Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

♡ Η ζωή με τα δίδυμα ♡


Recommended Posts

On 11/11/2020 at 12:05 PM, Papy said:

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου για τις πληροφορίες..

Κορίτσια μου γεννήσαμεεεεεεε!!! Δόξα το Θεό πήγαν όλα καλά κ έχουμε 2 πανέμορφα μωράκια, ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι!! Ακόμα είμαι στα χαμένα αλλα πιατεύω μόλις πάμε σπίτι θα την βρούμε την άκρη μας!!!

Σας φιλώ όλες:x

Papyτα μου τωρα ειδα οτι ξεχασα να σου γραψω... Να σου ζησουν τα μπουμπουκακια!! Παντα γερά και τυχερά! Πως εισαι εσυ, πως πατε? Στειλε νεακια οποτε μπορεσεις. 

@Τουτουνι τουτουνακιιιι 25!!!  :wub: - κι εγω τα μωρακια τα ενιωθα καθε μερα αλλες ωρες και με αλλη συχνοτητα. το καθενα εχει τον ρυθμο του οποτε μην σε προβληματιζει. Απο την εβδομαδα 24 και μετα γενικα εισαι σε πολυ ασφαλη νερά, αρα κατσε και απολαυσε την κοιλιτσα!! ;) 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Nephele78 said:

Κορίτσια ποιους αποστείρωτες έχετε; Ποιοι βολευουν;

Εγώ πήρα της  BEABA τον αποστειρωτή Steril Express 2 In 1 γκρι. Χωράει 7 μεγάλα μπιμπερο ή 8-9 μικρά. Μας βοήθησε πολύ το μεγάλο του μέγεθος. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Εγώ πήρα της  BEABA τον αποστειρωτή Steril Express 2 In 1 γκρι. Χωράει 7 μεγάλα μπιμπερο ή 8-9 μικρά. Μας βοήθησε πολύ το μεγάλο του μέγεθος. 

Πηρες και θερμαντήρα εξτρα για 2 μπουκαλια;ή το κανει αυτος ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Θερμαντήρα γιατί κορίτσι; Μήπως εννοεις θερμό για το νερό;

Γιατί αν μετά δεν μπορω να θηλαζω άμεσα,να μαζευω με θήλαστρο& να βαζω καταψυξη κ μετα να ζεσταίνω γαλα..; Κατι τετοια διαβασα,βλακειες λεω;για αυτο ρωταω δεν εχω ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 said:

Γιατί αν μετά δεν μπορω να θηλαζω άμεσα,να μαζευω με θήλαστρο& να βαζω καταψυξη κ μετα να ζεσταίνω γαλα..; Κατι τετοια διαβασα,βλακειες λεω;για αυτο ρωταω δεν εχω ιδεα...

Αν μαζεύεις με θηλαστρο έχει νόημα ο θερμαντηρας. Εγώ που δεν τα καταφερα και πέρασα στο μπουκάλι μου ηταν αχρειαστος τελικά (τσαμπα λεφτα). Οπότε ασε να δεις πως θα πάει με θηλασμό/θηλαστρο κ το βλεπεις μετα. Μην χαλασεις χρηματα αν δεν χρειάζεται τελικά. Ο αποστειρωτης θα χρειαστεί οπως κ να εχει για τις πιπιλες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Γιατί αν μετά δεν μπορω να θηλαζω άμεσα,να μαζευω με θήλαστρο& να βαζω καταψυξη κ μετα να ζεσταίνω γαλα..; Κατι τετοια διαβασα,βλακειες λεω;για αυτο ρωταω δεν εχω ιδεα...

Δε λες βλακείες, έχει λογική αυτό. Δεν ξέρω τι τιμή έχουν οι θερμαντηρες πάντως. Άστο και βλέπεις στην πορεία.

  • Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διδυμομανουλες τι κάνετε ; Αντέχετε; Κορίτσια πολυ δύσκολη κατάσταση αφού κλείσαμε εξι μηνών ..με τις στέρεες τροφές γίνεται χαος .. γκρινιαζουν έχουν ζωηρεψει ..χαμουλης ...με τις τροφές βρε κορίτσια δεν μένει καθόλου χρόνος μέχρι να ετοιμάσω να ταισω και τις δύο και να μαζεψω μετά πρέπει να ετοιμάσω το επόμενο.. περνάνε και φαση αγκαλιας τις κοιμιζω πόσες φορές τη μέρα τη καθεμία με αγκαλιά και κούνημα έστω και να θέλουν να κοιμηθουν 15 λεπτά..αν δεν τις κοιμισω γκρινιάζουν .

