Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

      • Μου αρέσει 1

♡ Η ζωή με τα δίδυμα ♡


Recommended Posts

Κουκλιτσες καλησπέρα..

Εμένα τα μπεμπέκια μου τρώνε ανά 3ωρο όλη μέρα το μητρικό Λ το βράδυ παρόλο που βγάζω γάλα με το θήλαστρο δεν φτάνει κι έτσι τους έδινα φόρμουλα κατάλληλη για τα κιλά τους..άρχισαν να μου κάνουν μικρές ρουκέτουλες κ ο παιδίατρος μου άλλαξε το ξένο γάλα ίδωμεν..

Εσείς πως τα πάτε;


I93xp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φούφη είπε:

Κουκλιτσες καλησπέρα..

Εμένα τα μπεμπέκια μου τρώνε ανά 3ωρο όλη μέρα το μητρικό Λ το βράδυ παρόλο που βγάζω γάλα με το θήλαστρο δεν φτάνει κι έτσι τους έδινα φόρμουλα κατάλληλη για τα κιλά τους..άρχισαν να μου κάνουν μικρές ρουκέτουλες κ ο παιδίατρος μου άλλαξε το ξένο γάλα ίδωμεν..

Εσείς πως τα πάτε;

Ωραία Φουφη μου θα δεις πως θα πάει το αλλο γάλα.

Με θηλαστρο κορίτσια και εμένα μου είπε Τώρα η μαια να κάνω αντλησεις καθε 2ωρο για να ξανακατεβει γάλα γιατί βγαζω ελαχιστο και παραλληλα να συνεχισω να βαζω στήθος τα μωρά..Δεν νομιζω ότι θα τα καταφέρω.θα κατάρρευσω..Αλλά αν θέλω θηλασμο θα πρέπει να το κάνω 

 

@Zina21 είναι παρα πολυ δύσκολο και μέχρι τώρα που το κάνεις μπράβο σου.εγω θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και τα μωρά στο στηθος είναι πολύ πιο ευχαριστο και πότε δεν ξέρεις μπορεί  να πιάσουν..Και μονο η επαφή που έχουμε όταν τις βαζω στο στήθος είναι υπέροχη κι ας μην θηλάζουν ακόμα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Jasmine@ είπε:

Κατάλαβα, είναι ταλαιπωρία οι αντλήσεις οι αποστειρώσεις κλπ.... δε ξέρω τι να σου πω! Κανε λίγο κουράγιο ακόμα ίσως; Ποσό είναι τα μ μωρά σου;

Θα το συνεχίσω όσο μπορώ γιατί τα βοηθάει πολύ στις κενώσεις.Με το μητρικό γάλα κάνουν συνέχεια κακακια τους χωρίς να πιέζονται.Ειμαστε 55 ημερών...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Zina21 said:

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!Κ σένα με το καλό να έρθουν!!!

Το θήλαστρο είναι δύσκολο με δυο μωρά.Δε μένει καθόλου χρόνος γι’αυτο λέω ότι δε θα αντέξω για πολύ.Δεν προλαβαίνω να κοιμηθώ πάνω από δυο ώρες συνολικά το βράδυ.Κ έχω τον άντρα μου που με βοηθάει όταν είναι στο σπίτι...Αν δεν ήταν αυτός θα το είχα σταματήσει εδώ κ μέρες.Η διαδικασία έχει ως εξής: αλλάζω τα μωρά πριν το φαγητό,τα ταΐζω,τα κρατάω μέχρι να ρευτούν κ μετά τα αλλάζω πάλι.Οταν τελειώσω με αυτά βγάζω γάλα με το θήλαστρο...

Μου είπαν ότι είναι μικρά για να πιάσουν στήθος κ ότι θα κουράζονται αμέσως.Κ αν κουράζονται δε θα τρώνε επομένως δε θέλω να το ρισκάρω.Κ πέρα από αυτό είναι μωράκια που ήταν στη μονάδα κ έχουν μάθει να τρώνε με το μπιμπερό που είναι πολύ πιο εύκολο από το στήθος...Αν αρχίσουν να πιπιλάνε τη θηλή δε θα τελειώνει ποτε η ώρα του φαγητού...

Ζηνακι το γαλα στο στηθος ποια μερα σου ηρθε? Εγω ξεκινησα σημερα με το θηλαστρο σιγα σιγα αλλα τιποτα ακομα.. 1 σταγονα πρωτογαλα μονο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, playbunny είπε:

Ζηνακι το γαλα στο στηθος ποια μερα σου ηρθε? Εγω ξεκινησα σημερα με το θηλαστρο σιγα σιγα αλλα τιποτα ακομα.. 1 σταγονα πρωτογαλα μονο. 

