Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

♡ Η ζωή με τα δίδυμα ♡


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Μαρίτσα10 είπε:

Εμείς έχουμε το kikka boo happy 2. Το πήρα 300 ευρώ κ κάνω τη δουλειά μου μια χαρά. Ελαφρύ και χωράει στο αυτοκίνητο.

 

Εμείς έχουμε το Bumprider. Πλεονεκτήματα: ελαφρύ, εύκολο στην οδήγηση, διπλώνει και χωράει στο αυτοκίνητο και το κυριότερο χωρίζονται και γίνονται δύο ανεξάρτητα καρότσια. Μειονεκτήματα: έχει μικρές ρόδες και σε ανώμαλη επιφάνεια δεν κινείται εύκολα, δεν έχει καλές αναρτήσεις και έχει μόνο 2 επίπεδα ανάκλισης (οριζόντια και όρθια)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Jasmine@ είπε:

Καλημέρα! Φαντάζομαι πως τρέχετε κ δε φτάνετε με τα μικρά σας... ήθελα να ρωτήσω ποιο καρότσι έχετε πάρει;

Καλησπέρα!Εμεις πήραμε το bugaboo και σήμερα το φτιάξαμε...Είναι πολύ όμορφο κ βολικό μιας κ γίνεται και μονό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το book for too... Επειδή έχω οδηγήσει έχω και άλλα καρότσι μονά σαν αυτό δεν είναι. Πάει μόνο του κυριολεκτικά στρίβει παντού... είναι όμορφο. Δεν έχω λόγια απλά τέλειο. 

Δεν είναι βεβαια και απο τα πιο μικρά....αλλά χωράει στο πορτμπαγκάζ μικρού αυτοκινήτου εάν βγάλεις τις πίσω ροδες οι οποίες βγαίνουν και μπαίνουν πανευκολα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/6/2020 at 3:35 ΜΜ, Joann είπε:

Κορίτσια έχετε βοήθεια για τα μωράκια σας;; Εγώ δεν είχα βοήθεια μόνο τον άνδρα μου όταν δεν δούλευε και πέρασα ποοοολυ δύσκολα...τώρα που τα μωρά μου είναι 7 μηνών ομως είναι όλα πολύ καλύτερα! Αναγκάστηκα και τα έβαλα σε πρόγραμμα για να επιβιώσουμε και ξέρετε κάτι τώρα λέω καλύτερα που δεν ενεπλάκησαν πολλά άτομα στην ανατροφή τους. Πονεσα αλλά τα κατάφερα. Κοιμούνται όλη τη νύχτα από 2 μηνών, το μεσημέρι 2-3 ωρίτσες... Παίζουν αρκετή ώρα μόνες τους. Ε... Με το φαγητό το παλεύουμε... 

Θέλει πολλή υπομονή αλλά τα πολύ όμορφα θα έρθουν. 

Σας φιλώ!

Καλησπέρα διδυμομανουλες τι κάνετε;τα μωράκια σας;

@Joann Επειδή κι εγώ από την μεθεπόμενη εβδομάδα θα είμαι πολλές ώρες μόνη μου για δώσε καμία συμβουλη.πως τα έβαλες σε πρόγραμμα;;Πώς κατάφερες να κοιμόυνται όλη τη νύχτα απο τόσο νωρίς;Και τι έκανες και κάνεις όταν κλαινε και τα δύο μαζί; βέβαια δεν ξέρω πώς ήταν από την αρχή τα μωρά σου..εμένα έχουν πόνους και γκρινια το βραδυ..χαμός γίνεται.1.5 μηνών είναι..κάθε συμβουλη πολύτιμη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Nansy29 μου ακριβώς τα ίδια και εμείς συν ότι μου έκαναν εμετούς και μας πήγε πάλι στα 90 μλ γάλα. 

Σφίγγουν τα χειλάκια τους και κατακοκκινιζουν και έχουν αέρια. 

  • Λυπημένη/-ος 1

I93xp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα διδυμομανουλες τι κάνετε;τα μωράκια σας;

@Joann Επειδή κι εγώ από την μεθεπόμενη εβδομάδα θα είμαι πολλές ώρες μόνη μου για δώσε καμία συμβουλη.πως τα έβαλες σε πρόγραμμα;;Πώς κατάφερες να κοιμόυνται όλη τη νύχτα απο τόσο νωρίς;Και τι έκανες και κάνεις όταν κλαινε και τα δύο μαζί; βέβαια δεν ξέρω πώς ήταν από την αρχή τα μωρά σου..εμένα έχουν πόνους και γκρινια το βραδυ..χαμός γίνεται.1.5 μηνών είναι..κάθε συμβουλη πολύτιμη.

