Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές....


Recommended Posts

Οχι.Ο τίτλος δεν είναι καθόλου αθώος και το θέμα καθόλου ευχάριστο.Πόσοι/ες αλλάξανε σύντροφο με τον έναν η τον άλλον τρόπο για να κάνουν παιδια?

Πρίν από λιγο καιρό είχα γράψει ένα θέμα με τίτλο -ψυχολογικός πόλεμος-.Ευτυχως ολα πάνε καλα,αλλάξαμε γιατρους, εκανα νέο σπερμοδιάγραμμα μετα απο 45 μερες αυστηρης διατροφης,ασκησης και με πολλα φρουτακια αποδειχθεικε οτι με 87 εκ στα 3 μλ και κινητικοτητα συνολικη 64(42 Α,22Β) βασικα αφηνω και 50ρα εγκυο.Η συντροφος μου εχασε 6 κιλα,πηγε σε ενδοκρινολογο και αλλαξε γυναικολογο κ αναμενονται περεταιρω εξετασεις.Καταληξαμε οτι εφοσον το σπερμα μου πεταει,της ειπα ξεκολα και να μη μας τυχει φυσιολογικα κανουμε εξωσωματικη και τελος.Δωσαμε ενα τυπικο 2 χρονια παραθυρο μιας κ γω ειμαι 34 εκεινη 32.(ο νεος γυναικολογος της ειπε αν θελουμε να συντομευσουμε να παρει κλομιφαινη)Τελος αυτα.παμε στο κυριως θεμα.

3 περιπτωσεις θα σας πω ξεκινω με την πρωτη.

περιπτωση πρωτη.Γυναικα 25 ετων αραβωνιασμενη με τον καλο της προβλημα στο σπερμα χοντρο.Κανει επεμβαση κυρσοκηλης δε βελτιωνεται.Συζητανε για εξωσωματικη.Εκεινη το συζητα με τους γονεις της.Της τρελης.Παει ο πατερας της στο σπιτι τους κ τους λεει σιγα μην κανει η κορη μου ενεσεις κ φαρμακα επειδη εσυ εισαι στειρος κ τζουφιος.Χωρισανε κ το παλικαρι ρακος.

περιπτωση δευτερη.Γυναικα 35 ανδρας 37.Παντρεμενοι 4 χρονια.Τελικα αφου δεν ποιανανε παιδια κανανε εξετασεις.Ο Τυπος καλα,η γυναικα χαλια.Αποτελεσμα?4 εξωσωματικες στραφι.Εκει που η κακομοιρα μαζευε τα κομματια της,ο τυπος αφησε εγκυο την κουμπαρα.Η γυναικα του μπαινοβγαινει ψυχιατριακες κλινικες τωρα, φιλη της γυναικας μου.

Περιπτωση τριτη και πολυ φαρμακερη.

Γυναικα 28 και Αντρας 36.Παντρεμενοι 1 χρονο και κατι.Αγχοτικος πολυ και τον ξερω προσωπικα.Καταληγουν με το συνηθη τροπο στις εξετασεις ξεκινα ο αντρας σπερμοδιαγραμμα μετριο εως χαλια.Πριν προλαβει να φτασει η ημερομηνια των δικων της εξετασεων του λεει χωριζουμε τα μαζευει και αντε γεια.Ο Κυριος με Κ κεφαλαιο,εσκυψε το κεφαλι,πηγε σε ολους τους γιατρους και το προβλημα ηταν η υπερταση κ η υψηλη του πιεση απο τις βλακειες που ετρωγε κ τα κιλα π ειχε.Μεσα στη στενοχωρια του δουλεψε πολυ με το σωμα του μεσα σε 1 χρονο παιδια,εγινε αλλος ανθρωπος.Σημερα Αραβωνιασμενος κ περιμενει σε 4 μηνες το πρωτο του παιδι.Μαθαινω οτι η αλλη εχει βαρεσει μπιελες,κ οτι το νεο της ξεκινημα δεν της πηγε καθολου καλα μιας κ τελικα εκανε εξετασεις μετα τα θλιβερα γι αυτην νεα του πρωην της,βρεθηκε στη σαλπιγκογραφια της προβλημα που θελει χειρουργειο για να κανει παιδι.

