Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

SOS Κριτήρια επιλογής κέντρου/γιατρού υποβοηθούμενης ή εξωσωματικής γονιμοποίησης


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Καντι είπε:

Κανω αντιγραφή τα λεγόμενα μου γιατι δεν με αφήνει να το παραθέσω ως εχει

προκειται για δημοσίευση μου το 2017, σίγουρα εχω να προσθέσω κι αλλα , αλλα όχι τωρα που εχω μια ζαλάδα!

μετα απο επισκέψεις σε 13 γιατρους εχω πολλα να γράψω αλλα θα επανέρχομαι σιγά σιγά γιατι τόσα χρόνια που το παλεύω εχω σίγουρα ξεχάσει αρκετά.

 Γενική συμβουλή προς όλες τις κοπέλες ειναι οτι όταν βλέπουν καποια φάουλ απο τον γιατρο τους να μην τα ξεπερνάνε απλα, να ρωτάνε και να επιμένουν για ξεκάθαρες απαντήσεις. Δεν υπάρχει ντροπή. Ο γιατρός αποφασίζει, εσυ ακολουθείς αλλα οφείλει να σου αιτιολογεί τις επιλογές του.

 Παρένθεση  για μας οι επισκέψεις στους ουρολόγους ηταν χαοτικές, 4 επισκέψεις 4 εντελώς διαφορετικές απόψεις!!! Απο το να σε βάλω την επόμενη εβδομαδα χειρουργείο, στο με την εξωσωματική ολα τα προβλήματα λύνονται.

Καλη πρακτική: μόνο όταν κανεις κάποιες προσπαθειες εξωσωματικής  θα μπορέσεις να δεις τι πραγματικά μπορει να κανει το σπερμα που εχετε.

 

 Απαγορευτικά κριτήρια:

1. παρακαλάς να μιλήσεις με τον εμβρυολογο του κέντρου και ποτε δεν εμφανίζεται, γιατι εχει πολυ δουλειά;

2. Ο γιατρός  δίνει τεράστια δόση φαρμάκων σε σχέση με την προηγούμενη προσπαθεια που ειχες ανταπόκριση  και αρνείται να σε δει με υπέρηχο πριν την 8η μερα γιατι αυτή ειναι η τακτική τους.

3. Ειναι στο δημόσιο και χρηματίζεται.

4. Δεν γινεται μέθη ακόμα κι αν εχεις πολλα ωοθηλακια.

 

Κακή  πρακτική:

1. Ο γιατρός σου κανει μια εξέταση σε μενα έτυχε το prp απο ιστό περιοδου και σε ενήμερωσαν στο ταμείο για το κόστος (200ευρω), ποτε δεν ρωτήθηκα, μου δήλωσε μόνο οτι ήθελε να δει κατι και θα χρειαστεί να μου πάρει δείγμα.

2. Σε κόβει οπτικά ο γιατρός οτι εισαι μικρή, με καλές εξετασεις και κανένα πρόβλημα....Το οτι εχεις 1,5 χρόνο ελεύθερες επαφές και το οτι χρησιμοποιείς τεστ ωορρηξιας δεν του λένε τίποτα. Στην πραγματικότητα η ίδια η γυναίκα ξέρει ποσο προσπαθεί και ποσο εύκολα έρχονται όλες οι εγκυμοσύνες γύρω της! Αυτο που βιώνεις δεν ειναι άγχος ειναι υπογονιμότητα.

3. Ο γιατρός ξεφυλλίζει γρήγορα και αδιάφορα τον φάκελο σου και βγάζει και σου δίνει ενα έτοιμο χαρτάκι με πρωτόκολλο φαρμάκων που ειναι για όλες τις γυναίκες το ίδιο. (Απαγορευτικό καλύτερα κριτήριο )

4. Σου ζητάει να κανει διαγνωστική υστεροσκοπηση ενώ υπάρχει αποδεδειγμένα πολυποδας και ξέρεις οτι θα χρειαστεί και επεμβατική. (Επιπλεον χρηματα)

5. Ανέφερα σε ενα ραντεβού με γιατρο οτι στην πρώτη έμβρυομεταφορά ένας άλλος γιατρός δυσκολεύτηκε να βάλει τον καθετήρα και το πρώτο που πρότεινε ειναι να κάνουμε διάνοιξη τραχήλου, χωρις ο ίδιος να κανει μια δοκιμαστική.

