Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

♡ Η ζωή με τα δίδυμα ♡


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Τί εννοείς? Να μας κοιτάνε και να γελάνε πχ? 

Ναι!!! Εμένα π.χ όταν τα ταιζω δεν με κοιτάνε ( κάποιες φορές ναι αλλά όχι συνέχεια)! Όταν της λέω να με κοιτάξει δεν με κοιτάει πάντα ( κοιτάζει το παράθυρο η το ταβάνι!) Και όταν τα γαργαλαω δεν γελάνε...είναι μικρά ακόμη?

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Τουτουνι είπε:

Ναι!!! Εμένα π.χ όταν τα ταιζω δεν με κοιτάνε ( κάποιες φορές ναι αλλά όχι συνέχεια)! Όταν της λέω να με κοιτάξει δεν με κοιτάει πάντα ( κοιτάζει το παράθυρο η το ταβάνι!) Και όταν τα γαργαλαω δεν γελάνε...είναι μικρά ακόμη?

Εμενα γελανε κανονικα κ πολυ μαλιστα , με κοιτανε κανονικα καρφώνουν κ άλλους αλλα κοιτανε κ αλλου καποιες φορες πχ εντονα κουρτινα ή ταβανι οπως λες .γεννησα 37 εβδομαδων κ τωρα ειμαστε 2 μηνων 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Εμενα γελανε κανονικα κ πολυ μαλιστα , με κοιτανε κανονικα καρφώνουν κ άλλους αλλα κοιτανε κ αλλου καποιες φορες πχ εντονα κουρτινα ή ταβανι οπως λες .γεννησα 37 εβδομαδων κ τωρα ειμαστε 2 μηνων 

Εγώ γέννησα 33 εβδομάδων και στις 5 του μηνός θα είμαστε 3 μηνών ( διορθωμένη ηλικία!). Γελάνε με ήχο όπως οι μεγάλοι?? Γιατί κι εμένα κάνουν χαμόγελα μεγάλα και στον ύπνο και όταν είναι ξύπνησα αλλά χωρίς ήχο...

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Εγώ γέννησα 33 εβδομάδων και στις 5 του μηνός θα είμαστε 3 μηνών ( διορθωμένη ηλικία!). Γελάνε με ήχο όπως οι μεγάλοι?? Γιατί κι εμένα κάνουν χαμόγελα μεγάλα και στον ύπνο και όταν είναι ξύπνησα αλλά χωρίς ήχο...

Καλημέρα κορίτσια!!!Τουτουνακι μου γλυκό πολύ χαίρομαι που είστε καλά!!!

Τα μωρά σε αυτή την ηλικία δεν έχουν αναπτύξει ακόμη την όραση κανονικά επομένως δεν μπορούν να δουν καθαρά...Επίσης τα χαμόγελα που κάνουν δεν είναι συνειδητά...Κ εγώ γέννησα πρόωρα 32 εβδομάδων...Λογικά τώρα θα αρχίσουν να κοιτάζουν κ να χαμογελούν...Έχετε νευρολόγο που τα παρακολουθεί σωστά;Θα στα πει κ εκείνος όταν τα πάτε για εξέταση!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Zina21 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!Τουτουνακι μου γλυκό πολύ χαίρομαι που είστε καλά!!!

Τα μωρά σε αυτή την ηλικία δεν έχουν αναπτύξει ακόμη την όραση κανονικά επομένως δεν μπορούν να δουν καθαρά...Επίσης τα χαμόγελα που κάνουν δεν είναι συνειδητά...Κ εγώ γέννησα πρόωρα 32 εβδομάδων...Λογικά τώρα θα αρχίσουν να κοιτάζουν κ να χαμογελούν...Έχετε νευρολόγο που τα παρακολουθεί σωστά;Θα στα πει κ εκείνος όταν τα πάτε για εξέταση!

