Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια,

      Επειδή στις προηγούμενες εμβρυομεταφορες έκανα μόνο εξέταση χοριακης,αυτή τη φορά σκέφτομαι να κάνω και  κάποιο τεστ από το φαρμακείο.Ποιο προτείνετε? Λέγατε κάτι για κάποια early,αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Να πω ότι βάλαμε βλαστοκυστες πέντε ημερών χθες και μου είπε ο γιατρός να κάνω χοριακη την άλλη Παρασκευή 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

5 hours ago, mommytobe said:

Δεν κάνω τεστ γιατί φοβάμαι το τι θα αντικρίσω...ακόμα δεν έχω χαρεί το μωράκι μου δεν γίνεται να ξανά μείνω έγκυος...

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Απλα εγώ δε θα άντεχα να ζω στην αγωνία… γι αυτό λέω θα το ειχα κάνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια τελικά έκανα τεστ....είμαι έγκυος, πήγα και στον γιατρό, το επιβεβαίωσε...στην 8η βδομάδα, ακούσαμε και καρδούλα...πολύ ανάμεικτα τα συναισθήματα, είμαι ακόμα σοκαρισμένη, θα μου πάρει καιρό να το επεξεργαστώ και να το χωνέψω πιστεύω..

  • Μου αρέσει 3
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mommytobe είπε:

Κορίτσια τελικά έκανα τεστ....είμαι έγκυος, πήγα και στον γιατρό, το επιβεβαίωσε...στην 8η βδομάδα, ακούσαμε και καρδούλα...πολύ ανάμεικτα τα συναισθήματα, είμαι ακόμα σοκαρισμένη, θα μου πάρει καιρό να το επεξεργαστώ και να το χωνέψω πιστεύω..

Με μια φορά που πήγατε;;; ποπό!! Θηλάζεις η όχι;; πόσο είναι το μωρό;; Εντάξει το καλό είναι ότι θα είναι κοντά οι ηλικίες των παιδιών.. Καταλαβαίνω το σοκ σου.. Σιγά σιγά όμως θα δεις θα σου χαϊδεύει και τη κοιλίτσα το μωρό.. Θα χει παρεουλα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Με μια φορά που πήγατε;;; ποπό!! Θηλάζεις η όχι;; πόσο είναι το μωρό;; Εντάξει το καλό είναι ότι θα είναι κοντά οι ηλικίες των παιδιών.. Καταλαβαίνω το σοκ σου.. Σιγά σιγά όμως θα δεις θα σου χαϊδεύει και τη κοιλίτσα το μωρό.. Θα χει παρεουλα

Με μια φορά...όχι θήλασα 3 μήνες αποκλειστικά και μετά σταμάτησα...τι να πω πραγματικά.. και ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι πιθανά...το μωράκι μου είναι 6 μηνών, όταν γεννηθεί το αδερφάκι του πρώτα ο Θεός θα είναι 13μηνων...ναι θα έχουν παρεουλα, εμένα ποιος θα με σώσει μην πηδηξω από κανένα μπαλκόνι? Χαχαχαχα...θα μου περάσει, και εύχομαι γρήγορα γιατί έχω και τύψεις από πάνω που δεν χαίρομαι για αυτήν την εγκυμοσύνη όπως στην προηγούμενη και σκέφτομαι συνέχεια αλλα πράγματα..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, mommytobe said:

Με μια φορά...όχι θήλασα 3 μήνες αποκλειστικά και μετά σταμάτησα...τι να πω πραγματικά.. και ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι πιθανά...το μωράκι μου είναι 6 μηνών, όταν γεννηθεί το αδερφάκι του πρώτα ο Θεός θα είναι 13μηνων...ναι θα έχουν παρεουλα, εμένα ποιος θα με σώσει μην πηδηξω από κανένα μπαλκόνι? Χαχαχαχα...θα μου περάσει, και εύχομαι γρήγορα γιατί έχω και τύψεις από πάνω που δεν χαίρομαι για αυτήν την εγκυμοσύνη όπως στην προηγούμενη και σκέφτομαι συνέχεια αλλα πράγματα..

