Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Marian91 είπε:

Χρόνια πολλά όμορφες μανούλες! Διάβασα λιγάκι τα νέα σας όλες ετοιμάζεστε με το καλό.  Εγώ που γέννησα σε ιδιωτικό ειλικρινά μόνο νυχτικες κι ρούχα εξόδου έπρεπε να έχω μαζί τα αλλά ούτε τα άγγιξα. Είχα για εσώρουχα τα τενα μιας χρήσεως κι σώθηκα αξίζουν πολύ.δεν έκανα μπάνιο μόνο με μωρομαντηλα πλενομουν λόγω καισαρική δεν μπορούσα. Πάρτε 2 πακέτα μωρομαντηλα γτ σόρρυ τουαλέτα μόνο με μωρομαντηλα ήταν πιο εύκολο. 

Εμείς σε γενικές γραμμές τα βρίσκουμε με το μικρούλι κοιμάται όλη την ώρα τον γράψω για να τον ξυπνήσω όταν είναι να φάει. Γάλα Δυστυχώς δεν έχω πολύ,  επειδή είναι μικρούλη όταν τον βάζω στο στήθος κοιμάται κι επειδή χάσαμε 250 γραμμάρια κι είχε κ 12,6 ικτερο έπρεπε να τρώει οπότε το ξένο πάει σύννεφο.  Έχω νοικιάσει θηλαστρο νοσοκομειακό κι κάνω αντλήσεις αλλά κάθε 3 ώρες που κάνω βγάζω συνολικά 10 γραμμάρια κι από ρα δύο.... πίνω κι τσάγια παίρνω κι ένα συμπλήρωμα για τον θηλασμό αλλά τίποτα. Δυστυχώς ο μικρούλης κόλλησε σταφυλοκοκο κι έβγαλε πληγή στο χαράκι δεν ξέρω πώς αλλά το είδε η παιδίατρος μάλλον την ώρα που έσκασε η φούσκα κι μας εδώ σε αντιβίωση κι κρέμες κάνουμε πολύ την πληγή κι δείχνει να υποχωρεί. 

Τα χαρτιά δια την δήλωση αν κι τα είχα όλα εκτυπωμενα Όταν πήγε ο άντρας μου του λέει λόγω κοβιντ τα βρίσκουν αυτοί από το ίντερνετ μόνο ταυτότητες ήθελε κι έκανε εκείνη την ώρα κι για το επίδομα.

Νερα κι κανένα σνακ να έχετε μαζί....

Εγώ έφυγα μια μέρα νωρίτερα κι πλήρωσα μείον 80 ευρώ. Οπότε δεν είναι κι πολλά που γλυτώνεις αν είναι μα φύγεις νωρίτερα. 

Με το  θηλασμό έχετε ν μου προτείνετε κάτι ήδη έχω κουραστεί γτ μέχρι να βγάλω αυτό το λίγο γάλα δεν κοιμάμαι κι πάει πάλι η ώρα να φάει ο μικρός κι κοιμάμαι σύνολο 5 ώρες όλη μέρα στο κρεβάτι το βράδυ ίσα ίσα 1 2 ώρες την νύχτα γτ δεν ρευεται κι κοιμάται πάνω μου κι εγώ όρθια στο καναπέ.....!

(Κι εγώ μέσα για φβ)

Χωρις να εχω γνωσεις... 

Συμπερασματικα απο εμπειρια μου και αλλων...

Νομιζω οι αντλησεις σου καλο θα ηταν να ειναι πιο συχνες... οχι ανα 3ωρο.. ανα 1 ωρα ισως για κανα 15ρτο και ας μην βγάζεις γαλα... απλα να εχεις το θηλαστρο... και απο κατι εμπειριες που διαβασα οτι μετα τις 10 μερες θα ξεκινησει να ερχεται.. με πολυ υπομονη...οποτε οταν ξεκινησει να ερχεται πολυ εκει αραιωνεις τις αντλησεις και ρυθμιζεις την συχνοτητα αναλογα την ποσοτητα που θες αλλα ανα 3ωρο αντλησεις νομιζω ειναι πολυ αραιες. το θεμα σ για αρχη δεν ειναι να βγαζεις ποσοτητα απλα να στειλεις Sos εντολη στο στηθος οτι χρειαζεσαι γαλα...

Το ανα μια ωρα για ενα τεταρτο ειναι μια προταση μου... συζητησε με καποιον ειδικο θηλασμου η τον παιδιατρο σου για το ποια ειναι η σωστη συχνότητα και τι επιτρεπεται  . 

Μην το αφησεις... και θα ολα τελεια θα πανε....

