Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Θα τα πάρω όλα!! Και το φρεζυμαμ και το τζελ για κολικούς και τα μπυρονια!!! :P

Εγω σήμερα θα πάρω παιδίατρο να κλείσω ραντεβού οπωτε δεν ξέρω ακόμα βάρος. Θα σας ενημερώσω. Την Τετάρτη σαραντιζουμε!! Επιτέλους! Φτιάχνει και ο καιρός να πηγαίνουμε καμία βολτίτσα με καροτσι.. 

@Mari@nna εγώ το μωρό οπωτε θέλει του δίνω. Είναι λαιμαργη και τρώει πολύ και πολλές φορές μου βγάζει μεγάλες γουλιες. Αλλά τη βλέπω ότι τρώει πολύ. Σ ένα μήνα πρέπει να χει βάλει 2 κιλά περίπου νομίζω. Από βδομάδα θα ξέρω... Δεν ξέρω αν είναι πολλά η λίγα.. Οι παιδίατροι πάντως οι περισσότεροι λένε ανά 2 ώρες τάισμα 10 λεπτά απ το κάθε στήθος.. Εγώ προσωπικά δεν μπόρεσα να το εφαρμόσω αυτό. Δίνω ένα στήθος κάθε γεύμα και το αδειάζει.. Γι αυτό ρωτάω κάθε πότε και πόσο δίνεις. Το θήλαστρο βγάζει πολυ λιγότερο απ όσο μπορεί να σου βγάλει το μωρό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, pap88 είπε:

Η δικη μου συμβουλος μου τα συστησε παντως και σε μεγαλη ποσοτητα.

τι να σου πω..οπως εχω ξαναπει, οπως σε οοολα τα επαγγελματα (γυναικολογους,παιδιατρους, ψυχολογους κοκ) ετσι και στους συμβουλους υπαρχουν πολλοι και διαφοροι και για ολα καλο ειναι να υπαρχει κ η προσωπικη "μελετη"..εχω ακουσει και συμβουλους να λενε πραγματα που μονο απο συμβουλο Δεν θα τα περιμενες..προσωπικα με οσες εχω μιλησει κ σε οσα σεμιναρια εχω παρακολουθησει, καμια δεν παραδεχεται τα τσαγια.. το μονο ουσιαστικο βοηθημα της παραγωγης ειναι το μωρο στο στηθος..μονο αυτο ρυθμιζει την παραγωγη . κι απο κει κι επειτα σε παθολογικες περιπτωσεις, φαρμακα και σε αλλες επισης σοβαρες, αντλησεις με νοσοκομειακο κ συμπληρωματα, σε δοσολογια πολυ μεγαλυτερη της συνιστωμενης..γι αυτο και λεω οτι χρειαζονται σαφη καθοδηγηση.και παλι με αμφιβολα αποτελεσματα το τελευταιο..τα τσαγια δεν ξερω κατα ποσο κανουν καλο σε μεγαλες ποσοτητες, γενικως. κανονικα υπαρχει μετρο ενα εως δυο τη μερα σε ολων των ειδων τα αφεψηματα (που επιτρεπονται στο θηλασμο)..τωρα αμα το λεει γενικως στα πλαισια της ενυδατωσης....δεν μπορω να ξερω....αλλα καλυτερα να το ψαξεις λιγο παραπανω και η ιδια για να σαι σιγουρη. ειδικα αν παιρνεις οντως σε μεγαλη ποσοτητα.καλη επιτυχια..!! :)

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Pagotoula said:

