Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

πρίν από 54 λεπτά , Nektarinaki είπε:

Χαχαχαχα σίγουρα στην αρχή θα της φαίνεται κάπως εξωγήινο, αλλα με τον καιρό θα το συνηθίσει!!καλά είμαι εγώ,μια χαρά!ξεκινήσαμε και εμείς  προσπαθείες για το δεύτερο!τωρα είμαι στις γονιμες ημέρες!για να δούμε! η μπουμπου μεγαλώνει και αλωνίζει!χαχα βιωνει τωρα έντονα το άγχος αποχωρισμού και έχει προσκόλληση επάνω μου!βημα δεν μπορώ να κάνω!και θηλαζει σαν βρεφος! Φαντάζομαι πως θα κανει όταν θα είναι στην κορύφωση που είναι στους 18 μήνες χαχα σε 9 ημερες γίνεται 15 μηνων!πως περνάει ετσι ο καιρός όμως,ε;;μας έχει πάρει τα μυαλά ομως!είναι σκέτη λατρεία το λουλούδι μου!εσένα πως είναι το μπουμπούκι σου;;πως αντιδράει με την εγκυμοσύνη;;καταλαβαίνει κατι;;;

Πολύ ωραία που ξεκίνησατε για δεύτερο, μακάρι να σας έρθει γρήγορα. Και εμάς μας έχει πάρει τα μυαλά(ιδικά του μπαμπα) , πάνω κάτω είναι όλη μέρα . Δεν νομίζω ότι έχει καταλάβει κάτι με την εγκυμοσύνη. Είναι πολύ ζωηρη, όλο τρελά είναι. Ελπίζω το μωρό να  είναι ήσυχο, αλλιώς δεν ξέρω πως θα τις κανω καλά.


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 9/2/2021 at 3:50 ΜΜ, Nephele78 είπε:

Κοριτσια μου δεν εχω προλαβει να σας διαβασω.Ολα πηγανε τελεια!επισκληριδιος και καισαρικη βγηκανε πανευκολα τα μωρα ,το σαββατο 37+3 και θήλασα κατευθειαν (ενω με ράβανε κανα 30λεπτο δηλαδη) 2780 το αγορι κ 2960.καταλαβα τα παντα αλλα δε ποναγα..την επομενη μερα εξάντληση κ πονος αλλα ειπα να προσθέσουνε φαρμακα.σημερα γυριζουμε σπιτι και ειμαι πολυ καλυτερα.ειμαι τοσο ευγνώμων που δε το πιστεύω ακομα που εμεινα εγκυος που ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη και πηγανε και ολα καλά στη γεννα και με τα μωρα.δοξα τω θεω λεω καθε μερα..τα εχω χαμενα τελειως με τα μικρα..ευχομαι τα καλυτερα σε ολες!!

 

Νεφέλη μου να σου ζήσουν τα μωράκια σου. Γερά και καλοτυχα στη ζωουλα τους. 

On 11/2/2021 at 9:37 ΜΜ, Georgia Jo είπε:

Καλησπέρα κ από μένα κοριτσια μου τι κάνετε; Εμεις γυρίσαμε σπιτι το Σάββατο. Οτι και να πω ειναι λιγο. Η μπεμπα μας εχει τρελάνει με την καλη έννοια.. γενικά είναι συνεργασιμη και ξυπνά για φαγακι. Η αισθηση οταν την παιρνω αγκαλια και ασυναισθητα χαμογελαει με τρελαινει!Εγω απο την καισαρικη ειμαι μια χαρα! Κανω ολες τις δουλειες εκτος απ το να σηκωνω βαρη. Η μονη βοηθεια που θελω απ τον αντρα μου ειναι στο να την πλενω...απο Δευτερα ο συζυγος πρεπει να ανοιξει το μαγαζι. Η μητερα μου βρεθηκε θετικη στον κορονοιο και παρολο που περασαν 2 βδομαδες το τεστ ξαναβγηκε θετικο. Οποτε αναγκαστικα πρεπει να τα βγαλω περα μονη μου...να σας ρωτησω, εχετε και εσεις πονο και γουργουρητα στα εντερα; Εγω υποφερω εδω και 2 μερες. Λενε οτι επανερχονται τα οργανα στην θεση τους μετα την εγκυμοσυνη...

