Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Fotini82 είπε:

Και εγώ όλη τη μερα ψαχνομαι... πονάω εδώ, πονάω εκεί... αφου σας ακούω που κανετε δουλειές και σκεφτομαι δεν εχετε πονακια ρε κοριτσια; Εγώ το πρωί είμαι καλα. Μολις πεσει το απογευμα βαραίνω πολυ, πρηζεται η κοιλιά και εχω πονακια περιόδου. @Suzukaki για να μη νομίζεις οτι μόνο εσυ εχεις φοβίες. Μιλάμε κ....νω μέντες!!!:-D

Χαχαχαχα βρε τι παθαμε στα καλα καθουμενα.εχω κ τον αντρα μου να μ λεει οτι μολις γεννησω θα με ξαναγκαστρωσει οχιιιι λεω.μονο που το σκεφτηκα αγχωθηκα του λεω δ περναω κ πολυ καλα για να το επαναλαβω.σημερα ειναι η ημερα που θα με εκνευριζουν ολοι δ εξηγειται αλλιως μ λεει η γραμματεας του γιατρου μ αααααα γτ το παθες τωρα αυτο;;πρεπει να σαι δυνατη γτ θα εχεις ενα μωρακι που θα εξαρταται απο εσενα δεν σρο λεω για να σε κρινω για το καλο σου το λεω λες κ ειπα οτι θα βαλω το παιδι σε ιδρυμα ξερω γω!ελα παναγια μου!!της λεω με αγχωνει χειροτερα αυτο που μ λες.δ σε ρωτανε αυτες οι παθησεις  για να ερθουν τωρα εγινε!και ολπι αυτοι σημερα με εχουν κανει χειροτερα στις  τυψεις που νιωθω λεω ποσπ κακη μαμα παιζει να φαινομαι;;κ ολοι αυτοι ειμαι σιγουρη οτιν δεν εχουν ιδεα απο εντονο αγχος στην ζωη τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας κορίτσια!Και εγώ είχα μέρες να μπω γιατί τρέχω...δουλεύω τα πρωινάκαι μετά πηγαίνω σπίτι όπου γίνεται χαμός γιατί έχουμε κάτι μαστόρους.Για πείτε μου λοιπόν έχετε νιώσει το μωράκι σας;

εγω όχι...έχει μεγαλώσει κ παραπάνω από τ κανονικό η κοιλιτσα μ...είμαι στης 18η εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να βγαίνω εγώ όχι αλλά λέω ότι πρέπει ν αποβάλλουμαι τους φόβους μας ... έχω κι ένα πιτσιρίκι που πηγαίνει στο παράθυρο όλη την ώρα κι χτυπάει  να βγει...

Κι εγώ στη 18 είμαι τώρα κάτι έχω νιώσει αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι το μωρό η το έντερο. Πάντως κοιλιά έχω κάνει πιο γρήγορα από την πρώτη εγκυμοσύνη κι φαίνεται σαν να ειμαι 7 μηνων αντι για 5 ...


u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα κοριτσαρες! 

Μετα την κραιπάλη του Σ/Κ Κυριακή βράδυ με έπιασε δυσπεψία και δεν μπορούσα να ηρεμησω, πηγε 3 το πρωί να κοιμηθώ.. Χθες την εβγαλα με βραστά κολοκυθάκια, βραστές πατατες και βλητα, παρόλα αυτα το βράδυ ενοιωσα μια δυσφορία, μετρησα πίεση 14 :(

Οπότε σήμερα έκανα τηλεφωνικό ραντεβού με την διατροφολογο μου, και αισιως στην 18η βδομάδα μπήκα σε διατροφη! Κομμένο το αλατι εντελώς (ισως λίγο απο το πράσινο), κομμενα επεξεργασμένα (ολα έχουν αλάτι), τυριά, αλλαντικά, πίτσες, σφολιατες καπουτ.. :wacko:

Να πω ότι μου έχουν ήδη βγάλει στην Αυχενική με το pap-A υψηλή πιθανότητα για προεκλαμψια, και ειμαι και 110 κιλα.. Οπότε αυτα που έγραψα δεν έχουν εφαρμογή γενικα σε όλες τις εγκυμοσύνες. Απλα είναι πολύ νωρίς ακόμα για να αρχίσω να ανεβαζω πίεση, ο γιατρος μου ειχε πει μετά τον 6ο μήνα συνήθως θέλει προσοχη.

Όσο για το covid κι εγω φοβάμαι και δεν κυκλοφορώ. Υπάρχουν πολλοί που δεν πιστεύουν σε αυτό, αλλα προσωπικά και πιστεύω και προστατεύομαι οσο μπορώ..

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, myrina είπε:

 Καλησπέρα κοριτσαρες! 