Η τελευταια περιπτωση ειναι κ η αγαπημενη μου και την αφιερωνω σε ολους κ ολες οι οποιοι με περισσιο θρασος και κακια, ειναι αυτοι ''καλα'' κ ο αλλος/η χαρακτιριζεται απο αυτους/ες προβληματικος/η για να μην πω αλλα.

Το παιδι δεν κανει την οικογενεια,ουτε ο γαμος.Μην ζειτε αυταπατες.Να γουσταρετε τον αντρα κ τη γυναικα σας και να τον ποθειτε για σωστο ανθρωπο κ συντροφο κ φιλο στη ζωη και στο κρεβατι.Για το παιδι πρεπει να υπαρχυ προσσοντα κυριες κ κυριοι.οχι υγειονομικα.Ανθρωπινα.Πλεον για παιδι εκτος ελαχιστων περιπτωσεων,λεφτα θες,και κανεις (κ ας μην εισαι τυπικα σουπερ γονιμος/η).Απο την αλλη ξερετε ποσους εχω δει με παιδια δυστυχισμενους για 1002 λογους ασχετους?

Τη στηριξη κ την αγαπη μου στους Κυριους κ τις Αγωνιστριες που σηκωνουν το σταυρο τους,ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.Να αγαπατε αληθινα.Αν εχετε αμφιβολιες παρατηστε τα κ ψαξτε κατι καλυτερο.Να μην δεχεστε να σας μειωνουν ειτε ειστε αντρες ειτε γυναικες.Προσοχη και παντα να ζητατε οχι 2, αλλα 200 γνωμες οσο κ αν κοστιζουν.

Τα σχολια δικα σας.

  • Μου αρέσει 3
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, από ότι το κείμενο σου είναι γεμάτο σεξιστικά - ρατσιστικά (αφήνω και 50αρα έγκυο- στείρος /τσούφιος-χοντρός) σχόλια..τόσα χρόνια εδώ μέσα αυτούς τους χαρακτηρισμούς δεν τους έχω δει ποτέ ξανά. 

Θα μπορούσες να γράφεις ένα άρθρο συμπαράστασης στους υπόλοιπους που διαβάζουν χωρίς να βγάζεις τα οικογενειακά το κάθε ένα στην φόρα και χωρίς πραγματικά να βγάζεις τέτοια εμπάθεια για τους υπόλοιπους.

Λες και οι γυναίκες που τρυπιούνται κάθε μήνα και τρέχουν στα κέντρα το κάνουν από χομπι, και όχι από αγάπη και αφοσίωση σε αυτό που έχουν δημιουργήσει με τον σύντροφο τους.

Να φιλτράρουμε λίγο όσα γράφουμε πραγματικά.

Δεν ξέρω αν παρεξήγησα τον γραπτό σου λόγο (εύχομαι να έχει γίνει αυτό), πράγμα που μπορεί να συμβεί, όμως κάθε άλλο παρά μήνυμα αισιόδοξο δεν μου φάνηκε αυτό.

 

 

  • Μου αρέσει 11

 
Link to comment
Share on other sites

Θα αφήσω ασχολίαστο το φραστικό κομμάτι κ θα σου πω 

1. Η εξωσωματική κ τέλος;; Μάλλον πρέπει να κατέβεις από το σύννεφο καθώς η εξωσωματικη δε σου δίνει αμέσως κ παιδί...

2 στην πρώτη σου περίπτωση.Ανωρημοτητα φουλ..κοπέλα που αντί να λύσει το θέμα της με τον άντρα της πάει στον μπαμπακα της κ χωρίζει..σορυ αλλά δε χώρισαν για το θέμα παιδί αλλά επειδή ήταν ανώριμοι για σοβαρή σχέση..θα χώριζαν κ με παιδί αφού δεν έχουν όρια στις οικογένειες.

Στην περίπτωση δύο δεν ξέρουμε όλο το πλαίσιο για να λυπηθούμε τη σύζυγό κ να ρίξουμε ανάθεμα στο σύζυγο διότι δεν ξέρουμε πόσο εμμονικος μπορεί να γίνει κάποιος στο θέμα παιδιού.