Καλημερα

Να σου ζησει

Εγώ δεν ξέρω να σου πω, η φίλη μου όμως που γέννησε πρόσφατα αυτό μου πε ότι κουνιούνται όλα μέσα κι είναι σα να έχεις ακόμη το μωρό κ σου τα σπρώχνει!! :x

11 ώρες πρίν, Joka είπε:

Γεννησα κι εγω κοριτσια.Σπασαμε ρεκορ νομιζω βάρους!

Μολις 2.040 γρ η μικρη,παρότι 39+3.

Εγω εχω βγει,εκεινη ειναι στη Μενν 3,(δεν την εχω ακουμπησει καν μια βδομαδα τωρα απ οταν γεννηθηκε,)μέχρι να παρει βαρος.

Δευτερα μαλλον βγαινει,καθως πρεπει να πιασει τα 2200 γρ.

Σπασαν τα νερα,αλλα.μετα απο 17 ωρες αναμονης δεν υπηρξε καμια προοδος οποτε την εφαγα την καισαρικουλα.Εχω ομως τη συνειδηση μου ησυχη,διοτι εγινε οτι καλυτερο μπορουσε να γινει.

Χαλάλι κι οι πονοι κι η αναμονή και όλα.

Το παιδι μου ηρθε οταν εκεινο ηταν ετοιμο,χωρις ραντεβου,ψευτικες προφασεις και βολικές ημερομηνίες.

Της πηγαινω γαλα εννοειται και σιτιζεται με το δικο μου αποκλειστικα.Καμια συζητηση για φορμουλες και ξενα κι ας ειναι λιποβαρης.Με το γαλατακι της μαμας θα θεριεψει!!

Κι εγω,στρατιωτης για χαρη της!Αντλω ανα 3ωρο.

Να μας ζησουν κοριτσια!!

Καλημερα

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου, γερο κ δυνατό και γρήγορα στην αγκαλίτσα σου! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας ! Επικρατεί ένα όμορφο χάος στο σπίτι και για αυτό άργησα να μπω ...είναι πολύ όμορφο συναίσθημα!! Το μόνο που με έχει παιδεψει λίγο είναι ο θηλασμός και στα 2 αλλά είναι υπέροχος Και αυτός!! Όποιες κοπέλες γέννησαν να τους ζήσουν! @Hope.2019 τέλεια νέα για το μωράκι σου όπως διάβασα! Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις σελίδες.. εύχομαι να είστε όλες πολύ καλά!!!

  • Μου αρέσει 6

5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Thia1985 είπε:

Νεφέλη μου να σου ζήσουν τα μωράκια σου. Γερά και καλοτυχα στη ζωουλα τους. 

Καλημερα

Να σου ζησει

Εγώ δεν ξέρω να σου πω, η φίλη μου όμως που γέννησε πρόσφατα αυτό μου πε ότι κουνιούνται όλα μέσα κι είναι σα να έχεις ακόμη το μωρό κ σου τα σπρώχνει!! :x

Καλημερα

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου, γερο κ δυνατό και γρήγορα στην αγκαλίτσα σου! 

Κοριτσι μου σ ευχαριστώ πολύ!Με ενα πονο κι εσυ εύχομαι!Κοντευει κι η σειρα σου!Ολα να πανε υπέροχα !!!

πρίν από 19 λεπτά , Efinikolaou είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας ! Επικρατεί ένα όμορφο χάος στο σπίτι και για αυτό άργησα να μπω ...είναι πολύ όμορφο συναίσθημα!! Το μόνο που με έχει παιδεψει λίγο είναι ο θηλασμός και στα 2 αλλά είναι υπέροχος Και αυτός!! Όποιες κοπέλες γέννησαν να τους ζήσουν! @Hope.2019 τέλεια νέα για το μωράκι σου όπως διάβασα! Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις σελίδες.. εύχομαι να είστε όλες πολύ καλά!!!

Συγχαρητήρια και σε σενα!

