Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Καλα έκανες! Κ γω είχα ομως καφετια τις επόμενες μέρες Κ μετα τπτ. Χμμμ

Τώρα είχα πάει 1.5 ωρα περπάτημα, κουράστηκα ομως κοριτσια πωπω! Βρήκα κ κάτι δέντρα γιατι πήγαμε σε παρκο Κ ήμασταν μόνοι μας. Σε ενα δέντρο με ωραια κλαδιά, πιάστηκα κ έκανα καθίσματα ,τι να κάνω η γυναίκα!! Τα πλευρά σήμερα πολυ καλα ! Ηταν μάλλον απο στομάχι που έχει φτάσει τρελά πανω  κ απο κούραση. Πήρα βέβαια το ντεπονακι μου....

@Mikri Ollandeza εχεις απόλυτο δίκιο!!!!! Σε καταλαβαίνω κ οι υπόλοιπες προφανώς οσο δεν παει!! Άκου γιατι στην ίδια κατάσταση είμαι. Κανεις οτι μπορεις! Σε ολη την εγκυμοσύνη δηλ!!! Μην τα βάζεις με τον εαυτό σου. Ρώτησα μαια οχι μονο τη δική μου αλλά κ μια αλλη που δεν έχει λογο να μου λέει ψέματα. Δεν πονάς λεει με την πρόκληση . Γιατι αυτο ελεγα κ γω προχθες κ στο γιατρό.  Αλλα το είχα Κ έννοια γενικά. Μη φαω τους πόνους κ τελικά κάνω κ κτ. Αλλα μου είπαν ότι είναι οκ . Οπότε μην το σκέφτεσαι έτσι. Εγω ηρέμησα πάντως με αυτο.... γιατι κ εμένα ψηλά ειναι ακόμα. 

Κανω οτι μπορώ απο εκεί κ πέρα ας λαβει δράση κ η επιστήμη. Εχω αποφασίσει απο Δευτέρα που θα παω να του πω να παω με πρόκληση. Κουράστηκα!

 

  • Μου αρέσει 3

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Lottaki είπε:

Καλα έκανες! Κ γω είχα ομως καφετια τις επόμενες μέρες Κ μετα τπτ. Χμμμ

Τώρα είχα πάει 1.5 ωρα περπάτημα, κουράστηκα ομως κοριτσια πωπω! Βρήκα κ κάτι δέντρα γιατι πήγαμε σε παρκο Κ ήμασταν μόνοι μας. Σε ενα δέντρο με ωραια κλαδιά, πιάστηκα κ έκανα καθίσματα ,τι να κάνω η γυναίκα!! Τα πλευρά σήμερα πολυ καλα ! Ηταν μάλλον απο στομάχι που έχει φτάσει τρελά πανω  κ απο κούραση. Πήρα βέβαια το ντεπονακι μου....

@Mikri Ollandeza εχεις απόλυτο δίκιο!!!!! Σε καταλαβαίνω κ οι υπόλοιπες προφανώς οσο δεν παει!! Άκου γιατι στην ίδια κατάσταση είμαι. Κανεις οτι μπορεις! Σε ολη την εγκυμοσύνη δηλ!!! Μην τα βάζεις με τον εαυτό σου. Ρώτησα μαια οχι μονο τη δική μου αλλά κ μια αλλη που δεν έχει λογο να μου λέει ψέματα. Δεν πονάς λεει με την πρόκληση . Γιατι αυτο ελεγα κ γω προχθες κ στο γιατρό.  Αλλα το είχα Κ έννοια γενικά. Μη φαω τους πόνους κ τελικά κάνω κ κτ. Αλλα μου είπαν ότι είναι οκ . Οπότε μην το σκέφτεσαι έτσι. Εγω ηρέμησα πάντως με αυτο.... γιατι κ εμένα ψηλά ειναι ακόμα. 

Κανω οτι μπορώ απο εκεί κ πέρα ας λαβει δράση κ η επιστήμη. Εχω αποφασίσει απο Δευτέρα που θα παω να του πω να παω με πρόκληση. Κουράστηκα!