Περίπτωση τρία μια χαρά θα κάνει παιδί κι η κοπέλα( κ μακάρι ) μιας κ οι σάλπιγγες παρακαπτωνται στην εξωσωματική κ η ηλικία ήταν υπέρ της.Ωστοσο δεν καταλαβαίνω γιατί χαιρόμαστε με την υπογονιμότητα κάποιου; Δηλαδή είναι νίκη το ότι αυτός έκανε παιδί κι αυτή όχι; Ή πιστεύει κάποιος ότι το θέμα της διάλυσης ήταν αυτό; Τα παιδιά ούτε ενώνουν ούτε χωρίζουν...τα παιδιά επαναπροσδιορίζουν σχέσεις.

Εύχομαι να μη χρειαστεί να ταλαιπωρηθείς για παιδί..αλλά πίστεψε με ,εάν χρειαστεί , θα αναθεωρήσεις πολλά από όσα γράφεις...κ τα τρία σου παραδείγματα ήταν καταδικασμένες σχέσεις που το παιδί ήταν η αφορμή.

  • Μου αρέσει 11
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Νικος85 είπε:

Οχι.Ο τίτλος δεν είναι καθόλου αθώος και το θέμα καθόλου ευχάριστο.Πόσοι/ες αλλάξανε σύντροφο με τον έναν η τον άλλον τρόπο για να κάνουν παιδια?

Πρίν από λιγο καιρό είχα γράψει ένα θέμα με τίτλο -ψυχολογικός πόλεμος-.Ευτυχως ολα πάνε καλα,αλλάξαμε γιατρους, εκανα νέο σπερμοδιάγραμμα μετα απο 45 μερες αυστηρης διατροφης,ασκησης και με πολλα φρουτακια αποδειχθεικε οτι με 87 εκ στα 3 μλ και κινητικοτητα συνολικη 64(42 Α,22Β) βασικα αφηνω και 50ρα εγκυο.Η συντροφος μου εχασε 6 κιλα,πηγε σε ενδοκρινολογο και αλλαξε γυναικολογο κ αναμενονται περεταιρω εξετασεις.Καταληξαμε οτι εφοσον το σπερμα μου πεταει,της ειπα ξεκολα και να μη μας τυχει φυσιολογικα κανουμε εξωσωματικη και τελος.Δωσαμε ενα τυπικο 2 χρονια παραθυρο μιας κ γω ειμαι 34 εκεινη 32.(ο νεος γυναικολογος της ειπε αν θελουμε να συντομευσουμε να παρει κλομιφαινη)Τελος αυτα.παμε στο κυριως θεμα.

3 περιπτωσεις θα σας πω ξεκινω με την πρωτη.

περιπτωση πρωτη.Γυναικα 25 ετων αραβωνιασμενη με τον καλο της προβλημα στο σπερμα χοντρο.Κανει επεμβαση κυρσοκηλης δε βελτιωνεται.Συζητανε για εξωσωματικη.Εκεινη το συζητα με τους γονεις της.Της τρελης.Παει ο πατερας της στο σπιτι τους κ τους λεει σιγα μην κανει η κορη μου ενεσεις κ φαρμακα επειδη εσυ εισαι στειρος κ τζουφιος.Χωρισανε κ το παλικαρι ρακος.

περιπτωση δευτερη.Γυναικα 35 ανδρας 37.Παντρεμενοι 4 χρονια.Τελικα αφου δεν ποιανανε παιδια κανανε εξετασεις.Ο Τυπος καλα,η γυναικα χαλια.Αποτελεσμα?4 εξωσωματικες στραφι.Εκει που η κακομοιρα μαζευε τα κομματια της,ο τυπος αφησε εγκυο την κουμπαρα.Η γυναικα του μπαινοβγαινει ψυχιατριακες κλινικες τωρα, φιλη της γυναικας μου.

Περιπτωση τριτη και πολυ φαρμακερη.