Και είμαι μόνη μου πολλές ώρες και είναι δύσκολο ταιζω τη μια κλαιει η άλλη.. ταυτόχρονα δεν με αφήνουν να τις ταισω. είναι μέρες που περνάνε ώρες σερί χωρίς να έχω πάρει ανασα..πείτε καμιά ιδέα τι κάνετε εσείς ; @Zina21 @playbunny @Φούφη και οι υπόλοιπες

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2020 at 12:05 ΜΜ, Papy είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου για τις πληροφορίες..

Κορίτσια μου γεννήσαμεεεεεεε!!! Δόξα το Θεό πήγαν όλα καλά κ έχουμε 2 πανέμορφα μωράκια, ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι!! Ακόμα είμαι στα χαμένα αλλα πιατεύω μόλις πάμε σπίτι θα την βρούμε την άκρη μας!!!

Σας φιλώ όλες:x

Papy, να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Να είναι γερά , δυνατά και ευτυχισμένα! 

Πόσες εβδομάδες ήσουν όταν έκανες καισαρική; Μου λένε ότι στις 36 είναι φυσιολογικό να γίνεται καισαρική στα διδυμάκια, ισχύει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Διδυμομανουλες τι κάνετε ; Αντέχετε; Κορίτσια πολυ δύσκολη κατάσταση αφού κλείσαμε εξι μηνών ..με τις στέρεες τροφές γίνεται χαος .. γκρινιαζουν έχουν ζωηρεψει ..χαμουλης ...με τις τροφές βρε κορίτσια δεν μένει καθόλου χρόνος μέχρι να ετοιμάσω να ταισω και τις δύο και να μαζεψω μετά πρέπει να ετοιμάσω το επόμενο.. περνάνε και φαση αγκαλιας τις κοιμιζω πόσες φορές τη μέρα τη καθεμία με αγκαλιά και κούνημα έστω και να θέλουν να κοιμηθουν 15 λεπτά..αν δεν τις κοιμισω γκρινιάζουν .

Και είμαι μόνη μου πολλές ώρες και είναι δύσκολο ταιζω τη μια κλαιει η άλλη.. ταυτόχρονα δεν με αφήνουν να τις ταισω. είναι μέρες που περνάνε ώρες σερί χωρίς να έχω πάρει ανασα..πείτε καμιά ιδέα τι κάνετε εσείς ; @Zina21 @playbunny @Φούφη και οι υπόλοιπες

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Πολυ χαίρομαι για τα νέα όλων σας!!

Στις κοπέλες που υποδέχτηκαν τα αγγελούδια τους να σας ζήσουν!Γερά κ καλότυχα να είναι!!!

Σε όσες τα αναμένουν κάντε λίγο υπομονή κ θα κρατήσετε τα θαυματακια σας στην αγκαλιά σας!

Εμεις είμαστε πολύ καλά δόξα το Θεό!Τα μωράκια μου μεγαλώνουν!Τρωνε δεκατιανό,μεσημεριανό κ απογευματινό στερεά τροφή κ πρωί βράδυ γάλα.Σε γενικές γραμμές τα πάμε πολύ καλά.Κ εγώ είμαι αρκετές ώρες μόνη μου επομένως είναι λίγο δύσκολα αλλά οκ είναι μεγάλη χαρά!Νανσυ μου είναι ακριβώς όπως τα λες μέχρι να τελειώσει το ένα γεύμα κ το μάζεμα της κουζίνας έρχεται το επόμενο...
Θερμαντήρα για την κοπέλα που ρώτησε πήρα εγώ.Με βόλεψε παρα πολύ κ για το μητρικό γάλα κ για τη σκόνη.Τον πήρα για δυο μπιμπερό κ εννοείται πως τον χρησιμοποιώ ακόμη.Μπορείς να αποστειρώσεις κ εκεί μπιμπερό αλλά δεν βολεύει.Είχα πάρει κ αποστειρωτή κ πέρα από μπιμπερό,πιπίλες αποστείρωνα κ τα μπουκαλάκια από το θήλαστρο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/24/2020 at 1:52 AM, Nansy29 said:

