Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

15 minutes ago, Joka said:

Η παιδίατρος μου ειπε 5 γευματα συνολικά.

Γαλα πρωι -βραδυ και τ'αλλα τρία γεύματα στερεά τροφή.

Με τα βραδινά γευματα δεν ξέρω τι γίνεται...Σ ευχαριστώ για την απαντηση,φοβηθηκα μηπως την παραταιζω.

 

 

Και εγώ πρωί βράδυ γάλα δίνω και ενδιάμεσα φρούτο, μεσημεριανό και κρέμα πάλι το απόγευμα. 
Εμένα δεν ξυπνάνε το βράδυ αλλά αν τύχει καμία φορα κ ξυπνήσει κάποιο δίνω γάλα πάλι. Θα συμφωνήσω με την @Mighty86 ότι αν ξυπνάει κ το ζητάει το έχει μάλλον ανάγκη. 
Ξερω παιδάκια που μέχρι και τα 3 ήθελαν το βραδινό μπουκάλι γάλα. 
Αν θες να το κόψεις δοκίμασε μέσα στο βράδυ να δώσεις νερό. Αν την καλύψει το  νερό φαντάζομαι είναι έτοιμη να κόψει εκείνο το γεύμα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Joka είπε:

Ειχατε δικιο κοριτσια μου.Η παιδιατρος μου ειπε να της δινω οσο γαλα ζηταει.

Απο ποσοτητα εσας ποσο πινει?

Καλησπέρα και από μένα! Εμείς δίνουμε γάλα πρωί απόγευμα βράδυ και ενδιάμεσα φρουτοκρεμα και μεσημεριανη σούπα! Συνήθως ξυπνάει και μια φορά το βράδυ ή το ξημέρωμα και του δίνω γάλα. Συνήθως τρώει 150-180 αλλά καμία φορά δεν θέλει, του φτάνουν και τα 90.. Δεν θέλω να δώσω ρυζάλευρο γιατί από βάρος είμαστε καλά, περιμένω να κλείσει τους 6 μήνες και θα του αρχίσω γιαουρτάκι! Εμείς κορίτσια 30 του μήνα θα κάνουμε την επέμβαση για το αρχιδακι του που δεν κατέβηκε ακόμα και είμαι να πέσω να πεθάνω αλλά προσπαθώ να φαίνομαι ψύχραιμη! 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Ρια new mum said:

Καλησπέρα και από μένα! Εμείς δίνουμε γάλα πρωί απόγευμα βράδυ και ενδιάμεσα φρουτοκρεμα και μεσημεριανη σούπα! Συνήθως ξυπνάει και μια φορά το βράδυ ή το ξημέρωμα και του δίνω γάλα. Συνήθως τρώει 150-180 αλλά καμία φορά δεν θέλει, του φτάνουν και τα 90.. Δεν θέλω να δώσω ρυζάλευρο γιατί από βάρος είμαστε καλά, περιμένω να κλείσει τους 6 μήνες και θα του αρχίσω γιαουρτάκι! Εμείς κορίτσια 30 του μήνα θα κάνουμε την επέμβαση για το αρχιδακι του που δεν κατέβηκε ακόμα και είμαι να πέσω να πεθάνω αλλά προσπαθώ να φαίνομαι ψύχραιμη! 

Αχ ξέρω πολύ καλά πως αισθάνεσαι ! 
Εμεις κάναμε στην Ειρήνη εγχείρηση για βουβωνοκηλη όταν ήταν 3,5 μηνών ..

Η επέμβαση ηταν κάτι απλό , ρουτίνας αλλά κ μόνο στη σκέψη της ολικής ναρκωσης και του χειρουργείου με έπιανε η ψυχή μου. Τελικά πράγματι δεν ηταν τίποτα , το μωρό δεν ταλαιπωρήθηκε και φυσικά δε θα θυμάται κάτι. Μια δύσκολη μέρα για εμάς περισσότερο από την αγωνία μας. 
Θα περάσει γρήγορα κοπέλα μου και όλα θα πάνε μια χαρά! 
Καλη επιτυχία εύχομαι και γρήγορη αναρρωση !! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Καλησπέρα και από μένα! Εμείς δίνουμε γάλα πρωί απόγευμα βράδυ και ενδιάμεσα φρουτοκρεμα και μεσημεριανη σούπα! Συνήθως ξυπνάει και μια φορά το βράδυ ή το ξημέρωμα και του δίνω γάλα. Συνήθως τρώει 150-180 αλλά καμία φορά δεν θέλει, του φτάνουν και τα 90.. Δεν θέλω να δώσω ρυζάλευρο γιατί από βάρος είμαστε καλά, περιμένω να κλείσει τους 6 μήνες και θα του αρχίσω γιαουρτάκι! Εμείς κορίτσια 30 του μήνα θα κάνουμε την επέμβαση για το αρχιδακι του που δεν κατέβηκε ακόμα και είμαι να πέσω να πεθάνω αλλά προσπαθώ να φαίνομαι ψύχραιμη! 