Γυναικα 28 και Αντρας 36.Παντρεμενοι 1 χρονο και κατι.Αγχοτικος πολυ και τον ξερω προσωπικα.Καταληγουν με το συνηθη τροπο στις εξετασεις ξεκινα ο αντρας σπερμοδιαγραμμα μετριο εως χαλια.Πριν προλαβει να φτασει η ημερομηνια των δικων της εξετασεων του λεει χωριζουμε τα μαζευει και αντε γεια.Ο Κυριος με Κ κεφαλαιο,εσκυψε το κεφαλι,πηγε σε ολους τους γιατρους και το προβλημα ηταν η υπερταση κ η υψηλη του πιεση απο τις βλακειες που ετρωγε κ τα κιλα π ειχε.Μεσα στη στενοχωρια του δουλεψε πολυ με το σωμα του μεσα σε 1 χρονο παιδια,εγινε αλλος ανθρωπος.Σημερα Αραβωνιασμενος κ περιμενει σε 4 μηνες το πρωτο του παιδι.Μαθαινω οτι η αλλη εχει βαρεσει μπιελες,κ οτι το νεο της ξεκινημα δεν της πηγε καθολου καλα μιας κ τελικα εκανε εξετασεις μετα τα θλιβερα γι αυτην νεα του πρωην της,βρεθηκε στη σαλπιγκογραφια της προβλημα που θελει χειρουργειο για να κανει παιδι.

Η τελευταια περιπτωση ειναι κ η αγαπημενη μου και την αφιερωνω σε ολους κ ολες οι οποιοι με περισσιο θρασος και κακια, ειναι αυτοι ''καλα'' κ ο αλλος/η χαρακτιριζεται απο αυτους/ες προβληματικος/η για να μην πω αλλα.

Το παιδι δεν κανει την οικογενεια,ουτε ο γαμος.Μην ζειτε αυταπατες.Να γουσταρετε τον αντρα κ τη γυναικα σας και να τον ποθειτε για σωστο ανθρωπο κ συντροφο κ φιλο στη ζωη και στο κρεβατι.Για το παιδι πρεπει να υπαρχυ προσσοντα κυριες κ κυριοι.οχι υγειονομικα.Ανθρωπινα.Πλεον για παιδι εκτος ελαχιστων περιπτωσεων,λεφτα θες,και κανεις (κ ας μην εισαι τυπικα σουπερ γονιμος/η).Απο την αλλη ξερετε ποσους εχω δει με παιδια δυστυχισμενους για 1002 λογους ασχετους?

Τη στηριξη κ την αγαπη μου στους Κυριους κ τις Αγωνιστριες που σηκωνουν το σταυρο τους,ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.Να αγαπατε αληθινα.Αν εχετε αμφιβολιες παρατηστε τα κ ψαξτε κατι καλυτερο.Να μην δεχεστε να σας μειωνουν ειτε ειστε αντρες ειτε γυναικες.Προσοχη και παντα να ζητατε οχι 2, αλλα 200 γνωμες οσο κ αν κοστιζουν.

Τα σχολια δικα σας.

Ότι είπαν τα κορίτσια και ένα ακόμα σχόλιο. Όχι το σπέρμα σου δεν γονιμοποιεί πενηντάρα. Είναι ένα απλό μέτριο προς φυσιολογικό σπέρμα. Μη βαυκαλίζεσαι και μη τρελαίνεσαι. Ποιότητα σπέρματος και ποιότητα ανθρώπου δεν πάνε μαζί. 

  • Μου αρέσει 11

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Θα αφήσω ασχολίαστο το φραστικό κομμάτι κ θα σου πω 

1. Η εξωσωματική κ τέλος;; Μάλλον πρέπει να κατέβεις από το σύννεφο καθώς η εξωσωματικη δε σου δίνει αμέσως κ παιδί...

2 στην πρώτη σου περίπτωση.Ανωρημοτητα φουλ..κοπέλα που αντί να λύσει το θέμα της με τον άντρα της πάει στον μπαμπακα της κ χωρίζει..σορυ αλλά δε χώρισαν για το θέμα παιδί αλλά επειδή ήταν ανώριμοι για σοβαρή σχέση..θα χώριζαν κ με παιδί αφού δεν έχουν όρια στις οικογένειες.

Στην περίπτωση δύο δεν ξέρουμε όλο το πλαίσιο για να λυπηθούμε τη σύζυγό κ να ρίξουμε ανάθεμα στο σύζυγο διότι δεν ξέρουμε πόσο εμμονικος μπορεί να γίνει κάποιος στο θέμα παιδιού.

