Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

On 4/12/2021 at 12:59 ΜΜ, Nephele78 είπε:

Εμ για αυτό ..λεω κ γω πως τρωει ομελετα; χαχα ! Το αυγο παταω το κρόκο κ μεσα στη φρουτοκρεμα βαζω το ασπράδι .ευτυχως το τρωνε ως σκετο αυγο πριν τη φρουτοκρεμα.. ξεκιναω τώρα με ψαρι μπακαλιάρο φρεσκο πηρα ηδη.εχεις δικιο θα δοκιμασω κατσίκι ναι ! απο λαχανικα βαζω τα παντα μεσα μπρόκολο κουνουπίδι κοκκινη πιπερια για δυσκοιλιότητα οτι καλυτερο και δινω κ απο φρουτα ανακατεύω αρκετα σχεδον τα παντα τρωνε κ πολυ αβοκαντο !

Οσπρια επισης θα προσθέσω αίγα σιγα 

Εμενα Ότι πιανουν τα πετάνε κατω κ με κοιτανε να τους τα δωσω κ μετα τα ξανα πετανε κ γελανε ..με κοροιδευουν κανονικα !α και βεβαια ολα μεσα στο στομα τα απαγορευμένα κ αν τα απομακρύνω κλαινε!τα παιχνιδια δε τα θελουν,τις βλακειες κ τα κακα θελουν! Επισης τα μασητικα σε μας δεν κανουν δουλεια παρα μονο καποια που μπαινουν καταψυξη.ειδικα μετα τις 19:00 τα πιανει τρελα με τα δοντια κ απο υπερενταση  οποτε τα κοιμίζω στανταρ λιγο μετα τις  20:00  !! αρκετα φαγητα  εχεις δωσει ηδη!!τσεκαρα το Μενοικιο πολύ καλο φαινεται ,θα το ψαξω αθηνα που το εχει να τους το δωσω! επισης και το κεφιρ λενε κανει καλό εχει κ μενοικιο θα το παρω  να το δοκιμασουν !ευχαριστω :)

Εδω Θεσσαλονίκη από Σκλαβενίτη παίρνω.

16 ώρες πρίν, Bellinda είπε:

Γεια σας μαμάδες!

είχα πολύ καιρο να διαβασω νέα σας κι έπεσα πάνω στη συζήτηση για το φαγητό, που είναι και το δικό μου αγχος, καθώς η μικρή μου δεν πολυενδιαφέρεται. Τα γεύματά της είναι μικρά τις περισσότερες φορές και η διάρκεια ταΐσματος μπορεί να είναι και μία ώρα. Μέχρι να τελειώσουμε το ένα γεύμα έχει έρθει η ώρα για το επόμενο, που λέει ο λόγος…
Κι εγω έδινα εντελώς αλεσμένα στην αρχή, και κάποια μέρα απλώς αρνήθηκε να φάει. Νομίζω δεν της άρεσε η υφή, ιδιαίτερα του αλεσμένου κρέατος. Τότε άρχισα να της τα πατάω με το πιρούνι και να της τα δίνω μικρά κομματάκια (φρούτα και λαχανικά) και τα πήγαμε κάπως καλύτερα. Το κρέας δεν της αρέσει καθόλου, στην αρχή έκανε συνεχώς εμετούς και έκοψε και όλα τα υπόλοιπα που το συνόδευαν, πχ λαχανικά.  Πλέον, μόνο σε μορφή ψιλοκομμένου κιμά το δέχεται, οπότε τρώει γιουβαρλάκια (μοσχάρι κ κοτόπουλο) με λαχανικά, ρύζι, ή ζυμαρικά (φιδέ ή αστεράκι)  συνέχεια (και σε πολύ μικρές ποσότητες). Οι φακές της αρέσουν με ρύζι οπότε τα βράζω όλα πολύ καλά, τα βγάζω στο πιάτο και τα λιώνω με το πιρούνι. Μπρόκολο βραστό της αρέσει, κουνουπίδι γιαχνί επίσης. Γιαουρτάκι τρώει το στραγγιστό κατσικίσιο ολυμπος (τις περισσότερες φορές το δέχεται). Τον κρόκο (που δεν της αρέσει) δέχεται και τον τρώει  με τον εξής τρόπο: κάνω ένα μήλο στον ατμό, το πολτοποιώ μαζί με τον κρόκο που έχω βράσει, και προσθέτω το μείγμα σε κρέμα βρώμης (hipp). Για κάποιο διάστημα δεν ήθελε καθόλου τη βρώμη κι έτσι της έδινα σκέτο τον βρασμένο κρόκο λιωμένο καλά με λίγο λάδι και λεμόνι. Το ψάρι η παιδιατρος μας το έδωσε νωρις νωρις, στον έβδομο, κι ενώ έδειχνε να της αρέσει, την τρίτη φορά που το έφαγε έκανε αλλεργία με πολύ εμετό… Τώρα κοντεύουμε δέκα μηνών, αλλά δεν της έχω ξαναδώσει από τότε, θα περιμένω. Τα φρούτα είναι αυτά που θα φάει με μεγαλύτερη όρεξη. Αβοκάντο, μανταρίνι, πορτοκάλι, αχλάδι σε μικρά κομματάκια ή πατημένα με το πιρούνι. Στο μανταρίνι αφαιρώ την μεμβράνη και της δίνω το «φιλέτο». Το πορτοκάλι το πλένω καλά εξωτερικά, το κόβω σε βαρκούλες και αυτη το πιάνει και το ξεζουμίζει μόνη της με το ενάμισι δόντι της. Κάποτε έτρωγε και την μπανάνα μόνη της, τώρα πλέον ούτε να τη δει.