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε ακόμα! Η παιδίατρος μας παρακολουθεί και μας είπε ότι θα μας πει πότε θα χρειαστεί να πάμε! Για το παρόν όταν ανοίξουν τα πράγματα θα πάμε για επαναληπτικό υπέροχο εγκεφάλου και θα κάνουμε εξέταση για τα αυτακια μας! Εσένα πότε ξεκίνησαν να ανταποκρίνονται??? Ανησυχησες καθόλου μήπως δεν πάει κάτι καλά λόγω προωρωτητας??? 

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Τουτουνι είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε ακόμα! Η παιδίατρος μας παρακολουθεί και μας είπε ότι θα μας πει πότε θα χρειαστεί να πάμε! Για το παρόν όταν ανοίξουν τα πράγματα θα πάμε για επαναληπτικό υπέροχο εγκεφάλου και θα κάνουμε εξέταση για τα αυτακια μας! Εσένα πότε ξεκίνησαν να ανταποκρίνονται??? Ανησυχησες καθόλου μήπως δεν πάει κάτι καλά λόγω προωρωτητας??? 

Εννοείται ότι είχα άγχος για τον αν είναι όλα καλά...Ο μικρός μου 3 μηνών είχε αρχίσει να μας γελάει η μικρή όχι.Γενικότερα όμως ο μικρός είναι πιο μπροστά σε όλα όχι μόνο από τη μικρή αλλά κ από τελειομηνα μωράκια.
Αλλά από το άγχος μου κάναμε κ επιπλέον εξετάσεις....Υπερήχους καρδιάς,νεφρών,ωριλα,οφθαλμίατρο,νευρολόγο κ υπερήχους ισχύων...Εννοείται ότι τα παρακολουθεί πολύ συχνά κ ο παιδίατρος αλλά καλό είναι να τα βλέπουν οι ειδικότητες που γιατρών που χρειάζονται.

Να μην ξεχνάς ότι το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό κ να μην τα συγκρίνεις μεταξύ τους.Το καθένα έχει τους χρόνους κ να μην αγχώνεσαι αν βλέπεις ότι το ένα έχει μείνει σε κάτι πιο πίσω από το άλλο.

Νευρολογος είναι καλό να τα δει.Εμείς γινόμαστε ενός σε λιγες μέρες κ ο νευρολόγος τα είχε δει στους 3 κ στους 9 μήνες....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Τουτουνι said:

Εγώ γέννησα 33 εβδομάδων και στις 5 του μηνός θα είμαστε 3 μηνών ( διορθωμένη ηλικία!). Γελάνε με ήχο όπως οι μεγάλοι?? Γιατί κι εμένα κάνουν χαμόγελα μεγάλα και στον ύπνο και όταν είναι ξύπνησα αλλά χωρίς ήχο...

Και εμένα χωρίς ήχο γελάνε ακόμη τουτουνακι!! Ο μπέμπης ξεκαρδίζεται (χωρίς ήχο κ πάλι). Η Μπέμπα κοιτάει πολύ πιο έντονα κ μας σκανάρει. Εκείνος πολύ ταβάνι αδερφάκι μου... :)Είναι διαφορετικοί άνθρωποι. Τα πόδια μας έχουν δυναμώσει πολύ! Ειδικά του μικρού πολύ! Αυτός θέλει να σηκωθεί να φύγει :) 

Κορίτσια καλησπέρα ! Θα το κάνω κ ξεχωριστό θέμα αλλά έλεγα να ρωτήσω κ εδώ. Έχει καμία σας εμπειρία από το παίδων Πεντέλης ; Έχουμε κανονίσει χειρουργείο για κήλη της μπέμπας μας την Τρίτη. Ο γιατρός είναι ο κος Βελαώρας. Τον έχουμε συναντήσει 2 φορές κ μας έκανε πολύ καλή εντύπωση. Αλλά δεν έχουμε συστάσεις από πουθενά. Γνωρίζει καμία ; 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Εγώ γέννησα 33 εβδομάδων και στις 5 του μηνός θα είμαστε 3 μηνών ( διορθωμένη ηλικία!). Γελάνε με ήχο όπως οι μεγάλοι?? Γιατί κι εμένα κάνουν χαμόγελα μεγάλα και στον ύπνο και όταν είναι ξύπνησα αλλά χωρίς ήχο...