6. Μικρός γιατρός σε ηλικία και ανερχόμενος χτίζει ονομα ζητώντας τις αμοιβές των μεγαλογιατρών.

7. Οι ορμονικές εξετασεις δεν επαναλαμβάνονται σε καθε προσπαθεια.

8. Αμφισβητεί ο γιατρός τι έκανε ο συνάδερφος του στο χειρουργείο και ζητά να ξαναρίξει και ο ίδιος μια ματια. Με νέο χειρουργείο. ( Μπορει και να εχει δίκιο , αλλα ο ασθενής χάνει την γη κάτω απο τα πόδια του.)

 

 Καλές πρακτικές:

1. Καθε φορα ο εξωςωματικος γιατρός σου ζητά να τροποποιήσεις και κατι πχ μερα έμβρυομεταφορας,τεχνητό - φυσικό κύκλο. Βγάζει φαρμακα, βάζει αλλα, πχ κορτιζονες ασπιρίνες κλπ. Δεν κανεις τα ίδια και τα ίδια μηπως και πιάσουν.

2. Παιρνει πλήρες ιστορικό και το καταγράφει, ξέρει ποτε και τι φαρμακα πήρες με τι ανταπόκριση στους συναδέλφους του.

3. Σου τηλεφωνεί και σου απαντάει τις απορίες σου.

4. Στην αποτυχία κανει αξιολόγηση και σου εκθέτει τι προτείνει για το μέλλον.

5. Αφήνει τις ειδικότητες να πάρουν το κομμάτι τους πάνω τους πχ αιματολόγος, ενδοκρινολόγος.

Αυτό με τις αλλαγές που γράφεις το θεωρώ ως το πιο σημαντικό.Ετσι πρόχειρα μέτρησα και εγώ ακριβώς 13 γυναικολόγους!!! Και μπορεί να ξέχασα κανενα

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Αυτό με τις αλλαγές που γράφεις το θεωρώ ως το πιο σημαντικό.Ετσι πρόχειρα μέτρησα και εγώ ακριβώς 13 γυναικολόγους!!! Και μπορεί να ξέχασα κανενα

Και απο τότε φαντάζομαι πηγα και σε κανα δυο ακομα. Ειναι απο το 2017 αυτα που εχω γράψει. Το πήρες το μειλ;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Κανω αντιγραφή τα λεγόμενα μου γιατι δεν με αφήνει να το παραθέσω ως εχει

προκειται για δημοσίευση μου το 2017, σίγουρα εχω να προσθέσω κι αλλα , αλλα όχι τωρα που εχω μια ζαλάδα!

μετα απο επισκέψεις σε 13 γιατρους εχω πολλα να γράψω αλλα θα επανέρχομαι σιγά σιγά γιατι τόσα χρόνια που το παλεύω εχω σίγουρα ξεχάσει αρκετά.

 Γενική συμβουλή προς όλες τις κοπέλες ειναι οτι όταν βλέπουν καποια φάουλ απο τον γιατρο τους να μην τα ξεπερνάνε απλα, να ρωτάνε και να επιμένουν για ξεκάθαρες απαντήσεις. Δεν υπάρχει ντροπή. Ο γιατρός αποφασίζει, εσυ ακολουθείς αλλα οφείλει να σου αιτιολογεί τις επιλογές του.

 Παρένθεση  για μας οι επισκέψεις στους ουρολόγους ηταν χαοτικές, 4 επισκέψεις 4 εντελώς διαφορετικές απόψεις!!! Απο το να σε βάλω την επόμενη εβδομαδα χειρουργείο, στο με την εξωσωματική ολα τα προβλήματα λύνονται.

Καλη πρακτική: μόνο όταν κανεις κάποιες προσπαθειες εξωσωματικής  θα μπορέσεις να δεις τι πραγματικά μπορει να κανει το σπερμα που εχετε.

