Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

7 hours ago, Τουτουνι said:

Τόσο νωρίς??? Εγώ νόμιζα στους 5 μήνες κόβουμε την αποστηρωση, τότε που ξεκινάμε το φαγητό!!! 

Εμείς είμαστε 3 μηνών και 3 ημερών!!! Πώς περνάει ο καιρός!!!! 

Νομίζω είναι θέμα παιδιάτρου 

Εμάς η δίκη μας την κόβει στους 4 μήνες την αποστείρωση κ καλύτερα να σου πω. 
Ναι μωρέ τα μωρουλια μας μεγαλώσανε!! 
Και που είσαι ακόμη .. εδώ σε λίγο θα τρώνε φαγητό :) 

6 hours ago, Hope.2019 said:

Κλείνεις ραντεβού ηλεκτρονικά στο μητρώο της περιοχής σου μέσω ηλεκτρονικού ραντεβού στο efka.gr. Επιλογή απογραφή αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να έχεις μαζί σου ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού, και αν το ασφαλίσεις εσύ μια υπεύθυνη δήλωση από τον άντρα σου ότι σου επιτρέπει να το ασφαλίσεις. Αντίστοιχα αν θέλεις να το ασφαλίσει ο σύζυγος κάνεις εσύ μια υπεύθυνη δήλωση ότι επιτρέπεις στο σύζυγο να το ασφαλίσει. 

Για την υπεύθυνη δήλωση τη βγάζεις μόνη σου εύκολα απευθείας από το gov gr.

Ναι ναι έχεις δίκιο κ ξέχασα να της τα πω και αυτά !! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου. Τι κάνετε? Τι κάνουν τα μωράκια σας; 

Καλησπέρα!!εμένα κάνει αρκετούς εμετούς μετα το φαγητό αλλά πεινάει κ πολύ κ στεναχωριέμαι δεν ξέρω τι να κάνω.. κατά ταλλα είναι ένας γλύκας ,τον σαραντισαμε,τον βολταρουμε, δεχόμαστε κ μερικές επισκέψεις από πολύ κοντινούς φίλους.αυτα...

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε; Πως τα πάτε με τα μωράκια σας; Εμείς αρχίσαμε τα γελακια. Τα ηραδυα πλέον κοιμάται αρκετά και ξυπνάει ξημερώματα για γαλατάκι. Ήθελα να σας πω ότι χαρίζω τα παρακάτω φάρμακα... έχω κάνει και σχετικό ΘΕΜΑ. Αν έχετε κάποια γνωστή που να ενδιαφέρεται ενημερωστε την.

1 κουτί ενέσεις menopur 1200IU (ημερομηνία λήξης 12/21)

2 κουτιά ενέσεις innohep 0,45ml (ημερομηνία λήξης 07/23)

4 κουτιά χάπια utrogestan 200mg (ημερομηνία λήξης 06/23)

9 κουτιά ενέσεις prolutex (ημερομηνία λήξης 01/22)

Μένω Νέα Μάκρη και επειδή έχω μωρό είναι δύσκολη η μετακίνησή μου. Γι αυτό όποια κοπέλα ενδιαφέρεται πρέπει να έρθει να τα παραλάβει από εδώ!

Ευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εμείς σήμερα κλείνουμε 40 μέρες και έχω να σας πω ότι δεν την παλεύω και πολύ.. Το μωράκι μου έμαθε στην αγκαλιά και δεν μπορώ να κάνω τίποτα! Μόλις τον αφήσω κλαίει! Έχουμε και τα πονακια στην κοιλίτσα οπότε δεν κοιμόμαστε πολύ, ο άντρας μου δουλεύει οπότε είμαι μόνη μου συνέχεια και τα νεύρα μου πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο όπως και η σχέση μου με τον άντρα μου. Πείτε μου καμιά συμβουλή για να ανέβει λίγο η ψυχολογία μου.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ρια new mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εμείς σήμερα κλείνουμε 40 μέρες και έχω να σας πω ότι δεν την παλεύω και πολύ.. Το μωράκι μου έμαθε στην αγκαλιά και δεν μπορώ να κάνω τίποτα! Μόλις τον αφήσω κλαίει! Έχουμε και τα πονακια στην κοιλίτσα οπότε δεν κοιμόμαστε πολύ, ο άντρας μου δουλεύει οπότε είμαι μόνη μου συνέχεια και τα νεύρα μου πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο όπως και η σχέση μου με τον άντρα μου. Πείτε μου καμιά συμβουλή για να ανέβει λίγο η ψυχολογία μου.. 

