Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Ρια new mum είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκι μου! Εννοείται αν χρειαστεί συμπλήρωμα θα δώσω δεν είμαι κολλημένη στον αποκλειστικο. Σταματάει ποτέ αυτός ο πόνος? 

Κλείνουν ποτέ οι πληγές με θηλαστρο? Εσύ έχεις συνέλθει τώρα? 

Οταν κανεις δυνατό μασάζ και ταυτόχρονα άντληση και αδειάσουν θα σταματήσεις να πονάς. Οι θηλες εμενα ειναι εισεχουσες και ισως αυτο να τις προστάτεψε μπαίνουν πάλι μεσα μετα απο καθε θηλασμό, δεν με πόνεσαν ιδιαίτερα.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joann είπε:

Εγώ το έζησα το catch up αν και δεν ήταν και ιδιαίτερα πρόωρα τα μωρά. Τρώγανε και οι δύο σαν τρελές και το πέτυχαν περίπου στον 8ο μήνα. 

Από κιλά και ύψος πάντως ήταν πάνω από το μέσο όρο από τον τρίτο και όλας μήνα! Σκέψου ότι οι δικές μου δεν έφαγαν κρέμες όταν ξεκίνησαν τις στερεές γιατί ήταν μπαμπατσικες!

 

Στην περίπτωση μου πιστεύω ότι βοήθησε το ότι χαλάρωσα τελείως είχα πλέον τα παιδάκια μου και ήμουν ζεν... είχαμε μόνο μια επαφή εκείνο το μήνα ( σκέψου κούραση με τα δίδυμα) και όμως έγινε! Τώρα έχω τρεις μπουμπουδες! Πολύ χαρούμενη και πολύ κουρασμένη!

Χρειάζομαι οπωςδηποτε βοήθεια κορίτσια ο αντρας μου θα γυρίσει στη δουλειά και δεν βγαίνει...

 

Ακριβως! Εχεις δικιο!Και αυτο εννοειται ! Να τα χαιρεσαι κοριτσι μου παντα ετσι με υγεια κ χαρες !

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια έχω μεγάλο θέμα! Θέλω αποκλειστικό θηλασμό και το παλεύω πάρα πολύ! Οι θηλες μου όμως έχουν αρχίσει να ματωνουν και το ένα στήθος έχει σκληρύνει πολύ και βγάζει πολύ δύσκολα, για τον πόνο ούτε λόγος, κλαμααα!!! Είμαστε 5 ημερών και ακόμα δεν βγάζω γάλα κανονικό, σταγονιτσες. Πείτε μου σας παρακαλώ κάτι να με βοηθήσετε!! 

Θηλαστρο ,μασάζ ,κομπρεσες ζεστές, κοχύλια,λανολινη, θα σου έχει κατέβει μέχρι αύριο. Κ εμένα έτσι ήταν απλά δεν μου μάτωσαν οι θηλές γιατί κεγω χρησιμοποιούσε ψευδοθηλες επειδή είναι εισεχουσες.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκι μου! Εννοείται αν χρειαστεί συμπλήρωμα θα δώσω δεν είμαι κολλημένη στον αποκλειστικο. Σταματάει ποτέ αυτός ο πόνος? 

Κλείνουν ποτέ οι πληγές με θηλαστρο? Εσύ έχεις συνέλθει τώρα? 

Όσο κι αν σου φαίνεται ότι δε θα περάσει, περνάει! Έτσι κ εμένα με είχε πιάσει απελπισία από τον πόνο στο μαιευτήριο.. Τσιμπαγα το πόδι μου για να πάει αλλού η προσοχή μου κ να ξεχάσω τον πόνο από τις θηλές.. Εμένα μου πέρασε σε μια εβδομάδα με 10 μέρες όπου είχα περισσότερο γάλα κ σκλήρυναν κ οι θηλές. Ακόμη κ με ματωμένες έδινα κανονικά, δεν υπάρχει κίνδυνος αν καταπιεί το μωρό λίγο αίμα, εξάλλου μιλάμε για ελάχιστη ποσότητα, έτσι μου είπαν οι σύμβουλοι. Έβαζα λανολινη κ γάλα αμέσως μετά και δε φορούσα μπλούζα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την απελπισία που νιώθεις αλλά θα περάσει!