 

@Lottaki Εσυ πάντως κ μέχρι τέλος της εβδομάδας μπορείς να το παλέψεις απο την στιγμή που δεν έχεις περάσει  την πητ. Εγώ στην πρόκληση πονεσα  σαν  μια δύσκολη  περίοδο δεν ξέρω γτ σου είπαν δεν πονάει.... και  εγώ Δευτέρα  έχω ραντεβού για κολπική και θα κλείσουμε ραντεβού  για πρόκληση...με τον  υπέρηχο αύριο συμπληρώνω 40 εβδομάδες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Fotini82 Να σας ζήσει!! Πάντα καλότυχο!!

Κορίτσια εγώ έχω αρχίσει κ αγχώνομαι, έχω περάσει την πητ μου και δεν νιώθω κάτι διαφορετικό.. Ανεβοκατεβαινω σκάλες, τρώω αναναδες κάνω ότι μπορώ κ περνάει από το χέρι μου.. Αφού νιώθω τόσο ταλαιπωρία που λέω δεν υπάρχει αυτό.. Έχω ραντεβού την Δευτέρα αν δεν έχει γίνει κάτι το Σκ (πραγματικά εύχομαι κ ελπίζω να γίνει κάτι) κ μου είπαν ότι αν δεν έχει έρθει μέχρι κ την 41 εβδομάδα πάω νοσοκομείο για καρδιοτοκογραφο κ μετά μάλλον θα πάμε για πρόκληση.. Αλλά έχω στο μυαλό μου ότι θα πάμε για πρόκληση θα φάω όλους τους πόνους κ στην τελική θα γεννήσω με κτ.. Δεν ξέρω χθες με έπιασαν κ τα κλάματα ότι εγώ κάνω κάτι λάθος κ δεν βοηθάω το παιδάκι μου.. Αχχ δεν ξέρω πολλές ορμόνες.. 

Μη φοβάσαι καλή μου..  Κ εγώ αυτό έτρεμα όταν μου είπε έλα για πρόκληση..βέβαια δε ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι είχε ήδη αρχίσει η διαδικασία κ είχα ήδη διαστολή 2. Αλλά και εγώ φοβόμουν ότι θα πονέσω περισσότερο Κ ότι θα καταλήξει σε κτ, γιστι ήταν ψηλά η μπέμπα,  αλλά τα καταφέραμε τελικά με φτ! 

Συνέχισε με το περπάτημα κ δες αν μπορείτε κ καμία επαφή..Δε ξέρω αν έπαιξε ρόλο, αλλά μετά από μήνες που δεν είχαμε κάνει κάτι,.καναμε 1 - 2 μέρες πριν μου εμφανιστεί η βλεννα κ πιστεύω βοήθησε κ αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσάκια μου.. 

Θα συνεχίσω να προσπαθώ και ελπίζω να ξεκινήσει η διαδικασία μόνη της.. 

Εν τω μεταξύ εδώ έχει πολύ κρύο και βροχη κ το περπάτημα μερικές φορες δεν αποτελεί επιλογή.. 

Αντε να δούμε τι θα γίνει κ αυτί το Σκ.. 


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , vivi24 είπε:

@Lottaki Εσυ πάντως κ μέχρι τέλος της εβδομάδας μπορείς να το παλέψεις απο την στιγμή που δεν έχεις περάσει  την πητ. Εγώ στην πρόκληση πονεσα  σαν  μια δύσκολη  περίοδο δεν ξέρω γτ σου είπαν δεν πονάει.... και  εγώ Δευτέρα  έχω ραντεβού για κολπική και θα κλείσουμε ραντεβού  για πρόκληση...με τον  υπέρηχο αύριο συμπληρώνω 40 εβδομάδες 

Μα ναι...θα εχω ξεπεράσει την 40 οταν θα παω γιατί κ πιο γρήγορα δε μπορώ (αν δεν γίνει κάτι μονο του ) ,μέχρι να κάνω τεστ να βγει κλπ απο Παρασκευή μας βλέπω οπότε θα εχω δώσει ήδη κ αλλο χρονο . 