Αχ γλυκιά μου το πρώτο που θα σου ευχηθώ είναι με το καλό ένα γερό μωράκι!! 
Οκ το δεύτερο είναι ψυχραιμία. Εγώ με τα δίδυμα θα σου πω ότι ναι δεν είναι εύκολο με τα 2 μωρά ταυτόχρονα (γιατί και το χρονιάρικο μωράκι θα είναι ακόμη). Τουλάχιστον για ένα διάστημα δεν είναι εύκολο. Όμως μόλις ξεπεταχτούν και τα 2 θα ειναι σούπερ! Καταρχην θα έχουν παρεούλα το ένα το άλλο και ειναι τόσο σημαντικό αυτό. Προσπαθούσα για δεύτερο απ όταν ο γιος μου ήταν 1 έτους. Τελικά τα δίδυμα ήρθαν όταν ήταν 6,5. Αυτό το παιδί μόνο του μεγάλωσε κ πολλές φορές στενοχωριόμουν που δεν είχε παρεούλα. Και ναι τώρα με τα δίδυμα τα έχω δει όλα αλλά ξέρω ότι αυτά θα εχουν παρεούλα σίγουρα το ένα το άλλο (και φυσικά και τον μεγάλο τους αδερφό) και μου αρέσει πολύ αυτή η σκέψη! 
Σε καταλαβαινω απόλυτα που έχεις ανάμεικτα συναισθήματα. Εχεις το χρονο να το δουλέψεις και να δεις πως μπορείς να βοηθηθείς. Ειδικά για το πρώτο διάστημα του νέου μέλους που ειναι κ το πιο απαιτητικό. 
Μετα κ με την εμπειρία που θα έχεις μέχρι τότε θα σου ξεπεταχτεί μόνο του ;) 

Σου εύχομαι μια όμορφη εγκυμοσύνη και ένα νέο γερό μωράκι !! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, mommytobe είπε:

Κορίτσια τελικά έκανα τεστ....είμαι έγκυος, πήγα και στον γιατρό, το επιβεβαίωσε...στην 8η βδομάδα, ακούσαμε και καρδούλα...πολύ ανάμεικτα τα συναισθήματα, είμαι ακόμα σοκαρισμένη, θα μου πάρει καιρό να το επεξεργαστώ και να το χωνέψω πιστεύω..

Με το καλό. Γιατί κακά παιδάκια δεν προσέχατε;;;;χεχεχε! Δεν πειράζει θα ζοριστειτε λίγο τώρα αλλά θα σας βγει σε καλό στο μέλλον. Είναι ευχάριστα νέα πάντως αν κ σε καταλαβαίνω!

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, mommytobe είπε:

Κορίτσια τελικά έκανα τεστ....είμαι έγκυος, πήγα και στον γιατρό, το επιβεβαίωσε...στην 8η βδομάδα, ακούσαμε και καρδούλα...πολύ ανάμεικτα τα συναισθήματα, είμαι ακόμα σοκαρισμένη, θα μου πάρει καιρό να το επεξεργαστώ και να το χωνέψω πιστεύω..

Κορίτσι μου συγχαρητήρια! Μην πελαγωνεις είναι ευτυχία και όταν ηρεμήσεις θα το καταλάβεις.. Σε καταλαβαίνω για τα συναισθήματα που έχεις αλλά όταν κρατήσεις το καινούριο μέλος θα τα ξεχάσεις όλα! Θα κουραστείς αλλά θα τα καταφέρεις γιατί είσαι μανούλα! Αν θυμάμαι καλά με καισαρική δεν γέννησες? Τι σου είπε ο γιατρός σου? Γιατί και εγώ ήθελα να κάνω σύντομα δεύτερο παιδάκι αλλά ο γιατρός δεν με αφήνει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια.. μου δίνεται κουράγιο πραγματικά!! Εύχομαι πραγματικά να μπορέσω να ανταπεξέλθω σε όλο αυτό γιατί ξέρω θα είναι πολύ δύσκολα...και ακόμα πιο πολύ Εύχομαι επιτέλους να αποδεχτώ την κατάσταση γιατί στεναχωριεμαι που δεν δίνω αγάπη σε αυτό το εμβρυακι όπως έκανα με τον μπέμπη μου από την πρώτη στιγμή...

