμα...

Με φοβο περι περπατηματος και πονου εχω και εγω εναν προβληματισμο:

Κοντα στην 35 εβδομαδα μια μέρα  σηκωσα το σπιτι κοιλια κατεβηκε πονακια κατω.. προσπαθουσα να μεινω ψυχραιμη και ξαπλα μερικες μερες ακουγα το σωμα μου το ενστικτο μου οτι κουρατσηκε μην το παρακανω..

Στην 36 ειχα τυπου περιοδο φαση οπως ειπα παραπανω... και μολις συμπληρωθηκε η 36 παω υπερυχο μου λεει γιατρος τραχηλος 1.8 με εσω χοανη (απο3.2 στην 32 εβδομαδα) καλο θα ηταν μην γεννησουμε πριν την 38 μου λεει μην σηκωνεις μονο βαρια.. παιδι 2800 να μην παρουσιαζει προβλημα στα πνευμονια... περπατημα δεν ειναι αναγκαιο στην περιπτωση σου απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις δρν ειναι απαγορευτικο οπως νοιωθεις..

Συμπερασμα: τα μεταφραζω στο μυαλο μου εγω: μαλλον θα γεννησω πριν τις 38 γτ ειχα πονους και ενοιωθα το παιδι πολυ χαμηλα.. οποτε περιορισα τα παντα και ξαπλωνα μπολικο...

Επομενος υπερυχος:37 εβδομαδες:

Γιατρος μου λεει δεν βλεπει καμια χοανη.. το κεφαλι ειναι μεν κεφαλικη αλλα ενω ηταν πανω στον τραχηλο μετακινηθηκε παραδιπλα... τραχηλος 2 εκατοστα.. παιδι 3300.. δεν εχει εμπεδωθει και οτι αργω ακομα να γεννησω.. δεν εχω κανενα συμπτωμα τοκετου... και ελπιζει να μην παρω παραταση οπως στο πρωτο γιατι θα βγει πολυ μεγαλο και θα με ξεσκισει... και να ξεκινησω  περπατημα...

Συμπερασμα: ξεκίνησα  να κανω οτι δουλεια βρω μπροστά  μου.... σκυβω σηκωνομαι δεν χαμπαριαζω τπτ... και ξεκινησα περπατημα... 

Τι εννοω: ενω νομιζα οτι παω για προωρο λεω γτ να το επισπευσω λογω δικου λαθους.. ας κατσω στα αυγα μου.. και εν τελει μου εκανε κακο... γτ επαναπαυτηκε το μωρο πηρε και την κεφαλα του παραδιπλα... εννοειται οι πονοι σταματησαν... δεν νοιωθω ουτε το παιδι χαμηλα ουτε πονους ουτε συσπασεις... ενω αν δεν φοβομουν και συνεχιζα μπορει με το προγραμμα μου να ειχε εμπεδωθει κιολας...

Και να γεννουσα και σε λιγο...

Δεν το ειχα μοιραστει μαζι σας γ να μην σας επηρρεσω αλλα η εμπειρια η δικη μου κατεληξε οτι ο 9ος μηνας δεν ειναι για ξαπλα... θελει περπατημα με μετρο τουλαχιστον... για να εμπεδωθει το μωρο και να ξεκινησει ο τοκετος σιγα σιγα... εγω με τον φοβο μου και την ξαπλα μου πλεον μονο βαρια νοιωθω κανενας πονος τπτ...

Ενω πριν ειχα πονους καθε μερα ολο τον 8ο μηνα....

Επομενη εξεταση 30 Δεκεμβριου ανυπομονουσα να δω πως παει το πραγμα... Αλλα πλεον κοριτσια διαβασα τι συνεβει στην καντι Δεκεμβριου και ανυπομονω να βγει απο την κοιλίτσα  σωο να παρει ανασα να μ φυγει το αγχος... και τα υπολοιπα να χαμε να λεγαμε...

 

 

Just now, vivi24 είπε:

καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά !!!!Πείτε κανα κόλπο να χωρέσουν τα πράγματα σε 2 βαλίτσες καμπίνας....βάζω βγάζω να δω τι θα πάρω στο τέλος !!! 

Μιλαμε με το ιδιο πραγμα ασχολιομουν σημερα... αλλα τζιφος η υποθεση τα θελω ολα χαχχα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά !!!!Πείτε κανα κόλπο να χωρέσουν τα πράγματα σε 2 βαλίτσες καμπίνας....βάζω βγάζω να δω τι θα πάρω στο τέλος !!! 

