Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

15 minutes ago, valentina23 said:

Κορίτσια πήγα σούπερ μάρκετ και αγόρασα 3 κουτιά τσάι αυτά με τις γεύσεις για να χω να πίνω. Όμως μου είπαν και είδα και στο ίντερνετ ότι θα πρέπει ν αποφεύγονται λόγω καφεινης:(. Τσάμπα τα πήρα. Εσείς δεν πίνετε τίποτα;; μου χει λείψει ο καφές. Έπινα γαλλικό αλλά επειδή έκοψα το τσιγάρο πάει και ο καφές. Έχω παραγγείλει τσάι θηλασμού της weleda τουλάχιστον να πίνω ένα ρόφημα που είναι καλό και για το θηλασμό. Έχει δοκιμάσει καμια το συγκεκριμένο;; είναι καλό λέτε;; 

Το δοκίμασα εγώ !!! Πανάκριβο κ βρωμερό. Μυρίζει σαν παστουρμάς!!! Κάποιο από τα βότανα που έχει μάλλον μέσα... Το ήπια βέβαια μήπως βοηθήσει στην παραγωγή μου. Ελπίζω εσένα να σου αρέσει!!!

Το έχω γυρίσει σε χαμομήλι εγώ μήπως χαλαρώσει κ η μικρή κ κοιμηθεί κάποτε...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Κορίτσια πήγα σούπερ μάρκετ και αγόρασα 3 κουτιά τσάι αυτά με τις γεύσεις για να χω να πίνω. Όμως μου είπαν και είδα και στο ίντερνετ ότι θα πρέπει ν αποφεύγονται λόγω καφεινης:(. Τσάμπα τα πήρα. Εσείς δεν πίνετε τίποτα;; μου χει λείψει ο καφές. Έπινα γαλλικό αλλά επειδή έκοψα το τσιγάρο πάει και ο καφές. Έχω παραγγείλει τσάι θηλασμού της weleda τουλάχιστον να πίνω ένα ρόφημα που είναι καλό και για το θηλασμό. Έχει δοκιμάσει καμια το συγκεκριμένο;; είναι καλό λέτε;; 

ΕΓΩ  ΠΙΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΔΕΝ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΑΠ ΟΛΟΤΕΛΑ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΡΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙ, ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ (6 ΩΡΕΣ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΙΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΕΙ) 

ΖΗΛΕΥΩ ΝΑ ΠΙΩ ΚΣΙ ΝΑ ΦΑΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΦΕ, ΣΟΚΟΛΑΤΑ, ΤΣΑΙ, ΝΤΟΜΑΤΕΣ, ΤΥΡΙ, ΛΑΔΕΡΑ.ΤΥΡΟΠΙΤΕΣΣΣΣΣΣΣ!!! ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΣΤ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ! 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΛΙΚΟ ΜΑΣΑΖ ΜΕ ΤΟ ΤΖΕΛ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΖΕΣΤΑ ΠΑΝΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΟΥΣ, (ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΚΑΨΩ ΤΗΝ ΤΟΣΤΙΕΡΑ) ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΗ! 
ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΚΑΝΩ, ΠΑΛΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΑΠ’ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΑΩ ΠΧ ΤΥΡΙ, ΓΑΛΑ, ΝΤΟΜΑΤΑ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΣΠΟΡΙΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΧΩΡΙΣ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΤΡΩΩ!

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΡΗΘΩ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ! (ΚΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ)
 

  • Μου αρέσει 2

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, valentina23 said:

Κορίτσια πήγα σούπερ μάρκετ και αγόρασα 3 κουτιά τσάι αυτά με τις γεύσεις για να χω να πίνω. Όμως μου είπαν και είδα και στο ίντερνετ ότι θα πρέπει ν αποφεύγονται λόγω καφεινης:(. Τσάμπα τα πήρα. Εσείς δεν πίνετε τίποτα;; μου χει λείψει ο καφές. Έπινα γαλλικό αλλά επειδή έκοψα το τσιγάρο πάει και ο καφές. Έχω παραγγείλει τσάι θηλασμού της weleda τουλάχιστον να πίνω ένα ρόφημα που είναι καλό και για το θηλασμό. Έχει δοκιμάσει καμια το συγκεκριμένο;; είναι καλό λέτε;; 

