Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

12 hours ago, Ρια new mum said:

Και εγώ δεν εχω βοήθεια από πουθενά και μου φταίνε όλα, είχα και δύσκολη εγκυμοσύνη και είμαι πολύ καιρό κλεισμένη και χωρίς δουλειά.. 

Αχ κορίτσι μου έχεις δίκιο! 
Μερικα απλά πραγματάκια θα σου γράψω να δεις λίγο διαφορετικά τα πράγματα για να μην πελαγώνεις. 

Το μωράκι δεν «έμαθε» στην αγκαλιά αλλά την έχει ανάγκη! Ξέρω πως είναι να μην μπορείς να κανείς τίποτα όλη μέρα κ να αγχώνεσαι. Με 2 μωρά στο σπίτι και τρελαίνομαι γιατί και το ένα να έχω ηρεμήσει / ταΐσει / κοιμίσει το άλλο θα θέλει κάτι όποτε πελαγώνω κ εγώ κ χωρίς βοήθεια δεν μπορούσα να κάνω ΤΙΠΟΤΑ στην αρχη. Όμως τα μωρουλια μας μεγαλωνουν γρήγορα κ σε λίγο θα μπορεί να απασχοληθεί με κάτι. Λίγο στο ρηλαξ , λίγο στο γυμναστήριο , μετά θα αρχίσουν να πιάνουν όποτε με κάποιο παιχνιδάκι κοκ. 
Μια πρόχειρη λύση για τώρα θα ήταν ένας μαρσιπος για να μπορείς να κανείς πράγματα μέσα στο σπίτι κ το μωρό να έχει την αγκαλιά που θέλει. 
Οι λευκοί ήχοι που σου έγραψαν κ αλλά κορίτσια με ΕΣΩΣΑΝ με την Μπέμπα. Αν δε δώσω στήθος μόνο με αυτό τον τρόπο την κοιμίζω. Βάζοντας το βιντεάκι στο YouTube. 
Μην υποτιμάς τις ορμόνες στο σώμα σου που κάνουν πάρτυ , την κούραση σου ψυχολογική κ σωματική και όλες αυτές τις αλλαγές στη ζωή σου. Είναι απολύτως φυσιολογικό να είναι δύσκολα τα πράγματα κ δε φταις εσυ γι αυτό. Δώσε και στο μωρό σου κ σε εσένα λίγο χρόνο. Θα προσαρμοστείτε και τα πράγματα θα γίνουν πιο εύκολα με τον καιρό. Πίστεψε με. 

Για τη σχέση σου με τον άντρα σου δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι αφού κάθε ζευγάρι έχει τη δυναμική του όμως αυτή η δυναμική αλλάζει με τον ερχομό ενός παιδιού κ το ζευγάρι μπορεί κ εκεί να θέλει το χρόνο του. 
Αν είναι δυνατόν προσπάθησε έστω και μισή ώρα την ημέρα να φεύγεις από το σπίτι να καθαρίζει το μυαλό σου. Αν δεν μπορείς μονή σου βγες με το μωρό στο καρότσι. Είναι θεραπευτικό να βγαίνεις λίγο από αυτή τη στρεσογόνα κατάσταση , έστω και μισή ωριτσα. Να νιώσεις λίγο ότι είσαι «εσυ». Δεν ξέρω πως αλλιώς να το γραψω. Εγώ έτσι το αισθάνομαι. Ότι κάποιες φορές μέσα σε όλο αυτό χάνω τον εαυτό μου. 
Μην απελπίζεσαι και μην περιμένεις να είναι όλα τέλεια! Δεν υπάρχουν ούτε τέλεια μωρά ούτε τέλειες μαμάδες :) 
Κανείς το καλύτερο που μπορείς και είναι αρκετό !!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , chris79 είπε:

Αχ κορίτσι μου έχεις δίκιο! 
Μερικα απλά πραγματάκια θα σου γράψω να δεις λίγο διαφορετικά τα πράγματα για να μην πελαγώνεις. 