Συνηθως την 3η μερα αρχιζει. να σου ζησουν τα μπουμπουκια!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, playbunny είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!! :wub:

Την 3η μέρα μου ήρθε αλλά εγώ γέννησα πρόωρα κ καθυστερεί λίγο.Το 2ο με 3ο 48ωρο θα σου κατέβει γαλατάκι αρκεί να τραβάς με το θήλαστρο.Θα σε βοηθήσει να κανεις κ ζεστό ντουζ ή ζεστές κομπρέσες πριν ξεκινήσεις την άντληση.Θα ξεμπλοκάρει τους αδένες για να κατέβει το γάλα πιο γρήγορα...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Ζηνακι το γαλα στο στηθος ποια μερα σου ηρθε? Εγω ξεκινησα σημερα με το θηλαστρο σιγα σιγα αλλα τιποτα ακομα.. 1 σταγονα πρωτογαλα μονο. 

Να σου ζησουν τα μωράκια σου!!! Ότι καλύτερο εύχομαι!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοπελα μου!! Οτι θες για εγκυμοσύνη ρωτησε μας που τα έχουμε πιο φρέσκα. :-D

Όλα θέλω να μου τα πείτε βέβαια, και για τη γεννα να μας πεις όταν έχεις χρόνο! Ποσό γεννήθηκαν; Αν πονάς; Σε ποια εβδομάδα γέννησες; Μέχρι που έφτασε η κοιλιά γιατί έχω ξεκινήσει κ τρομαζω! 

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Jasmine@ said:

Όλα θέλω να μου τα πείτε βέβαια, και για τη γεννα να μας πεις όταν έχεις χρόνο! Ποσό γεννήθηκαν; Αν πονάς; Σε ποια εβδομάδα γέννησες; Μέχρι που έφτασε η κοιλιά γιατί έχω ξεκινήσει κ τρομαζω! 

Εεε κουβαλαμε 2 παιδακια βρε, η κοιλιτσα μεγαλωνει οσο να'ναι αλλα παει σταδιακά. Προς το τελος της κυησης εγω ειχα καπως ζορι σε μεση, ποδια, γονατα, πρηξιμο κλπ. Αν έχεις καουρες να κοιμασαι με μαξιλαρια στην πλατη ωστε με την βαρύτητα τα υγρα να πηγαίνουν κατω. 

Γεννησα 37 εβδομαδα, 2950 και 2700 κιλα. Δεν πηγαν θερμοκοιτίδα, μονο προληπτικά έμειναν 24 ωρες στην μονάδα για παρακολουθηση.

Είμαι ακόμα στο μαιευτήριο, απο χτες βραδυ σηκώνομαι με βοήθεια του συζύγου και παω πλεον τουαλέτα μονη μου. Εχει πονο σαν εντονη κράμπα περιοδου, με τραβηγμα σημειακα στην τομη και τσουξιμο που κ που αλλα βοηθανε πολυ τα παυσίπονα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Εεε κουβαλαμε 2 παιδακια βρε, η κοιλιτσα μεγαλωνει οσο να'ναι αλλα παει σταδιακά. Προς το τελος της κυησης εγω ειχα καπως ζορι σε μεση, ποδια, γονατα, πρηξιμο κλπ. Αν έχεις καουρες να κοιμασαι με μαξιλαρια στην πλατη ωστε με την βαρύτητα τα υγρα να πηγαίνουν κατω. 

Γεννησα 37 εβδομαδα, 2950 και 2700 κιλα. Δεν πηγαν θερμοκοιτίδα, μονο προληπτικά έμειναν 24 ωρες στην μονάδα για παρακολουθηση.

Είμαι ακόμα στο μαιευτήριο, απο χτες βραδυ σηκώνομαι με βοήθεια του συζύγου και παω πλεον τουαλέτα μονη μου. Εχει πονο σαν εντονη κράμπα περιοδου, με τραβηγμα σημειακα στην τομη και τσουξιμο που κ που αλλα βοηθανε πολυ τα παυσίπονα. 

Αααα μπράβο κ σε καλή εβδομάδα γέννησες κ είναι σε Πολύ καλό βάρος τα μωράκια σου! Πως νιώθεις; Τα έχεις στο δωμάτιο συνέχεια; 
μακαρι να μπορέσεις να θηλάσεις αν το θέλεις... 

καουρες από το δεύτερο μήνα έχω αν φάω το βράδυ φαγητό, τρώω μόνο φρούτα γιατί δεν παλεύονται! Εμένα νομίζω από 4ο σε 5ο έκανε το μπαμ η κοιλιά μου κ φανηκε.... τώρα έχω ανηφόρα! Ποσά κιλά πήρες; Έτρωγες τα πάντα;

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ said:

Αααα μπράβο κ σε καλή εβδομάδα γέννησες κ είναι σε Πολύ καλό βάρος τα μωράκια σου! Πως νιώθεις; Τα έχεις στο δωμάτιο συνέχεια; 
μακαρι να μπορέσεις να θηλάσεις αν το θέλεις... 

