Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Mighty86 είπε:

Γιατί είπα ότι ξέρω.χαχαχαχα το αντίθετο μάλιστα.

Άρα όμως έχω δίκιο σε αυτό που λέω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα κ δημιουργείται η αλλεργία. Όχι ότι φταίει η διατροφή σου όσο θηλαζεις αυτό εννοώ κ αυτό μου λες κ εσύ τώρα. Μετά αναγκαστικά πρέπει να την αλλάξεις. Γιατί ξεκινήσαμε να λέμε για τζανκ κ πως πρέπει να τρεφόμαστε γι'αυτό αναρωτήθηκα αν η κακή διατροφή μπορεί να προκαλέσει αλλεργία.

Η ουσία είναι ότι είναι κάτι προσωρινό κ δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τα γαλακτοκομικά αργότερα στο παιδί να έχει κάποια δυσανεξία; Αυτό δεν μου λες;

 

 

 

ααα οκ δεν καταλαβα οτι το πηγαινες εκει...προφανως και μιλαμε για παθολογικη κατασταση...σε υγιες μωρο οτι και να τρως και τζανκ κλπ, τιποτα δεν παθαινει...η κοπελα που γεννησαμε παρεα και κραταμε επαφη ακομα, μιλαμε καθε μερα, βλεπομαστε κλπ, κι η οποια θηλαζει επισης αποκλειστικα, ετρωγε εξ αρχης τα παντα ολα κι απεξω και τζανκ κ γλυκα κ αναψυκτικα και η κορη της ποτε δεν επαθε το παραμικρο...τρως τα παντα αφοβα αν  το παιδι ειναι καλα.. .εγω απλα ημουν ατυχη και σε αυτο. γι αυτο ειπα οτι πανω που πηγα να χαρω, ηρθε αυτο και με αναθαρρυσε...κ ετυχε κ ειχαμε κ πλ εντονη γοπ...οποτς γνκ το α εξαμηνο με πηγε γαμ....

ναι λογικα δεν θα χει καποιο θεμα στο μελλον...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pagotoula είπε:

ααα οκ δεν καταλαβα οτι το πηγαινες εκει...προφανως και μιλαμε για παθολογικη κατασταση...σε υγιες μωρο οτι και να τρως και τζανκ κλπ, τιποτα δεν παθαινει...η κοπελα που γεννησαμε παρεα και κραταμε επαφη ακομα, μιλαμε καθε μερα, βλεπομαστε κλπ, κι η οποια θηλαζει επισης αποκλειστικα, ετρωγε εξ αρχης τα παντα ολα κι απεξω και τζανκ κ γλυκα κ αναψυκτικα και η κορη της ποτε δεν επαθε το παραμικρο...τρως τα παντα αφοβα αν  το παιδι ειναι καλα.. .εγω απλα ημουν ατυχη και σε αυτο. γι αυτο ειπα οτι πανω που πηγα να χαρω, ηρθε αυτο και με αναθαρρυσε...κ ετυχε κ ειχαμε κ πλ εντονη γοπ...οποτς γνκ το α εξαμηνο με πηγε γαμ....

ναι λογικα δεν θα χει καποιο θεμα στο μελλον...

Μην μου κόψετε το πετσακι από το γιαουρτακι χαχαχα!!! Μια χαρά μου έμεινε!!!βιολογικά κ τέτοια είμαι διατεθειμένη να φάω δεν με πειράζει. Καλά φυσικά αν μιλάμε για αλλεργικές αντιδράσεις μετά τι να κάνεις θα τα υποστείς το κατά δύναμιν.

Αφού είναι μια προσωρινή κατάσταση για το μωρό πάλι τα κατάφερες αυτό είναι η ουσία. Καλά έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ. Πολλά μαζεμένα. Στο δεύτερο αν το έχεις στο πλανο να κάνεις εύχομαι όλα να έρθουν πιο εύκολα. Πάντως ο αστικός μύθος λέει ότι όσες δυσκολίες μπορεί να έχει κάποια στην γέννα κ στο θηλασμό κτλ τον πρώτο καιρό τόσο εύκολα της έρχονται μετά στο μεγάλωμα του παιδιού.δεν γίνεται δηλαδή να σε πηγαίνει μονίμως έτσι...

