Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

 

 

1 hour ago, Ρια new mum είπε:

Γειά σας και από μένα κορίτσια μου! Και εμείς ήρθαμε για σκ στη θάλασσα, είμαστε 4,5 μηνών τώρα και έχει μεγάλο ζόρι και με τα κακά και με τα δόντια του, δεν μου πολύ τρώει και με αγχώνει. Ο καημένος όλη μέρα στη γκρίνια είναι.. Ανυπομονώ να αρχίσουμε τις τροφές μπας και στρώσει! Κλείσαμε και βάφτιση για 29 Αυγούστου να τελειώνουμε και με αυτό! Τρίτη έχουμε παιδίατρο για το 3ο εμβόλιο και να μετρηθούμε! Θυμάται καμία πόσο τρωγατε στους 4-5 μήνες? 

Κ εμένα δεν τρώει πολύ. Εξαρτάται κ από την μέρα. Θηλάζω κιολας κ δεν καταλαβαίνω τι τρώει.αλλα υπάρχουν μέρες που θηλαζω συνέχεια κ πίνει κ 400-500 ml και άλλες που δεν κάθεται με τίποτα να θηλασει κ πίνει κ με το ζόρι 350 ml. Τελευταια έχει διορθωθεί η κατάσταση ,θηλάζει 6-7 φορές το 24ωρο κ πίνει πέντε ενενηνταρια κατά μέσο όρο.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 7/9/2021 at 5:10 PM, Renaki80 said:

Κορίτσια μου ελπίζω να ΕΙΣΤΕ καλά! Εμεϊς είμαστε στο χωριό και η μικρή έχει φρικάρει με τους νέους ήχους (κοκόρια, τζιτζίκια, γαϊδούρια κλπ) ευτυχώς δεν χρειάζομαι πλέον τον ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ, έχω free λευκούς ήχους όλη μέρα και όλη νύχτα! :P
Δευτέρα ξεκινάμε φτουτόκρεμα με πεπόνι και αχλάδι.....για να δούμε πως θα τα πάμε....

πάντως τώρα που τα μπουτάκια τους είναι φρατζολάκια είναι για δάγκωμα και φίλημα όλη μέρα....εγώ αυτό κάνω....λέτε να την κατσιάσω;;; :lol:

εσείς;; Είστε καλά;; 

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια !

Τι καλά που σας διαβάζω κ λέτε για διακοπουλες! Εμείς με τα δίδυμα δεν τολμάμε καν να το σκεφτούμε. Πήγαμε χθες για μπανάκι Αττική το απόγευμα αργά (μετακόμιση μιλάμε).. εντάξει δε θα πω ότι ήταν χάλια αλλά όχι κ ότι πέρασα τέλεια! Κουβάλημα το διπλό καρότσι στην άμμο κ όλο κ κάποιο γκρίνιαζε για αγκαλιά… ο μεγάλος να θέλει να παίξουμε φρισμπι κ να κρατάω την Ειρήνη ταυτόχρονα… μεγάλες στιγμές! 
Πηγα δειλά να βάλω τον μικρό μέσα αλλά μου έβαλε τα κλάματα καθότι κρυουλιάρης. Είπα να μην το ζορίσω. Μπορεί τον Αύγουστο να είναι πιο έτοιμα. 
Απο φρουτάκια εμένα έχουν δοκιμάσει μπανάνα, αχλάδι, πεπόνι, αβοκάντο, ροδάκινο, βερύκοκο και κεράσια. Αγαπημένος συνδυασμός τελευταία μπανάνα, πεπόνι, αβοκάντο, κεράσι κ βερύκοκο. Αυτό τρώνε κάθε μέρα και τους αρέσει πολύ! 
Συμβουλη: το αβοκάντο είναι και πολύ θρεπτικό κ θα κάνει και τη φρουτοκρεμα να έχει ωραία υφή γιατί με τα αλλά φρούτα νερουλιαζει πολύ ;) 

Σήμερα πηγα να τους δώσω μια κρεμουλα 5 δημητριακών για απογευματινό κ δεν τους άρεσε καθόλου … μάλλον για κάδο πάει … ενώ το μεσημέρι το κατσικάκι το τσακισανε :) 

Από κατσιασμα πάντως άλλο τίποτα. Και εμείς τα τσακίζουμε στα φιλιά! Ντρέπομαι … αλλά από το ζούληγμα μου έχει τύχει να βάλει τα κλάματα ο Κωσταντής. Είναι τέτοια φατσούλα που το τραβάει το ρούφηγμα… 

Με έπιασε κ έγραψα σεντόνι … σας φιλώ! 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , chris79 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια !

Τι καλά που σας διαβάζω κ λέτε για διακοπουλες! Εμείς με τα δίδυμα δεν τολμάμε καν να το σκεφτούμε. Πήγαμε χθες για μπανάκι Αττική το απόγευμα αργά (μετακόμιση μιλάμε).. εντάξει δε θα πω ότι ήταν χάλια αλλά όχι κ ότι πέρασα τέλεια! Κουβάλημα το διπλό καρότσι στην άμμο κ όλο κ κάποιο γκρίνιαζε για αγκαλιά… ο μεγάλος να θέλει να παίξουμε φρισμπι κ να κρατάω την Ειρήνη ταυτόχρονα… μεγάλες στιγμές! 
Πηγα δειλά να βάλω τον μικρό μέσα αλλά μου έβαλε τα κλάματα καθότι κρυουλιάρης. Είπα να μην το ζορίσω. Μπορεί τον Αύγουστο να είναι πιο έτοιμα. 
Απο φρουτάκια εμένα έχουν δοκιμάσει μπανάνα, αχλάδι, πεπόνι, αβοκάντο, ροδάκινο, βερύκοκο και κεράσια. Αγαπημένος συνδυασμός τελευταία μπανάνα, πεπόνι, αβοκάντο, κεράσι κ βερύκοκο. Αυτό τρώνε κάθε μέρα και τους αρέσει πολύ! 
Συμβουλη: το αβοκάντο είναι και πολύ θρεπτικό κ θα κάνει και τη φρουτοκρεμα να έχει ωραία υφή γιατί με τα αλλά φρούτα νερουλιαζει πολύ ;) 

Σήμερα πηγα να τους δώσω μια κρεμουλα 5 δημητριακών για απογευματινό κ δεν τους άρεσε καθόλου … μάλλον για κάδο πάει … ενώ το μεσημέρι το κατσικάκι το τσακισανε :) 

Από κατσιασμα πάντως άλλο τίποτα. Και εμείς τα τσακίζουμε στα φιλιά! Ντρέπομαι … αλλά από το ζούληγμα μου έχει τύχει να βάλει τα κλάματα ο Κωσταντής. Είναι τέτοια φατσούλα που το τραβάει το ρούφηγμα… 

Με έπιασε κ έγραψα σεντόνι … σας φιλώ! 

Πω πω!  Μεγαλη ταλαιπωρία το μπάνιο στην Αττική με τα μωρά! Χαρά στο κουράγιο σας!

Εμείς πάντως πήγαμε διακοπές πέρυσι στο εξοχικό με τα δίδυμα που ήταν 10 μηνών ήμουν και έγκυος. Ανεβαίναμε και κατεβαίναμε  3 ορόφους με τα μωρά αγκαλιά τρεις φορές τη μέρα. Τα περνάμε και πηγαίναμε με το αυτοκίνητο σε πιο μακρινές παραλίες σε ωραία beach bars! Θεοτρελοι μιλάμε αλλά δεν μπορώ να τη βγάλουμε Αθήνα το καλοκαίρι! Και φέτος θα πάμε αν και 20 μηνών οι μεγάλες και 5 η μικρή θα πάμε και ο Θεός βοηθός! 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Joann said:

Πω πω!  Μεγαλη ταλαιπωρία το μπάνιο στην Αττική με τα μωρά! Χαρά στο κουράγιο σας!

Εμείς πάντως πήγαμε διακοπές πέρυσι στο εξοχικό με τα δίδυμα που ήταν 10 μηνών ήμουν και έγκυος. Ανεβαίναμε και κατεβαίναμε  3 ορόφους με τα μωρά αγκαλιά τρεις φορές τη μέρα. Τα περνάμε και πηγαίναμε με το αυτοκίνητο σε πιο μακρινές παραλίες σε ωραία beach bars! Θεοτρελοι μιλάμε αλλά δεν μπορώ να τη βγάλουμε Αθήνα το καλοκαίρι! Και φέτος θα πάμε αν και 20 μηνών οι μεγάλες και 5 η μικρή θα πάμε και ο Θεός βοηθός! 

