Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Τοσο χαλια οσο δεν φαντάζεστε


Recommended Posts

21 ώρες πρίν, ΖΖOI είπε:

Μετα απο την πρωτη μας προσπάθεια και μετα τα πρωτα αρνητικά αποτελέσματα ειπα να κανω τον κλοουν για μενα πανω απο ολα και μετα για τους δικούς μου...ειπα οτι ουτε η πρωτη ειμαι ουτε η τελευταια..αλλα δεν.ειναι τοσο ευκολα ολα...αλλιως τα σκεφτομαστα καποιες φορες αλλιως αισθανόμαστε...οσο και να προσπαθησα να κανω τον.κλοουν δεν εινα ξ ευκολο χρονια προσπαθουμε για ενα παιδι ...και συγχρόνως ακουγα οτι δεν.ειναι εποχες για παιδια απο καποιους και απο αλλους αντε τοσο χρόνια ποτε θα κανετε ενα...νιωθω οτι αυτη μου η αποτυχία με εχει σημαδέψει...τα πράγματα με τον αντρας μου ειναι περιεργα...εγω δεν ειμαι καλα να μπω σε 2διαδικασια εξωσωματική ς...μου έρχεται να τα παρατησω ολα και να φυγω μακρια...απο ολους και ολα...δεν ξερω αν υπάρχουν και αλλες κοπέλες που νιωθουν ετσι...γενικα αισθάνομαι εντονη πιεση...νιωθω οτι με πιανουν κρισης πανικου άγχους...

Είδες και μόνη σου πόσες υπάρχουν που νιώθουν ακριβώς όπως εσύ!!!Είμαστε πολλές (δυστυχώς ) πάρα πολλές!

Καταρχήν δεν χρειάζεται να κάνεις τον κλόουν για κανέναν, η εξωσωματική θέλει πολλές αντοχές οπότε ότι ψυχικά αποθέματα έχεις τα χρειάζεσαι για εσένα και μόνο για εσένα.

Εγώ στην τελευταία μου προσπάθεια (4η) και τυχερή δεν είχα πει τίποτα σε κανέναν, είπαμε ψέματα με τον άντρα μου πως θα φύγουμε 5 ημέρες και έτσι προχωρήσαμε, ανακοίνωση την εγκυμοσύνη μου στις αδερφές μου όταν έκανα την δεύτερη χοριακή και στους γονείς μου μετά τον πρώτο υπέρηχο, γιατί δεν άντεχα άλλο αυτή την κλάψα των γύρω μου. Σίγουρα δεν ήταν κακοπροαίρετη η στεναχώρια των γονιών μου όμως προσωπικά το θεωρούσα πολύ εγωιστικό να περιμένουν να τους πως εγώ ''υπομονή και καλή δύναμη'' αντί να μου το πουν εκείνοι!

Σχόλια και κριτικές που είχα ακούσει αν αρχίσω να γράφω ειλικρινά θα γράψω βιβλίο, όμως έπρεπε να βάλω σε όλους τους αδιάκριτους και κουτσομπόληδες και πολλές φορές γινόμουν δυσάρεστη και αγενής όμως δεν με ένοιαζε γιατί δεν με ξαναενοχλούσε κανείς.

Αφού απέκτησα τον γιο μου και μίλησα με κάποιους ανθρώπους η απορία τους ήταν ''ποιος'' είχε το πρόβλημα (!!!!), τροφή για σχόλια καταλαβαίνεις, και εκεί πάλι δυσάρεστη γινόμουν και δεν με ένοιαζε.

Τώρα πια όλοι ρωτούν γιατί δεν κάνω δεύτερο, και όταν λέω δεν θέλω όλοι με κοιτούν με απορία και ίσως να με θεωρούν και κακιά , καλύτερα από το να ζητούν αναφορά τι κάνω στην προσωπική μου ζωή με το άντρα μου.

Ο κόσμος ο κακός ότι και αν κάνεις θα βρει κάτι να πει ώστε να σε φέρει σε δύσκολη θέση, μην ασχολείσαι καθόλου. Θα σου πω αυτό που εγώ θα ήθελα να ακούσω όταν ήμουν στην θέση σου και αυτό που λέω σε όλες τις κοπέλες πλέον, : Αν έχεις κουραστεί κάνε ένα βήμα πίσω, ηρέμισε, πάρε τον χρόνο σου, φρόντισε τον εαυτό σου, την σχέση σου, τον άνθρωπο σου, κάνε  ταξίδια, κάνε σχέδια, κάνε ένα ριστραρτ και όταν νιώσεις έτοιμη ξεκίνα πάλι, όμως μην το ανακοινώσεις, θα είναι πιο ελαφρύ το φορτίο θα δεις, μπες εδώ και συζήτα το με γυναίκες που πέρασαν το ίδιο, μόνο όποιος το έχει περάσει ξέρει τι πρέπει να πει και πως θα συμπαρασταθεί, και λογικό είναι αυτό.

