Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Με το καλό σε όλες μας γερά παιδάκια & γερές και οι μανούλες μόνο αυτο κορίτσια λίγο έμεινα άλλες μετράνε ώρες και άλλες ημέρες φτάνει ο Ιανουαρίος και μου φαίνεται σαν ψέμα :wub:

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κ εμένα!!! Κ Χθες που έτυχε αυτό το συνειδητοποίησα ακόμα πιο πολύ...

Ηρεμία κ θετική στάση σε όλα χρειαζόμαστε!

@Mikri Ollandeza θα έρθει η μαμά σου ,όλα καλά θα είναι μέχρι τότε να δεις! Θα προλάβει μια χαρά κ εσύ θα την περιμένεις ξεκούραστη από δουλειά κλπ κ θα είστε παρεούλα 

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γίνουν όλα όπως τα έχει ονειρευτει η καθεμία.. Η αρχή θα είναι δύσκολη, αλλά θα τα καταφέρουμε.. 

Όντως βρε κορίτσια το @Suzukaki που χάθηκε?? Για να γέννησε δεν νομίζω, είναι πολύ νωρίς ακόμα.. Μάλλον θα τρέχει με τις ετοιμασίες..

Επίσης την ομάδα στο φβ δεν μπορω να την βρω.. 

  • Μου αρέσει 3

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!! 

Έχω ξυπνήσει από τις 4 και δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ!☹️  

@Mikri OllandezaΜανούλες Ιανουαρίου 2021 λέγεται η ομάδα!

Εγώ χθες πήρε εσώρουχα μιας χρήσης, σαν πάνες always, και πλέον μου έχουν μείνει λίγα ψιλοπράγματα για το μαιευτήριο να πάρω. Έχω καθαρίσει και απολυμάνει  την βαλίτσα και ελπίζω σήμερα να την οργανώσω!

Επίσης, χθές το βράδυ έβαλα στον άνδρα μου να δούμε βιντεάκια για τον τοκετό, τα σημάδια τοκετού και τα στάδια, μετά τον τοκετό και την φροντίδα του μωρού τις πρώτες μέρες. Να έχει μια ιδέα τι θα γίνει όταν έρθει η ώρα, γιατί θα είναι στον τοκετό μαζί μου και να ξέρει τι γίνεται και όχι να παρακολουθεί την όλη διαδικασία σαν να βλέπει εξωγήινο!!! Εγώ είχα παρακολουθήσει κάτι σεμινάρια και ήξερα πράγματα! Ο καημένος έβλεπε και ρωτούσε γιατί και πώς όλη την ώρα!

Διαβάζω και ένα βιβλίο για την ανάπτυξη, την φροντίδα και το τι να περιμενεις από την στιγμή της γέννησης μέχρι τους 6 μήνες του μωρού, βδομάδα βδομάδα, και όταν το τελειώσω θα του το δώσω να το διαβάσει! 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, πήγα στον γιατρό και βρήκε την μπέμπα 2, 700...εγω έπαθα ένα σοκ γτ 19 μέρες πριν ήταν 1,850 και μου φάνηκε μεγάλη η αύξηση. Του είπα και για τις κλωτσιές που δεν σταματάει και μου είπε να κόψω το περπάτημα που έκανα μέχρι την Παρασκευή που μπαίνουμε στο νέο έτος και τότε να συνεχίσω κανονικά... Παρεμπιπτόντως είμαι ακριβώς 36 εβδομάδα σμρα... Κατά τα άλλα είναι όλα μια χαρά ευτυχώς!!! 

