Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

      Κατάλαβα... κ κοιμάται μόνο του στο δωμάτιο του?😢Στο πάρκο κοιμούνται?

      Το πάρκο δεν είναι για πολλές ώρες-μερες  λόγο στρώματος κυρίως δεν είναι Κ ότι πιο κατάλληλο για συνεχή χρήση για πιο υγιηνο υποτίθετε . Μετά μόνο του αν δεν μπορείς συγκοιμιση. Αλλά μην σε ανχωνει πλέον στους 7 μήνες το παιδί στριφογυρναει μόνο του φωνάζει πιο δυνατά οπότε ξυπνάς Κ επίσης πλέον δεν χρειάζετε Κ να το ρευετε κτλ. 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Angelvas είπε:

Επειδή εμείς που είναι η πρώτη φορά είμαστε αμαθες ρώτησα το γιατρό και εν τάχει μου είπε ότι οι πόνοι τοκετού μοιάζουν σα της περιόδου έντονοι διαρκούν από μισό δευτερόλεπτο μέχρι 1 λεπτό αλλά πονάς χαμηλά,ψηλά στη κοιλιά αντανακλά πλάτη και μέση.Αυτο σε πιάνει ανά 10 λεπτο και επιμένει.Αν περάσει μια ώρα έτσι τον παιρνω τηλέφωνο.Το σπάσιμο νερών μπορεί να συμβεί αλλά σε μικρό ποσοστό γυναικών.

Κοίτα καμιά φορά παιχνίδια που σου παίζει η ζωή!εκεί που έλεγες κουλούρα οι συσπασεις και τζιφος για τον τοκετό τσουπ ήρθε το θαύματακι σου...σε διευψεσε!!

Να σου ζήσει!!να το φας να το χαρεις και να το φιλήσεις από όλες μας!!!άντε μια μια να περνουμε σειρά!!!!λεπτομέρειες θέλουμε οπότε βρεις χρόνο ζήσε τις στιγμές τώρα με το πλασματακι σου είναι πολύτιμες.

Ααα σε ευχαριστώ!!!! Εμενα μου είπε απλά πόνοι... Και πόνος από πόνος διαφέρει ξέρω γω χαχα

7 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Και ναι αγκαλιασα μυρισα φιλησα δαγκωσα οχι δεν δαγκωσα αλλα δςν θα αντεξω για πολυ... 3460κιλα το θαυματακι μου.. φτ 3μιση τ μεσημερι.. λατρειες λεπτομερειες μετα εχω ροομινγκ ιν..

Μονο μια.συμβουλη ειχα ποσους μηνες πρωτογαλα στο βυζι και σημερα τπτ μου λεε η μαια ουτε σταγονα αρα παει ο θηλασμος να δωσω μπουκαλι της απανταω... δεν πειραζει... και μου λεει τι λες καλε ισα ισα τωρα θα το βαζεις βυζι ανα μιαμιση ωρα 15λεπτα στο ενα 15 στο αλλο... και ως εκ θαυματος κατεβηκε κατι σαν νερο.. μετα κατι κιτρινο  προφανως πρωτογαλα... και στην αρχη πηρε το ενα.. την επομενη φορα και τα δυο και ξυπνησε... του εδωσα και ξενο να συντηρείται γτ στο πρωτο δεν ειχα δωσει και τωρα στο νοσοκομειο θα δωσω και μετα βλεπουμε...

Τον αγαπωωωω....

Θα διαβασα τα μντα μετα αν γεννησε καμια να σας ζησουν τα αγγελουδια.. και με το καλο οι επομενες....