Καλησπέρα κοριτσι μου. Και γω ετσι ημουν στην αρχη... πολλά νευρα και η μικρη συνεχεια αγκαλια....τωρα πλεον 70 ημερων κοιμάται και στο ριλαξ και στην καλαθουνα. Όπως επίσης και το βραδυ σερί μεχρι πρωι. Ζήτημα να ξυπναει μια φορά για να φαει. Κανε λιγο υπομονη...θα στρωσει και ο ύπνος και τα νευρα σου. Και γω μονη μου ειμαι απο τοτε που γεννησα, χωρίς βοηθεια. Ο αντρας μου ολη μερα δουλεια και γω στο σπίτι να παλευω. Είναι δυσκολο το ξερω, ομως μετα μπαινεις και συ σε προγραμμα. Εγώ φαντασου κοιμάμαι στο σαλόνι με το μωρό για να μην ενοχλω τον άντρα μου. Και εχω καταβολευτει....τον επόμενο μηνα που θα την βαλω στην κουνια θα παω και γω στο δωμάτιο. Προσπάθησε να βγαίνεις καμια βόλτα οταν γυρναει ο αντρας σου σπίτι. Αφησε τον για μισή ώρα με το παιδί. Να ηρεμήσει λιγο το μυαλο σου. Εγω αυτό κανω οταν βρω ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Georgia Jo είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου. Και γω ετσι ημουν στην αρχη... πολλά νευρα και η μικρη συνεχεια αγκαλια....τωρα πλεον 70 ημερων κοιμάται και στο ριλαξ και στην καλαθουνα. Όπως επίσης και το βραδυ σερί μεχρι πρωι. Ζήτημα να ξυπναει μια φορά για να φαει. Κανε λιγο υπομονη...θα στρωσει και ο ύπνος και τα νευρα σου. Και γω μονη μου ειμαι απο τοτε που γεννησα, χωρίς βοηθεια. Ο αντρας μου ολη μερα δουλεια και γω στο σπίτι να παλευω. Είναι δυσκολο το ξερω, ομως μετα μπαινεις και συ σε προγραμμα. Εγώ φαντασου κοιμάμαι στο σαλόνι με το μωρό για να μην ενοχλω τον άντρα μου. Και εχω καταβολευτει....τον επόμενο μηνα που θα την βαλω στην κουνια θα παω και γω στο δωμάτιο. Προσπάθησε να βγαίνεις καμια βόλτα οταν γυρναει ο αντρας σου σπίτι. Αφησε τον για μισή ώρα με το παιδί. Να ηρεμήσει λιγο το μυαλο σου. Εγω αυτό κανω οταν βρω ευκαιρια.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εσένα πως σταμάτησε τις αγκαλιές? Έκανες κάτι ή από μόνη της? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εσένα πως σταμάτησε τις αγκαλιές? Έκανες κάτι ή από μόνη της? 

Σχεδόν απο μονη της...ηταν συνεχεια πάνω μου! Την κοιμιζω λιγο στην αγκαλιά μου κάνοντας βόλτες στο σαλονι. Οταν αποκοιμηθεί την αφηνω κ της πιανω τα χερακια κανοντας με το στομα μου σσσσσσ.... την ηρεμει...της εχω κ ενα κουκλακι με λευκους ηχους

Link to comment
Share on other sites

Just now, Georgia Jo είπε:

Σχεδόν απο μονη της...ηταν συνεχεια πάνω μου! Την κοιμιζω λιγο στην αγκαλιά μου κάνοντας βόλτες στο σαλονι. Οταν αποκοιμηθεί την αφηνω κ της πιανω τα χερακια κανοντας με το στομα μου σσσσσσ.... την ηρεμει...της εχω κ ενα κουκλακι με λευκους ηχους

Και όταν δεν κοιμάται κάθεται καθόλου μόνη της? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Και όταν δεν κοιμάται κάθεται καθόλου μόνη της? 