Αχ τι να σου πρωτοπώ! 

Για να κόψουν τα βραδινά ξυπνήματα έμεινα πολλά βράδια ξύπνια. Πολλή υπομονή!μετά το διμηνο μόνο εάν ξυπνουσαν κανονικά και έκλαιγαν τους έδινα γάλα. Τελικά ξυπνούσαν για καιρό 5 το πρωί και τώρα ξυπνάνε 7. Τα βάζω περίπου 9-10 για ύπνο.

Εγώ δεν τα είχα στο ίδιο δωμάτιο για να τα καταφέρω. Σκέψου ότι τώρα που είναι 8 μηνών τα έβαλα μαζί. Το ένα βράδυ κοιμόμουν με το ένα και ο άντρας μου με το άλλο και το επόμενο τα αλλάζαμε.

Όταν πεινούσαν μαζί εννοείς;;

Όταν ήταν ο άντρας μου στο σπίτι ταιζαμε από ένα. Όταν δεν ήταν εφιάλτης! Κάνουν και πολλή ώρα να φάνε όταν είναι μικρά. Όταν άρχισαν να κρατούν το κεφάλι τα έβαλα σε καρεκλακια αυτοκινήτου στον καναπέ και τους έδινα με το μπιμπερο. Όταν δεν το κρατούσαν όμως ήταν δύσκολο. Όλα τα δοκίμασα, τάιζα το ένα νωρίτερα, τα τάιζα ταυτόχρονα στο κρεβάτι στα μαξιλάρια, τάιζα το ένα και το άλλο έκλαιγε....

Σήμερα ξέρεις τι λέω; Βλακεία μου που δεν πλήρωσα έναν άνθρωπο να με βοηθήσει. 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω εγώ δυσκολεύτηκα πολύ με το τάισμα. Είχαν και τα δύο παλλινδρομηση, η μία είχε και κολικούς! 

Πέρασε όμως ο καιρός και τώρα είναι πολύ πιο εύκολα. Δεν είναι εύκολο αλλά καμία σχέση με την αρχή...

Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά σου λέω τη δική μου εμπειρία... Αν θες ρωτά με και πιο συγκεκριμένα πράγματα γιατί πραγματικά είναι πάρα πολλά αυτά που εχω να σου πω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας! Εγώ είμαι από τις πιο παλιές διδυμομανουλες, τα μικρά μου είναι 2,5 χρονών. Κ εμείς μόνη μας τα μεγαλώνουμε με τον άντρα μου κ δουλεύουμε κ οι δύο.

Λοιπόν όσον αφορά το τάισμα, τα ταϊζαμε με μια ώρα διαφορά μεταξύ τους κ είχαμε ένα τετράδιο που σημειωναμε τι ώρα έφαγε το καθένα κ ποτέ έκανε κακακια! Αν κλαιγανε γιατί πεινούσαν ταυτόχρονα τάιζα τον μικρό που έτρωγε πιο γρήγορα, τον κρατούσα να ρευτει κ αν δεν ρευοταν κ με πίεζε ο χρόνος τον  έβαζα στην καλαθουνα κ έβαζα μαξιλάρια κάτω από την καλαθουνα για να έχει κλίση. Επίσης, όταν έκλαιγε το ένα κ τάιζα το άλλο, κουνούσα την καλαθουνα με το πόδι (είχε βάση με ροδες). Αυτό το κόλπο ψιλοεπιανε γιατί τα κοιμιζε.

Όσον αφορά τον ύπνο μετά το δίμηνο ξεκίνησαν να κοιμούνται ένα 5 ωρο. Βέβαια έχει να κάνει κ με τα παιδιά. Η μικρή μου ήταν πιο ανήσυχο πνεύμα κ ήταν πιο δυσκολη στον ύπνο. Ο μικρός μου ήταν πιο υπναρας. 

Για τους κολικούς θυμάμαι έβαζα λευκούς ήχους στο κινητό, απορροφητήρα κ υπομονή.

