Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Εγώ χθες το πρωί σαν κάτι να ένιωσα και μετα το βράδυ που ξάπλωσα σήμερα τιποταααα ίσως να μην ήταν και το μωράκι δεν ξέρω... Εγώ κιλά έχω πάρει σίγουρα 4 5!!!! Και πολύ καλά θα κάνεις και θα κάτσεις καλά να περάσεις.. Όντως οι εβδομάδες και οι μήνες είναι ένα μπέρδεμα..  Εγώ κάθε Τρίτη αλλάζω  εβδομάδα έχω και ένα πρόγραμμα στο κινητό και μου λέει πόσο εβδομάδων είμαι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ ενώ το ένοιωθα πιο έντονα τις προηγούμενες μέρες τώρα δεν το νοιώθω και πολυ το μωράκι, ελπίζω να ειναι όλα καλα! Δύο βδομάδες για τον υπέρηχο, μετραμε τις μερες!! 8)

Θα μείνω στης πεθεράς μου, εδώ τουλάχιστον εχω παρεούλα, δεν είμαι ολη μέρα μονη οπως στο σπίτι μας.. Δεν βγαίνω κιολας καθόλου, φοβάμαι λόγω ιού, οπότε έχω απομονωθεί πολυ στην καθημερινότητα μου. Έχω και φαι της προκοπής, στο σπίτι την έβγαζα με τοστακια ή ότι άλλο πρόχειρο.. Η μαμά είναι βόρεια Ελλάδα, μεγάλη σε ηλικια και με πολλα θέματα υγείας, δεν μπορεί να έρθει δλδ, και ούτε εμεις θα ταξιδέψουμε εν μεσω πανδημίας.. Προς το παρόν εδω περναμε καλά, μόνο μην παραγνωριστουμε :razz:


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)

Ετσι για να βοηθήσω;)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)

Ετσι για να βοηθήσω;)

Το εχω διαβασει αλλα μ εχουν πει 3 κοπελες που γεννησαν πως δεν ισχυει.κ εμενα ο γιατρος μ η αληθεια ειναι μας ειπε οτι 4 εβδ ισον ενας μηνας.τωρα κοριτσια δ παιρνω κ ορκο δ ειμαι ειδικος

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)

Ετσι για να βοηθήσω;)

Thank you!!! :x

 

Just now, Suzukaki είπε:

Το εχω διαβασει αλλα μ εχουν πει 3 κοπελες που γεννησαν πως δεν ισχυει.κ εμενα ο γιατρος μ η αληθεια ειναι μας ειπε οτι 4 εβδ ισον ενας μηνας.τωρα κοριτσια δ παιρνω κ ορκο δ ειμαι ειδικος

Αυτό με τους μήνες είναι για να υπολογίζουμε "χοντρικά". Οι αποφάσεις όλες σύμφωνα με τις εβδομάδες παίρνονται ουτως ή άλλως..


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Suzukaki είπε:

Το εχω διαβασει αλλα μ εχουν πει 3 κοπελες που γεννησαν πως δεν ισχυει.κ εμενα ο γιατρος μ η αληθεια ειναι μας ειπε οτι 4 εβδ ισον ενας μηνας.τωρα κοριτσια δ παιρνω κ ορκο δ ειμαι ειδικος

Ακριβώς όπως είπε η @myrina πλέον δεν έχουν σημασία οι μήνες. Έτσι το μετρούσαν παλιά πλέον βάση κ της αμερικανικής Ακαδημίας παιδιατρικής όλοι οι γιατροί υπολογίζουν τις εβδομαδες. 

Θέλουμε μέχρι 40 εβδομαδες να γεννησουμε το οποίο πρακτικα είναι ουσιαστικά 10 μήνες κ όχι 9 αλλά αυτό γίνεται γτ οι 2 πρώτες εβδομάδες που μετράμε είναι ψευδής. Οι εβδομάδα της περιόδου κ μετά μέχρι την ωορρηξία που δεν είμαστε έγκυες ουσιαστικά.. άρα είμαστε 38 εβδομάδων "αληθινά" έγκυες κ όχι 40 που δίνουν Μαξ..

