Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Paris.33 είπε:

Αχ βρε κοριτσι μ σε νιωθω,  και εγω 39η γεννησα με προγραμματισμενη καισαρική, γιατι δεν ειχε γυρισει η μπεμπα, η οποια τελικα ειχε διπλή περιτυλιξη ομφαλιου λωρου στο λαιμο και πραγματικά δεν το μετανιωνω..  Για κομπους και τα σχετικα μην το σκέφτεσαι ειναι σπανιο περιστατικο να συμβει κάτι ασχημο. Ο γιατρος σου τι προτείνει; 

Ο γιατρός μου λέει να πάμε για προκληση όταν κλείσω την 40 ή πιο νωρίς αν με αγχώσει κάτι ή παρατηρήσω μειωμένη κίνηση του μωρού.. Και μένα έχει λάθος θέση, κοιτάει προς την κοιλιά μου αντί να κοιτάει προς την πλάτη μου και λέει υπάρχει ένα 10% να πάμε με καισαρική αν δεν γυρίσει.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , Ρια new mum είπε:

Ο γιατρός μου λέει να πάμε για προκληση όταν κλείσω την 40 ή πιο νωρίς αν με αγχώσει κάτι ή παρατηρήσω μειωμένη κίνηση του μωρού.. Και μένα έχει λάθος θέση, κοιτάει προς την κοιλιά μου αντί να κοιτάει προς την πλάτη μου και λέει υπάρχει ένα 10% να πάμε με καισαρική αν δεν γυρίσει.. 

Πλησιαζει ο καιρος δηλαδη! Και εγω ηθελα να γεννησω οταν ηθελε η μπεμπα, το μονο που με παρηγορει ειναι οτι τη μερα πριν γεννησω ενιωθα την κοιλια μου βαρια,  το μωρο να κάνει σαν τρελο και το βραδυ ξεκινησαν συστηματικά συσπασεις.. Οποτε ίσως ετυχε να ηταν αυτή η κατάλληλη στιγμή τελικα:x

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Πλησιαζει ο καιρος δηλαδη! Και εγω ηθελα να γεννησω οταν ηθελε η μπεμπα, το μονο που με παρηγορει ειναι οτι τη μερα πριν γεννησω ενιωθα την κοιλια μου βαρια,  το μωρο να κάνει σαν τρελο και το βραδυ ξεκινησαν συστηματικά συσπασεις.. Οποτε ίσως ετυχε να ηταν αυτή η κατάλληλη στιγμή τελικα:x

Ναι το πολύ 1 βδομάδα έμεινε... Άντε να δούμε.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Ρια new mum είπε:

Ναι το πολύ 1 βδομάδα έμεινε... Άντε να δούμε.. 

Παντως σε μια βδομάδα γίνονται και θαύματα ποτε δεν ξέρεις..  απο κιλα πως είναι το μωρουλι σου; 

Εγω θα κρατήσω το θετικό της περίπτωσης σου πως καταφερε Σνάιντερ φτάσεις έως 40 σχεδόν εβδομάδες.. παρόλο που καταλαβαίνω την ανησυχία σου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Ani!! είπε:

Παντως σε μια βδομάδα γίνονται και θαύματα ποτε δεν ξέρεις..  απο κιλα πως είναι το μωρουλι σου; 

Εγω θα κρατήσω το θετικό της περίπτωσης σου πως καταφερε Σνάιντερ φτάσεις έως 40 σχεδόν εβδομάδες.. παρόλο που καταλαβαίνω την ανησυχία σου

Από κιλά φτάσαμε τα 3,5 είναι έτοιμος! Ναι δεν το συζητάω από το να έβγαινε πρόωρα καλύτερα έτσι, ούτε εμείς δεν ξέρουμε τι θέλουμε τελικά :-P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/2/2021 at 10:18 ΜΜ, Τουτουνι είπε:

Εγώ κορίτσια ξεκίνησα 57 κιλά, μια μέρα πριν γεννήσω είχα φτάσει τα 63 και μια βδομάδα μετά ήμουν 51!!! Από τότε τρώω τρωω και έχω πάρει μόνο μισό κιλό! 

