Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Δεν διπλασιαστηκε η χοριακη! Διαφορετικό εργαστήριο.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να με βοηθήσετε με παρόμοια εμπειρία σας. Έχω στο ιστορικό μου 1 βιοχημικη αποβολή και έναν ενδομητριο θάνατο στην 11 εβδομάδα και τώρα είμαι στην αρχή της τρίτης μου εγκυμοσύνης. Τελευταία ημέρα περιόδου στις 21/4 και τη Παρασκευή 22/5 1η χοριακη 30 την Δευτέρα 25/5 2η χοριακη 80 και σήμερα Παρασκευή έκανα τη χοριακη σε διαφορετικό εργαστήριο και βγήκε 169 και έχω απογοητευτεί. Ο γιατρός μου σύστησε να κάνω άλλη μια τη Δευτέρα γιατί περίμενε να έχει ανέβει μου είπε περισσότερο. Εχω διαβάσει πολλά για τις χοριακες αλλά φοβάμαι να ελπίζω. Να σημειώσω ότι καθώς ο κύκλος μου μετά την 3η μου αποβολή από ρυθμίστηκε και δεν γνωρίζω ποια είναι η 1η μέρα καθυστέρησης και δεν ξέρω και σε ποια εβδομάδα είμαι ακριβώς... Απελπισία γενικότερα... 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Labpan είπε:

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να με βοηθήσετε με παρόμοια εμπειρία σας. Έχω στο ιστορικό μου 1 βιοχημικη αποβολή και έναν ενδομητριο θάνατο στην 11 εβδομάδα και τώρα είμαι στην αρχή της τρίτης μου εγκυμοσύνης. Τελευταία ημέρα περιόδου στις 21/4 και τη Παρασκευή 22/5 1η χοριακη 30 την Δευτέρα 25/5 2η χοριακη 80 και σήμερα Παρασκευή έκανα τη χοριακη σε διαφορετικό εργαστήριο και βγήκε 169 και έχω απογοητευτεί. Ο γιατρός μου σύστησε να κάνω άλλη μια τη Δευτέρα γιατί περίμενε να έχει ανέβει μου είπε περισσότερο. Εχω διαβάσει πολλά για τις χοριακες αλλά φοβάμαι να ελπίζω. Να σημειώσω ότι καθώς ο κύκλος μου μετά την 3η μου αποβολή από ρυθμίστηκε και δεν γνωρίζω ποια είναι η 1η μέρα καθυστέρησης και δεν ξέρω και σε ποια εβδομάδα είμαι ακριβώς... Απελπισία γενικότερα... 

 

εμένα κοπέλα Μία χαρά μου ακούγονται οι χοριακές σου διπλασιάζονται κάθε δύο μέρες δεν καταλαβαίνω γιατί ο γιατρός σου ανησυχεί..... όπως και να χει Να ξέρεις όμως ότι χοριακές μετρούνται ακριβώς το ίδιο εργαστήριο που μέτρησες την πρώτη γιατί εργαστήριο εργαστήριο έχει αποκλιση.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ydroxoos76 είπε:

εμένα κοπέλα Μία χαρά μου ακούγονται οι χοριακές σου διπλασιάζονται κάθε δύο μέρες δεν καταλαβαίνω γιατί ο γιατρός σου ανησυχεί..... όπως και να χει Να ξέρεις όμως ότι χοριακές μετρούνται ακριβώς το ίδιο εργαστήριο που μέτρησες την πρώτη γιατί εργαστήριο εργαστήριο έχει αποκλιση.....

Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες! Θέλω λίγο δύναμη από κάπου γιατί μου ακούστηκε παράξενος ο γιατρός και έτρεξα πάλι σήμερα το απόγευμα να κάνω ξανά χοριακη στο ίδιο εργαστήριο που έκανα τις πρώτες δύο χοριακες μόνο και μόνο για να μπορέσω με κάποιον τρόπο να ηρεμήσω το μυαλό μου γιατί μέχρι τη Δευτέρα μου φαίνεται βουνό η αναμονή! Θέλω να πάνε όλα καλά... 