Διδυμομανουλες τι κάνετε ; Αντέχετε; Κορίτσια πολυ δύσκολη κατάσταση αφού κλείσαμε εξι μηνών ..με τις στέρεες τροφές γίνεται χαος .. γκρινιαζουν έχουν ζωηρεψει ..χαμουλης ...με τις τροφές βρε κορίτσια δεν μένει καθόλου χρόνος μέχρι να ετοιμάσω να ταισω και τις δύο και να μαζεψω μετά πρέπει να ετοιμάσω το επόμενο.. περνάνε και φαση αγκαλιας τις κοιμιζω πόσες φορές τη μέρα τη καθεμία με αγκαλιά και κούνημα έστω και να θέλουν να κοιμηθουν 15 λεπτά..αν δεν τις κοιμισω γκρινιάζουν .

Και είμαι μόνη μου πολλές ώρες και είναι δύσκολο ταιζω τη μια κλαιει η άλλη.. ταυτόχρονα δεν με αφήνουν να τις ταισω. είναι μέρες που περνάνε ώρες σερί χωρίς να έχω πάρει ανασα..πείτε καμιά ιδέα τι κάνετε εσείς ; @Zina21 @playbunny @Φούφη και οι υπόλοιπες

Καλημερα Νανσουλι! Είναι ωρες πραγματικα που τα πιανουν ιδιες αναγκες ταυτοχρονα και γινεται χαμουλης - κι εκεινη την ωρα με πιανει και μενα πχ τουαλετα!! Αυτο ειναι το πιο κωμικοτραγικο. :shock:

Με τα φαγητα εχετε πεσει στα βαθια. Εμας ο παιδιατρος ακολουθει ενα ηπιο πλανο εισαγωγης - 6ο μηνα 1 γευμα στερεες (1 ωρα πριν ή μετα το γαλα, δεν το δινει για την πεινα αλλα για να μαθουν γευσεις και υφες), 7ο μηνα 2 γευματα, 8ο μηνα 3 γευματα κτλ. Δεν υπαρχει βιασυνη γιατι το βασικο φαγητο των μωρων μεχρι τους 12 μηνες ειναι ετσι κι αλλιως το γαλα (σκονη/μητρικο), οπότε θα παμε χαλαρά. Εχουν μια ολοκληρη ζωη να τρωνε :mrgreen: Την επόμενη εβδομάδα γίνονται 6 μηνών, αν έχουν τα σημαδια ετοιμοτητας φαγητου θα ξεκινησουμε με το καλό αλλιώς σε αναμονή μέχρι να είναι τα μωράκια έτοιμα. 

Για το κουνημα δεν δοκιμαζεις μηπως σε βοηθαει το κουνημα με το καροτσι αντι της αγκαλιας? Πρεπει να φυλαμε και την μεση/πλατη μας γιατι σωματικά εχουν βαρυνει τα μπουμπουκακια. Δεν βγαινει αγκαλια συνεχεια. :roll:

@Zina21  Καλημερα Ζηνακι! Τι ωρα που ειστε καλα! Στο γαλα σκόνη πως σε βοηθησε ο θερμαντηρας? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια !! Να ρωτησω πηρατε  θήλαστρο απο την αρχή; Θελω να θηλασω κ θα παρω κ σύμβουλο αλλά εχω βρει σε προσφορα το διπλο θήλαστρο της medela swing maxi flex 135€ Θα βολεψει;; ή μηπως θα ειναι καλυτερο να νοικιασω το επαγγελματικόSymphony 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Καλημερα κορίτσια !! Να ρωτησω πηρατε  θήλαστρο απο την αρχή; Θελω να θηλασω κ θα παρω κ σύμβουλο αλλά εχω βρει σε προσφορα το διπλο θήλαστρο της medela swing maxi flex 135€ Θα βολεψει;; ή μηπως θα ειναι καλυτερο να νοικιασω το επαγγελματικόSymphony 

