Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Κάνουν δύο κινήσεις θηλαστικές στο στήθος, μία για να φάνε και μία για πιπίλισμα. Διαφορετικά όλη την ώρα θα έτρωγαν. Φυσικά και θα ρυθμιστεί, απλά θέλει λίγο υπομονή. Για την πνιγμονή νομίζω ότι βοηθάει να μην την έχεις τελείως ξαπλωμένη. Σκέψου ότι και μπιμπερό να έπαιρνε πάλι δεν κάνει να είναι τελείως ξαπλωμένα όσο είναι μικρά. Την ποιότητα μην τη σκέφτεσαι γιατί δεν ξέρεις με μεζούρα πού είναι λιπαρό το γάλα. Αν πεινάσει θα ξαναφάει...σε λίγο καιρό θα μπείτε σε πιο στάνταρ πρόγραμμα..

Ξαπλωμενη οχι, ημικαθιστη.. Ειναι και λαιμαργη η δικη μου και σε συνδυασμό με την υπερπαραγωγή έχουμε ενα αποτέλεσμα...  Αυριο θα παμε να κόψουμε κ τον χαλινο, οπότε οπως ειπε και η παιδιατρος πιο πολυ γκρινια πιθανότατα κ πιο πολυ ωρα στηθος για παρηγορια.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια πέταξα τις ψευδοθηλες κ ησύχασα.18 ημερών έπιασε πρώτη φορά από την αριστερή ρογα.σημερα κάναμε Χάι σκορ 20 κ 20 λεπτά από κάθε στήθος. Χωρίς ψευδοθηλες. Δυνάμωσε ο μικρός με το ξένο,δυνάμωσε κ η παραγωγή μου με το θηλαστρο. Για να δούμε..

@Pagotoula είχες δίκιο.με τις ψευδοθηλες υποσιτίζονται μάλλον .είναι για πολύ περιορισμένη χρήση.

Μέχρι να αποφασισει να πιάσει να θηλάσει δυσκολεύεται.αλλα αν πιάσει δεν αφήνει. Δοκιμάσαμε να του δίνω 30 ml  ξένο ξεγελιέται ανοίγει η όρεξη κ έτσι θηλάζει. Δοκίμασα να του δώσω κ αντλημενο αλλά μετά δεν γουστάρει προτιμάει την εύκολη λύση.ενω το ξένο δεν πρέπει να του πολύ αρέσει γευστικά.κ έτσι πιάνει το βυζί.

Αλλά το στήθος μου πρέπει να είναι φισκα να στάζει γάλα αλλιώς δεν θέλει.

  • Μου αρέσει 6

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Κορίτσια πέταξα τις ψευδοθηλες κ ησύχασα.18 ημερών έπιασε πρώτη φορά από την αριστερή ρογα.σημερα κάναμε Χάι σκορ 20 κ 20 λεπτά από κάθε στήθος. Χωρίς ψευδοθηλες. Δυνάμωσε ο μικρός με το ξένο,δυνάμωσε κ η παραγωγή μου με το θηλαστρο. Για να δούμε..

@Pagotoula είχες δίκιο.με τις ψευδοθηλες υποσιτίζονται μάλλον .είναι για πολύ περιορισμένη χρήση.

Μέχρι να αποφασισει να πιάσει να θηλάσει δυσκολεύεται.αλλα αν πιάσει δεν αφήνει. Δοκιμάσαμε να του δίνω 30 ml  ξένο ξεγελιέται ανοίγει η όρεξη κ έτσι θηλάζει. Δοκίμασα να του δώσω κ αντλημενο αλλά μετά δεν γουστάρει προτιμάει την εύκολη λύση.ενω το ξένο δεν πρέπει να του πολύ αρέσει γευστικά.κ έτσι πιάνει το βυζί.

Αλλά το στήθος μου πρέπει να είναι φισκα να στάζει γάλα αλλιώς δεν θέλει.