Just now, Ydroxoos76 είπε:

εμένα κοπέλα Μία χαρά μου ακούγονται οι χοριακές σου διπλασιάζονται κάθε δύο μέρες δεν καταλαβαίνω γιατί ο γιατρός σου ανησυχεί..... όπως και να χει Να ξέρεις όμως ότι χοριακές μετρούνται ακριβώς το ίδιο εργαστήριο που μέτρησες την πρώτη γιατί εργαστήριο εργαστήριο έχει αποκλιση.....

2 δεύτερη με την Τρίτη χοριακη έχει απόκλιση 4 μέρες γιαυτό παραξενευτηκε. Θα περιμέναμε κάτι κοντά στο 300

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ναι θα περιμέναμε κάτι περισσότερο είναι η αλήθεια.... Όπως και να χει θα δείξει τη Δευτέρα. Από ότι φαίνεται μένεις έγκυος εύκολα πάντως δεν ξέρω και πόσο χρονών είσαι.... Έλεγχο έχεις κάνει Γιατί συνέβη η παλίνδρομη; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ydroxoos76 είπε:

Εντάξει ναι θα περιμέναμε κάτι περισσότερο είναι η αλήθεια.... Όπως και να χει θα δείξει τη Δευτέρα. Από ότι φαίνεται μένεις έγκυος εύκολα πάντως δεν ξέρω και πόσο χρονών είσαι.... Έλεγχο έχεις κάνει Γιατί συνέβη η παλίνδρομη; 

Είμαι 31. Μετά την αποβολή έκανα όλες τις εξαιτασεις, θρομβοφιλια, καρυοτυπος γονέων και εμβρύου, nk cells και όλα φυσιολογικά... Άγνωστη η αιτία θεωρήθηκε τυχαίο γεγονός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Labpan είπε:

Είμαι 31. Μετά την αποβολή έκανα όλες τις εξαιτασεις, θρομβοφιλια, καρυοτυπος γονέων και εμβρύου, nk cells και όλα φυσιολογικά... Άγνωστη η αιτία θεωρήθηκε τυχαίο γεγονός 

Κρίμα ρε γμτ ατυχία.... άντε κορίτσι μου εύχομαι τώρα η τύχη να είναι με το μέρος σου και να έχεις μία όμορφη εγκυμοσύνη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δ ειναι απαραιτητο να διπλασιάζεται η χοριακη σε 2μερες.σε 2μερες θέλουμε το λιγότερο 60%αυξηση κ διπλασιασμό σε 3.οκ την πεμπτη έπρεπε να είναι 160 δ ειναι κακο που είχες 169την Παρασκευή. Ειδικα που δ ηταν στο ίδιο εργαστήριο. Απλα είναι αρχή ακομη κ αναγκαστικά θα κανεις υπομονη. Ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ψυχοφθορο αυτο με τισ χοριακεσ..κ εγω στην 2η εγκυμοσυνη που ευτυχωχ πηγε καλα με 80 ξεκινησα..αλλα ο γιατροσ με εβαζε καθε 5ημερο κ εκανα χοριακη..κ εκανα αρκετεσ..σιγουρα 3...

Μην απογοητευεσαι. .ουτε να ενθουσιαζεσαι..ενα βημα τη φορα..

Ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι μόλις πήρα το αποτέλεσμα της χοριακης σήμερα και από 169 έπεσε στις 167 μονάδες.... :-(

Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό. 

Περιμένω να μιλήσω με το γιατρό... 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2020 at 9:11 ΜΜ, Labpan είπε:

Καλησπέρα και πάλι μόλις πήρα το αποτέλεσμα της χοριακης σήμερα και από 169 έπεσε στις 167 μονάδες.... :-(

Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό. 

Περιμένω να μιλήσω με το γιατρό... 

Κοριτσι μιλησεσ με γιατρο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Κοριτσι μιλησεσ με γιατρο??

