Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Ρια new mum είπε:

Έχω θηλαστρο Medela το δοκίμασα αλλά δεν αντέχω μεγάλη ένταση και με μικρή δεν βγάζω κάτι, βέβαια το δοκίμασα αφού είχα θηλάσει για να δω αν με άδειασε αλλά πονεσα πολύ με το θηλαστρο και το πήρα από φόβο.. 

Πονάει λίγο ναι. Έχει διάφορες εντάσεις.  Θέλει να το κρατάς κ κάπως για να στάξει να είναι προς τα κάτω.θελει λίγη ώρα πειράματα μέχρι να αρχίσει η ροή στα μη νοσοκομειακά. Ξεκινά με μασαζακι τότε μπουνιτσες κ από πάνω ως κάτω μασάζ μέτρα μέχρι το εκατό κ πάνε στον άλλο μαστό. Βάλε κ λίγο ζεστό πανακι πάνω. Κ μετά κ το μωρό να ρουφήξει.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπερα κ απο εμένα κοριτσια μου τι κάνετε; Εμεις σήμερα ειμαστε ενος μηνων! Εχουμε κολικους τις τελευταίες μέρες κ πριν λιγο ειδα κ αιματακι στα κακα. Ο γιατρος είπε ισως χρειαστεί ν αλλάξουμε γαλα....θελω να ρωτήσω κατι...την αιτηση για το 6μηνο του οαεδ ποτε την κανουμε; Γνωριζει καποια κοπελα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Πονάει λίγο ναι. Έχει διάφορες εντάσεις.  Θέλει να το κρατάς κ κάπως για να στάξει να είναι προς τα κάτω.θελει λίγη ώρα πειράματα μέχρι να αρχίσει η ροή στα μη νοσοκομειακά. Ξεκινά με μασαζακι τότε μπουνιτσες κ από πάνω ως κάτω μασάζ μέτρα μέχρι το εκατό κ πάνε στον άλλο μαστό. Βάλε κ λίγο ζεστό πανακι πάνω. Κ μετά κ το μωρό να ρουφήξει.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Ελπίζω να πάνε κάπως καλύτερα τα πράγματα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joann said:

Όχι όχι δεν ήθελα να σας απογοητεύσω! Κάθε μήνα θα είναι και καλύτερα. Απλά μετά το χρόνο θα είναι όνειρο! Αφού εσύ τα ξέρεις καλέ είσαι έμπειρη!

Το πιο σημαντικό για μένα ειναι η ρουτίνα. Να ξέρουν τα παιδιά τι να περιμένουν...ετσι θα έχετε χρόνο και για την δική σας ξεκούραση.

Δεν μας είπες το μεγάλο σου παιδάκι πως τα πάει με τα μωρά; Εσύ πως τα πας με τρία παιδιά πλέον;

Ναι εντάξει τα ξέρω αλλά τα δίδυμα είναι άλλη πίστα !! 
Σκεφτομαι να μπουν σιγά σιγά οι στέρεες (5ο μήνα) κ θα στρώσουμε... ελπιζω να είναι έτσι.

Ο γιος μου είναι απίθανος με τα μωρά . Απλά και με όλη την κλεισούρα έχει ζοριστεί κ αυτός κ με δυσκολεύει. Δε φταίει κ αυτός απλά κ εγώ ποσά να προλάβω ; Θέλει κ αυτός λιγη σημασία.

Εγω άλλοτε είμαι οκ και άλλοτε ζορίζομαι κ εγώ . Είναι λες κ η μέρα δε μου φτάνει κ για μένα δεν κάνω τίποτα. Ξέρω πως δεν θα είναι έτσι για πάντα. Απλά μερικές φορές απογοητεύομαι για λίγο ... κ μετά προς τη δόξα κ πάλι τραβω :) :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Στο νοσοκομείο οι κοπελες θηλασμού μου είπαν σε καμια περίπτωση δυνατό μασάζ αλλα απαλές κινήσεις από έξω προς τα μέσα κ να βάζω κ λίγο σαπούνι αν θέλω.. μετράς μέχρι το 10 κ τέλος.. 

Μήπως δεν ειχε πετρώσει το στήθος σου και σου ειπαν χαλαρό μασάζ. Αν ειναι σκληρό και πονάει με το χαλαρό γάλα δεν βγαίνει.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Καντι είπε:

Μήπως δεν ειχε πετρώσει το στήθος σου και σου ειπαν χαλαρό μασάζ. Αν ειναι σκληρό και πονάει με το χαλαρό γάλα δεν βγαίνει.

Η αλήθεια είναι πω είχε αρχίσει να πετρωνει κ μου είπαν χαλαρο.. κ οντως βοήθησε κ τωρα ειμαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Δεν τίθεται θεμα αν καταπιεί αιμα να κινδυνέψει. Το θεμα ειναι οτι αν δεις αιμα στα κακά του μωρού, που μπορει απλούστατα να ειναι το αιμα που κατάπιε , εσυ πρεπει να το πας στο νοσοκομειο για εξετασεις.