καλή επιτυχία κ καλή ανάρρωση, θα περάσει κ αυτό..

 

18 ώρες πρίν, Joka είπε:

Ειχατε δικιο κοριτσια μου.Η παιδιατρος μου ειπε να της δινω οσο γαλα ζηταει.

Απο ποσοτητα εσας ποσο πινει?

δεν μπορώ να το προσδιορίσω γιατί κάνω μεικτή διατροφή αλλά όπως είπε κ η ρία απο 80-180 μάξιμουμ. πιο συχνά 90 με 120.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/8/2021 at 9:37 ΜΜ, Ρια new mum είπε:

Καλησπέρα και από μένα! Εμείς δίνουμε γάλα πρωί απόγευμα βράδυ και ενδιάμεσα φρουτοκρεμα και μεσημεριανη σούπα! Συνήθως ξυπνάει και μια φορά το βράδυ ή το ξημέρωμα και του δίνω γάλα. Συνήθως τρώει 150-180 αλλά καμία φορά δεν θέλει, του φτάνουν και τα 90.. Δεν θέλω να δώσω ρυζάλευρο γιατί από βάρος είμαστε καλά, περιμένω να κλείσει τους 6 μήνες και θα του αρχίσω γιαουρτάκι! Εμείς κορίτσια 30 του μήνα θα κάνουμε την επέμβαση για το αρχιδακι του που δεν κατέβηκε ακόμα και είμαι να πέσω να πεθάνω αλλά προσπαθώ να φαίνομαι ψύχραιμη! 

Περαστικά στον μπεμπουλη σας! Υπομονή στους γονεις! Να εισαι ψυχραιμη, αλλα και το πιο απλο για τον γονιο φαίνεται βουνι σε οτι αφορα την ταλαιπωρία των παιδιών τους.. 

Εμεις κορίτσια μου με αποκλειστικο θηλασμο και στο υψος τερμα επάνω στην καμπυλη στο βαρος στο μεσο όρο, ξεκινησαμε στερεες με κλεισμενους τους 6 μηνες..  Της δινω κοτοπουλακι κουνελακι πατατα καροτο αρακα φασολακι κολοκυθακι ντοματουλα,  κατευθείαν απο τον κηπο μας.  Τωρα θα ξεκινησω και πρωινο φρουτακι επίσης θα κινηθω στα εποχιακα.. Το θηλασμο καθε 2 2,5 ώρες βέβαια τον εχουμε στο τσεπακι ολες τις ώρες!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κορίτσια εσάς κάθονται τα μωρά σας χωρίς υποστήριξη; Εμένα όχι ακόμα κ μου την είπε η παιδίατρος που δεν το είχα από μικρό μπρούμυτα να εξασκηθεί ο κορμός του. Βέβαια μου κάνει όλη μέρα βαρελάκια κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι μη χτυπήσει γιατί γυρνάει συνέχεια. Άρχισε να προχωράει κ προς τα μπροστά ενώ ως τώρα σερνοτανε προς τα πίσω κυρίως.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ήθελα να ρωτήσω κορίτσια εσάς κάθονται τα μωρά σας χωρίς υποστήριξη; Εμένα όχι ακόμα κ μου την είπε η παιδίατρος που δεν το είχα από μικρό μπρούμυτα να εξασκηθεί ο κορμός του. Βέβαια μου κάνει όλη μέρα βαρελάκια κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι μη χτυπήσει γιατί γυρνάει συνέχεια. Άρχισε να προχωράει κ προς τα μπροστά ενώ ως τώρα σερνοτανε προς τα πίσω κυρίως.

Εμένα κάθεται όλη τη μέρα μπρούμυτα, δεν του αρέσει καθόλου ανάσκελα, έχει αρχίσει να σέρνεται σαν σκουληκάκι και στέκεται στην πλάτη του αλλά για πολύ λίγο, όχι κανονικά μετά πέφτει. Και το έβαζα συνέχεια μπρούμυτα οπότε δεν φταίει αυτό, είναι πότε θα νιώσει έτοιμο το μωρό.. Μόλις κλείσαμε τους 6 μήνες.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ήθελα να ρωτήσω κορίτσια εσάς κάθονται τα μωρά σας χωρίς υποστήριξη; Εμένα όχι ακόμα κ μου την είπε η παιδίατρος που δεν το είχα από μικρό μπρούμυτα να εξασκηθεί ο κορμός του. Βέβαια μου κάνει όλη μέρα βαρελάκια κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι μη χτυπήσει γιατί γυρνάει συνέχεια. Άρχισε να προχωράει κ προς τα μπροστά ενώ ως τώρα σερνοτανε προς τα πίσω κυρίως.