Ναι με καισαρική είμαι, ο γιατρός με μάλωσε λίγο γιατί μου είχε πει να περιμένω σίγουρα έναν χρόνο αλλά με είδε και είπε ότι ούτε πάνω στην τομή είναι το έμβρυο και επίσης έχει κλείσει τόσο καλά που δεν διατρεχουμε κάποιο κίνδυνο..όμως μόνο που σκέφτομαι ότι πάλι θα γεννήσω με καισαρική και όλη την διαδικασία με την επισκλειριδιο και να μου πατάνε την κοιλιά κτλπ μετά την γέννα με πιάνει ταραχή και πανικός...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mommytobe είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια.. μου δίνεται κουράγιο πραγματικά!! Εύχομαι πραγματικά να μπορέσω να ανταπεξέλθω σε όλο αυτό γιατί ξέρω θα είναι πολύ δύσκολα...και ακόμα πιο πολύ Εύχομαι επιτέλους να αποδεχτώ την κατάσταση γιατί στεναχωριεμαι που δεν δίνω αγάπη σε αυτό το εμβρυακι όπως έκανα με τον μπέμπη μου από την πρώτη στιγμή...

Ναι με καισαρική είμαι, ο γιατρός με μάλωσε λίγο γιατί μου είχε πει να περιμένω σίγουρα έναν χρόνο αλλά με είδε και είπε ότι ούτε πάνω στην τομή είναι το έμβρυο και επίσης έχει κλείσει τόσο καλά που δεν διατρεχουμε κάποιο κίνδυνο..όμως μόνο που σκέφτομαι ότι πάλι θα γεννήσω με καισαρική και όλη την διαδικασία με την επισκλειριδιο και να μου πατάνε την κοιλιά κτλπ μετά την γέννα με πιάνει ταραχή και πανικός...

Πω πω!!! Η περίπτωση σου θυμίζει πολύ τη δική μου! Και εγώ έμεινα έγκυος με μια μόνο επαφή όταν τα κοριτσάκια μου ήταν 6 μηνών! Και να σκεφτείς ότι τα δίδυμα τα έκανα με εξωσωματική γιατί προσπαθούσα πολλά χρόνια για παιδί!

Τώρα το μωρό μου είναι 6μιση μηνών και τα δίδυμα είναι 21 μηνών! 

Τα καταλαβαίνω απόλυτα τα συναισθήματα σου και εγώ έτσι ένιωθα. Είχα τύψεις που δεν χαίρομουν για αυτή την εγκυμοσύνη δεν είχα προλάβει να χαρώ καν τα πρώτα μου παιδάκια! Αλλά αυτό το μωρό τρύπωσε και μας έκανε ακόμα πιο χαρούμενους το λατρεύουμε! Δεν είναι εύκολο αλλά είναι υπέροχο! 

Μπορεί να ζοριστεις λίγο στην αρχή αλλά μετά θα βρεις ρυθμούς! Επίσης αυτό είναι το καλύτερο και για το παιδί σου αλλά και για εσάς! Εμένα η μπέμπα έχει τις καλύτερες δασκάλες κάθεται στο ριλαξ και πετάει από τη χαρά της που τις βλέπει να παίζουν!

Να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και θα δεις θα ζήσεις ανεπανάληπτες στιγμές!

ΥΓ. Από τις πιο συγκινητικές στιγμές της ζωής μου ήταν όταν έφερα το μωρό στο σπίτι από το μαιευτήριο και το είδαν τα κορίτσια μου!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2021 at 1:47 ΜΜ, mommytobe είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια.. μου δίνεται κουράγιο πραγματικά!! Εύχομαι πραγματικά να μπορέσω να ανταπεξέλθω σε όλο αυτό γιατί ξέρω θα είναι πολύ δύσκολα...και ακόμα πιο πολύ Εύχομαι επιτέλους να αποδεχτώ την κατάσταση γιατί στεναχωριεμαι που δεν δίνω αγάπη σε αυτό το εμβρυακι όπως έκανα με τον μπέμπη μου από την πρώτη στιγμή...

Ναι με καισαρική είμαι, ο γιατρός με μάλωσε λίγο γιατί μου είχε πει να περιμένω σίγουρα έναν χρόνο αλλά με είδε και είπε ότι ούτε πάνω στην τομή είναι το έμβρυο και επίσης έχει κλείσει τόσο καλά που δεν διατρεχουμε κάποιο κίνδυνο..όμως μόνο που σκέφτομαι ότι πάλι θα γεννήσω με καισαρική και όλη την διαδικασία με την επισκλειριδιο και να μου πατάνε την κοιλιά κτλπ μετά την γέννα με πιάνει ταραχή και πανικός...