Η δική μου παιδίατρος έχει εντελώς άλλη άποψη επί του θέματος κ για το αίμα από θηλές το οποίο δε μπορεί λόγω ποσότητας αλλά και πορείας μέσω πέψης να αποβληθεί ως αίμα αλλά κ γενικά για το αίμα που μπορεί να βρεθεί στα κακά από άλλη αιτιολογία. Η γνώμη σου όμως είναι σεβαστή.

Κορίτσια πήγαμε παιδίατρο κ η μικρή μου έσκισε! Πήρε 1100 κ είναι 4700 τώρα κ 5,5 πόντους κ πήγε 56,5!! Τη βρήκε δυνατή κ προχωρημένη! Σε ένα μήνα θα κάνει κ το πρώτο εμβόλιο το 6απλο!

  • Μου αρέσει 3

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκι μου! Εννοείται αν χρειαστεί συμπλήρωμα θα δώσω δεν είμαι κολλημένη στον αποκλειστικο. Σταματάει ποτέ αυτός ο πόνος? 

Κλείνουν ποτέ οι πληγές με θηλαστρο? Εσύ έχεις συνέλθει τώρα? 

Εννοείται και συνηλθα! Βέβαια προσεχω κ οπως σου ειπα αφηνω το στηθος εξω με μητρικο γαλατακι κ εχει σκληρυνει η θηλη,  πρέπει να κατσει μια ωρα η μπεμπα για να νιωσω ενόχληση 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Ναι εντάξει τα ξέρω αλλά τα δίδυμα είναι άλλη πίστα !! 
Σκεφτομαι να μπουν σιγά σιγά οι στέρεες (5ο μήνα) κ θα στρώσουμε... ελπιζω να είναι έτσι.

Ο γιος μου είναι απίθανος με τα μωρά . Απλά και με όλη την κλεισούρα έχει ζοριστεί κ αυτός κ με δυσκολεύει. Δε φταίει κ αυτός απλά κ εγώ ποσά να προλάβω ; Θέλει κ αυτός λιγη σημασία.

Εγω άλλοτε είμαι οκ και άλλοτε ζορίζομαι κ εγώ . Είναι λες κ η μέρα δε μου φτάνει κ για μένα δεν κάνω τίποτα. Ξέρω πως δεν θα είναι έτσι για πάντα. Απλά μερικές φορές απογοητεύομαι για λίγο ... κ μετά προς τη δόξα κ πάλι τραβω :) :) 

Άσε σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και εγώ μια από τα ίδια. Δεν έχω καθόλου μα καθόλου χρόνο για εμένα. Ένα μαλλί κεφτέ όλη μέρα. Πάω κάτι να κάνω ρε αδερφέ μια μάσκαρα κάτι και έχω τις δίδυμες από πίσω να ανοίγουν τα συρτάρια να φωνάζουν να τους δώσω αυτά που κρατάω...τρώνε τα πινέλα, χτενίζουν τα μαλλιά τους! Χαμός!!! 

Μαγειρεύω και με τις δύο πάνω στον πάγκο. Ο άντρας μου ταίζει το μωρό. Μια τρελή τρελή οικογένεια! Σε λίγο έρχονται και τα δικά σου...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Katerina 11 είπε:

Η δική μου παιδίατρος έχει εντελώς άλλη άποψη επί του θέματος κ για το αίμα από θηλές το οποίο δε μπορεί λόγω ποσότητας αλλά και πορείας μέσω πέψης να αποβληθεί ως αίμα αλλά κ γενικά για το αίμα που μπορεί να βρεθεί στα κακά από άλλη αιτιολογία. Η γνώμη σου όμως είναι σεβαστή.

Κορίτσια πήγαμε παιδίατρο κ η μικρή μου έσκισε! Πήρε 1100 κ είναι 4700 τώρα κ 5,5 πόντους κ πήγε 56,5!! Τη βρήκε δυνατή κ προχωρημένη! Σε ένα μήνα θα κάνει κ το πρώτο εμβόλιο το 6απλο!

Το έπαθε φιλη μου ομως και στο παίδων εκεί το απέδωσαν το αιμα. Εμενα ηταν μια απο τις συμβουλές που μου εδωσε η μαια του γιατρου μου. Καθε μια εννοειται κανει οτι της πει ο δικος της γιατρος που αναλαμβάνει και την ευθύνη.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 hours ago, Joann said:

Άσε σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και εγώ μια από τα ίδια. Δεν έχω καθόλου μα καθόλου χρόνο για εμένα. Ένα μαλλί κεφτέ όλη μέρα. Πάω κάτι να κάνω ρε αδερφέ μια μάσκαρα κάτι και έχω τις δίδυμες από πίσω να ανοίγουν τα συρτάρια να φωνάζουν να τους δώσω αυτά που κρατάω...τρώνε τα πινέλα, χτενίζουν τα μαλλιά τους! Χαμός!!! 