 

Νομίζω έχω ξανά θίξει αυτό το θέμα αλλά το συζήτησα και με τον γιατρό και πρέπει να πάρω μια απόφαση για το τι να κάνω με τα βλαστοκυτταρα, αν τα δωρίσω ή πληρώσω και τα φυλαξω σε ιδιωτική τράπεζα.... Εσείς τι θα κάνετε; έχετε μάθει τιμές; είμαι πολύ μπερδεμένη... Από την μία τα δωρίζεις και σώζεις μια ζωή και από την άλλη τα κρατάς και ίσως σωσεις την ζωή του παιδιού σου.... Πφφ

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!! Κορίτσια εγώ 2 μέρες, πέρα από τα διαλείμματα στην τουαλέττα, ευτυχώς έχω κοιμηθεί χωρίς να ξενυχτάω στο ενδιάμεσο . Ήμουν σαν την κουκουβάγια κ είχα αρχίσει να απογοητεύομαι ,από την άποψη ότι τώρα θέλουμε ξεκούραση Κ ύπνο γιατί μετά.....Όσο να είναι Θα είναι πιο απαιτητικά. 

Παίρνουν πολύ βάρος τα μωράκια πλέον οπότε μια χαρά τα έχετε πάει!! Μπράβο!!! 

Μεγάλη συζήτηση με τα βλαστοκύτταρα! Τώρα με covid κάνουν τη συλλογή το έχεις ψάξει; πρώτον κ κύριο είναι αυτό. Εγώ προσωπικά δε θα προχωρήσω σε συλλογή τους ιδιωτικά όχι για τα λεφτά αλλά στο δήμοσιο μπορεί να τα πάρει οποιοδήποτε κ να βοηθηθούν μωράκια που εμείς μπορεί να μην τα χρειαστούμε ποτέ. Γιατί γενικά υπάρχουν μεγάλες κ πολλες έρευνες που έδειξαν ότι μετά από χρόνια δεν ήταν το κάθε αυτό δικό του τόσο αποτελεσματικό. Από εκεί Κ πέρα ο καθένας κρίνει κ παίρνει την απόφαση που του κάνει νόημα.

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Καλημέρα!!! Κορίτσια εγώ 2 μέρες, πέρα από τα διαλείμματα στην τουαλέττα, ευτυχώς έχω κοιμηθεί χωρίς να ξενυχτάω στο ενδιάμεσο . Ήμουν σαν την κουκουβάγια κ είχα αρχίσει να απογοητεύομαι ,από την άποψη ότι τώρα θέλουμε ξεκούραση Κ ύπνο γιατί μετά.....Όσο να είναι Θα είναι πιο απαιτητικά. 

Παίρνουν πολύ βάρος τα μωράκια πλέον οπότε μια χαρά τα έχετε πάει!! Μπράβο!!! 

Μεγάλη συζήτηση με τα βλαστοκύτταρα! Τώρα με covid κάνουν τη συλλογή το έχεις ψάξει; πρώτον κ κύριο είναι αυτό. Εγώ προσωπικά δε θα προχωρήσω σε συλλογή τους ιδιωτικά όχι για τα λεφτά αλλά στο δήμοσιο μπορεί να τα πάρει οποιοδήποτε κ να βοηθηθούν μωράκια που εμείς μπορεί να μην τα χρειαστούμε ποτέ. Γιατί γενικά υπάρχουν μεγάλες κ πολλες έρευνες που έδειξαν ότι μετά από χρόνια δεν ήταν το κάθε αυτό δικό του τόσο αποτελεσματικό. Από εκεί Κ πέρα ο καθένας κρίνει κ παίρνει την απόφαση που του κάνει νόημα.

Κάνουν συλλογή αλλά σίγουρα είναι πιο δύσκολα αφού εγώ είμαι και Κρήτη και οι μεταφορικές έχουν θέματα... Και εγώ προς δωρεά κλείνω απλά μου την σπάει τόσο πολύ που σε βάζουν σε δίλημμα... Σε χώρες όπως Γαλλία και Ιταλία από ότι διάβασα απαγορεύουν ιδιωτικές τράπεζες... Οπότε ο γονιός δεν μπαίνει στη σκέψη να σώσει ηοχι τ παιδί του ή μια άλλη ψυχή... Αν όλοι τα δίναμε δωρεά δεν θα υπήρχε θέμα και όσοι χρειάζονται θα βρισκανε γρήγορα... 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο!!! Λειτουργεί το δικό μας σύστημα πολύ διαφορετικά σε σχέση με τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Κάποιες φορές είναι στα συν αλλά κάποιες άλλες σε μεγάλα πλην.