Γενικα, είναι λιτοδίαιτο δραστήριο παιδί. Φυσικά και ανησυχώ για το αν τρώει αρκετά, καθώς μόνο το γάλα μου θα ζητήσει με όρεξη (αλλά κι από αυτό θα πάρει λίγο και πολλές φορές), κι ας μου λεν οι παιδίατροι ότι κακώς αγχώνομαι (τέσσερις έχω συμβουλευτεί μέχρι στιγμής). Από ότι έχω καταλάβει πάντως, κάθε παιδιατρος ακολουθεί τη δική του γραμμή. Η πιο easygoing ήταν η παιδιατρος-σύμβουλος θηλασμού, που μου έδινε το ελεύθερο να την αφήνω να θηλάζει όσο και όποτε ήθελε  ακομα και μετά την εισαγωγή στερεών. Βέβαια και ο πλουραλισμός γεύσεων και φαγητών που μου πρότεινε δεν βοήθησαν (βλ. πρώιμη εισαγωγή ψαριού, περίεργες συνταγές που ούτε κι εγώ θα έτρωγα κλπ). Άλλοι παιδίατροι ήταν πιο παραδοσιακοί στις γεύσεις και τους χρόνους εισαγωγής τροφών, αλλά αυστηροί με το θηλασμό ανάμεσα στα γεύματα και με το ελάχιστο μέγεθος μερίδας. Μου έλεγαν να μην της δώσω στήθος μέχρι να πεινάσει και να φάει φαγητό, και μάλιστα συγκεκριμένες ποσότητες. Η μικρή μου όμως θέλει να τσιμπολογάει, όσο, και αν, θέλει, κ όχι να τρώει με το ζύγι και με το ρολόι. Δεν δέχεται καθόλου την πίεση, ούτε να την ξεγελάσω μπορώ. Αν δεν έχει φάει καλά και πεινάσει συμπληρώνει με θηλασμό, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι θα ξυπνήσει πολλές φορές μέσα στη νύχτα για να θηλάσει. Το θέμα του ύπνου μας δεν τολμώ καν να το θίξω (κ ο νοών νοείτο) αλλά την βάλαμε στη μέση και βρήκαμε την υγειά μας!!

 

 

Μια χαρά τα πάτε.οι περισσότερες έτσι ταιζουμε νομίζω με ιδρώτα κ αίμα. Όσο φάνε κ μετά γάλα. Ο παπαβεντσης λέει ότι η βασική διατροφή μέχρι το έτος είναι το γάλα μέχρι τότε χρειάζονται λίγα πράγματα κυρίως να δοκιμάσουν γεύσεις κ υφές κτλ. Οπότε δεν παίζει άγχος.βιταμινες κ λίγο που θα φάνε παίρνουν. Φυσικά εμένα με κουράζει απίστευτα να μαγειρεύω κ μετά να πετάω ότι καλό έχω φτιάξει κ μετά να ετοιμάζω γάλα γιατί βυζί παπαλα από τον 8ο. Αλλά τι να κάνουμε. Εμένα προχθές έκανε δεκαπέντε ωρες να φάει ένα γιαούρτι που είναι κ το αγαπημένο του υποτίθεται κ με παιχνίδια κ ξεγελασματα κ σήμερα έφαγε σπανακόρυζο σα να είναι ο ποπαι. Υπάρχουν κ οι καλές μέρες σα σήμερα.χαχαχα


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 8/12/2021 at 6:12 ΜΜ, Mighty86 είπε:

Εδω Θεσσαλονίκη από Σκλαβενίτη παίρνω.