Μπάνιο έκανα την δεύτερη μέρα, είχα ελάχιστους πόνους και η τομή πια δεν φαίνεται!! Μια γραμμή μικρή μόνο υπάρχει!

Πόνους κτλ είχα ελάχιστους και τώρα, 42 μέρες μετά τελειώνουν και τα λοχια! 

Σόρρυ που πετάγομαι αλλά επειδή μάλλον με καισαρική θα γεννήσω κι εγώ, καταλαβαίνω ότι είναι καθαρά θέμα οργανισμού...

σας έκανε και πλαστική ο γιατρός σας?

ξέρω ότι πολλοι γιατροί κάνουν γι αυτό ρωτώ

11 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Ο γιατρός μου λέει να πάμε για προκληση όταν κλείσω την 40 ή πιο νωρίς αν με αγχώσει κάτι ή παρατηρήσω μειωμένη κίνηση του μωρού.. Και μένα έχει λάθος θέση, κοιτάει προς την κοιλιά μου αντί να κοιτάει προς την πλάτη μου και λέει υπάρχει ένα 10% να πάμε με καισαρική αν δεν γυρίσει.. 

κι εμένα προς την κοιλιά μου κοιτάει προς το παρόν και ο γιατρός που μου έκανε το doppler, μου είπε έχουμε από 5% τοις εκατό και κάτω πιθανότητες να γυρίσει

ο δικός μου όμως ο γιατρός, δεν αγχώθηκε καθόλου


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

@Geonutr-mama γέννησες κορίτσι μου? Σε έχουμε χάσει και είσαι και στις μέρες σου!

Κορίτσια εγώ έχω απογοητευτεί, κλείνω αύριο την 39 και ακόμα τίποτα! Τζάμπα τα φάρμακα και η νοσηλεία για τις συσπάσεις.. Είναι ακόμα πολύ ψηλά ο μπέμπης και μας βλέπω την Παρασκευή με προκληση.. Από τη μια θέλω να το αφήσω λίγο ακόμα μήπως και έρθει μόνος του από την άλλη διαβάζω κάτι περιστατικά για ενδομητριους θανάτους στο τέλος της εγκυμοσύνης από κόμπους στον ομφάλιο λώρο και παθαίνω υστερία και λέω ας βγει υγιής και δεν με νοιάζει ο τρόπος.. 

Εγώ πάντως αυτό θα σου έλεγα να κάνεις ότι προτείνει ο γιατρός σου και αφού είναι έτοιμος από κιλά. Μπορεί να ταλεπωρηθεις λιγο αλλα τελικά σημασία δεν έχει να είναι καλά τα παιδάκια μας; επικεντρώσου σε αυτό ολα τα άλλα είναι περαστικά. Εύχομαι τα καλύτερα. 

On 18/2/2021 at 2:19 ΜΜ, Katerina 11 είπε:

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω αν κάποια κλάματα κ σφιξιματα που κάνει είναι κολικοί η απλά σφίγγεται για αέρια κ κακά γιατί όταν τελικά τα κάνει ηρεμεί. Επίσης διάβασα ότι οι κολικοί δεν επηρεάζονται από τη διατροφή της μητέρας και ότι είναι περισσότερο θέμα ιδιοσυγκρασίας του μωρού.. Οπότε πραγματικά έχω μπερδευτεί! Σίγουρα υπάρχουν τρόφιμα που είναι πιο δυσπεπτα κ δημιουργούν αέρια αλλά αυτό δεν είναι κολικοί σωστά;

Σε άλλα νέα σήμερα που της έκοψα τα νύχια της έκοψα κ λίγο δερματακι.. Ένιωσα η χειρότερη μαμά του κόσμου! Πιο πολύ έκλαιγα εγώ πάρα εκείνη! Έτρεξε αίμα κ με έπιασε απελπισία! Πήρα τηλ την παιδίατρο κ με καθησύχασε γιατί σκεφτομουν ότι μπορεί να χρειαζόταν αντιτετανικο αλλά μου είπε όχι.