Εμενα ναι καθεται αρκετα,  χωρις στηριξη,  ειχα ξεκινησει απο τον 5ο μηνα να την βαζω στο καροτσακι και στο καρεκλακι φαγητού στις 90 μοιρες,  προκειμένου να της ξεκινησω το φαγητο στον 6ο, να μπορει να σταθει εως τοτε.  Τωρα βέβαια θελει να την κραταμε κ ορθια κ αν κρατιέται απο τον καναπε η πάνω μας στέκεται και καποια δευτερόλεπτα και ορθια,  αλλα νομίζω εχει να κανει με το καθε παιδακι.. Εμας εχει πολλλλλλαααα νευρα χαχχα και πολυ δυναμη στα ποδια.  Να κάθεσαι κατω μαζι του και να τον βαζεις αναμεσα απο τα ποδια σου,  εμεις ετσι παιζουμε εδω και καιρο νομίζω βοηθαει

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ήθελα να ρωτήσω κορίτσια εσάς κάθονται τα μωρά σας χωρίς υποστήριξη; Εμένα όχι ακόμα κ μου την είπε η παιδίατρος που δεν το είχα από μικρό μπρούμυτα να εξασκηθεί ο κορμός του. Βέβαια μου κάνει όλη μέρα βαρελάκια κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι μη χτυπήσει γιατί γυρνάει συνέχεια. Άρχισε να προχωράει κ προς τα μπροστά ενώ ως τώρα σερνοτανε προς τα πίσω κυρίως.

Ναι καλά πες της!! Οκ!!! Εγω τα ειχα ανασκελα κ Μόνο!! Ποτε μπρουμυτα και καποιες φορες 2/3 δηλαδη που προσπαθουσα δε θελανε με τιποτα! Ε λοιπον απο 5 μηνων στηρίζουν κεφαλι κ στέκονται και τα 2 κανονικοτατα..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 hours ago, Mighty86 said:

Ήθελα να ρωτήσω κορίτσια εσάς κάθονται τα μωρά σας χωρίς υποστήριξη; Εμένα όχι ακόμα κ μου την είπε η παιδίατρος που δεν το είχα από μικρό μπρούμυτα να εξασκηθεί ο κορμός του. Βέβαια μου κάνει όλη μέρα βαρελάκια κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι μη χτυπήσει γιατί γυρνάει συνέχεια. Άρχισε να προχωράει κ προς τα μπροστά ενώ ως τώρα σερνοτανε προς τα πίσω κυρίως.

Μα καλά είναι δυνατόν να στην είπε η παιδίατρος ;;;
Εμενα τα μωρά είναι κλεισμένα 8 μηνών. Η Μπέμπα κάθεται χωρίς υποστήριξη , ο μπέμπης όχι καλά. Για μερικά δευτερόλεπτα τις περισσότερες φορές ή όταν έχει κέφια λίγο παραπάνω αλλά μόλις κουνηθεί λίγο πέφτει. Και η παιδίατρος που μας είδε πριν 1 μήνα που κανένα δεν καθόταν χωρις υποστήριξη δεν μου ειπε απολύτως τιποτα. Ο μεγάλος μου γιος είχε κάτσει χώρις υποστήριξη από 6,5 μηνών. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό κ αν μη τι άλλο οι παιδίατροι θα έπρεπε να το γνωρίζουν!! 
Τσαντιζομαι που λένε κάτι τέτοια κ αγχώνουν τις κοπέλες που είναι πρώτη φορά μανούλες. 
Τα δικά μου είναι στο πάτωμα εδώ και 3 μήνες περίπου και ανάσκελα κ μπρούμυτα αλλα και πάλι μόλις πριν λίγο καιρό έκατσαν. 
 Και τα 2 σέρνονται σαν τα σκουλήκια και πάνε σε όλο το σπίτι. Προετοιμάζονται και τα 2 για κανονικό μπουσουλημα αφού στέκονται στα 4 κ κάνουν μπρος πίσω. 
Και το βιβλιάριο υγείας αν δεις στους 9 μήνες έχει σαν ορόσημο να κάθονται χωρίς υποστήριξη κ όχι νωρίτερα. 

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου για τέτοια!  

