Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Εμείς κάναμε τυχαία γενική αίματος μετά τη ΜΕΝΝ σαν επανέλεγχο και είχε διπλάσια ιωσηνωφηλα. Είχε όμως και στις πάνες βλέννες. Μόλις τα έκοψα σταμάτησαν.

. Καλύτερα κόψε και τα κρυφά για να δεις αποτέλεσμα. Εγώ όταν είχα κόψει τα φανερά μόνο δεν είχα δεί.

Κάνουμε αποχή λίγες εβδομάδες να ξέρεις και μετά δοκιμάζουμε σιγά σιγά ξανά να δούμε αν τα πειράζει.

Εγώ επειδή έτρωγα πάρα πολλά γαλακτοκομικα αγχώθηκα γιατί έλεγα τι θα τρώω τώρα; Αλλά συνήθεια είναι..

Αντί για γάλα έπινα γάλα αμυγδάλου και κάτι επιδόρπια που έχει επίσης και έφτιαχνα κουλουράκια και κέικ με λάδι και χυμούς φρούτων. Το βρήκα γενικά.

Εμένα δεν μου είπε κάτι για τη σόγια αλλά από μόνη μου δεν έτρωγα.

Πάντως και μοσχάρι που λένε να κόψεις εμένα μου είπε δεν χρειάζεται για αρχή μόνο αν δω ότι τον πειράζει και τελικά δεν τον πείραζε.

Ναι και εμένα! Έχω φρικαρει! Και σκέφτομαι κάνω κάτι λάθος;

Επίσης βρε κορίτσια εσείς που θηλάζετε ή δίνετε το γάλα σας με μπιμπερό έστω , δέχεστε bullying; Εμένα συνεχεια μου λένε δεν χορταινει το παιδί για αυτό δεν κοιμάται σερί. Πώς δεν χορταινει βρε κορίτσια αφού και πάνες βρέχει και πήρε και ένα κιλό μέσα σε 3 εβδομάδες που είχαμε πάει παιδίατρο. Συνεχώς μου λένε μάλλον το γάλα σου δεν τον χορταινει και δώσε σκόνη και μου δημιουργούν ανασφάλεια.

Αφού η παιδίατρος σου είναι οκ γραψτους όλους στα τέτοια σου συγγνώμη κιόλας.αν είχες θέμα πρώτη η παιδίατρος σου θα σου έλεγε δώσε σκονη

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Εμείς κάναμε τυχαία γενική αίματος μετά τη ΜΕΝΝ σαν επανέλεγχο και είχε διπλάσια ιωσηνωφηλα. Είχε όμως και στις πάνες βλέννες. Μόλις τα έκοψα σταμάτησαν.

. Καλύτερα κόψε και τα κρυφά για να δεις αποτέλεσμα. Εγώ όταν είχα κόψει τα φανερά μόνο δεν είχα δεί.

Κάνουμε αποχή λίγες εβδομάδες να ξέρεις και μετά δοκιμάζουμε σιγά σιγά ξανά να δούμε αν τα πειράζει.

Εγώ επειδή έτρωγα πάρα πολλά γαλακτοκομικα αγχώθηκα γιατί έλεγα τι θα τρώω τώρα; Αλλά συνήθεια είναι..

Αντί για γάλα έπινα γάλα αμυγδάλου και κάτι επιδόρπια που έχει επίσης και έφτιαχνα κουλουράκια και κέικ με λάδι και χυμούς φρούτων. Το βρήκα γενικά.

Εμένα δεν μου είπε κάτι για τη σόγια αλλά από μόνη μου δεν έτρωγα.

Πάντως και μοσχάρι που λένε να κόψεις εμένα μου είπε δεν χρειάζεται για αρχή μόνο αν δω ότι τον πειράζει και τελικά δεν τον πείραζε.

Ναι και εμένα! Έχω φρικαρει! Και σκέφτομαι κάνω κάτι λάθος;

Επίσης βρε κορίτσια εσείς που θηλάζετε ή δίνετε το γάλα σας με μπιμπερό έστω , δέχεστε bullying; Εμένα συνεχεια μου λένε δεν χορταινει το παιδί για αυτό δεν κοιμάται σερί. Πώς δεν χορταινει βρε κορίτσια αφού και πάνες βρέχει και πήρε και ένα κιλό μέσα σε 3 εβδομάδες που είχαμε πάει παιδίατρο. Συνεχώς μου λένε μάλλον το γάλα σου δεν τον χορταινει και δώσε σκόνη και μου δημιουργούν ανασφάλεια.