@toutouni μπράβο!! Εγώ με ένα κ ώρες ώρες καταρρέω! 

Και εγώ έτσι νόμιζα ότι σφίγγεται αλλα τελικά είναι κολικοι, γιατί όπως μου είπε η παιδίατρος, ειναι αραιά τα κακά της και δεν έχει θέμα να ενεργηθει. Τα νύχια τα έκοψα κ εγώ με ειδικό ψαλίδακι. Αν σε βοηθάει, να σου πω οτι, της τα έκοψα ενώ κοιμόταν και της πιεζα το δάκτυλακι κατω από το το νύχι  προς τα κάτω ώστε να είμαι σίγουρη οτι δεν θα κόψω και δέρμα. 

On 18/2/2021 at 3:43 ΜΜ, Hope.2019 είπε:

 Καλημέρα μανουλες τι κάνετε; Εγώ έχω ήδη μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια, δεν προλαβαίνω τίποτα είναι είναι όλη την ώρα πάνω μου. Αλλά ρε κορίτσια από την άλλη το απολαμβάνω και ας κουράζομαι. Δεν το πιστεύω ότι έχω δημιουργήσει αυτό το μικρό πλασματάκι! :x

Για τα νυχακια εμάς ο παιδίατρος μας είπε τα κόβουμε μετά τις 40 ημέρες. Αέρια έχουμε και εμείς και σφίγγεται αλλά όταν τα κάνει ηρεμεί. Δεν ξέρω αν είναι κολικοί, δεν νομίζω βέβαια!

Μια απο τα ίδια!! Απίστευτη αϋπνία η μικρή κοιμάται μονο πάνω μου και εχω δοκιμάσει τα πάντα για να την αφήσω στο κρεβάτακι της αλλα προς το παρόν δεν πιάνουν... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας! εγώ μπαίνω με πρόκληση την τρίτη και όπως κ να έχει θα έχω γεννήσει την τετάρτη. αγωνίαααα!το μωρό είναι ήδη 3,600 κεγώ θα είμαι 38 και 4-5 περίπου. ο γιατρός είπε οτι θα περιμένουμε σίγουρα ένα 12ωρο να δούμε τι διαστολή θα κάνω κ αναλόγως θα κινηθούμε. κατά τάλλα ο τράχηλος μου θεόκλειστος και συσπάσεις δεν νιώθω να κάνω. περπατάω πολύ,ανεβοκατεβαίνω σκάλες,κάνω σεξ(μετά από σύσταση του γιατρού) τρώω χουρμάδες,τσάι κόκκινο σμέουρο αλλά είναι μάλλον πολύ νωρίς. 

αυτό που με τρομάζει περισσότερο είναι το κεφάλι του μωρού ότι είναι μεγαλούτσικο. οπωσδήποτε δεν θα επιτρέψω να χρησιμοποιήσουν οποιαδήποτε μαγειρικά σκεύη ή κριστκέλερ.αυτά τα έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου.

  • Μου αρέσει 5

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Από κιλά φτάσαμε τα 3,5 είναι έτοιμος! Ναι δεν το συζητάω από το να έβγαινε πρόωρα καλύτερα έτσι, ούτε εμείς δεν ξέρουμε τι θέλουμε τελικά :-P

Καλημέρα Εντάξει σουπερ τα κιλα! Για ολα τα υπόλοιπα υπομονή και ο,τι πει ο γιατρος τι μα κάνουμε.. 