Μπράβο κορίτσι μου! Συνεχισε ετσι θα βελτιωθει κ αλλο η κατάσταση! Και μην ξεχνας το μωρακι σου ειναι πολυ μικρουλι ακομη!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εγώ όσο και να το παλεύω με το θηλασμό δεν βλέπω βελτίωση. Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ.. Έχω πολύ λίγο γάλα σε σχέση με αυτό που θέλει ο μικρός μου με αποτέλεσμα να του δίνω και σκόνη. Τον έχω συνέχεια στο στήθος και τραβάω και με το θηλαστρο για να αυξήσω την ποσότητα αλλά τίποτα.. Βγάζω 40-50ml ενώ ο μικρός μου τρώει 110ml σε κάθε γεύμα! Μου φαίνεται απίθανο να τον καλύψω.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εγώ όσο και να το παλεύω με το θηλασμό δεν βλέπω βελτίωση. Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ.. Έχω πολύ λίγο γάλα σε σχέση με αυτό που θέλει ο μικρός μου με αποτέλεσμα να του δίνω και σκόνη. Τον έχω συνέχεια στο στήθος και τραβάω και με το θηλαστρο για να αυξήσω την ποσότητα αλλά τίποτα.. Βγάζω 40-50ml ενώ ο μικρός μου τρώει 110ml σε κάθε γεύμα! Μου φαίνεται απίθανο να τον καλύψω.. 

Ναι κεγω έτσι είμαι. 40-50 ml στην καλύτερη αλλά δεν είναι ασχημα είναι καλή παραγωγή για ένα γεύμα για την ηλικία των μωρών μας θεωρώ.οι κοπέλες που θηλάζουν αποκλειστικά το ίδιο θα βγάζουν το ξέρω από δύο φίλες μου που στο τρίμηνο πάνω βάλανε θηλαστρο κ κατέβασαν 20 ml. Απλα ταιζουν πιο συχνά από 3 ώρα.

Δοκίμασες να δόσεις απευθείας; Εγώ τώρα σταμάτησα να αντλώ κ δίνω απευθείας.ο μικρός πιάνει γιατί κ γάλα έχω περισσότερο κ αυτός δυνάμωσε.απλα είναι ολόκληρη διαδικασία αλλά γλιτώνω το θηλαστρο. Πρώτα του φτιάχνω 30 ml ξένο μετά ξεγυμνωνομαστε.εννοειται είναι αλλαγμένη η πανα του ούτε ίχνος τσισακια τον ενοχλουνε. Μετά του δίνω 5-10 ml ξένο κ επιμένω μετά να πιάσει στήθος.στην αρχή έπιανε για 5 λεπτά μόνο το ένα.τωρα πιάνει κ τα δυο απο κάνα 15 λεπτό μπορεί κ 20 λεπτό. Αφού τελειώσει του δίνω κ ξένο κ όσο πιει.αυτα μου είπε κ κάνω η παιδίατρος.κ έτσι πέταξα κ τις ψευδοθηλες.  Δεν πάω για αποκλειστικό το ξέρω αλλά μπορεί να πετύχω μεικτο θηλασμό.

Αν θες την γνώμη μου δοκίμασε να του προσφέρεις στήθος αφού τον ταισεις. Εκεί που είναι στην φάση που ξυπνάνε κ έχουν ρευτει κτλ η δώσε του μισό γεύμα κ μετά βαλτον στήθος.εγω έτσι έκανα κ έπιανε 5 λεπτά κ μετά άρχισα να τον βάζω πρώτα στήθος κλαίει χτυπιέται του δίνω 10 ml τον ξαναβάζω κάποια στιγμή βεντουζαρει 

 

 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mighty86 είπε:

Ναι κεγω έτσι είμαι. 40-50 ml στην καλύτερη αλλά δεν είναι ασχημα είναι καλή παραγωγή για ένα γεύμα για την ηλικία των μωρών μας θεωρώ.οι κοπέλες που θηλάζουν αποκλειστικά το ίδιο θα βγάζουν το ξέρω από δύο φίλες μου που στο τρίμηνο πάνω βάλανε θηλαστρο κ κατέβασαν 20 ml. Απλα ταιζουν πιο συχνά από 3 ώρα.