Για τα πετρώματα όπως σου είπαν κ τα κορίτσια μασάζ πριν τον θηλασμό και αν έχεις κομπακια προσπάθησε να επιμείνεις εκεί. Ζεστές κομπρεσες και θήλασε σε τέτοια στάση ώστε το πιγουνι του μωρού να σου πιέζει τα σκληρά σημεία. Μετά τον θηλασμό εγώ έβαζα στο στήθος λάχανο ένα φύλλο από το ψυγείο για κρύα κομπρεσα και την άφηνα αρκετή ώρα γιατι λειτουργεί ως φυσικό αντιφλεγμονώδες.

Σήμερα έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο για να δούμε πως πήγαμε τον πρώτο μας μήνα! Ανυπομονώ!

  • Μου αρέσει 3

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joann said:

Εγώ το έζησα το catch up αν και δεν ήταν και ιδιαίτερα πρόωρα τα μωρά. Τρώγανε και οι δύο σαν τρελές και το πέτυχαν περίπου στον 8ο μήνα. 

Από κιλά και ύψος πάντως ήταν πάνω από το μέσο όρο από τον τρίτο και όλας μήνα! Σκέψου ότι οι δικές μου δεν έφαγαν κρέμες όταν ξεκίνησαν τις στερεές γιατί ήταν μπαμπατσικες!

 

Στην περίπτωση μου πιστεύω ότι βοήθησε το ότι χαλάρωσα τελείως είχα πλέον τα παιδάκια μου και ήμουν ζεν... είχαμε μόνο μια επαφή εκείνο το μήνα ( σκέψου κούραση με τα δίδυμα) και όμως έγινε! Τώρα έχω τρεις μπουμπουδες! Πολύ χαρούμενη και πολύ κουρασμένη!

Χρειάζομαι οπωςδηποτε βοήθεια κορίτσια ο αντρας μου θα γυρίσει στη δουλειά και δεν βγαίνει...

 

Πραγματικά το βλέπω αυτό που λες. Υπάρχουν μέρες που η Μπέμπα κυρίως τρώει σαν τρελή. Πως να μην της δώσω γάλα όταν κλαίει και το ζητάει ; 
Μπορει η όλη διαφορά να είναι εκεί. Ότι τα δικά μου είναι πρόωρα ενώ της Νεφέλης δεν ήταν.
Από βάρος τώρα είναι στο 50% ήδη , στην καμπύλη των πρόωρων όμως όχι την κανονική. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Katerina 11 είπε:

Όσο κι αν σου φαίνεται ότι δε θα περάσει, περνάει! Έτσι κ εμένα με είχε πιάσει απελπισία από τον πόνο στο μαιευτήριο.. Τσιμπαγα το πόδι μου για να πάει αλλού η προσοχή μου κ να ξεχάσω τον πόνο από τις θηλές.. Εμένα μου πέρασε σε μια εβδομάδα με 10 μέρες όπου είχα περισσότερο γάλα κ σκλήρυναν κ οι θηλές. Ακόμη κ με ματωμένες έδινα κανονικά, δεν υπάρχει κίνδυνος αν καταπιεί το μωρό λίγο αίμα, εξάλλου μιλάμε για ελάχιστη ποσότητα, έτσι μου είπαν οι σύμβουλοι. Έβαζα λανολινη κ γάλα αμέσως μετά και δε φορούσα μπλούζα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την απελπισία που νιώθεις αλλά θα περάσει!

Για τα πετρώματα όπως σου είπαν κ τα κορίτσια μασάζ πριν τον θηλασμό και αν έχεις κομπακια προσπάθησε να επιμείνεις εκεί. Ζεστές κομπρεσες και θήλασε σε τέτοια στάση ώστε το πιγουνι του μωρού να σου πιέζει τα σκληρά σημεία. Μετά τον θηλασμό εγώ έβαζα στο στήθος λάχανο ένα φύλλο από το ψυγείο για κρύα κομπρεσα και την άφηνα αρκετή ώρα γιατι λειτουργεί ως φυσικό αντιφλεγμονώδες.