Τεσπα τι σημασία έχει?? Σημασία έχει να περνάνε όμορφα οι εβδομάδες κ να έχουμε υγιεστατα μωρακια:wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ακριβώς όπως είπε η @myrina πλέον δεν έχουν σημασία οι μήνες. Έτσι το μετρούσαν παλιά πλέον βάση κ της αμερικανικής Ακαδημίας παιδιατρικής όλοι οι γιατροί υπολογίζουν τις εβδομαδες. 

Θέλουμε μέχρι 40 εβδομαδες να γεννησουμε το οποίο πρακτικα είναι ουσιαστικά 10 μήνες κ όχι 9 αλλά αυτό γίνεται γτ οι 2 πρώτες εβδομάδες που μετράμε είναι ψευδής. Οι εβδομάδα της περιόδου κ μετά μέχρι την ωορρηξία που δεν είμαστε έγκυες ουσιαστικά.. άρα είμαστε 38 εβδομάδων "αληθινά" έγκυες κ όχι 40 που δίνουν Μαξ..

Τεσπα τι σημασία έχει?? Σημασία έχει να περνάνε όμορφα οι εβδομάδες κ να έχουμε υγιεστατα μωρακια:wub:

Εμενα δυστηχως δ περνανε καλα.οι εβδομαδες ψαχνω ψυχολογο γτ παθαινω κρισεις πανικου.δ περιμενα οτι θα περασω ετσι την εγκυμοσυνη μου...αν μ το ελεγες πριν μηνες θα γελαγα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες τι κάνετε?? 

Το ξέρω χάθηκα αλλά διακοπαρω τώρα κ έχω αφήσει κινητά κτλ στην άκρη.. Είμαι όλη μέρα θάλασσα και βόλτα.. Βέβαια είχα κάτι έντονους εμετούς τις πρώτες μέρες.. Καθώς κ στο ταξίδι.. Ένα απόγευμα έκανα 15 φορές.. Εκεί ανησύχησα γιατί δεν είχα τόσους πολλούς, οπότε μίλησα με τον γυναικολόγο της μητέρας μου και ήθελε να με δει, οπότε πήγαμε κάναμε έναν φουλ έξτρα υπέροχο υπερυχο όπου μας διαβεβαίωσε ότι όλα κυλούν τέλεια, το μωρό είναι μεγάλο κ ψηλό κ υπάρχει πιθανότητα για νωρίτερη πητ, επίσης περιμένουμε το πρώτο μας αντράκι.. Αχ δεν μπορώ τρελαίνομαι.. 

Σε γενικές γραμμές όλα πάνε τέλεια και προσπαθώ να ευχαριστηθώ κ να φάω όσο πιο πολύ μπορώ.. :tongue:

Θα μπαίνω να σας διαβάζω.. 

  • Μου αρέσει 4

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Εμενα δυστηχως δ περνανε καλα.οι εβδομαδες ψαχνω ψυχολογο γτ παθαινω κρισεις πανικου.δ περιμενα οτι θα περασω ετσι την εγκυμοσυνη μου...αν μ το ελεγες πριν μηνες θα γελαγα.

Το παθαίνεις στην εγκυμοσύνη ή είχες από πριν κ επιδυνοθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Δεν εχω παρει κιλα ακομα.θα ναι πολυ ωραια να ειμαστε μαζι ναι εγω ειμαι εως 20 γεναρη.εγω μονο οταν βαζω το χερι μ στην κοιλια νιωθω πραγματα αλλα δ ξερω τι ειναι.κοιτα ειναι μπερδεμα με τις εβδ οντως μ ειπε ο γιατρος ο μηνας ειναι 4 εβδομ αυτο δ αλλαζει στην 16η τελιωνει ο 4ος.