Περίπτωση τρία μια χαρά θα κάνει παιδί κι η κοπέλα( κ μακάρι ) μιας κ οι σάλπιγγες παρακαπτωνται στην εξωσωματική κ η ηλικία ήταν υπέρ της.Ωστοσο δεν καταλαβαίνω γιατί χαιρόμαστε με την υπογονιμότητα κάποιου; Δηλαδή είναι νίκη το ότι αυτός έκανε παιδί κι αυτή όχι; Ή πιστεύει κάποιος ότι το θέμα της διάλυσης ήταν αυτό; Τα παιδιά ούτε ενώνουν ούτε χωρίζουν...τα παιδιά επαναπροσδιορίζουν σχέσεις.

Εύχομαι να μη χρειαστεί να ταλαιπωρηθείς για παιδί..αλλά πίστεψε με ,εάν χρειαστεί , θα αναθεωρήσεις πολλά από όσα γράφεις...κ τα τρία σου παραδείγματα ήταν καταδικασμένες σχέσεις που το παιδί ήταν η αφορμή.

Συμφωνώ απόλυτα. 

Εγω είδα τον τίτλο και λέω Έλα Χριστέ, αυτος ο τύπος θα μας πει ότι χωρίζει την γυναίκα του επειδή είναι στείρα.. Μετά μπερδεύτηκα. Δεν κατάλαβα τελικά που ήθελε να καταλήξει και γιατί το ξεκίνησε αυτό. 

Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως όταν ο άντρας μου μου ζήτησε να παντρευτούμε και είπα ναι μου είπε «δεν θέλω να το κανεις επειδή είσαι σε μια άλφα ηλικία και σου έχουν χτυπήσει τα καμπανάκια για να γίνεις μάνα. Τα παιδιά έρχονται και κάποια στιγμή μετά από κάποια χρόνια είναι φυσιολογικό να φύγουν για να κάνουν τη δικη τους ζωή. Το ζευγάρι όμως μενει. Σημασία έχει να είμαστε καλά μεταξύ μας.  Με ή χωρίς παιδιά» Και φυσικά συμφώνησα. Όταν βρεις τον άνθρωπο σου όλα τα αλλα έρχονται χαράζοντας μια κοινή πορεία. Αν παντρεύεσαι μόνο για να κανεις παιδί το έχεις χάσει το παιχνίδι. 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά δεν μπορώ να διανοηθω ότι υπάρχουν ζευγαρια που χωρίζουν για αυτό το λόγο.... Άλλοι λόγοι προφανώς προϋπάρχουν κ φτάνουν σε αυτό το σημείο! Αν υπάρχει πραγματική αγάπη κ τον αγαπάς τον άλλον εξίσου σαν άνθρωπο δεν υπάρχει ούτε εγωισμός ούτε εγώ μπορώ να κάνω παιδιά εσύ όχι! Όλα τα περνάτε μαζί γιατί λειτουργείτε σαν ένα. Κ όταν υπάρχει δυσκολία στην απόκτηση παιδιού φαίνεται ποιο ζευγάρι είναι πραγματικά ενωμένο κ τους φέρνει κ πιο κοντά όλο αυτό... Όσοι χωρίζουν για αυτό το λόγο δεν άξιζε να είναι μαζί κ θα βρουν κάτι καλύτερο!

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου αν κ δεν δυσκολευτηκα σε αυτο το τομέα πιστεύω ότι αν δυσκολευομουν θα έκανα ότι περνούσε απ' το χέρι μου για να αποκτήσω με τον σύζυγό μου ένα παιδάκι (εξετάσεις, εξωσωματική κλπ).. Αν δεν τα κατάφερνα αν το ήθελε κ εκείνος ίσως υιοθετούσα αλλά ποτέ δεν θα έριχνα την ευθύνη πάνω του, σε μένα ίσως αλλά σε αυτόν όχι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Συμφωνώ απόλυτα. 