Το μωράκι δεν «έμαθε» στην αγκαλιά αλλά την έχει ανάγκη! Ξέρω πως είναι να μην μπορείς να κανείς τίποτα όλη μέρα κ να αγχώνεσαι. Με 2 μωρά στο σπίτι και τρελαίνομαι γιατί και το ένα να έχω ηρεμήσει / ταΐσει / κοιμίσει το άλλο θα θέλει κάτι όποτε πελαγώνω κ εγώ κ χωρίς βοήθεια δεν μπορούσα να κάνω ΤΙΠΟΤΑ στην αρχη. Όμως τα μωρουλια μας μεγαλωνουν γρήγορα κ σε λίγο θα μπορεί να απασχοληθεί με κάτι. Λίγο στο ρηλαξ , λίγο στο γυμναστήριο , μετά θα αρχίσουν να πιάνουν όποτε με κάποιο παιχνιδάκι κοκ. 
Μια πρόχειρη λύση για τώρα θα ήταν ένας μαρσιπος για να μπορείς να κανείς πράγματα μέσα στο σπίτι κ το μωρό να έχει την αγκαλιά που θέλει. 
Οι λευκοί ήχοι που σου έγραψαν κ αλλά κορίτσια με ΕΣΩΣΑΝ με την Μπέμπα. Αν δε δώσω στήθος μόνο με αυτό τον τρόπο την κοιμίζω. Βάζοντας το βιντεάκι στο YouTube. 
Μην υποτιμάς τις ορμόνες στο σώμα σου που κάνουν πάρτυ , την κούραση σου ψυχολογική κ σωματική και όλες αυτές τις αλλαγές στη ζωή σου. Είναι απολύτως φυσιολογικό να είναι δύσκολα τα πράγματα κ δε φταις εσυ γι αυτό. Δώσε και στο μωρό σου κ σε εσένα λίγο χρόνο. Θα προσαρμοστείτε και τα πράγματα θα γίνουν πιο εύκολα με τον καιρό. Πίστεψε με. 

Για τη σχέση σου με τον άντρα σου δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι αφού κάθε ζευγάρι έχει τη δυναμική του όμως αυτή η δυναμική αλλάζει με τον ερχομό ενός παιδιού κ το ζευγάρι μπορεί κ εκεί να θέλει το χρόνο του. 
Αν είναι δυνατόν προσπάθησε έστω και μισή ώρα την ημέρα να φεύγεις από το σπίτι να καθαρίζει το μυαλό σου. Αν δεν μπορείς μονή σου βγες με το μωρό στο καρότσι. Είναι θεραπευτικό να βγαίνεις λίγο από αυτή τη στρεσογόνα κατάσταση , έστω και μισή ωριτσα. Να νιώσεις λίγο ότι είσαι «εσυ». Δεν ξέρω πως αλλιώς να το γραψω. Εγώ έτσι το αισθάνομαι. Ότι κάποιες φορές μέσα σε όλο αυτό χάνω τον εαυτό μου. 
Μην απελπίζεσαι και μην περιμένεις να είναι όλα τέλεια! Δεν υπάρχουν ούτε τέλεια μωρά ούτε τέλειες μαμάδες :) 
Κανείς το καλύτερο που μπορείς και είναι αρκετό !!! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου. Βλέπω κάποιες μαμάδες πο φαίνονται τέλειες και νομίζω ότι εγώ έχω το πρόβλημα.. Ελπίζω μεγαλώνοντας λίγο το μωρό να βρω και εγώ λίγο τον εαυτό μου! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε με τη δυσκοιλιοτητα στα μωρά;; Στο γιο μου πριν 12 χρόνια η παιδίατρος μας έδινε χαμομήλι το κιντερτε. Αλλα διάβασα ότι τώρα έχει απαγορευτεί από τον ΠΟΥ. Η μπέμπα είναι 1,5 μηνών περιπου

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε με τη δυσκοιλιοτητα στα μωρά;; Στο γιο μου πριν 12 χρόνια η παιδίατρος μας έδινε χαμομήλι το κιντερτε. Αλλα διάβασα ότι τώρα έχει απαγορευτεί από τον ΠΟΥ. Η μπέμπα είναι 1,5 μηνών περιπου

An den thilazeis k dineis kseno rota gia allagh galaktos.  Ego eperna Gala gia diskiliotita yparxoyn eidika.  