Γέμισε η ομαδα μας μωρακια!Τί ευτυχία!!!:x

11 ώρες πρίν, Nektarinaki είπε:

Κατ αρχάς να σου ζήσει το μοντελάκι σου!γερη και καλότυχη να είναι στη ζωή της!μόλις είδα ότι έκανες 17 ώρες να γεννήσεις,μου ξύπνησες αναμνήσεις!και εγώ 17 ώρες εκανα να γεννησω..πήγα 38+5 με πρόκληση(λόγω διαβήτη κυησης)με διαστολή 2 αλλα τραχηλο καθόλου μαλακό και σχεδόν 3 εκατοστά!!!απ τις 11 που μου βάλανε την πρόκληση το βράδυ,γεννησα την επομένη ημερα στις 8 το βράδυ εν τέλη με καισαρική!και έφαγα όλους αυτούς τους πόνους και έφτασα με το ζόρι 9 διαστολή και ομως δεν μπόρεσα να φτάσω 10 και να γεννησω!και επειδή ημουνα στο δημόσιο,επισκληριδιο μου κάνανε 3 το μεσημέρι ενώ οι πόνοι ξεκίνησαν απ τις 3 το προηγούμενο βράδυ!και μπήκα τελικα επειδή δεν άντεξα αλλο μετά από 17 ώρες ταλαιπωρίας όπως εσύ..μπηκα στις 7μιση για καισαρική και γεννησα στις 8.ουφ τα ειπα και ξέδωσα παλι!σημασία έχει να είναι καλά τα μωρακια μας!και πάλι να σου ζήσει και να πάτε σύντομα στο σπιτάκι σας!συγχαρητήρια που δίνεις μόνο το γαλατακι σου!δεν χρειάζεται κανένα άλλο γαλα!της μανούλας το γαλα είναι χρυσάφι!καλή αρχή σε αυτό το μαγικό ταξίδι της μητρότητας και στο επίσης μαγικό,υπέροχο ταξιδι του θηλασμού!

Μια απο τα ιδια κοριτσι!!!

Τις περισσοτερες ωρες δεν πονουσα,χαλαρη ημουν,με την επισκληριδιο.

Δεν αποζητώ μαζοχισμό!!:razz:

Τα ξεχνάς κατευθείαν ολα αυτα!

Σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου,περιμένουμε πώς και πώς να την παρουμε στο σπιτι.

Ξερω πως και το επομενο στάδιο με τοσο μικρο μωρακι θα ειναι πολυ απαιτητικό,σωματικα αλλα κυριως ψυχολογικα!

Το θεμα ειναι οτι δε θα εχω και βοηθεια,δυστυχως,η μητερα μου δε μπορει να βοηθησει,φροντίζει τον πατερα μου κι ο αντρας μου θα δουλεύει.Θα βοηθαει βεβαια οσο μπορει.

Να χαιρεσαι κι εσυ το παιδακι σου!!!:x

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Joka είπε:

Γεννησα κι εγω κοριτσια.Σπασαμε ρεκορ νομιζω βάρους!

Μολις 2.040 γρ η μικρη,παρότι 39+3.

Εγω εχω βγει,εκεινη ειναι στη Μενν 3,(δεν την εχω ακουμπησει καν μια βδομαδα τωρα απ οταν γεννηθηκε,)μέχρι να παρει βαρος.

Δευτερα μαλλον βγαινει,καθως πρεπει να πιασει τα 2200 γρ.

Σπασαν τα νερα,αλλα.μετα απο 17 ωρες αναμονης δεν υπηρξε καμια προοδος οποτε την εφαγα την καισαρικουλα.Εχω ομως τη συνειδηση μου ησυχη,διοτι εγινε οτι καλυτερο μπορουσε να γινει.

Χαλάλι κι οι πονοι κι η αναμονή και όλα.

Το παιδι μου ηρθε οταν εκεινο ηταν ετοιμο,χωρις ραντεβου,ψευτικες προφασεις και βολικές ημερομηνίες.

Της πηγαινω γαλα εννοειται και σιτιζεται με το δικο μου αποκλειστικα.Καμια συζητηση για φορμουλες και ξενα κι ας ειναι λιποβαρης.Με το γαλατακι της μαμας θα θεριεψει!!

Κι εγω,στρατιωτης για χαρη της!Αντλω ανα 3ωρο.

Να μας ζησουν κοριτσια!!

Αντε και λέγαμε που είσαι!!! Συγχαρητήρια να σου ζήσει!! Να είναι πάντα γερό και τυχερό!! 