Εγώ πίνω καφέ και γαλλικό και φρεντο απλά ντεκαφεινέ. Και απ έξω παραγγέλνω κανονικά ντεκαφεινε. Το ίδιο έκανα κ στην εγκυμοσύνη. Τσάι που κ εμένα μου αρέσει δεν έχω πιεί καθόλου όλο αυτό το διάστημα. 
Της weleda δεν το έχω δοκιμάσει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Demi Lou αλήθεια τώρα;; και γω είπα η γυναίκα να πίνω κάτι να χαλαρώνω όχι να μου γυρίσουν τ αντερα:unsure:τουλάχιστον έκανε δουλειά στη παραγωγή;

@Renaki80γιατί τόσο αυστηρή δίαιτα; για τους κολικούς; και γω έκοψα τα γαλακτομικα να δω μημπως καλυτερέψει. Νομίζω πως κάτι κατάφερα.. Ποιο είναι το τζελ για τους κολικούς;; της φρεζυντερμ;;

Αχ εγώ έκοψα τσιγάρο, καφέ, γλυκά τώρα γάλα που τόσο αγαπώ ειδικά με χεμο κατέβαζα ποτηρες αλλά μάλλον την ενόχλησε, σοκολάτα, όσπρια φοβάμαι να τα φάω... 

Κοριτσια την ώρα που θηλάζω έχω έντονη επιθυμία για νερό. Το χει καμία;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Demi Lou αλήθεια τώρα;; και γω είπα η γυναίκα να πίνω κάτι να χαλαρώνω όχι να μου γυρίσουν τ αντερα:unsure:τουλάχιστον έκανε δουλειά στη παραγωγή;

@Renaki80γιατί τόσο αυστηρή δίαιτα; για τους κολικούς; και γω έκοψα τα γαλακτομικα να δω μημπως καλυτερέψει. Νομίζω πως κάτι κατάφερα.. Ποιο είναι το τζελ για τους κολικούς;; της φρεζυντερμ;;

Αχ εγώ έκοψα τσιγάρο, καφέ, γλυκά τώρα γάλα που τόσο αγαπώ ειδικά με χεμο κατέβαζα ποτηρες αλλά μάλλον την ενόχλησε, σοκολάτα, όσπρια φοβάμαι να τα φάω... 

Κοριτσια την ώρα που θηλάζω έχω έντονη επιθυμία για νερό. Το χει καμία;; 

Εγώ δεν μπορώ να κόψω τα σοκολατάκια είναι τα αντικαταθλιπτικά μου. Προσπαθώ.το φρισομαμ μου άρεσε είναι σα γάλα αλλά δεν επηρεάζει το μωρό.παραγγελνω από το ίντερνετ. 

Φυσικά διψαω.απο το πρώτο τσιμπημα που θα κάνει για να θηλασει.πλέον πρώτα θα βάλω ένα ποτήρι νερό δίπλα μου να έχω κ μετά θα θηλάσω. 

Δεν το ήξερα αυτό που λέτε για το χαμομήλι.θα πίνω. Εγώ πίνω γλυκάνισο τσάι για την παραγωγή αλλά είναι λέει επικίνδυνο για την υπερπαραγωγή.βεβαια δεν νομίζω εγώ να κινδυνεύω από αυτό μιας κ δεν θηλάζω αποκλειστικά.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Κορίτσια πήγα σούπερ μάρκετ και αγόρασα 3 κουτιά τσάι αυτά με τις γεύσεις για να χω να πίνω. Όμως μου είπαν και είδα και στο ίντερνετ ότι θα πρέπει ν αποφεύγονται λόγω καφεινης:(. Τσάμπα τα πήρα. Εσείς δεν πίνετε τίποτα;; μου χει λείψει ο καφές. Έπινα γαλλικό αλλά επειδή έκοψα το τσιγάρο πάει και ο καφές. Έχω παραγγείλει τσάι θηλασμού της weleda τουλάχιστον να πίνω ένα ρόφημα που είναι καλό και για το θηλασμό. Έχει δοκιμάσει καμια το συγκεκριμένο;; είναι καλό λέτε;; 

Καφεΐνη εχει κ η σοκολάτα αν το σκεφτεις.  Νομίζω ειναι μικρη η ποσότητα ενα τσάι την ημέρα δεν θα βλαψει! Εγώ πινω εναν ελληνικό το πιο μικρό φλυτζανακι μερα παρα μερα..  Ρωτα κ τον παιδιατρο να δεις τι θα σ πει! 

