Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα ! Εμείς το πάθαμε με τη μπεμπουλα. Έκανε κάθε 5 μέρες κακά κ μόνο με υπόθετο γλυκερινης για 3 εβδομάδες ... τελικά πήγαμε σε παιδο γαστρεντερολόγο και μας έδωσε το frisolac ac. Το παιδί είναι πολύ καλύτερα κ κάνει μόνη της κάθε 3 μέρες αλλά για μας αυτό είναι βελτίωση !! Όλα τα παραπάνω με συμβουλή της παιδιάτρου μας πάντα ! 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις τώρα έκανε κακά, μετά από 2 μέρες.

 

On 31/3/2021 at 5:11 ΜΜ, Ρια new mum είπε:

Κορίτσι μου και εγώ έτσι ξεκίνησα να δίνω το humana γιατί δεν του έφτανε το δικό μου και παρατήρησα ότι τον έπιανε δυσκοιλιοτητα περίπου για 12 ώρες ζοριζοταν πολύ και δεν μπορούσε να κάνει κακά και το γυρίσαμε σε humana ac για κολικούς και δυσκοιλιοτητα όπου ήρθε και στουμπωσε τελείως, δεν έκανε κακά για 2 μέρες. Μετά από επικοινωνία με την παιδίατρο του βάλαμε μπατονετα με λαδάκι στο κωλαράκι του και ξελαφρωσε ο καημένος, μετά από 24 ώρες πάλι το ίδιο οπότε το επαναλαβαμε και είπαμε αν ξαναγίνει θα αλλάξουμε γάλα αλλά από τότε φτου φτου δουλεύει ρολόι! Η συμβουλή μου είναι να ρωτήσεις την παιδίατρο μήπως δοκιμάσετε άλλο γάλα εφόσον ζορίζεται με τις λίγες κενώσεις, αν δεν ζορίζεται μπορεί να είναι και το φψυσιολογικό του.. 

Έβαλα και εγώ μπατονετα με λαδακι, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Τώρα μόλις έκανε μόνη της.

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, BettySt είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις τώρα έκανε κακά, μετά από 2 μέρες.

 

Έβαλα και εγώ μπατονετα με λαδακι, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Τώρα μόλις έκανε μόνη της.

Παντως να ξέρεις ότι και εγώ είχα προσπαθήσει χωρίς αποτέλεσμα γιατί φοβόμουν, μετά το πήρα απόφαση και την έβαλα καλά μέσα όλο το κομμάτι με το βαμβάκι να είναι μέσα και έκανα ήπιες κυκλικές κινήσεις για κάποια ώρα και μετά βγήκαν. Ελπίζω βέβαια να μην χρειαστεί να το ξανά δοκιμάσεις! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μου,  εχω την εντύπωση οτι η μέθοδος μπατονετα ειναι απαγορευμενη, ξεπερασμενη κ επικίνδυνη! Υποθετω γιατρος σας την συνέστησε αλλα ψαξτε το λιγακι καλύτερα πριν πειραξετε αυτη την ευαίσθητη περιοχη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 said:

Βρε κορίτσια μου,  εχω την εντύπωση οτι η μέθοδος μπατονετα ειναι απαγορευμενη, ξεπερασμενη κ επικίνδυνη! Υποθετω γιατρος σας την συνέστησε αλλα ψαξτε το λιγακι καλύτερα πριν πειραξετε αυτη την ευαίσθητη περιοχη! 

Θα συμφωνήσω μαζί σου!

Μου το συνέστησαν όλοι (μαμα, πεθερά κ γνωστοί) να το κάνω αλλά δε μου άρεσε σαν ιδέα. Η παιδίατρος μου ανέφερε μόνο το υπόθετο γλυκερινης! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Βρε κορίτσια μου,  εχω την εντύπωση οτι η μέθοδος μπατονετα ειναι απαγορευμενη, ξεπερασμενη κ επικίνδυνη! Υποθετω γιατρος σας την συνέστησε αλλα ψαξτε το λιγακι καλύτερα πριν πειραξετε αυτη την ευαίσθητη περιοχη! 

Εμένα και στο μαιευτήριο δεν ειχε κανει κακά της πρώτη μέρα και η μαια μου είπε αν δεν κάνει θα της βάλουν θερμόμετρο για να κάνει. 

Το εχω διάβασει και αυτό που λες. Αλλά σκέφτομαι τι μπορεί να πάθει με τη μπατονετα η με το θερμόμετρο που είναι τόσο λεπτά , εδώ το υπόθετο που τους βάζουμε όταν είναι αρρωστα είναι πολύ πιο μεγάλα(γνώμη δική μου).