15 ώρες πρίν, Ani!! είπε:

Αν έχεις πολύ λίγο ίκτερο λενε να βάζεις την κούνια στο παράθυρο να βλεπει το μωρακι σχετικά γυμνό ο ήλιος και πηγαίνεις στο νοσοκομείο συχνά για να του κάνουν εξετάσουλα και να δουν τις καινούργιες τιμές..αυτα στα του Δημοσιου παντα

Μαμαδες πια συγχαρητήρια καταρχήν σε ολες όσες γεννησαν!! Μια ερώτηση όσες μπορούν να απαντήσουν..  πως είναι όταν σπάνε τα νερα;;;;

Εμένα έσπασαν στο μαιευτήριο καθώς πάλευα με τις συσπασεις! Η αλήθεια είναι ότι το καταλαβαίνεις ειναι σαν κα κατουριεσαι πάνω σου κ φυσικά δεν μπορείς να τα κρατήσεις. 

15 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:
14 ώρες πρίν, Joka είπε:

Ο τράχηλος ηταν μαλακός αλλά κλειστός και η μικρη αργούσε παρα πολυ να κατέβει.

Συσπασεις ελαχιστες κι οταν μετα απο ωρες αναγκαστηκαμε να κανουμε προκληση απετυχε διοτι και πάλι δεν προχωραγε.

Ε δεν άντεξα αλλο κι εγω,απελπιστηκα.

Κι ετσι εφαγα την καισαρικουλα.

Κορίτσια είπαμε δεν έχει τελικά σημασία πως θα γίνει! Σημασία εχει που η καθε μια κάνει οτι καλύτερο μπορεί και φυσικά να γεννηθούν τα μωρά μας και να είναι καλά!! 

πρίν από 22 λεπτά , Joka είπε:

Κοριτσι μου σ ευχαριστώ πολύ!Με ενα πονο κι εσυ εύχομαι!Κοντευει κι η σειρα σου!Ολα να πανε υπέροχα !!!

Συγχαρητήρια και σε σενα!

Γέμισε η ομαδα μας μωρακια!Τί ευτυχία!!!:x

Μια απο τα ιδια κοριτσι!!!

Τις περισσοτερες ωρες δεν πονουσα,χαλαρη ημουν,με την επισκληριδιο.

Δεν αποζητώ μαζοχισμό!!:razz:

Τα ξεχνάς κατευθείαν ολα αυτα!

Σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου,περιμένουμε πώς και πώς να την παρουμε στο σπιτι.

Ξερω πως και το επομενο στάδιο με τοσο μικρο μωρακι θα ειναι πολυ απαιτητικό,σωματικα αλλα κυριως ψυχολογικα!

Το θεμα ειναι οτι δε θα εχω και βοηθεια,δυστυχως,η μητερα μου δε μπορει να βοηθησει,φροντίζει τον πατερα μου κι ο αντρας μου θα δουλεύει.Θα βοηθαει βεβαια οσο μπορει.

Να χαιρεσαι κι εσυ το παιδακι σου!!!:x

 

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό με την έλλειψη βοήθειας!! Εγω δυστυχώς δεν εχω κανένα δικο μου κοντα και ουτε ειχα καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και εξ αιτίας ενω πολύ σοβαρού θέματος η οικογένεια μου πέρα ότι περνάει πολύ δύσκολα δεν μπορεί να έρθει. Όμως είμαστε δυνατοί όπως κ εσείς και πίστεψε με όλα μπρουμε να τα αντιμετωπίσουμε γιατί το οφείλουμε στα παιδάκια μας. Στο λέω εγω που από την θηλάζω και παράλληλα κλαίω γιατί σκεφτόμαι πόσο δύσκολα περνάει η οικογένεια μου. Καλή δύναμη σε όλες της μαμάδες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 52 λεπτά , Joka είπε:

Κοριτσι μου σ ευχαριστώ πολύ!Με ενα πονο κι εσυ εύχομαι!Κοντευει κι η σειρα σου!Ολα να πανε υπέροχα !!!

Συγχαρητήρια και σε σενα!

Γέμισε η ομαδα μας μωρακια!Τί ευτυχία!!!:x

Μια απο τα ιδια κοριτσι!!!

Τις περισσοτερες ωρες δεν πονουσα,χαλαρη ημουν,με την επισκληριδιο.

Δεν αποζητώ μαζοχισμό!!:razz:

Τα ξεχνάς κατευθείαν ολα αυτα!

Σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου,περιμένουμε πώς και πώς να την παρουμε στο σπιτι.