Μετα την κραιπάλη του Σ/Κ Κυριακή βράδυ με έπιασε δυσπεψία και δεν μπορούσα να ηρεμησω, πηγε 3 το πρωί να κοιμηθώ.. Χθες την εβγαλα με βραστά κολοκυθάκια, βραστές πατατες και βλητα, παρόλα αυτα το βράδυ ενοιωσα μια δυσφορία, μετρησα πίεση 14 :(

Οπότε σήμερα έκανα τηλεφωνικό ραντεβού με την διατροφολογο μου, και αισιως στην 18η βδομάδα μπήκα σε διατροφη! Κομμένο το αλατι εντελώς (ισως λίγο απο το πράσινο), κομμενα επεξεργασμένα (ολα έχουν αλάτι), τυριά, αλλαντικά, πίτσες, σφολιατες καπουτ.. :wacko:

Να πω ότι μου έχουν ήδη βγάλει στην Αυχενική με το pap-A υψηλή πιθανότητα για προεκλαμψια, και ειμαι και 110 κιλα.. Οπότε αυτα που έγραψα δεν έχουν εφαρμογή γενικα σε όλες τις εγκυμοσύνες. Απλα είναι πολύ νωρίς ακόμα για να αρχίσω να ανεβαζω πίεση, ο γιατρος μου ειχε πει μετά τον 6ο μήνα συνήθως θέλει προσοχη.

Όσο για το covid κι εγω φοβάμαι και δεν κυκλοφορώ. Υπάρχουν πολλοί που δεν πιστεύουν σε αυτό, αλλα προσωπικά και πιστεύω και προστατεύομαι οσο μπορώ..

Θελει προσοχη στο φαι γτ  μετα στα κοβουν ολα κ ξενερωνεις.εγω το μονο που δ με εχει επηρεασει ειναι το φαι τρωω οσο  ετρωγα δ εχω παρει κιλο παντα ημουν λιτοδιαιτη βεβαια αλλα αμα ειναι να παρω κιλα ας τα παρω απο 6ο κ μετα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Marian91 είπε:

Δεν θέλω να βγαίνω εγώ όχι αλλά λέω ότι πρέπει ν αποβάλλουμαι τους φόβους μας ... έχω κι ένα πιτσιρίκι που πηγαίνει στο παράθυρο όλη την ώρα κι χτυπάει  να βγει...

Κι εγώ στη 18 είμαι τώρα κάτι έχω νιώσει αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι το μωρό η το έντερο. Πάντως κοιλιά έχω κάνει πιο γρήγορα από την πρώτη εγκυμοσύνη κι φαίνεται σαν να ειμαι 7 μηνων αντι για 5 ...

Κ εμένα τ ίδιο χαχχα

σαν να είναι ετοιμόγεννη!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Θελει προσοχη στο φαι γτ  μετα στα κοβουν ολα κ ξενερωνεις.εγω το μονο που δ με εχει επηρεασει ειναι το φαι τρωω οσο  ετρωγα δ εχω παρει κιλο παντα ημουν λιτοδιαιτη βεβαια αλλα αμα ειναι να παρω κιλα ας τα παρω απο 6ο κ μετα 

Μα δεν έχω πάρει κιλα, με τόσα ξεκίνησα, ήμουν ήδη από μόνη μου 110.. :rolleyes:


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Εγώ κορίτσια έχω πάρει 7 κιλά ...είναι πολλά το ξέρω...στην αρχή είχα αναγούλες κ έτρωγα κάθε 2 ώρες ...τώρα προσέχω λίγο 

Σίγουρα αντικειμενικά είναι πολλά τα 7 κιλα σε αυτό το στάδιο της εγκυμοσυνης, αλλα είναι σχετικα ολα και με το ποσα ξεκίνησες. Γενικά το BMI είναι σημαντικό για το αν θα θεωρηθεί μια εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου. Εγω πχ ξεκινησα με BMI=35 το οποίο με καθιστά υψηλού κινδύνου. Εμενα από την αρχή μου είπε ο γιατρος μου ότι δεν πρέπει να παρω κανένα κιλό. Οι κραιπαλλες που λεω για το Σ/Κ αφορούν σε κακή ποιότητα φαγητού (απεξω τίγκα στα αλατια και καμμενα λαδια) και όχι σε ποσότητα.. Αν έχεις ενα υγιές βάρος στο ξεκίνημα της εγκυμοσυνης τα κιλα που βάζεις ως το τελος συνολικα μπορεί να είναι γύρω στα 10-12 παντως. Αν προσέξεις απο δω και πέρα λίγο νομίζω το εχεις!!


