Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Thia1985 είπε:

έχω συγκεκριμένες οδηγίες κορίτσι εγώ και κάνω ότι μου λένε.

κ τι μένεις νηστική παραπάνω από 9 ώρες; καλά εννοείται αυτό θα πει ρυθμισμένο ζάχαρο ότι έχεις οδηγίες από διατροφολόγους κ ενδοκρινολόγους


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, anoulious είπε:

Εσύ πάντως Thia δεν έκανες ινσουλινη; Σωστά; Μόνο με διατροφή το ρυθμίζεις? Η ινσουλινη, ανάλογα και με το σωματοτυπο κάνει πιο πολλές υπογλυκαιμίες. Και βέβαια εξαρτάται και από την ινσουλινη.. Αντε με το καλο. Κοντεύεις και εσύ. 

όχι κορίτσι

σύμφωνα με τρεις γιατρούς δεν έχω ούτε υπογλυκαιμίες ούτε διαβήτη κύησης

η δική μου περίπτωση μου έχουν πει είναι ιδιάζουσα και έχει σχέση με τους υδατάνθρακες

σωστή πρόσληψη και συνδυαστική γι αυτό και δε μου φωνάζουν για κιλά

τρώω πολλούς υδατάνθρακες

ζήτησα μείωση και μου το απαγόρευσαν μου είπαν πρέπει να τρως

υπήρξε διάστημα που είχε πέσει πάνω μου ο γιατρός μας και είχε δώσει εντολή να ενημερώνω τη διατροφολόγο για κάθε μέτρηση κι αναλόγως τι έδινα μου έλεγε τι να τρώω..

ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι στην περίπτωση μας...οι γιατροί μας ξέρουν πράγματα που εμείς δε γνωρίζουμε

αφήστε που εγώ τράβηξα μεγάλο λούκι με τους καυτηριασμούς

ακόμη και ο τρόπος που αναπνέουμε στον ύπνο μας επηρεάζει το ζάχαρο,ειδικά στην κύηση

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

αν παραμείνει χαμηλή η γλυκοζηλιωμένη πιθανώς δεν θα χρειαστεί να πάρει ινσουλίνη. εγώ πήρα προληπτικά βραδινή ινσουλίνη μια δόση αφού μπήκα στον 8ο γιατί είχα μια οριακή μέτρηση γλυκοζυλιωμένης. μου το ξεκίνησε με δόση των 12 πολύ χαμηλή κ μετά αν είχα 2 συνεχόμενα νηστείας πάνω από 95 έπρεπε να αυξήσω κατά δυο μονάδες. τώρα παίρνω 16 

Και εγώ γλυκοζυλιωμενη καλή (5,3 ή 5)έχω αλλά όταν ξεκινάω ειδικά προγεστερονη γίνεται πάρτυ. Από ότι έχω καταλάβει το σάκχαρο είναι ιδιοσυγκρασιακο.. Εμενα κάνεις δεν πίστευει ότι θα έχω θέμα μόλις με δει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

κ τι μένεις νηστική παραπάνω από 9 ώρες; καλά εννοείται αυτό θα πει ρυθμισμένο ζάχαρο ότι έχεις οδηγίες από διατροφολόγους κ ενδοκρινολόγους

πλέον ναι

τρώω εννιά το βράδυ, μετράω ζάχαρο 10 και κοιμάμαι το πολύ 10.30-11.00 

βουλώνει η μύτη μου ακόμη αλλά λιγότερο οπότε ξυπνάω νύχτα και χαλάει η ποιότητα του ύπνου οπότε πια δεν τρώω πχ τη φρυγανιά που έτρωγα με το  τυρί

μέχρι πριν δυο εβδομάδες, έτρωγα εννιά κανονικότατο γεύμα(ποια εγώ που είχα παλινδρόμηση κι έτρωγα 6.30-7.30  φαγητό προ εγκυμοσύνης γιατί μου γυρνούσε), 10.15-10.30 ύπνος γιατί μεταξύ 1-2 ξυπνούσα από τη μύτη και έπεφτε το ζάχαρο, δεν ανέπνεα σωστά, έτρωγα μια φρυγανιά ή δύο με τυρί όπως μου χαν πει, έμενα μια ώρα ξύπνια να μεταβολίσω, μετρούσα να δω τι παίζει και μετά ύπνος, λέμε τώρα γιατί μπορεί να ξαναβούλωνε η μύτη να κατουριόμουν κλπ

τώρα θέλουν να κοιμάμαι και λογικό,πώς θα αντέξω μετά με το μωρό ??