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

An den thilazeis k dineis kseno rota gia allagh galaktos.  Ego eperna Gala gia diskiliotita yparxoyn eidika.  

Θηλάζω αποκλειστικά. Δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου. Μημπως να πίνω εγώ χαμομήλι; θα ρωτήσω και τη παιδίατρο απλά είπα μην έχει τύχει σε κάποια από σας και τι κάνετε. Ευχαριστώ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, valentina23 είπε:

Θηλάζω αποκλειστικά. Δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου. Μημπως να πίνω εγώ χαμομήλι; θα ρωτήσω και τη παιδίατρο απλά είπα μην έχει τύχει σε κάποια από σας και τι κάνετε. Ευχαριστώ για την απαντηση

Δεν θα πάθει κάτι να πιει κιντερντε μερικά ml. Κ εμένα μου είχε πει να του δώσω για αφυδάτωση. Αλλά εμένα δεν το έπινε.μπορει κ αυτό να συμβει

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Ρια new mum said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου. Βλέπω κάποιες μαμάδες πο φαίνονται τέλειες και νομίζω ότι εγώ έχω το πρόβλημα.. Ελπίζω μεγαλώνοντας λίγο το μωρό να βρω και εγώ λίγο τον εαυτό μου! 

Θα στο ξαναπώ «δεν υπάρχουν τέλειες μαμάδες!!». Άλλο φαίνονται κ άλλο είναι ... και μην κοιτάς τους άλλους. Να προσεχείς τον εαυτό σου. 

Just now, valentina23 said:

Θηλάζω αποκλειστικά. Δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου. Μημπως να πίνω εγώ χαμομήλι; θα ρωτήσω και τη παιδίατρο απλά είπα μην έχει τύχει σε κάποια από σας και τι κάνετε. Ευχαριστώ για την απαντηση

Ναι αν πίνεις εσυ χαμομήλι βοηθάει 

Εχε όμως και στο νου ότι μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά μπορεί να κάνουν κ μια φορά την εβδομάδα κακά χωρίς να είναι πρόβλημα αυτό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου. Βλέπω κάποιες μαμάδες πο φαίνονται τέλειες και νομίζω ότι εγώ έχω το πρόβλημα.. Ελπίζω μεγαλώνοντας λίγο το μωρό να βρω και εγώ λίγο τον εαυτό μου! 

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ, ΝΑ ΠΑΛΕΥΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ, ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ, ΝΑ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΗΣ! 
ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ 4 ΗΜΕΡΕΣ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΒΡΑΚΙ!! :P ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΡΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ 2 ΜΗΝΕΣ, ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΑΒΑΦΤΟ, ΤΡΕΛΑΜΕΝΟ & ΜΟΝΙΜΑ ΚΟΤΣΟ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΕΦΤΕΔΑΚΙ, ΦΑΓΗΤΟ ΑΜΑΣΗΤΟ, ΚΑΙ Η ΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΜΟ

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ; 
ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ, ΜΕΤΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΓΩ

ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΓΑ

ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΡΗΖΕΙ, ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Α-Β ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ «ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΦΑΩ ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΕΠΑΘΕ ΤΟ ΜΩΡΟ!!! ΠΩΠΩ ΥΠΟΦΕΡΕΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΦΑΩ» ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ.....