Καλημέρα!!! Εγώ να σου πω την αλήθεια επειδή ήταν πρόωρα και μείναν ένα μήνα θερμοκοιτίδα οπότε έπρεπε να αντλώ συνεχως νοίκιασα για αυτό τον πρώτο μήνα το επαγγελματικό symphony το οποίο θεωρώ κορυφαίο και πολύ ανθεκτικό. Τις πρώτες 40 μέρες εδραιώνεται και ο θηλασμός οπότε είναι σημαντικό να γίνεται καλή δουλειά. Για μετά είχα αγοράσει κι εγώ το medela swing το οποίο ήταν αρκετά καλό και το χρησιμοποιούσα 2-3 φορές τη μέρα. Βέβαια αν τα μωράκια σου τα έχεις από την πρώτη στιγμή μαζί σου και θηλάζουν και  βγάζεις με το θηλαστρο μόνο λίγες φορές μεσα στη μέρα θεωρώ ότι μπορείς να έχεις από την αρχή μόνο το swing. Ελπίζω να βοήθησα. Με το καλό τα μωράκια σου!!!!


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Καλημερα Νανσουλι! Είναι ωρες πραγματικα που τα πιανουν ιδιες αναγκες ταυτοχρονα και γινεται χαμουλης - κι εκεινη την ωρα με πιανει και μενα πχ τουαλετα!! Αυτο ειναι το πιο κωμικοτραγικο. :shock:

Με τα φαγητα εχετε πεσει στα βαθια. Εμας ο παιδιατρος ακολουθει ενα ηπιο πλανο εισαγωγης - 6ο μηνα 1 γευμα στερεες (1 ωρα πριν ή μετα το γαλα, δεν το δινει για την πεινα αλλα για να μαθουν γευσεις και υφες), 7ο μηνα 2 γευματα, 8ο μηνα 3 γευματα κτλ. Δεν υπαρχει βιασυνη γιατι το βασικο φαγητο των μωρων μεχρι τους 12 μηνες ειναι ετσι κι αλλιως το γαλα (σκονη/μητρικο), οπότε θα παμε χαλαρά. Εχουν μια ολοκληρη ζωη να τρωνε :mrgreen: Την επόμενη εβδομάδα γίνονται 6 μηνών, αν έχουν τα σημαδια ετοιμοτητας φαγητου θα ξεκινησουμε με το καλό αλλιώς σε αναμονή μέχρι να είναι τα μωράκια έτοιμα. 

Για το κουνημα δεν δοκιμαζεις μηπως σε βοηθαει το κουνημα με το καροτσι αντι της αγκαλιας? Πρεπει να φυλαμε και την μεση/πλατη μας γιατι σωματικά εχουν βαρυνει τα μπουμπουκακια. Δεν βγαινει αγκαλια συνεχεια. :roll:

@Zina21  Καλημερα Ζηνακι! Τι ωρα που ειστε καλα! Στο γαλα σκόνη πως σε βοηθησε ο θερμαντηρας? 

Γεια σου λαγουδάκι ! είναι καλύτερα για τα φαγητά έτσι ένα ένα γεύμα εγώ δίνω φρούτο και μεσημεριανό .το απογευμα μου είπε ρυζαλευρο αλλά δεν δίνω κάθε μέρα..όντως η βασική τροφή είναι το γάλα.με το καλό να ξεκινησετε!!

Τις κουνάω και στα ριλαξ αλλά είναι ώρες που θέλουν μόνο αγκαλιά..είμαστε στο άλμα άγχος αποχωρισμού και θελουν πολλή αγκαλιά και Κουνημα ..και το κακο είναι ότι μας παίρνει και μισή ώρα να κοιμηθουν..αυτό με έχει κουράσει παρά πολύ . Ξεκίνησαν και δόντια.. ολα μαζί ..

Εισαι κι εσύ μόνη σου ;

 

Just now, Nephele78 είπε:

Καλημερα κορίτσια !! Να ρωτησω πηρατε  θήλαστρο απο την αρχή; Θελω να θηλασω κ θα παρω κ σύμβουλο αλλά εχω βρει σε προσφορα το διπλο θήλαστρο της medela swing maxi flex 135€ Θα βολεψει;; ή μηπως θα ειναι καλυτερο να νοικιασω το επαγγελματικόSymphony 

Μην βιαστεις να αγοράσεις εγώ είχα νοικιάσει νοσοκομείακο..αυτό το βλέπεις στο μαιευτήριο τελευταια στιγμή αναλόγως δηλαδή ..μπορεί να μην χρειαστεις ποτέ θηλαστρο αν θηλασεις απευθείας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...