Αχχ να σ ζήσει!!!!! Ότι καλύτερο εύχομαι!!!!!!! Καλή ανατροφή ❣️

2 ώρες πρίν, myrina είπε:

Κοριτσάκια μου τελικά μετά που πήγα σπίτι, και αφού ντερλικωσα (2 πιάτα μακαρόνια, ένα μπιφτέκι και ένα κεμπάπ, δεν το συστήνω πριν τη γέννα παραλίγο να ξεράσω) ξάπλωσα να ξεκουραστώ, αφού με διώξαμε λέω δεν γενναω σήμερα,  ας προσπαθήσω να χαλαρώσω να κοιμηθώ να ξεκουραστώ. Αμ δε! Με το που ξάπλωσα αρχισα να νοιώθω μια πίεση και έναν πόνο πίσω, σα να θέλω να κάνω κακα μου (σορρυ κιολας), στέλνω στο γιατρό, μου λέει αυτή την πίεση τη νοιωθεις όταν κατεβαίνει το μωρό. Χρονόμετρα μου λέει κάθε πότε το νοιωθεις. Κάθε 13-15 λεπτά το ένοιωθα. Α ξέχασα να σας πω ότι στην τουαλέτα έβλεπα και κομματάκια αίμα ήδη. Έρχομαι ξανά στο νοσοκομείο, με βάζουν στο nst, συσπάσεις ακόμα γιοκ! Διαστολή 4-5!! Με ετοιμάζουν, έρχεται και ο γιατρός μου οστωσο, έχει πάει η διαστολή 7-8, μου έσπασε τα νερά, να αδειάσει ο σάκος, και να επιταχυνθεί η διαδικασία. Σαββατο 9/1 στις 23:55 γεννησα το αγοράκι μου!! 4190 από κιλα, τελευταίο υπέρηχο τον έβρισκε 3300, μεγάλη απόκλιση!

Όλα καλά λοιπόν πήγαν! Εύχομαι σύντομα να έχουμε χαρμόσυνα νέα και από τα υπόλοιπα κοριτσάκια της ομάδας!!

@enjoy να σου ζήσει κι εσένα!!! 

Περιττό να σας πω ότι όλη μέρα με είχε πιάσει μια μανία να τα κάνω όλα στο σπίτι, μέχρι και τα κορίτσια ήθελα να τα αφήσω λουσμενα, αν και δεν είχα κάποια ιδιαίτερη ένδειξη, με είχε πιάσει αυτό της φωλιάς που λένε, να τα ετοιμάσω όλα!

Για το τεστ covid που ρωτήσατε, έκαναν σε μένα μολις με έβαλαν μέσα για να γεννήσω. Μου έκαναν το ραπιντ, σε 20 λεπτά ήταν έτοιμο και ήταν αρνητικό. Στον σύζυγο δεν έκαναν ούτε ζήτησαν, και του επέτρεψαν να είναι μέσα! 

Συγχαρητήρια ❣️❣️❣️❣️❣️ να τον χαίρεσαι τον παιδαρο!!! Τελικά πόση ώρα διήρκησε ο τοκετός;; από πόνους καλά; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ααα.. Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια να είναι γερά και καλοτυχα!!!!!!!! Και καλή δύναμη σε εσάς... Τι ωραία νέα! έτσι με το καλό όλες μας κορίτσια έρχεται και η σειρά μας.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dhmh4 είπε:

Καλημέρα ααα.. Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια να είναι γερά και καλοτυχα!!!!!!!! Και καλή δύναμη σε εσάς... Τι ωραία νέα! έτσι με το καλό όλες μας κορίτσια έρχεται και η σειρά μας.. 

Έχεις πάρει όλο τον μήνα ??? βλέπω στο πινακακι 4/1 που για εσένα 

Link to comment
Share on other sites

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

 @Dhmh4                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91                αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡ γεννήθηκε 15/12!!!!!!!!!!!!!

@Opheliav                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@enjoy                      αγοράκι -- ΠΗΤ 11/01 -- Δημόσιο Νοσοκομείο, Θεσσαλονίκη ♡ γεννήθηκε 9/1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@Klegeo                    αγοράκι -- ΠΗΤ 11/01 --  ♡ γεννήθηκε 06/01!!!!!!!!!!!!!!!