Χαρά στο δικό σας κουράγιο !! Εμένα αυτά που περιγράφεις για πέρυσι  μου φαίνονται άθλος !!! Χαχαχα 

Ξαναπηγαμε σήμερα το πρωί για μπάνιο (8:15 ήμασταν παραλία) … εντάξει την πρώτη μισή ώρα ημασταν διαφήμιση αντισύλληψης αλλά μετά κοιμήθηκε ο ένας κ ηρεμήσαμε .. μετά από λίγο κοιμήθηκε κ η άλλη και κάναμε το μπανάκι μας ωραιότατα! Έχει και βοριά τόσες μέρες κ ήταν πεντακάθαρα και δροσερά! Ενω έλεγα ότι θα βγει αποτυχία το ευχαριστήθηκα κιόλας. Ε καμία φορα βοηθά κ η τύχη ! 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Χαρά στο δικό σας κουράγιο !! Εμένα αυτά που περιγράφεις για πέρυσι  μου φαίνονται άθλος !!! Χαχαχα 

Ξαναπηγαμε σήμερα το πρωί για μπάνιο (8:15 ήμασταν παραλία) … εντάξει την πρώτη μισή ώρα ημασταν διαφήμιση αντισύλληψης αλλά μετά κοιμήθηκε ο ένας κ ηρεμήσαμε .. μετά από λίγο κοιμήθηκε κ η άλλη και κάναμε το μπανάκι μας ωραιότατα! Έχει και βοριά τόσες μέρες κ ήταν πεντακάθαρα και δροσερά! Ενω έλεγα ότι θα βγει αποτυχία το ευχαριστήθηκα κιόλας. Ε καμία φορα βοηθά κ η τύχη ! 

Διαφήμιση αντισύλληψης!!! Χαχαχαχα!!!! Θεά!

Μπράβο σας που πηγαίνετε! Εμείς δεν το έχουμε τολμήσει ακόμα! Πιο πολύ το μωρό σκέφτομαι!

Περιμένουμε τον Αύγουστο που θα νοικιάσουμε σπίτι κοντά στη θάλασσα να πάμε!

Του χρόνου όμως εεε; Για σκέψου θα τρέχουν τα μικρουλια σου! Όπου θέλετε θα πηγαίνετε!

Αν επιτρέπεται σε ποια θάλασσα πηγαίνετε;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Joann said:

Διαφήμιση αντισύλληψης!!! Χαχαχαχα!!!! Θεά!

Μπράβο σας που πηγαίνετε! Εμείς δεν το έχουμε τολμήσει ακόμα! Πιο πολύ το μωρό σκέφτομαι!

Περιμένουμε τον Αύγουστο που θα νοικιάσουμε σπίτι κοντά στη θάλασσα να πάμε!

Του χρόνου όμως εεε; Για σκέψου θα τρέχουν τα μικρουλια σου! Όπου θέλετε θα πηγαίνετε!

Αν επιτρέπεται σε ποια θάλασσα πηγαίνετε;

 

 

Εντάξει εσυ τώρα να κυνηγάς τα 2 που θέλουν κυνήγι κ να έχεις κ το μωρό είναι λίγο δύσκολο. Εμάς ο μεγάλος είναι 7. Απλά παρέα θέλει αλλά κατά τα αλλά ειναι αυτόνομος. 
Στην «ακτή του ηλίου» στον Άλιμο πάμε. Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο αλλά μένουμε Άλιμο και σε 3 λεπτά με το αυτοκίνητο είμαστε εκεί. Όταν έχει Νοτιά δεν είναι καν να πλησιάζεις αλλά σήμερα ήταν θαύμα με το βοριαδάκι. Από το τίποτα … καλά είναι κ εκεί ! 
 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Εντάξει εσυ τώρα να κυνηγάς τα 2 που θέλουν κυνήγι κ να έχεις κ το μωρό είναι λίγο δύσκολο. Εμάς ο μεγάλος είναι 7. Απλά παρέα θέλει αλλά κατά τα αλλά ειναι αυτόνομος. 
Στην «ακτή του ηλίου» στον Άλιμο πάμε. Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο αλλά μένουμε Άλιμο και σε 3 λεπτά με το αυτοκίνητο είμαστε εκεί. Όταν έχει Νοτιά δεν είναι καν να πλησιάζεις αλλά σήμερα ήταν θαύμα με το βοριαδάκι. Από το τίποτα … καλά είναι κ εκεί ! 
 