Τυχερουλα που δε έχεις πάρει κιλα:sad: εγώ θα κυλάω σε λίγο καιρό....:grin:

Υπολογίζονται άλλιως οι μήνες.Εχω μια φωτογραφία που τα λέει αναλυτικά αλλά δε μπορώ να τη περασω.π.χ αντί για 4 βδομάδες ένας μήνας κυησης,δείχνει 5 βδομάδες για να θεώρησε στο 4ο ή 5ο

4 ώρες πρίν, Fotini82 είπε:

Έλα βρε κορίτσι!!! Σε ποιό είσαι και σε ποιο τμήμα; Αν δε θες να πεις νοσοκομείο πες απλα τμήμα. 
εγώ σαν χαζη ειχα μαθει για την εγκυμοσυνη και καθομουν και δουλευα, για να μη χωσω τους συναδέλφους... επειδή η αληθεια είναι εχουμε τραβήξει πολλά εκεί μεσα! Και δουλευα 8ωρα αδιακοπα να τραβολογαω τους ασθενείς, μεχρι που ήρθε το αίμα και τα χρειαστηκα! Μου είπε ο γιατρός ως εδώ ήσουν!! Ελα για υπερηχο και σου γραφω αναρρωτική! Πραγματικά αν με ρωτάς δεν ξερω τι σκεφτόμουν...:wacko:

Έχω παρει μισό κιλό... αλλά στο πρωτο τριμηνο απ τους εμετούς ειχα χασει 3.

Ειμαι-(ημουν) σε παθολογικο τμήμα χάλια μαύρα μη τα συζητάς,εγώ όταν το έμαθα έκατσα και εκανα 5 βάρδιες πριν πάρω άδεια 10 μερες και μετά το ανακοίνωσα σε προϊσταμένη γτ δεν υπήρχε περίπτωση να σηκώνω ασθενείς να σέρνω φορεία και να είμαι όρθια 9 ώρες όχι 8!πότε δε έφευγα στην ώρα μου. Χαρά στο κουράγιο σου,πίστεψε με και οι συνάδελφοι από το 1ο λεπτό φεύγουν όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο δε παλεύεται η παθολογική κλινική.Ευτυχως όλα σου πήγαν καλά και είσαι καλά...και ελαφρύτερη...μα είναι δυνατόν;δε παχαινετε βρε κορίτσια εσείς;μόνο εγω!;:tongue:

Just now, Suzukaki είπε:

Εμενα δυστηχως δ περνανε καλα.οι εβδομαδες ψαχνω ψυχολογο γτ παθαινω κρισεις πανικου.δ περιμενα οτι θα περασω ετσι την εγκυμοσυνη μου...αν μ το ελεγες πριν μηνες θα γελαγα.

Φταίνε κατά πολύ και οι ορμόνες και να ξέρεις ότι προϋπάρχει προ εγκυμοσύνης γίνεται πιο έντονο τώρα με τη κύηση.Να πας και να μιλήσεις θα σε βοηθήσει πολύ να ξέρεις και μην ανησυχείς είναι συχνές οι κρίσεις άγχους στις εγκυουλες..είναι τόσα πολλά τα"άγνωστα" που μας τριγυρίζουν στο κεφάλι...Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να βρεις τρόπους ν το ξεπεράσεις όσο πιο ανώδυνα γινεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Εμενα δυστηχως δ περνανε καλα.οι εβδομαδες ψαχνω ψυχολογο γτ παθαινω κρισεις πανικου.δ περιμενα οτι θα περασω ετσι την εγκυμοσυνη μου...αν μ το ελεγες πριν μηνες θα γελαγα.