@Marialena123         αγοράκι -- ΠΗΤ 17/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@myrina                    αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡ γεννήθηκε 9/1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@Suzukaki                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza      αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Maria mariaa          αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Roula2021              αγοράκι -- ΠΗΤ 22/01 -- Αμερικη

@Angelvas                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@dpilo                        αγοράκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινικη Μητέρα, Αττική ♡

@Bellitsa!                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                   ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986        ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

@Τουτουνι               ♡ κοριτσάκι   αγοράκι - ΠΗΤ 29/01 -- Κλινική Μητέρα,Αττικη ♡ γεννήθηκαν και τα διδυμακια 5/1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@KwnKwn10        ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 30/01 -- Νοσοκομείο Αγίου Νικολάου Κρήτης ♡

 

Σύνολο Μανούλες - 20

Σύνολο Αντράκια - 12

Σύνολο Πριγκίπισσες -9

  •  
  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@myrina & @enjoy Νας σας ζήσουν τα μωράκια σας να ναι γερά,καλοτυχα,   Σιδερένιοι μαμάδες-μωράκια & πάντα ευτυχισμένα στην ζωή τους!!!Με έχει πιάσει μια συγκίνηση λες και γνωριζόμαστε Χρόνια μιλάω για όλες!!ξεκινησαμε δειλά δειλά όλες να μπαίνουμε σε αυτή την σελίδα και να γράφουμε και να μιλάμε για αυτο το όμορφο ταξίδι μας και τωρα φτάνουμε στο τέλος και μου φαινόταν τόσο μακρινό τν Ιούνιο όλο αυτό τα φιλία μου σε όλες :wub:

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@myrina Να σου ζήσει ο παίδαρος!!!πωπω άκου 4200!!!καλέ γραψτον κατευθείαν βρεφονηπιακο χαχα:)

Γερό και ευλογημένο να είναι και γρήγορη ανάρρωση εύχομαι!!!περιμένω να μου πεις τελικά αν σου εμοιασε λιγουλακι να κλέψεις λίγη δόξα και εσυ από το μπαμπά των κοριτσιών σου.Σε φιλώ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@butterfly1986 & @Fotini82 Εμείς οι 3 έχουμε ίδια ΠΗΤ πείτε τι συμπτώματα έχετε.... τα μωράκια σας την τελευταία φορά στον υπέρηχο τι βάρος είχαν ???έχετε κάνει ενέσεις κορτιζόνης ??? το εμβόλιο του κοκκύτη??? 

Εγώ συχνά νιώθω πολύ πίεση στην κύστη... πονος στην λεκάνη....αραιά και που πλέον κάποια σύσπαση Ενώ τον προηγούμενο μήνα ήταν πιο συχνές... 21/3 ο μικρός ήταν 2300...Και μέσα σε αυτήν την εβδομάδα μου είπε ότι θα έχουμε το τελευταίο μας ραντεβού όπου θα πάω με την βαλίτσα και θα δει αν κάνουμε τις ενέσεις και το εμβόλιο.... Η αλήθεια είναι ότι είμαι αγχωμένη γτ στην πρώτη εγκυμοσύνη με είδε από κάτω και μου είπε αν τυχόν μέσα στο Σκ δεν έχουν σπάσει τα νερά να πάω Δευτέρα με πρόκληση...ήμουν όμως ήδη 40 εβδομάδων τώρα θα είμαι στην 38η 

@butterfly1986 Εσένα αν θυμάμαι σου είχε πει δεν θα πάρεις όλο το μήνα γτ ο μικρός είναι έτοιμος ??? καλά θυμάμαι ???δλδ μέσα σε αυτήν την εβδομάδα γέννας ή την επόμενη ??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

@butterfly1986 & @Fotini82 Εμείς οι 3 έχουμε ίδια ΠΗΤ πείτε τι συμπτώματα έχετε.... τα μωράκια σας την τελευταία φορά στον υπέρηχο τι βάρος είχαν ???έχετε κάνει ενέσεις κορτιζόνης ??? το εμβόλιο του κοκκύτη??? 