  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Μην μου κόψετε το πετσακι από το γιαουρτακι χαχαχα!!! Μια χαρά μου έμεινε!!!βιολογικά κ τέτοια είμαι διατεθειμένη να φάω δεν με πειράζει. Καλά φυσικά αν μιλάμε για αλλεργικές αντιδράσεις μετά τι να κάνεις θα τα υποστείς το κατά δύναμιν.

Αφού είναι μια προσωρινή κατάσταση για το μωρό πάλι τα κατάφερες αυτό είναι η ουσία. Καλά έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ. Πολλά μαζεμένα. Στο δεύτερο αν το έχεις στο πλανο να κάνεις εύχομαι όλα να έρθουν πιο εύκολα. Πάντως ο αστικός μύθος λέει ότι όσες δυσκολίες μπορεί να έχει κάποια στην γέννα κ στο θηλασμό κτλ τον πρώτο καιρό τόσο εύκολα της έρχονται μετά στο μεγάλωμα του παιδιού.δεν γίνεται δηλαδή να σε πηγαίνει μονίμως έτσι...

Απ το στομα σου κ στ Θεου τ αυτι ..Ελπιζω να στρωσει στο μελλον...γτ τωρα ειναι μεγαλη τσαουσα κ επισης μας ταλαιπωρει πλ στον υπνο απο βρεφος...μιας κ ξυπναει συνεχεια κ ειμαστε μονιμα με συγκοιμιση και βυζι στο στομα...σημερα πχ αναθεμα να χω κοιμηθει ενα μισαωρο σερι..με διελυσε..κ κοντευει ενος ετους! οσο για 2ο, πλ θα το θελαμε στο αποτερο μελλον...αλλα επδ για να κανουμε τουτη εδω παιδευτηκαμε με εξωσωμ 5χρ κ χασαμε 2 μωρα.....ειμαι υπερευχαριστημενη με αυτο μας το θαυματακι...κ αν τα καταφερουμε ξανα...εχει ο Θεος!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Απ το στομα σου κ στ Θεου τ αυτι ..Ελπιζω να στρωσει στο μελλον...γτ τωρα ειναι μεγαλη τσαουσα κ επισης μας ταλαιπωρει πλ στον υπνο απο βρεφος...μιας κ ξυπναει συνεχεια κ ειμαστε μονιμα με συγκοιμιση και βυζι στο στομα...σημερα πχ αναθεμα να χω κοιμηθει ενα μισαωρο σερι..με διελυσε..κ κοντευει ενος ετους! οσο για 2ο, πλ θα το θελαμε στο αποτερο μελλον...αλλα επδ για να κανουμε τουτη εδω παιδευτηκαμε με εξωσωμ 5χρ κ χασαμε 2 μωρα.....ειμαι υπερευχαριστημενη με αυτο μας το θαυματακι...κ αν τα καταφερουμε ξανα...εχει ο Θεος!!

Ναι σε καταλαβαίνω.κεγω εξωσωματική έκανα. Ότι θελήσει ο Θεός.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Geonutr-mama είπε:

Καλησπέρα κ από μένα! Γέννησα κ εγώ στις 18.2 το αγόρι μου στο σπίτι μου, 3320 κ 51 εκ... 

Έσπασαν τα νερά ξημερώματα 4 η ώρα και γέννησα μετα από 18.5 ώρες, στις 10κ20 περίπου το βράδυ (κ ας είναι το 4ο παιδί...). 

Μια γεννα πολύ δύσκολη, τόσο που είχα σιγουρακι τη καισαρική αν ήμουν σε νοσοκομείο.. 

Ένα μωρό πάρα πολύ ψηλά (περίπου μια μπουνιά παραπάνω απ τη λεκάνη μου) που χρειάστηκε ώρες να κατεβάσω, με σπασμένα νερά τόσες ώρες και οπίσθια προβολή (ερχόταν ανάσκελα, η μαία δηλ αντί για μαλλιά έπιανε το πρόσωπο του). 