 

 Απαγορευτικά κριτήρια:

1. παρακαλάς να μιλήσεις με τον εμβρυολογο του κέντρου και ποτε δεν εμφανίζεται, γιατι εχει πολυ δουλειά;

2. Ο γιατρός  δίνει τεράστια δόση φαρμάκων σε σχέση με την προηγούμενη προσπαθεια που ειχες ανταπόκριση  και αρνείται να σε δει με υπέρηχο πριν την 8η μερα γιατι αυτή ειναι η τακτική τους.

3. Ειναι στο δημόσιο και χρηματίζεται.

4. Δεν γινεται μέθη ακόμα κι αν εχεις πολλα ωοθηλακια.

 

Κακή  πρακτική:

1. Ο γιατρός σου κανει μια εξέταση σε μενα έτυχε το prp απο ιστό περιοδου και σε ενήμερωσαν στο ταμείο για το κόστος (200ευρω), ποτε δεν ρωτήθηκα, μου δήλωσε μόνο οτι ήθελε να δει κατι και θα χρειαστεί να μου πάρει δείγμα.

2. Σε κόβει οπτικά ο γιατρός οτι εισαι μικρή, με καλές εξετασεις και κανένα πρόβλημα....Το οτι εχεις 1,5 χρόνο ελεύθερες επαφές και το οτι χρησιμοποιείς τεστ ωορρηξιας δεν του λένε τίποτα. Στην πραγματικότητα η ίδια η γυναίκα ξέρει ποσο προσπαθεί και ποσο εύκολα έρχονται όλες οι εγκυμοσύνες γύρω της! Αυτο που βιώνεις δεν ειναι άγχος ειναι υπογονιμότητα.

3. Ο γιατρός ξεφυλλίζει γρήγορα και αδιάφορα τον φάκελο σου και βγάζει και σου δίνει ενα έτοιμο χαρτάκι με πρωτόκολλο φαρμάκων που ειναι για όλες τις γυναίκες το ίδιο. (Απαγορευτικό καλύτερα κριτήριο )

4. Σου ζητάει να κανει διαγνωστική υστεροσκοπηση ενώ υπάρχει αποδεδειγμένα πολυποδας και ξέρεις οτι θα χρειαστεί και επεμβατική. (Επιπλεον χρηματα)

5. Ανέφερα σε ενα ραντεβού με γιατρο οτι στην πρώτη έμβρυομεταφορά ένας άλλος γιατρός δυσκολεύτηκε να βάλει τον καθετήρα και το πρώτο που πρότεινε ειναι να κάνουμε διάνοιξη τραχήλου, χωρις ο ίδιος να κανει μια δοκιμαστική.

6. Μικρός γιατρός σε ηλικία και ανερχόμενος χτίζει ονομα ζητώντας τις αμοιβές των μεγαλογιατρών.

7. Οι ορμονικές εξετασεις δεν επαναλαμβάνονται σε καθε προσπαθεια.

8. Αμφισβητεί ο γιατρός τι έκανε ο συνάδερφος του στο χειρουργείο και ζητά να ξαναρίξει και ο ίδιος μια ματια. Με νέο χειρουργείο. ( Μπορει και να εχει δίκιο , αλλα ο ασθενής χάνει την γη κάτω απο τα πόδια του.)

 

 Καλές πρακτικές:

1. Καθε φορα ο εξωςωματικος γιατρός σου ζητά να τροποποιήσεις και κατι πχ μερα έμβρυομεταφορας,τεχνητό - φυσικό κύκλο. Βγάζει φαρμακα, βάζει αλλα, πχ κορτιζονες ασπιρίνες κλπ. Δεν κανεις τα ίδια και τα ίδια μηπως και πιάσουν.

2. Παιρνει πλήρες ιστορικό και το καταγράφει, ξέρει ποτε και τι φαρμακα πήρες με τι ανταπόκριση στους συναδέλφους του.

3. Σου τηλεφωνεί και σου απαντάει τις απορίες σου.

4. Στην αποτυχία κανει αξιολόγηση και σου εκθέτει τι προτείνει για το μέλλον.

5. Αφήνει τις ειδικότητες να πάρουν το κομμάτι τους πάνω τους πχ αιματολόγος, ενδοκρινολόγος.