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

πλέον ναι

τρώω εννιά το βράδυ, μετράω ζάχαρο 10 και κοιμάμαι το πολύ 10.30-11.00 

βουλώνει η μύτη μου ακόμη αλλά λιγότερο οπότε ξυπνάω νύχτα και χαλάει η ποιότητα του ύπνου οπότε πια δεν τρώω πχ τη φρυγανιά που έτρωγα με το  τυρί

μέχρι πριν δυο εβδομάδες, έτρωγα εννιά κανονικότατο γεύμα(πια εγώ που είχα παλινδρόμηση κι έτρωγα 6.30-7.30  φαγητό προ εγκυμοσύνης γιατί μου γυρνούσε), 10.15-10.30 ύπνος γιατί μεταξύ 1-2 ξυπνούσα από τη μύτη και έπεφτε το ζάχαρο, δεν ανέπνεα σωστά, έτρωγα μια φρυγανιά ή δύο με τυρί όπως μου χαν πει, έμενα μια ώρα ξύπνια να μεταβολίσω, μετρούσα να δω τι παίζει και μετά ύπνος, λέμε τώρα γιατί μπορεί να ξαναβούλωνε η μύτη να κατουριόμουν κλπ

τώρα θέλουν να κοιμάμαι και λογικό,πώς θα αντέξω μετά με το μωρό ??

μέτρηση βραδινή δεν κάνω καν κ επίσης σιγά μην κάνω όλη αυτήν την μεταμεσονύκτια διαδικασία. καλά εντάξει μην αγχώνεσαι κ τόσο. αφού σε ελέγχουν κτλ και δεν έχεις διαβήτη κύησης δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα ουσιαστικό. ύπνο καλό κεγώ δεν κάνω κ το 90% των εγκύων. 9-930 να φάω κανονικότατο γεύμα μόνο αν την πέσω μετά τις 12-1. κ πάλι θα φάω κάτι προ ύπνου. αν κοιμηθώ 10 τρώω βραδινό μαξ 8.

Just now, anoulious είπε:

Και εγώ γλυκοζυλιωμενη καλή (5,3 ή 5)έχω αλλά όταν ξεκινάω ειδικά προγεστερονη γίνεται πάρτυ. Από ότι έχω καταλάβει το σάκχαρο είναι ιδιοσυγκρασιακο.. Εμενα κάνεις δεν πίστευει ότι θα έχω θέμα μόλις με δει. 

οργανικό θα το έλεγα. είναι κληρονομικό αλλά έχει να κάνει κ με τις διατροφικές μας επιλογές και το λάιφ στάιλ καθόλη την διάρκεια της ζωής μας. σαν την χοληστερίνη ας πούμε. σίγουρα αν έχεις τάσεις κάποια πράματα το επιβαρύνουν όπως τα πολύ λίγα ή τα πολλά κιλά. θεωρώ ότι ελέγχεται όμως δεν ήρθε κ το τέλος του κόσμου. μην φτάνουμε και στα άλλα άκρα. 

εγώ ανυπομονώ να φύγει ο πλακούντας από πάνω μου. η διατροφολόγος μου υποσχέθηκε φρι γουικ μόλις γεννήσω με πιτόγυρα κ προφιτερόλια κ μετά ξανά τα κεφάλια μέσα. μάλλον το έκανε για να με συγκρατήσει όσο μπορεί μέχρι να γεννήσω γιατί είμαι αδιάκοπα λιγουριασμένη..

 

η προγεστερόνη επιβαρύνει η άτιμη...θέλει λίγη αν έχεις τάσεις.εγώ τρία ούλτρο κ μια ένεση έκανα. αν ξαναπήγαινα θα το συζητούσα με γιατρό ή τα ούλτρο ή την ένεση

Just now, Thia1985 είπε:

 

τώρα θέλουν να κοιμάμαι και λογικό,πώς θα αντέξω μετά με το μωρό ??

όπως όλες μας. θα αντέξεις κ εσύ..

πάντως ο νο1 κανόνας για καλό ύπνο είναι να μην αγχώνεσαι που δεν κάνεις καλό ύπνο. οπότε αφέσου

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mighty86 είπε:

μέτρηση βραδινή δεν κάνω καν κ επίσης σιγά μην κάνω όλη αυτήν την μεταμεσονύκτια διαδικασία. καλά εντάξει μην αγχώνεσαι κ τόσο. αφού σε ελέγχουν κτλ και δεν έχεις διαβήτη κύησης δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα ουσιαστικό. ύπνο καλό κεγώ δεν κάνω κ το 90% των εγκύων. 9-930 να φάω κανονικότατο γεύμα μόνο αν την πέσω μετά τις 12-1. κ πάλι θα φάω κάτι προ ύπνου. αν κοιμηθώ 10 τρώω βραδινό μαξ 8.