Just now, Mighty86 είπε:

καλημέρα σας! εγώ μπαίνω με πρόκληση την τρίτη και όπως κ να έχει θα έχω γεννήσει την τετάρτη. αγωνίαααα!το μωρό είναι ήδη 3,600 κεγώ θα είμαι 38 και 4-5 περίπου. ο γιατρός είπε οτι θα περιμένουμε σίγουρα ένα 12ωρο να δούμε τι διαστολή θα κάνω κ αναλόγως θα κινηθούμε. κατά τάλλα ο τράχηλος μου θεόκλειστος και συσπάσεις δεν νιώθω να κάνω. περπατάω πολύ,ανεβοκατεβαίνω σκάλες,κάνω σεξ(μετά από σύσταση του γιατρού) τρώω χουρμάδες,τσάι κόκκινο σμέουρο αλλά είναι μάλλον πολύ νωρίς. 

Καλημερα κοριτσι μου! Ακριβώς τις ίδιες μέρες είμαστε.. φαντάζομαι σου εχει σταματήσει το μαγνησιο ε; λόγω κιλών μπαίνετε με προκληση; στις 37 κ 1 την προηγούμενη Τρίτη ήμασταν στα 3 κ επίσης δεν έχω καθόλου δείγματα..  αλλά θα σταματήσω μεθαύριο τα φάρμακα λόγω διαφόρων πονων που ειχα απο την αρχή εγκυμοσύνης!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Καλημέρα Εντάξει σουπερ τα κιλα! Για ολα τα υπόλοιπα υπομονή και ο,τι πει ο γιατρος τι μα κάνουμε.. 

Καλημερα κοριτσι μου! Ακριβώς τις ίδιες μέρες είμαστε.. φαντάζομαι σου εχει σταματήσει το μαγνησιο ε; λόγω κιλών μπαίνετε με προκληση; στις 37 κ 1 την προηγούμενη Τρίτη ήμασταν στα 3 κ επίσης δεν έχω καθόλου δείγματα..  αλλά θα σταματήσω μεθαύριο τα φάρμακα λόγω διαφόρων πονων που ειχα απο την αρχή εγκυμοσύνης!

όχι δεν πήρα καθόλου μαγνήσιο. η πρόκληση ναι είναι λόγω διαβήτη κύησης και μεγαλοσωμίας. δεν θέλουμε να πάθει καμιά ανακοπή όσο προχωράει η κύηση ή να προκληθεί κάποια άλλη επιπλοκή. επίσης παίρνω ινσουλίνη και κάνω διατροφή όσο το δυνατόν αλλά οι μετρήσεις μου είναι τσιμπημένες κ η γλυκοζηλιωμένη μου στο όριο, όσο προχωράει η κύηση είναι κ πιο δύσκολο να το ελέγξεις. θεωρώ πως το τρέναρε όσο μπορούσε ο γιατρός κ έδωσε κ την ευκαιρία της πρόκλησης οπότε είμαι κ με τον γιατρό ευχαριστημένη κ με το μωρό που δείχνει να ανταποκρίνεται καλά/ το καημένο πρέπει να ζει υπό συνθήκες χάνσελ εντ γκρέτελ εκεί στην μήτρα μου, ανησυχώ για υπογλυκαιμιες κ τέτοια μόλις βγει. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mighty86 είπε:

όχι δεν πήρα καθόλου μαγνήσιο. η πρόκληση ναι είναι λόγω διαβήτη κύησης και μεγαλοσωμίας. δεν θέλουμε να πάθει καμιά ανακοπή όσο προχωράει η κύηση ή να προκληθεί κάποια άλλη επιπλοκή. επίσης παίρνω ινσουλίνη και κάνω διατροφή όσο το δυνατόν αλλά οι μετρήσεις μου είναι τσιμπημένες κ η γλυκοζηλιωμένη μου στο όριο, όσο προχωράει η κύηση είναι κ πιο δύσκολο να το ελέγξεις. θεωρώ πως το τρέναρε όσο μπορούσε ο γιατρός κ έδωσε κ την ευκαιρία της πρόκλησης οπότε είμαι κ με τον γιατρό ευχαριστημένη κ με το μωρό που δείχνει να ανταποκρίνεται καλά/ το καημένο πρέπει να ζει υπό συνθήκες χάνσελ εντ γκρέτελ εκεί στην μήτρα μου, ανησυχώ για υπογλυκαιμιες κ τέτοια μόλις βγει. 