Μια χαρά τα πάτε.οι περισσότερες έτσι ταιζουμε νομίζω με ιδρώτα κ αίμα. Όσο φάνε κ μετά γάλα. Ο παπαβεντσης λέει ότι η βασική διατροφή μέχρι το έτος είναι το γάλα μέχρι τότε χρειάζονται λίγα πράγματα κυρίως να δοκιμάσουν γεύσεις κ υφές κτλ. Οπότε δεν παίζει άγχος.βιταμινες κ λίγο που θα φάνε παίρνουν. Φυσικά εμένα με κουράζει απίστευτα να μαγειρεύω κ μετά να πετάω ότι καλό έχω φτιάξει κ μετά να ετοιμάζω γάλα γιατί βυζί παπαλα από τον 8ο. Αλλά τι να κάνουμε. Εμένα προχθές έκανε δεκαπέντε ωρες να φάει ένα γιαούρτι που είναι κ το αγαπημένο του υποτίθεται κ με παιχνίδια κ ξεγελασματα κ σήμερα έφαγε σπανακόρυζο σα να είναι ο ποπαι. Υπάρχουν κ οι καλές μέρες σα σήμερα.χαχαχα

Αχ κορίτσια εμενα το κοριτσι μου τρωει τα παντα!Δεν ταλαιπωρούμαστε καθολου στο φαγητο.

Αν ομως καποια φορα θελει να σταματησει στη μεση,ή θελει πχ να φαει αργοτερα,δεν την πιεζω ποτέ.Αν δεν υπαρχει θεμα αναπτυξης και βαρους,δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να ταλαιπωρουμαστε,εκτος του οτι η πιεση φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα.

Το να ειναι καθηλωμενα στο καρεκλακι για να φανε δεν ειναι καθολη ευκολη υπόθεση σε αυτη την ηλικια που ειναι φουλ στη δραστηριοτητα.

Εμενα τουλαχιστον απ οταν γεννηθηκε ειναι πολυ δραστήρια.

Η δικη μας παιδιατρος λεει οτι σε αυτη την ηλικία πλεον τα παιδια δεν χορταινουν με το γαλα κι απ οσο εψαξα κι διαβασα στο ιδιο συμπερασμα κατεληξα κι εγω.Ειναι παραδοσιακη γιατρος αλλα πολυ ενημερωμενη.Στερεες εισαγαμε με κλεισμενο τον 6ο και ψαρι όχι ακομα,ουτε οσπρια.Κλείσαμε εμεις τους 10 μηνες.

Το γαλα περισσοτερο ειναι νανουρισμα,καταφυγιο,σε συνδιασμο με την αγκαλια της μαμας.Κι η δικια μου πινει γαλα πολλες φορές,οχι μονο πρωι και βραδυ.Επισης,για να απορροφώνται ο σίδηρος και οι βιταμινες των τροφων ,γαλα θελει τουλαχιστον 1 ωρα μετα!

Οσον αφορα τον υπνο,τον εχουμε ξεχασει.Ξυπναει και 4 φορες το βραδυ.

Απο 3 μηνων ομως κοιμαται μονη στο δωματιο της κι ας ταλαιπωρουμαστε εμεις να πηγαινοερχομαστε.

Απο τοτε στο κρεβατι μας δεν ξανακοιμηθηκε ποτε.

Ολα για το καλο των παιδιων!

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Joka είπε:

Αχ κορίτσια εμενα το κοριτσι μου τρωει τα παντα!Δεν ταλαιπωρούμαστε καθολου στο φαγητο.

Αν ομως καποια φορα θελει να σταματησει στη μεση,ή θελει πχ να φαει αργοτερα,δεν την πιεζω ποτέ.Αν δεν υπαρχει θεμα αναπτυξης και βαρους,δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να ταλαιπωρουμαστε,εκτος του οτι η πιεση φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα.