Κατι κραυγές βγαζει ο μικρος κ γελαει συνεχως.δηλ πολυ πιο πολυ απο τη Μπέμπα.οπως οι μεγαλοι οχι..μεγαλα χαμόγελα κανουν κ τα 2 κ κοιτάζονται εντονα μεταξυ τους κ τους αλλους εντονα τους κοιτανε.. οταν πανε να κοινηθουνε παλι χαμογελάνε οχι τοσο πολυ..αλλαζουν εκει συνεχως εκφρασεις..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Κατι κραυγές βγαζει ο μικρος κ γελαει συνεχως.δηλ πολυ πιο πολυ απο τη Μπέμπα.οπως οι μεγαλοι οχι..μεγαλα χαμόγελα κανουν κ τα 2 κ κοιτάζονται εντονα μεταξυ τους κ τους αλλους εντονα τους κοιτανε.. οταν πανε να κοινηθουνε παλι χαμογελάνε οχι τοσο πολυ..αλλαζουν εκει συνεχως εκφρασεις..

Κι εμένα ο μπέμπης χαμογελάει πιο πολύ απ' την μπέμπα όταν είναι ξυπνητος αλλά στον ύπνο και τα δύο το ίδιο. Ο μπέμπης στον ύπνο του έχει χαμογελάσει δυνατά 2 φορές, καλά τρελάθηκα με!!!! Όσο για τα ποδαράκια τους και στα δύο είναι πολύ δυνατά!!! Η μπέμπα κρατάει το κεφαλάκι της πολύ ψηλά όταν είναι μπρούμυτα ο μπέμπης το σηκώνει άλλο όχι τόσο...πάντως και τα δύο το κρατάνε μόνα τους!!!

Αχ κορίτσια μου να ναι καλά τα παιδάκια μας!!!

  • Μου αρέσει 4

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Τουτουνι said:

Κι εμένα ο μπέμπης χαμογελάει πιο πολύ απ' την μπέμπα όταν είναι ξυπνητος αλλά στον ύπνο και τα δύο το ίδιο. Ο μπέμπης στον ύπνο του έχει χαμογελάσει δυνατά 2 φορές, καλά τρελάθηκα με!!!! Όσο για τα ποδαράκια τους και στα δύο είναι πολύ δυνατά!!! Η μπέμπα κρατάει το κεφαλάκι της πολύ ψηλά όταν είναι μπρούμυτα ο μπέμπης το σηκώνει άλλο όχι τόσο...πάντως και τα δύο το κρατάνε μόνα τους!!!

Αχ κορίτσια μου να ναι καλά τα παιδάκια μας!!!

Μας το είχε πει από την αρχή ο παιδίατρος ότι όλοι οι γονείς με διδυμακια πέφτουν στην παγίδα των συγκρίσεων. Είναι δύσκολο αλλά δεν πρέπει να κάνουμε συγκρίσεις μεταξύ των δύο ή και με άλλα παιδάκια. Κάθε ανθρωπάκι έχει τον δικό του χρόνο και τρόπο.

Μια χαρά είναι τα τουτουνακια!! Είναι μικρουλια ακόμη. Όλα θα τα κάνουν στον χρόνο τους.

Αν βεβαίως κάτι σε ανησυχήσει, οπως είπε η Ζηνα, καλύτερα να το τσεκαρεις με καποιον ειδικό παρά να σε τρώει το άγχος. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγάπες μου γλυκοδιδυμομανουλίτσες μου..πόσο χαίρομαι που εισαστε όλοι καλά..♡♡

@Τουτουνι μου αγαπημένο θα σου δώσω μια συμβουλή που ακολουθώ μέχρι σήμερα μην ψάχνεις μέσα από αλλά μωράκια τις απαντήσεις για τα δικά σου είναι τόσο διαφορετικά και ξεχωριστά το καθένα μόνο του που θα εκπλαγείς ακόμη κ από τα διδυμακιασου.