Όχι εντάξει καλα τα λέτε κ εσυ κ ο γιατρος σου!!υπομονή στο 12ωρο τοτε..ευχομαι να το γλυτώσεις βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Όχι εντάξει καλα τα λέτε κ εσυ κ ο γιατρος σου!!υπομονή στο 12ωρο τοτε..ευχομαι να το γλυτώσεις βεβαια!

ναι είχα τις αμφιβολίες μου,δεν τον ήξερα καλά κ από πριν, αλλά είμαστε πλέον σε απόλυτη σύμπνοια για το πως θα κινηθούμε κ άρχισα να χαλαρώνω επιτέλους. εσύ κάνε λίγο υπομονή ακόμα...είναι πολύ καλύτερα έτσι να έρθουν όλα στο πλήρωμα του χρόνου αφού όλα βαίνουν καλώς. σου είπε για περπατήματα;;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

ναι είχα τις αμφιβολίες μου,δεν τον ήξερα καλά κ από πριν, αλλά είμαστε πλέον σε απόλυτη σύμπνοια για το πως θα κινηθούμε κ άρχισα να χαλαρώνω επιτέλους. εσύ κάνε λίγο υπομονή ακόμα...είναι πολύ καλύτερα έτσι να έρθουν όλα στο πλήρωμα του χρόνου αφού όλα βαίνουν καλώς. σου είπε για περπατήματα;;

Ακριβως! Ακόμα είμαι σε σχετική ακινησία μόνο λίγες δουλειες σπιτιού γιατι θέλαμε να το τρεναρουμε..φαντάζομαι την Τρίτη που θα ξαναπάω θα μου πει για περπάτημα ίσως κ sex που επισης είχαμε πλήρη αποχη χαχα. Χαίρομαι που εφτασα μέχρι αυτές τις εβδομάδες κ συνεχίζω ακάθεκτη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια αν αποδεδειγμένα δεν υπαρχουν σοβαρές επιπλοκές οποτε επιβαλλεται η καισαρικη οι τελευταιες μερες μερα.στην κοιλιά ειναι πολυ σημαντικες για την υγεια του μωρου.

Τελειοποιείται το ανοσοποιητικό και το και το αναπνευστικο του σύστημα.

Εμενα η δικια μου που γεννηθηκε τελειομηνη,4 μερες πριν την Πητ ανεπνευσε κατευθειαν μονη της παροτι τοσο μικρούλα.

Το γεγονός μου τόνισαν και οι νεογνολογοι στη Μενν.

Μη σας πιανει βιασυνη,παρατείνετε τον τοκετο οσο γινεται,ιδανικά μεχρι η φυση να αποφασίσει ποτε ειναι η κατάλληλη στιγμη.

Οσο κι αν φαίνονται "ετοιμα" τα μωρα,αν ηταν πραγματικά ετοιμα,θα ξεκινούσε η διαδικασια απο μονη της!!!

  • Μου αρέσει 3

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Ακριβως! Ακόμα είμαι σε σχετική ακινησία μόνο λίγες δουλειες σπιτιού γιατι θέλαμε να το τρεναρουμε..φαντάζομαι την Τρίτη που θα ξαναπάω θα μου πει για περπάτημα ίσως κ sex που επισης είχαμε πλήρη αποχη χαχα. Χαίρομαι που εφτασα μέχρι αυτές τις εβδομάδες κ συνεχίζω ακάθεκτη!

ακριβώς! όπως μου είπε ο γιατρός το μαξιλαράκι των 38 χαρίζει μια βεβαιότητα. αλλά θα ήθελα να έχω συσπάσεις λίγες βρε αδερφέ. τα νερά αν θα σπάσουν δεν με απασχολούν γιατί αυτό δεν προυποθέτει κ τίποτα οτι θα γεννήσεις φυσιολογικά κτλ αλλά για τις συσπάσεις καημό το έχω.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...