Πέθανα στους πόνους αλλά δόξα τω Θεω τα καταφέραμε κ γεννήθηκε όπως έπρεπε και το έζησα όπως ήθελα, στο σπίτι μου, στη ζεστασιά μου, με τη κολλητή μου, τις μαιες μου, τα φαγητά μου, τα μασάζ μου κλπ. 

Το πρωί που σηκώθηκαν τα μικρά ξετρελάθηκαν μόλις είδαν το μωρο, όλη μέρα το παίρνουν αγκαλιά κ το φιλάνε! 

Εμάς ούτε το πολύ ψηλά μας πτόησε ούτε η οπίσθια προβολή ούτε το πολύωρο σπάσιμο νερών! 

Να σας ζήσει ο μπεμπακος! Πάντα υγιείς και καλοτυχος!

  • Ευχαριστώ 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mighty86 είπε:

Το ζήτησες κ στο κάνανε Νεφέλη η το κάνουν ούτως η άλλως;

Οχι δε ζητησα κατι,δεν ειχα ιδεα.μου το ειπε μετα η μαια του γιατρου κ επισης οτι η τομη μου ειναι αψογη και της λεω τι δηλαδη σημαινει αψογη  κ μου την εδειξε ειναι μια τέλεια ευθεια..μετα απο 1 βδομαδα εβγαλα τη ταινια ενω μπανιο εκανα κανονικα απο την 2η μερα κιολας ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει κ εγώ για πλαστική αλλά δεν το κάνουν όλοι.. Εσωτερικά ράμματα σίγουρα έχουμε όλες αλλιώς θα υπήρχε πρόβλημα!! Εμένα κορίτσια καθόλου δε με νοιάζει αν θα φαίνεται η τομή μου.. την καμαρώνω κιόλας!! Από εκεί βγήκε η ευτυχία μου! 

Ως προς τα διατροφικά έχω κόψει γαλακτοκομικά, όσπρια κ κάποια ακόμη γιατί έβλεπα πόσο ζοριζοταν η μικρή μου εντερικά. Δύο μέρες τώρα έχει ηρεμήσει. Να ήταν τυχαίο; Δεν ξέρω! Οι επόμενες μέρες θα δείξουν!

@Geonutr-mama να σου ζήσει!! Χαίρομαι που τα πράγματα πήγαν όπως ήθελες!

@Joka κ εγώ καμία ραγαδα κ με μωρό 4070 κ τεράστια κοιλιά! Είναι πιστεύω κ θέμα οργανισμού.. Κοιλίτσα όμως έχω ακόμη, δεν έχει φύγει εντελώς..

  • Μου αρέσει 3

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Οποτε οι εγκυουλες  που μεινανε ;;!και ετοιμάζονται  ειναι  @Ρια new mum@KateV @Renula @Ladybag20    @Mighty

@Ani!! @BettyStΣωστα Ρια; Με το καλό κοριτσια!!ολα θα πανε τελεια!!!

Επεξεργάστηκαν by Nephele78
  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Οποτε οι εγκυουλες  που μεινανε ;;!και ετοιμάζονται  ειναι  @Ρια new mum@KateV @Renula @Ladybag20    @Mighty

@Ani!! @BettyStΣωστα Ρια; 