Εγώ συχνά νιώθω πολύ πίεση στην κύστη... πονος στην λεκάνη....αραιά και που πλέον κάποια σύσπαση Ενώ τον προηγούμενο μήνα ήταν πιο συχνές... 21/3 ο μικρός ήταν 2300...Και μέσα σε αυτήν την εβδομάδα μου είπε ότι θα έχουμε το τελευταίο μας ραντεβού όπου θα πάω με την βαλίτσα και θα δει αν κάνουμε τις ενέσεις και το εμβόλιο.... Η αλήθεια είναι ότι είμαι αγχωμένη γτ στην πρώτη εγκυμοσύνη με είδε από κάτω και μου είπε αν τυχόν μέσα στο Σκ δεν έχουν σπάσει τα νερά να πάω Δευτέρα με πρόκληση...ήμουν όμως ήδη 40 εβδομάδων τώρα θα είμαι στην 38η 

@butterfly1986 Εσένα αν θυμάμαι σου είχε πει δεν θα πάρεις όλο το μήνα γτ ο μικρός είναι έτοιμος ??? καλά θυμάμαι ???δλδ μέσα σε αυτήν την εβδομάδα γέννας ή την επόμενη ??? 

Εμένα την προηγούμενη βδομάδα 36+4 ήταν 3500. Δεν ξέρω αν έχω συσπάσεις. Κάποιες στιγμές γίνεται σκληρή η κοιλιά μου αλλά θεωρώ ότι είναι το μωράκι. Γενικά όταν κουνιέται το μωρό αισθάνομαι σούβλιες και στον τράχηλο.ο γιατρός μια μου τα λέει έτσι μια αλλιώς. Παλιά μου έλεγε ότι κοντά στις 38 θα κάνουμε καισαρική. Τελευταία φορά μου είπε ότι μπορούμε να περιμένουμε ακόμη καιρό μήπως γεννηθεί φυσιολογικα αλλά θα ελέγχουμε και το βάρος του μην ξεφύγει πολύ και ότι από τις 38 και μετά θα αρχίσει και τον έλεγχο του τραχήλου. Εγώ να σου πω την αλήθεια έχω αρχίσει και ψιλοφοβαμαι. Δηλαδή αν αυτή τη βδομάδα που πάμε έχει πάει ήδη 3800 ίσως θα προτιμούσα να προχωρήσουμε σε γέννα. Έχω ήδη τομή από καίσαρ ικη και φοβάμαι την ιδέα του να γεννήσω φυσιολογικα μωράκι 4+ κιλά...... Αλλά ότι πει ο γιατρός! Τον εμπιστεύομαι!

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Έχεις πάρει όλο τον μήνα ??? βλέπω στο πινακακι 4/1 που για εσένα 

Όχι κοπέλα μου απλά είναι λάθος στο πίνακα η ημερομηνία 19/1 έχω πητ αλλά λόγο καισαρικής θα γεννήσω 39 εβδομάδων την Τέταρτη δηλαδή.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

 

@Marian91                αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡ γεννήθηκε 15/12!!!!!!!!!!!!!

@Opheliav                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@enjoy                      αγοράκι -- ΠΗΤ 11/01 -- Δημόσιο Νοσοκομείο, Θεσσαλονίκη ♡ γεννήθηκε 9/1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@Klegeo                    αγοράκι -- ΠΗΤ 11/01 --  ♡ γεννήθηκε 06/01!!!!!!!!!!!!!!!

@Marialena123         αγοράκι -- ΠΗΤ 17/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@myrina                    αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡ γεννήθηκε 9/1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 @Dhmh4                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 19/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Suzukaki                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza      αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Maria mariaa          αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Roula2021              αγοράκι -- ΠΗΤ 22/01 -- Αμερικη

@Angelvas                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@dpilo                        αγοράκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινικη Μητέρα, Αττική ♡

@Bellitsa!                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                   ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986        ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

@Τουτουνι               ♡ κοριτσάκι   αγοράκι - ΠΗΤ 29/01 -- Κλινική Μητέρα,Αττικη ♡ γεννήθηκαν και τα διδυμακια 5/1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@KwnKwn10        ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 30/01 -- Νοσοκομείο Αγίου Νικολάου Κρήτης ♡

 