Εγω είδα τον τίτλο και λέω Έλα Χριστέ, αυτος ο τύπος θα μας πει ότι χωρίζει την γυναίκα του επειδή είναι στείρα.. Μετά μπερδεύτηκα. Δεν κατάλαβα τελικά που ήθελε να καταλήξει και γιατί το ξεκίνησε αυτό. 

Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως όταν ο άντρας μου μου ζήτησε να παντρευτούμε και είπα ναι μου είπε «δεν θέλω να το κανεις επειδή είσαι σε μια άλφα ηλικία και σου έχουν χτυπήσει τα καμπανάκια για να γίνεις μάνα. Τα παιδιά έρχονται και κάποια στιγμή μετά από κάποια χρόνια είναι φυσιολογικό να φύγουν για να κάνουν τη δικη τους ζωή. Το ζευγάρι όμως μενει. Σημασία έχει να είμαστε καλά μεταξύ μας.  Με ή χωρίς παιδιά» Και φυσικά συμφώνησα. Όταν βρεις τον άνθρωπο σου όλα τα αλλα έρχονται χαράζοντας μια κοινή πορεία. Αν παντρεύεσαι μόνο για να κανεις παιδί το έχεις χάσει το παιχνίδι. 

Aκριβως..εγώ αυτό που δεν κατάλαβα ) αφήνω βασικά κ ένα παράθυρο είναι ανοιχτό ότι ίσως ο γραπτός λόγος φταίει)

Είναι α γιατί πρέπει να χαρώ που άλλοι έκαναν παιδιά κι άλλοι όχι.Ειναι θεία δίκη; Δηλαδή όσες παλεύουμε είναι θεία δίκη; 

Γιατί θα πρέπει να δω αυτά τα ζευγάρια κι όχι δεκάδες άλλα που συνάντησα βλεμματική σε αίθουσες κ αναμονες σε κέντρα ivf....; 

Για πρώτη φορά θα πω δημόσια πως εγώ τη @Moana( το ξέρει) τη γνώρισα έξω από ένα τέτοιο κέντρο.Τη θυμάμαι γιατί ο άντρας της της κρατούσε το χέρι όπως κ ο δικός μου...

Η ζωή είναι πολύ απρόβλεπτη κ με χιλιάδες δυσκολίες..

Αυτός που συνδέει τη σχέση του με το παιδί έχει πραγματικά θέματα να λύσει...

 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Ποιότητα σπέρματος και ποιότητα ανθρώπου δεν πάνε μαζί. 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, λες και το σπερματοζωάριο έχει νου, έχει σκέψη και είναι αυτό που τους καθορίζει.

 

Τι άλλο θα δούμε πια!

  • Μου αρέσει 3

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, λες και το σπερματοζωάριο έχει νου, έχει σκέψη και είναι αυτό που τους καθορίζει.

 

Τι άλλο θα δούμε πια!

Σωστο

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Πραγματικά δεν μπορώ να διανοηθω ότι υπάρχουν ζευγαρια που χωρίζουν για αυτό το λόγο..

Δυστυχώς υπάρχουν. Ζούμε σε μία χώρα που δυστυχώς η υπογονιμότητα θεωρείται ελάττωμα (όπως βλέπεις και εδώ με όσα γράφονται), το να είναι κάποιος υπογόνιμος είναι σαν να σηκώνει ένα τεράστιο φορτίο (που δεν το επέλεξε ο ίδιος, δεν φταίει!), δεν έχει μόνο να αντιμετωπίσει το πρόβλημα που υπάρχει και να βρει λύση (ιατρική - οικονομική-ψυχολογική) , αλλά έχει κυρίως να αντιμετωπίσει το τέρας που λέγεται κοινωνία και το πως θα κριθεί από αυτή, λες και χρωστάμε σε κανέναν και πρέπει να απολογηθούμε! αυτά όλα φέρνουν μεγάλη ρήξη στο ζευγάρι, πόσο μάλλον όταν ξεκινάει η μάχη του ''ΕΣΥ '' έχεις το πρόβλημα.

Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά μην με παρεξηγήσεις , απλά με την ευκαιρία αυτού που γράφεις το λέω.