Το καταλαβαίνω αυτο που λες για την πρόκληση κ έχεις δίκιο! Εγω δεν ήθελα να πεθαίνω απο τον πόνο, τύπου να λιποθυμω. Πονακια σαν μια δύσκολη περίοδο τα περιμένω κ τόσα χρόνια πια....τα εχω συνηθίσει γιατί με τις περιόδους μου δεν ημουν εύκολη. Εσυ έχεις τπτ ενδείξεις;;;

Ετσι @Mikri Ollandeza να το βλέπεις! Κ οτι θες μας λες! Κανείς οτι μπορείς. ;-)

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lottaki είπε:

Μα ναι...θα εχω ξεπεράσει την 40 οταν θα παω γιατί κ πιο γρήγορα δε μπορώ (αν δεν γίνει κάτι μονο του ) ,μέχρι να κάνω τεστ να βγει κλπ απο Παρασκευή μας βλέπω οπότε θα εχω δώσει ήδη κ αλλο χρονο . 

Το καταλαβαίνω αυτο που λες για την πρόκληση κ έχεις δίκιο! Εγω δεν ήθελα να πεθαίνω απο τον πόνο, τύπου να λιποθυμω. Πονακια σαν μια δύσκολη περίοδο τα περιμένω κ τόσα χρόνια πια....τα εχω συνηθίσει γιατί με τις περιόδους μου δεν ημουν εύκολη. Εσυ έχεις τπτ ενδείξεις;;;

Ετσι @Mikri Ollandeza να το βλέπεις! Κ οτι θες μας λες! Κανείς οτι μπορείς. ;-)

Εγω μονο πόνους στην λεκάνη τίποτα άλλο...και οι προπαρασκευαστικες συσπάσεις που είχα τον προηγούμενο μήνα έχουν σταματήσει...πίστευα ότι σαν 2η εγκυμοσύνη  θα γίνει κατη πιο γρήγορα αλλά τελικά τις συμπλήρωσα τις μέρες 

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια μου???

Υπομονή σε όσες περιμένετε...

Εμείς σήμερα γυρίσαμε σπίτι κι έχω πελαγωσει. Όρθια ποναω ακόμη πολύ οπότε δεν μπορώ να κάνω απολυτως τίποτα κι επίσης δεν ξέρω πως να συνδυάσω το μωρό με τα παιδιά ώστε να μην αισθάνονται τα παιδιά ότι τα γράφω....

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

@butterfly1986 Αυτό θα είναι το πιο δύσκολο κομμάτι, να τους έχεις όλους ευχαριστημένους, αλλά νομίζω ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και ο σύζυγος σε αυτό.. Οπότε βρίσκοντας μια κοινή πορεία όλα θα γίνουν και θα μπείτε σε ρυθμό.. Για παράδειγμα μπορεί να βγαίνει με τα μεγαλύτερα έστω και στο σούπερ για να έχεις κ εσύ λίγο χρόνο.. Αλλά όλα θα τα βρείτε.. Εφόσον γυρίσατε σπίτι σας.. Καλή αρχή λοιπόν!! 

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου???

Υπομονή σε όσες περιμένετε...

Εμείς σήμερα γυρίσαμε σπίτι κι έχω πελαγωσει. Όρθια ποναω ακόμη πολύ οπότε δεν μπορώ να κάνω απολυτως τίποτα κι επίσης δεν ξέρω πως να συνδυάσω το μωρό με τα παιδιά ώστε να μην αισθάνονται τα παιδιά ότι τα γράφω....