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, myrina είπε:

Μα δεν έχω πάρει κιλα, με τόσα ξεκίνησα, ήμουν ήδη από μόνη μου 110.. :rolleyes:

Ναι οκ απλα δεν θα πρεπει να παρεις πολλα ακομα φανταζομαι αναλογα κ τον γιατρο.ο γιατρος μ ειναι πολυ αυστηρος με τα κιλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, myrina είπε:

Σίγουρα αντικειμενικά είναι πολλά τα 7 κιλα σε αυτό το στάδιο της εγκυμοσυνης, αλλα είναι σχετικα ολα και με το ποσα ξεκίνησες. Γενικά το BMI είναι σημαντικό για το αν θα θεωρηθεί μια εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου. Εγω πχ ξεκινησα με BMI=35 το οποίο με καθιστά υψηλού κινδύνου. Εμενα από την αρχή μου είπε ο γιατρος μου ότι δεν πρέπει να παρω κανένα κιλό. Οι κραιπαλλες που λεω για το Σ/Κ αφορούν σε κακή ποιότητα φαγητού (απεξω τίγκα στα αλατια και καμμενα λαδια) και όχι σε ποσότητα.. Αν έχεις ενα υγιές βάρος στο ξεκίνημα της εγκυμοσυνης τα κιλα που βάζεις ως το τελος συνολικα μπορεί να είναι γύρω στα 10-12 παντως. Αν προσέξεις απο δω και πέρα λίγο νομίζω το εχεις!!

Εγώ ήμουν 63 όταν ξεκίνησα κ εφτασα τα 70.Η γιατρός γενικά είναι χαλαρή με τα κιλά κ αυτό με αγχώνει γιατί έχω άκουσε από άλλες κοπέλες ότι κάθε φορά τις ζύγιζε ενώ εμένα απλά με ρωτάει κ μ λέει οκ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Εγώ ήμουν 63 όταν ξεκίνησα κ εφτασα τα 70.Η γιατρός γενικά είναι χαλαρή με τα κιλά κ αυτό με αγχώνει γιατί έχω άκουσε από άλλες κοπέλες ότι κάθε φορά τις ζύγιζε ενώ εμένα απλά με ρωτάει κ μ λέει οκ.

Ναι γτ μπορει να σε βλεπει αδυνατη οποτε σ λεει οκ.εμενα με ζυγιζει αλλα ειναι πολυ κουλ μαζι μ ολο μια χαρα μ λεει αλλα τον εχει κ γνωστη μ πιο ευσωμη που τρωει αβερτα κ σφαζονται στο ιατρειο.ειναι κ αυτοι οι χριστιανοι τι βλεπουν δηλ απεναντι τους κ αναλογως παιρνουν θεση

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Το ίδιο και εμένα. Ουδεποτε με ρωτησε αν πηρα κιλα και δεν εχει ασχοληθεί. Ξεκινησα ομως 52 κιλά , εφτασα 49 στο πρωτο τριμηνο και τωρα είμαι 52,5. Συνολο δηλαδη εχω παρει μισό κιλό. Σταματησαν και οι απιιιιιιστευτες λιγουρες που είχα το πρωτο τριμηνο που πιθανώς προσπαθουσε ο οργανισμός να αναπληρωσει αυτα που εχανα. Τωρα βαζω το φαγητό και μπορω να ελεγξω καλα τι θα φαω. Είμαι δηλαδή οπως ήμουν. Οπότε ο γιατρός δεν ασχολείται! Εχει δικιο η @Suzukaki, εξαρταται τι βλεπουν! @myrina μου με ενδιαφερει η διαιτα που σου εγραψε η διαιτολογος σου. Θες να μου στείλεις λιγο πιο αναλυτικά σε ιδιωτικό μηνυμα τι σου είπε; Να μη ζαλιζουμε και τα κοριτσια εδώ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2020 at 6:48 ΜΜ, Suzukaki είπε:

Αθηνα θα γεννησω στο γαια

Και εγω στο Γαία στο Μαρούσι 

On 6/8/2020 at 4:32 ΜΜ, myrina είπε:

Επειδή στις 18 Γενάρη εχω ΠΗΤ υπολογιζα ότι καθε 18 αλλαζω μήνα :roll:

Κοριτσια τους ξαναπήρα τηλέφωνο!!! Επιτέλους βγήκαν τα αποτελέσματα, απο χθες λέει ειχαν βγει θα έπρεπε να τα ειχα πάρει, τίποτα δεν είχα πάρει. Τωρα μου τα έστειλαν ΟΛΑ ΚΑΛΑ!! Είναι αγόρι τελικα!! Στο τρίτο γύρισε το φύλο :grin:

Εγω 19 και εγω αυτο νόμιζα..Με το καλό όλα τελεια !!

4 ώρες πρίν, Marialena123 είπε:

Εγώ κορίτσια έχω πάρει 7 κιλά ...είναι πολλά το ξέρω...στην αρχή είχα αναγούλες κ έτρωγα κάθε 2 ώρες ...τώρα προσέχω λίγο 

Εγω εχτές πήγα στο γιατρό και έχω πάρει 3 κιλά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

Και εγω στο Γαία στο Μαρούσι 

Εγω 19 και εγω αυτο νόμιζα..Με το καλό όλα τελεια !!

Εγω εχτές πήγα στο γιατρό και έχω πάρει 3 κιλά 

Κοριτσια δ πειραζει οσα παρουμε μετα θα τα χασουμε.δεν θα αγχωθουμε κ για αυτο....εχουμε αλλα να αγχωθουμε χαχαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...