μην ακους κανενα κοριτσι μου!

σε ολες τις ιδιες μλκιες λενε...! εμενα μου λεγαν τα ιδια με μωρο που ενω γεννηθηκε 3κιλα κ νοσηλευτηκε μενν κ βγγκα 2600, ενος μηνα με αποκλ θηλασμο ηταν 4800 και 2 μηνων 6500!!!! κ παλι μου λεγαν δεν χορταινε!! συνειδητοποιεις;;;; δηλ ποια πιο απτη αποδειξη απο αυτη;; κ ομως θα πουν την κακια τους... η μαλλον την δηλωση της αγνοιας κ της ασχετοσυνης! κανεις το καλυτερο για τα παιδια σου!! ο υπνος δεν εχει να κανει με το αν χορταινει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2021 at 7:05 ΜΜ, Pagotoula είπε:

Αν θες στειλε μου πμ να σου προωθησω ακριβως τι λιστα απο τι πρεπει να απεχεις. εννοειται απο τα αλευρια του σουπερ μαρκετ που ανεφερες. θα παιρνεις καταλληλο για αποχη απο βιολογικαδικο. και γενικα απο ζυμες φουρνων κλπ. θα πρεπει να φτιαχνεις η ιδια ψωμι. επισης θα πρεπει να απεχεις κ απο σογια κ καζεινη και ιχνη αυτων. μπορω να σου στειλω και σαιτ με συνταγες σχετικες. τελος κρεατα, θα επιλεγεις μονο ελευθερας βοσκης,γιατι οσα σιτιζονται με ζωοτροφες περιεχουν ολες σογια κ ιχνη γακακτος.. αν θες μπορω να σου στειλω και κρεοπωλεια με κρεατα ελευθερας, που στελνουν σε ολη την ελλαδα. εξυπηρετουν πολλες θηλαζουσες μαμαδες με μωρα με αλλεργια. η οδηγια του γιατρου σου να απεχεις μονο απο τυρι, γαλα ειναι ακρως λανθασμενη. αυτο δεν θεωρειται καν αποχη. 

Και εμένα η παιδίατρος μου είπε μόνο να κόψω το γάλα,το τυρί,Κασέρι,γιαούρτι κτλπ..δεν μου είπε να κάτσω να διαβαζω ετικέτες..και έτσι κάνω βασικά..εσείς πως καταλάβατε ότι το μωρό έχει αλλεργία? Εμένα είχε βγάλει ο μπέμπης σπυράκια αλλά είπαμε πως είναι βρεφική ακμή και με μια κρέμα έφυγαν όντως μέσα σε 2 3 μέρες...απλά μου βγάζει το γάλα σε αρκετά γεύματα και για αυτό είπαμε να κόψουμε τα γαλακτοκομικα..απέχω 10 μέρες.. παρατήρησα μόνο ότι ακόμα βγάζει γάλα, αλλά όχι τόσο συχνά..βέβαια το μωρό μου είναι απίστευτα λαίμαργο και τρώει συνέχεια με το παραπάνω και πιστεύω πως φταίει αυτό και όχι κάποια αλλεργία...βέβαια θα δείξει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , mommytobe είπε:

Και εμένα η παιδίατρος μου είπε μόνο να κόψω το γάλα,το τυρί,Κασέρι,γιαούρτι κτλπ..δεν μου είπε να κάτσω να διαβαζω ετικέτες..και έτσι κάνω βασικά..εσείς πως καταλάβατε ότι το μωρό έχει αλλεργία? Εμένα είχε βγάλει ο μπέμπης σπυράκια αλλά είπαμε πως είναι βρεφική ακμή και με μια κρέμα έφυγαν όντως μέσα σε 2 3 μέρες...απλά μου βγάζει το γάλα σε αρκετά γεύματα και για αυτό είπαμε να κόψουμε τα γαλακτοκομικα..απέχω 10 μέρες.. παρατήρησα μόνο ότι ακόμα βγάζει γάλα, αλλά όχι τόσο συχνά..βέβαια το μωρό μου είναι απίστευτα λαίμαργο και τρώει συνέχεια με το παραπάνω και πιστεύω πως φταίει αυτό και όχι κάποια αλλεργία...βέβαια θα δείξει..