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/4/2021 at 1:17 ΠΜ, Nikoleta... είπε:

Δεν ξέρω γιατί. Ίσως επειδή σκίστηκε όλο το περίνεο μέχρι πίσω. Άλλαξα γυναικολόγο μετά.

Είχα επαφές με τον άντρα μου μόνο με λιπαντικό και πάλι στην αρχή κάθε φορά υπέφερα. Εδώ κολπικό υπέρηχο μου έκανε ο γιατρός στην 2η εγκυμοσύνη και πονούσα. Εσύ όμως έχεις άλλο πόνο. Εγώ δεν πονούσα όταν ήμουν όρθια και είναι και πολύ νωρίς. Οπότε μπορεί να περάσει.

Πωπω δύσκολη περίπτωση και αυτή. Παντως απο προχθές που βγηκα εξω κ κινούμαι ειμαι πολυ καλυτερα..εννοείται καλα εκανες κ άλλαξες γιατρο

Καλημέρα μαμάδες! Καταρχήν χαίρομαι που είμαι καλύτερα από θεμα πονων κ στο θέμα με τα κακακια δεν ειναι απαραίτητο να κάνουν κάθε μέρα από όσο ξέρω.. 

Επισης θελω να σας πω κάτι άσχετο..δοκίμασα τα ανοιξιάτικα μου ρούχα και μέχρι κ τα πιο φαρδιά τζιν από την πρώτη μέρα δεν κανουν καν την προσπαθεια να κλείσουν..  ειμαι μόλις 40 μερες λεχωνα μεν αλλά απογοητευτηκα κ μονο με την δοκιμή.. 

Εσεις πως ειστε;;;;,

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, BettySt είπε:

Εμένα και στο μαιευτήριο δεν ειχε κανει κακά της πρώτη μέρα και η μαια μου είπε αν δεν κάνει θα της βάλουν θερμόμετρο για να κάνει. 

Το εχω διάβασει και αυτό που λες. Αλλά σκέφτομαι τι μπορεί να πάθει με τη μπατονετα η με το θερμόμετρο που είναι τόσο λεπτά , εδώ το υπόθετο που τους βάζουμε όταν είναι αρρωστα είναι πολύ πιο μεγάλα(γνώμη δική μου).

Υποθετο παυσιπονο  που της εβαλα προσωπικα, ηταν πολυ μικρο κ ελιωνε σε δευτερόλεπτα. Εννοείται ουτε θερμομετρο θα χρησιμοποιουσα και γενικα ουτε εμενα θα μου αρεσε να μου κανουν κατι αντίστοιχο.. Πάντως θελει εξαιρετικη προσοχή νομίζω 

Just now, Ani!! είπε:

Πωπω δύσκολη περίπτωση και αυτή. Παντως απο προχθές που βγηκα εξω κ κινούμαι ειμαι πολυ καλυτερα..εννοείται καλα εκανες κ άλλαξες γιατρο

Καλημέρα μαμάδες! Καταρχήν χαίρομαι που είμαι καλύτερα από θεμα πονων κ στο θέμα με τα κακακια δεν ειναι απαραίτητο να κάνουν κάθε μέρα από όσο ξέρω.. 

Επισης θελω να σας πω κάτι άσχετο..δοκίμασα τα ανοιξιάτικα μου ρούχα και μέχρι κ τα πιο φαρδιά τζιν από την πρώτη μέρα δεν κανουν καν την προσπαθεια να κλείσουν..  ειμαι μόλις 40 μερες λεχωνα μεν αλλά απογοητευτηκα κ μονο με την δοκιμή.. 

Εσεις πως ειστε;;;;,

Ανι μου κ εμενα στις 40 μερες αν και μου ειχε μεινει 1 κιλο παραπάνω, μονο 2 φαρδια τζινακια μου έκαναν. Στις 50 ως δια μαγειας, μπήκα σε ολα μου τα ρουχα, μαζεψα δηλαδή.! Βέβαια εμενα ηταν κ πρωτη εγκυμοσύνη, στην 2η υποθετω θα χρειαστεί περισσοτερος χρονος! Ευτυχώς εχουμε μεχρι το καλοκαίρι :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Υποθετο παυσιπονο  που της εβαλα προσωπικα, ηταν πολυ μικρο κ ελιωνε σε δευτερόλεπτα. Εννοείται ουτε θερμομετρο θα χρησιμοποιουσα και γενικα ουτε εμενα θα μου αρεσε να μου κανουν κατι αντίστοιχο.. Πάντως θελει εξαιρετικη προσοχή νομίζω 