Ξερω πως και το επομενο στάδιο με τοσο μικρο μωρακι θα ειναι πολυ απαιτητικό,σωματικα αλλα κυριως ψυχολογικα!

Το θεμα ειναι οτι δε θα εχω και βοηθεια,δυστυχως,η μητερα μου δε μπορει να βοηθησει,φροντίζει τον πατερα μου κι ο αντρας μου θα δουλεύει.Θα βοηθαει βεβαια οσο μπορει.

Να χαιρεσαι κι εσυ το παιδακι σου!!!:x

 

Θα τα καταφέρεις!! Ούτε κ εγώ έχω βοήθεια.. Μια ώρα την ημέρα βλέπω τον άντρα μου λόγω δουλειάς κ μετά το βράδυ που έρχεται έχω πέσει ξερή! Οι πρώτες μέρες είναι λίγο δύσκολες αλλά στο σπίτι θα βρείτε εύκολα τους ρυθμούς σας! 

Κορίτσια λυπάμαι πολύ που διαβάζω τόσο δυσάρεστες εμπειρίες από καισαρικές. Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη με λίγο πόνο και πολύ γρήγορη αποκατάσταση.. Όσες βέβαια κάνατε πρόκληση αρχικά καταλαβαίνω ότι ταλαιπωρηθηκατε πολύ!

  • Ευχαριστώ 1

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mari@nna είπε:

Αντε και λέγαμε που είσαι!!! Συγχαρητήρια να σου ζήσει!! Να είναι πάντα γερό και τυχερό!! 

Εμένα έσπασαν στο μαιευτήριο καθώς πάλευα με τις συσπασεις! Η αλήθεια είναι ότι το καταλαβαίνεις ειναι σαν κα κατουριεσαι πάνω σου κ φυσικά δεν μπορείς να τα κρατήσεις. 

Κορίτσια είπαμε δεν έχει τελικά σημασία πως θα γίνει! Σημασία εχει που η καθε μια κάνει οτι καλύτερο μπορεί και φυσικά να γεννηθούν τα μωρά μας και να είναι καλά!! 

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό με την έλλειψη βοήθειας!! Εγω δυστυχώς δεν εχω κανένα δικο μου κοντα και ουτε ειχα καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και εξ αιτίας ενω πολύ σοβαρού θέματος η οικογένεια μου πέρα ότι περνάει πολύ δύσκολα δεν μπορεί να έρθει. Όμως είμαστε δυνατοί όπως κ εσείς και πίστεψε με όλα μπρουμε να τα αντιμετωπίσουμε γιατί το οφείλουμε στα παιδάκια μας. Στο λέω εγω που από την θηλάζω και παράλληλα κλαίω γιατί σκεφτόμαι πόσο δύσκολα περνάει η οικογένεια μου. Καλή δύναμη σε όλες της μαμάδες

Αχ Εντάξει ευχαριστώ ρωτάω γιατι στην πρώτη γεννα μ δεν σπάσανε ποτε οποτε ν δω τωρα τι με περιμένει στις 37 εβδομάδες..κ εννοείται δεν εχει σημασια πως θα γεννησουμε! Καλα να είμαστε μονο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Joka said:

Γεννησα κι εγω κοριτσια.Σπασαμε ρεκορ νομιζω βάρους!

Μολις 2.040 γρ η μικρη,παρότι 39+3.

Εγω εχω βγει,εκεινη ειναι στη Μενν 3,(δεν την εχω ακουμπησει καν μια βδομαδα τωρα απ οταν γεννηθηκε,)μέχρι να παρει βαρος.

Δευτερα μαλλον βγαινει,καθως πρεπει να πιασει τα 2200 γρ.

Σπασαν τα νερα,αλλα.μετα απο 17 ωρες αναμονης δεν υπηρξε καμια προοδος οποτε την εφαγα την καισαρικουλα.Εχω ομως τη συνειδηση μου ησυχη,διοτι εγινε οτι καλυτερο μπορουσε να γινει.

Χαλάλι κι οι πονοι κι η αναμονή και όλα.

Το παιδι μου ηρθε οταν εκεινο ηταν ετοιμο,χωρις ραντεβου,ψευτικες προφασεις και βολικές ημερομηνίες.