Σήμερα έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο για να δούμε πως πήγαμε τον πρώτο μας μήνα! Ανυπομονώ!

Μια βδομάδα;;; Ποπό. Εσύ υπεφερες πραγματικά!!!Εμένα το πέτρωμα μου πέρασε σε ένα 24 Ώρο.δεν ξέρω αν βοήθησε που έπαθα κ έγκαυμα στο στήθος από τις ζεστές πετσέτες που μου έβαζε η μάνα μου.:lol:.η καημένη δεν έφταιγε.της είπα όχι δεν είναι ζεστή μόνο τσιςςςς δεν ακούστηκε. Κ το θηλαστρο ίσως βοήθησε στην περίπτωση μου. 

 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Ακριβως! Εχεις δικιο!Και αυτο εννοειται ! Να τα χαιρεσαι κοριτσι μου παντα ετσι με υγεια κ χαρες !

Να είσαι καλά να τα χαίρεσαι και εσύ και καλά κουράγια. Να δεις σε κανένα χρόνο τι όμορφα που θα είναι θα κάνετε πολλά πράγματα μαζί και τα δύσκολα θα έχουν περάσει!!

Just now, chris79 είπε:

Πραγματικά το βλέπω αυτό που λες. Υπάρχουν μέρες που η Μπέμπα κυρίως τρώει σαν τρελή. Πως να μην της δώσω γάλα όταν κλαίει και το ζητάει ; 
Μπορει η όλη διαφορά να είναι εκεί. Ότι τα δικά μου είναι πρόωρα ενώ της Νεφέλης δεν ήταν.
Από βάρος τώρα είναι στο 50% ήδη , στην καμπύλη των πρόωρων όμως όχι την κανονική. 

Δώσε στο παιδί να φάει καλέ γαλατάκι όσο θέλει. Είπαμε τα μικρότερα παιδάκια έχουν άλλες ανάγκες. Εγώ το βλέπω και από τη μπέμπα μου που γεννήθηκε 3500 κιλά καμία σχέση! Τρώει αλλά όχι αυτές τις ποσότητες που έτρωγαν οι δίδυμες!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, BettySt είπε:

Γειά σας κορίτσια! Θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε κάνει την αίτηση για το επίδομα γέννησης 2000 €; Οταν έκανα το πιστοποιητικό γέννησης μου έστειλαν μήνυμα ότι η αίτηση με τάδε αριθμό εκκρεμεί και ένα σύνδεσμο όπου να ολοκληρώσω την αίτηση, το πατάω και συνέχεια μου λέει λάθος. Έχει καμία απο εσας ιδέα τι γίνεται και πως να κάνω την διαδικασία. Μήπως όταν βγάλω το ΑΜΚΑ  του παιδιού θα ολοκληρωθεί αυτόματα ηλεκτρονικα; 

Εμένα μου έκαναν την αίτηση απ' το νοσοκομείο και μετά από 1 μήνα ( την τελευταία εργάσιμη μέρα του Φλεβάρη δηλαδή) μπήκε η πρώτη δόση! Η δεύτερη θα μπει 6 μήνες μετά δηλαδή Ιούνιο!

3 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Έχεις πολύ δικιο

Επισκέφτηκα παιδίατρο πρόσφατα για συμβουλευτική εγκύου κ αυτό ακριβώς μου είπε γιατί είναι Κ σύμβουλος θηλασμού. Μου είπε Κ πολλά άλλα χρήσιμα πράγματα τα οποία θα τα δούμε στην πορεία. 

Καλημέρα 

Τουτουνι μου σε πόσο καιρό αδιαθετησες? 