Σύνολο Μανούλες - 20

Σύνολο Αντράκια - 12

Σύνολο Πριγκίπισσες -9

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

@vivi24 εμένα είναι ακόμη πιο μικρούλι. 28/12 το εβγαζε το υπερηχο 2300. Φανταζομαι θα εχει παρει κι αλλο. Απ την αρχη μου είχαν πει πως θα εχω μικρό μωράκι αλλα στα φυσιολογικά όρια. 15/1 εχω ραντεβου, δεν ξερω αν θα με εξετασει κολπικά , γενικά δεν το πολυσυνηθιζει απ οτι εχω καταλαβει κ αφου ειναι μικρουλι λογικά θα το αφήσει να βγει όταν ειναι ετοιμο. Απο συμπτωματα... σημερα ειχα διαρροιες με πονο. Εχω και εγω συσπασεις αλλα λιγοτερες απ τον 8ο. Νιωθω ομως συνεχεια την κοιλιά τσίτα. Θα δειξει κοριτσια, κοντοζυγωνουμε κ εμείς!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημεεεεεεερα κορίτσια!!! Έγινα μανούλα!!!

Παρασκευή 08/01, στις 07:48 το πρωί κράτησα την μπεμπούλα μου στην αγκαλιά!2.920 γραμμάρια και 50 εκατοστά!

Όπως σας είχα πει , μπήκα την Τετάρτη το βράδυ στο νοσοκομείο, μου έκαναν εξετάσεις, καρδιοτοκογράφο και το τεστ κορονοιου. Με είδε γιατρός και μου εξήγησε την διαδικασία της πρόκλησης και με μετέφεραν σε δωμάτιο μόνη μου, λόγω των συμπτωμάτων που είχε ο άντρας μου! Το τεστ βγήκε αρνητικό γύρω στις 5  ξημερώματα Πέμπτης (άυπνη όλο το βράδυ από το άγχος εγώ) αλλά συνέχιζαν να με έχουν σε απομόνωση. 

Γύρω στις 9 μου έβαλαν κάτι σαν ταμπον με φάρμακο στον κόλπο για να ξεκινήσει η διαδικασία και να σπάσουν τα νερά! Όλη μέρα ήμουν μια χαρά, ούτε πόνοι, ούτε τίποτα!  Πέμπτη στις 11 το βράδυ λέω θα κοιμηθώ, να έχω δυνάμεις για Παρασκευή που πίστευα ότι θα ξεκινούσε η διαδικασία του τοκετού!  Καθώς ξαπλώνω και πάω να βάλω μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια μου, ακούω έναν θόρυβο και νιώθω να τρέχουν υγρά, σαν να έχω ακράτεια! 

Πάω στην τουαλέτα να δω και είχε και αιματακι λίγο. Καλώ τη μαία και μου λέει  να κάνω αναπνοές σταθερές και ήρεμες. Και μου δίνει να αναπνέω gasoline  όταν έχω συσπάσεις, και 2 παυσίπονα και φεύγει.  Και μένω μόνη μου με τις συσπάσεις και τους πόνους! Ερχόταν που και που και με έλεγχε! Όταν άρχισαν οι πόνοι να γίνονται πιο δυνατοί, την καλώ και της λέω θέλω επισκληριδιο, μου λέει θα δούμε διαστολή πρώτα! Μου κάνει αυτή την ωραία εξέταση και έχω διαστολή 3! Σε κάποια φάση είχα κάνει και εμετό! Μου λέει είναι νωρίς για επισκληριδιο και μου προτείνει μορφίνη! Κάνω ένεση μορφίνης και μια άλλη για να μην νιώθω άρρωστη!