2 ώρες πρίν, Renaki80 είπε:

ΕΓΩ  ΠΙΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΔΕΝ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΑΠ ΟΛΟΤΕΛΑ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΡΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙ, ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ (6 ΩΡΕΣ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΙΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΕΙ) 

ΖΗΛΕΥΩ ΝΑ ΠΙΩ ΚΣΙ ΝΑ ΦΑΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΦΕ, ΣΟΚΟΛΑΤΑ, ΤΣΑΙ, ΝΤΟΜΑΤΕΣ, ΤΥΡΙ, ΛΑΔΕΡΑ.ΤΥΡΟΠΙΤΕΣΣΣΣΣΣΣ!!! ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΣΤ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ! 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΛΙΚΟ ΜΑΣΑΖ ΜΕ ΤΟ ΤΖΕΛ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΖΕΣΤΑ ΠΑΝΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΟΥΣ, (ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΚΑΨΩ ΤΗΝ ΤΟΣΤΙΕΡΑ) ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΗ! 
ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΚΑΝΩ, ΠΑΛΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΑΠ’ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΑΩ ΠΧ ΤΥΡΙ, ΓΑΛΑ, ΝΤΟΜΑΤΑ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΣΠΟΡΙΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΧΩΡΙΣ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΤΡΩΩ!

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΡΗΘΩ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ! (ΚΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ)
 

Ισχυει αυτο με τα σπορακια,  ακομη κ για ενηλικες που έχουν θεμα με το εντερο σκεψου τα μικρα..  Εγω εκανα το. Λαθος να φαω μια μπουκια παστελι κ σάλτσα απο ντοματες φρεσκιες  και ειχαμε τραγικό βραδυ, αρα ποτε ξανα! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, valentina23 said:

Κορίτσια πήγα σούπερ μάρκετ και αγόρασα 3 κουτιά τσάι αυτά με τις γεύσεις για να χω να πίνω. Όμως μου είπαν και είδα και στο ίντερνετ ότι θα πρέπει ν αποφεύγονται λόγω καφεινης:(. Τσάμπα τα πήρα. Εσείς δεν πίνετε τίποτα;; μου χει λείψει ο καφές. Έπινα γαλλικό αλλά επειδή έκοψα το τσιγάρο πάει και ο καφές. Έχω παραγγείλει τσάι θηλασμού της weleda τουλάχιστον να πίνω ένα ρόφημα που είναι καλό και για το θηλασμό. Έχει δοκιμάσει καμια το συγκεκριμένο;; είναι καλό λέτε;; 

Κ εγω πινω το τσαι της weleda - τουλ ενα την ημερα. Η συμβουλος θηλασμου στην αρχη (τωρα ειμαστε 3 μηνων) μου ειχε πει να πινω 5-7 την μερα για μα βοηθησει. Δε το καταφερα ποτε!!!!

Επισης φτιαχνω ή παιρνω απ εξω εναν καφε την μερα κ πινω τον μισο

τελος πινω και μπυρα χωρις αλκοολ που επισης λενε πως βοηθα με θηλασμο!!

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 και γω από δω άκουσα για το χαμομήλι. Θα το εφαρμόσω σίγουρα!! Το φρεσυμαμ τι είναι;; αχ εγώ το γάλα το αγαπώ από μικρη:Pμε δημητριακά, βρώμη, με hemo. Το έκοψα γιατί είχε πολύ έντονες κενώσεις και νομίζω ότι την πείραζε το γάλα. Ούτε σοκολάτα τρώω στην εγκυμοσύνη έκανα σαν τρελή τώρα δεν ξέρω τι έπαθα.. Δεν θέλω καθόλου γλυκά.. Αντε μια φρυγανιά με βούτυρο και μελι η μαρμελάδα..