Αντε τελεια!!! Καλως πηγατε σπιτακι!! Γρηγόρη αναρρωση ευχομαι!!! Οσον αφορα τα αισθηματα των μικρων ειναι και μενα το μεγάλο μου άγχος με τον δικο μου... ομως κουραγιο οι πρωτες μερες θα ειναι δυσκολες μεχρι να προσαρμοστειτε... και εγω οσο πανε οι μερες αρχιζω να μπαινω σε ενα ρυθμο με το μωρο και να ξεκλεβω χρόνο  για το μεγαλο... Η ζηλεια μου φαινεται αναποφευκτη αν και δεν εκδηλωνεται λεκτικα η με βια παλι καλα!!! Αλλα πχ μου λεει κακα μαμα! παμε τουαλετα  τον βαζω να καθισει και φευγω  ως συνηθως μεχρι να τελειώσει... και ενω παλια εκανε και με φωναζε να τον σκουπισω τωρα απλα κατουραει και με φωναζει στο καπακι μαμα ελα θελω να βγω εξω μαζι σας... και αναγκαστικα  την ψιλιαστηκα και καθομαι τουαλετα να κανει κακα και πολλα διαφορα τετοια μου κανει. Θελουν ποιοτικό χρονο μαζι τους!! Υπομονη, τοσες οικογενειες τα βγαλανε περα θα την βρουμε και εμεις την χρυση τομη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Mikri Ollandeza και @Lottaki και εγώ με πρόκληση γέννησα και παρόλο που δεν πονάω καθόλου όταν έχω περίοδο, οι πόνοι του τοκετού ήταν διαχειρισιμοι, στο μεγαλύτερο κομμάτι, και δεν έκανα και επισκληριδιο. Να μην σας αγχώνει καθόλου αυτό το κομμάτι, θα περάσει πολύ γρήγορα και μετά, έχοντας το μωράκι στην αγκαλιά σας δεν θα το θυμάστε καν. Κάντε λίγες μέρες υπομονή και όλα θα γίνουν είτε με πρόκληση είτε χωρίς! Βγάλτε ωραίες φωτογραφίες τις κοιλιτσες σας!

@butterfly1986Φαντάζομαι πως θα είναι στο σπίτι με τρία παιδιά, κουράγιο και όλα σιγά σιγά θα μπουν σε πρόγραμμα! Δώσε στον εαυτό σου λίγες μέρες χρόνο να προσαρμοστείς και μην νιώθεις ενοχές αν δεν είσαι στην αρχή 100% παρούσα στα μεγαλύτερα παιδιά !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αλλο: ΛΟΤΤΑΚΙ ΚΑΙ ΟΛΛΑΝΔΕΖΑ ειμαι τοσο αισιοδοξη για εσας μα τοσο αισιοδοξη.... εμενα συμφωνα με αυχενικη η ημερομηνιες γεννησης ηταν 40και5 το πρωτο και 40και2 το δευτερο!!! Εγω πιστευω οτι θα γεννησετε  με φτ!! Ειμαι σιγουρη!! Το νοιωθω!! Είστε  κοντα στο τερματισμο.και λογικο ειναι πολλες σκεψεις να περνανε απο το μυαλο σας!! Αν θυμαστε ημουν και εγω αγανακτισμένη (ιδιως με το βαρος της κοιλιας εγω) και σας επρηζα καθε μερα οτι θελω να γεννησω και οτι δεν νοιωθω το παραμικρο πονακι!! Μεχρι που το πηρα αποφαση και οτι δεν θα γεννησω αν δεν εξαντληθει ολο επιτρεπτο οριο αναμονης... και ξαφνικα με επιασαν οι πονοι και γεννησα και στα 2... και εσας ετσι ξαφνικα θα γινουν ολα και θα εχετε να μας λετε η καθεμιά  την ιστορια σας...

Και ακομα και με προκληση να πατε... το σωμα σας και το μωρο ειναι έτοιμο για τοκετο οποτε η προκληση θα ειναι ενα push και οχι εμποδιο! Ξερω αμετρητα κοριτσια  που γεννησαν με προκληση και ολα πηγαν φτ... υπαρχουν και αυτα που πανε κτ αλλα πρεπει να συντρεχει καποιος σοβαρος λογος!!! Εξαλλου η προκληση τι ειναι?? Φαρμακο να ξεκινησουν συσπασεις (πονοι) και να γινει εξαλειψη και διαστολη (να ανοιξει ο τραχηλος δλδ να βγει τ μωρο) η σου σπανε τα νερα σε δευτερο σταδιο για να προχωρησει η διαστολη πιο γρηγορα... εναλλακτικα κατι υποθετα βαζουν με φαρμακο...