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΕΣΥ, ΙΣΩΣ ΠΙΑΣΕΙ

ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ ΗΡΕΜΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΣ ΜΙΛΗΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΑ

ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΑΥΤΟ...ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ! ΤΟΥ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ :P

Ίσως πρέπει να καταλάβει ότι μπαμπάς δεν είσαι μόνο όταν φτάσει το παιδί 4-6 χρόνων και παίζεις αυτοκινητάκια μαζί του αλλά και νωρίτερα βοηθώντας τη μαμά του και στηρίζοντας τη να το θρέψει σωστά και να το μεγαλώσει. Επίσης, μπαμπάς δεν είσαι μόνο στα εύκολα, τα καλά ή για λίγο. Είσαι σε όλα. Στο κλάμα, στο ξενύχτι, στη φροντίδα. Κι η φροντίδα του ξεκινάει από εσένα, τη μαμά του παιδιού του. Αυτό να του εξηγήσεις. Κι η πεθερά, ας κρατήσει τις παιδαγωγικές και άλλες μεθόδους για πάρτη της! Τα παιδιά της τα μεγάλωσε, τελείωσε. Αν θέλει να βοηθήσει το μωρό, να βοηθήσει τη μαμά του. Αλλιώς να πάψει και να πάει σπίτι της. Ομοίως και όποιος ανοίγει το στόμα του μόνο για κριτική! 
Κορίτσι μου να θυμάσαι ότι ο θηλασμός ειδικά στην αρχή είναι ζορικος μέχρι να ρυθμιστεί η παραγωγή σου και να βρειτε το Ρυθμό σας με το μπεμπακι. Αλλά αξίζει κάθε στιγμή. Ακόμη κι όταν όλα δείχνουν ατελείωτα δύσκολα και πάλι αξίζει, γιατί το καλό που κάνεις είναι απείρως μεγαλύτερο. Γάλα έχεις, κι αν ακολουθήσεις σωστά τις οδηγίες, θα το αυξήσεις. Το μπεμπακι περνάει τώρα τη φάση που είναι αυτοκόλλητο στο στήθος και για να φάει και για να σε νιώθει. Είσαι η μαμά του και σε χρειάζεται. Οι υπόλοιποι να κοιτάνε την καμπούρα τους. Όποιος πεινάει, παραγγέλνει ή μαγειρεύει. Να ξεκουράζεσαι και να εστιάζεις στο μικρακι σου. Οι στιγμές περνουν τόσο γρήγορα!! Καλή αρχή και να σου ζήσει!

On 9/4/2021 at 7:51 ΜΜ, Georgia Jo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε; Πως τα πάτε με τα μωράκια σας; Εμείς αρχίσαμε τα γελακια. Τα ηραδυα πλέον κοιμάται αρκετά και ξυπνάει ξημερώματα για γαλατάκι. Ήθελα να σας πω ότι χαρίζω τα παρακάτω φάρμακα... έχω κάνει και σχετικό ΘΕΜΑ. Αν έχετε κάποια γνωστή που να ενδιαφέρεται ενημερωστε την.

1 κουτί ενέσεις menopur 1200IU (ημερομηνία λήξης 12/21)

2 κουτιά ενέσεις innohep 0,45ml (ημερομηνία λήξης 07/23)

4 κουτιά χάπια utrogestan 200mg (ημερομηνία λήξης 06/23)

9 κουτιά ενέσεις prolutex (ημερομηνία λήξης 01/22)

Μένω Νέα Μάκρη και επειδή έχω μωρό είναι δύσκολη η μετακίνησή μου. Γι αυτό όποια κοπέλα ενδιαφέρεται πρέπει να έρθει να τα παραλάβει από εδώ!

Ευχαριστώ!

ΕΓΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΡΙΣΑ ΣΤΗΝ. BE-LIVE. ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΙΔΡΥΤΗΣ ΤΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΔΩΡΕΑΝ!!!

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΠΟ! 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΑ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ! 
ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΧΑΛΑΡΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΛΚΟΝΑΡΑ ΜΟΥ....ΧΑΧΑΧΑ ΦΟΒΕΡΟ ΟΝΕΙΡΟ....

ΕΜΕΙΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΡΕΜΗΣΑΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΑΚΙ ΜΑΣ! ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ, ΤΟ ΒΡΑΔΥ 4-5 ΩΡΕΣ, ΨΙΛΟΠΕΡΑΣΑΝ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ, ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΡΑΥΓΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΟΥΡΙΕΜΑΙ ΑΠΟ ΧΑΡΑ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΛΜΑ, ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ...ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΠΑΠΑΡΙΑΣΜΕΝΕΣ ΡΟΓΕΣ ΜΟΥ! :blink:
 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ, ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΕΣ! ΣΑΣ ΦΙΛΩ

 

  • Μου αρέσει 2

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2021 at 8:30 ΜΜ, Ρια new mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εμείς σήμερα κλείνουμε 40 μέρες και έχω να σας πω ότι δεν την παλεύω και πολύ.. Το μωράκι μου έμαθε στην αγκαλιά και δεν μπορώ να κάνω τίποτα! Μόλις τον αφήσω κλαίει! Έχουμε και τα πονακια στην κοιλίτσα οπότε δεν κοιμόμαστε πολύ, ο άντρας μου δουλεύει οπότε είμαι μόνη μου συνέχεια και τα νεύρα μου πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο όπως και η σχέση μου με τον άντρα μου. Πείτε μου καμιά συμβουλή για να ανέβει λίγο η ψυχολογία μου.. 

Στο είπε νομίζω κ αλλη μια κοπέλα! Δεν την συνήθισε την έχει ανάγκη! Όλα τα μωράκια την έχουν! Θα σου πω ότι κ εγώ έτσι ήμουν μόνη μου χωρίς καμία βοήθεια (να σκεφτείς είμαστε 2 μηνων κ την μικρή δεν την έχει δει κανείς μονο 4 φίλοι μας). Άκουγα όμως κ από μάνα κ απο πεθερά τα ίδια! Εκεί γύρω στις 30 - 40μερες κάπως έφτιαξαν τα πραγματα. Εγω να σου πω τι κάνω ακόμα κ τώρα εχω στο λικνο μια κουβερτούλα φλις γρυω γύρω σαν φιδάκι για να την ακουμπάει (προσοχή όμως πως θα την βάλεις) έχω  επίσης ένα ραδιοφωνάκι με λευκούς ήχους. Οπότε. την θηλάζω κοιμάται και αφού είμαι σίγουρη ότι έχει κοιμηθεί την πιάνω κ σιγά σιγά και την αφήνω με προσοχή στο λικνο, ίσως χρειαστεί λίγο κούνημα αν ξυπνήσει. Μετά από μερικές προσπάθειες τελικά κοιμθηκε μέχρι κ 5 ώρες σερί. Δοκίμασε κ εσύ μερικά κ πες μας!! 

On 10/4/2021 at 12:15 ΠΜ, Paris.33 είπε:

Κορίτσια μου και εμεις καλα! Η μπεμπα μου ολο γελακια και χαρες οταν τραγουδαμε κ της μιλαμε κ απλά λιωνω! Με τον ανδρα μου παλι ενα μαύρο χαλι.. Μια διαρκής κριτικη κ αποψη για ολα,  ειδικα με την αποχη γαλακτοκομικων,  αν τυχει κ δούμε κατι σε. Καμια πανα τα ακουω,  ενω βλέπει οτι δεν τρωω.. Εχω κ το μεταπτυχιακό, βοήθεια μηδεν απο επιλογή και λογω κορωνοιου.. Μονο η γλυκια μου μπεμπα με κραταει:x

Αχ εκεί με το μεταπτυχιακό ταυτίστηκα!! Ειλικρινά είναι τόσο δύσκολο να συνδιαστουν. Εγώ κορίτσια όσο αφορά μαγείρεμα αυτό που κάνω είναι την Παρασκευή να βγάζω ένα υποτυπώδες πρόγραμμα εβδομάδας, ψωνίζει ο σύζυγος κ το Σκ που δεν δουλεύει φτιάχνουμε 2 φαγητά σε λίγο μεγάλυτερη ποσότητα ώστε να μας κρατήσουν 2 μέρες το κάθε ένα οπότε κάπως βγαίνει. 

