Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Πρόκληση ωορρηξίας, ορμονικός έλεγχος για υπογονιμοτητα κ.α


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω γράψει σε διάφορα θέματα την περίπτωση μου. Εν τάχει θα αναφέρω πως έχω ένα παιδί σχεδόν 9 ετών, μία παλλίνδρομη κύηση με πρόκληση αποβολής πριν 2,5 χρόνια κι από τότε τίποτα... Είμαι 38 και ο άντρας μου 47. Στο διάστημα αυτό των 2 και κάτι χρόνων κάναμε παύσεις στις προσπάθειες μας για λόγους κυρίως επαγγελματικους αλλά στο σύνολο είναι πάνω από 12 μήνες προσπαθειών. Τώρα προσπαθούμε εντατικά από τις αρχές του χρόνου με επαφές αμέσως μετά τη λήξη της περιόδου και μέχρι 3 μέρες μετά την ωορρηξια. Αποτέλεσμα μηδέν. Δευτέρα θα πάω για ορμονικό έλεγχο και αυτή την φορά θα ελέγξω και την ΑΜΗ και θυρεοειδή και αντιθυρεοειδικα αντισώματα και ο άντρας μου θα κάνει σπερμοδιαγραμμα. 

Μου διαφεύγει κάποια εξέταση; 

Επίσης, έχω ακούσει περιπτώσεις γυναικών που έκανα πρόκληση ωορρηξιας και είχαν πολύ γρήγορα αποτελέσματα. Υπάρχει κάποια με ανάλογη εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω γράψει σε διάφορα θέματα την περίπτωση μου. Εν τάχει θα αναφέρω πως έχω ένα παιδί σχεδόν 9 ετών, μία παλλίνδρομη κύηση με πρόκληση αποβολής πριν 2,5 χρόνια κι από τότε τίποτα... Είμαι 38 και ο άντρας μου 47. Στο διάστημα αυτό των 2 και κάτι χρόνων κάναμε παύσεις στις προσπάθειες μας για λόγους κυρίως επαγγελματικους αλλά στο σύνολο είναι πάνω από 12 μήνες προσπαθειών. Τώρα προσπαθούμε εντατικά από τις αρχές του χρόνου με επαφές αμέσως μετά τη λήξη της περιόδου και μέχρι 3 μέρες μετά την ωορρηξια. Αποτέλεσμα μηδέν. Δευτέρα θα πάω για ορμονικό έλεγχο και αυτή την φορά θα ελέγξω και την ΑΜΗ και θυρεοειδή και αντιθυρεοειδικα αντισώματα και ο άντρας μου θα κάνει σπερμοδιαγραμμα. 

Μου διαφεύγει κάποια εξέταση; 

Επίσης, έχω ακούσει περιπτώσεις γυναικών που έκανα πρόκληση ωορρηξιας και είχαν πολύ γρήγορα αποτελέσματα. Υπάρχει κάποια με ανάλογη εμπειρία; 

οι εξετασεις που θα καvεις για αρχη ειvαι πολυ καλες. Με προκληση ωορηξιας υπαρχουv επιτυχιες αλλα εξαρτατε κτο προβλημα που υπαρχει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Σε πρωτη φαση κ εγω πιστευω είναι οκ οι εξετασεις

Αναλόγως αποτελεσμάτων θα προχωρησετε

Απλα ισως να μπορούσατε να κάνετε καλλιέργεια, μαζί με το σπερμοδιαγραμμα να είστε οκ κ απο αυτο. Κ αν δ εχεις καλλιέργεια κολπικό να κανεις

Επισης ήθελα να ρωτήσω αν παρακολουθείς κάπως την ωορρηξια επειδή λες ότι σταματάτε 3μερες μετά, το πάς απλα με υπολογισμό ημερών; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

Θα κάνει και καλλιέργεια ναι, εγώ έχω ψιλοπροσφατη καλλιέργεια που ήταν καθαρή. 

Την ωορρηξια την καταλαβαίνω πάντα και την παρακολουθώ και με θερμομετρηση. Ξέρω πως με το που ανεβαίνει η θερμοκρασία η ωορρηξία έχει γίνει. 