οργανικό θα το έλεγα. είναι κληρονομικό αλλά έχει να κάνει κ με τις διατροφικές μας επιλογές και το λάιφ στάιλ καθόλη την διάρκεια της ζωής μας. σαν την χοληστερίνη ας πούμε. σίγουρα αν έχεις τάσεις κάποια πράματα το επιβαρύνουν όπως τα πολύ λίγα ή τα πολλά κιλά. θεωρώ ότι ελέγχεται όμως δεν ήρθε κ το τέλος του κόσμου. μην φτάνουμε και στα άλλα άκρα. 

εγώ ανυπομονώ να φύγει ο πλακούντας από πάνω μου. η διατροφολόγος μου υποσχέθηκε φρι γουικ μόλις γεννήσω με πιτόγυρα κ προφιτερόλια κ μετά ξανά τα κεφάλια μέσα. μάλλον το έκανε για να με συγκρατήσει όσο μπορεί μέχρι να γεννήσω γιατί είμαι αδιάκοπα λιγουριασμένη..

 

η προγεστερόνη επιβαρύνει η άτιμη...θέλει λίγη αν έχεις τάσεις.εγώ τρία ούλτρο κ μια ένεση έκανα. αν ξαναπήγαινα θα το συζητούσα με γιατρό ή τα ούλτρο ή την ένεση

Ναι μαλλον οργανικό. Και υγιεινά τρώω και γυμναστήριο πήγαινα.. Και τώρα περπάτημα... Αλκοόλ γενικά καθόλου. 3 ποτήρια κρασί σε ένα χρόνο.. Ο ενδοκρινολόγος μου ειπε θα έψαχνε αν αυτό το πολύ σπάνιο γονίδιο που έχω και με επηρεάζει στα αιματολογικά και που  το πήρα μάλλον από κάποιον παππού, προπαππο έχει σχέση και με το διαβήτη. Το θέμα σάκχαρο με νευριάζει αλλά δε με στεναχωρεί η αλήθεια είναι.. Ότι μπορείς να κάνεις εύκολα σπίτι δεν το θεωρώ σοβαρό πρόβλημα.Είναι κάτι όπως λες που ρυθμίζεται. Ασχετα που τα δάχτυλα μου έχουν σακατευτει από το τρύπημα.. Ίσως γιατί το αιματολογικο είναι πιο ζόρι... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

μέτρηση βραδινή δεν κάνω καν κ επίσης σιγά μην κάνω όλη αυτήν την μεταμεσονύκτια διαδικασία. καλά εντάξει μην αγχώνεσαι κ τόσο. αφού σε ελέγχουν κτλ και δεν έχεις διαβήτη κύησης δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα ουσιαστικό. ύπνο καλό κεγώ δεν κάνω κ το 90% των εγκύων. 9-930 να φάω κανονικότατο γεύμα μόνο αν την πέσω μετά τις 12-1. κ πάλι θα φάω κάτι προ ύπνου. αν κοιμηθώ 10 τρώω βραδινό μαξ 8.

 

xaxxaxaxa

γελάω γιατί πίστεψε με μια χαρά θα το έκανες αν έπρεπε!!!

εσείς δεν κάνετε λόγω κοιλιάς φαντάζομαι

για να σου έτρεχε ποτάμι το αίμα ,ποτάμι, να μη σταματούσε με τπτ, να έκανες δυο καυτηριασμούς στο καπάκι και να μη μπορούσες να αναπνεύσεις, να έμενες αϋπνη 3 βδομάδες σερί από αυτά και όχι γιατί έχεις μωρό στο σπίτι συν να συνέχιζες θεραπεία και να επηρεαζόταν και το ζάχαρο

δε στο λέω με κακία, καταλαβαίνω πως το λες να μην αγχώνομαι και σε ευχαριστώ 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

xaxxaxaxa

γελάω γιατί πίστεψε με μια χαρά θα το έκανες αν έπρεπε!!!