Περαστικα στο μικρουλη σου και πολλα θετικα βαιμπς για υπομονη και δύναμη  για τις πρωτες 40μερςς τουλαχιστον ειναι δυσκολες αλλα μετα θα συνελθετε σιγα σιγα που να παει και 3μηνων...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Angelvas είπε:

Χρόνια πολλά σε όλες τις εγκυουλες της ομάδας.Να είστε γερές και με κανένα!!!πόνο να έρθουν τα παιδάκια μας.

Κορίτσια μου σμρ σηκώθηκα βαριά είχα κάτι πονακια σε όλη τη κοιλιά αλλά πέρασαν μετά από κάποια λεπτά.Πριν λίγο είδα λίγα ροζ στο σκούπισμα. Η μαία και ο γιατρος μου έχει πει επειδή είχα δει και πριν 3 μέρες κάτι κλωστιτσες αίματος ότι είναι άνευ σημασίας.Αλλα επειδή το συζητήσαμε μετά με τη μαία μου είπε ότι ενδέχεται να δω αίμα και βλέννα που είναι το τραχηλικό βύσμα και υπαρχει ρήξη σε μικρά αγγεία και καμιά φορά σημαίνει προετοιμασία τοκετού αλλά κ μετά από βδομάδες ακόμα...όχι άμεσα.

Το είχε πάθει καμιά από τις ήδη μανουλες;αγχώθηκα λίγο.Να θυμησω ότι αύριο μπαίνω στην 36 βδομάδα.

Χρόνια πολλά με υγεία και ότι καλυτερο!!!Και εγω έχω δει αίμα και ο γιατρός μου ειπε ξάπλα και μου έδωσε βολταρεν υπόθετο ηρεμισε και όσο μπορείς...Εμενα μου ειπε όχι περπάτημα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

Χρόνια πολλά με υγεία και ότι καλυτερο!!!Και εγω έχω δει αίμα και ο γιατρός μου ειπε ξάπλα και μου έδωσε βολταρεν υπόθετο ηρεμισε και όσο μπορείς...Εμενα μου ειπε όχι περπάτημα 

Πως πας Μαρια?? Ολα καλα αστερι μου?? Θυμησε μου εβδομαδα?? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, enjoy είπε:

Πως πας Μαρια?? Ολα καλα αστερι μου?? Θυμησε μου εβδομαδα?? 

Γεια σου @enjoy Χρόνια Πολλά!!!Ειμαι 36 δόξα το θεό σταθερά είμαι την Δευτέρα έχω ραντεβού να με δει...και θα αποφασίσουμε μαζί το καλυτερο!!!Εσυ πως πας;;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά με υγεία στις μανούλες και με το καλό να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας τα μπεμπακια μας υγιέστατα!! Άντε ο καιρός πλησιάζει!!!  Εύχομαι να πάνε όλα καλά και με έναν πόνο !!!

Για το Facebook και εγώ είμαι μέσα! 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Bellitsa!
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/24/2020 at 3:21 PM, Angelvas said:

Ναι επιτρέπεται εως 4 τη μέρα κιόλας χιλιάρια.Ειναι ακίνδυνο. Μου το είχε πρωτοαναφερει στην αρχή της εγκυμοσύνης. Το vixs καλύτερα να ρωτήσεις για πιο σίγουρα είναι στο κάθε γιατρό. Περαστικά σου και σύντομα!!

Κορίτσια μου να ρωτήσω κάτι χαζό;από όνειρα πως πάτε;βλέπετε και εσείς μωράκια;έχω δει δύο φορές το ίδιο μωρό ξανθό με γαλάζια ματάκια ένα κουκλί.Καμια σχέση εντωμεταξυ με εμένα και το συζυγο.Ναναι η εννοια μου;επειδή το συζητάω γενικά που θα μοιάζει.Ειχε καμιά εμπειρία που να έχει βγει πράγματικοτητα ένα της όνειρο σαν οιωνός ας πούμε;

Εγώ κορίτσι βλέπω συνέχεια στον ύπνο μου ότι ερχόμαστε σπίτι με το μωράκι μας κ ολομας γελάει.. Αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω μουτράκι, δεν μπορώ να το εξηγήσω.. Αλλα το έχουμε συνέχεια στο μυαλό μας, για αυτό πιστεύω.. 