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ,άσχετο με αυτό βέβαια, έχετε μιλήσει με παιδίατρο τι σας πρότεινε για σκεπασμα για το μωρακι; άλλοι πχ δε θέλουν αγνό μαλλί γύρω τους, ούτε χαλί μάλλινο πχ όταν θα μπουσουλαει

  • Μου αρέσει 2

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Lottaki είπε:

Έχεις δίκιο!!! Λειτουργεί το δικό μας σύστημα πολύ διαφορετικά σε σχέση με τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Κάποιες φορές είναι στα συν αλλά κάποιες άλλες σε μεγάλα πλην.

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ,άσχετο με αυτό βέβαια, έχετε μιλήσει με παιδίατρο τι σας πρότεινε για σκεπασμα για το μωρακι; άλλοι πχ δε θέλουν αγνό μαλλί γύρω τους, ούτε χαλί μάλλινο πχ όταν θα μπουσουλαει

Γεια σου @Lottaki εμενα η παιδίατρος μου ειπε κουβερτούλα απαλή για την αρχή ετσι μου ειπε.Κοριτσια πήγα και εγω στο γαιτρο σήμερα να δούμε τι γίνεται με το βάρος του αλλά πάλι ειμαστε πιο κατω από τι περίμεναμε 17 του μήνα ήμασταν 2.050 και σήμερα 2.200 μου ειπε όχι ακόμη γεννα τουλάχιστον να πάρουμε αλλά 100 γρ σίγουρα να περάσουμε το μαξιλάρι για την θερμοκοιτίδα...Οι συσπάσεις συνεχίζονται....όποτε ξάπλα εννοείται ακόμη.Θα παω ξανα την Τρίτη 5 Ιανουαρίου να μας δει ελπίζω να πάρει τα  γραμ έχω μεγάλο αγχος και περιμένω 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Maria mariaa είπε:

Γεια σου @Lottaki εμενα η παιδίατρος μου ειπε κουβερτούλα απαλή για την αρχή ετσι μου ειπε.Κοριτσια πήγα και εγω στο γαιτρο σήμερα να δούμε τι γίνεται με το βάρος του αλλά πάλι ειμαστε πιο κατω από τι περίμεναμε 17 του μήνα ήμασταν 2.050 και σήμερα 2.200 μου ειπε όχι ακόμη γεννα τουλάχιστον να πάρουμε αλλά 100 γρ σίγουρα να περάσουμε το μαξιλάρι για την θερμοκοιτίδα...Οι συσπάσεις συνεχίζονται....όποτε ξάπλα εννοείται ακόμη.Θα παω ξανα την Τρίτη 5 Ιανουαρίου να μας δει ελπίζω να πάρει τα  γραμ έχω μεγάλο αγχος και περιμένω 

Σε ποια βδομάδα είσαι? Υπομονή λίγο ακόμη με την ξαπλα. Τώρα προς το τέλος παίρνουν πιο γρήγορα βαρος.

Κι εγώ σήμερα πήγα κι έχω ξανα ραντεβού στις 5/1. Τον βρήκε 3250 το μπεμπουλη. Μου είπε ότι λογικά μέχρι τις 38 βδομάδες θα μου τον πάρει για να μην ξεφύγει πολύ το βάρος.

  • Μου αρέσει 4

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα τα πάρεις τα κιλακια κ θα είσαι μια χαρά! Έκανες τόση προσπάθεια κ θα σε ανταμείψει κ τωρα στο τέλος να δεις. Ότι θες μας λες μα σου κάνουμε παρέα :)

Κ εμένα έτσι μου είπε, επίσης ρώτησα κ αλλά πολλά σήμερα τον παιδίατρο κ θα μας δει 7-10 μέρες μετά τη γέννηση μου είπε. Βεβαια μια μέρα πριν βγω από το μαιευτήριο μου ζήτησε  να τον παρω τηλ να του πω βάρος γέννησης, το βάρος μετα κ τιμη απο ικτερο. Οπότε μάλλον ανάλογα κ με αυτα θα κρινει σε πόσες μέρες θα μας δει. Επίσης επειδή είναι κοριτσάκι θέλει εκεί στο νοσοκομείο να ζητήσω υπέρηχο ισχιων. 