@pap88 δεν λες τη μαγιά μπύρας που πουλάνε στα φαρμακεία;; Λες για τη μπύρα χωρίς αλκοόλ που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ;; Όντως κάνει;;

@Paris.33 η παιδίατρος μου χε πει τρως απ όλα εκτός κουκιά, αλκοόλ και τσιγαρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 said:

@pap88 δεν λες τη μαγιά μπύρας που πουλάνε στα φαρμακεία;; Λες για τη μπύρα χωρίς αλκοόλ που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ;; Όντως

Ναι!! Εμενα μου φτιαχνει και τη διαθεση κ νιωθω οτι πινω ποτο οπως παλια. Τωρα με το μεσημεριανο μου ηπια μια μπυρα με λεμονι 0.0% αλκοολ, ηταν φανταστικη

εχω ρωτησει κ τον γιατρο μου αλλα κ μια μαια κ εχουν πει οτι επιτρεπεται. Επισης κ αλλες δυο φιλες μου στην ιδια φαση πινουν κ αυτες... ρωτα κ εσυ το γιατρο σου αν θες

  • Ευχαριστώ 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Demi Lou αλήθεια τώρα;; και γω είπα η γυναίκα να πίνω κάτι να χαλαρώνω όχι να μου γυρίσουν τ αντερα:unsure:τουλάχιστον έκανε δουλειά στη παραγωγή;

@Renaki80γιατί τόσο αυστηρή δίαιτα; για τους κολικούς; και γω έκοψα τα γαλακτομικα να δω μημπως καλυτερέψει. Νομίζω πως κάτι κατάφερα.. Ποιο είναι το τζελ για τους κολικούς;; της φρεζυντερμ;;

Αχ εγώ έκοψα τσιγάρο, καφέ, γλυκά τώρα γάλα που τόσο αγαπώ ειδικά με χεμο κατέβαζα ποτηρες αλλά μάλλον την ενόχλησε, σοκολάτα, όσπρια φοβάμαι να τα φάω... 

Κοριτσια την ώρα που θηλάζω έχω έντονη επιθυμία για νερό. Το χει καμία;; 

Ναι της φρεζυντερμ Είναι το τζελ!

τα έκοψα ολα για τους κωλικούς γιατί έβλεπα ότι την πείραζε και υπόφερε σε άσχημο βαθμό, Φυσικά με την συμβουλή της παιδιάτρου! 
Νερό μιλάμε για λύσσα όλη μέρα πίνω χαμομήλι τσάι θηλασμού πολλές σούπες και κατεβάζω μπουκάλια με νερό! 
Πρέπει να πίνουμε υγρά συνέχεια γιατί μας αφυδατώνει με το θηλασμό

 

12 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Κ εγω πινω το τσαι της weleda - τουλ ενα την ημερα. Η συμβουλος θηλασμου στην αρχη (τωρα ειμαστε 3 μηνων) μου ειχε πει να πινω 5-7 την μερα για μα βοηθησει. Δε το καταφερα ποτε!!!!

Επισης φτιαχνω ή παιρνω απ εξω εναν καφε την μερα κ πινω τον μισο

τελος πινω και μπυρα χωρις αλκοολ που επισης λενε πως βοηθα με θηλασμο!!

Στην αρχή που ήμουν αγχωμένη του αν έχω γάλα,(Γιατί με πρήξανε η «ΚΑΛΗ-ΠΕΘΕΡΑ» & παρέσυρε και την μάνα μου, ότι δεν έχω γάλα) έπινα τσάι θηλασμού 3-4 φορές την ημέρα & μπύρα Φιξ άνευ και κάποια στιγμή νόμιζα ότι θα πετάξω, είχανε γίνει αερόστατα :lol:

 

1 ώρα πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86 και γω από δω άκουσα για το χαμομήλι. Θα το εφαρμόσω σίγουρα!! Το φρεσυμαμ τι είναι;; αχ εγώ το γάλα το αγαπώ από μικρη:Pμε δημητριακά, βρώμη, με hemo. Το έκοψα γιατί είχε πολύ έντονες κενώσεις και νομίζω ότι την πείραζε το γάλα. Ούτε σοκολάτα τρώω στην εγκυμοσύνη έκανα σαν τρελή τώρα δεν ξέρω τι έπαθα.. Δεν θέλω καθόλου γλυκά.. Αντε μια φρυγανιά με βούτυρο και μελι η μαρμελάδα..