  • Μου αρέσει 3

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ανα μια ωρα ε πω πω μεχρι να γινει η αποστείρωση κι να κρυώσει δηλαδή το εξαρτημα.... θα προσπαθήσω η παιδίατρος μου είπε μια χαρά τα πας απλά μπορεί να είσαι από της ατυχές ή που θα αργήσει να έρθει ή που δε θα έρθει ακόμα περισσότερο αυτό θα είναι τι να πω δεν ξέρω ζόρι αν δεν έχεις ταλαιπωρία μεγάλη.....

Εγώ στο μεγάλο μου γιο σε όλο τον 9ο περπατούσα κι πολύ μάλιστα γτ δεν είχα κανένα θέμα κι αντί να κατεβαίνει αυτό είχε μαγκωθει τέρμα ψηλά.....

  • Χαχα 1

u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;; αύριο μπαίνω 36η εβδομάδα με το καλό. Εδώ και 3 μέρες αισθάνομαι ότι εχουν αλλάξει κάποια πράγματα... Εκτός ότι αισθάνομαι λίγο πιο βαριά, η μπέμπα κλωτσάει ασταμάτητα... Φανταστείτε εχθές το βράδυ γυριζω από τουαλέτα, ξαπλώνω και με παίρνει ο ύπνος αμέσως και ξύπνησα γιατί έβλεπα στο όνειρο μου ότι ήμουν νοσοκομείο και κλωτσουσε να βγει και ότι πήγαινα να γεννήσω... Και θεωρώ τα έβλεπα αυτά γιατί όπως ξυπνάω άστατη από το όνειρο την αισθανόμουν ακόμα να κλωτσάει συνέχεια και να κάνει σαν σεισμό και τέτοια. Συμβαίνει και σε εσάς; θεωρείτε πρέπει να το πω στον γιατρό μου; λέτε να βιάζεται;; 

 

Όσο για το περπάτημα που λέτε, ο δικός μου γιατρός μου είπε με τον νέο χρόνο φουλ να περπατάω και πάνω από 1 ώρα αν μπορώ ή που τον ρώτησα για ζουμπα που έκανα μου είπε άνετα να ξανά κάνω. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στη βραση κολλάει το σίδερο....

Βουαλααααα.....

Δε με αφήνει να επικόλλησω την ακριβή διεύθυνση θα ψάξετε στο φβ την ομάδα parents

 

Κάτι πρόχειρο και την τελειοποιούμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στη βραση κολλάει το σίδερο....

Βουαλααααα.....

Δε με αφήνει να επικόλλησω την ακριβή διεύθυνση θα ψάξετε στο φβ την ομάδα "parents "

 

Κάτι πρόχειρο και την τελειοποιούμε μαζί.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Angelvas είπε:

Επειδή στη βραση κολλάει το σίδερο....

Βουαλααααα.....

Δε με αφήνει να επικόλλησω την ακριβή διεύθυνση θα ψάξετε στο φβ την ομάδα "parents  "

 

Κάτι πρόχειρο και την τελειοποιούμε μαζί.

Εγώ δυστυχώς δεν το βρίσκω. Έχει κάποια φωτο ή κάποια άλλη διευκρίνηση για να το βρούμε ? γτ είναι καινούρια κ θέλει ψάξιμο

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Marian91 είπε:

Χρόνια πολλά όμορφες μανούλες! Διάβασα λιγάκι τα νέα σας όλες ετοιμάζεστε με το καλό.  Εγώ που γέννησα σε ιδιωτικό ειλικρινά μόνο νυχτικες κι ρούχα εξόδου έπρεπε να έχω μαζί τα αλλά ούτε τα άγγιξα. Είχα για εσώρουχα τα τενα μιας χρήσεως κι σώθηκα αξίζουν πολύ.δεν έκανα μπάνιο μόνο με μωρομαντηλα πλενομουν λόγω καισαρική δεν μπορούσα. Πάρτε 2 πακέτα μωρομαντηλα γτ σόρρυ τουαλέτα μόνο με μωρομαντηλα ήταν πιο εύκολο. 

Εμείς σε γενικές γραμμές τα βρίσκουμε με το μικρούλι κοιμάται όλη την ώρα τον γράψω για να τον ξυπνήσω όταν είναι να φάει. Γάλα Δυστυχώς δεν έχω πολύ,  επειδή είναι μικρούλη όταν τον βάζω στο στήθος κοιμάται κι επειδή χάσαμε 250 γραμμάρια κι είχε κ 12,6 ικτερο έπρεπε να τρώει οπότε το ξένο πάει σύννεφο.  Έχω νοικιάσει θηλαστρο νοσοκομειακό κι κάνω αντλήσεις αλλά κάθε 3 ώρες που κάνω βγάζω συνολικά 10 γραμμάρια κι από ρα δύο.... πίνω κι τσάγια παίρνω κι ένα συμπλήρωμα για τον θηλασμό αλλά τίποτα. Δυστυχώς ο μικρούλης κόλλησε σταφυλοκοκο κι έβγαλε πληγή στο χαράκι δεν ξέρω πώς αλλά το είδε η παιδίατρος μάλλον την ώρα που έσκασε η φούσκα κι μας εδώ σε αντιβίωση κι κρέμες κάνουμε πολύ την πληγή κι δείχνει να υποχωρεί. 