Κοριτσάκι περνάς πολυ δύσκολα.. Σε καταλαβαίνω κάπως, είχα περάσει κι εγω ενα ελαφρύ επεισόδιο καταθλιψης το 2017, και λεω ελαφρυ γιατι εν τελει το ξεπερασα μονη μου χωρίς φαρμακευτική αγωγή. Επι ενα μήνα έκλαιγα συνεχεια, ο αντρας μου ειχε ανησυχήσει ότι κάτι θα πάθω (είχα ήδη πάθει αλλα αυτός δεν πολυ πιστεύει στην ψυχική υγεία, θεωρεί τους ψυχολόγους κομπογιαννιτες και διαφωνούμε κάθετα). Δεν έβρισκα χαρα σε τίποτα, ήμουν συνεχώς θλιμμένη.. Ειχα την στήριξη του και τα κατάφερα και το ξεπερασα σιγα σιγά. Ειναι σημαντικό να έχεις υποστηρικτικό περιβάλλον. Πηγα σε ψυχολόγο εν τέλει αλλα ηδη ήμουν σε καλό σταδιο. Εμενα τοτε ητανε κάποιο περιστατικό στη δουλεια που μου το προκάλεσε, αλλα στην εγκυμοσύνη συμβαίνει και χωρις να υπαρχει κάποιο "trigger" και χωρις απαραίτητα να υπαρχει ιστορικο. Ειναι τόσες οι αλλαγες που υφίσταται το σώμα μας, και πόσο μάλλον σε μια συγκυρία οπως την τρέχουσα με την πανδημία, το lockdown, και όλες τις εξωτερικές αλλαγές που βιώνουμε κοινωνικά παραλληλα.. Πως είσαι γενικα με τις καθημερινές σου δραστηριότητες? Είσαι λειτουργική? Πχ κανεις μπάνιο, μαγειρεύεις, κοκ? Υπάρχει κατι οτιδήποτε που μπορεί να σου δώσει εστω και λίγη ευχαρίστηση? Είναι πολυ καλο να βρεις εναν ειδικό, και συγκεκριμένα θα σου πρότεινα να βρεις κάποιον που να ειδικεύεται σε perinatal depression, δεν ξέρω τον ελληνικό όρο, αλλα είναι η κατάθλιψη που σχετίζεται με την εγκυμοσύνη, ειτε κατα τη διαρκεια της ειτε η επιλοχιος. Αν δεν βρίσκεις κάποιον στην περιοχή σου μπορείς να βρεις καποιον οπουδήποτε αρκεί να κάνει online συνεδριες, οι περισσότεροι το κάνουν πλέον ήδη και πριν τον covid, πόσο μάλλον τωρα, και να σου πω καλύτερα εξ'αποστασεως για ασφάλεια. Η ψυχική υγεια δεν λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν στην χωρα μας, ακομα δυστυχώς αποτελεί ταμπού. Για μενα είναι το ίδιο όπως και με τη φυσική υγεια, είναι εξίσου απαραίτητο να την προσέχουμε, και δεν είναι καθόλου κακό να απευθυνόμαστε σε καποιον ειδικό όταν υπάρχει αναγκη. Εχεις την απόλυτη στηριξη μας κοριτσάκι, είμαστε εδω για σένα!

@Suzukaki μου ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό: https://www.fainareti.gr/el/

Είναι γραμμή υποστήριξης για εγκυους, δεν χάνεις κάτι να κανεις ενα τηλέφωνο!!

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, myrina είπε:

Κοριτσάκι περνάς πολυ δύσκολα.. Σε καταλαβαίνω κάπως, είχα περάσει κι εγω ενα ελαφρύ επεισόδιο καταθλιψης το 2017, και λεω ελαφρυ γιατι εν τελει το ξεπερασα μονη μου χωρίς φαρμακευτική αγωγή. Επι ενα μήνα έκλαιγα συνεχεια, ο αντρας μου ειχε ανησυχήσει ότι κάτι θα πάθω (είχα ήδη πάθει αλλα αυτός δεν πολυ πιστεύει στην ψυχική υγεία, θεωρεί τους ψυχολόγους κομπογιαννιτες και διαφωνούμε κάθετα). Δεν έβρισκα χαρα σε τίποτα, ήμουν συνεχώς θλιμμένη.. Ειχα την στήριξη του και τα κατάφερα και το ξεπερασα σιγα σιγά. Ειναι σημαντικό να έχεις υποστηρικτικό περιβάλλον. Πηγα σε ψυχολόγο εν τέλει αλλα ηδη ήμουν σε καλό σταδιο. Εμενα τοτε ητανε κάποιο περιστατικό στη δουλεια που μου το προκάλεσε, αλλα στην εγκυμοσύνη συμβαίνει και χωρις να υπαρχει κάποιο "trigger" και χωρις απαραίτητα να υπαρχει ιστορικο. Ειναι τόσες οι αλλαγες που υφίσταται το σώμα μας, και πόσο μάλλον σε μια συγκυρία οπως την τρέχουσα με την πανδημία, το lockdown, και όλες τις εξωτερικές αλλαγές που βιώνουμε κοινωνικά παραλληλα.. Πως είσαι γενικα με τις καθημερινές σου δραστηριότητες? Είσαι λειτουργική? Πχ κανεις μπάνιο, μαγειρεύεις, κοκ? Υπάρχει κατι οτιδήποτε που μπορεί να σου δώσει εστω και λίγη ευχαρίστηση? Είναι πολυ καλο να βρεις εναν ειδικό, και συγκεκριμένα θα σου πρότεινα να βρεις κάποιον που να ειδικεύεται σε perinatal depression, δεν ξέρω τον ελληνικό όρο, αλλα είναι η κατάθλιψη που σχετίζεται με την εγκυμοσύνη, ειτε κατα τη διαρκεια της ειτε η επιλοχιος. Αν δεν βρίσκεις κάποιον στην περιοχή σου μπορείς να βρεις καποιον οπουδήποτε αρκεί να κάνει online συνεδριες, οι περισσότεροι το κάνουν πλέον ήδη και πριν τον covid, πόσο μάλλον τωρα, και να σου πω καλύτερα εξ'αποστασεως για ασφάλεια. Η ψυχική υγεια δεν λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν στην χωρα μας, ακομα δυστυχώς αποτελεί ταμπού. Για μενα είναι το ίδιο όπως και με τη φυσική υγεια, είναι εξίσου απαραίτητο να την προσέχουμε, και δεν είναι καθόλου κακό να απευθυνόμαστε σε καποιον ειδικό όταν υπάρχει αναγκη. Εχεις την απόλυτη στηριξη μας κοριτσάκι, είμαστε εδω για σένα!