 

Ξέχασα να προσθέσω κ εμείς 5 ή  7/1 θα πάμε γιατρό :x

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Κ εμένα έτσι μου είπε, επίσης ρώτησα κ αλλά πολλά σήμερα τον παιδίατρο κ θα μας δει 7-10 μέρες μετά τη γέννηση μου είπε. Βεβαια μια μέρα πριν βγω από το μαιευτήριο μου ζήτησε  να τον παρω τηλ να του πω βάρος γέννησης, το βάρος μετα κ τιμη απο ικτερο. Οπότε μάλλον ανάλογα κ με αυτα θα κρινει σε πόσες μέρες θα μας δει. Επίσης επειδή είναι κοριτσάκι θέλει εκεί στο νοσοκομείο να ζητήσω υπέρηχο ισχιων.

Εγώ έχω αύριο γιατρό, να δούμε τί θα δούμε!! Σήμερα έκλεισα τις 37 και μπαίνω στις 38 αισίως!! Αντίστροφη μέτρηση!!

Η δική μας παιδίατρος μου είπε και νωρίτερα από τη βδομάδα να τον πάω να τον δει αν θέλουμε για ζύγισμα.

Κι εμένα και τα 2 μου κορίτσια χρειάστηκε να κάνουν υπέρηχο ισχύων, αλλά τον κάναμε αργότερα σε ιδιώτη. Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να γίνει αργότερα, αλλά μπορεί να έχουν αλλάξει και οι οδηγίες από τότε..

  • Μου αρέσει 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ δεν ήξερα τπτ γι αυτό τον πήρα σήμερα να τον ενημερώσω έτσι κ αλλιώς ότι του έρχεται νέο μωράκι κ να μου πει τις πρώτες οδηγίες κ να μου λύσει δικές μου απορίες.  

Είδα κ κοπέλες του Φεβρουαρίου ότι τους είπαν κ σε εκείνες για τα ισχια κ μάλιστα σήμερα είχαν τη συζήτηση αυτή. 

Μπορεί να είναι Κ στο γιατρό...τι να πω...

Πωπω μπήκες 38 ! Τέλεια!!! Το είδα στο πινακακι σου μόλις. Εύχομαι ότι καλύτερο πραγματικά ! Συγκινητικό :rolleyes:. Πώς εισαι;;;;

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για βλαστοκυτταρα ρωτηστε αν χρησιμοποιουνται στην Ελλαδα για θεραπεια παθησεων η απλα για ερευνα στην ιατρικη... εγω που ειχα ψαξει λιγο το θεμα στην Ελλαδα χρησιμοποιουνται μονο για ερευνα... οποτε αν ισχυουν οι πληροφοριες μου, να σωσετε το παιδι σας με βλαστοκυτταρα εντος συνορων αποκλείεται... λυπηρό μεν...  αλλα το αναφερω γτ το να σου δινουν ελπιδες οτι τα βλαστοκυτταρα σωζουν ζωες... και οταν παρουσιαστεί το προβλημα να σ δινουν ακυρο δεν ειναι απλα λυπηρο... ειναι μαχαιρι  στην καρδια...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Σε ποια βδομάδα είσαι? Υπομονή λίγο ακόμη με την ξαπλα. Τώρα προς το τέλος παίρνουν πιο γρήγορα βαρος.

Κι εγώ σήμερα πήγα κι έχω ξανα ραντεβού στις 5/1. Τον βρήκε 3250 το μπεμπουλη. Μου είπε ότι λογικά μέχρι τις 38 βδομάδες θα μου τον πάρει για να μην ξεφύγει πολύ το βάρος.