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλες. Κ ήμουν τόσο χαρούμενη που τον έβλεπα να κάνει τα βαρελάκια του κ με γειωσε η καρχια.χαχαχα μερικές φορές τα κάνει τόση ώρα κ χτυπιέται κάτω ρίχνει το γυμναστήριο κυνηγάει ένα μπαλάκι κτλ που μετά το κοίμηζω στο στήθος χωρίς να τον βάλω μάρσιπο γιατί μονο έτσι κοιμότανε πριν.

πρίν από 29 λεπτά , Nephele78 είπε:

Ναι καλά πες της!! Οκ!!! Εγω τα ειχα ανασκελα κ Μόνο!! Ποτε μπρουμυτα και καποιες φορες 2/3 δηλαδη που προσπαθουσα δε θελανε με τιποτα! Ε λοιπον απο 5 μηνων στηρίζουν κεφαλι κ στέκονται και τα 2 κανονικοτατα..

Τι κάνουν τα ζουζούνια σου;;άρχισες στέρεες;;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ήθελα να ρωτήσω κορίτσια εσάς κάθονται τα μωρά σας χωρίς υποστήριξη; Εμένα όχι ακόμα κ μου την είπε η παιδίατρος που δεν το είχα από μικρό μπρούμυτα να εξασκηθεί ο κορμός του. Βέβαια μου κάνει όλη μέρα βαρελάκια κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι μη χτυπήσει γιατί γυρνάει συνέχεια. Άρχισε να προχωράει κ προς τα μπροστά ενώ ως τώρα σερνοτανε προς τα πίσω κυρίως.

Και εμένα δεν κάθετε χωρίς υποστήριξη,  αλλά δεν μου είπε κάτι. Οταν είναι έτοιμο το μωρό θα κατσει, δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το μπρούμυτα. Όλα τα μωρά είναι διαφορετικά και δεν είναι ρομποτακια να κάνουν συγκεκριμένα πράγματα συγκεκριμένη στιγμή. Πχ η μεγάλη μου κόρη όλα θα έκανε με πολύ αργους ρυθμούς, αλλά  δεν ανησυχεισα γιατί την έβλεπα υγειεστατη, απλά χρειαζόταν το χρόνο τής. 

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλες. Κ ήμουν τόσο χαρούμενη που τον έβλεπα να κάνει τα βαρελάκια του κ με γειωσε η καρχια.χαχαχα μερικές φορές τα κάνει τόση ώρα κ χτυπιέται κάτω ρίχνει το γυμναστήριο κυνηγάει ένα μπαλάκι κτλ που μετά το κοίμηζω στο στήθος χωρίς να τον βάλω μάρσιπο γιατί μονο έτσι κοιμότανε πριν.

Τι κάνουν τα ζουζούνια σου;;άρχισες στέρεες;;

Απο βαρελάκια αλλο τιποτα η μικρή συνεχεια σβούρα δε σταματα,ο μικρος ειναι πιο ησυχος.ναι ,τρωμε αλεσμένα φουλ πρωι μεσημερι κ βραδυνο γιατι απο 5 μηνων ξεκινησαμε ..

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2021 at 12:33 ΠΜ, Paris.33 είπε:

Περαστικά στον μπεμπουλη σας! Υπομονή στους γονεις! Να εισαι ψυχραιμη, αλλα και το πιο απλο για τον γονιο φαίνεται βουνι σε οτι αφορα την ταλαιπωρία των παιδιών τους.. 

Εμεις κορίτσια μου με αποκλειστικο θηλασμο και στο υψος τερμα επάνω στην καμπυλη στο βαρος στο μεσο όρο, ξεκινησαμε στερεες με κλεισμενους τους 6 μηνες..  Της δινω κοτοπουλακι κουνελακι πατατα καροτο αρακα φασολακι κολοκυθακι ντοματουλα,  κατευθείαν απο τον κηπο μας.  Τωρα θα ξεκινησω και πρωινο φρουτακι επίσης θα κινηθω στα εποχιακα.. Το θηλασμο καθε 2 2,5 ώρες βέβαια τον εχουμε στο τσεπακι ολες τις ώρες!

Αχ και γω θηλάζω αποκλειστικά αλλά δεν το χουμε πολύ με τις στέρεες.. Προτιμάει το στήθος.. Το πρωί δίνω φρούτο, μεσημέρι φαγητό, απόγευμα κουακερ ρυζαλευρο με το γάλα μου.. Τρώει από λίγο και θέλει στήθος.. Κάποιες φορές τα βγάζει κιόλας αφού στουμπωνει..δεν ξέρω.. Κατι κάνω λάθος μάλλον.. Κανονικα με τα γεύματα δεν πρέπει να μειωθούν οι θηλασμόι;; δεν γίνεται να τρώει και μετά να πίνει και ένα σωρό γάλα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...