Ναι εμείς είμαστε! Εγω 38 κ 1 σήμερα κ περιμένω! ♡

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

μαλλον δεν εχεις ιδεα τι ειναι η αλλεργια των βρεφων...και δεν σε κατηγορω...λογικα δεν το εχεις ξανακουσει...αλλα καλυτερα ψαξε η ιδια για να καταλαβεις...δεν εχει να κανει με το ποιοτικο γιαουρτακι..ειναι τελειως αστοχο κι ασυνδετο αυτο που σου εχει κολλησει...εχει να κανει με δυσανεξια στην πρωτειμη γαλακτος οποιασδηποτε μορφης λογω ανωριμοτητας του πεπτικου κι ανοσολογικου τους συστηματος και συνηθως ξεπερνιεται εως το ετος..θελει σταδιακη προκληση για να δεις ποτε ειναι οκ...το παθαινουν ακομα και μωρα που σιτιζονται αποκλειστικα με φορμουλα...και γι αυτο μετα πινουν μονο στοιχειακα συνταγογραφουμενα γαλατα που δεν ειναι βασισμενα σε ζωικη πρωτεινη γαλακτος αλλα συνηθως σε υδατοδιαλυτη πατατα..η κορη μου οπως ειπα στην προκληση τα πηγε καλα δοξα ρω Θεω...αλλα ξερω και μωρακια που εχουν φτασει εως και 2ετων κι αντιμετωπιζουν προβλημα.. ειναι αναλογα την περιπτωση...εμενα με κατηυθυναν ο παιδιαλλεργιολογος και η συμβουλος μου στην αποχη και το παλεψαμε σχετικα καλα, δηλ προσεχα πολυ και δεν της προκαλουσα επιπροσθετα θεματα...στους 4 μηνες που εκανα πρωτη προκληση, ξεκινωντας να πινω μια γουλια κατσικισιο τη μερα ..απετυχε..στους 7μηνες τα καταφεραμε...και σταδιακα εισηγαγα ξανα γλκ στηννδιατροφη μου...

Καταρχήν συγχαρητήριά που το παλέψεις ολο αυτό! Να σε ρωτήσω πως κατάλαβες ότι είχε αλλεργία; οαρπυσιασε κάτι ή κάνατε κ εξετάσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Οποτε οι εγκυουλες  που μεινανε ;;!και ετοιμάζονται  ειναι  @Ρια new mum@KateV @Renula @Ladybag20    @Mighty

@Ani!! @BettyStΣωστα Ρια; Με το καλό κοριτσια!!ολα θα πανε τελεια!!!

Ναι, εγώ μπήκα στην 40 εβδομάδα και περιμένω! Αν δεν έρθει μόνος του θα πάμε με προκληση το Σάββατο! Είναι αρκετά ψηλά ακόμα, με το κεφάλι κάτω αλλά οπίσθια θέση και ο γιατρός μου είπε ότι θα πάρει αρκετές ώρες ή γέννα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Ναι, εγώ μπήκα στην 40 εβδομάδα και περιμένω! Αν δεν έρθει μόνος του θα πάμε με προκληση το Σάββατο! Είναι αρκετά ψηλά ακόμα, με το κεφάλι κάτω αλλά οπίσθια θέση και ο γιατρός μου είπε ότι θα πάρει αρκετές ώρες ή γέννα.. 

Αααααα 40 Ουαου!! Ωραια που περιμενετε! Αντε να δουμε..οπως κ να ερθει να πανε ολα καλα!! Να δεις το μωρακι σου επιτελους :-))) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Ναι, εγώ μπήκα στην 40 εβδομάδα και περιμένω! Αν δεν έρθει μόνος του θα πάμε με προκληση το Σάββατο! Είναι αρκετά ψηλά ακόμα, με το κεφάλι κάτω αλλά οπίσθια θέση και ο γιατρός μου είπε ότι θα πάρει αρκετές ώρες ή γέννα.. 

Τίποτα ακόμα ε;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Αααααα 40 Ουαου!! Ωραια που περιμενετε! Αντε να δουμε..οπως κ να ερθει να πανε ολα καλα!! Να δεις το μωρακι σου επιτελους :-))) 

Άσε άσε ανυπομονώ! Άσε που κάθε μέρα που περνάει είναι βασανιστικά αργή! 

Just now, Ani!! είπε:

Τίποτα ακόμα ε;;;

Τίποτα κορίτσι μου τίποτα! Βολευτηκε και δεν λέει να βγει.. Ελπίζω μέσα στη βδομάδα να το πάρει απόφαση. Αύριο έχω και ραντεβού με το γιατρό να δούμε τι γίνεται.. 

Οι άλλες μανούλες που περιμένουν είναι ακόμα μαζί μας? Έχουν πολύ καιρό να γράψουν.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...