Το να ειναι καθηλωμενα στο καρεκλακι για να φανε δεν ειναι καθολη ευκολη υπόθεση σε αυτη την ηλικια που ειναι φουλ στη δραστηριοτητα.

Εμενα τουλαχιστον απ οταν γεννηθηκε ειναι πολυ δραστήρια.

Η δικη μας παιδιατρος λεει οτι σε αυτη την ηλικία πλεον τα παιδια δεν χορταινουν με το γαλα κι απ οσο εψαξα κι διαβασα στο ιδιο συμπερασμα κατεληξα κι εγω.Ειναι παραδοσιακη γιατρος αλλα πολυ ενημερωμενη.Στερεες εισαγαμε με κλεισμενο τον 6ο και ψαρι όχι ακομα,ουτε οσπρια.Κλείσαμε εμεις τους 10 μηνες.

Το γαλα περισσοτερο ειναι νανουρισμα,καταφυγιο,σε συνδιασμο με την αγκαλια της μαμας.Κι η δικια μου πινει γαλα πολλες φορές,οχι μονο πρωι και βραδυ.Επισης,για να απορροφώνται ο σίδηρος και οι βιταμινες των τροφων ,γαλα θελει τουλαχιστον 1 ωρα μετα!

Οσον αφορα τον υπνο,τον εχουμε ξεχασει.Ξυπναει και 4 φορες το βραδυ.

Απο 3 μηνων ομως κοιμαται μονη στο δωματιο της κι ας ταλαιπωρουμαστε εμεις να πηγαινοερχομαστε.

Απο τοτε στο κρεβατι μας δεν ξανακοιμηθηκε ποτε.

Ολα για το καλο των παιδιων!

Αχ μπράβο παλι τα έχεις καταφέρει περίφημα κ είσαι κ πολύ ενημερωμένη.:)


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, σαφέστατα κάθε γονιός επιλέγει εκείνο που εκείνος θεωρεί καλύτερο για το παιδί του. Όμως σε ότι αφορά την διατροφή επειδή και οι παιδίατροι δεν είναι διατροφολόγοι (σαφώς γνωρίζουν πράγματα, αλλά συχνά δεν είναι αρκετά ενημερωμένοι), θα σας συμβούλευα, οποίες θέλετε, να κατεβάσετε τον εθνικό διατροφικό οδηγό, ο οποίος συντάχθηκε υπό την αιγίδα του υπουργείου υγείας και δίνει αναλυτικές οδηγίες περί διατροφής για βρέφη και παιδιά. Επίσης έχει πίνακες μέσα με αναφορές από διάφορους οργανισμούς (πχ Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας) και τις προτάσεις τους αλλά και από σχετικές μελέτες. Παρεμπιπτόντως ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει ότι το γάλα αποτελεί βασική τροφή μέχρι το έτος, και οι  τροφές είναι συμπληρωματικές. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, Mari@nna είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, σαφέστατα κάθε γονιός επιλέγει εκείνο που εκείνος θεωρεί καλύτερο για το παιδί του. Όμως σε ότι αφορά την διατροφή επειδή και οι παιδίατροι δεν είναι διατροφολόγοι (σαφώς γνωρίζουν πράγματα, αλλά συχνά δεν είναι αρκετά ενημερωμένοι), θα σας συμβούλευα, οποίες θέλετε, να κατεβάσετε τον εθνικό διατροφικό οδηγό, ο οποίος συντάχθηκε υπό την αιγίδα του υπουργείου υγείας και δίνει αναλυτικές οδηγίες περί διατροφής για βρέφη και παιδιά. Επίσης έχει πίνακες μέσα με αναφορές από διάφορους οργανισμούς (πχ Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας) και τις προτάσεις τους αλλά και από σχετικές μελέτες. Παρεμπιπτόντως ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει ότι το γάλα αποτελεί βασική τροφή μέχρι το έτος, και οι  τροφές είναι συμπληρωματικές. 