Ναι...την βαζω και στο ριλαξ με τραγουδακια και πλεον κανω και καμιά δουλειά. Βεβαια γκρινιαζει καποιες φορες αλλα σταματαει με λιγο πιπιλα. Δοκίμασε και συ πιπιλα. Σε νιωθω πολύ, τα ίδια τραβουσα. Και τα νευρα μου χαλια! Ξεσπουσα στον αντρα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Georgia Jo είπε:

Ναι...την βαζω και στο ριλαξ με τραγουδακια και πλεον κανω και καμιά δουλειά. Βεβαια γκρινιαζει καποιες φορες αλλα σταματαει με λιγο πιπιλα. Δοκίμασε και συ πιπιλα. Σε νιωθω πολύ, τα ίδια τραβουσα. Και τα νευρα μου χαλια! Ξεσπουσα στον αντρα μου.

Μακάρι να βελτιωθούν σύντομα τα πράγματα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εμείς σήμερα κλείνουμε 40 μέρες και έχω να σας πω ότι δεν την παλεύω και πολύ.. Το μωράκι μου έμαθε στην αγκαλιά και δεν μπορώ να κάνω τίποτα! Μόλις τον αφήσω κλαίει! Έχουμε και τα πονακια στην κοιλίτσα οπότε δεν κοιμόμαστε πολύ, ο άντρας μου δουλεύει οπότε είμαι μόνη μου συνέχεια και τα νεύρα μου πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο όπως και η σχέση μου με τον άντρα μου. Πείτε μου καμιά συμβουλή για να ανέβει λίγο η ψυχολογία μου.. 

Αχ κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Και γω μόνη μου. Περιμένω πως και πως να έρθει ο άντρας μου να την κρατήσει λίγο. Οι γονείς μου δεν έρχονται συχνά.. Έχω και το γιο μου που με ψιλό βοηθάει αλλά έχει κι αυτός συνέχεια μαθήματα. Και μας αγκαλιά έχει μάθει. Τη θηλάζω κοιμάται στα χέρια μου και με το που τη βάζω κάτω ξανά τα ίδια. Όπου και να τη βάζω,κουνια,ριλαξ,παρκο κάθεται για λίγο και μετά κλαίει. Πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να τη κρατήσει για να κάνω κάτι. Ένα φαΐ, ένα σίδερο, μια σκούπα. Ένα κάθε φορά.. Όχι όλα μαζί.. Τώρα που ανοίγει ο καιρός ίσως σε βοήθησε καμία βόλτα με καροτσι. Να πάρεις και συ λίγο αέρα.. Να βάλεις λίγο μουσική επίσης. Θ αρέσει σε σένα και στο παιδί.. Τέλος πολύ σημαντικό εμένα με βοήθησαν οι λευκοί ήχοι από YouTube. Είδα μεγάλη διαφορά ηρεμεί πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Αχ κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Και γω μόνη μου. Περιμένω πως και πως να έρθει ο άντρας μου να την κρατήσει λίγο. Οι γονείς μου δεν έρχονται συχνά.. Έχω και το γιο μου που με ψιλό βοηθάει αλλά έχει κι αυτός συνέχεια μαθήματα. Και μας αγκαλιά έχει μάθει. Τη θηλάζω κοιμάται στα χέρια μου και με το που τη βάζω κάτω ξανά τα ίδια. Όπου και να τη βάζω,κουνια,ριλαξ,παρκο κάθεται για λίγο και μετά κλαίει. Πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να τη κρατήσει για να κάνω κάτι. Ένα φαΐ, ένα σίδερο, μια σκούπα. Ένα κάθε φορά.. Όχι όλα μαζί.. Τώρα που ανοίγει ο καιρός ίσως σε βοήθησε καμία βόλτα με καροτσι. Να πάρεις και συ λίγο αέρα.. Να βάλεις λίγο μουσική επίσης. Θ αρέσει σε σένα και στο παιδί.. Τέλος πολύ σημαντικό εμένα με βοήθησαν οι λευκοί ήχοι από YouTube. Είδα μεγάλη διαφορά ηρεμεί πολύ!! 