Με το καλό το μωράκι σου. Είμαι μια μαμά που δυσκολεύτηκα πολύ να μείνω έγκυος στο πρώτο παιδί, όταν λοιπόν ήταν εφτά μηνών η κόρη έμεινα έγκυος στο δεύτερο πανευκολα. Ακόμα και εγώ που ήμουν μεγάλη και ήξερα ότι δεν θα έχω τέτοια ευκαιρία πάλι και σοκαρίστηκα και έτρεμα με το θετικό τεστ και φοβόμουν πως θα ανταπεξέλθω.... Όμως αν μου δινόταν η ευκαιρία και μπορούσα να το επιλέξω πάλι το ίδιο θα έκανα. Ναι μεν " μεγάλωσε" γρήγορα η πρωτότοκη μου και ήταν άδικο για αυτη , τώρα είναι όλα διαφορετικά. Έχει το καλύτερο φιλαράκι μέσα στο σπίτι. Μεγαλώνουν όμορφα μαζί και τα ζόρια είναι για λίγο διάστημα. Μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα κορίτσια, ευχαριστηθειτε όσο μπορείτε.

Με το καλό και το δεύτερο παιδάκι σου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 14/8/2021 at 1:47 ΜΜ, mommytobe είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια.. μου δίνεται κουράγιο πραγματικά!! Εύχομαι πραγματικά να μπορέσω να ανταπεξέλθω σε όλο αυτό γιατί ξέρω θα είναι πολύ δύσκολα...και ακόμα πιο πολύ Εύχομαι επιτέλους να αποδεχτώ την κατάσταση γιατί στεναχωριεμαι που δεν δίνω αγάπη σε αυτό το εμβρυακι όπως έκανα με τον μπέμπη μου από την πρώτη στιγμή...

Ναι με καισαρική είμαι, ο γιατρός με μάλωσε λίγο γιατί μου είχε πει να περιμένω σίγουρα έναν χρόνο αλλά με είδε και είπε ότι ούτε πάνω στην τομή είναι το έμβρυο και επίσης έχει κλείσει τόσο καλά που δεν διατρεχουμε κάποιο κίνδυνο..όμως μόνο που σκέφτομαι ότι πάλι θα γεννήσω με καισαρική και όλη την διαδικασία με την επισκλειριδιο και να μου πατάνε την κοιλιά κτλπ μετά την γέννα με πιάνει ταραχή και πανικός...

Με το καλο το μπεμπακι σας! Δες το σαν ενα υπεροχο δωρο που θα κανεκς στο παιδακι σου,  ενα αδερφακι! Εμενα η δικια μ τρελαινεται για παιδακια,  δυστυχώς λόγω καισαρικης και περιδεσης θα το σκεφτω για επόμενο μετα τα 2 χρονια και αν..  Και με στεναχωρει λιγακι αυτο..  Ηρεμησε,  ολα για καποιο λογο γίνονται και απολαύστε ομορφες οικογειακες στιγμές! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κι απο μενα.Εχω καιρο να γραψω διοτι ειμαστε 3 βδομαδες τωρα διακοπες και θα μεινουμε αλλη μία.

Η μικρη ξετρελαθηκε εδω.Καθε πρωι μπανακι κ απογευμα βολτουλες στη θαλασσα σε ταβερνακια και για early drinks !

Εγω ξεσκασα αρκετα και πηρα πολυ τα πανω μου ψυχολογικα.Βοηθαει πολυ βέβαια και οτι βοηθαει πολυ ο αντρας μου αλλα κυριως οτι εχουμε ενα μωρο το οποιο γκρινιαζει μονο οταν πειναει ή νυσταζει!

Ξεκινησαμε ρυζάλευρο και φρουτοκρεμα με πολλη ορεξη κι ετοιμαζομαι ν αρχισω και τη χορτοσουπα.

Το μονο ζορι που εχουμε ειναι οτι ξυπναει 2 φορες το βραδυ.Κοιμαται βεβαια κατευθειαν μολις πιει γαλα αλλα τωρα που τα γευματα πρεπει να ειναι 5 ειναι δυνατο να κοψουμε το γαλα.στα 2 βραδινά ξυπνηματα.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Joka είπε:

Καλησπερα κοριτσια κι απο μενα.Εχω καιρο να γραψω διοτι ειμαστε 3 βδομαδες τωρα διακοπες και θα μεινουμε αλλη μία.