Να ξέρεις πως ότι νιώθεις είναι λογικό, αυτό το πνίξιμο ο κόμπος στο στομάχι, το χτύπημα της καρδιάς στο άκουσμα μίας άλλης εγκυμοσύνης, όλος αυτός ο πόνος που νιώθεις είναι ανθρώπινος.  Δεν ξέρω τι μπορώ να σου πω ώστε να νιώσεις καλύτερα όμως εγώ αυτό που χρειαζόμουν όταν ήμουν σε αυτή την φάση ήταν χώρος ...να αναπνεύσω, ή ένας ώμος να κλάψω χωρίς να με ρωτήσει το γιατι.

Ο γιος μου είναι λίγο πριν τα πέντε και ακόμα και σήμερα όταν σκέφτομαι τι πέρασα κλαίω, μην πιέζεσαι να φαίνεσαι δυνατή, και μόνο που ξεκίνησες να ανεβαίνεις αυτή την ανηφόρα φαίνεται πόση δύναμη έχεις.

19 ώρες πρίν, island1 είπε:

μένα τώρα μου λένε ένα ίσον κανένα...

Θεωρώ πως δεν υπάρχει χειρότερη φράση πραγματικά!!!

  • Μου αρέσει 8

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, ΖΖOI είπε:

Μετα απο την πρωτη μας προσπάθεια και μετα τα πρωτα αρνητικά αποτελέσματα ειπα να κανω τον κλοουν για μενα πανω απο ολα και μετα για τους δικούς μου...ειπα οτι ουτε η πρωτη ειμαι ουτε η τελευταια..αλλα δεν.ειναι τοσο ευκολα ολα...αλλιως τα σκεφτομαστα καποιες φορες αλλιως αισθανόμαστε...οσο και να προσπαθησα να κανω τον.κλοουν δεν εινα ξ ευκολο χρονια προσπαθουμε για ενα παιδι ...και συγχρόνως ακουγα οτι δεν.ειναι εποχες για παιδια απο καποιους και απο αλλους αντε τοσο χρόνια ποτε θα κανετε ενα...νιωθω οτι αυτη μου η αποτυχία με εχει σημαδέψει...τα πράγματα με τον αντρας μου ειναι περιεργα...εγω δεν ειμαι καλα να μπω σε 2διαδικασια εξωσωματική ς...μου έρχεται να τα παρατησω ολα και να φυγω μακρια...απο ολους και ολα...δεν ξερω αν υπάρχουν και αλλες κοπέλες που νιωθουν ετσι...γενικα αισθάνομαι εντονη πιεση...νιωθω οτι με πιανουν κρισης πανικου άγχους...

Δεν μπορώ σίγουρα να μπω στην θέση σας καθως είμαι μόνο 19 πάντως αυτό που έχω να σας πω είναι μην το βάζετε κάτω μην χάνετε το κουράγιο σας και να προσπαθείτε..όλα στη ζωή είναι κ επίσης όλα διορθώνονται.Πανω από όλα είναι ο εαυτός σας είτε με είτε χωρίς παιδιά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Είδες και μόνη σου πόσες υπάρχουν που νιώθουν ακριβώς όπως εσύ!!!Είμαστε πολλές (δυστυχώς ) πάρα πολλές!

Καταρχήν δεν χρειάζεται να κάνεις τον κλόουν για κανέναν, η εξωσωματική θέλει πολλές αντοχές οπότε ότι ψυχικά αποθέματα έχεις τα χρειάζεσαι για εσένα και μόνο για εσένα.

Εγώ στην τελευταία μου προσπάθεια (4η) και τυχερή δεν είχα πει τίποτα σε κανέναν, είπαμε ψέματα με τον άντρα μου πως θα φύγουμε 5 ημέρες και έτσι προχωρήσαμε, ανακοίνωση την εγκυμοσύνη μου στις αδερφές μου όταν έκανα την δεύτερη χοριακή και στους γονείς μου μετά τον πρώτο υπέρηχο, γιατί δεν άντεχα άλλο αυτή την κλάψα των γύρω μου. Σίγουρα δεν ήταν κακοπροαίρετη η στεναχώρια των γονιών μου όμως προσωπικά το θεωρούσα πολύ εγωιστικό να περιμένουν να τους πως εγώ ''υπομονή και καλή δύναμη'' αντί να μου το πουν εκείνοι!

Σχόλια και κριτικές που είχα ακούσει αν αρχίσω να γράφω ειλικρινά θα γράψω βιβλίο, όμως έπρεπε να βάλω σε όλους τους αδιάκριτους και κουτσομπόληδες και πολλές φορές γινόμουν δυσάρεστη και αγενής όμως δεν με ένοιαζε γιατί δεν με ξαναενοχλούσε κανείς.

Αφού απέκτησα τον γιο μου και μίλησα με κάποιους ανθρώπους η απορία τους ήταν ''ποιος'' είχε το πρόβλημα (!!!!), τροφή για σχόλια καταλαβαίνεις, και εκεί πάλι δυσάρεστη γινόμουν και δεν με ένοιαζε.