Και εγώ δεν εχω βοήθεια από πουθενά και μου φταίνε όλα, είχα και δύσκολη εγκυμοσύνη και είμαι πολύ καιρό κλεισμένη και χωρίς δουλειά.. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου και εμεις καλα! Η μπεμπα μου ολο γελακια και χαρες οταν τραγουδαμε κ της μιλαμε κ απλά λιωνω! Με τον ανδρα μου παλι ενα μαύρο χαλι.. Μια διαρκής κριτικη κ αποψη για ολα,  ειδικα με την αποχη γαλακτοκομικων,  αν τυχει κ δούμε κατι σε. Καμια πανα τα ακουω,  ενω βλέπει οτι δεν τρωω.. Εχω κ το μεταπτυχιακό, βοήθεια μηδεν απο επιλογή και λογω κορωνοιου.. Μονο η γλυκια μου μπεμπα με κραταει:x

  • Μου αρέσει 3
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εμένα το μωρό κάπως έτσι δεν κάθεται μόνος κάτω άμα είναι ξύπνιο θέλει αγκαλίτσα. Για να κάνω ένα φαι τον βάζω Ρίλαξ και γκρινιάζει. Του έβαλα τελευταία ένα κρεμαστό παιχνίδι κι κοίταξε λίγο άντεξε μισή ώρα με πιπίλα και μετά έκλαιγε. Αλλά κάνουμε βήματα σιγά σιγά. Το βράδυ πλέον κοιμάται καλύτερα. Ως τώρα κοιμόταν απλά στην αγκαλιά, δεν τον έχουμε μάθει κούνημα ευτυχώς. Μόλις κοιμηθεί πάνω μας μετά τον ακουμπάω κάτω και κοιμάται. Ενώ τις πρώτες μέρες κοιμόταν μόνο πάνω μας. 

Σήμερα δοκίμασα να τον βάλω στη κούνια πρώτη φορά γιατί κοιμόταν στο κρεβάτι δίπλα μου ως τώρα και όχι από απλά κοιμήθηκε αλλά κοιμήθηκε μόνος. Τον έβαλα κάτω με του κρεμαστό παιχνίδι που φώτιζε , φυσικά εγώ ήμουν δίπλα του και το παρατηρούσε για μισή ώρα χωρίς κλάμα. Δεν το περίμενα. Μετά κοιμήθηκε μόνος του. Έτσι ξαφνικά μια μέρα δηλαδή. Πλέον ξυπνάει μια φορά για γάλα το βράδυ και ξανά κοιμάται.

Κι εγώ μόνη είμαι όλη μέρα γιατί δουλεύει ο άντρας μου. Αλλά ευτυχώς συμμετέχει πάρα πολύ με το παιδί. Το βράδυ ξενυχταγε μαζί μου και τώρα όποτε ξυπνάει το μωρό ξυπνάει και εκείνος η να βοηθήσει ή ακόμα και για να μου κάνει παρέα. Γενικά είναι ένας γλυκός μπαμπάς που όσο και να κουράζεται βοηθά πάρα πολύ. Επίσης, επειδή στην αρχή παραλίγο να πάθω επιλοχειο μετά που πήρα το μωρό από τη ΜΕΝΝ και είχα πάρα πολύ φοβο και άγχος , αν θα φάει να πάρει βάρος που ήταν αδύνατο, μην πάθει τίποτα γενικά κλπ. Έκλαιγα όλη την ώρα και σε συνδυασμό και με την κούραση αν δεν είχα τον άντρα μου θα είχα πάθει σίγουρα.

Αν νοιωθετε πιεσμένες κορίτσια μιλήστε στους άντρες σας. Προσπαθήστε να μην τσακώνεστε. Πρέπει να σας βοηθήσουν λίγο  ακόμα κι αν δουλεύουν. Γιατί κι εμείς περνάμε πολλά σκαμπανεβασματα ψυχολογικά με τα μωρά σπίτι. Πρέπει να συμμετέχουν κι αυτοί με το μωρό. Θα δείτε θα σας ενώσει όλο αυτό αν συμμετέχετε και οι δύο. Ζητήστε μια μέρα να το κρατήσουν να βγείτε έστω μισή ώρα για περπάτημα και θα νοιώσετε πολύ καλύτερα.

  • Μου αρέσει 7

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...