Μου έχουν πει όσες δε θηλάζουν αργούν να αδιαθετησουν

Να τον χαίρεσαι κοπέλα μου

Δεν πειράζει 

Κι εμένα η δικιά μου σκαρφαλώνει, όλο τη  νιώθω κάτω από το στηθος μου και ψηλα

Σημασία έχει να ναι Καλά τα μωρά μας ειδικά μετά τα όσα έχουμε περάσει. Κι εμείς φυσικά να τα χαιρόμαστε κ να τα φροντίζουμε 

Όχι εγώ δεν θήλασα καθόλου! Αδιαθετησα ακριβώς 56 μέρες μετά τη γέννα! Βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός!!! 

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Πραγματικά το βλέπω αυτό που λες. Υπάρχουν μέρες που η Μπέμπα κυρίως τρώει σαν τρελή. Πως να μην της δώσω γάλα όταν κλαίει και το ζητάει ; 
Μπορει η όλη διαφορά να είναι εκεί. Ότι τα δικά μου είναι πρόωρα ενώ της Νεφέλης δεν ήταν.
Από βάρος τώρα είναι στο 50% ήδη , στην καμπύλη των πρόωρων όμως όχι την κανονική. 

Εχεις δικιο ! Αυτο ειναι η διαφορα ,σωστά !! @Joann ναι !!τι ωραια ανυπομονω :-)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joann said:

Να είσαι καλά να τα χαίρεσαι και εσύ και καλά κουράγια. Να δεις σε κανένα χρόνο τι όμορφα που θα είναι θα κάνετε πολλά πράγματα μαζί και τα δύσκολα θα έχουν περάσει!!

Δώσε στο παιδί να φάει καλέ γαλατάκι όσο θέλει. Είπαμε τα μικρότερα παιδάκια έχουν άλλες ανάγκες. Εγώ το βλέπω και από τη μπέμπα μου που γεννήθηκε 3500 κιλά καμία σχέση! Τρώει αλλά όχι αυτές τις ποσότητες που έτρωγαν οι δίδυμες!

Ένα χρόνο ε;;; Πω πω έχουμε μέλλον ακόμη !!! Και έλεγα «κανε υπομονή , λίγους μήνες ακόμη και θα στρώσουν!» Χαχαχα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, chris79 είπε:

Ένα χρόνο ε;;; Πω πω έχουμε μέλλον ακόμη !!! Και έλεγα «κανε υπομονή , λίγους μήνες ακόμη και θα στρώσουν!» Χαχαχα 

Όχι όχι δεν ήθελα να σας απογοητεύσω! Κάθε μήνα θα είναι και καλύτερα. Απλά μετά το χρόνο θα είναι όνειρο! Αφού εσύ τα ξέρεις καλέ είσαι έμπειρη!

Το πιο σημαντικό για μένα ειναι η ρουτίνα. Να ξέρουν τα παιδιά τι να περιμένουν...ετσι θα έχετε χρόνο και για την δική σας ξεκούραση.

Δεν μας είπες το μεγάλο σου παιδάκι πως τα πάει με τα μωρά; Εσύ πως τα πας με τρία παιδιά πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κ απο εμάς!! Είμαι πολύ τυχερή και χαρούμενη που έχω ένα κοριτσάκι ήσυχο πολυ προθυμο στο θηλασμό υπναρου και γενικά μέχρι σήμερα που είναι 7 ημερών έχουμε ξεχάσει πως έχουμε μωρακι.. Σχετικά με το θηλασμο παιδευτηκα λιγο κ εγω με το πολυ γαλα που γεμιζε το στήθος αλλα με απαλό μασάζ πριν το θηλασμο με ζεστό νεράκι κ μετά το θηλασμο με κρύες κομπρεσές για ανακούφιση σε 3 4 μέρες είμαι τελεια! Το πρώτο μ παιδακι περνάει τα ζόρια του αλλά του δίνουμε χρόνο να προσαρμοστεί! 

@Nephele78 παρήγγειλα ήδη το σουτιεν που μ πρότεινες και περιμένω να έρθει.. ελπιζω ν μ κανει το small απο τα μεγέθη που είδα.. 