Η μικρη ξετρελαθηκε εδω.Καθε πρωι μπανακι κ απογευμα βολτουλες στη θαλασσα σε ταβερνακια και για early drinks !

Εγω ξεσκασα αρκετα και πηρα πολυ τα πανω μου ψυχολογικα.Βοηθαει πολυ βέβαια και οτι βοηθαει πολυ ο αντρας μου αλλα κυριως οτι εχουμε ενα μωρο το οποιο γκρινιαζει μονο οταν πειναει ή νυσταζει!

Ξεκινησαμε ρυζάλευρο και φρουτοκρεμα με πολλη ορεξη κι ετοιμαζομαι ν αρχισω και τη χορτοσουπα.

Το μονο ζορι που εχουμε ειναι οτι ξυπναει 2 φορες το βραδυ.Κοιμαται βεβαια κατευθειαν μολις πιει γαλα αλλα τωρα που τα γευματα πρεπει να ειναι 5 ειναι δυνατο να κοψουμε το γαλα.στα 2 βραδινά ξυπνηματα.

Εντέλει δεν θηλάζεις; η δίνεις αντλημενο; Το γάλα είναι η βασική τροφή των μωρών μέχρι ενός έτους.αν σου ζητάει γάλα να της δίνεις ανεξαρτήτως γευμάτων. Κεγω το βράδυ ξυπνάω στις 3-4 για να θηλάσω κ στις 5-6 για μπιμπερο μπορει κ αυτό να μη χρειαστεί. Αλλά δεν ξυπνάει ,στον ύπνο του τρώει. Ξυπνάω βέβαια εγώ αλλά τεσπα...

Επίσης δίνω το πρωί μπιμπερο κ μετά δεύτερο φρούτα μετά τρίτο λαχανικά τέταρτο ακόμα μπιμπερο κ πέμπτο μπιμπερο κ ενδιάμεσα θηλάζω ανά γεύμα.φανταζομαι όταν σταματήσω να θηλάζω στα ενδιάμεσα θα συμπληρώνω με σκόνη.

Να σας πω κορίτσια; Έδινε καμία φρεζιλακ κατσικίσιο; Τι γνώμη έχετε;

 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mighty86 είπε:

Εντέλει δεν θηλάζεις; η δίνεις αντλημενο; Το γάλα είναι η βασική τροφή των μωρών μέχρι ενός έτους.αν σου ζητάει γάλα να της δίνεις ανεξαρτήτως γευμάτων. Κεγω το βράδυ ξυπνάω στις 3-4 για να θηλάσω κ στις 5-6 για μπιμπερο μπορει κ αυτό να μη χρειαστεί. Αλλά δεν ξυπνάει ,στον ύπνο του τρώει. Ξυπνάω βέβαια εγώ αλλά τεσπα...

Επίσης δίνω το πρωί μπιμπερο κ μετά δεύτερο φρούτα μετά τρίτο λαχανικά τέταρτο ακόμα μπιμπερο κ πέμπτο μπιμπερο κ ενδιάμεσα θηλάζω ανά γεύμα.φανταζομαι όταν σταματήσω να θηλάζω στα ενδιάμεσα θα συμπληρώνω με σκόνη.

Να σας πω κορίτσια; Έδινε καμία φρεζιλακ κατσικίσιο; Τι γνώμη έχετε;

 

Η παιδίατρος μου ειπε 5 γευματα συνολικά.

Γαλα πρωι -βραδυ και τ'αλλα τρία γεύματα στερεά τροφή.

Με τα βραδινά γευματα δεν ξέρω τι γίνεται...Σ ευχαριστώ για την απαντηση,φοβηθηκα μηπως την παραταιζω.

 

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Joka είπε:

Η παιδίατρος μου ειπε 5 γευματα συνολικά.

Γαλα πρωι -βραδυ και τ'αλλα τρία γεύματα στερεά τροφή.

Με τα βραδινά γευματα δεν ξέρω τι γίνεται...Σ ευχαριστώ για την απαντηση,φοβηθηκα μηπως την παραταιζω.

 

 

Άμα ζητάει το έχει ανάγκη.

  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...