Ανι μου κ εμενα στις 40 μερες αν και μου ειχε μεινει 1 κιλο παραπάνω, μονο 2 φαρδια τζινακια μου έκαναν. Στις 50 ως δια μαγειας, μπήκα σε ολα μου τα ρουχα, μαζεψα δηλαδή.! Βέβαια εμενα ηταν κ πρωτη εγκυμοσύνη, στην 2η υποθετω θα χρειαστεί περισσοτερος χρονος! Ευτυχώς εχουμε μεχρι το καλοκαίρι :P

Πραγματι δεν ειναι τόσο θέμα κιλών οσο ανοίγματος που είναι κ φυσιολογικο βέβαια..οντως εχουμε ακόμα μέχρι το καλοκαίρι χαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BettySt said:

Εμένα και στο μαιευτήριο δεν ειχε κανει κακά της πρώτη μέρα και η μαια μου είπε αν δεν κάνει θα της βάλουν θερμόμετρο για να κάνει. 

Το εχω διάβασει και αυτό που λες. Αλλά σκέφτομαι τι μπορεί να πάθει με τη μπατονετα η με το θερμόμετρο που είναι τόσο λεπτά , εδώ το υπόθετο που τους βάζουμε όταν είναι αρρωστα είναι πολύ πιο μεγάλα(γνώμη δική μου).

Καταρχην ξέρεις πως και ποσό πρέπει να το βάλεις ; Κατά δεύτερον είναι καθαρά αυτά που πας να βάλεις ;

Το υπόθετο είναι μεν πιο μεγάλο αλλά μαλακό και είναι φτιαγμένο γι αυτή τη δουλειά. 
Επισης πρέπει το παιδί να ενεργείται όσο γίνεται από μόνο του και όχι να μάθει να περιμένει ερέθισμα το έντερο (αυτό μου είπε ο παιδο γαστρεντερολόγος). 
Εγώ πάντως παρότι το παιδί είχε 5 μερες να κάνει φοβόμουν να βάλω κάτι από μόνη μου μέσα με κίνδυνο να τραυματίσω το παιδί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Υποθετο παυσιπονο  που της εβαλα προσωπικα, ηταν πολυ μικρο κ ελιωνε σε δευτερόλεπτα. Εννοείται ουτε θερμομετρο θα χρησιμοποιουσα και γενικα ουτε εμενα θα μου αρεσε να μου κανουν κατι αντίστοιχο.. Πάντως θελει εξαιρετικη προσοχή νομίζω 

Ανι μου κ εμενα στις 40 μερες αν και μου ειχε μεινει 1 κιλο παραπάνω, μονο 2 φαρδια τζινακια μου έκαναν. Στις 50 ως δια μαγειας, μπήκα σε ολα μου τα ρουχα, μαζεψα δηλαδή.! Βέβαια εμενα ηταν κ πρωτη εγκυμοσύνη, στην 2η υποθετω θα χρειαστεί περισσοτερος χρονος! Ευτυχώς εχουμε μεχρι το καλοκαίρι :P

Εννοείται, η κάθε μαμά κάνει το καλύτερο που κρίνει  η ίδια για το παιδί τής. 

Και εμένα δεν μου ήταν ευχάριστο να το κάνω , αλλά έβλεπα το παιδί μου να ζορίζεται.

  • Μου αρέσει 2

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, BettySt είπε:

Εμένα και στο μαιευτήριο δεν ειχε κανει κακά της πρώτη μέρα και η μαια μου είπε αν δεν κάνει θα της βάλουν θερμόμετρο για να κάνει. 

Το εχω διάβασει και αυτό που λες. Αλλά σκέφτομαι τι μπορεί να πάθει με τη μπατονετα η με το θερμόμετρο που είναι τόσο λεπτά , εδώ το υπόθετο που τους βάζουμε όταν είναι αρρωστα είναι πολύ πιο μεγάλα(γνώμη δική μου).

Συμφωνω!κ με σταγονόμετρο λαδι ειναι καλυτερα απο τη μπατονετα ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καταρχην ξέρεις πως και ποσό πρέπει να το βάλεις ; Κατά δεύτερον είναι καθαρά αυτά που πας να βάλεις ;

Το υπόθετο είναι μεν πιο μεγάλο αλλά μαλακό και είναι φτιαγμένο γι αυτή τη δουλειά. 
Επισης πρέπει το παιδί να ενεργείται όσο γίνεται από μόνο του και όχι να μάθει να περιμένει ερέθισμα το έντερο (αυτό μου είπε ο παιδο γαστρεντερολόγος). 
Εγώ πάντως παρότι το παιδί είχε 5 μερες να κάνει φοβόμουν να βάλω κάτι από μόνη μου μέσα με κίνδυνο να τραυματίσω το παιδί.