Πάντως αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλες μας ειδικά όσες δεν εχουμε βοήθεια πάνω κάτω τα ίδια περνάμε!ειναι κ αυτό μια παρηγοριά να ξέρεις ότι δεν είσαι η μόνη. Και όσες έχουν ίσως όμως περνάνε  αλλά όπως κριτική κλπ. Οφείλουμε όμως να βρίσκουμε λίγο χρόνο για εμάς (τα γράφω για να τα ακούσω κ εγώ) σιγά σιγά θα τα καταφέρουμε!! Επίσης κορίτσια εμένα μου κάνει πολύ καλό να βάλω αθλητικά κλπ κ να βγω με το καρότσι μια βόλτα. Χαζεύω βιτρίνες, πίνω ένα καφέ, νιώθω ότι γυμνάζομαι κ λίγο!! Καλή δύναμη σε όλες! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε με τη δυσκοιλιοτητα στα μωρά;; Στο γιο μου πριν 12 χρόνια η παιδίατρος μας έδινε χαμομήλι το κιντερτε. Αλλα διάβασα ότι τώρα έχει απαγορευτεί από τον ΠΟΥ. Η μπέμπα είναι 1,5 μηνών περιπου

Ο γιατρος εμας μας ειπε με αποκλειστικό θηλασμό ειναι λογικό να κανει καθε 7-10 μερες κακά αρκεί να ειναι μαλακα , που ειναι. Συνήθως κανει καθε 5-6 μερες να ενεργηθεί. Επισης δεν έτρωγα όσπρια και μου ειπε να αρχίσω κι αν δούμε οτι οτι τον ενοχλούν τότε τα κόβουμε και φυτικές ίνες πχ βρώμη.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Ο γιατρος εμας μας ειπε με αποκλειστικό θηλασμό ειναι λογικό να κανει καθε 7-10 μερες κακά αρκεί να ειναι μαλακα , που ειναι. Συνήθως κανει καθε 5-6 μερες να ενεργηθεί. Επισης δεν έτρωγα όσπρια και μου ειπε να αρχίσω κι αν δούμε οτι οτι τον ενοχλούν τότε τα κόβουμε και φυτικές ίνες πχ βρώμη.

Έκανε κακά σχεδόν μετά από κάθε γεύμα. Και τώρα κάνει απλά ζορίζεται που πριν δεν το έκανε και βγάζει από λίγα.. Και κάνει και θόρυβο.. Θα πιω γάλα με βρώμη το απόγευμα.. Μαλακά είναι πάντα κίτρινα υδαρωδη με σπορακια

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2021 at 12:15 ΠΜ, Paris.33 είπε:

Κορίτσια μου και εμεις καλα! Η μπεμπα μου ολο γελακια και χαρες οταν τραγουδαμε κ της μιλαμε κ απλά λιωνω! Με τον ανδρα μου παλι ενα μαύρο χαλι.. Μια διαρκής κριτικη κ αποψη για ολα,  ειδικα με την αποχη γαλακτοκομικων,  αν τυχει κ δούμε κατι σε. Καμια πανα τα ακουω,  ενω βλέπει οτι δεν τρωω.. Εχω κ το μεταπτυχιακό, βοήθεια μηδεν απο επιλογή και λογω κορωνοιου.. Μονο η γλυκια μου μπεμπα με κραταει:x