Δοκίμασες να δόσεις απευθείας; Εγώ τώρα σταμάτησα να αντλώ κ δίνω απευθείας.ο μικρός πιάνει γιατί κ γάλα έχω περισσότερο κ αυτός δυνάμωσε.απλα είναι ολόκληρη διαδικασία αλλά γλιτώνω το θηλαστρο. Πρώτα του φτιάχνω 30 ml ξένο μετά ξεγυμνωνομαστε.εννοειται είναι αλλαγμένη η πανα του ούτε ίχνος τσισακια τον ενοχλουνε. Μετά του δίνω 5-10 ml ξένο κ επιμένω μετά να πιάσει στήθος.στην αρχή έπιανε για 5 λεπτά μόνο το ένα.τωρα πιάνει κ τα δυο απο κάνα 15 λεπτό μπορεί κ 20 λεπτό. Αφού τελειώσει του δίνω κ ξένο κ όσο πιει.αυτα μου είπε κ κάνω η παιδίατρος.κ έτσι πέταξα κ τις ψευδοθηλες.  Δεν πάω για αποκλειστικό το ξέρω αλλά μπορεί να πετύχω μεικτο θηλασμό.

Αν θες την γνώμη μου δοκίμασε να του προσφέρεις στήθος αφού τον ταισεις. Εκεί που είναι στην φάση που ξυπνάνε κ έχουν ρευτει κτλ η δώσε του μισό γεύμα κ μετά βαλτον στήθος.εγω έτσι έκανα κ έπιανε 5 λεπτά κ μετά άρχισα να τον βάζω πρώτα στήθος κλαίει χτυπιέται του δίνω 10 ml τον ξαναβάζω κάποια στιγμή βεντουζαρει 

 

 

εγω φαντασου που την θηλαζω αποκλειστικα 1 χρονο και δεν εχει παρει ποτε μπιμπερο, οσες φορες δοκιμασα θηλαστρο τους πρωτους μηνες ουτε 10-20ml δεν εβγαζα.... το πεταξα.... :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Ναι κεγω έτσι είμαι. 40-50 ml στην καλύτερη αλλά δεν είναι ασχημα είναι καλή παραγωγή για ένα γεύμα για την ηλικία των μωρών μας θεωρώ.οι κοπέλες που θηλάζουν αποκλειστικά το ίδιο θα βγάζουν το ξέρω από δύο φίλες μου που στο τρίμηνο πάνω βάλανε θηλαστρο κ κατέβασαν 20 ml. Απλα ταιζουν πιο συχνά από 3 ώρα.

Δοκίμασες να δόσεις απευθείας; Εγώ τώρα σταμάτησα να αντλώ κ δίνω απευθείας.ο μικρός πιάνει γιατί κ γάλα έχω περισσότερο κ αυτός δυνάμωσε.απλα είναι ολόκληρη διαδικασία αλλά γλιτώνω το θηλαστρο. Πρώτα του φτιάχνω 30 ml ξένο μετά ξεγυμνωνομαστε.εννοειται είναι αλλαγμένη η πανα του ούτε ίχνος τσισακια τον ενοχλουνε. Μετά του δίνω 5-10 ml ξένο κ επιμένω μετά να πιάσει στήθος.στην αρχή έπιανε για 5 λεπτά μόνο το ένα.τωρα πιάνει κ τα δυο απο κάνα 15 λεπτό μπορεί κ 20 λεπτό. Αφού τελειώσει του δίνω κ ξένο κ όσο πιει.αυτα μου είπε κ κάνω η παιδίατρος.κ έτσι πέταξα κ τις ψευδοθηλες.  Δεν πάω για αποκλειστικό το ξέρω αλλά μπορεί να πετύχω μεικτο θηλασμό.