Αισθάνομαι ότι με κατά κρίνεται, αλλά δεν πειράζει. 

1) Λες να έβαζα κάτι μην καθαρό στο παιδί μου(είναι προσβλητικό αυτό ). Εγώ δεν προσβαλα καμία.

2) Και εννοείται ξέρω πόσο πρέπει να το βάλω(έχω μεγαλώσει και άλλο παιδί), μου έχουν δείξει.

Δεν είναι όμορφο να κάνουμε έτσι επίθεση στους άλλους. Είμαι απλά μια μαμά που εξέφρασε την ανησυχία της για το παιδάκι της που ζορίζεται. Ούτε προσβαλα, ούτε επιθετικα.

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BettySt said:

Αισθάνομαι ότι με κατά κρίνεται, αλλά δεν πειράζει. 

1) Λες να έβαζα κάτι μην καθαρό στο παιδί μου(είναι προσβλητικό αυτό ). Εγώ δεν προσβαλα καμία.

2) Και εννοείται ξέρω πόσο πρέπει να το βάλω(έχω μεγαλώσει και άλλο παιδί), μου έχουν δείξει.

Δεν είναι όμορφο να κάνουμε έτσι επίθεση στους άλλους. Είμαι απλά μια μαμά που εξέφρασε την ανησυχία της για το παιδάκι της που ζορίζεται. Ούτε προσβαλα, ούτε επιθετικα.

Κανείς λάθος. Δε σε κατακρίνω. Και δεν έχω και καμία διάθεση να σου επιτεθώ. Μπορείς να ανατρέξεις σε όλες μου τις δημοσιεύσεις. Δεν το έχω κάνει ποτέ. Λυπάμαι που το πήρες έτσι 

Εκφραζω τον αντίλογο σε αυτό που λέγατε.
Φυσικά κ κάνεις ότι νομίζεις καλύτερο. 
Ας μη βλέπουμε επίθεση σε μια διαφορετική γνώμη. Διάλογο κάνουμε κ ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια μου! Πως τα πατε με τα ζουζούνια σας;;; Εχω πολλες μερες να μπω και μόλις διάβασα το θέμα με την δυσκοιλιότητα. Αυτό που βοηθησε και βοηθά την μικρή μου ειναι το χαμομηλι. Για οσες δινετε ξενο γαλα φτιαξτε το  με χαμομηλονερο και το μωρακι σας θα ενεργηθει! Ειδαλλως σκετο χαμομηλι για εσας που θηλαζετε αποκλειστικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Κανείς λάθος. Δε σε κατακρίνω. Και δεν έχω και καμία διάθεση να σου επιτεθώ. Μπορείς να ανατρέξεις σε όλες μου τις δημοσιεύσεις. Δεν το έχω κάνει ποτέ. Λυπάμαι που το πήρες έτσι 

Εκφραζω τον αντίλογο σε αυτό που λέγατε.
Φυσικά κ κάνεις ότι νομίζεις καλύτερο. 
Ας μη βλέπουμε επίθεση σε μια διαφορετική γνώμη. Διάλογο κάνουμε κ ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα 

Δεν αναφέρουμε στη διαφορετική γνώμη, ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να λέει αυτό που πιστεύει.  

Αναφέρουμε στα λόγια που ξεκινάει και όλας το μήνυμα σού. Στα κάνω " copy - paste" Καταρχην ξέρεις πως και ποσό πρέπει να τοβάλεις ; Κατά δεύτερον είναι καθαρά αυτά πουπας να βάλεις ;   

Αλλά δεν πειράζει, δεν έχω καμία διάθεση να το κάνω θέμα και να απασχολω τα κορίτσια με αυτά. 

Καλά να είναι τα παιδάκια μας, εδώ είμαστε να μοιραζόμαστε εμπειρία και γνώμες και όχι τι , γιατί και πως έκανε η μια και η άλλη στο παιδί τής.

Just now, Georgia Jo είπε:

Kαλησπερα κοριτσια μου! Πως τα πατε με τα ζουζούνια σας;;; Εχω πολλες μερες να μπω και μόλις διάβασα το θέμα με την δυσκοιλιότητα. Αυτό που βοηθησε και βοηθά την μικρή μου ειναι το χαμομηλι. Για οσες δινετε ξενο γαλα φτιαξτε το  με χαμομηλονερο και το μωρακι σας θα ενεργηθει! Ειδαλλως σκετο χαμομηλι για εσας που θηλαζετε αποκλειστικά.

Καλησπέρα! Αλήθεια, κάνει δουλειά, ε; Δεν το ήξερα, θα το έχω στο νου μου, αν χρειαστεί( μακάρι να μην).

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...