Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

19 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια εσείς που γεννησατε πως ειστε από κιλά? Ισχύει αυτό που λένε ότι με το θηλασμό χάνεις πιο εύκολα? 

Μπαίνω σφήνα στο θέμα. Καταρχήν με το καλό σε όλες. 

Είναι μύθος, πιστεύω ότι είναι ορμονικο το θέμα των κιλών. Τον γιο μου τον έκανα στα 21, θήλαζα και σε 2 εβδομάδες είχα χάσει 13 από τα 20 κιλά που είχα πάρει. Δεν πρόσεχα, ίσα ίσα. 

Στην κορη μου που την έκανα στα 23, θήλαζα πάλι, πάλι 20 κιλά πήρα αλλά παρόλο που πρόσεχα, έκανα διατροφή, έκανα γυμναστική και στις 40 μέρες είχα χασει το πολύ 5 κιλά.

Δε θέλει άγχος, μόνο αυτό. Θέλει υπομονή, μπορεί να σού πάρει και ένα χρόνο για να τα χάσεις, όμως θα τα χάσεις κάποια στιγμή. Συγκεκριμένα στους 10 μήνες μού είχαν μείνει 5 κιλά. Δεν πρόλαβα να τα χάσω όλα γιατί έμεινα πάλι έγκυος. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια εσείς που γεννησατε πως ειστε από κιλά? Ισχύει αυτό που λένε ότι με το θηλασμό χάνεις πιο εύκολα? 

Εγω ειχα παρει 11 με 12 και 15 μερες μετα μου εμειναν τα 2! Τρωω κανονικα οτι ετρωγα,  βέβαια πολλες λενε με τον θηλασμο πεινανε πιο πολυ,  εγω το πολυ πολυ με το βραδινο ξενυχτι να πεινασω,  εχω φτιαξει μπαρες κ τσιμπαω μια μπουκιτσα ή αμυγδαλακια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια εσείς που γεννησατε πως ειστε από κιλά? Ισχύει αυτό που λένε ότι με το θηλασμό χάνεις πιο εύκολα? 

Εγω γεννησα 3/2 και ημουν 73 κιλα και ζυγιστηκα χθες και ειμαι 66 κιλα. Τρωω κανονικα και δεν θηλαζω. Βεβαια εχω μειωσει τα γευματα γιατι δεν προλαβαινω απ την κουραση. Η κοιλιά μου εχει σχεδον επανέλθει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Κορίτσια απο καισαρικη, η τομη σας πως ειναι;;; 

Μια χαρα...εβγαλα την γαζα το Σαββατο. Ποναω ελαχιστα. Δεν εχω ομως αιμα πλεον...ειχα λιγο για καμια βδομαδα. Βέβαια δεν σηκωνω βαρη αλλα κανω ολες τις δουλειες παντα με προσοχη ομως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Paris.33 είπε:

Κορίτσια απο καισαρικη, η τομη σας πως ειναι;;; 

Από την Τρίτη μετά έβγαλα την γάζα.. Κάνω μπάνιο κανονικά και απλά την σκουπιζω με ξεχωριστή πετσετουλα και βάζω μπεταντιν.. Μου φαίνεται ότι είναι πολύ καλά.. Το θέμα είναι τι γίνεται μέσα.. 

Πονάω πολύ όταν πάω τουαλέτα.. Αλλιώς σε γενικές γραμμές πονάω μόνο στα 2 άκρα τις τομής και αυτό εσωτερικά, περπατάω και κάνω και τις δουλειές μου χωρίς να σηκώνω βάρος εννοείτε.. Κοιμάμαι στο πλάι πλέον, και σηκώνομαι μέρα με την μέρα και πιο εύκολα από το κρεβάτι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Απο πονο κ εγω καλα,  νομιζω μ γυρισε μια τριχουλα προς τα μεσα, αλλου ειναι πιο κόκκινη αλλου καλύτερα ..  Δεν ξερω δεν μπορώ να δω και καλα

Καθρεπτακι η βάλε τον άντρα σου.. Εμενα θα με δει ο γιατρός μου σε 2 μέρες να δει πως πάει η τομή και θα μου κάνει και υπέρηχο 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Paris.33 είπε:

Κορίτσια απο καισαρικη, η τομη σας πως ειναι;;; 

Μια χαρά και μένα γέννησα 1/2 βέβαια! Η τομή δεν με ενοχλεί καθόλου και δεν φαίνεται και πολύ είναι χαμηλά και είναι αρκετά μπεζ. Ακόμα έχω αίμα εγώ ,μου είπαν μέχρι 40 μέρες μπορεί να έχω τα λοχεια.

Just now, Joka είπε:

Κοριτσια σε ποσες μερες σας ειπαν να βγαλετε τη γαζα?

Εμένα μου κάνανε αλλαγές στο μαιευτήριο και εντελώς τη γάζα την έβγαλα στις 10  μέρες από την καισαρική.

Κορίτσια όπως σας είπα έχω ακόμα αίμα άλλοτε λίγο άλλοτε πιο πολύ. Γέννησα 1/2 είναι φυσιολογικό λέτε; Δεν θα έπρεπε να έχει αλλάξει η σύσταση μετά από τόσες μέρες,προς το καφέ ας πούμε; Μου είχε πει η μαία ότι θα έχω μία λίγο μια περισσότερο για 40 μέρες. 