Αν θες την γνώμη μου δοκίμασε να του προσφέρεις στήθος αφού τον ταισεις. Εκεί που είναι στην φάση που ξυπνάνε κ έχουν ρευτει κτλ η δώσε του μισό γεύμα κ μετά βαλτον στήθος.εγω έτσι έκανα κ έπιανε 5 λεπτά κ μετά άρχισα να τον βάζω πρώτα στήθος κλαίει χτυπιέται του δίνω 10 ml τον ξαναβάζω κάποια στιγμή βεντουζαρει 

 

 

Πιάνει στήθος κανονικά ο δικός μου, απλά δεν του φτάνει και κλαίει. Τον βάζω πρώτα στήθος και μετά δίνω και συμπλήρωμα και απλά με το θηλαστρο αδειάζω το στήθος γιατί αυτός δεν το αδειάζει τελείως, τον παίρνει ο ύπνος.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Πιάνει στήθος κανονικά ο δικός μου, απλά δεν του φτάνει και κλαίει. Τον βάζω πρώτα στήθος και μετά δίνω και συμπλήρωμα και απλά με το θηλαστρο αδειάζω το στήθος γιατί αυτός δεν το αδειάζει τελείως, τον παίρνει ο ύπνος.. 

Α νόμιζα είχες κ εσύ θέμα με ψευδοθηλες.ε τέλεια τοτε είσαι σε καλυτερο στάδιο από εμενα. Γιατί το αδειάζεις? για αυτό ίσως κλαίει κ δεν του φτάνει.δοκιμασε να το αφήσεις γεμάτο κάνα δυο φορές δεν θα χαθεί η παραγωγή σου ούτε θα πάθεις τίποτα.κεγω έτσι έκανα κ δεν του έφτανε κ μου λέει η παιδίατρος σταματά το θηλαστρο για λίγο. Να τον ταιζεις με τον κασκορσε χωρίς κάλτσες κ εσύ γυμνή για να μην κοιμάται. Λογικά το ξένο θα μειωθεί πολύ σταδιακά θα θέλει πολύ χρόνο.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εγώ όσο και να το παλεύω με το θηλασμό δεν βλέπω βελτίωση. Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ.. Έχω πολύ λίγο γάλα σε σχέση με αυτό που θέλει ο μικρός μου με αποτέλεσμα να του δίνω και σκόνη. Τον έχω συνέχεια στο στήθος και τραβάω και με το θηλαστρο για να αυξήσω την ποσότητα αλλά τίποτα.. Βγάζω 40-50ml ενώ ο μικρός μου τρώει 110ml σε κάθε γεύμα! Μου φαίνεται απίθανο να τον καλύψω.. 

Μην κοιτας. Τι βγάζεις με το θηλαστρο! Το μωρο τραβαει πολύ περισσότερο και πιο γρήγορα απο οτι το θηλαστρο!! Αυτο μου το είπαν και στην κλινικη και ο γυναικολόγος μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου, μέρες έχω να γράψω!

Κλείσαμε 45 ημερών σήμερα! Πήγαμε παιδίατρο και είμαστε πάρα πολύ καλά. Σαν χθες θυμάμαι πόσο στεναχωριομουν για τη ΜΕΝΝ και μετά για το βάρος γιατί με το θηλασμο δεν τα κατάφερα καλά. Εμείς  θηλάζουμε από τον ένα μαστό με ψευδοθηλή (έχω εισερχουσες) την οποία ναι ακόμα χρησιμοποιώ γιατί έτσι έμαθε το μωρό δυστυχώς και χρησιμοποιησα και μπιμπερό για να δίνω αντλημενο γάλα μου στην απελπισία μου να βάλει βάρος και επειδή ενοιωθα ανασφάλεια οπότε δεν πιάνει πια θηλή με τίποτα έχει πάθει σύγχυση θηλών λογικά. Εντωμεταξυ από τον δεύτερο μαστό δεν άκουγα να καταπίνει ποτέ και κάνω αντλήσεις από κει κρατάω το γάλα και το δίνω σαν συμπλήρωμα.