Από εδω και κάτω που οι πόνοι και οι συσπάσεις είναι πολλοί και έντονοι δεν τα θυμάμαι όλα καθαρά! Ήμουνα και στον καρδιοτοκογράφο, νερά συνέχιζαν να τρέχουν, αίσθηση του χρόνου δεν είχα καθόλου, η μαία με ενθάρρυνε, γιατρός ερχόταν και με έβλεπε που και που!  Εγώ να ζητάω επισκληρίδιο αλλά μέσα μου να θέλω να μου κάνουν καισαρική! Σε κάποια φάση μου κάνουν κολπική εξέταση, διαστολή 9 ! Μόλις το ακούω λέω πάει η επισκληρίδιος, δεν θα μου την κάνουν! Με μεταφέρουν σε άλλο δωμάτιο σε ένα λεπτό, άλλη μαία εκεί! Τότε ρώτησα τι ώρα είναι, γιατί ήταν ακόμα νύχτα έξω και μου λένε 5:30. Οι πόνοι ανυπόφοροι , τα πόδια μου να τρέμουν στις συσπάσεις. Φτάνω διαστολή στο 10 και μου λένε από εδώ και πέρα θα σπρώχνεις όταν έχεις σύσπαση. Ευτυχώς ήταν και μια ειδικευόμενη εκεί και μου έδειχνε πως  και πόσο να σπρώχνω, πότε να παίρνω αναπνοές, μου έδινε να πιω νερό, μου κρατούσε το χέρι! Περνούσε η ώρα, εγώ να σπρώχνω, να νιώθω εξαντλημένη, αλλά το μωρό δεν έκανε εμφάνιση! Κολπικές εξετάσεις για να βλέπουν αν κινείται, κατεβαίνει το μωρό στις συσπάσεις και στα σπρωξίματα! Σε κάποια φάση έρχεται μια γιατρός και μου λέει αν δεν βγει το μωρό μόνο του στο επόμενο μισάωρο ,θα το βγάλουμε εμείς. Τη ρωτάω με καισαρική, με την ελπίδα να μου πει ναι, και μου λέει με την "μέθοδο της κουτάλας" ( δική μου μετάφραση αυτό). 

Εσπρωχνα, έσπρωχνα αλλά δεν έβγαινε το μωρό. Μου βάζουν αναισθητικό τζελ και κάτι άλλο, με σκίζουν, βάζουν τις κουτάλες μέσα, μου λένε σπρώξε και θα αναπνέεις σταθερά και ήρεμα. Και κάνω ένα σπρώξιμο και τσουπ η μπέμπα!!!! Μια κουκλίτσα ζωγραφιστη, ένα τόσο δα πλασματάκι! Μετά αρχίζει το ράψιμο, και τα ένιωθα όλα, το αίμα να τρέχει, την κλωστή και την βελόνα! Πόνος! Λόγω της προεκλαμψιας δεν μπορούσαν να μου κάνουν και άλλη ένεση, γιατί μου είχαν κάνει για να αποβάλλω τον πλακούντα! Πάνω από 20 ράμματα έκανα εν τέλη! Και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ο τοκετός! 

Σάββατο βγήκαν τα αποτελέσματα του κορονοιου για τον άντρα μου, θετικός! 

Μου ξαναέκαναν και εμένα και ευτυχώς βγήκε πάλι αρνητικό! Άντεξα ότι πρέπει να γεννήσω νωρίτερα, μόνη μου, χωρίς κανέναν σε ξένη χώρα, χωρίς επισκληριδιο αλλά αν έβγαινε θετικό το τεστ, αυτό δεν θα το άντεχα!

Είμαστε ακόμη στο νοσοκομείο, σε δωμάτιο μονοκλινο με θέα το Big Ben γιατί η μπέμπα έκανε ίκτερο χθες και κάνουμε φωτοθεραπεία! Και καλύτερα που εκδηλώθηκε εδώ και όχι στο σπίτι, γιατί εδώ νιώθω πιο ήρεμη με τους γιατρούς και τους νοσηλευτές! 

Εγώ νιώθω καλά, σαν να έχω μια εσωτερική δύναμη που δεν ήξερα ότι έχω και η ψυχολογία μου είναι πολύ καλή!

Σκέφτομαι ότι από εδώ και πέρα όλα θα είναι καλύτερα!!!!

 

@enjoy @myrina να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας, να είναι υγιέστατα και καλότυχα στην ζωή τους και με ανθρώπους που τα αγαπάνε αληθινά τριγύρω τους!

Στη σειρά γεννήσαμε!! Αυτή η μυρωδιά και τα γλαρωμενα ματάκια είναι άλλο πράγμα!!! 

*Έκθεση ολόκληρη έγραψα!! 

