Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Γεια σας και από μένα κορίτσια. Εμείς πλέον 5μιση μηνών αύριο έχουμε παιδίατρο και μου είχε πει θα ξεκινήσουμε στερεές. Νομίζω από λαχανικά ξεκινάει θα δω αύριο τι θα μου πει. Εμείς έχουμε βρει και αλλεργία στα γαλακτοκομικά μετά από ταλαιπωρία του μωρού πήγαμε σε ειδικό γιατρό και έχει μπει σε μια σειρά και αυτό με ειδικό γάλα. Απλά θα αποφύγει μέχρι το έτος και όλα τα γαλακτοκομικά αλλά και το μοσχάρι μέχρι οκτώ μηνών όπου θα το δοκιμάσουμε! Έχω πάρει καρέκλακι, μπολακια , σαλιαρες σιλικόνης και τα συναφή και ανυπομονώ να ξεκινήσουμε! Έχει ξεκινήσει και μας κοιτάει πολύ έντονα όταν τρώμε και έχει πολύ πλάκα! Χαχαχα 

Βάφτιση Σεπτέμβρη εμείς και είναι σχεδόν όλα έτοιμα. Τα φτιάξαμε όλα μόνοι μας.

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 hours ago, valentina23 said:

Κορίτσια μιας που λέτε για στερεές πρέπει να πάρουμε βρεφικα μπολακια και κουταλάκια;; ανοξείδωτα δεν κάνουν; γιατί τα δαγκώνουν κιόλας νομίζω 

Μπολάκια ειδικά όχι δε χρειάζεσαι αλλά κουταλάκια γι αρχή καλύτερα πάρε σιλικόνης που είναι μαλακά μην τραυματιστεί. Μόλις το συνηθίσει μπορείς να βάλεις και ανοξείδωτο αλλά να το μάθει λίγο πρώτα. 

7 hours ago, Hope.2019 said:

Γεια σας και από μένα κορίτσια. Εμείς πλέον 5μιση μηνών αύριο έχουμε παιδίατρο και μου είχε πει θα ξεκινήσουμε στερεές. Νομίζω από λαχανικά ξεκινάει θα δω αύριο τι θα μου πει. Εμείς έχουμε βρει και αλλεργία στα γαλακτοκομικά μετά από ταλαιπωρία του μωρού πήγαμε σε ειδικό γιατρό και έχει μπει σε μια σειρά και αυτό με ειδικό γάλα. Απλά θα αποφύγει μέχρι το έτος και όλα τα γαλακτοκομικά αλλά και το μοσχάρι μέχρι οκτώ μηνών όπου θα το δοκιμάσουμε! Έχω πάρει καρέκλακι, μπολακια , σαλιαρες σιλικόνης και τα συναφή και ανυπομονώ να ξεκινήσουμε! Έχει ξεκινήσει και μας κοιτάει πολύ έντονα όταν τρώμε και έχει πολύ πλάκα! Χαχαχα 

Βάφτιση Σεπτέμβρη εμείς και είναι σχεδόν όλα έτοιμα. Τα φτιάξαμε όλα μόνοι μας.

 

 

 

 