Εγω ημουν παλια υπερμαχος του φυσικου τοκετου ουτε καν φυσιολογικού (δειτε διαφορα ιντερνετ) αλλα τωρα που τα εχω δοκιμασει ολα απο εμπειρια τπτ δεν ειναι!! Και  προσφατα μια ερευνα που διαβαζα σε τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη καλο κανουν!! Κτ παει,εγραφε στην ερευνα, ενα μικρο ποσοστο  εγκυμονουσων με προκληση σε μικρότερη εβδομαδα 38-39... ιδίως  στη 40 εγραφε οτι σχεδον το 99% καταληγει σε φτ γτ ειναι ετοιμα ολα απλα ενεργοποιείς το σωμα που κοιμαται λιγουλακι!!!

Υγ: Απο μερικες ιστοριες του κυκλου μου που εχω ακουσει που οι κοπελες πηγαν κτ: ηταν για καλο του μωρου(1.το.ενα χεστηκε στην κοιλια, 2.το αλλο δεν εβγαινε ουτε με εβρυουλκο καπως ετσι λεγεται ειχε μεγαλη κεφάλα και για να μην τραυματιστει το μωρο ... 3.τα αλλα κολλησα δεν τα θυμαμαι! Ενω σπασανε τα νερα η ειχαν διαστολη και πηγαν για τοκετό εκαναν κτ.. Δηλαδη ειτε με προκληση ειτε χωρις καμια φορα επιβαλλεται... ειπαμε εσεις θα πατε για φτ και μπαμπ μπαμπ θα γεννησετε εμπιστευομαι το ενστικτο μου!!! Απλα να σκεφτεστε το μωρακι σας να ειναι καλα και ο τροπος γέννας δεν εχει καμια σημασια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου. Στις 15 του μηνός στις 6 η ωρα πρωι μπαίνω για πρόκληση αρχίσανε την διαδικασία με κολπικό χάπια σύνολο 5 και 4 χάπια από το στόμα μου έβαλαν  μπαλονάκι στον τραχηλο για να αυξηθει η διαστολη η οποια μετα το μπαλονακι ειχα διαστολη 6 μου έκαναν 2 ενέσεις μορφίνης και εννοείται και επισκληριδιο πέρασα ανηποφορους πόνους και τελικά στις 6 η ωρα απόγευμα Δευτέρας έρχεται μια γιατρός και μου λέει ότι κινδυνεύω από αιμορραγία με τόσα χάπια που πήρα και ότι επειγόντως πάμε για καισαρική. Μου είπε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αιμορραγίας στην  καισαρική. Παμε στο χειρουργείο Εγώ είχα πάθει   στρες μου δεσανε τα χέρια πόδια από τον λαιμό και κάτω δεν καταλάβαινα τίποτα μόνο τα μάτια κουνούσε και σκεφτόμουν με δυσκολία μιλούσα. Είχα τρομοκρατηθει. Ένιωθα το κάθε τράβηγμα που κανανε. Τελικά 6.23 ειδα από μακριά το αγοράκι μου . Χτες γύρισα σπίτι μου από 7 μέρες νοσηλείας και αφόρητους πόνους. Νιωθω πολλούς πονους στην μήτρα εσώτερικα και εννοείται και στην τομή.  Ήταν η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου. Έχω και ένα βηχα που οταν με πιάνει δεν μπορώ Να πάρω ανάσα και πονάω αφόρητα ειναι μαλλον απο το χειρουργείο και απο τα τόσα φάρμακα που πήρα.  

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 6

xGjWm4.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mikri Ollandeza είπε:

@Fotini82 Να σας ζήσει!! Πάντα καλότυχο!!

Κορίτσια εγώ έχω αρχίσει κ αγχώνομαι, έχω περάσει την πητ μου και δεν νιώθω κάτι διαφορετικό.. Ανεβοκατεβαινω σκάλες, τρώω αναναδες κάνω ότι μπορώ κ περνάει από το χέρι μου.. Αφού νιώθω τόσο ταλαιπωρία που λέω δεν υπάρχει αυτό.. Έχω ραντεβού την Δευτέρα αν δεν έχει γίνει κάτι το Σκ (πραγματικά εύχομαι κ ελπίζω να γίνει κάτι) κ μου είπαν ότι αν δεν έχει έρθει μέχρι κ την 41 εβδομάδα πάω νοσοκομείο για καρδιοτοκογραφο κ μετά μάλλον θα πάμε για πρόκληση.. Αλλά έχω στο μυαλό μου ότι θα πάμε για πρόκληση θα φάω όλους τους πόνους κ στην τελική θα γεννήσω με κτ.. Δεν ξέρω χθες με έπιασαν κ τα κλάματα ότι εγώ κάνω κάτι λάθος κ δεν βοηθάω το παιδάκι μου.. Αχχ δεν ξέρω πολλές ορμόνες.. 