Της πηγαινω γαλα εννοειται και σιτιζεται με το δικο μου αποκλειστικα.Καμια συζητηση για φορμουλες και ξενα κι ας ειναι λιποβαρης.Με το γαλατακι της μαμας θα θεριεψει!!

Κι εγω,στρατιωτης για χαρη της!Αντλω ανα 3ωρο.

Να μας ζησουν κοριτσια!!

Να σας ζήσει η κορούλα!!! Γερή και καλότυχη να ναι πάντα!!! Όλα θα πάνε καλά!!! Καλές αγκαλιές!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Katerina 11 είπε:

Θα τα καταφέρεις!! Ούτε κ εγώ έχω βοήθεια.. Μια ώρα την ημέρα βλέπω τον άντρα μου λόγω δουλειάς κ μετά το βράδυ που έρχεται έχω πέσει ξερή! Οι πρώτες μέρες είναι λίγο δύσκολες αλλά στο σπίτι θα βρείτε εύκολα τους ρυθμούς σας! 

Κορίτσια λυπάμαι πολύ που διαβάζω τόσο δυσάρεστες εμπειρίες από καισαρικές. Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη με λίγο πόνο και πολύ γρήγορη αποκατάσταση.. Όσες βέβαια κάνατε πρόκληση αρχικά καταλαβαίνω ότι ταλαιπωρηθηκατε πολύ!

@Joka  @Katerina 11 καλησπέρα κορίτσια μου. Τι κάνετε; Πάνω σε αυτό που λέτε για την βοήθεια, και γω υπολόγιζα στην μητέρα μου αλλά βρέθηκε θετική στον κορονοιο και δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει. Η πρώτη νύχτα ήταν δύσκολη ομολογώ, ήμουν σαν χαμένη με τον άντρα μου. Όμως ο Θεός μου έδωσε δύναμη και μου δίνει και σηκώθηκα αμέσως από την καισαρική και κάνω τα πάντα μόνη μου και με μεγάλη ευκολία. Βέβαια βοηθάει και ο σύζυγος όσο μπορεί αλλά από Δευτέρα πάει στην δουλειά και θα είμαι μόνη τελείως. Πιστέψτε με όμως όταν αντικρίζω τα ματάκια της μπέμπας μου παίρνω δύναμη και τα καταφέρνω μια χαρά!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου είναι δύσκολη η αρχή ... για πολλούς λόγους .. αλλά είναι μόνο η αρχή. Αυτό προσπαθω να πω και στον εαυτό μου αφού οι τελευταίες μέρες είναι πολύ δύσκολες. Σήμερα τη μισή μέρα κλαίω... και όλη μέρα κάποιο μωρό κλαίει.. ή το ένα ή το άλλο .. η Μπέμπα υποφέρει από κολικούς και μας έχει γονατίσει. Μάλλον περνάνε και κάποιο άλμα και τρώνε συνέχεια χωρίς πρόγραμμα και λογική ..

και είναι και όλη αυτή η κλεισούρα που με έχει επηρεάσει πολύ ψυχολογικά. 

Ξερω όμως ότι θα περάσουν όλα αυτά και προσπαθω να κάνω υπομονή και κουράγιο ... που θα πάει ... :) 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Αχ κορίτσια μου είναι δύσκολη η αρχή ... για πολλούς λόγους .. αλλά είναι μόνο η αρχή. Αυτό προσπαθω να πω και στον εαυτό μου αφού οι τελευταίες μέρες είναι πολύ δύσκολες. Σήμερα τη μισή μέρα κλαίω... και όλη μέρα κάποιο μωρό κλαίει.. ή το ένα ή το άλλο .. η Μπέμπα υποφέρει από κολικούς και μας έχει γονατίσει. Μάλλον περνάνε και κάποιο άλμα και τρώνε συνέχεια χωρίς πρόγραμμα και λογική ..

και είναι και όλη αυτή η κλεισούρα που με έχει επηρεάσει πολύ ψυχολογικά. 