Αχ τι ωραία που τα κάνατε μόνοι σας! Στο γιο μου είχαμε κάνει κ εμείς κάποια πράγματα αλλά τώρα που χρόνος .. ελπιζω να γίνει μόνο η βάπτιση γιατί κ εμείς 18/9 την έχουμε κανονίσει και εκτός Αθηνών κ δεν ξέρω τι θα γίνει με τον κορωνοιο (αν κ είμαστε σχεδόν όλοι πλήρως εμβολιασμένοι). 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μια εργαζόμενη κουρασμένη μανούλα χαχαχα..εμείς κορίτσια είμαστε πλέον 5.5 μηνών.. έχει 10 μέρες που ξεκινήσαμε με ρυζάλευρο της frezyderm τ απόγευμα και από βδομάδα φρούτα που θα ξεκινήσουμε με μήλο..την κρέμα την τρώει, όχι βέβαια την τελική ποσότητα που είχε πει η γιατρός για να μην συμπληρώνω με γάλα και να τον πιάνει αλλά τρώει...να δούμε πως θα τα πάμε με τα φρούτα...πολύ ζέστη κορίτσια, πολύ τρέξιμο για γαμοβαφτιση στις 21.08 και όλα είναι στον αέρα.. εκεί που έλεγα ωραία κάτι θα κάνουμε τώρα πάλι από προχθές με τα μέτρα δεν ξέρω τι μου γίνεται.. δουλεύω κιόλας αλλά ευτυχώς κοιμάται το μωρό 10ωρο σερί τα βράδια και κοιμάμαι και εγώ ένα 6ωρο κάθε βράδυ γιατί διαφορετικά δεν θα άντεχα...είναι πολύ καλός και ήσυχος ο μικρούλης μου..ο έρωτας μου..κάναμε καθ 2 μπανακια και έχει κατά ενθουσιαστεί, πολύ του αρέσει η θάλασσα.. παρήγγειλα και το σωσίβιο swimtrainer και ανυπομονώ να το δοκιμάσουμε...κάναμε 3 μήνες αποκλειστικό θηλασμό όμως με το που ξεκίνησα δουλειά το έχασα το παιχνίδι και από τότε πίνουμε ξένο.. στεναχωρεθηκα αρκετά, δεν το περίμενα ότι θα με ενοχλούσε τόσο όμως το ξεπέρασα, και οι 3 μήνες καλά που ήπιε από μένα είναι εντάξει...χαίρομαι που είσαστε όλες καλά και εσείς και τα μωράκια σας..θα προσπαθώ να μπαίνω πιο συχνά να σας διαβάζω και να σας γράφω...σας φιλώ γλυκά.. καλό βράδυ κορίτσια μου 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια! Εμενα είναι 5 μηνών και είπε ο παιδίατρος να ξεκινήσουμε κρέμα βανίλια. Εσεις ποια δίνετε; Είδα υπάρχουν διάφορες… σκεφτομαι κάποια βιολογική χωρίς προσθήκη ζάχαρης όπως hipp μηπως είναι καλύτερα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Εμενα είναι 5 μηνών και είπε ο παιδίατρος να ξεκινήσουμε κρέμα βανίλια. Εσεις ποια δίνετε; Είδα υπάρχουν διάφορες… σκεφτομαι κάποια βιολογική χωρίς προσθήκη ζάχαρης όπως hipp μηπως είναι καλύτερα

Καλησπέρα και μεις ξεκινάμε στερεές οπυ να ναι. Η δική μου παιδίατρος μου είπε για αρχή ρυζάλευρο βιολογικό της frezylac. Νομίζω είναι πολύ καλή εταιρεία. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , valentina23 είπε:

Καλησπέρα και μεις ξεκινάμε στερεές οπυ να ναι. Η δική μου παιδίατρος μου είπε για αρχή ρυζάλευρο βιολογικό της frezylac. Νομίζω είναι πολύ καλή εταιρεία. 

Καλησπερα! Είδα είναι χωρίς γλουτένη και  χωρις ζάχαρη . Μόνο στα φαρμακεία ή έχουν και τα σούπερ; Σε ευχαριστώ πολύ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@bcd18 νομίζω μόνο στα φαρμακεία υπάρχουν. Στα σούπερ μάρκετ πιο καλή εταιρεία που έχω ακούσει είναι η Γιωτης απ τις υπόλοιπες του σούπερ μάρκετ.. Το κακό είναι ότι οι βιολογικές δεν είναι και τόσο νόστιμες γιατί δεν έχουν ζάχαρη. Εγώ θα πω στη παιδίατρο να πάρω ρυζάλευρο το ολικής χωρίς γάλα γιατί θηλάζω. Να βγάζω απ το δικό μου να το φτιάχνω.. Τώρα άμα το φάει.. :roll:.. Έχεις πάρει κουταλάκια;; μπολακια;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , valentina23 είπε:

@bcd18 νομίζω μόνο στα φαρμακεία υπάρχουν. Στα σούπερ μάρκετ πιο καλή εταιρεία που έχω ακούσει είναι η Γιωτης απ τις υπόλοιπες του σούπερ μάρκετ.. Το κακό είναι ότι οι βιολογικές δεν είναι και τόσο νόστιμες γιατί δεν έχουν ζάχαρη. Εγώ θα πω στη παιδίατρο να πάρω ρυζάλευρο το ολικής χωρίς γάλα γιατί θηλάζω. Να βγάζω απ το δικό μου να το φτιάχνω.. Τώρα άμα το φάει.. :roll:.. Έχεις πάρει κουταλάκια;; μπολακια;; 