Να έχεις εμπιστοσύνη στον παιδίατρο σου κ στο μητρικό σου ένστικτο ♡

Πιστεύω πως τα τουτουνάκια τα  πάνε 

Μια χαρά.....♡♡

@Nansy29 @playbunny @Zina21 κοριτσάκια μου πόσο χαίρομαι να μαθαίνω νέα σας♡♡

Φιλιά στα λουλουδάκια σας

Υγ: τα φουφάκια  στις 13 του μηνός θα είναι 11 μηνων επικοινωνούν με απλές λεξούλες μαμά μπαμπά πατάτα γειαααα αντεεεε ☆☆

Και κάνανε κ τα πρώτα τους βήματακια ♡♡

Η μπέμπα πάντα 1 βδομάδα πιο πριν από τον μπέμπη τα κάνει όλα,είναι λίγο πιο δραστήρια αλλά ο μπέμπης μας επεξεργάζεται τα πάντα πιο έντονα..

Έχει το καθένα τον χαρακτήρα του.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

I93xp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διδυμομανουλες μου καλημέρα!!! Χαθήκαμε λίγο αλλά είναι λογικό!!! Τι κάνουν τα μωράκια σας??? Εμείς είμαστε καλά, μεγαλώνουμε και τρελαινουμε τους πάντες γύρω μας!!! Χαμογελάμε συνέχεια και βγάζουμε ήχους συνεχώς!!! Τι να περιμένω από δω και πέρα???

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 5/23/2021 at 9:23 AM, Τουτουνι said:

Διδυμομανουλες μου καλημέρα!!! Χαθήκαμε λίγο αλλά είναι λογικό!!! Τι κάνουν τα μωράκια σας??? Εμείς είμαστε καλά, μεγαλώνουμε και τρελαινουμε τους πάντες γύρω μας!!! Χαμογελάμε συνέχεια και βγάζουμε ήχους συνεχώς!!! Τι να περιμένω από δω και πέρα???

Tουτουνακι μου!! Η ησυχια του τοπικ σημαινει τρεξιμο φουλ, οποτε βλεπεις τι να περιμενεις χεχε! Ολα καλα κι εδω, εγιναν 1 τα μικρουλια και δεν πιστευω πως περασε 1 ολοκληρο ετος... Ποσο ειναι τα ζουζουνια σου τωρα? 

Link to comment
Share on other sites

Διδυμομανουλες εχετε να προτεινετε καποια προιοντα η εξοπλισμο που σας βοηθησαν με τα μωρακια σας; π.χ. το twin μαξιλαρι θηλασμου η καροτσι η κατι αλλο που θα προτεινατε; να ειστε καλα κ να χαιρεστε τα μωρακια σας!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Tουτουνακι μου!! Η ησυχια του τοπικ σημαινει τρεξιμο φουλ, οποτε βλεπεις τι να περιμενεις χεχε! Ολα καλα κι εδω, εγιναν 1 τα μικρουλια και δεν πιστευω πως περασε 1 ολοκληρο ετος... Ποσο ειναι τα ζουζουνια σου τωρα? 

Εμείς είμαστε 5 μηνών!!! Ακόμα ήσυχα ευτυχώς!!! Τις τελευταίες μέρες έχει ο μικρός γκρίνια αλλά πρέπει να είναι απ' τα ούλα του που φουσκώνουν γιατί έχει και πολλά σάλια!!! Κατά τα άλλα, μαγικά!!!! 

Να σου ζήσουν λαγουδάκι μου!!!! Π ς περνάει ο καιρός αλήθεια...

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...