καουρες από το δεύτερο μήνα έχω αν φάω το βράδυ φαγητό, τρώω μόνο φρούτα γιατί δεν παλεύονται! Εμένα νομίζω από 4ο σε 5ο έκανε το μπαμ η κοιλιά μου κ φανηκε.... τώρα έχω ανηφόρα! Ποσά κιλά πήρες; Έτρωγες τα πάντα;

Νιωθω τοσο ευτυχισμένη.. δεν μπορω να το περιγραψω. Τα κοιταω κ πεθαινω οτι αυτα τα κουκλια είναι δικα μου. Θελω να τα χαζευω ολη την ωρα..

Απο χτες τα έχουμε στο δωμάτιο κανονικα, μονο βραδυ τα δώσαμε στις μαιες να ξεκουραστούμε λιγο και να εκμεταλλευτούμε την υποστήριξη εδω οσο αναρρωνω κι εγω. Φροντιζει 3 ο αντρουλης τωρα.. :oops:

Ιδανικα θα ήθελα με θηλαστρο καποιο καιρο οσο αντεξω να τους δωσω μητρικο εστω σε συνδυασμό με φόρμουλα. Αλλα το βλέπουμε, οπως παει.. η μητρότητα είναι μαγικη, δεν χρειάζεται πιεση και στεγανα. :wub:

Πηρα 14 κιλα ετρωγα 2ο τριμηνο κυρίως. Στο 1ο δεν ειχα ορεξη και στο 3ο εκανα διαβήτη κύησης οποτε με εβαλαν σε περιορισμο.

Οσο μπορείς να εισαι ηρεμη και με καλη ψυχολογία. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Νιωθω τοσο ευτυχισμένη.. δεν μπορω να το περιγραψω. Τα κοιταω κ πεθαινω οτι αυτα τα κουκλια είναι δικα μου. Θελω να τα χαζευω ολη την ωρα..

Απο χτες τα έχουμε στο δωμάτιο κανονικα, μονο βραδυ τα δώσαμε στις μαιες να ξεκουραστούμε λιγο και να εκμεταλλευτούμε την υποστήριξη εδω οσο αναρρωνω κι εγω. Φροντιζει 3 ο αντρουλης τωρα.. :oops:

Ιδανικα θα ήθελα με θηλαστρο καποιο καιρο οσο αντεξω να τους δωσω μητρικο εστω σε συνδυασμό με φόρμουλα. Αλλα οπως παει.. η μητρότητα είναι μαγικη, δεν χρειάζεται πιεση και στεγανα. :wub:

Πηρα 14 κιλα ετρωγα 2ο τριμηνο κυρίως. Στο 1ο δεν ειχα ορεξη και στο 3ο εκανα διαβήτη κύησης οποτε με εβαλαν σε περιορισμο.

Οσο μπορείς να εισαι ηρεμη και με καλη ψυχολογία. 

Απ ότι βλέπω από το sticker ένα αγόρι κ ένα κορίτσι! Αχ κ εγώ ανυπομονω να τα δω να τα πάρω στην αγκαλιά μου, φαντάζομαι τι ωραίο συναίσθημα.... 

δοκιμασες θήλαστρο; Πονάει; Ατιμος διαβήτης , είναι πολύ συχνό στις δίδυμες κυήσεις, εμένα μου τα έχει κόψει τα γλυκά από την αρχή αλλά από ότι έχω καταλάβει αν είναι να κανείς διαβητη θα κανείς.

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ said:

Απ ότι βλέπω από το sticker ένα αγόρι κ ένα κορίτσι! Αχ κ εγώ ανυπομονω να τα δω να τα πάρω στην αγκαλιά μου, φαντάζομαι τι ωραίο συναίσθημα.... 

δοκιμασες θήλαστρο; Πονάει; Ατιμος διαβήτης , είναι πολύ συχνό στις δίδυμες κυήσεις, εμένα μου τα έχει κόψει τα γλυκά από την αρχή αλλά από ότι έχω καταλάβει αν είναι να κανείς διαβητη θα κανείς.

 

Ναι, είναι ενα κι ενα. ♥️♥️ Δοκιμασα χτες πρώτη φορά το θηλαστρο, δεν ποναει απλα είναι χρονοβόρο... Θέλει υπομονη γενικως. Για τον διαβητη οπως τα λες, μην το σκέφτεσαι. Αν γίνει έγινε, δεν είναι τοσο τραγικό τελικα. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...