Αυτά τα λίγα :)

Όποτε μπορώ θα μπαίνω, κ αν μπορώ να βοηθήσω θα χαρώ πολύ!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το τετράδιο βοηθάει πολύ. Και εγώ το έκανα. Έγραφα τα γραμμάρια που ήπιαν και την ωρα. Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να μη σου τύχει να πεινάσουν ταυτόχρονα κάποια στιγμή. Ακόμα και αν τα έχεις υπολογίσει αλλιώς καποιο μωρό θα πεινάσει νωρίτερα. Εκεί πρέπει να βρεις τη λύση που σε βολεύει. Εμένα μέχρι να κρατησουν κάπως το κεφαλάκι δεν με βόλεψε κάτι ιδιαίτερα. Τώρα επειδή εκαναν ώρα να ρευτουν και είχαν και παλινδρόμηση δεν μπορούσα να τα ξαπλώσω μόλις φάνε. Έβαζα το ένα στον μάρσιπο και το άλλο δίπλα αγκαλίτσα. Το ίδιο και όταν ήθελαν και τα δύο αγκαλιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πιο εύκολο για μένα είναι ο ταυτόχρονος θηλασμός που συνεχίζω μέχρι τώρα που είναι τα αγόρια μου 16 μηνων. Μπορεί να φαίνεται φοβερό και δύσκολο στην αρχή, αλλά σε ένα μήνα γίνεσαι εξπέρ. Τους τάιζα μαζί, μαζί τους έβαζα για ύπνο και πράγματι δεν κατάλαβα πως έστρωσε ο ύπνος τους από πολύ νωρίς. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, FifitsaReal είπε:

Το πιο εύκολο για μένα είναι ο ταυτόχρονος θηλασμός που συνεχίζω μέχρι τώρα που είναι τα αγόρια μου 16 μηνων. Μπορεί να φαίνεται φοβερό και δύσκολο στην αρχή, αλλά σε ένα μήνα γίνεσαι εξπέρ. Τους τάιζα μαζί, μαζί τους έβαζα για ύπνο και πράγματι δεν κατάλαβα πως έστρωσε ο ύπνος τους από πολύ νωρίς. 

Συγχαρητήρια!!! Εμένα πραγματικά μου φαινόταν βουνό... Τόσο μικρούλια πως τα κρατούσες και τα δύο στο στήθος; Εγώ το προσπάθησα και χρειαζομουν άνθρωπο να κρατάει το ένα όση ώρα έτρωγε.

Μπράβο σου και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, FifitsaReal είπε:

Το πιο εύκολο για μένα είναι ο ταυτόχρονος θηλασμός που συνεχίζω μέχρι τώρα που είναι τα αγόρια μου 16 μηνων. Μπορεί να φαίνεται φοβερό και δύσκολο στην αρχή, αλλά σε ένα μήνα γίνεσαι εξπέρ. Τους τάιζα μαζί, μαζί τους έβαζα για ύπνο και πράγματι δεν κατάλαβα πως έστρωσε ο ύπνος τους από πολύ νωρίς. 

Πρακτικά πως γίνεται αυτο??Μπράβο σου πάντως που τα κατάφερες!!Ειχες πολύ γάλα,?Δλδ καθόλου ξένο δεν έδωσες??Εγώ ακόμα έχω πολύ δρόμο καθώς τα εχω στην κοιλίτσα μου αλλά απο όλα τα κορίτσια συλλεγω χρήσιμες πληροφορίες!!

Link to comment
Share on other sites

Μικρότερους τους κρατούσα με τα κεφάλια τους προς την ίδια μεριά ή στη στάση φούτμπολ κρατώντας τα κεφάλια τους με το σώμα τους αριστερά και δεξιά στα πλευρά μου. Τώρα πια πιάνουν όπως βολεύονται μόνοι τους μέχρι και ανάποδα :-P 

Ναι, δεν έχω δώσει καθόλου γάλα, ευτυχώς είχα αρκετό εξαρχής. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, FifitsaReal είπε:

Μικρότερους τους κρατούσα με τα κεφάλια τους προς την ίδια μεριά ή στη στάση φούτμπολ κρατώντας τα κεφάλια τους με το σώμα τους αριστερά και δεξιά στα πλευρά μου. Τώρα πια πιάνουν όπως βολεύονται μόνοι τους μέχρι και ανάποδα :-P 

Ναι, δεν έχω δώσει καθόλου γάλα, ευτυχώς είχα αρκετό εξαρχής. 

Να μας διαφωτίζετε οι πιο παλιές διδυμομανούλες γιατί εμένα προσωπικά μου ακούγονται όλα λίγο απο άλλο πλανήτη:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...