Εεεε εσείς είστε κοντά στη θάλασσα για αυτό! 

Εμένα η μπέμπα τρελαίνεται με το νερό πάντως. Οι μεγάλες κάνουν πισίνα στο μπαλκόνι και η μικρή κάνει στη λεκανιτσα της δίπλα τους! Σήμερα την έβαλα μέσα στην πισίνα μαζί με τις άλλες και την κρατούσα. Ξετρελαθηκε γελούσε συνέχεια. Το τι νερό έφαγε και ξεκαρδιζοταν στο γέλιο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Joann said:

Εεεε εσείς είστε κοντά στη θάλασσα για αυτό! 

Εμένα η μπέμπα τρελαίνεται με το νερό πάντως. Οι μεγάλες κάνουν πισίνα στο μπαλκόνι και η μικρή κάνει στη λεκανιτσα της δίπλα τους! Σήμερα την έβαλα μέσα στην πισίνα μαζί με τις άλλες και την κρατούσα. Ξετρελαθηκε γελούσε συνέχεια. Το τι νερό έφαγε και ξεκαρδιζοταν στο γέλιο!

 

 

Ωραία ιδέα η πισινουλα στη βεράντα !! Θα το δοκιμάσω κ θα σου πω αντιδράσεις ! 

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2021 at 8:22 ΠΜ, Mighty86 είπε:

Κ εμείς τα ίδια.παμε το σκ στο εξοχικό των γονιών μου Χαλκιδική κ ο μικρός είναι πολύ πιο συνεργάσιμος στον θηλασμό αλλά από ύπνο πιο δύσκολος δεν θέλει να χάσει καμία οξεία. Κ η ζεστη δεν τον πολυβοηθαει ευτυχώς έρχεται αεράκι από την θαλασσα. κ τα τζιτζίκια εδώ νον στοπ. λεμε σήμερα να του κάνουμε κ μπανάκι στην θάλασσα. Πεπόνι ΜΜΜ...ενδιαφέρουσα επιλογή. κεγω τον κατσιαζω. Αλλά μαρεσει στην φάτσα του κ στο λαιμό περισσότερο κ αυτό γελάει οπότε κεγω συνεχίζω...

Ετοιμαζομαστε για 3μερακι χαλκιδικη πρωτο ποδι! Καμία προταση για παραλία;;  

Κορίτσια μου εμεις στερεες με κλεισμενους τους 6 μηνες,  οπότε θηλασμος κ βόλτες προς το παρόν! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Paris.33 είπε:

Ετοιμαζομαστε για 3μερακι χαλκιδικη πρωτο ποδι! Καμία προταση για παραλία;;  

Κορίτσια μου εμεις στερεες με κλεισμενους τους 6 μηνες,  οπότε θηλασμος κ βόλτες προς το παρόν! 

Για μωρά εμένα μαρεσει ο Άγιος Μάμας αλλά είναι λίγο περίεργη η πρόσβαση (πρέπει να πάρεις την στροφή αμέσως μετά τα πομεγκρανειτ). Φυσικά το σανι(άνεμος) και δεν ξέρω πόσο πιο πέρα θα πάτε το Παλιούρι(ναυαγός) έχει ωραίες παραλίες και το Ποσείδι(pohoda). Φυσικά κ τα ενδιαμεσα μια χαρά είναι Χανιώτη πολύχρονο Πευκοχώρι κτλ αλλά δεν τα ξερω.Και για βράδυ βόλτα όπως και δηποτε στην αθυτο. Εγώ είμαι του δεύτερου ποδιού δεν το ξέρω καλά το πρώτο.