Ναι επικοινώνησα και μου είπε ότι η εγκυμοσύνη δεν προχώρησε και να κάνω πάλι αύριο μια χοριακη. Δεν θα με βάλει σε διαδικασία αποξεσης και θα καθαρίσει μόνο του. Εγώ ακόμα δεν έχω αίμα, το στήθος μου είναι σχετικά πρησμένο, όχι τόσο όσο στις αρχές και έχω και μια δυσκοιλιοτητα. Θα ήθελα πολύ να υπήρχαν ελπίδες αλλά είναι τετελεσμενο γεγονός. Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα και ανχος είναι ότι αποτελεί 3η συνεχόμενη αποτυχία και όπως αντιλαμβανεστε με βάζει σε άσχημες σκέψεις. Ηδη έχω επικοινωνήσει με συνεργάτη του ιατρού μου ο οποίος ειδικεύεται σε καθεξιν αποβολές. Και έκλεισα ραντεβού σε 2 εβδομάδες από τώρα! 

Link to comment
Share on other sites

Labpan μου μπορώ να καταλάβω ακριβώς πώς νιώθεις έχοντας περάσει κ εγώ διακοπή κύησης λόγω σπάνιου γενετικού προβλήματος 12 εβδομάδων και δύο παλινδρομες 9 και 10 εβδομάδων.οι δύο παλινδρομες στην σειρά θεωρούνται καθ έξιν κ το έψαξα αμέσως.επισκευτηκα αιματολογο ειδική στα  προβλήματα κυήσεων.αυτο που είναι σημαντικό είναι οι οποίες εξετάσεις να γίνουν κοντά σε μια αποβολη.σε εμένα βρέθηκε θρομβοφιλια.αν αργούσα να εξεταστω μπορεί να μην το βρίσκαμε.επειδη εμφανίζεται μόνο στην κύηση.και αντιμετωπίζεται με επιτυχία.μην απογοητευεσαι έχουμε την επιστήμη με το μέρος μας.εγκυος μένεις.την επόμενη φορά που θα μείνεις κ εύχομαι τον επόμενο μήνα να έχεις όλες τις πληροφορίες κ να το αντιμετωπίσεις κατάλληλα.

Just now, Emilly είπε:

Labpan μου μπορώ να καταλάβω ακριβώς πώς νιώθεις έχοντας περάσει κ εγώ διακοπή κύησης λόγω σπάνιου γενετικού προβλήματος 12 εβδομάδων και δύο παλινδρομες 9 και 10 εβδομάδων.οι δύο παλινδρομες στην σειρά θεωρούνται καθ έξιν κ το έψαξα αμέσως.επισκευτηκα αιματολογο ειδική στα  προβλήματα κυήσεων.αυτο που είναι σημαντικό είναι οι οποίες εξετάσεις να γίνουν κοντά σε μια αποβολη.σε εμένα βρέθηκε θρομβοφιλια.αν αργούσα να εξεταστω μπορεί να μην το βρίσκαμε.επειδη εμφανίζεται μόνο στην κύηση.και αντιμετωπίζεται με επιτυχία.μην απογοητευεσαι έχουμε την επιστήμη με το μέρος μας.εγκυος μένεις.την επόμενη φορά που θα μείνεις κ εύχομαι τον επόμενο μήνα να έχεις όλες τις πληροφορίες κ να το αντιμετωπίσεις κατάλληλα.

Συγνώμη αλλά είμαι καινούρια στο φόρουμ αν και πορεύoμαιι μαζί με όλες τις υποψήφιες μανουλες σε θέματα δυόμιση χρόνια τώρα.τωρα είδα ότι έκανες τον έλεγχο.απλα εμένα με φουλαρε στις βιταμίνες όπου είχα κ έλλειψη κ μου ειπε είναι υψηστης σημασίας πχ d 3 b12 είναι σημαντικές για την σωστή κυτταρική διαίρεση.ολα καλά να σου πάνε εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Labpan μου μπορώ να καταλάβω ακριβώς πώς νιώθεις έχοντας περάσει κ εγώ διακοπή κύησης λόγω σπάνιου γενετικού προβλήματος 12 εβδομάδων και δύο παλινδρομες 9 και 10 εβδομάδων.οι δύο παλινδρομες στην σειρά θεωρούνται καθ έξιν κ το έψαξα αμέσως.επισκευτηκα αιματολογο ειδική στα  προβλήματα κυήσεων.αυτο που είναι σημαντικό είναι οι οποίες εξετάσεις να γίνουν κοντά σε μια αποβολη.σε εμένα βρέθηκε θρομβοφιλια.αν αργούσα να εξεταστω μπορεί να μην το βρίσκαμε.επειδη εμφανίζεται μόνο στην κύηση.και αντιμετωπίζεται με επιτυχία.μην απογοητευεσαι έχουμε την επιστήμη με το μέρος μας.εγκυος μένεις.την επόμενη φορά που θα μείνεις κ εύχομαι τον επόμενο μήνα να έχεις όλες τις πληροφορίες κ να το αντιμετωπίσεις κατάλληλα.