Φιλια σε ολες και κουραγιοοοοο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Katerina 11 είπε:

Όσο κι αν σου φαίνεται ότι δε θα περάσει, περνάει! Έτσι κ εμένα με είχε πιάσει απελπισία από τον πόνο στο μαιευτήριο.. Τσιμπαγα το πόδι μου για να πάει αλλού η προσοχή μου κ να ξεχάσω τον πόνο από τις θηλές.. Εμένα μου πέρασε σε μια εβδομάδα με 10 μέρες όπου είχα περισσότερο γάλα κ σκλήρυναν κ οι θηλές. Ακόμη κ με ματωμένες έδινα κανονικά, δεν υπάρχει κίνδυνος αν καταπιεί το μωρό λίγο αίμα, εξάλλου μιλάμε για ελάχιστη ποσότητα, έτσι μου είπαν οι σύμβουλοι. Έβαζα λανολινη κ γάλα αμέσως μετά και δε φορούσα μπλούζα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την απελπισία που νιώθεις αλλά θα περάσει!

Για τα πετρώματα όπως σου είπαν κ τα κορίτσια μασάζ πριν τον θηλασμό και αν έχεις κομπακια προσπάθησε να επιμείνεις εκεί. Ζεστές κομπρεσες και θήλασε σε τέτοια στάση ώστε το πιγουνι του μωρού να σου πιέζει τα σκληρά σημεία. Μετά τον θηλασμό εγώ έβαζα στο στήθος λάχανο ένα φύλλο από το ψυγείο για κρύα κομπρεσα και την άφηνα αρκετή ώρα γιατι λειτουργεί ως φυσικό αντιφλεγμονώδες.

Σήμερα έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο για να δούμε πως πήγαμε τον πρώτο μας μήνα! Ανυπομονώ!

Δεν τίθεται θεμα αν καταπιεί αιμα να κινδυνέψει. Το θεμα ειναι οτι αν δεις αιμα στα κακά του μωρού, που μπορει απλούστατα να ειναι το αιμα που κατάπιε , εσυ πρεπει να το πας στο νοσοκομειο για εξετασεις.

  • Μπερδεμένη/-ος 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καντι είπε:

Οταν κανεις δυνατό μασάζ και ταυτόχρονα άντληση και αδειάσουν θα σταματήσεις να πονάς. Οι θηλες εμενα ειναι εισεχουσες και ισως αυτο να τις προστάτεψε μπαίνουν πάλι μεσα μετα απο καθε θηλασμό, δεν με πόνεσαν ιδιαίτερα.

Στο νοσοκομείο οι κοπελες θηλασμού μου είπαν σε καμια περίπτωση δυνατό μασάζ αλλα απαλές κινήσεις από έξω προς τα μέσα κ να βάζω κ λίγο σαπούνι αν θέλω.. μετράς μέχρι το 10 κ τέλος.. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Κι εγώ είχα κάνει πληγές . Με το γάλα που έβαζα πάνω και έκανα αντλήσεις έκλεισαν. Εγώ χρησιμοποιώ πια και θηλές σιλικόνης γιατί δεν έπιανε καλά επειδή έχω επίπεδες. Έχω παραμείνει να θηλάζω με αυτές μια χαρά τρώει το μωρό γιατί αλλιώς δεν τα καταφέρνουμε. Από το να παλεύει να πιάσει και να μην τρώει το προτιμώ. Βάλαμε και βάρος επιτέλους και κάνω και κάποιες αντλήσεις μέσα στη μέρα και του δίνω συμπλήρωμα. Θα το βρεις σιγά σιγά τι σε βολεύει καλύτερα!

Επίσης να πω κορίτσια για τα μπιμπερό της mam αν θέλει κάποια να δώσει και να μοιάζουν με την κίνηση του θηλασμού. Είναι πολύ καλό και δεν έχει ροή σαν τα άλλα. Αν δεν ρουφήξει το μωρό έχω παρατηρήσει δεν τρέχει.

Έχω θηλαστρο Medela το δοκίμασα αλλά δεν αντέχω μεγάλη ένταση και με μικρή δεν βγάζω κάτι, βέβαια το δοκίμασα αφού είχα θηλάσει για να δω αν με άδειασε αλλά πονεσα πολύ με το θηλαστρο και το πήρα από φόβο.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...