Αν δεν κάνω λάθος αυτό για το γάλα αναφέρεται στο μητρικό,ειδάλλως αν δε θηλάζουν αλλάζουν τα πραγματα.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2021 at 6:31 ΜΜ, Mari@nna είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, σαφέστατα κάθε γονιός επιλέγει εκείνο που εκείνος θεωρεί καλύτερο για το παιδί του. Όμως σε ότι αφορά την διατροφή επειδή και οι παιδίατροι δεν είναι διατροφολόγοι (σαφώς γνωρίζουν πράγματα, αλλά συχνά δεν είναι αρκετά ενημερωμένοι), θα σας συμβούλευα, οποίες θέλετε, να κατεβάσετε τον εθνικό διατροφικό οδηγό, ο οποίος συντάχθηκε υπό την αιγίδα του υπουργείου υγείας και δίνει αναλυτικές οδηγίες περί διατροφής για βρέφη και παιδιά. Επίσης έχει πίνακες μέσα με αναφορές από διάφορους οργανισμούς (πχ Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας) και τις προτάσεις τους αλλά και από σχετικές μελέτες. Παρεμπιπτόντως ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει ότι το γάλα αποτελεί βασική τροφή μέχρι το έτος, και οι  τροφές είναι συμπληρωματικές. 

Μαριάνα μ θα συμφωνήσω.. Ακουω τις συμβουλές της παιδιατρου περι διατροφής δεν της ακολουθω πλήρως.  Εχω διαβασει τον οδηγο κ ειναι αρκετα ενδιαφέρον και συμβαδιζω αρκετα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Mari@nna πολύ καλός ο οδηγός ευχαριστούμε που μας το παρεθεσες!!κάθε παιδίατρος εγώ βλέπω έχει την δική του γραμμή..δεν συμφωνούν μεταξύ τους όπωτε και μεις πρέπει να έχουμε και τη δική μας άποψη όσον αφορά τη διατροφή ..πχ εγώ άμα άκουγα τη παιδίατρο δεν νομίζω να είχα γάλα ..μου έλεγε στην αρχή που είχα πάει να τη θηλαζω ανά δύο ώρες αυστηρά δέκα λεπτά απ' το κάθε στήθος...φυσικά δεν την άκουσα και είχα τη μπέμπα όλη μέρα στο στήθος και κάθε γεύμα και στήθος...είναι κρίμα όμως γιατί κάποιες εμπιστεύονται τυφλά τον παιδίατρο τους και μπορεί να τους οδηγήσει σε λανθασμένες τεχνικές...όπωτε θεωρώ πως ναι πρέπει και μεις να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, valentina23 είπε:

@Mari@nna πολύ καλός ο οδηγός ευχαριστούμε που μας το παρεθεσες!!κάθε παιδίατρος εγώ βλέπω έχει την δική του γραμμή..δεν συμφωνούν μεταξύ τους όπωτε και μεις πρέπει να έχουμε και τη δική μας άποψη όσον αφορά τη διατροφή ..πχ εγώ άμα άκουγα τη παιδίατρο δεν νομίζω να είχα γάλα ..μου έλεγε στην αρχή που είχα πάει να τη θηλαζω ανά δύο ώρες αυστηρά δέκα λεπτά απ' το κάθε στήθος...φυσικά δεν την άκουσα και είχα τη μπέμπα όλη μέρα στο στήθος και κάθε γεύμα και στήθος...είναι κρίμα όμως γιατί κάποιες εμπιστεύονται τυφλά τον παιδίατρο τους και μπορεί να τους οδηγήσει σε λανθασμένες τεχνικές...όπωτε θεωρώ πως ναι πρέπει και μεις να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά 

2 ωρες για 10 λεπτα;;;;;;;  αντε καλα,  δεν εχω λογια!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

2 ωρες για 10 λεπτα;;;;;;;  αντε καλα,  δεν εχω λογια!!!! 

Ναι δυστυχώς ...και ο ίδιος παιδίατρος μου είπε ότι καλύτερα να σταματήσω να τη θηλαζω μετά το χρόνο γιατί δεν του δίνει τίποτα...και θα με βλέπει ως φαι:P:Pσε θέματα υγείας είναι άψογος αλλά με τον θηλασμό δεν το χει καθόλου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Ναι δυστυχώς ...και ο ίδιος παιδίατρος μου είπε ότι καλύτερα να σταματήσω να τη θηλαζω μετά το χρόνο γιατί δεν του δίνει τίποτα...και θα με βλέπει ως φαι:P:Pσε θέματα υγείας είναι άψογος αλλά με τον θηλασμό δεν το χει καθόλου!!