Κοριτσι μου ειναι πολυ δυσκολο αυτο που περιγραφεις...ο θηλασμος θελει υποστηριξη απο τον συντροφο μας..κι εμπιστοσυνη...ειναι κατι που εμεις οι μαναδες παρεχουμε με το σωμα μας...αλλα ειναι μοναδικο να βλεπεις αυτο το μωρο να τρεφεται και να μεγαλωνει αποκλειστικα απο αυτο...δεν επιδεχεται οχι κριτικη...αλλα γενικως κανενα αρνητικο σχολιο...μονο θαυμασμο και υποστηριξη...δεν μπορω καν να σκεφτω ποσο μπορει να σε νευριαζει, μειωνει, πληγωνει το να εχει αποψη και μαλιστα επικριτικη. απ τη στιγμη που εσυ κανεις αυτον τον αθλο για να παρεχεις το καλυτερο στο παιδι σου...ο θηλασμος απο μονος του ειναι εξαντλητικος, ποσο μαλλον οταν εμπερικλειεται η τοσο αυστηρη και δυσκολη διαιτα...με ξεπερνα το να σε κρινει επειδη υπαρχει αιμα...λες και εσυ ευθυνεσαι η λες κι εσυ θα το ηθελες...κανεις το καλυτερο δυνατο για το παιδι σου.αυτο να μην το ξεχνας ποτε...νομιζω πρεπει να του μιλησεις..να του εξηγησεις οτι αυτο που κανεις ειναι πολυ σημαντικο, ειναι κατι που ομως ξεκιναει και τελειωνει σε σενα και στη θεληση σου να αναθρεψεις ετσι το παιδι σας..πρεπει να κανει ενα βημα πισω .να κατανοησει πως οσα περνας δεν ειναι ευκολα...κι οτι κανεις το καλυτερο για το παιδι σας και μονο...εμενα ο αντρας μου ποτε δεν ειπε το παραμικρο για το θηλασμο και του το αναγνωριζω..το εχει αφησει σε μενα και στην κριση/αντοχη μου..δεν εχει πει τιποτα ουτε για τις απειρες ωρες... ουτε για το θηλασμο-πιπιλα-νανουρισμα..οσο κι αν αυτα επηρεαζουν και την δικη μας σχεση και τον δικο μας χρονο ..ουτε φυσικα για το αιμα γιατι ηξερε ποσο προσπαθω και ποσο αγχωνομαι εγω πρωτη και καλυτερη..ακομα και τωρα 13μηνες μετα, δεν μου λεει τιποτα, παρολο που με τη συγκοιμιση και τις διαρκεις αφυπνισεις του παιδιου μας, ουτε εκεινος κοιμαται σαν ανθρωπος...το λεω και το ξαναλεω, ο θηλασμος θελει πολυ υποστηριξη απο τον ανθρωπο μας..μιλησε του κι εξηγησε του τις αναγκες σου...μια αγκαλια απο μενα στην ταλαιπωρη κι αγχωμενη μανουλα...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Έκανε κακά σχεδόν μετά από κάθε γεύμα. Και τώρα κάνει απλά ζορίζεται που πριν δεν το έκανε και βγάζει από λίγα.. Και κάνει και θόρυβο.. Θα πιω γάλα με βρώμη το απόγευμα.. Μαλακά είναι πάντα κίτρινα υδαρωδη με σπορακια