  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Για μωρά εμένα μαρεσει ο Άγιος Μάμας αλλά είναι λίγο περίεργη η πρόσβαση (πρέπει να πάρεις την στροφή αμέσως μετά τα πομεγκρανειτ). Φυσικά το σανι(άνεμος) και δεν ξέρω πόσο πιο πέρα θα πάτε το Παλιούρι(ναυαγός) έχει ωραίες παραλίες και το Ποσείδι(pohoda). Φυσικά κ τα ενδιαμεσα μια χαρά είναι Χανιώτη πολύχρονο Πευκοχώρι κτλ αλλά δεν τα ξερω.Και για βράδυ βόλτα όπως και δηποτε στην αθυτο. Εγώ είμαι του δεύτερου ποδιού δεν το ξέρω καλά το πρώτο.

Κοντα Αφυτο Καλλιθέα θα μείνουμε, είπαμε επειδή η μικρη δεν τα παει καλα με το αυτοκίνητο να μην παμε πιο κατω πρωτη φορα! Ειδα πευκοχωρι οντως υπέροχες παραλιες! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς είμαστε 4,5 μηνών και ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω τα φρουτάκια, λίγο νωρίς μου φαίνεται αλλά δεν πειράζει είμαι πολύ ενθουσιασμενη! Λέω να ξεκινήσω με ροδάκινο, βερυκοκο ή αχλάδι μιας και ζορίζεται λίγο με τα κακά, εσείς τι λέτε? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Ρια new mum απ ότι έχω καταλάβει τώρα τα ξεκινάνε από πιο νωρίς.. Και μένα η παιδίατρος μου χε πει μόλις είχαμε κλείσει τον 4ο αλλά επειδή θηλάζω μου πε μετά τον 5ο. Εμένα μου είπε θα με ξεκινήσει με βιολογικό ρυζάλευρο της frezyderm.. Είναι ανάλογα τον παιδίατρο άλλοι δεν δίνουν καθόλου ρυζάλευρο ξεκινάνε με φρούτο ή χόρτο σουπα.. Δεν σου είπε με ποια φρούτα να ξεκινήσεις;; νομίζω τα βάζουν ένα ένα άμα κάνει αλλεργία να ξέρεις ποιο φρούτο το πειραξε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Ρια new mum είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς είμαστε 4,5 μηνών και ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω τα φρουτάκια, λίγο νωρίς μου φαίνεται αλλά δεν πειράζει είμαι πολύ ενθουσιασμενη! Λέω να ξεκινήσω με ροδάκινο, βερυκοκο ή αχλάδι μιας και ζορίζεται λίγο με τα κακά, εσείς τι λέτε? 

Καλημερα! Συμφωνώ με την Βαλεντινα. Συνιστούν ένα ένα το οτιδήποτε τρόφιμα θα δώσεις, ανα 3 μέρες κάθε νέο. Θα χνουδωτά (όπως είναι  το ροδάκινο) θα δίνουν στο τέλος γιατί κάνουν πιο εύκολα αλλεργία. Ρώτα  το παιδίατρο με τη να ξεκινήσεις. Τα κλασικά είναι μήλο, αχλάδι, μπανάνα.

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ρια new mum said:

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς είμαστε 4,5 μηνών και ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω τα φρουτάκια, λίγο νωρίς μου φαίνεται αλλά δεν πειράζει είμαι πολύ ενθουσιασμενη! Λέω να ξεκινήσω με ροδάκινο, βερυκοκο ή αχλάδι μιας και ζορίζεται λίγο με τα κακά, εσείς τι λέτε? 

Καλημέρα ! 
Καλες επιλογές απλά σε ροδάκινο , βερύκοκο να αφαιρέσεις φλούδα και να διαλέξεις ώριμα φρούτα για να είναι πιο γλυκά/ γευστικά. Εγώ ξεκίνησα με μπανάνα να σου πω την αλήθεια που είναι πιο κλασική κ είναι πάντα γλυκιά κ γενικα αρέσει στα περισσότερα παιδάκια. Αυτή η εποχή έχει άπειρες επιλογές. 
Υποθέτω οδηγίες για το πως τα δίνεις έχεις πάρει ήδη :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...