Να μην τα λες αυτά! Στην ουσία τιποτα δε μπορείς να κανεις περισσότερο απ αυτα που κάνεις... σκεψου εγώ την τελευταία βδομάδα πριν γεννήσω, δεν κουνιόμουν καθόλου λογω του προβλήματος που είχα.. τα νερα εσπασαν κυριολεκτικά στο κρεβάτι..όταν είναι η ωρα του θα ερθει, αλλα κ να μην ερθει δε θα σε αφησουν ετσι... όπως κ να χει θα παρεις αγκαλίτσα το μωρακι σου..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Roula2021 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου. Στις 15 του μηνός στις 6 η ωρα πρωι μπαίνω για πρόκληση αρχίσανε την διαδικασία με κολπικό χάπια σύνολο 5 και 4 χάπια από το στόμα μου έβαλαν  μπαλονάκι στον τραχηλο για να αυξηθει η διαστολη η οποια μετα το μπαλονακι ειχα διαστολη 6 μου έκαναν 2 ενέσεις μορφίνης και εννοείται και επισκληριδιο πέρασα ανηποφορους πόνους και τελικά στις 6 η ωρα απόγευμα Δευτέρας έρχεται μια γιατρός και μου λέει ότι κινδυνεύω από αιμορραγία με τόσα χάπια που πήρα και ότι επειγόντως πάμε για καισαρική. Μου είπε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αιμορραγίας στην  καισαρική. Παμε στο χειρουργείο Εγώ είχα πάθει   στρες μου δεσανε τα χέρια πόδια από τον λαιμό και κάτω δεν καταλάβαινα τίποτα μόνο τα μάτια κουνούσε και σκεφτόμουν με δυσκολία μιλούσα. Είχα τρομοκρατηθει. Ένιωθα το κάθε τράβηγμα που κανανε. Τελικά 6.23 ειδα από μακριά το αγοράκι μου . Χτες γύρισα σπίτι μου από 7 μέρες νοσηλείας και αφόρητους πόνους. Νιωθω πολλούς πονους στην μήτρα εσώτερικα και εννοείται και στην τομή.  Ήταν η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου. Έχω και ένα βηχα που οταν με πιάνει δεν μπορώ Να πάρω ανάσα και πονάω αφόρητα ειναι μαλλον απο το χειρουργείο και απο τα τόσα φάρμακα που πήρα.  

Κοριτσαρα μου γλυκια!! Η εμπειρια σου ηχει αποκαρδιωτικη για τις αλλες οδυνηρη για σενα λυπητερη για ολες!! Ενοιωσα καθε δευτερολεπτο περιγραφης και μου δημιουργηθηκαν αρνητικα συναισθηματα φανταζομαι εσυ που το εζησες τα λογια σου θα ειναι ενα τπτ μπροστα στην πραγματικοτητα!!! 

Ωστοσο, παρε μια μεγαλη ανασα ατενισε μπροστα και κοιτα μονο μπροστα!!! ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑΜΕ.. Και για αυτο θελω να σε κανω να σκεφτεσαι μονο θετικα γτ πονεσα μαζι σου πραγματικα αλλα Ας κρατησουμε την ουσια απο ολη την περιπέτεια: 1ον εισαι στο σπιτι σου που σημαίνει εισαι καλα (εννοω δεν κινδυνεύει η ζωη σου)... 2ον μπορει να ηταν μια κακη εμπειρια αλλα ανταμειφθηκες με ενα μωρακι ολοδικο σου... πολλες θα εκλιπαρούσαν να ζησουν εστω ολη αυτην την δυσκολια προκειμενου να αποκτησουν αυτο το θαυματακι... το μωρο σου δεν μας ειπες πως ειναι?? Φανταζομαι σουπερ ντουπερ!! Απλα δεν αναφερθηκες... μεσα στον πονο σου..