Εγώ το μόνο που έχω να πω στον κύριο που άνοιξε το θέμα είναι πως δεν είναι κατόρθωμα να έχει κάποιος εκατομμύρια σπερματοζωάρια, κατόρθωμα είναι καταφέρουμε να μεγαλώσουμε ανθρώπους ευτυχισμένους και ψυχικά υγιείς, ανεξάρτητα με το πως ήρθαν στον κόσμο (φυσιολογική σύλληψη-εξωσωματική- υιοθεσία)

 

Θα υπογράψω ως μια υπογόνιμη 40αρα !

 

  • Μου αρέσει 7
  • Λυπημένη/-ος 1

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, island1 είπε:

Aκριβως..εγώ αυτό που δεν κατάλαβα ) αφήνω βασικά κ ένα παράθυρο είναι ανοιχτό ότι ίσως ο γραπτός λόγος φταίει)

Είναι α γιατί πρέπει να χαρώ που άλλοι έκαναν παιδιά κι άλλοι όχι.Ειναι θεία δίκη; Δηλαδή όσες παλεύουμε είναι θεία δίκη; 

Γιατί θα πρέπει να δω αυτά τα ζευγάρια κι όχι δεκάδες άλλα που συνάντησα βλεμματική σε αίθουσες κ αναμονες σε κέντρα ivf....; 

Για πρώτη φορά θα πω δημόσια πως εγώ τη @Moana( το ξέρει) τη γνώρισα έξω από ένα τέτοιο κέντρο.Τη θυμάμαι γιατί ο άντρας της της κρατούσε το χέρι όπως κ ο δικός μου...

Η ζωή είναι πολύ απρόβλεπτη κ με χιλιάδες δυσκολίες..

Αυτός που συνδέει τη σχέση του με το παιδί έχει πραγματικά θέματα να λύσει...

 

Μπορεί και το παλικάρι να μην ήθελε να το πει όπως το πήραμε. Μπορεί να ήθελε να πει αυτά που λέμε κι εμείς με αλλά λόγια.

Παντως κορίτσια το τι Σταυρός μπορεί να σηκώνει ένα ζευγάρι δεν φαίνεται μόνο από το ποσο δυσκολεύτηκε να κανει παιδί. Είναι τόσα πολλά που ακολουθούν.. κι αν το παιδί παθει κάτι και το χάσει; Κι αν γεννηθεί με πρόβλημα; Κι αν μπλέξει και παρασυρθεί και γίνει κάτι αλλο κι όχι ο καλός άνθρωπος όπως το προοριζες; Σε καμία περίπτωση ένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν χαίρεται με την δυστυχία του αλλου. Ούτε επειδή δυσκολεύονται να κάνουν παιδί, ούτε επειδή χωρίζουν, ούτε επειδή τους συνέβη οποιαδήποτε άλλη δυστυχία. Πρέπει να έχεις σοβαρό κόμπλεξ για να χαρείς με τον πόνο του αλλου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Ε μετά τον προγγυξαμε και αποσύρθηκε ο άνθρωπος. Τι αλλο να πει  

Γεια σου ρε ταρζανιτσα μου!

γεια σ κ σενα φιλη μ με την κοράκλα σ την τσαχπίνα κ  τον γιο τον τσουτσουνιαρη ....

ειπε εχει φουλ σπερματοζωαρια....ε να τ ζησουν λοιπουν ....τα αλλα με αφηνουν πςγερα αδιαφορη ο καθενας κανει οτι γουσταρει.. το σκεπτικό τ δεν καταλαβα αλλα δεν πειραζει....ειμαι ξανθιά λεμε..αχαχχαχ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

γεια σ κ σενα φιλη μ με την κοράκλα σ την τσαχπίνα κ  τον γιο τον τσουτσουνιαρη ....

ειπε εχει φουλ σπερματοζωαρια....ε να τ ζησουν λοιπουν ....τα αλλα με αφηνουν πςγερα αδιαφορη ο καθενας κανει οτι γουσταρει.. το σκεπτικό τ δεν καταλαβα αλλα δεν πειραζει....ειμαι ξανθιά λεμε..αχαχχαχ

Χαχαχαχα δεν πειράζει φίλη μου! Ήταν ευκαιρία να τα πούμε! Φιλιά στην κορακλα σου από τη δικη μου και από τον τσουτσουνιαρη μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...