Έχω πάρει dr brown  κύπελλο εκπαίδευσης με μαλακό στόμιο  και dr brown κουταλάκια μαλακα και μπολάκια munchkin.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είστε σίγουρες ότι οι βρεφικές κρέμες έχουν ζάχαρη; Είχε τύχει μια φορά να διαβάσω τα συστατικά στο σούπερ και είχα δει ότι γράφει φρουκτόζη (δηλαδή χυμούς φρούτων). Εγώ στις δίδυμες μου δεν έδωσα ποτέ κρέμες γιατί ήταν αφρατουλες αλλά στη μπέμπα μου τώρα θα δώσω γιατί είναι αδυνατούλα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Εμενα είναι 5 μηνών και είπε ο παιδίατρος να ξεκινήσουμε κρέμα βανίλια. Εσεις ποια δίνετε; Είδα υπάρχουν διάφορες… σκεφτομαι κάποια βιολογική χωρίς προσθήκη ζάχαρης όπως hipp μηπως είναι καλύτερα

Εμας ο παιδίατρος  ηταν κάθετος χωρις προσθήκη ζάχαρης. Προτεινε της hipp βρώμη, κεχρί, dinkel και τα δίνω εναλλαξ τα απογεύματα. Με προσθήκη νερού και όχι γάλακτος.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2021 at 3:07 ΜΜ, Paris.33 είπε:

Ετοιμαζομαστε για 3μερακι χαλκιδικη πρωτο ποδι! Καμία προταση για παραλία;;  

Κορίτσια μου εμεις στερεες με κλεισμενους τους 6 μηνες,  οπότε θηλασμος κ βόλτες προς το παρόν! 

Κι εμείς στερεές με κλεισμένο τον 6ο,από Αύγουστο ξεκινάμε!

Και μπανακια καναμε,η μικρη κλωτσουσε τα ποδαρακια λες κι ήξερε ηδη να κολυμπά.Το καταχαρηκε.

Δε μπορω να πω οτι ζοριστηκαμε,μες στην τρελη χαρα ηταν και κοιμηθηκε κ στο καροτσι.

Κατασαμε αρκετές ωρες.

Αυτή από φαΐ φουλ,απ οταν γεννηθηκε.

Πολυ της βολτας,βαριεται στο σπιτι,οπως και οι γονεις της αλλωστε!

 

10 ώρες πρίν, Joann είπε:

Κορίτσια είστε σίγουρες ότι οι βρεφικές κρέμες έχουν ζάχαρη; Είχε τύχει μια φορά να διαβάσω τα συστατικά στο σούπερ και είχα δει ότι γράφει φρουκτόζη (δηλαδή χυμούς φρούτων). Εγώ στις δίδυμες μου δεν έδωσα ποτέ κρέμες γιατί ήταν αφρατουλες αλλά στη μπέμπα μου τώρα θα δώσω γιατί είναι αδυνατούλα. 

Εμας μας ειπε καθολου ζαχαρη κ να ξεκινησουμε με το ανθος αραβοσιτου Γιωτης.

 

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

Έχω πάρει dr brown  κύπελλο εκπαίδευσης με μαλακό στόμιο  και dr brown κουταλάκια μαλακα και μπολάκια munchkin.

Και γω τα munchkin θα παρω και κουταλάκια μπολακια. Μου φάνηκαν πολύ καλά. Το κύπελλο εκπαίδευσης τι είναι;; για να πίνουν νερό;; από τόσο νωρίς;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , valentina23 είπε:

Και γω τα munchkin θα παρω και κουταλάκια μπολακια. Μου φάνηκαν πολύ καλά. Το κύπελλο εκπαίδευσης τι είναι;; για να πίνουν νερό;; από τόσο νωρίς;; 

Ναι για νερο! Είδα και το εκπαιδευτικό ποτηράκι 360 dr brown. Θα ρωτήσω τον παιδιατρο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Joka είπε:

Κι εμείς στερεές με κλεισμένο τον 6ο,από Αύγουστο ξεκινάμε!

Και μπανακια καναμε,η μικρη κλωτσουσε τα ποδαρακια λες κι ήξερε ηδη να κολυμπά.Το καταχαρηκε.

Δε μπορω να πω οτι ζοριστηκαμε,μες στην τρελη χαρα ηταν και κοιμηθηκε κ στο καροτσι.

Κατασαμε αρκετές ωρες.

Αυτή από φαΐ φουλ,απ οταν γεννηθηκε.

Πολυ της βολτας,βαριεται στο σπιτι,οπως και οι γονεις της αλλωστε!

 

Εμας μας ειπε καθολου ζαχαρη κ να ξεκινησουμε με το ανθος αραβοσιτου Γιωτης.

 

Ανθος οριζης μας εβαλε ή κρεμα βανιλια Γιωτης.Απ οτι ειδα εχουν ιδια σχεδον συστατικά.Θα το ψαξω ομως λιγο.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...