Έκανα τις δικές μου εξετάσεις, αντιθυρεοειδικα(anti tg) στα ύψη με φτ <10 έχω 140 και η ΑΜΗ στο 2.26 μου φάνηκε λίγο χαμηλή... Έκλεισα ραντεβού ήδη με ενδοκρινολογο και αργότερα θα μιλήσω και με το γυναικολόγο. Δεν ξέρω αν διορθώνονται αυτά. Αγχώθηκα λίγι, στεναχωρηθηκα και λίγο αλλά λέω να περιμένω να δω τι θα μου πουν και οι γιατροί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέσα στα δικά μου ήρθε να προστεθεί και το κακό σπερμα. Καθόλου καλά αυτά που έδειξε το διάγραμμα. Η καλλιέργεια εξαιρετική αλλά κατά τα τ' άλλα εμφανίζεται ολιγοσπερμια και χαμηλή κινητικότητα. Κλείσαμε τα ραντεβού μας και περιμένουμε... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αφού πήγαμε σε γιατρούς αυτό που μας είπαν είναι πως ιδανικά θα πρέπει να ξεκινησουμε με σπερματεγχυσεις. Τα αντισώματα ελάχιστα επηρεάζουν. Το 2.26 της δικής μου ΑΜΗ θεωρείται οριακά καλό. Και το σπέρμα κακό. Ο ανδρολογος από την άλλη του είπε πως με συνεχείς επαφές καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου μέσα σε διάστημα 12 μηνών θα έχουμε καταφέρει φυσιολογική σύλληψη. Δεν ξέρω τι να κάνω... Δεν ξέρω αν έχω το σθένος και το κουράγιο να μπω στη διαδικασία που πρότεινε ο γιατρός μου και αναρωτιέμαι εν τέλει ποιος έχει δίκιο. Πόσες γνώμες ακόμη να πάρω; 

Link to comment
Share on other sites

@AgatteΑν το σπερμα οντως μπορει να γονιμοποιησει φυσιολογικα σε παιρνει ηλικιακα θεωρω να προσπαθησεις , απο την αλλη το αγχος κ να μετρας τις μερες ή ας πουμε δε ρωτησες ποσο ποσοστο επιτυχιας εχεις το μηνα; Τι να περιμενεις ; Να ρωτας ποσοστα παντα.. αν αντεχεις να μπεις σε διαδικασια σπερματεγχυσης μονο εσυ το ξερεις..λενε ομως οτι εχει λιγο παραπανω ποσοστα απο τη φυσικολογικη συλληψη ..Αξιζει;απο την αλλη σκεφτεσαι αξιζει κ να χασω ενα χρονο και να προσπαθώ χωρις αποτελεσμα; Πηρατε 2 γνωμες γιατρων;απο ποσους κ ποιοι ειναι που εχεις παρει γνωμες.;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Είπες με τη μία όλα τα ερωτήματα που έχω στο κεφάλι μου. 

Ξεκίνησε προσπάθεια βελτίωσης του σπερματος. Έκοψε μαχαίρι το τσιγάρο και κάθε πρωί πάει για τρέξιμο. Παίρνει και κάτι βιταμίνες και θα κάνει επανηληπτικο σπερματοδιαγραμμα τέλος του μήνα. 

Μίλησα με ενδοκρινολογο και γυναικολόγο και ο άντρας μου με τον ουρολόγο του που τον παρέπεμψε σε εξειδικευμένο στην υπογονιμοτητα ανδρολογο. Ο ανδρολογος είπε πως γονιμοποιεί και φυσιολογικά, ο γυναικολόγος δεν το βλέπει εφικτό γιατί λέει σε ένα χρόνο στην ηλικία μου 2-3 αυγά είναι καλά για γονιμοποίηση και με αυτή την ποιότητα σπερματος, δεν το βλέπει πιθανό... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Είπες με τη μία όλα τα ερωτήματα που έχω στο κεφάλι μου. 

Ξεκίνησε προσπάθεια βελτίωσης του σπερματος. Έκοψε μαχαίρι το τσιγάρο και κάθε πρωί πάει για τρέξιμο. Παίρνει και κάτι βιταμίνες και θα κάνει επανηληπτικο σπερματοδιαγραμμα τέλος του μήνα. 

Μίλησα με ενδοκρινολογο και γυναικολόγο και ο άντρας μου με τον ουρολόγο του που τον παρέπεμψε σε εξειδικευμένο στην υπογονιμοτητα ανδρολογο. Ο ανδρολογος είπε πως γονιμοποιεί και φυσιολογικά, ο γυναικολόγος δεν το βλέπει εφικτό γιατί λέει σε ένα χρόνο στην ηλικία μου 2-3 αυγά είναι καλά για γονιμοποίηση και με αυτή την ποιότητα σπερματος, δεν το βλέπει πιθανό... 