Κ εμένα τα ίδια κ δεν κάνω αποκλειστικό.πλεον κάνει μια φορά την μέρα με ζορι


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Κοριτσι μου ειναι πολυ δυσκολο αυτο που περιγραφεις...ο θηλασμος θελει υποστηριξη απο τον συντροφο μας..κι εμπιστοσυνη...ειναι κατι που εμεις οι μαναδες παρεχουμε με το σωμα μας...αλλα ειναι μοναδικο να βλεπεις αυτο το μωρο να τρεφεται και να μεγαλωνει αποκλειστικα απο αυτο...δεν επιδεχεται οχι κριτικη...αλλα γενικως κανενα αρνητικο σχολιο...μονο θαυμασμο και υποστηριξη...δεν μπορω καν να σκεφτω ποσο μπορει να σε νευριαζει, μειωνει, πληγωνει το να εχει αποψη και μαλιστα επικριτικη. απ τη στιγμη που εσυ κανεις αυτον τον αθλο για να παρεχεις το καλυτερο στο παιδι σου...ο θηλασμος απο μονος του ειναι εξαντλητικος, ποσο μαλλον οταν εμπερικλειεται η τοσο αυστηρη και δυσκολη διαιτα...με ξεπερνα το να σε κρινει επειδη υπαρχει αιμα...λες και εσυ ευθυνεσαι η λες κι εσυ θα το ηθελες...κανεις το καλυτερο δυνατο για το παιδι σου.αυτο να μην το ξεχνας ποτε...νομιζω πρεπει να του μιλησεις..να του εξηγησεις οτι αυτο που κανεις ειναι πολυ σημαντικο, ειναι κατι που ομως ξεκιναει και τελειωνει σε σενα και στη θεληση σου να αναθρεψεις ετσι το παιδι σας..πρεπει να κανει ενα βημα πισω .να κατανοησει πως οσα περνας δεν ειναι ευκολα...κι οτι κανεις το καλυτερο για το παιδι σας και μονο...εμενα ο αντρας μου ποτε δεν ειπε το παραμικρο για το θηλασμο και του το αναγνωριζω..το εχει αφησει σε μενα και στην κριση/αντοχη μου..δεν εχει πει τιποτα ουτε για τις απειρες ωρες... ουτε για το θηλασμο-πιπιλα-νανουρισμα..οσο κι αν αυτα επηρεαζουν και την δικη μας σχεση και τον δικο μας χρονο ..ουτε φυσικα για το αιμα γιατι ηξερε ποσο προσπαθω και ποσο αγχωνομαι εγω πρωτη και καλυτερη..ακομα και τωρα 13μηνες μετα, δεν μου λεει τιποτα, παρολο που με τη συγκοιμιση και τις διαρκεις αφυπνισεις του παιδιου μας, ουτε εκεινος κοιμαται σαν ανθρωπος...το λεω και το ξαναλεω, ο θηλασμος θελει πολυ υποστηριξη απο τον ανθρωπο μας..μιλησε του κι εξηγησε του τις αναγκες σου...μια αγκαλια απο μενα στην ταλαιπωρη κι αγχωμενη μανουλα...

Δυστυχώς ειμαι εγω και τα φαγητά που τρωω,  εγω και το χαζοδιαβασμα μου κοινως εγω που τρεχω για ολα δεν γκρινιαζω και τα ακουω.  Λες και θελω το κακο του παιδιού.. Να μην σχολιασω που αποφασισε απο μονος του πριν το μηνα αποχης οτι πρέπει να κοψω,  αβγα,  πορτοκαλια,  πρασιναδες,  οσπρια γιατί ισως και να πειράζουν το μωρο..  Φερτε μου εναν ορο για να τραφω

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Δυστυχώς ειμαι εγω και τα φαγητά που τρωω,  εγω και το χαζοδιαβασμα μου κοινως εγω που τρεχω για ολα δεν γκρινιαζω και τα ακουω.  Λες και θελω το κακο του παιδιού.. Να μην σχολιασω που αποφασισε απο μονος του πριν το μηνα αποχης οτι πρέπει να κοψω,  αβγα,  πορτοκαλια,  πρασιναδες,  οσπρια γιατί ισως και να πειράζουν το μωρο..  Φερτε μου εναν ορο για να τραφω

ΑΧΧΧ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!! 

ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΟΣΠΡΙΑ, ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ, ΣΚΟΡΔΑ, ΠΡΑΣΙΝΑ, ΤΕΛΙΚΑ ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ, ΖΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΟΥΠΕΣ, ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ, ΡΥΖΙ, ΨΩΜΙΑ, ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΚΡΕΑΤΑ!!!!!

ΑΥΓΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΡΩΣ, ΞΕΚΙΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΕΒΑΛΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ! 

ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΧΛΑΠΑΚΙΑΖΕΙ ΠΙΤΣΕΣ, ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ, ΠΑΣΤΙΤΣΙΟ, ΣΟΥΦΛΕ, ΜΠΙΦΤΕΚΙΑ, ΣΟΥΤΖΟΥΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΑΛΙΑ........

ΥΡ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ Ο ΟΡΌΣ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ :P


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...