Πόσο τυχερή στάθηκα που είχα καλό γυναικολόγο και με παρέπεμψε σε έναν ακόμη καλύτερο εξωσωματικο που έκανε ένα πρωτόκολλο βασισμένο πάνω μου και πέτυχα με την δεύτερη σπερματεγχυση, και περιμένω σε λίγες μέρες την κόρη μου!! Συμφωνώ με όλα όσα παρεθεσες και εύχομαι να σταματήσει αυτό το εμπόριο σύντομα και να ευαισθητοποιηθουν απέναντι στον πόνο χιλιάδων γυναικών που προσπαθούν για κάτι που για κάποιους είναι αυτονόητο και εύκολο. Ένα παιδί!!!!

  • Μου αρέσει 4

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Και απο τότε φαντάζομαι πηγα και σε κανα δυο ακομα. Ειναι απο το 2017 αυτα που εχω γράψει. Το πήρες το μειλ;

Ναι. Ευχαριστώ πολύ. Εγώ σήμερα πχ με τοστ μικρό μαύρο ψωμάκι, παριζα+κασέρι (ψημενο κακώς) με γκλουκοφας χωρίς ουτρο κπλ 137.Πολυ.

Just now, Καντι είπε:

Και απο τότε φαντάζομαι πηγα και σε κανα δυο ακομα. Ειναι απο το 2017 αυτα που εχω γράψει. Το πήρες το μειλ;

Μόλις θυμήθηκα άλλους 2!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ναι. Ευχαριστώ πολύ. Εγώ σήμερα πχ με τοστ μικρό μαύρο ψωμάκι, παριζα+κασέρι (ψημενο κακώς) με γκλουκοφας χωρίς ουτρο κπλ 137.Πολυ.

Μόλις θυμήθηκα άλλους 2!

Κοιτα το τοστ που τρώω εγω ειναι μαύρο - πολύσπορο , πάντα ψημένο με δυο φέτες μιλνερ απο 106 έως 116 φτάνει. Ευχαριστημένη ειμαι.... τι να στο ανέβασε τοςο;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Κοιτα το τοστ που τρώω εγω ειναι μαύρο - πολύσπορο , πάντα ψημένο με δυο φέτες μιλνερ απο 106 έως 116 φτάνει. Ευχαριστημένη ειμαι.... τι να στο ανέβασε τοςο;

Εγω παίρνω μαργαρίτα ολικής μαύρη γιατί τα ψωμιά τοστ  σαν τυποιημενα ψωμιά που είναι μάλλον θα είχαν γλυκαντικα και μου ανέβαζαν πολύ σάκχαρο. Τι ψωμί να πάρω επιτέλους? Αντε να παίρνω και ουτρο, σικλακιουρ.. Τώρα δεν ήταν κάσερι με λίγα λιπαρά, στις εμβρυομεταφορες τα προσέχω αυτά.. Αλλά πάλι δεν δικαιολογείται. Όλο προβλήματα είμαι.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious said:

Ναι. Ευχαριστώ πολύ. Εγώ σήμερα πχ με τοστ μικρό μαύρο ψωμάκι, παριζα+κασέρι (ψημενο κακώς) με γκλουκοφας χωρίς ουτρο κπλ 137.Πολυ.

Μόλις θυμήθηκα άλλους 2!

ωχ! φαντάσου τι ζάχαρο θα εχω εγω με τα ουτρο που παίρνω κ τρωω οτι να ναι. εν τω μεταξύ έπρεπε να είχα αυξήσει δόση απο την προηγούμενη βδομάδα κ δε το κανω. μου εχουν κάτσει ασχημα τα glucophage

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

ωχ! φαντάσου τι ζάχαρο θα εχω εγω με τα ουτρο που παίρνω κ τρωω οτι να ναι. εν τω μεταξύ έπρεπε να είχα αυξήσει δόση απο την προηγούμενη βδομάδα κ δε το κανω. μου εχουν κάτσει ασχημα τα glucophage

Αν περάσει η περίοδος προσαρμογής μετά δεν θα έχεις πρόβλημα. Πρόσεξε το. Οι έντονες  διακυμάνσεις στο σάκχαρο δημιουργούν προβλήματα στη μητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, anoulious said:

Αν περάσει η περίοδος προσαρμογής μετά δεν θα έχεις πρόβλημα. Πρόσεξε το. Οι έντονες  διακυμάνσεις στο σάκχαρο δημιουργούν προβλήματα στη μητρα

κ αυτο δημιουργεί προβλημα στη μήτρα;.... εεε δε μπορώ 

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω: μπορεί να δεχτεί ότι η εξωσωματική είναι ομαδική δουλειά και σε παραπέμπει στις σωστές άλλες ειδικότητες γιατρών( πχ αιματολογων ανοσολογων ενδοκρινολόγων ) και ακολουθεί τη συμβουλή τους.

Δε δίνει φαρμακευτική αγωγή που δεν ανήκει στο αντικείμενο του( πχ αντιπηκτικά) χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του ειδικού.

Σε παραπέμπει σε εξετάσεις εκείνος κι όχι παρακαλώντας τον εσύ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ προσπάθεια και δεν λειτουργεί η πρώτη " αναγνωριστική " .

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Moana said:

ωχ! φαντάσου τι ζάχαρο θα εχω εγω με τα ουτρο που παίρνω κ τρωω οτι να ναι. εν τω μεταξύ έπρεπε να είχα αυξήσει δόση απο την προηγούμενη βδομάδα κ δε το κανω. μου εχουν κάτσει ασχημα τα glucophage

λογικό τώρα με όσα παίρνεις πως να μη σου κάτσουν άσχημα και τα glucophage...

Αγχώθηκα με τη συζήτηση με το ζάχαρο, αγνοώ πολλά σε αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa said:

λογικό τώρα με όσα παίρνεις πως να μη σου κάτσουν άσχημα και τα glucophage...

Αγχώθηκα με τη συζήτηση με το ζάχαρο, αγνοώ πολλά σε αυτό το θέμα...

κ εγω ψιλό αγχώθηκα αλλα μόνο αγχώνομαι, δεν κανω κ τπτ αλλο. Κοιτα, η ενδοκρινολόγος εχει κ διατροφολόγο στο ιατρειο κ μου ειπε να τη δω για να μου βγάλει προγραμμα κ εγω το αμελησα γιατί κλασικά δε ξέρω που να προτοπαω πια, αλλα θα το δρομολογησω! Όταν πάντως δουλεύεις πολλεσ ώρες κ εχεις κ κοινωνική ζωή, εννοώ εξόδους για φαγητά, ποτα κ τετοια ειναι δύσκολο να κανεις διατροφή

Δεν επιτρέπεις σε γιούς, κόρες κ λοιπούς συγγενείς να σου κανουν τον υπέρηχο η οποιαδήποτε αλλη ιατρική πράξη αντί του μεγαλογιατρού, που εσύ  πληρώνεις αδρά, κ τους οποίους θέλει να εκπαιδεύσει σε βάρος σου. Έκατσα 2 φορές η ηλίθια κ το υπέστην αυτο!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana said:

κ εγω ψιλό αγχώθηκα αλλα μόνο αγχώνομαι, δεν κανω κ τπτ αλλο. Κοιτα, η ενδοκρινολόγος εχει κ διατροφολόγο στο ιατρειο κ μου ειπε να τη δω για να μου βγάλει προγραμμα κ εγω το αμελησα γιατί κλασικά δε ξέρω που να προτοπαω πια, αλλα θα το δρομολογησω! Όταν πάντως δουλεύεις πολλεσ ώρες κ εχεις κ κοινωνική ζωή, εννοώ εξόδους για φαγητά, ποτα κ τετοια ειναι δύσκολο να κανεις διατροφή

Έχεις δίκιο πολύ δύσκολο με κοινωνική ζωή... Ένα σκ τώρα που έκανα και ελάχιστα πράγματα κιόλας, φαγητό έξω γιατί γιόρταζε ο πατέρας μου και ένα απόγευμα καφέ με φίλες και να φαγητά γλυκά...Και τώρα βγαίνω ελάχιστα συγκριτικά με παλιά που να έβγαινα και πιο πολύ δηλαδή...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...