Από 2500 κιλά που ήμασταν 10 ημερών φτάσαμε σήμερα 3700. Επίσης γεννήθηκε 37+3  47 πόντους και σήμερα ήταν 57.5. Γενικά είναι πλέον ένα μεγάλο και μακρύ μωρό και δεν θυμίζει σε τίποτα το μικροσκοπικό μωράκι που ήταν. 

Μπορεί με το θηλασμό να μην τα κατάφερα όπως θα ήθελα αλλά θέλω να πω και στα υπόλοιπα κορίτσια που δυσκολεύονται να μην στεναχωριούνται. Εγώ είμαι χαρούμενη γιατί έτσι τουλάχιστον τρέφεται από το γάλα μου που τόσο ήθελα. Και όσο πάει... Σημασία έχει ότι επιτέλους είμαστε χαρούμενοι και εγώ δεν είμαι μονίμως αγχωμενη που δεν τα καταφέρνω  αλλα χαίρομαι το μωρό μου επιτέλους. Προς το παρόν το βρήκα έτσι και δεν έχει χρειαστεί να δώσω καθόλου ξένο γιατί βγάζω πολύ γάλα. 

Ελπίζω να είστε όλες καλά και να χαίρεστε τα μωράκια σας.

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 5

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Μην κοιτας. Τι βγάζεις με το θηλαστρο! Το μωρο τραβαει πολύ περισσότερο και πιο γρήγορα απο οτι το θηλαστρο!! Αυτο μου το είπαν και στην κλινικη και ο γυναικολόγος μου

Τραβάω με το θηλαστρο γιατί ο μικρός μου κοιμάται πάνω στο στήθος. Ρουφάει για 5 λεπτά και μετά κοιμάται ότι και να τον κάνω! Μόλις τον βάλω στο κρεβάτι του ξανακλαιει και ξανά η ίδια δουλειά.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ρια new mum είπε:

Τραβάω με το θηλαστρο γιατί ο μικρός μου κοιμάται πάνω στο στήθος. Ρουφάει για 5 λεπτά και μετά κοιμάται ότι και να τον κάνω! Μόλις τον βάλω στο κρεβάτι του ξανακλαιει και ξανά η ίδια δουλειά.. 

Και εμενα ετσι εκανε στις αρχες.  Πάντως επειδή βγαζεις λιγότερο με το θηλαστρο μην νομίζεις οτι εχεις μονο τοσο γαλα! Οσο δυναμωνει το μωρακι δεν θα κουραζεται τοσο κ θα τραβαει πιο πολυ κ πιο ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Και εμενα ετσι εκανε στις αρχες.  Πάντως επειδή βγαζεις λιγότερο με το θηλαστρο μην νομίζεις οτι εχεις μονο τοσο γαλα! Οσο δυναμωνει το μωρακι δεν θα κουραζεται τοσο κ θα τραβαει πιο πολυ κ πιο ευκολα

Λες? Μακάρι να βελτιωθεί! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elpida2019 είπε:

Κορίτσια πόσες ώρες να κοιμούνται τα μωράκια σας?

Οχι τοσες όσες περίμενα χι χι..  Ειναι μέρες που πραγματικά τρωει ρευεται κοιμαται και ειναι μερες που απο τις 9 το πρωι εχει κοιμηθει μεσημέρι στις 2 3 4 πχ. Πάντως σε εμένα παρατηρησα,  ο βραδινος υπνος δηλαδή απο τις 9 και μετα,  ασχετα αν κοιμηθει 9 10 ή 11 ειναι πιο βαρυς, μπορεί να την μετακινησω απο το ριλαξ στο λικνο και να μην παρει ειδηση,  συγκριτικά με την υπόλοιπη μερα. 

Παντως απο τη στιγμή που τρωει ανα 2 ωρες μεσο ορο και θελουμε κ να ρευτει αλλη μιση ωρα, λογικο ειναι να μην κοιμάται υπερβολικά οπως μου τα παρουσιαζαν

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...