Τα χαρτιά δια την δήλωση αν κι τα είχα όλα εκτυπωμενα Όταν πήγε ο άντρας μου του λέει λόγω κοβιντ τα βρίσκουν αυτοί από το ίντερνετ μόνο ταυτότητες ήθελε κι έκανε εκείνη την ώρα κι για το επίδομα.

Νερα κι κανένα σνακ να έχετε μαζί....

Εγώ έφυγα μια μέρα νωρίτερα κι πλήρωσα μείον 80 ευρώ. Οπότε δεν είναι κι πολλά που γλυτώνεις αν είναι μα φύγεις νωρίτερα. 

Με το  θηλασμό έχετε ν μου προτείνετε κάτι ήδη έχω κουραστεί γτ μέχρι να βγάλω αυτό το λίγο γάλα δεν κοιμάμαι κι πάει πάλι η ώρα να φάει ο μικρός κι κοιμάμαι σύνολο 5 ώρες όλη μέρα στο κρεβάτι το βράδυ ίσα ίσα 1 2 ώρες την νύχτα γτ δεν ρευεται κι κοιμάται πάνω μου κι εγώ όρθια στο καναπέ.....!

(Κι εγώ μέσα για φβ)

Κι εγώ ανά 3 ώρες έκανα θηλαστρο όσο τους είχα στη μονάδα για να στέλνω γάλα κι επίσης σαν και σένα έβγαζα γύρω στα 20 μλ μάξιμουμ. Μόλις τους πήρα σπίτι προσπαθούσα να τους βάζω στο στήθος όσο πιο πολύ μπορούσα. Τα μωρά διεγείρουν πολύ καλύτερα το στήθος από το θηλαστρο ακόμη κι αν δεν πίνει κι απλά πιπιλαει.εχω καταλάβει ότι η ποσότητα που βγαίνει με θηλαστρο δεν είναι ενδ εικτικη του τι έχεις στο στήθος. εγω να σου πω την αλήθεια δεν άλλαξα κάτι.  Δεν άντεχα να κάνω πιο συχνά από 3 Ώρο. Όταν τους πήρα σπίτι μέσα στη μέρα θήλαζα και το βράδυ έκανα θηλαστρο.. σιγά σιγά θα αυξηθεί η ποσότητα. Εγώ Μαξ είχα φτάσει να έχω γύρω στα 700 μλ τη μέρα. Ξέρω κι άλλες που είχαν πάνω από λίτρο.ειναι κ στον οργανισμό πιστεύω.

  • Μου αρέσει 3

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

Εγώ δυστυχώς δεν το βρίσκω. Έχει κάποια φωτο ή κάποια άλλη διευκρίνηση για να το βρούμε ? γτ είναι καινούρια κ θέλει ψάξιμο

Χμμμ περίεργο.το.εβαλα και ορατό σε όλους.το ιδιαίτερο που έβαλα είναι το εικονίδιο του καφέ δ έχω βάλει φωτό ακομα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelvas είπε:

Χμμμ περίεργο.το.εβαλα και ορατό σε όλους.το ιδιαίτερο που έβαλα είναι το εικονίδιο του καφέ δ έχω βάλει φωτό ακομα

Αν δεν έχει μέλη ,φωτο ή πληροφορίες δεν είναι εύκολο στην αναζήτηση... Όταν βάλεις φωτο στείλε  μας μήπως  την βρούμε έτσι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelvas είπε:

Επειδή στη βραση κολλάει το σίδερο....

Βουαλααααα.....

Δε με αφήνει να επικόλλησω την ακριβή διεύθυνση θα ψάξετε στο φβ την ομάδα "parents "

 

Κάτι πρόχειρο και την τελειοποιούμε μαζί.

Ούτε εγώ μπορώ να την βρω. Μήπως να έβαζες κάποιο όνομα πιο κατατοπιστικό τύπου όπως είναι το όνομα της ομάδας μας εδώ;;;; Για να είναι πιο εύκολο. Για τη με το parents δεν πιάνει το εικονίδιο του καφέ κι εμφανίζει χιλιάδες απότελεσματα

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...