Έχουμε φτάσει δόξα το θεό στν 36 έβδομα ούτε καν το φανταζόμουν(γιατί είχα θεματάκια από τν 7) @butterfly1986 Τέλειος ο μπέμπη σου μια χαρά μωρό σούπερ!!Εσυ πας σε ρουχαλάκια από 4 μηνών και πάνω 

12 ώρες πρίν, Lottaki είπε:

Θα τα πάρεις τα κιλακια κ θα είσαι μια χαρά! Έκανες τόση προσπάθεια κ θα σε ανταμείψει κ τωρα στο τέλος να δεις. Ότι θες μας λες μα σου κάνουμε παρέα :)

Κ εμένα έτσι μου είπε, επίσης ρώτησα κ αλλά πολλά σήμερα τον παιδίατρο κ θα μας δει 7-10 μέρες μετά τη γέννηση μου είπε. Βεβαια μια μέρα πριν βγω από το μαιευτήριο μου ζήτησε  να τον παρω τηλ να του πω βάρος γέννησης, το βάρος μετα κ τιμη απο ικτερο. Οπότε μάλλον ανάλογα κ με αυτα θα κρινει σε πόσες μέρες θα μας δει. Επίσης επειδή είναι κοριτσάκι θέλει εκεί στο νοσοκομείο να ζητήσω υπέρηχο ισχιων. 

 

Ξέχασα να προσθέσω κ εμείς 5 ή  7/1 θα πάμε γιατρό :x

@Lottaki Εύχομαι με το καλό η μπέμπας και ότι καλυτερο!!Εγω έχω παιδίατρο την κολλητή μου..Με έχει τρελάνει στς σημειώσεις :D και αρχές του χρόνου θα μας κανει μάθημα 1 ώρας το κανει σε όλες τς ετοιμογεννες και συμβουλές!!!Εμας θα έρθει να μας δει την ημέρα που θα έρθουμε ειπε για να τν ζυγίσει να τν δει και μετά από 20 ημέρες πάλι.Κοριτσια οποια θηλάζει μου ειπε να πάρω ένα τσάι που βοηθάει πολυ εάν θέλει κάποια μου λέει.Και με αρχίσε όχι αγκαλιές υπερβολικές(γιατί μετά γα σου πέσουν τα χέρια)  Όχι το βραδυ να το ξυπνάς για φαγητο(εάν πεινάσουν θα το καταλάβετε μου λέει) όχι πιπίλα για τς πρώτες 20 ημέρες , εάν κάνουμε αποστείρωση μετά κατευθείαν στο ψυγειο για να κρατάει..Οποία κοπέλα έχει αγόρι θέλει παραπάνω λίγη ώρα να χωνέψει το φαγητο του. Πολλά μου έχει πει και αλλά τόσα σε σημειώσεις πολυ το διάβασμα :P

9 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Για βλαστοκυτταρα ρωτηστε αν χρησιμοποιουνται στην Ελλαδα για θεραπεια παθησεων η απλα για ερευνα στην ιατρικη... εγω που ειχα ψαξει λιγο το θεμα στην Ελλαδα χρησιμοποιουνται μονο για ερευνα... οποτε αν ισχυουν οι πληροφοριες μου, να σωσετε το παιδι σας με βλαστοκυτταρα εντος συνορων αποκλείεται... λυπηρό μεν...  αλλα το αναφερω γτ το να σου δινουν ελπιδες οτι τα βλαστοκυτταρα σωζουν ζωες... και οταν παρουσιαστεί το προβλημα να σ δινουν ακυρο δεν ειναι απλα λυπηρο... ειναι μαχαιρι  στην καρδια...

Εγω που είχα ρωτήσει είναι ότι τα χρησιμοποιούν και εάν χρειαστείς σου βρίσκουν συμβατό δότη ( που μακάρι να είναι γερά και να μην τς χρειαστούν ποτέ)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...