Μαγειρεύω και με τις δύο πάνω στον πάγκο. Ο άντρας μου ταίζει το μωρό. Μια τρελή τρελή οικογένεια! Σε λίγο έρχονται και τα δικά σου...

Χαχαχα ναι κ εγώ κεφτε το έχω το μαλλί! 
Και τα 2 μωρά μου τραβάνε τα μαλλιά αν κάνω το λάθος να τα αφήσω κάτω. :) 

Καλα για βάψιμο ούτε που το σκέφτομαι... 

Θυμαμαι κ εγώ μαγείρευα με το γιο μου στον πάγκο κ του άρεσε τόσο πολύ! Ακόμη κ τώρα θέλει να με βοηθάει όταν μαγειρεύω ή κάνω κέικ! Θα έχω άλλους 2 βοηθούς λοιπόν σύντομα !! :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για τα λόχεια. Γέννησα 7 Φεβρουαρίου και ενώ είχε σταματήσει το πολύ αίμα, εδώ και λίγες μέρες έχω πάλι κόκκινο αίμα αρκετούτσικο. Έχει καμία που γέννησε κοντά στις 7 Φεβρουαρίου ακόμα αίμα κόκκινο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για τα λόχεια. Γέννησα 7 Φεβρουαρίου και ενώ είχε σταματήσει το πολύ αίμα, εδώ και λίγες μέρες έχω πάλι κόκκινο αίμα αρκετούτσικο. Έχει καμία που γέννησε κοντά στις 7 Φεβρουαρίου ακόμα αίμα κόκκινο;

Εγω γεννησα 6 φεβρουαριου.δεν εχω πλεον αιμα καθολου ομως ,εδω και 2 βδομαδες !!15/3 που κλεινω 40 μερες θα παω για υπερηχο μου ειπε ο γιατρος για να με δει και να μου γραψει κ εξετασεις αιματος ..λογικα ολες τις γυναικες τις τσεκαρουν μετα για να μου το εχει πει να παω..τσεκ τη μητρα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για τα λόχεια. Γέννησα 7 Φεβρουαρίου και ενώ είχε σταματήσει το πολύ αίμα, εδώ και λίγες μέρες έχω πάλι κόκκινο αίμα αρκετούτσικο. Έχει καμία που γέννησε κοντά στις 7 Φεβρουαρίου ακόμα αίμα κόκκινο;

Εγώ πάντως που γέννησα 1/2 ακόμα έχω αίμα και είχα αγχωθεί. Μια μειώνεται μια έχω λίγο περισσότερο. Η μαία μου είπε είναι λογικό θα έρχεται κ θα φεύγει. Τώρα θα δω αν μέχρι τις 40 έχω ακόμα. Μου είχε πει  πάντως όταν σαραντισω θα πάω για τσεκ απ υπέρηχο, τεστ Παπ κλπ.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Εγω γεννησα 6 φεβρουαριου.δεν εχω πλεον αιμα καθολου ομως ,εδω και 2 βδομαδες !!15/3 που κλεινω 40 μερες θα παω για υπερηχο μου ειπε ο γιατρος για να με δει και να μου γραψει κ εξετασεις αιματος ..λογικα ολες τις γυναικες τις τσεκαρουν μετα για να μου το εχει πει να παω..τσεκ τη μητρα 

Εμένα ο γυναικολόγος μου είπε δε χρειάζεται να με δει και να πάω όποτε θέλω για τεστ ΠΑΠ. Εμένα πάλι το αίμα δε σταμάτησε ποτέ. Απλά κάποιες μέρες είχε λίγο ελαττωθεί.

Just now, Hope.2019 είπε:

Εγώ πάντως που γέννησα 1/2 ακόμα έχω αίμα και είχα αγχωθεί. Μια μειώνεται μια έχω λίγο περισσότερο. Η μαία μου είπε είναι λογικό θα έρχεται κ θα φεύγει. Τώρα θα δω αν μέχρι τις 40 έχω ακόμα. Μου είχε πει  πάντως όταν σαραντισω θα πάω για τσεκ απ υπέρηχο, τεστ Παπ κλπ.

Κι εγώ αγχώθηκα και θα ρωτήσω και τον γιατρό. Η πλάκα είναι ότι πριν 16 μήνες γέννησα τον γιό μου και δε θυμάμαι πόσες μέρες είχα αίμα. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι αδιαθέτησα 62 μέρες μετά τη γέννα.

Κι εμένα έρχεται και φεύγει το αίμα, απλά τις τελευταίες μέρες έχω κάθε φορά στο σκούπισμα. Άσε που παθαίνω κάτι σαν σύγκαμα από κάτω από το αίμα τόσες μέρες και είμαι με αλοιφές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...