 Νταξει θεικό μπραβο του!!!δεν υπαρχει αυτο!!καταλαβα !! Εμενα μου δωσανε 5% το πολυ το μηνα!! που να πηγαινα φυσιολογικα με αυτο το ποσοστο;;;δοκιμαςαμε λεμε νταξει μονο αγχος και με το τσιγκελι σεξ δε παιζει!ασε που μετα δεν θα ειχα καν ωαρια αμη 0,3 και fsh 17 ,ετων 42! οκ εκεινος σπερμα νορμαλ καπως για 53.Με μικρογονιμοποιηση εννοειται τα κλασικα.το εβαλα σκοπο μαζευα καθε μηνα ωαρια γιατι με ενεσεις διεγερση δεν εβγαζα.5 μηνες μου πηρε.δεν ειναι ευκολο ετσι;ειχα 2 αποτυχιες κανεις δεν εγγυαται τιποτα κ με θεωρω και τυχερη που εκατσε την τριτη φορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

 Νταξει θεικό μπραβο του!!!δεν υπαρχει αυτο!!καταλαβα !! Εμενα μου δωσανε 5% το πολυ το μηνα!! που να πηγαινα φυσιολογικα με αυτο το ποσοστο;;;δοκιμαςαμε λεμε νταξει μονο αγχος και με το τσιγκελι σεξ δε παιζει!ασε που μετα δεν θα ειχα καν ωαρια αμη 0,3 και fsh 17 ,ετων 42! οκ εκεινος σπερμα νορμαλ καπως για 53.Με μικρογονιμοποιηση εννοειται τα κλασικα.το εβαλα σκοπο μαζευα καθε μηνα ωαρια γιατι με ενεσεις διεγερση δεν εβγαζα.5 μηνες μου πηρε.δεν ειναι ευκολο ετσι;ειχα 2 αποτυχιες κανεις δεν εγγυαται τιποτα κ με θεωρω και τυχερη που εκατσε την τριτη φορα

Ναι είναι πολύ πειθαρχημενος σε αντίθεση με εμένα, αν αναφέρεσαι στο νέο πρόγραμμα του άντρα μου. Βέβαια η παύση του καπνισματος και η αίσθηση ότι κάτι δεν λειτουργεί καλά έχουν φέρει έναν εκνευρισμό αλλά οκ.... Μην τα θέλω κι όλα δικά μου.

Μου έδωσε βάσει ΑΜΗ γύρω στο 20% ανά μήνα με ένα καλό σπέρμα κινητικότητας γύρω στο 30%. Είμαστε στο 2% ζωηρά, 12%μετρια και 86%ακίνητα με 50-55% ανώμαλες μορφές. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να βελτιωθεί το σπέρμα και μέχρι να βελτιωθεί πόσο θα πέσει η δική μου ΑΜΗ. 

Τώρα είσαι έγκυος ή έχεις γεννήσει; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Agatte είπε:

Ναι είναι πολύ πειθαρχημενος σε αντίθεση με εμένα, αν αναφέρεσαι στο νέο πρόγραμμα του άντρα μου. Βέβαια η παύση του καπνισματος και η αίσθηση ότι κάτι δεν λειτουργεί καλά έχουν φέρει έναν εκνευρισμό αλλά οκ.... Μην τα θέλω κι όλα δικά μου.

Μου έδωσε βάσει ΑΜΗ γύρω στο 20% ανά μήνα με ένα καλό σπέρμα κινητικότητας γύρω στο 30%. Είμαστε στο 2% ζωηρά, 12%μετρια και 86%ακίνητα με 50-55% ανώμαλες μορφές. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να βελτιωθεί το σπέρμα και μέχρι να βελτιωθεί πόσο θα πέσει η δική μου ΑΜΗ. 