Εγω ειδα  3 4 στιγματα αιματος στις κενωσεις, μια φορα την μερα, μερα παρα μερα, οπότε σίγουρα αλλεργια! Και εμενα τρωει λαιμαργα,  πλεον ομως μου βγαζει γαλατακι που ειναι σαν νερακι δηλαδή δεν εφτασε στομαχι κ αυτο μετα απο 3 4 λεπτά, εικαζω γινεται απο λαιμαργια γιατι απο τη μια της τρεχουν τα γαλατα απο την αλλη ψαχνει να φαει:rolleyes:

Σπυρακια ειχε κ εμενα θεωρησαμε οτι ειναι νεογνικη ακμη,  απο τις ορμονες μου είπε που περνάνε μεσω του γάλακτος, έφυγαν ομως μονα τους, αφου εβγαλε μια φορα σταδιακα σε ολο το προσωπο κ λαιμο,  πριν ξεκινησω την αποχη,  οποτε δεν νομίζω οτι ειναι αλλεργικο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Εγω ειδα  3 4 στιγματα αιματος στις κενωσεις, μια φορα την μερα, μερα παρα μερα, οπότε σίγουρα αλλεργια! Και εμενα τρωει λαιμαργα,  πλεον ομως μου βγαζει γαλατακι που ειναι σαν νερακι δηλαδή δεν εφτασε στομαχι κ αυτο μετα απο 3 4 λεπτά, εικαζω γινεται απο λαιμαργια γιατι απο τη μια της τρεχουν τα γαλατα απο την αλλη ψαχνει να φαει:rolleyes:

Σπυρακια ειχε κ εμενα θεωρησαμε οτι ειναι νεογνικη ακμη,  απο τις ορμονες μου είπε που περνάνε μεσω του γάλακτος, έφυγαν ομως μονα τους, αφου εβγαλε μια φορα σταδιακα σε ολο το προσωπο κ λαιμο,  πριν ξεκινησω την αποχη,  οποτε δεν νομίζω οτι ειναι αλλεργικο αυτο

Εμένα με ρώτησε ο παιδίατρος αν έβγαλε σπυράκια και όντως είχε βγάλει για λίγες μέρες λίγα στο μέτωπο σπιθουράκια μικρά. Μου είπε είναι λογικό να βγάλει τα περισσότερα μωρά βγάζουν. Για αυτό με ρώτησε.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Paris.33 είπε:

Εγω ειδα  3 4 στιγματα αιματος στις κενωσεις, μια φορα την μερα, μερα παρα μερα, οπότε σίγουρα αλλεργια! Και εμενα τρωει λαιμαργα,  πλεον ομως μου βγαζει γαλατακι που ειναι σαν νερακι δηλαδή δεν εφτασε στομαχι κ αυτο μετα απο 3 4 λεπτά, εικαζω γινεται απο λαιμαργια γιατι απο τη μια της τρεχουν τα γαλατα απο την αλλη ψαχνει να φαει:rolleyes:

Σπυρακια ειχε κ εμενα θεωρησαμε οτι ειναι νεογνικη ακμη,  απο τις ορμονες μου είπε που περνάνε μεσω του γάλακτος, έφυγαν ομως μονα τους, αφου εβγαλε μια φορα σταδιακα σε ολο το προσωπο κ λαιμο,  πριν ξεκινησω την αποχη,  οποτε δεν νομίζω οτι ειναι αλλεργικο αυτο

Και εμένα τέτοιο γαλατακι βγάζει και ακριβώς το ίδιο κάνει, ψάχνει να φάει...2 φορές μόνο μου έβγαλε πολύ γάλα...παξτως το νιώθω στο πετσί μου καθημερινά αυτο που λέμε μαραθωνιους θηλασμους χάχαχα..και εμένα τα σπυράκια πριν την αποχή τα έβγαλε..οπότε και εγώ πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με αλλεργία

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια ακριβώς τα ιδια περνάμε και μεις!!! Γουλιες μεγάλες ποσότητες συνέχεια στήθος κι όλα αυτά που γραψατε παραπάνω. Εμένα είναι 31 ημερών σήμερα. Οι κενώσεις σας πόσες είναι και πως είναι; τα αέρια; εμένα θορυβώδη κάποιες φορές. Δεν ρευεται και μημπως επειδή τρώει πολύ τα βγάζει από πίσω;;; είναι πολύ λαιμαργη και μου πνίγεται στο στήθος.. Οταν βγάζει γάλατα και μενα στο καπάκι θέλει πάλι στήθος και γενικώς οπωτε ειναι ξύπνια ψάχνει όλη την ώρα.. Και μένα εβγαλε σπιθουρακια σαν δροτσιλια στο πρόσωπο. Από μόνη μου εδώ και 2,3 μέρες έκοψα γαλακτομικα τα φανερά.. 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μαζέψω τα ρούχα. Ξαφνικά, κλαις.