@pap88 δεν λες τη μαγιά μπύρας που πουλάνε στα φαρμακεία;; Λες για τη μπύρα χωρίς αλκοόλ που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ;; Όντως κάνει;;

@Paris.33 η παιδίατρος μου χε πει τρως απ όλα εκτός κουκιά, αλκοόλ και τσιγαρο. 

Πρόσεχε την μαρμελάδα γιατί πχ η φράουλα έχει σπόρους!!! την πάτησα και εγώ Με την μαρμελάδα την τρίτη μέρα που γυρίσαμε σπίτι και το μωρό Βογκάγε  όλο το βράδυ, Μετά απ’ αυτό κάνω ολόκληρη ανάλυση το τι έχει μέσα το φαγητό και τι θα φάω 
 

πχ αγγούρι! ΕΧΕΙ σπόρια !!! 
 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renaki80 said:

έπινα τσάι θηλασμού 3-4 φορές την ημέρα & μπύρα Φιξ άνευ και κάποια στιγμή νόμιζα ότι θα πετάξω, είχανε γίνει αερόστατα :lol:

:mrgreen: αχαχαχα μ εκανες και γελασα!!!! :wub:

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86 και γω από δω άκουσα για το χαμομήλι. Θα το εφαρμόσω σίγουρα!! Το φρεσυμαμ τι είναι;; αχ εγώ το γάλα το αγαπώ από μικρη:Pμε δημητριακά, βρώμη, με hemo. Το έκοψα γιατί είχε πολύ έντονες κενώσεις και νομίζω ότι την πείραζε το γάλα. Ούτε σοκολάτα τρώω στην εγκυμοσύνη έκανα σαν τρελή τώρα δεν ξέρω τι έπαθα.. Δεν θέλω καθόλου γλυκά.. Αντε μια φρυγανιά με βούτυρο και μελι η μαρμελάδα..

@pap88 δεν λες τη μαγιά μπύρας που πουλάνε στα φαρμακεία;; Λες για τη μπύρα χωρίς αλκοόλ που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ;; Όντως κάνει;;

@Paris.33 η παιδίατρος μου χε πει τρως απ όλα εκτός κουκιά, αλκοόλ και τσιγαρο. 

Frisomum.συμπληρωμα διατροφής είναι.σα γάλα και συστήνεται στον θηλασμο

 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2021 at 6:39 ΜΜ, valentina23 είπε:

Κορίτσια πήγα σούπερ μάρκετ και αγόρασα 3 κουτιά τσάι αυτά με τις γεύσεις για να χω να πίνω. Όμως μου είπαν και είδα και στο ίντερνετ ότι θα πρέπει ν αποφεύγονται λόγω καφεινης:(. Τσάμπα τα πήρα. Εσείς δεν πίνετε τίποτα;; μου χει λείψει ο καφές. Έπινα γαλλικό αλλά επειδή έκοψα το τσιγάρο πάει και ο καφές. Έχω παραγγείλει τσάι θηλασμού της weleda τουλάχιστον να πίνω ένα ρόφημα που είναι καλό και για το θηλασμό. Έχει δοκιμάσει καμια το συγκεκριμένο;; είναι καλό λέτε;; 

Εγώ ξεκίνησα ένα τσάι θηλασμου με βότανα που πήρα από ένα τοπικό κατάστημα, πίνω όμως ενα την ημέρα κ δρν ξέρω αν κάνει δουλειά. Πάντως θεωρώ ότι ένα καφέ την ημέρα μπορείς να τον πίνεις, εγώ πχ πίνω ένα καπουτσίνο ντεκαφεινε 3-4 φορες την εβδομάδα. 