Τώρα είσαι έγκυος ή έχεις γεννήσει; 

Σιγουρα προκαλει εκνευρισμο μεχρι να συνηθισει το συστημα.λογικο...ολα ροδινα δεν ειναι ποτε..δε ξερω καθολου απο σπερμα εκει ειναι το θεμα τωρα...ποτε θα βελτιωθει;σε 3 πιστευω σογουρα κ σε 3 μηνες δε θα πεσει η αμη σου..θελει χρονο και βαλε!!το ποσο Θα βελτιωθει δε ξερω, βιταμινες αμεσα κ βλεπεις ουτως η αλλως κακο δε θα του κανουν,.θεωρω σε παιρνει ακομα παντως γιατί εισαι 38!αν ησουν 41 θα ελεγα αστο μη παιδευεσαι..τρεχα...ετσι το βλεπω εγώ ομως...ειμαι πολυ στις αρχες κοντευω εκτη βδομαδα-φαντασου οτι δευτερα θα παω για πρωτο υπερηχο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχεις δίκιο... Ας πλακωθουμε στις βιταμίνες κι αν μέσα σε 6 μήνες δε γίνει τίποτα, το ξαναβλεπουμε. Είπα θα πάω και στον ομοιοπαθητικό μου. Έχω περιπτώσεις φίλων που βοήθησε πολύ. Σκέφτομαι να πάω να κάνω και τη σαλπιγγογραφια που μου είπε ο γιατρός. Κι αυτή λένε βοηθάει. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερα να την κάνω τώρα ή να περιμένω να βελτιωθεί λίγο και το σπέρμα. Αλήθεια, σαν εξέταση καλύπτεται από το ταμείο; ξέρεις; 

Αχ είσαι στην αρχή! Φαντάζομαι την αγωνία σου μέχρι τη Δευτέρα. Θα σου φαίνεται ατελείωτη η κάθε μέρα! Με το καλό να έχεις μια όμορφη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! Θα περιμένω εννοείται νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου, διάβασα την ιστορία σου, συγνώμη που επεμβαίνω αλλα το 20% στο έδωσε για κάθε μήνα? Γιατί νομίζω η σπερματεκχυση έχει 17% 

Από την εμπειρία μου θα σου πρότεινα να πας σε εξωσωματική, μη χάνεις τα ωάρια σου, δες ποσα περίπου κανεις τον μήνα και είτε με διέγερση ειτε σε φυσικό κύκλο να μαζέψεις, να κάνετε μικρογονιμοποιηση και όλα καλά θα πάνε, μη χάνεις χρόνο,

Συγνώμη αν σε στεναχωρω   στο λέω με όλη μου την καρδιά, εγώ είμαι σχεδόν 40 έγκυος με δανεικά ωάρια μετά από 5 χρόνια προσπάθειας, 

Καλή τύχη!


2rxqp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Νομίζω έχεις δίκιο... Ας πλακωθουμε στις βιταμίνες κι αν μέσα σε 6 μήνες δε γίνει τίποτα, το ξαναβλεπουμε. Είπα θα πάω και στον ομοιοπαθητικό μου. Έχω περιπτώσεις φίλων που βοήθησε πολύ. Σκέφτομαι να πάω να κάνω και τη σαλπιγγογραφια που μου είπε ο γιατρός. Κι αυτή λένε βοηθάει. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερα να την κάνω τώρα ή να περιμένω να βελτιωθεί λίγο και το σπέρμα. Αλήθεια, σαν εξέταση καλύπτεται από το ταμείο; ξέρεις; 

Αχ είσαι στην αρχή! Φαντάζομαι την αγωνία σου μέχρι τη Δευτέρα. Θα σου φαίνεται ατελείωτη η κάθε μέρα! Με το καλό να έχεις μια όμορφη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! Θα περιμένω εννοείται νέα σου!

Τωρα ειδα το μηνυμα σου..σε ποιον ομοιοπαθητικο γιατρο; Η σαλπιγγογραφια κανει 120€ δε ξερω αν καλυπτεται εγω την εκανα στο κεντρο εξωσωμ.σε ευχΑριστω πολυ! Κανε ενεργειες ομως γενικοτερα μην αφηνεις χρονο..μακαρι να μου τα λεγανε κ εμενα πιο πριν..Διοτι ακομα και οι εξετασεις που απαιτουνται για να κανεις εξωσωμ θα σου παρουν 1 μηνα και αν θες να πας με επιτροπη ωστε να μη πληρωσεις τα φαρμακα επισης ειναι μια διαδικασια που απαιτει πολυ χρονο .κανε μια επισκεψη δε χανεις κατι αλλα ρωτα και που θα τη κανεις !!διοτι ασχετοι και εκμεταλλευτες ειναι περισσοτεροι τελικα απο οτι περιμενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...