Ευχομαι την ταχυτερη αναρρωση απο ολες μας!! Να πετας σαν πεταλουδιτσα πολυ πολυ  πολυ συντομα!!

Επισης, σε ολες που δεν ευχηθηκα να μας ζησουν ομορφιες μου!!! Σας διαβαζω ολες και σας παρακολουθω και χαιρομαι με τα γεννητουρια!!! Σας ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα γερα σιδερενια παιδια γεματα χαρα!!! Υγεια υγεια και παλι υγεια!!! Ολα τα αλλα λυνονται!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2021 at 7:54 PM, Opheliav said:

Κορίτσια μου γλυκά, 

Αρχικά να ευχηθώ να σας ζήσουν σε όσα κορίτσια μας γέννησαν αυτές τις ημέρες και με το καλό και οι υπόλοιπες! Με έναν πόνο!

Τα καταφέραμε κ εμείς την Κυριακή! Το Σάββατο πρωί είχα αρχίσει να βλέπω ροζ στο εσώρουχο συν λίγο βλεννα, δεν πολύ έδωσα σημασία γιατί είχα ακούσει πως δε σημαίνει κάτι,  παρά μόνο αν δεις πολύ αίμα. Πήγα για περπάτημα κ είδα πως μέχρι το απόγευμα αργά συνέχιζε να βγάζει οπότε κ πήρα το γιατρό μου. Μου είπε να πάω στην κλινική να κάνω καρδιοτοκογραφημα κ να με δουν κολπικα.εν τέλει είχα ήδη διαστολή 2. 

Έκανα επι τοπου το μοριακό, ήταν περίπου 10 το βράδυ,  κ μου είπε να πάω σπίτι να χαλαρώσω κ να πάω 6 το πρωί για πρόκληση,  εκτός αν φυσικά στο μεσοδιάστημα προχωρούσε μόνο του..

Πήγα το πρωί, τελικά είχα παραμείνει στο 2, μου έβαλαν το φάρμακο,  σε κάνα 2ωρο πήγαμε στο 4 όπου κ κολλήσαμε λίγο.  Κάναμε επισκληριδιο μπας κ χαλαρώσω κ προχωρήσουμε. Μου ανοιξε κ το σακο η μαία κ φύγαν τα νερά.

Ξαφνικά στην επόμενη κολπική εξέταση είχα φτάσει διαστολή 10 κ παρέμεινα για κάνα 3ωρο γιατί ήταν ψηλά η μπουμπού. Οι μαιες με βοήθησαν πολύ, γυρίζαμε συνέχεια σε πλαινες πόζες,  με τεντωμένο το κάτω πόδι κ διπλωμένο το πάνω, κάναμε πρόβες εξωθησης, κ όταν ήρθε ο γιατρός κ ετοιμάστηκαν όλα, σε 3 εξωθησεις είχα την ζουζούνα αγκαλιά! 

Παλεύουμε με αποκλειστικό θηλασμό, ύπνος μηδέν,  θέλει μόνο αγκαλιά κ το λίκνο κ τη καλαθουνα ούτε να τα δει.. Αν έχετε κάνα κόλπο κορίτσια τα φώτα σας!! 

Φιλιά σε ολες

Να σου ζήσει το αγγελούδι σου,εγώ ξεκοινισα αποκλειστικά θηλασμο και κάθε 2 ώρες την ξυπνούσα να πιει. Και όλα τέλεια,εκτός την εξαντλισει μέχρι που της έδωσα πιπίλα Γιατί ήθελε να πιπιλαει συνέχεια, αφού οι θηλές μου είχαν τραυματιστεί και από τον πόνο επλινα το πρωσοπω με δάκρια για μια εβδομάδα κάθε φορά που θηλάζε. 

Βέβαια υπάρχουν μωρα που δεν παθενουν τιποτα, η δικιά μου έπαθε συχιση θηλων και μου παράτησε το στήθος. Έκανα και το λάθος να τραβάω γάλα με θήλαστρο να της το δώσω με μπιμπερό για να ηρεμήσουν οι θηλες και ντεμπελιασε να τραβάει στήθος,      

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...