Ξερω όμως ότι θα περάσουν όλα αυτά και προσπαθω να κάνω υπομονή και κουράγιο ... που θα πάει ... :) 

Υπομονή και κουράγιο! Εσύ είσαι διπλά μαχητρια γιατί το ζεις επι δύο!! Κάθε μέρα πρέπει να δίνεις πολλά μπράβο στο εαυτό σου κ στα μικρά σου... Και αν κάποιες φορές λυγίζεις εσύ επι δύο παλι θα βρίσκεις την δύναμη να σηκώνεσαι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Για σας να κορίτσια μου! Σας παρακαλώ βοηθήστε με άμα ξέρετε γιατί έχω πελαγωσει με τον θηλασμό. Όσες θηλάζετε πείτε μου τα ακούτε συνέχεια όσο τρώνε να καταπίνουν. Εγώ τον βλέπω κάνει την θηλαστική κίνηση βλέπω και από κάτω το πιγουνακι να κινείται αλλά λίγο ακούω την κατάποση και πιο πολύ όχι. Τι λέτε; Έχω και θηλές σιλικόνης γιατί η μία θηλη είναι επίπεδη η δεύτερη έφτιαξε και τρώει απευθείας το μωρό. Κάνω δοκιμή να την βάλω να δω αν μαζεύει τίποτα και αν και δεν ακούω κατάποση όταν τον βγάζω βλέπω γάλα στη θήκη σιλικόνης. Δεν ξέρω τι γίνεται και πόσο τρώει και έχω αγχωθεί γιατί βγήκαμε από την ΜΕΝΝ 7 ημερών και 9 ημερών πήγαμε παιδίατρο και δεν είχε πάρει βάρος. Τώρα δεν ξέρω αν έχει πάρει βέβαια είναι 13 ημερών. Θα πρέπει όμως να είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης. Εγώ επίσης να σας πω από έκοψα τα γαλακτοκομικά γιατί το μωρό εμφάνισε αλλεργία.

 

 

 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Hope.2019 said:

Για σας να κορίτσια μου! Σας παρακαλώ βοηθήστε με άμα ξέρετε γιατί έχω πελαγωσει με τον θηλασμό. Όσες θηλάζετε πείτε μου τα ακούτε συνέχεια όσο τρώνε να καταπίνουν. Εγώ τον βλέπω κάνει την θηλαστική κίνηση βλέπω και από κάτω το πιγουνακι να κινείται αλλά λίγο ακούω την κατάποση και πιο πολύ όχι. Τι λέτε; Έχω και θηλές σιλικόνης γιατί η μία θηλη είναι επίπεδη η δεύτερη έφτιαξε και τρώει απευθείας το μωρό. Κάνω δοκιμή να την βάλω να δω αν μαζεύει τίποτα και αν και δεν ακούω κατάποση όταν τον βγάζω βλέπω γάλα στη θήκη σιλικόνης. Δεν ξέρω τι γίνεται και πόσο τρώει και έχω αγχωθεί γιατί βγήκαμε από την ΜΕΝΝ 7 ημερών και 9 ημερών πήγαμε παιδίατρο και δεν είχε πάρει βάρος. Τώρα δεν ξέρω αν έχει πάρει βέβαια είναι 13 ημερών. Θα πρέπει όμως να είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης. Εγώ επίσης να σας πω από έκοψα τα γαλακτοκομικά γιατί το μωρό εμφάνισε αλλεργία.

 

 

 

Είναι καλό που έχει η θηλή μέσα γάλα .. σίγουρα τραβάει αλλά και πάλι σίγουρα  όχι όλη την ώρα. Είναι αναπόφευκτο να κάνουν και πιπίλα το στήθος. Σπίτι δεν έχεις ζυγαριά ; Μόνο ζυγίζοντας το μωρό θα δεις οτι τρώει ικανοποιητικά όταν θηλάζεις αποκλειστικά. Αν παίρνει βάρος τότε μια χαρά.
Επισης ποσες πάνες βρέχει μέσα στην ημέρα ; Και από εκεί θα δεις ότι τρώει. Νομίζω πρέπει πριν κάθε γεύμα που το αλλάζεις να έχει μια καλά βρεγμένη πάνα . Δηλαδή γύρω στις 8 πάνες την ημέρα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hope.2019 είπε:

Για σας να κορίτσια μου! Σας παρακαλώ βοηθήστε με άμα ξέρετε γιατί έχω πελαγωσει με τον θηλασμό. Όσες θηλάζετε πείτε μου τα ακούτε συνέχεια όσο τρώνε να καταπίνουν. Εγώ τον βλέπω κάνει την θηλαστική κίνηση βλέπω και από κάτω το πιγουνακι να κινείται αλλά λίγο ακούω την κατάποση και πιο πολύ όχι. Τι λέτε; Έχω και θηλές σιλικόνης γιατί η μία θηλη είναι επίπεδη η δεύτερη έφτιαξε και τρώει απευθείας το μωρό. Κάνω δοκιμή να την βάλω να δω αν μαζεύει τίποτα και αν και δεν ακούω κατάποση όταν τον βγάζω βλέπω γάλα στη θήκη σιλικόνης. Δεν ξέρω τι γίνεται και πόσο τρώει και έχω αγχωθεί γιατί βγήκαμε από την ΜΕΝΝ 7 ημερών και 9 ημερών πήγαμε παιδίατρο και δεν είχε πάρει βάρος. Τώρα δεν ξέρω αν έχει πάρει βέβαια είναι 13 ημερών. Θα πρέπει όμως να είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης. Εγώ επίσης να σας πω από έκοψα τα γαλακτοκομικά γιατί το μωρό εμφάνισε αλλεργία.

 

 

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις μια ζυγαριά ή να δανειστείς απο κάποιον γνωστό κυρίως για να μην αμφιβάλεις διαρκώς. Εμένα είναι 7 ημερών και εννοείται οτι κάποιες ωρες από τις πολλές που είναι στο στήθος κοιμάται. Την κατάποση δεν την ακούω πάντα αλλα κυρίως οταν τρώει λαίμαργα. Μπορείς ομως πέρα απο το πιγούνι να τσεκάρεις και το λαιμό αν κουνιέται.. Επίσης βαζεται το στο στήθος όσο πιο πολύ μπορείς σιγά σιγά θα αρχίσεις να νοιώθεις ποτέ τρώει κ πότε όχι. Καλη δύναμη 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Για σας να κορίτσια μου! Σας παρακαλώ βοηθήστε με άμα ξέρετε γιατί έχω πελαγωσει με τον θηλασμό. Όσες θηλάζετε πείτε μου τα ακούτε συνέχεια όσο τρώνε να καταπίνουν. Εγώ τον βλέπω κάνει την θηλαστική κίνηση βλέπω και από κάτω το πιγουνακι να κινείται αλλά λίγο ακούω την κατάποση και πιο πολύ όχι. Τι λέτε; Έχω και θηλές σιλικόνης γιατί η μία θηλη είναι επίπεδη η δεύτερη έφτιαξε και τρώει απευθείας το μωρό. Κάνω δοκιμή να την βάλω να δω αν μαζεύει τίποτα και αν και δεν ακούω κατάποση όταν τον βγάζω βλέπω γάλα στη θήκη σιλικόνης. Δεν ξέρω τι γίνεται και πόσο τρώει και έχω αγχωθεί γιατί βγήκαμε από την ΜΕΝΝ 7 ημερών και 9 ημερών πήγαμε παιδίατρο και δεν είχε πάρει βάρος. Τώρα δεν ξέρω αν έχει πάρει βέβαια είναι 13 ημερών. Θα πρέπει όμως να είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης. Εγώ επίσης να σας πω από έκοψα τα γαλακτοκομικά γιατί το μωρό εμφάνισε αλλεργία.

 

 

 

Α. Πρέπει να μετρας πάνες βρεγμένες. 

Β. Καλο είναι να βρεις μια ζυγαριά κ ζύγισμα ανά εβδομάδα τωρα στην αρχή. 

Γ. Τσέκαρε χαλινο (σος αυτό, είχε ο τρίτος μου κ έπρεπε να πάω σε ειδικό να τον κόψουμε, οι άλλοι έλεγαν όχι!) 

Δ. Η αποχή από γαλακτοκομικα έχει παγίδες.. Δυστυχως. Δεν σημαίνει κόβω γάλα γιαούρτι τυρί μόνο.. Κόβεις μαχαίρι οτιδήποτε έχει ακόμα κ ίχνη, μοσχάρι, σόγια, ζώα που τρώνε σόγια (όπως πχ χοιρινό, ψάξε ελευθέρας βοσκης), κότες συμβατικές (ταιζονται με σκόνη γάλακτος... Ναι..), αντί ξύδι προτιμάς μηλοξυδο κλπ. 

Στα λέω γιατί πέρασα το λούκι αυτό 2.5 χρόνια... Ότι άλλο μπορώ χαρά μου να βοηθάω 

  • Μου αρέσει 1

mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...