εσείς δεν κάνετε λόγω κοιλιάς φαντάζομαι

για να σου έτρεχε ποτάμι το αίμα ,ποτάμι, να μη σταματούσε με τπτ, να έκανες δυο καυτηριασμούς στο καπάκι και να μη μπορούσες να αναπνεύσεις, να έμενες αϋπνη 3 βδομάδες σερί από αυτά και όχι γιατί έχεις μωρό στο σπίτι συν να συνέχιζες θεραπεία και να επηρεαζόταν και το ζάχαρο

δε στο λέω με κακία, καταλαβαίνω πως το λες να μην αγχώνομαι και σε ευχαριστώ 

Σορυ απλα μάλλον δεν κατάλαβα τι ακριβώς σου συμβαίνει;;; Εξήγησε λίγο γιατί δεν έχω καταλάβει.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Σορυ απλα μάλλον δεν κατάλαβα τι ακριβώς σου συμβαίνει;;; Εξήγησε λίγο γιατί δεν έχω καταλάβει.

θα σου στείλω πιο μετά πμ μην κουράζω τα κορίτσια

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ναι μαλλον οργανικό. Και υγιεινά τρώω και γυμναστήριο πήγαινα.. Και τώρα περπάτημα... Αλκοόλ γενικά καθόλου. 3 ποτήρια κρασί σε ένα χρόνο.. Ο ενδοκρινολόγος μου ειπε θα έψαχνε αν αυτό το πολύ σπάνιο γονίδιο που έχω και με επηρεάζει στα αιματολογικά και που  το πήρα μάλλον από κάποιον παππού, προπαππο έχει σχέση και με το διαβήτη. Το θέμα σάκχαρο με νευριάζει αλλά δε με στεναχωρεί η αλήθεια είναι.. Ότι μπορείς να κάνεις εύκολα σπίτι δεν το θεωρώ σοβαρό πρόβλημα.Είναι κάτι όπως λες που ρυθμίζεται. Ασχετα που τα δάχτυλα μου έχουν σακατευτει από το τρύπημα.. Ίσως γιατί το αιματολογικο είναι πιο ζόρι... 

Είναι αυτό που λες.εκνευριστικο. καλά εγώ που το άφησα κ ανεξέλεγκτο κατα τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης ήταν κ επιπόλαιο. 

Τολμώ μόνο να σου πω να προσέξεις λίγο κ το θέμα με το λίπος. Απότι φαίνεται σε επηρεάζει. Σε καταλαβαίνω να τα κάνεις όλα καλά κ πάλι να σε κυνηγάει το ζαχαρο.

Εγώ ήμουν πολύ κακο παιδί. Έπινα κάπνιζα καθιστική ζωή κιλά παραπανισια κάκιστη διατροφή ,έντονα ωράρια κ αγχωτική δουλεια,ξενύχτια κτλ.φυσικα όλα κόπηκαν μαχαιρι 2 χρονια πριν ξεκινήσω εξωσωματική(εκτός από την δουλειά φυσικα).αλλα τις μλκιες το πρότερου βιου μου τις πληρωσα έστω κ αν έσωσα ότι σώζεται. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Σόρρυ που πετάγομαι αλλά επειδή μάλλον με καισαρική θα γεννήσω κι εγώ, καταλαβαίνω ότι είναι καθαρά θέμα οργανισμού...

σας έκανε και πλαστική ο γιατρός σας?

ξέρω ότι πολλοι γιατροί κάνουν γι αυτό ρωτώ

κι εμένα προς την κοιλιά μου κοιτάει προς το παρόν και ο γιατρός που μου έκανε το doppler, μου είπε έχουμε από 5% τοις εκατό και κάτω πιθανότητες να γυρίσει

ο δικός μου όμως ο γιατρός, δεν αγχώθηκε καθόλου

Εμένα μου έκανε και εσωτερικά και εξωτερικά ράμματα και πλαστικη!!! Και τώρα φαίνεται μόνο μια γραμμουλα!!!

1 hour ago, Joka είπε:

Kορίτσια αν αποδεδειγμένα δεν υπαρχουν σοβαρές επιπλοκές οποτε επιβαλλεται η καισαρικη οι τελευταιες μερες μερα.στην κοιλιά ειναι πολυ σημαντικες για την υγεια του μωρου.

Τελειοποιείται το ανοσοποιητικό και το και το αναπνευστικο του σύστημα.

Εμενα η δικια μου που γεννηθηκε τελειομηνη,4 μερες πριν την Πητ ανεπνευσε κατευθειαν μονη της παροτι τοσο μικρούλα.

Το γεγονός μου τόνισαν και οι νεογνολογοι στη Μενν.

Μη σας πιανει βιασυνη,παρατείνετε τον τοκετο οσο γινεται,ιδανικά μεχρι η φυση να αποφασίσει ποτε ειναι η κατάλληλη στιγμη.