Συγνώμη αλλά είμαι καινούρια στο φόρουμ αν και πορεύoμαιι μαζί με όλες τις υποψήφιες μανουλες σε θέματα δυόμιση χρόνια τώρα.τωρα είδα ότι έκανες τον έλεγχο.απλα εμένα με φουλαρε στις βιταμίνες όπου είχα κ έλλειψη κ μου ειπε είναι υψηστης σημασίας πχ d 3 b12 είναι σημαντικές για την σωστή κυτταρική διαίρεση.ολα καλά να σου πάνε εύχομαι.

Εμιλι ποση D σου εδωσε; 

Link to comment
Share on other sites

Lecalci 25000 μονάδες αμπούλα δύο αμπούλες μαζί για τέσσερις εβδομάδες και για άλλους δύο μήνες 25000 μονάδες την εβδομάδα κ μετά συντήρηση.ειχα d ολική 12 δηλαδή πατος.την ρώτησα πότε τα σταματάω κ μου είπε ποτεεε.επισης b12 και σίδηρο που μετά από επαναλαμβανόμενες εγκυμοσύνες κ αυτό έπεσε κ φυσικά φολικό.

Επισης πολυυυ σημαντικό θεωρώ να παραθέσω την εμπειρία μου.μεταβτην δεύτερη παλινδρόμηση ο γυναικολόγος μου πρότεινε κορυφαία αιματολογο.εγω προκειμένου να βολευτω στην πόλη μου κ να μην τρέχω πήρα τηλέφωνο σε κάποιον άλλο αιματολογο ο οποίος μου είπε θα έρθεις σε δύο με τρεις μήνες.βλεποντας συνέντευξη της ειδικής αιματολογικου κυήσεως στην οποία τελικά κ πηγα,αυτή τόνισε ότι μόνο κοντά στην αποβολή ανευρίσκονται τα αντισώματα για την μαιευτική θρομβοφιλια.δηλαδη εάν εγώ άκουγα τον άλλο κ πήγαινα σε δύο μήνες θα μου έλεγε είσαι περδικι φεύγεις.συγνωμη για το κατεβατο απλά το τονίζω επειδή εγώ θα την πατούσα.εγω στις 20μερες που εξεταστηκα ήταν αρνητικός ο έλεγχος για θρομβοφιλια όλα τα αντισώματα αρνητικά όμως είχε μείνει μόνο μια τιμή το c3  συμπλήρωμα που ήταν χαμηλό κ πρόδιδε ότι είχα μαιευτική αντιφοσφολιπιδικο σύνδρομο θρομβοφιλια.

14 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Εμιλι ποση D σου εδωσε; 

Συγνώμη δεν ξέρω που να γραψω.lecalcif 25000 δύο την εβδομάδα,για ένα μήνα.οχι καθημερινά.απλα θα συννενοηθεις με τον γιατρό σου κ ανάλογα με τις τιμές σου.ειχες έλλειψη βιταμινών;;το τσεκαρες;

Link to comment
Share on other sites

@Emilly εχω D 35 , ναι !! δε πρεπει ποτε να τη σταματαμε ..δηλαδη αν καταλαβα καλα η εξεταση θρομβοφιλιας θα πρεπει να γινεται οταν μεινεις εγκυος; Πριν δε δειχνει κατι; Αυτο λες; Μπερδευτηκα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...