τι να σου πω..οπως εχω ξαναπει, οπως σε οοολα τα επαγγελματα (γυναικολογους,παιδιατρους, ψυχολογους κοκ) ετσι και στους συμβουλους υπαρχουν πολλοι και διαφοροι και για ολα καλο ειναι να υπαρχει κ η προσωπικη "μελετη"..εχω ακουσει και συμβουλους να λενε πραγματα που μονο απο συμβουλο Δεν θα τα περιμενες..προσωπικα με οσες εχω μιλησει κ σε οσα σεμιναρια εχω παρακολουθησει, καμια δεν παραδεχεται τα τσαγια.. το μονο ουσιαστικο βοηθημα της παραγωγης ειναι το μωρο στο στηθος..μονο αυτο ρυθμιζει την παραγωγη . κι απο κει κι επειτα σε παθολογικες περιπτωσεις, φαρμακα και σε αλλες επισης σοβαρες, αντλησεις με νοσοκομειακο κ συμπληρωματα, σε δοσολογια πολυ μεγαλυτερη της συνιστωμενης..γι αυτο και λεω οτι χρειαζονται σαφη καθοδηγηση.και παλι με αμφιβολα αποτελεσματα το τελευταιο..τα τσαγια δεν ξερω κατα ποσο κανουν καλο σε μεγαλες ποσοτητες, γενικως. κανονικα υπαρχει μετρο ενα εως δυο τη μερα σε ολων των ειδων τα αφεψηματα (που επιτρεπονται στο θηλασμο)..τωρα αμα το λεει γενικως στα πλαισια της ενυδατωσης....δεν μπορω να ξερω....αλλα καλυτερα να το ψαξεις λιγο παραπανω και η ιδια για να σαι σιγουρη. ειδικα αν παιρνεις οντως σε μεγαλη ποσοτητα.καλη επιτυχια..!! :)

Ναι σιγουρα χρειαζεταινα ψαχνεις τα παντα. Ισχυει κ για την εγκυμοσυνη γενικοτερα και για τον θηλασμο.

Παντως και placebo να ειναι, εμενα αν μια κοπελα της δινει την ψυχικη δυναμη που χρειαζεται να τα καταφερει, μου φτανει και μου περισσευει


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας! Σας έχω  χάσει μερες μα σας σκέφτομαι συχνά! Να σας πω κ εγω τον προβληματισμό μου.. γέννησα το 2ο παιδακι μ φυσιολογικά οπως εχω ξαναπεί και ενώ έχουν περάσει 15 μερες ακόμα εχω πονους απο κατω και δεν ειναι τα ραμματα τελικα μιας κ απορροφήθηκαν. Πήγα στο στο γιατρο εννοείται με εξετασε έκανα.κ υπέρηχο και είναι όλα τελεια όμως εγώ εχω πονο απο κατω όταν κάθομαι ας πούμε στον κόλπο και οτα  ειμαι όρθια για να ξεπιαστω κ κουράζομαι παραπάνω ξαναπιάσει πονος λιγο πιο εσωτερικά..  Όπως καταλαβαίνετε με εχει ρίξει πολύ ψυχολογικα ολο αυτο κ δεν ξέρω τι να κανω.. θέλω πολύ να βγω έξω για λιγο μιας κ στην εγκυμοσύνη δεν μπορούσα να βγω λόγω άλλων πονων στην κοιλιά και εχω τρελαθεί.. Ολα μου φεύγουν μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη. εχει καμια σας τόσο αργη αναρρωση;

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Mari@nna είπε:

Εγώ ξεκίνησα ένα τσάι θηλασμου με βότανα που πήρα από ένα τοπικό κατάστημα, πίνω όμως ενα την ημέρα κ δρν ξέρω αν κάνει δουλειά. Πάντως θεωρώ ότι ένα καφέ την ημέρα μπορείς να τον πίνεις, εγώ πχ πίνω ένα καπουτσίνο ντεκαφεινε 3-4 φορες την εβδομάδα. 

Εννοείται άφθονο νερό! Μπορεί να βρεις διάσπαρτα μικρά μπουκαλάκια νερού παντού στο σπίτι. 

Κορίτσια να ρωτήσω όσες θηλάζετε αποκλειστικά πως τα πάτε με το βάρος σας. Εμείς είμαστε 60 ημερων περίπου κ τις τελευταίες 3 εβδομάδες έβαλε μονο160 γραμμάρια, πήρε όμως 2 πόντους κ περιμετρο κεφάλης 1. Η παιδίατρος φυσικά μας σύστησε να πάρουμε συμπλήρωμα σκόνη ή να βγάζω με θηλαστρο. Όμως αναρωτιέμαι δεν είναι σημαντικό που ψήλωσε ακόμα και αν δεν πήρε το απαραίτητο βάρος; εγώ τις τελευταίες 2 μέρες αύξησα τους θηλασμους κατα  πολύ κ χτες το μωρό έβγαλε τουλάχιστον 5 φορές γουλιες οι οποίες ήταν μεγάλες. Αναρωτιέμαι μήπως υπέρ σιτιστηκε, αν φταίει το τσάι θηλασμου, πίνω 1 την μέρα ή αν είναι τυχαίο. Συγνώμη για το σεντόνι 

Η παιδίατρος δεν σας ειπε οτι σε σε αυτην την ηλικία το μωρο πρεπει να  παιρνει 35-50 γρ την ημέρα; ;

 Δεν θελω να σε στεναχωρήσω αλλα το παιδί πεινάει και αν δεν στο δείχνει με κλάμα και με γκρίνια θεωρω οτι ειναι χειρότερο.