Νομίζω του μωρού έπιασαν πιο πολύ χώρο απ'οτι τα δικά μας πράγματα.Εξαλλου μόνο με νυχτικά και πυτζαμες θα είμαστε.Εν ανάγκη πάρε ένα σακβουαγιαζ μικρό έξτρα.^_^

Βρε κορίτσια για εκείνη την ομάδα που λέγαμε για το φβ θα τη κάνουμε τελικά;να μπορούμε να ανεβάσουμε και φωτό τα μωράκια μας,να μοιραστούμε και απόψεις και εμπειρίες σα νέες μαμάδες,ωραίο δε θα ήταν;που ξέρετε μπορεί να βρεθούμε και από κοντά κάπου..κάποτε...κάτι σα reunion:-D

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά όμορφες μανούλες! Διάβασα λιγάκι τα νέα σας όλες ετοιμάζεστε με το καλό.  Εγώ που γέννησα σε ιδιωτικό ειλικρινά μόνο νυχτικες κι ρούχα εξόδου έπρεπε να έχω μαζί τα αλλά ούτε τα άγγιξα. Είχα για εσώρουχα τα τενα μιας χρήσεως κι σώθηκα αξίζουν πολύ.δεν έκανα μπάνιο μόνο με μωρομαντηλα πλενομουν λόγω καισαρική δεν μπορούσα. Πάρτε 2 πακέτα μωρομαντηλα γτ σόρρυ τουαλέτα μόνο με μωρομαντηλα ήταν πιο εύκολο. 

Εμείς σε γενικές γραμμές τα βρίσκουμε με το μικρούλι κοιμάται όλη την ώρα τον γράψω για να τον ξυπνήσω όταν είναι να φάει. Γάλα Δυστυχώς δεν έχω πολύ,  επειδή είναι μικρούλη όταν τον βάζω στο στήθος κοιμάται κι επειδή χάσαμε 250 γραμμάρια κι είχε κ 12,6 ικτερο έπρεπε να τρώει οπότε το ξένο πάει σύννεφο.  Έχω νοικιάσει θηλαστρο νοσοκομειακό κι κάνω αντλήσεις αλλά κάθε 3 ώρες που κάνω βγάζω συνολικά 10 γραμμάρια κι από ρα δύο.... πίνω κι τσάγια παίρνω κι ένα συμπλήρωμα για τον θηλασμό αλλά τίποτα. Δυστυχώς ο μικρούλης κόλλησε σταφυλοκοκο κι έβγαλε πληγή στο χαράκι δεν ξέρω πώς αλλά το είδε η παιδίατρος μάλλον την ώρα που έσκασε η φούσκα κι μας εδώ σε αντιβίωση κι κρέμες κάνουμε πολύ την πληγή κι δείχνει να υποχωρεί. 

Τα χαρτιά δια την δήλωση αν κι τα είχα όλα εκτυπωμενα Όταν πήγε ο άντρας μου του λέει λόγω κοβιντ τα βρίσκουν αυτοί από το ίντερνετ μόνο ταυτότητες ήθελε κι έκανε εκείνη την ώρα κι για το επίδομα.

Νερα κι κανένα σνακ να έχετε μαζί....

Εγώ έφυγα μια μέρα νωρίτερα κι πλήρωσα μείον 80 ευρώ. Οπότε δεν είναι κι πολλά που γλυτώνεις αν είναι μα φύγεις νωρίτερα. 

Με το  θηλασμό έχετε ν μου προτείνετε κάτι ήδη έχω κουραστεί γτ μέχρι να βγάλω αυτό το λίγο γάλα δεν κοιμάμαι κι πάει πάλι η ώρα να φάει ο μικρός κι κοιμάμαι σύνολο 5 ώρες όλη μέρα στο κρεβάτι το βράδυ ίσα ίσα 1 2 ώρες την νύχτα γτ δεν ρευεται κι κοιμάται πάνω μου κι εγώ όρθια στο καναπέ.....!

(Κι εγώ μέσα για φβ)


u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelvas είπε:

Βρε κορίτσια για εκείνη την ομάδα που λέγαμε για το φβ θα τη κάνουμε τελικά;να μπορούμε να ανεβάσουμε και φωτό τα μωράκια μας,να μοιραστούμε και απόψεις και εμπειρίες σα νέες μαμάδες,ωραίο δε θα ήταν;που ξέρετε μπορεί να βρεθούμε και από κοντά κάπου..κάποτε...κάτι σα reunion:-D

Κοιτα εγω δεν εχω φασεμποοκ... οποτε δεν θα ειμαι στην ομαδα σας!! Και αυτο που θα σ προτεινω δεν ξερω αν ειναι έφικτο  καθως δεν ξερω πως λειτουργει το fb.. 

Αλλα εχω να σ προτεινω τωρα απο νωρις που δεν γεννησαμε ακομα και δεν εξαφανιστηκαμε λογω πρωτων ημερων και ξενυχτιων..

Κανε μια ομαδα στο fb... και ανακοινωσε το εδω πως θα σε βρουν και να ακολουθησουν τα κοριτσια γτ και αλλες ειχαν δειξει ενδιαφερον... δεν 

 

Just now, Marian91 είπε:

Με το  θηλασμό έχετε ν μου προτείνετε κάτι ήδη έχω κουραστεί γτ μέχρι να βγάλω αυτό το λίγο γάλα δεν κοιμάμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...