Προσπαθώ να μαγειρέψω κάτι. Ξαφνικά, κλαις.

Προσπαθώ να απαντήσω στο μήνυμα του Παύλου. Ξαφνικά, κλαις.

Προσπαθώ να κάνω ένα μπάνιο. Ξαφνικά, κλαις. 

Κλαις, με θέλεις τώρα. Και από την ένταση του κλάματός σου, ξέρω ότι δεν θα περιμένεις. 

Έχεις προτεραιότητα απάνω μου...

και αυτό είναι δύσκολο για μένα...

Δύσκολο γιατί δεν μπορώ να ελέγξω πια εγώ τι μου συμβαίνει. 

Δύσκολο γιατί κανείς δεν μου είχε πει ότι θα είναι τόσο δύσκολο. 

Ή και να μου το είχαν πει, δεν είχα δώσει σημασία. 

Δύσκολο γιατί είσαι ξαφνικά πιο σημαντικό από όλα τα άλλα. 

Ήρθες στην ζωή μου και τροποποίησες τα πάντα, τον κόσμο μου ολόκληρο. 

Κλαις. Οπότε κάνω ότι πρέπει να κάνω...

Τα παρατάω όλα και σε παίρνω αγκαλιά. Γιατί, ξέρω ότι εξαρτάσαι από μένα πλήρως.

Αγκαλιά, επαφή. Αυτό ήθελες. Ηρεμείς. Ήθελες εμένα. Ανοίγεις τα μάτια. 

Σε κοιτάω και μου δίνεις την απάντηση. 

Δεν έχουν πια καμία σημασία για μένα ότι έχει μείνει στην μέση. 

Γιατί όταν είμαστε αγκαλιά έτσι, είμαστε και οι δύο ολόκληροι, και ας επικρατεί χάος γύρω μας. 

Είσαι πιο σημαντικό από όλα τα άλλα. 

Και θέλω να σου πω ότι το ίδιο θα ισχύει όταν θα είσαι πιο μεγάλο και θα με χρειάζεσαι. 

Πάντα θα είσαι πιο σημαντικό για μένα από όλες τις άλλες μου δουλειές. 

Μαμά / Μπαμπάς

----------------------------------------------------

Ένα κειμενάκι αφιερωμένο σε όλους τους νέους γονείς (Μαμάδες ΚΑΙ Μπαμπάδες) ... για τις στιγμές που τον πρώτο καιρό καταλαβαίνεις ότι η ζωή σου ''έτσι απλά'' έχει αλλάξει ολοκληρωτικά και για πάντα... (είναι και λίγο τρομακτικό αυτό, ας το παραδεχτούμε έτσι δεν είναι;) 

Ταυτόχρονα τροποποιούμαστε και εμείς ολοκληρωτικά:  γινόμαστε γονείς και η αγάπη μας δίνει δύναμη για τόσα πολλά...

Πήρα έμπνευση από το ρητό ''Tα παιδιά δεν είναι απόσπαση προσοχής από μία πιο σημαντική δουλειά, είναι η πιο σημαντική δουλειά.''CS Lewis 

Σας ανεβάζω υπέροχα άρθρα για να διαβάσετε! 
ελπίζω να είστε όλες καλά, 
Σας φιλώ

  • Μου αρέσει 14

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Προσπαθώ να μαζέψω τα ρούχα. Ξαφνικά, κλαις.

Προσπαθώ να μαγειρέψω κάτι. Ξαφνικά, κλαις.

Προσπαθώ να απαντήσω στο μήνυμα του Παύλου. Ξαφνικά, κλαις.

Προσπαθώ να κάνω ένα μπάνιο. Ξαφνικά, κλαις. 

Κλαις, με θέλεις τώρα. Και από την ένταση του κλάματός σου, ξέρω ότι δεν θα περιμένεις. 

Έχεις προτεραιότητα απάνω μου...