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, Bellitsa! είπε:

 

Καλημεεεεεεερα κορίτσια!!! Έγινα μανούλα!!!

Παρασκευή 08/01, στις 07:48 το πρωί κράτησα την μπεμπούλα μου στην αγκαλιά!2.920 γραμμάρια και 50 εκατοστά!

Όπως σας είχα πει , μπήκα την Τετάρτη το βράδυ στο νοσοκομείο, μου έκαναν εξετάσεις, καρδιοτοκογράφο και το τεστ κορονοιου. Με είδε γιατρός και μου εξήγησε την διαδικασία της πρόκλησης και με μετέφεραν σε δωμάτιο μόνη μου, λόγω των συμπτωμάτων που είχε ο άντρας μου! Το τεστ βγήκε αρνητικό γύρω στις 5  ξημερώματα Πέμπτης (άυπνη όλο το βράδυ από το άγχος εγώ) αλλά συνέχιζαν να με έχουν σε απομόνωση. 

Γύρω στις 9 μου έβαλαν κάτι σαν ταμπον με φάρμακο στον κόλπο για να ξεκινήσει η διαδικασία και να σπάσουν τα νερά! Όλη μέρα ήμουν μια χαρά, ούτε πόνοι, ούτε τίποτα!  Πέμπτη στις 11 το βράδυ λέω θα κοιμηθώ, να έχω δυνάμεις για Παρασκευή που πίστευα ότι θα ξεκινούσε η διαδικασία του τοκετού!  Καθώς ξαπλώνω και πάω να βάλω μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια μου, ακούω έναν θόρυβο και νιώθω να τρέχουν υγρά, σαν να έχω ακράτεια! 

Πάω στην τουαλέτα να δω και είχε και αιματακι λίγο. Καλώ τη μαία και μου λέει  να κάνω αναπνοές σταθερές και ήρεμες. Και μου δίνει να αναπνέω gasoline  όταν έχω συσπάσεις, και 2 παυσίπονα και φεύγει.  Και μένω μόνη μου με τις συσπάσεις και τους πόνους! Ερχόταν που και που και με έλεγχε! Όταν άρχισαν οι πόνοι να γίνονται πιο δυνατοί, την καλώ και της λέω θέλω επισκληριδιο, μου λέει θα δούμε διαστολή πρώτα! Μου κάνει αυτή την ωραία εξέταση και έχω διαστολή 3! Σε κάποια φάση είχα κάνει και εμετό! Μου λέει είναι νωρίς για επισκληριδιο και μου προτείνει μορφίνη! Κάνω ένεση μορφίνης και μια άλλη για να μην νιώθω άρρωστη!

Από εδω και κάτω που οι πόνοι και οι συσπάσεις είναι πολλοί και έντονοι δεν τα θυμάμαι όλα καθαρά! Ήμουνα και στον καρδιοτοκογράφο, νερά συνέχιζαν να τρέχουν, αίσθηση του χρόνου δεν είχα καθόλου, η μαία με ενθάρρυνε, γιατρός ερχόταν και με έβλεπε που και που!  Εγώ να ζητάω επισκληρίδιο αλλά μέσα μου να θέλω να μου κάνουν καισαρική! Σε κάποια φάση μου κάνουν κολπική εξέταση, διαστολή 9 ! Μόλις το ακούω λέω πάει η επισκληρίδιος, δεν θα μου την κάνουν! Με μεταφέρουν σε άλλο δωμάτιο σε ένα λεπτό, άλλη μαία εκεί! Τότε ρώτησα τι ώρα είναι, γιατί ήταν ακόμα νύχτα έξω και μου λένε 5:30. Οι πόνοι ανυπόφοροι , τα πόδια μου να τρέμουν στις συσπάσεις. Φτάνω διαστολή στο 10 και μου λένε από εδώ και πέρα θα σπρώχνεις όταν έχεις σύσπαση. Ευτυχώς ήταν και μια ειδικευόμενη εκεί και μου έδειχνε πως  και πόσο να σπρώχνω, πότε να παίρνω αναπνοές, μου έδινε να πιω νερό, μου κρατούσε το χέρι! Περνούσε η ώρα, εγώ να σπρώχνω, να νιώθω εξαντλημένη, αλλά το μωρό δεν έκανε εμφάνιση! Κολπικές εξετάσεις για να βλέπουν αν κινείται, κατεβαίνει το μωρό στις συσπάσεις και στα σπρωξίματα! Σε κάποια φάση έρχεται μια γιατρός και μου λέει αν δεν βγει το μωρό μόνο του στο επόμενο μισάωρο ,θα το βγάλουμε εμείς. Τη ρωτάω με καισαρική, με την ελπίδα να μου πει ναι, και μου λέει με την "μέθοδο της κουτάλας" ( δική μου μετάφραση αυτό). 