On 27/3/2021 at 11:47 ΜΜ, valentina23 είπε:

@Demi Lou αλήθεια τώρα;; και γω είπα η γυναίκα να πίνω κάτι να χαλαρώνω όχι να μου γυρίσουν τ αντερα:unsure:τουλάχιστον έκανε δουλειά στη παραγωγή;

@Renaki80γιατί τόσο αυστηρή δίαιτα; για τους κολικούς; και γω έκοψα τα γαλακτομικα να δω μημπως καλυτερέψει. Νομίζω πως κάτι κατάφερα.. Ποιο είναι το τζελ για τους κολικούς;; της φρεζυντερμ;;

Αχ εγώ έκοψα τσιγάρο, καφέ, γλυκά τώρα γάλα που τόσο αγαπώ ειδικά με χεμο κατέβαζα ποτηρες αλλά μάλλον την ενόχλησε, σοκολάτα, όσπρια φοβάμαι να τα φάω... 

Κοριτσια την ώρα που θηλάζω έχω έντονη επιθυμία για νερό. Το χει καμία;; 

Εννοείται άφθονο νερό! Μπορεί να βρεις διάσπαρτα μικρά μπουκαλάκια νερού παντού στο σπίτι. 

Κορίτσια να ρωτήσω όσες θηλάζετε αποκλειστικά πως τα πάτε με το βάρος σας. Εμείς είμαστε 60 ημερων περίπου κ τις τελευταίες 3 εβδομάδες έβαλε μονο160 γραμμάρια, πήρε όμως 2 πόντους κ περιμετρο κεφάλης 1. Η παιδίατρος φυσικά μας σύστησε να πάρουμε συμπλήρωμα σκόνη ή να βγάζω με θηλαστρο. Όμως αναρωτιέμαι δεν είναι σημαντικό που ψήλωσε ακόμα και αν δεν πήρε το απαραίτητο βάρος; εγώ τις τελευταίες 2 μέρες αύξησα τους θηλασμους κατα  πολύ κ χτες το μωρό έβγαλε τουλάχιστον 5 φορές γουλιες οι οποίες ήταν μεγάλες. Αναρωτιέμαι μήπως υπέρ σιτιστηκε, αν φταίει το τσάι θηλασμου, πίνω 1 την μέρα ή αν είναι τυχαίο. Συγνώμη για το σεντόνι 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mari@nna είπε:

Εγώ ξεκίνησα ένα τσάι θηλασμου με βότανα που πήρα από ένα τοπικό κατάστημα, πίνω όμως ενα την ημέρα κ δρν ξέρω αν κάνει δουλειά. Πάντως θεωρώ ότι ένα καφέ την ημέρα μπορείς να τον πίνεις, εγώ πχ πίνω ένα καπουτσίνο ντεκαφεινε 3-4 φορες την εβδομάδα. 

Εννοείται άφθονο νερό! Μπορεί να βρεις διάσπαρτα μικρά μπουκαλάκια νερού παντού στο σπίτι. 

Κορίτσια να ρωτήσω όσες θηλάζετε αποκλειστικά πως τα πάτε με το βάρος σας. Εμείς είμαστε 60 ημερων περίπου κ τις τελευταίες 3 εβδομάδες έβαλε μονο160 γραμμάρια, πήρε όμως 2 πόντους κ περιμετρο κεφάλης 1. Η παιδίατρος φυσικά μας σύστησε να πάρουμε συμπλήρωμα σκόνη ή να βγάζω με θηλαστρο. Όμως αναρωτιέμαι δεν είναι σημαντικό που ψήλωσε ακόμα και αν δεν πήρε το απαραίτητο βάρος; εγώ τις τελευταίες 2 μέρες αύξησα τους θηλασμους κατα  πολύ κ χτες το μωρό έβγαλε τουλάχιστον 5 φορές γουλιες οι οποίες ήταν μεγάλες. Αναρωτιέμαι μήπως υπέρ σιτιστηκε, αν φταίει το τσάι θηλασμου, πίνω 1 την μέρα ή αν είναι τυχαίο. Συγνώμη για το σεντόνι 