και αυτό είναι δύσκολο για μένα...

Δύσκολο γιατί δεν μπορώ να ελέγξω πια εγώ τι μου συμβαίνει. 

Δύσκολο γιατί κανείς δεν μου είχε πει ότι θα είναι τόσο δύσκολο. 

Ή και να μου το είχαν πει, δεν είχα δώσει σημασία. 

Δύσκολο γιατί είσαι ξαφνικά πιο σημαντικό από όλα τα άλλα. 

Ήρθες στην ζωή μου και τροποποίησες τα πάντα, τον κόσμο μου ολόκληρο. 

Κλαις. Οπότε κάνω ότι πρέπει να κάνω...

Τα παρατάω όλα και σε παίρνω αγκαλιά. Γιατί, ξέρω ότι εξαρτάσαι από μένα πλήρως.

Αγκαλιά, επαφή. Αυτό ήθελες. Ηρεμείς. Ήθελες εμένα. Ανοίγεις τα μάτια. 

Σε κοιτάω και μου δίνεις την απάντηση. 

Δεν έχουν πια καμία σημασία για μένα ότι έχει μείνει στην μέση. 

Γιατί όταν είμαστε αγκαλιά έτσι, είμαστε και οι δύο ολόκληροι, και ας επικρατεί χάος γύρω μας. 

Είσαι πιο σημαντικό από όλα τα άλλα. 

Και θέλω να σου πω ότι το ίδιο θα ισχύει όταν θα είσαι πιο μεγάλο και θα με χρειάζεσαι. 

Πάντα θα είσαι πιο σημαντικό για μένα από όλες τις άλλες μου δουλειές. 

Μαμά / Μπαμπάς

----------------------------------------------------

Ένα κειμενάκι αφιερωμένο σε όλους τους νέους γονείς (Μαμάδες ΚΑΙ Μπαμπάδες) ... για τις στιγμές που τον πρώτο καιρό καταλαβαίνεις ότι η ζωή σου ''έτσι απλά'' έχει αλλάξει ολοκληρωτικά και για πάντα... (είναι και λίγο τρομακτικό αυτό, ας το παραδεχτούμε έτσι δεν είναι;) 

Ταυτόχρονα τροποποιούμαστε και εμείς ολοκληρωτικά:  γινόμαστε γονείς και η αγάπη μας δίνει δύναμη για τόσα πολλά...

Πήρα έμπνευση από το ρητό ''Tα παιδιά δεν είναι απόσπαση προσοχής από μία πιο σημαντική δουλειά, είναι η πιο σημαντική δουλειά.''CS Lewis 

Σας ανεβάζω υπέροχα άρθρα για να διαβάσετε! 
ελπίζω να είστε όλες καλά, 
Σας φιλώ

Αποψε που την ειχα αγκαλιτσα μετα απο μια δύσκολη μερα με κλάματα κ κολικους,  κ με κοιταξε κ μετα εκλεισε τα ματακια και κοιμηθηκε αυτα σκέφτηκα ❤️

Μας πηραν τα ζουμια αποψε... :x

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Paris.33 είπε:

Αποψε που την ειχα αγκαλιτσα μετα απο μια δύσκολη μερα με κλάματα κ κολικους,  κ με κοιταξε κ μετα εκλεισε τα ματακια και κοιμηθηκε αυτα σκέφτηκα ❤️

Μας πηραν τα ζουμια αποψε... :x

Και εγώ δύσκολη νύχτα είχα με κολικούς, αστα, υπόφερε το αγγελούδι μου, ευτυχώς βάζαμε ζεστά πανάκια και ψιλοηρεμούσε!  
 

 