Εσείς πώς είστε από αίμα;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Hope.2019 είπε:

Μια χαρά και μένα γέννησα 1/2 βέβαια! Η τομή δεν με ενοχλεί καθόλου και δεν φαίνεται και πολύ είναι χαμηλά και είναι αρκετά μπεζ. Ακόμα έχω αίμα εγώ ,μου είπαν μέχρι 40 μέρες μπορεί να έχω τα λοχεια.

Εμένα μου κάνανε αλλαγές στο μαιευτήριο και εντελώς τη γάζα την έβγαλα στις 10  μέρες από την καισαρική.

Κορίτσια όπως σας είπα έχω ακόμα αίμα άλλοτε λίγο άλλοτε πιο πολύ. Γέννησα 1/2 είναι φυσιολογικό λέτε; Δεν θα έπρεπε να έχει αλλάξει η σύσταση μετά από τόσες μέρες,προς το καφέ ας πούμε; Μου είχε πει η μαία ότι θα έχω μία λίγο μια περισσότερο για 40 μέρες. 

Εσείς πώς είστε από αίμα;

Κ εγω 1/2 γεννησα κ εχω αιματακι..  Αλλαζω σερβιετα μονο κ μονο για καθαριότητα δεν γεμίζει, αλλα ειναι κοκκινο ακομη. 

Just now, Joka είπε:

Κοριτσια σε ποσες μερες σας ειπαν να βγαλετε τη γαζα?

Γεννησα Δευτέρα και την εβγαλα την επόμενη Δευτέρα! Οσο ημουν στο μαιευτήριο μου την αλλαζαν εκεί! 

Το μωρακι σας πως ειναι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Κ εγω 1/2 γεννησα κ εχω αιματακι..  Αλλαζω σερβιετα μονο κ μονο για καθαριότητα δεν γεμίζει, αλλα ειναι κοκκινο ακομη. 

Γεννησα Δευτέρα και την εβγαλα την επόμενη Δευτέρα! Οσο ημουν στο μαιευτήριο μου την αλλαζαν εκεί! 

Το μωρακι σας πως ειναι; 

Α ωραία γιατί διαβάζω στο ίντερνετ ότι μετά  τις δέκα μέρες πρέπει να σταματήσει και αγχώθηκα. Και έχει και μια μυρωδιά εδώ και λίγες μέρες σαν περίοδος. Είναι σκούρο κόκκινο το αίμα. Θα ρωτήσω και την μαία γιατί αγχώθηκα με αυτό που διάβασα 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η τομή τώρα είναι μια κόκκινη γραμμή.. Μου είπε ο γιατρός θα γίνει ροζ και σιγά σιγά άσπρη. Δεν έχω καθόλου πόνο στην τομή. Από τη δεύτερη μέρα μου έβαλαν αδιάβροχη γάζα και έκανα μπάνιο κανονικά. Τη γαζα την έβγαλα εντελώς μετά από 10 μέρες. Αίμα έχω ακόμη 20 μέρες μετά..! 

Just now, Hope.2019 είπε:

Α ωραία γιατί διαβάζω στο ίντερνετ ότι μετά  τις δέκα μέρες πρέπει να σταματήσει και αγχώθηκα. Και έχει και μια μυρωδιά εδώ και λίγες μέρες σαν περίοδος. Είναι σκούρο κόκκινο το αίμα. Θα ρωτήσω και την μαία γιατί αγχώθηκα με αυτό που διάβασα 

Η ποσότητα θα αυξομειώνεται και σταδιακά μέσα σε 40 μέρες το χρώμα θα γίνει πιο ανοιχτό μέχρι που θα γίνει υποκίτρινο κ θα σταματήσει!

Είχαμε τον πρώτο κολικό πριν λίγο και τη λυπήθηκε η ψυχή μου.. Έκλαιγε αυτή έκλαιγα κ εγώ! Μετά από 1,5 ώρα της πέρασε και κοιμήθηκε. 


Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Εμένα η τομή τώρα είναι μια κόκκινη γραμμή.. Μου είπε ο γιατρός θα γίνει ροζ και σιγά σιγά άσπρη. Δεν έχω καθόλου πόνο στην τομή. Από τη δεύτερη μέρα μου έβαλαν αδιάβροχη γάζα και έκανα μπάνιο κανονικά. Τη γαζα την έβγαλα εντελώς μετά από 10 μέρες. Αίμα έχω ακόμη 20 μέρες μετά..! 

Η ποσότητα θα αυξομειώνεται και σταδιακά μέσα σε 40 μέρες το χρώμα θα γίνει πιο ανοιχτό μέχρι που θα γίνει υποκίτρινο κ θα σταματήσει!

Είχαμε τον πρώτο κολικό πριν λίγο και τη λυπήθηκε η ψυχή μου.. Έκλαιγε αυτή έκλαιγα κ εγώ! Μετά από 1,5 ώρα της πέρασε και κοιμήθηκε. 

Έχει καθόλου μυρωδιά περιόδου κορίτσι μου εσένα;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Κοριτσια σε ποσες μερες σας ειπαν να βγαλετε τη γαζα?

Εμένα μου την άλλαξαν στο νοσοκομείο 2 μέρες και από την Τρίτη μέρα την έβγαλα και έκανα κανονικά μπάνιο απλά βάζω μπετάντιν μετά από κάθε μπάνιο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...