το μωράκι σου το θηλαζεις αποκλειστικά για να του παρέχεις οτι καλύτερο μπορείς σωστά;  Αν ομως η παροχή αυτη δεν ειναι η καλύτερη δυνατή άλλαξε στρατηγική και δώσε στο πσιδι σου αυτι που χρειαζεται για να πάρει τα πάνω του και να φτασει στην ανάπτυξη τα υπόλοιπα μωρά.

Μπορει να του ηρθε απότομα η αύξηση των θηλασμων και να κανει γουλιές μπορει ομως να το πείραξε και κατι που έφαγες ή μπορει και τιποτα απο αυτα, ο δικος μου βγαζει αλλα το θεωρω φυσιολογικο αφου το στομαχάκι τους ειναι ανώριμο ακομα.

επειδη ήμουν στην θεση σου μην κολλάς στον θηλασμό. Οι στόχοι σου πρεπει να ειναι το ορατό συμφέρον του παιδιού σε αυτην την φαση  που ειναι το προσδοκώμενο βάρος και όχι το αόρατο που ειναι το μητρικό γάλα.

  • Μου αρέσει 6

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Ani!! είπε:

Κορίτσια μου γεια σας! Σας έχω  χάσει μερες μα σας σκέφτομαι συχνά! Να σας πω κ εγω τον προβληματισμό μου.. γέννησα το 2ο παιδακι μ φυσιολογικά οπως εχω ξαναπεί και ενώ έχουν περάσει 15 μερες ακόμα εχω πονους απο κατω και δεν ειναι τα ραμματα τελικα μιας κ απορροφήθηκαν. Πήγα στο στο γιατρο εννοείται με εξετασε έκανα.κ υπέρηχο και είναι όλα τελεια όμως εγώ εχω πονο απο κατω όταν κάθομαι ας πούμε στον κόλπο και οτα  ειμαι όρθια για να ξεπιαστω κ κουράζομαι παραπάνω ξαναπιάσει πονος λιγο πιο εσωτερικά..  Όπως καταλαβαίνετε με εχει ρίξει πολύ ψυχολογικα ολο αυτο κ δεν ξέρω τι να κανω.. θέλω πολύ να βγω έξω για λιγο μιας κ στην εγκυμοσύνη δεν μπορούσα να βγω λόγω άλλων πονων στην κοιλιά και εχω τρελαθεί.. Ολα μου φεύγουν μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη. εχει καμια σας τόσο αργη αναρρωση;

Ανι μου με καισαρική ημουν εγω, οποτε δεν μπορω να σε συμβουλεψω παρα να σου ευχηθώ καλη ανάρρωση! Ειναι κριμα με φυσιολογικό τοκετό να παιδεύεσαι ετσι μετα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Ανι μου με καισαρική ημουν εγω, οποτε δεν μπορω να σε συμβουλεψω παρα να σου ευχηθώ καλη ανάρρωση! Ειναι κριμα με φυσιολογικό τοκετό να παιδεύεσαι ετσι μετα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Πραγματι ειναι κριμα.Μπορω να δικαιολογήσω μονο τα πολλά ραμματα και το μεγάλο κεφαλάκι του μωρού.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2021 at 7:40 PM, Ani!! said:

Κορίτσια μου γεια σας! Σας έχω  χάσει μερες μα σας σκέφτομαι συχνά! Να σας πω κ εγω τον προβληματισμό μου.. γέννησα το 2ο παιδακι μ φυσιολογικά οπως εχω ξαναπεί και ενώ έχουν περάσει 15 μερες ακόμα εχω πονους απο κατω και δεν ειναι τα ραμματα τελικα μιας κ απορροφήθηκαν. Πήγα στο στο γιατρο εννοείται με εξετασε έκανα.κ υπέρηχο και είναι όλα τελεια όμως εγώ εχω πονο απο κατω όταν κάθομαι ας πούμε στον κόλπο και οτα  ειμαι όρθια για να ξεπιαστω κ κουράζομαι παραπάνω ξαναπιάσει πονος λιγο πιο εσωτερικά..  Όπως καταλαβαίνετε με εχει ρίξει πολύ ψυχολογικα ολο αυτο κ δεν ξέρω τι να κανω.. θέλω πολύ να βγω έξω για λιγο μιας κ στην εγκυμοσύνη δεν μπορούσα να βγω λόγω άλλων πονων στην κοιλιά και εχω τρελαθεί.. Ολα μου φεύγουν μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη. εχει καμια σας τόσο αργη αναρρωση;