Καλημέρα κι από μένα

κι εμείς έχουμε ένα θεματάκι με τα κιλά εγώ θηλάζω αποκλειστικά και ορισμένες φορές ειλικρινά δεν ξέρω εάν τρώει σωστά

η παιδίατρος βέβαια δεν μου προτείνει καθόλου το συμπλήρωμα,αν και της το έχω πει πολλές φορές και απλά μου λέει χαρακτηριστικά «να δώσουμε λίγο χρόνο στο μωρό γιατί ορισμένες φορές παίρνουν κιλά ανά φάσεις,»


 

 


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mari@nna είπε:

Εγώ ξεκίνησα ένα τσάι θηλασμου με βότανα που πήρα από ένα τοπικό κατάστημα, πίνω όμως ενα την ημέρα κ δρν ξέρω αν κάνει δουλειά. Πάντως θεωρώ ότι ένα καφέ την ημέρα μπορείς να τον πίνεις, εγώ πχ πίνω ένα καπουτσίνο ντεκαφεινε 3-4 φορες την εβδομάδα. 

Εννοείται άφθονο νερό! Μπορεί να βρεις διάσπαρτα μικρά μπουκαλάκια νερού παντού στο σπίτι. 

Κορίτσια να ρωτήσω όσες θηλάζετε αποκλειστικά πως τα πάτε με το βάρος σας. Εμείς είμαστε 60 ημερων περίπου κ τις τελευταίες 3 εβδομάδες έβαλε μονο160 γραμμάρια, πήρε όμως 2 πόντους κ περιμετρο κεφάλης 1. Η παιδίατρος φυσικά μας σύστησε να πάρουμε συμπλήρωμα σκόνη ή να βγάζω με θηλαστρο. Όμως αναρωτιέμαι δεν είναι σημαντικό που ψήλωσε ακόμα και αν δεν πήρε το απαραίτητο βάρος; εγώ τις τελευταίες 2 μέρες αύξησα τους θηλασμους κατα  πολύ κ χτες το μωρό έβγαλε τουλάχιστον 5 φορές γουλιες οι οποίες ήταν μεγάλες. Αναρωτιέμαι μήπως υπέρ σιτιστηκε, αν φταίει το τσάι θηλασμου, πίνω 1 την μέρα ή αν είναι τυχαίο. Συγνώμη για το σεντόνι 

ποσες πανες τη μερα βρεχει το μωρο; το βαρος που πηρε ειναι οντως λιγο οριακο. αλλα ποιο ειναι το συνολικο του βαρος και ποσο ακριβως ημερων ειναι; εσυ ξερεις αν θηλαζει σωστα το μωρο. καταπινει; πιανει σωστα τη θηλη; δειχνει ηρεμο κ κοιμαται στο στηθος; χαλινο εχετε ελεγξει; γενικα υπαρχει περιπτωση υπερπαραγωγης η αλλεργιας;το να βγαλει 5γουλιες αν γενικα ειναι ηρεμο τονπαιδι κ δεν τον ενοχλουν, δεν σημαινει τιποτα.στο στηθος τα μωρα πινουν οσο θελουν..δεν μπορεις να τα ταισεις με το ζορι. το να βγαλεις με θηλαστρο κ να δωσεις συμπληρωματικα,ειναι μια λυση. αλλα κινδυνευεις να παθει συγχυση θηλων. οποτε καλυτερα πρωτα να αποκλεισεις τα αλλα αιτια. τα τσαγια θηλασμου δεν τα παραδεχονται καν οι συμβουλοι για γαλακτοπαραγωγα..μονο συγκεκριμενα συμπληρωματα σε συγκεκριμενες μεγαλες δοσολογιες κ για συγκεκριμενες χρον περιοδους μπορουν να επηρεασουν την παραγωγη κ αυτο ειναι αμφιβολο...το μονο π την βελτιωνει ειναι το μωρο στο στηθος. τα τσαγια το πολυ πολυ να δρασουν ως πλασιμπο.ως εκει ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...