Εσπρωχνα, έσπρωχνα αλλά δεν έβγαινε το μωρό. Μου βάζουν αναισθητικό τζελ και κάτι άλλο, με σκίζουν, βάζουν τις κουτάλες μέσα, μου λένε σπρώξε και θα αναπνέεις σταθερά και ήρεμα. Και κάνω ένα σπρώξιμο και τσουπ η μπέμπα!!!! Μια κουκλίτσα ζωγραφιστη, ένα τόσο δα πλασματάκι! Μετά αρχίζει το ράψιμο, και τα ένιωθα όλα, το αίμα να τρέχει, την κλωστή και την βελόνα! Πόνος! Λόγω της προεκλαμψιας δεν μπορούσαν να μου κάνουν και άλλη ένεση, γιατί μου είχαν κάνει για να αποβάλλω τον πλακούντα! Πάνω από 20 ράμματα έκανα εν τέλη! Και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ο τοκετός! 

Σάββατο βγήκαν τα αποτελέσματα του κορονοιου για τον άντρα μου, θετικός! 

Μου ξαναέκαναν και εμένα και ευτυχώς βγήκε πάλι αρνητικό! Άντεξα ότι πρέπει να γεννήσω νωρίτερα, μόνη μου, χωρίς κανέναν σε ξένη χώρα, χωρίς επισκληριδιο αλλά αν έβγαινε θετικό το τεστ, αυτό δεν θα το άντεχα!

Είμαστε ακόμη στο νοσοκομείο, σε δωμάτιο μονοκλινο με θέα το Big Ben γιατί η μπέμπα έκανε ίκτερο χθες και κάνουμε φωτοθεραπεία! Και καλύτερα που εκδηλώθηκε εδώ και όχι στο σπίτι, γιατί εδώ νιώθω πιο ήρεμη με τους γιατρούς και τους νοσηλευτές! 

Εγώ νιώθω καλά, σαν να έχω μια εσωτερική δύναμη που δεν ήξερα ότι έχω και η ψυχολογία μου είναι πολύ καλή!

Σκέφτομαι ότι από εδώ και πέρα όλα θα είναι καλύτερα!!!!

 

@enjoy @myrina να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας, να είναι υγιέστατα και καλότυχα στην ζωή τους και με ανθρώπους που τα αγαπάνε αληθινά τριγύρω τους!

Στη σειρά γεννήσαμε!! Αυτή η μυρωδιά και τα γλαρωμενα ματάκια είναι άλλο πράγμα!!! 

*Έκθεση ολόκληρη έγραψα!! 

Να σου ζήσει κορίτσι μου γερό να είναι!!!!! Έτσι να είσαι γερή και καλή δύναμη από δω και πέρα τώρα έχεις το πλάσματακι σου και όλα θα πάνε καλά!!!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Bellitsa!Κοριτσακι μου να χαίρεσαι την μπεμπουλα σου. Πέρασες πολύ δύσκολα τωρα πρεπει να αναρρώσεις. Όσο για τον Κορονοιο ειμαστε θετικοί και εγώ και ο αντρας μου. Μετά από 36 μέρες ο άντρα σου θα αρνητικοποιηθει το θέμα είναι ότι δεν τον μεταδίδει . Να ζήσουν τα μωράκια σε όσα κορίτσια γέννησαν με το καλό να γεννησουμε και οι υπόλοιπες !!!

  • Μου αρέσει 2

xGjWm4.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...