Κορίτσι μου εγώ που γέννησα φυσιολογικά ειχα πολύ γρήγορη αναρρωση. Δεν ειχα πολλά ράμματα βεβαια. Ο γιατρός τι σου είπε δηλαδή; Ότι δεν υπάρχει λόγος να πονάς; Μήπως είναι τα κόκαλα που «άνοιξαν» ; Ήταν πολύ μεγάλο το μωρό;  Δεν ξέρω κ εγώ να σου πω .. δε βλέπεις καμία βελτίωση όσο περνάνε οι μέρες ; 

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2021 at 7:40 ΜΜ, Ani!! είπε:

Κορίτσια μου γεια σας! Σας έχω  χάσει μερες μα σας σκέφτομαι συχνά! Να σας πω κ εγω τον προβληματισμό μου.. γέννησα το 2ο παιδακι μ φυσιολογικά οπως εχω ξαναπεί και ενώ έχουν περάσει 15 μερες ακόμα εχω πονους απο κατω και δεν ειναι τα ραμματα τελικα μιας κ απορροφήθηκαν. Πήγα στο στο γιατρο εννοείται με εξετασε έκανα.κ υπέρηχο και είναι όλα τελεια όμως εγώ εχω πονο απο κατω όταν κάθομαι ας πούμε στον κόλπο και οτα  ειμαι όρθια για να ξεπιαστω κ κουράζομαι παραπάνω ξαναπιάσει πονος λιγο πιο εσωτερικά..  Όπως καταλαβαίνετε με εχει ρίξει πολύ ψυχολογικα ολο αυτο κ δεν ξέρω τι να κανω.. θέλω πολύ να βγω έξω για λιγο μιας κ στην εγκυμοσύνη δεν μπορούσα να βγω λόγω άλλων πονων στην κοιλιά και εχω τρελαθεί.. Ολα μου φεύγουν μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη. εχει καμια σας τόσο αργη αναρρωση;

Εγώ είχα πρόβλημα στην 1η γέννα επειδή μου έβγαλαν το μωρό με βεντούζα και είχα πολλά ράμματα. Αλλά ένιωθα πόνο στην τομή. Όχι έτσι όπως το περιγράφεις. Καταλαβαίνω το ψυχολογικό γιατί ήμουν χάλια. Είχα όμως πρόβλημα στην ερωτική επαφή. Τώρα στην 2η γέννα είχα πιο λίγα ράμματα.

Μήπως να δώσεις λίγο χρόνο ακόμα; Αν δεις ότι δε σου περνάει πήγαινε να πάρεις και 2η γνώμη.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 29/3/2021 at 7:40 ΜΜ, Ani!! είπε:

Κορίτσια μου γεια σας! Σας έχω  χάσει μερες μα σας σκέφτομαι συχνά! Να σας πω κ εγω τον προβληματισμό μου.. γέννησα το 2ο παιδακι μ φυσιολογικά οπως εχω ξαναπεί και ενώ έχουν περάσει 15 μερες ακόμα εχω πονους απο κατω και δεν ειναι τα ραμματα τελικα μιας κ απορροφήθηκαν. Πήγα στο στο γιατρο εννοείται με εξετασε έκανα.κ υπέρηχο και είναι όλα τελεια όμως εγώ εχω πονο απο κατω όταν κάθομαι ας πούμε στον κόλπο και οτα  ειμαι όρθια για να ξεπιαστω κ κουράζομαι παραπάνω ξαναπιάσει πονος λιγο πιο εσωτερικά..  Όπως καταλαβαίνετε με εχει ρίξει πολύ ψυχολογικα ολο αυτο κ δεν ξέρω τι να κανω.. θέλω πολύ να βγω έξω για λιγο μιας κ στην εγκυμοσύνη δεν μπορούσα να βγω λόγω άλλων πονων στην κοιλιά και εχω τρελαθεί.. Ολα μου φεύγουν μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη. εχει καμια σας τόσο αργη αναρρωση;