Οσο κι αν φαίνονται "ετοιμα" τα μωρα,αν ηταν πραγματικά ετοιμα,θα ξεκινούσε η διαδικασια απο μονη της!!!

Εμένα ξεκίνησε η διαδικασία μόνη της στις 33 βδομάδες! Έσπασαν τα νερά!!! Παρ όλα αυτά μείναμε στη μεν 3 βδομάδες!! Βέβαια ήταν πολύ προωρακια αλλά γερά και δυνατά!!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Εμένα μου έκανε και εσωτερικά και εξωτερικά ράμματα και πλαστικη!!! Και τώρα φαίνεται μόνο μια γραμμουλα!!!

Εμένα ξεκίνησε η διαδικασία μόνη της στις 33 βδομάδες! Έσπασαν τα νερά!!! Παρ όλα αυτά μείναμε στη μεν 3 βδομάδες!! Βέβαια ήταν πολύ προωρακια αλλά γερά και δυνατά!!!

Τουτουνι μου σε ευχαριστώ. 

Θα ρωτήσω γιατί καταλαβαίνω πως δεν κάνουν όλοι. Κι εγώ θέλω οπωσδήποτε! 

  • Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Πλαστική στην τομη

Το έχω ακούσει από φίλες μου γι αυτο ρώτησα, ότι κάνουν οι γιατροί 

Ναι, οι περισσότεροι κάνουν, για να μην πω σχεδόν όλοι.

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mighty86 είπε:

Είναι αυτό που λες.εκνευριστικο. καλά εγώ που το άφησα κ ανεξέλεγκτο κατα τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης ήταν κ επιπόλαιο. 

Τολμώ μόνο να σου πω να προσέξεις λίγο κ το θέμα με το λίπος. Απότι φαίνεται σε επηρεάζει. Σε καταλαβαίνω να τα κάνεις όλα καλά κ πάλι να σε κυνηγάει το ζαχαρο.

Εγώ ήμουν πολύ κακο παιδί. Έπινα κάπνιζα καθιστική ζωή κιλά παραπανισια κάκιστη διατροφή ,έντονα ωράρια κ αγχωτική δουλεια,ξενύχτια κτλ.φυσικα όλα κόπηκαν μαχαιρι 2 χρονια πριν ξεκινήσω εξωσωματική(εκτός από την δουλειά φυσικα).αλλα τις μλκιες το πρότερου βιου μου τις πληρωσα έστω κ αν έσωσα ότι σώζεται. 

Ειναι πρωτιστως θεμα οργανισμου.

Η διατροφη βοηθαει αλλα υπαρχουν πχ ατομα που δεν τρωνε κρεας κι εχουν υψηλη χοληστερινη κ τριγλυκεριδια.

Ισορροπια θελουν ολα και μετρο.Πρωτιστως ψυχικη.

Η εγκυμοσυνη ειναι μια φυσιολογικη κατασταση,το να παιρνουμε σβαρνα ολους τους γιατρους επειδη νομιζουμε οτι εχουμε ολες τις αρρωστιες μονο κακο κανει και σ εμας και στο μωρο.

Το ιδιο ισχυει και για τη διατροφη στο θηλασμο.Σ ενα βιντεακι ο εξαιρετικος Παπαβεντσης ειναι κατηγορηματικος.Δεν υπαρχει συγκεκριμενη διατροφη.Καλυτερα να τρωμε κ τζανκ φουντ κι απ ολα που και που παρα ν αρρωστησουμε ψυχικα με τους περιορισμους και τις απαγορευσεις!!

Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα φυσικα.

Ψυχραιμια κοριτσια. 

1 ώρα πρίν, Mighty86 είπε:

Σορυ απλα μάλλον δεν κατάλαβα τι ακριβώς σου συμβαίνει;;; Εξήγησε λίγο γιατί δεν έχω καταλάβει.

Ουτε εγω καταλαβα,Thia,γι αλλη μια φορα.

Οσο για πλαστικη στην τομουλα της καισαρικης πρωτη φορα το ακουω!!!

Αυτο ξερω οτι γινεται σε ανοιχτα χειρουργεια,με μεγαλες τομες.

Εσωτερικα ραμματα,στη μητρα,μας εκαναν σε ολες!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω γράψει στο topic καφέ εξωσωματικής πριν μια η δυο εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος,  αν ανατρεξετε στο προφίλ μου θα δείτε. 

Όσο για την πλαστική, το έχω ακούσει από πολλά κορίτσια απλώς δεν έχω καταλάβει αν κάνουν όλοι ως μέρος της καισαρικής. Αυτό. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...