@Suzukaki μου ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό: https://www.fainareti.gr/el/

Είναι γραμμή υποστήριξης για εγκυους, δεν χάνεις κάτι να κανεις ενα τηλέφωνο!!

Σε ευχαριστω πολυ εχω παρει στην φαιναρετη για να πηγαινα για σεμιναρια για θηλασμο κτλ εχουν κ ψυχολογο αλλα δεν ειναι αμεσα τα ραντεβου μ .ειπαν.ειχα ξαναπερασει κ μ υποτροπιασαν τωρα στην εγκυμοσυνη σκεφτομαι συνεχεια οτι μ φερνουν το μωρο στο μαιευτηριο κ δ μπορω να το πιασω επειδη νιωθω ταση λιποθυμιας κ αδυναμη κ ναυτια κτλ κτλ οτι δ θα μπορω να το φροντισω κ ολο τετοιες μαυρες σκεψεις.κ απο χθες που ξαναεπαθα χειροτερεψα.ναι μεσω skype θα κανω θελω να ρωρησω τον γιατρο αν μπορω να παρω τιποτα φυτικο που να με ηρεμει.αγοροφοβια στο φουλ δεν θελω να παω πουθενα μας καλσέσαν σε βαφτιση κ δ θα παω το εχω απο τωρα σιγουρο πως εκεινη την μερα δ θα μαι καλα για να παω.ε λειτουργικη σχετικο ειναι μαγειρευω κανω κανα 2 δουλειες αν νιωσω ομως ταση εμετου κτλ για ωρες δ κανω τιποτα ξαπλωνω και κλαιω την μοιρα μ σκεφτοντας τετοια

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Angelvas είπε:

Τυχερουλα που δε έχεις πάρει κιλα:sad: εγώ θα κυλάω σε λίγο καιρό....:grin:

Υπολογίζονται άλλιως οι μήνες.Εχω μια φωτογραφία που τα λέει αναλυτικά αλλά δε μπορώ να τη περασω.π.χ αντί για 4 βδομάδες ένας μήνας κυησης,δείχνει 5 βδομάδες για να θεώρησε στο 4ο ή 5ο

Ειμαι-(ημουν) σε παθολογικο τμήμα χάλια μαύρα μη τα συζητάς,εγώ όταν το έμαθα έκατσα και εκανα 5 βάρδιες πριν πάρω άδεια 10 μερες και μετά το ανακοίνωσα σε προϊσταμένη γτ δεν υπήρχε περίπτωση να σηκώνω ασθενείς να σέρνω φορεία και να είμαι όρθια 9 ώρες όχι 8!πότε δε έφευγα στην ώρα μου. Χαρά στο κουράγιο σου,πίστεψε με και οι συνάδελφοι από το 1ο λεπτό φεύγουν όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο δε παλεύεται η παθολογική κλινική.Ευτυχως όλα σου πήγαν καλά και είσαι καλά...και ελαφρύτερη...μα είναι δυνατόν;δε παχαινετε βρε κορίτσια εσείς;μόνο εγω!;:tongue:

Φταίνε κατά πολύ και οι ορμόνες και να ξέρεις ότι προϋπάρχει προ εγκυμοσύνης γίνεται πιο έντονο τώρα με τη κύηση.Να πας και να μιλήσεις θα σε βοηθήσει πολύ να ξέρεις και μην ανησυχείς είναι συχνές οι κρίσεις άγχους στις εγκυουλες..είναι τόσα πολλά τα"άγνωστα" που μας τριγυρίζουν στο κεφάλι...Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να βρεις τρόπους ν το ξεπεράσεις όσο πιο ανώδυνα γινεται

Το κακο ειναι οτι φοβαμαι την επιλοχειο πλεον κανω μαυρες σκεψεις συνεχως οτι δ θα θελω το παιδι κτλ.κ ο γιατρος απο ορμονες μ.ειπε αλλα μαλλον δεν καταλαβε οτι δ ειναι απλο σε εμενα κ οτι χειροτερευω.δ παω πουθενα απο φοβο πλεον εχω κλειστει στο σπιτι.υποτροπιαζουν στην κυηση το.διαβασα αλλα ειναι πολλοι μηνες θα τρελαθω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλή δύναμη κοπέλα μου είναι δύσκολο όλο αυτό που περνάς προσπάθησε όσο μπορείς να μη σκέφτεσαι αρνητικά όσο γίνεται.. όλα καλά θα πάνε και ίσως όταν πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου να σου περάσουν όλα.. Εγώ πέρασα επιλόχειο και είναι πραγματικά πολύ δύσκολο με πολύ κλάμα παραίτηση από τα πάντα και το ξεπέρασα μόνη μου χωρίς καμία στήριξη και βοήθεια από κανέναν αλλά δεν ξέρω πως βρήκα την δύναμη και τα κατάφερα.. εύχομαι να τα ξεπεράσεις όλα.. Να τα βγαζεις από μέσα σου μη τα κρατάς και εμείς εδώ θα σου κάνουμε παρεουλα και όσο μπορούμε θα σε στηρίζουμε 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Renez είπε:

Το παθαίνεις στην εγκυμοσύνη ή είχες από πριν κ επιδυνοθηκαν?

Ειχα παθει κρισεις πανικου το 2013.κ διαβασα οτι αν εχεις περασει υποτροπιαζουν στην κυηση.αλλα το αγχος μ.ειναι η επιλοχειος και φυσικα πως θα περασουν οι μηνες αν ειμαι ετσι χαλια.δ θελω να πηγαινω πουθενα κ γενικως ειμαι μια αλλη στα καλα καθουμενα.

Just now, Dhmh4 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλή δύναμη κοπέλα μου είναι δύσκολο όλο αυτό που περνάς προσπάθησε όσο μπορείς να μη σκέφτεσαι αρνητικά όσο γίνεται.. όλα καλά θα πάνε και ίσως όταν πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου να σου περάσουν όλα.. Εγώ πέρασα επιλόχειο και είναι πραγματικά πολύ δύσκολο με πολύ κλάμα παραίτηση από τα πάντα και το ξεπέρασα μόνη μου χωρίς καμία στήριξη και βοήθεια από κανέναν αλλά δεν ξέρω πως βρήκα την δύναμη και τα κατάφερα.. εύχομαι να τα ξεπεράσεις όλα.. Να τα βγαζεις από μέσα σου μη τα κρατάς και εμείς εδώ θα σου κάνουμε παρεουλα και όσο μπορούμε θα σε στηρίζουμε 

Να στε καλα κοριτσια εστειλα μειλ του γιατρου μ τωρα μου τα ειπα ολα να δω τι θα μ πει μηπως με αφησει να παρω τπτ φυτικο που θα με ηρεμει..δεν ξερω αν υπαρχει κατι.δ θελω να φτασω σε τραγικο σημειο για αυτο το ψαχνω τωρα που σιγα σιγα καταλαβαινω οτι ειμαι μια αλλη κ οτι κατι δ παει καλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...