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, γέννησα με καισαρική. 
Μηπως να πας να ΠΑΡΕΙΣ μια δεύτερη γνώμη ΓΙΑΤΡΟΥ;καμιά φορά όλοι μας κάνουμε λαθη

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Εγώ είχα πρόβλημα στην 1η γέννα επειδή μου έβγαλαν το μωρό με βεντούζα και είχα πολλά ράμματα. Αλλά ένιωθα πόνο στην τομή. Όχι έτσι όπως το περιγράφεις. Καταλαβαίνω το ψυχολογικό γιατί ήμουν χάλια. Είχα όμως πρόβλημα στην ερωτική επαφή. Τώρα στην 2η γέννα είχα πιο λίγα ράμματα.

Μήπως να δώσεις λίγο χρόνο ακόμα; Αν δεις ότι δε σου περνάει πήγαινε να πάρεις και 2η γνώμη.

Πήρα 2η γνώμη και μου ειπαν πως σε ελάχιστες περιπτώσεις η ανάρρωση διαρκεί έως 3 μήνες. Κ ότι κάνει καλό το περπάτημα για να καθαρίζει κ ο οργανισμός πιο γρήγορα κ για ψυχολογικους λογους εννοείται να βγαίνω λίγο έξω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα στα κορίτσια, καλή δύναμη για τα παιδάκια μας.
Θηλάζω και δίνω συμπλήρωμα γιατι δεν του φτάνει του αγοριού μου.. αλλά δεν έχουμε κενώσεις καθημερινά.. 3-4 φορές την εβδομάδα.
Εσείς πως πάτε?

  • Μου αρέσει 1

urI6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε πως είναι τα μωράκια σας; Εγώ αντλώ και δίνω το γάλα μου με μπιμπερό αποκλειστικά γιατί δεν τα καταφέραμε με το θηλασμό. Έδινα και στήθος αρχικά αλλά με ψευδοθηλή, δεν κατάφερε να πιάσει το μωρό γιατί είχε πάθει σύγχυση θηλών και η ψευδοθηλή μου έκανε μείωση στην παραγωγή όποτε αποφάσισα μόνο να αντλώ κάθε τρεις ώρες για να ξανά αυξήσω την παραγωγή και το δίνω έτσι το γάλα μου. Πάμε πολύ καλά έχουμε βάλει πολύ βάρος.

Εμείς σήμερα 59 ημερών είμαστε και εδώ και λίγες μέρες μας γελάει όταν του κάνουμε παιχνίδια ή όταν μπαίνει ο άντρας μου χθες σπίτι και τον είδε ξαφνικά του γελαγε το μωράκι μας. Γενικά μας έχει ξετρελάνει. Επίσης κοιμόμαστε πια καλύτερα. Ξυπνάει μια με δύο φορές το βράδυ του μωρό και γενικά φαίνεται ότι αρχίζει να καταλαβαίνει τη διαφορά μέρας και νύχτας.

  • Μου αρέσει 3

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Κορίτσι μου εγώ που γέννησα φυσιολογικά ειχα πολύ γρήγορη αναρρωση. Δεν ειχα πολλά ράμματα βεβαια. Ο γιατρός τι σου είπε δηλαδή; Ότι δεν υπάρχει λόγος να πονάς; Μήπως είναι τα κόκαλα που «άνοιξαν» ; Ήταν πολύ μεγάλο το μωρό;  Δεν ξέρω κ εγώ να σου πω .. δε βλέπεις καμία βελτίωση όσο περνάνε οι μέρες ; 

Μου ειπε οτι με τον καιρό θα υποχωρήσει ο πόνος και ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αφού με εξετασε, έκανα κ υπέρηχο κ εξετασεις αίματος κ ειναι ολα οκ. Το μωρο γεννήθηκε 3.050 οχι κ μεγαλο απλα ειμαι κάπως κλειστή από κάτω μ είχε πει κ στη πρώτη γεννα.κ το κεφαλάκι του ήταν 36cm. 

Η αλήθεια ειναι πως μέχρι κ σήμερα είδα να υποχωρούν τα τελευταία ραμματα κ απο κατω ειναι ακόμα ανοιχτή..συγνώμη για τις λεπτομέρειες. Αυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...