Κατι τετοια ελεγαν στη μαμα μου το 1987 χαχαχχα και της κοπηκε το γαλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ειστε καλα; Να σας ρωτησω! ποσα ml γαλα φόρμουλα πινουν το 24ωρο ; Ημαστε  10 μηνων και πινουν μονο δυο φορες απο 180 ml κ ενα 120 ml ! Δηλαδη τελευταιο γευμα δινω 20:00 τραχανά μετα 20:30 με 21:00 κοιμουνται και θα πιουνε  γαλα οταν ξυπνησουν μεσα στη νυχτα δηλαδη 1 ή 2 φορες & πρωι και ξανα οταν ξυπνησουν για τα καλα 

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2021 at 3:26 ΜΜ, Joka είπε:

Αν δεν κάνω λάθος αυτό για το γάλα αναφέρεται στο μητρικό,ειδάλλως αν δε θηλάζουν αλλάζουν τα πραγματα.

Όχι δεν ισχύει αυτό. Τον πρώτο χρόνο βασική τροφή είναι το γάλα ανεξαρτήτως αν θηλάζουν ή πίνουν φόρμουλα ή κάνουν κ τα δύο. 

On 18/12/2021 at 9:40 ΜΜ, Paris.33 είπε:

Μαριάνα μ θα συμφωνήσω.. Ακουω τις συμβουλές της παιδιατρου περι διατροφής δεν της ακολουθω πλήρως.  Εχω διαβασει τον οδηγο κ ειναι αρκετα ενδιαφέρον και συμβαδιζω αρκετα

Έτσι κ εμείς, το προσπαθούμε. Η ενημέρωση είναι πολύ σημαντική. 

On 18/12/2021 at 9:46 ΜΜ, valentina23 είπε:
On 17/12/2021 at 3:26 ΜΜ, Joka είπε:

 

On 18/12/2021 at 9:40 ΜΜ, Paris.33 είπε:

 

On 18/12/2021 at 9:46 ΜΜ, valentina23 είπε:
Link to comment
Share on other sites

@valentina23εντάξει δεν μου κάνει εντύπωση. Δυστυχώς κ εμείς παρόμοιες οδηγίες είχαμε από παιδίατρο που και καλά προωθεί τον θηλασμό. Μπράβο σου που τα κατάφερες. Εγώ θέλω να σας πω ότι λόγω μετακόμισης, διακοπών κλπ επισκέφτηκα 4 διαφορετικούς παιδίατρος κ έλαβα 4 διαφορετικές προσεγγίσεις σχετικά με την διατροφή κ την εισαγωγή των στερεων τροφων :-D Σχετικά με τον θηλασμό μετα το έτος ο Παγκόσμιος οργανισμός υγείας συστήνει τα 2 έτη, αν δεν κάνω λάθος, φυσικα μαζί με τις στερεες τροφές. Βέβαια προσωπικά δεν ξέρω αν έχω αντοχή για άλλο ένα χρόνο με τόσες αφυπνησεις, αλλά από την άλλη δεν ξέρω κ πόσο εύκολο είναι να τον κόψεις, στην φάση που είμαστε μου φαίνεται αδύνατον :-o

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Κορίτσια μου ειστε καλα; Να σας ρωτησω! ποσα ml γαλα φόρμουλα πινουν το 24ωρο ; Ημαστε  10 μηνων και πινουν μονο δυο φορες απο 180 ml κ ενα 120 ml ! Δηλαδη τελευταιο γευμα δινω 20:00 τραχανά μετα 20:30 με 21:00 κοιμουνται και θα πιουνε  γαλα οταν ξυπνησουν μεσα στη νυχτα δηλαδη 1 ή 2 φορες & πρωι και ξανα οταν ξυπνησουν για τα καλα 

εμένα δεν είναι σταθερός. του δίνω κεγώ πρωί βράδυ κ μεσάνυχτα αλλες φορές πίνει αρκετά άλλες πολύ λιγότερο. εξαρτάται πόσο έχει φάει το φαγητό του, αν είναι σε άλμα, αν έχει πείνες ,δυσκοιλιότητα κτλ όλα τον επηρεάζουν :lol:. μεταξύ 350-450 παίζουμε. δεν είναι μόνο!αρκετό γαλατάκι πίνουν. μια χαρά!

ρε σεις!!!!μόλις είδα το τικεράκι μου. σχεδόν το τερματίζουμε...πότε πηγαίναμε για τον πρώτο υπέρηχο κ πότε φτάσανε 10 μηνών!!!

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...