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ
ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ;
«Το μωρό μου είναι ήσυχο μόνο όταν είναι στην αγκαλιά. Μόλις το αφήσω κάτω αρχίζει να κλαίει» «Κοιμάται καλά μόνο όταν είναι στο στήθος μου. Δεν θέλει καθόλου να την αφήνω στο κρεβατάκι της». «Κλαίει αμέσως μόλις τον αφήσουμε κάτω».
Αν έπαιρνα ένα ευρώ κάθε φορά που άκουγα αυτές τις φράσεις, σήμερα θα ήμουν πολύ πλούσια!
Αυτό που με εντυπωσιάζει είναι ότι δεν πιάνουμε το νόημα, οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουμε γιατί τόσα πολλά μωρά χρειάζονται την αγκαλιά για να ηρεμήσουν κι αυτό που με εντυπωσιάζει ακόμα περισσότερο είναι ότι πραγματικά ξοδεύουμε τόση πολύ ενέργεια και χρόνο για να καταφέρουμε να αφήσουμε τα μωρά μας από την αγκαλιά. Όμως, εκτός από ενέργεια και χρόνο, ξοδεύουμε πολύ περισσότερα σε χρήμα. Η βιομηχανία του «μην παίρνεις το παιδί αγκαλιά» κοστίζει πολλά εκατομμύρια: κούνιες, κρεβατάκια, καλαθούνες, λίκνα, παιχνίδια, .....και η λίστα δεν έχει τέλος. Την πρώτη φορά που έγινα μαμά πρέπει να παραδεχτώ ότι αγόρασα πολλά πράγματα απ’ αυτή τη λίστα και δεν ντρέπομαι να παραδεχτώ τώρα ότι ειλικρινά δεν μου είχε περάσει απ’ το μυαλό ότι ίσως η απάντηση είναι να ΜΗΝ αφήνω το μωρό μου κάτω και σίγουρα δεν σκέφτηκα σε τι μπορεί να χρησιμεύουν όλα αυτά τα πράγματα. Μου πήρε αρκετό χρόνο για να καταλάβω και να δω τον κόσμο με τα μάτια του μωρού.
Για να καταλάβουμε τα νεογέννητα μωρά μας είναι απαραίτητο να προσπαθήσουμε να βάλουμε τον εαυτό μας στη θέση τους, να φανταστούμε τον κόσμο τους – αλλά ποιόν κόσμο; Τον κόσμο που γνωρίζουν και που έχουν περάσει τους τελευταίους 9 μήνες, ή τον κόσμο που βρίσκονται τώρα, δηλαδή τον δικό μας κόσμο; Για να καταλάβουμε πλήρως θα πρέπει να κατανοήσουμε την τεράστια αλλαγή που έχει γίνει στον κόσμο τους. Κάποια μωρά βιώνουν εύκολα τη μετάβαση από τη μήτρα στον έξω κόσμο, κάποια άλλα λιγότερο εύκολα και είναι αυτά τα δεύτερα, «τα δύσκολα μωρά», από τα οποία μαθαίνουμε τόσα πολλά.

ΔιαβΑστε περισσότερα 

thilasmos.com/to-4o-trimino

 

  • Μου αρέσει 2

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Αχ κορίτσια ακριβώς τα ιδια περνάμε και μεις!!! Γουλιες μεγάλες ποσότητες συνέχεια στήθος κι όλα αυτά που γραψατε παραπάνω. Εμένα είναι 31 ημερών σήμερα. Οι κενώσεις σας πόσες είναι και πως είναι; τα αέρια; εμένα θορυβώδη κάποιες φορές. Δεν ρευεται και μημπως επειδή τρώει πολύ τα βγάζει από πίσω;;; είναι πολύ λαιμαργη και μου πνίγεται στο στήθος.. Οταν βγάζει γάλατα και μενα στο καπάκι θέλει πάλι στήθος και γενικώς οπωτε ειναι ξύπνια ψάχνει όλη την ώρα.. Και μένα εβγαλε σπιθουρακια σαν δροτσιλια στο πρόσωπο. Από μόνη μου εδώ και 2,3 μέρες έκοψα γαλακτομικα τα φανερά.. 

Εμείς κάνουμε καπάκια σίγουρα μετά από κάθε θηλασμό..είναι μουσταρδι χρώμα με σποράκια,2 3 πάνες μόνο μου έκανε πράσινες...σορού για την περιγραφή χαχαχα. Αέρια έχουμε δεν θα έλεγα τρελα,αλλά γενικά αερίζεται..όταν τον βλέπω να ζορίζεται του κάνω κ ασκήσουλες και γίνεται χαμός χαχαχα..γενικά κ εμάς το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι το στήθος..προσπαθώ να μαζέψω γάλα να κάνω μια τράπεζα εδώ και 2 3 μέρες για νσ επιστρέψω στην δουλειά σιγά σιγά και μρ έχει ξεζουμισει χάχαχα ενώ φοβόμουν την υπερπαραγωγή γιατί πέτρωνε το στήθος συνέχεια και γενικά ήταν και το μωρό όλη την μέρα στο στήθος, δεν μου έχει αφήσει σταγόνα χαχαχα..χθες πχ έβγαλα από το ένα στήθος 130ml και χάρηκα, και σήμερα πάλευα από τα 2 στήθη να βγάλω 70ml...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mommytobe είπε:

Εμείς κάνουμε καπάκια σίγουρα μετά από κάθε θηλασμό..είναι μουσταρδι χρώμα με σποράκια,2 3 πάνες μόνο μου έκανε πράσινες...σορού για την περιγραφή χαχαχα. Αέρια έχουμε δεν θα έλεγα τρελα,αλλά γενικά αερίζεται..όταν τον βλέπω να ζορίζεται του κάνω κ ασκήσουλες και γίνεται χαμός χαχαχα..γενικά κ εμάς το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι το στήθος..προσπαθώ να μαζέψω γάλα να κάνω μια τράπεζα εδώ και 2 3 μέρες για νσ επιστρέψω στην δουλειά σιγά σιγά και μρ έχει ξεζουμισει χάχαχα ενώ φοβόμουν την υπερπαραγωγή γιατί πέτρωνε το στήθος συνέχεια και γενικά ήταν και το μωρό όλη την μέρα στο στήθος, δεν μου έχει αφήσει σταγόνα χαχαχα..χθες πχ έβγαλα από το ένα στήθος 130ml και χάρηκα, και σήμερα πάλευα από τα 2 στήθη να βγάλω 70ml...

Εχεις ξεκινήσει να κάνεις τράπεζα; και εγω σκεφτόμουν αν πρέπει να κάνω και πως θα γίνει αυτό αφού είμαστε σχεδόν όλη μέρα στι στήθος. Δεν ξέρω αν την χρειάζομαι κιόλας γιατί σίγουρα θα πάρω το 6μηνο. Εσυ την κάνεις γιατί θα επιστρέψεις πιο σύντομα στην δουλειά σου; 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mari@nna είπε:

Εχεις ξεκινήσει να κάνεις τράπεζα; και εγω σκεφτόμουν αν πρέπει να κάνω και πως θα γίνει αυτό αφού είμαστε σχεδόν όλη μέρα στι στήθος. Δεν ξέρω αν την χρειάζομαι κιόλας γιατί σίγουρα θα πάρω το 6μηνο. Εσυ την κάνεις γιατί θα επιστρέψεις πιο σύντομα στην δουλειά σου; 

Ξεκίνησα δειλά δειλά την Δευτέρα.. απλά βγάζω μόνο πρωί και βράδυ..την Δευτέρα τα πήγα καλά, χθες αναγκαστικά επειδή δεν κατάφερα νσ βγάλω ποσότητα ένωσα την πρωινή άντληση με την Βραδυνή..σήμερα μάλλον πάλι κάτι τέτοιο θα γίνει..το είχα πιο εύκολα στο μυαλό μου, δεν είναι όμως.. επιστρέφω στην δουλειά σε 2 3 βδομάδες διότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας κσι δεν παίρνω επιδόματα, οπότε αναγκαστικά πρέπει να γυρίσω γιατί με ένα εισόδημα δεν βγαίνουμε κσι τα έτοιμα τελειώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Ο αφαλος σας πως είναι; εμάς είναι προς τα έξω ειδικά απ το πάνω μέρος κανει εξόγκωμα... :(ποτέ μπήκε μέσα;;; λέτε να ναι ομφαλοκοιλη;; άλλες ιδέες τώρα μου μπήκαν πάλι... Το ένα μετά το άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Ξεκίνησα δειλά δειλά την Δευτέρα.. απλά βγάζω μόνο πρωί και βράδυ..την Δευτέρα τα πήγα καλά, χθες αναγκαστικά επειδή δεν κατάφερα νσ βγάλω ποσότητα ένωσα την πρωινή άντληση με την Βραδυνή..σήμερα μάλλον πάλι κάτι τέτοιο θα γίνει..το είχα πιο εύκολα στο μυαλό μου, δεν είναι όμως.. επιστρέφω στην δουλειά σε 2 3 βδομάδες διότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας κσι δεν παίρνω επιδόματα, οπότε αναγκαστικά πρέπει να γυρίσω γιατί με ένα εισόδημα δεν βγαίνουμε κσι τα έτοιμα τελειώνουν...

Ναι κατάλαβα. Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία μέριμνα.. Καλή δύναμη εύχομαι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...