Τώρα πια όλοι ρωτούν γιατί δεν κάνω δεύτερο, και όταν λέω δεν θέλω όλοι με κοιτούν με απορία και ίσως να με θεωρούν και κακιά , καλύτερα από το να ζητούν αναφορά τι κάνω στην προσωπική μου ζωή με το άντρα μου.

Ο κόσμος ο κακός ότι και αν κάνεις θα βρει κάτι να πει ώστε να σε φέρει σε δύσκολη θέση, μην ασχολείσαι καθόλου. Θα σου πω αυτό που εγώ θα ήθελα να ακούσω όταν ήμουν στην θέση σου και αυτό που λέω σε όλες τις κοπέλες πλέον, : Αν έχεις κουραστεί κάνε ένα βήμα πίσω, ηρέμισε, πάρε τον χρόνο σου, φρόντισε τον εαυτό σου, την σχέση σου, τον άνθρωπο σου, κάνε  ταξίδια, κάνε σχέδια, κάνε ένα ριστραρτ και όταν νιώσεις έτοιμη ξεκίνα πάλι, όμως μην το ανακοινώσεις, θα είναι πιο ελαφρύ το φορτίο θα δεις, μπες εδώ και συζήτα το με γυναίκες που πέρασαν το ίδιο, μόνο όποιος το έχει περάσει ξέρει τι πρέπει να πει και πως θα συμπαρασταθεί, και λογικό είναι αυτό.

Να ξέρεις πως ότι νιώθεις είναι λογικό, αυτό το πνίξιμο ο κόμπος στο στομάχι, το χτύπημα της καρδιάς στο άκουσμα μίας άλλης εγκυμοσύνης, όλος αυτός ο πόνος που νιώθεις είναι ανθρώπινος.  Δεν ξέρω τι μπορώ να σου πω ώστε να νιώσεις καλύτερα όμως εγώ αυτό που χρειαζόμουν όταν ήμουν σε αυτή την φάση ήταν χώρος ...να αναπνεύσω, ή ένας ώμος να κλάψω χωρίς να με ρωτήσει το γιατι.

Ο γιος μου είναι λίγο πριν τα πέντε και ακόμα και σήμερα όταν σκέφτομαι τι πέρασα κλαίω, μην πιέζεσαι να φαίνεσαι δυνατή, και μόνο που ξεκίνησες να ανεβαίνεις αυτή την ανηφόρα φαίνεται πόση δύναμη έχεις.

Θεωρώ πως δεν υπάρχει χειρότερη φράση πραγματικά!!!

Την βλακεία δεν την παλεύεις Κοτσιφάκι μου.Ειναι ανικητη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, island1 said:

Ο άντρας μου στεναχωρέθηκα πολύ προχτές πάλι που μας το είπε μια κυρία..εγώ τους έχω γραμμένους μην πω που...απλά δεν σκέφτονται ότι ίσως δεν μπορείς..μπορεί να μην το λένε και καλοπροαίρετα αλλά πραγματικά χωρίς λογική όλο αυτό ..πρώτα ποτέ θα παντρευτούμε μετά ποτέ θα κάνουμε πρωτονπαιδι μετά δεύτερο αν δεν κλείσαμε με δύο διαφορετικά φύλα ρωτούν κι αυτό..έλεος πραγματικά...

ο κοσμος ειναι ηλίθιος, κάποιοι δεν σκέφτονται πιστεύω κ το λένε απο αφέλεια αλλα κ κάποιοι άλλοι ειναι απλά κακοπροαίρετοι κ το λένε για να πληγώσουν! φαντάσου τι ακούμε εμεις χωρίς παιδι, εμενα μου εχουν πει κ κανα δυο τρεις εμπιστευτικα κ καλα «ε κανε κ εσυ εξωσωματικη, ειδες η Μενεγακη», ποτε θα τους διαολοστειλω όλους δε ξέρω. θα βάλω μια ταμπέλα ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 4 ΕΞΩΣΩΞΑΤΙΚΕΣ Κ ΜΗ ΜΟΥ ΜΙΛΑΤΕ, να ησυχάσω 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

ο κοσμος ειναι ηλίθιος, κάποιοι δεν σκέφτονται πιστεύω κ το λένε απο αφέλεια αλλα κ κάποιοι άλλοι ειναι απλά κακοπροαίρετοι κ το λένε για να πληγώσουν! φαντάσου τι ακούμε εμεις χωρίς παιδι, εμενα μου εχουν πει κ κανα δυο τρεις εμπιστευτικα κ καλα «ε κανε κ εσυ εξωσωματικη, ειδες η Μενεγακη», ποτε θα τους διαολοστειλω όλους δε ξέρω. θα βάλω μια ταμπέλα ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 4 ΕΞΩΣΩΞΑΤΙΚΕΣ Κ ΜΗ ΜΟΥ ΜΙΛΑΤΕ, να ησυχάσω 

Δε χρειάζεται να το φανταστώ Μάνα μου το έζησα..μου έδιναν χαρτάκια με γιατρούς ,μου έλεγα πήγαινε τα βάζουν κ κάνεις δίδυμα κτλ....ας μη τη θυμάμαι αυτή την περίοδο..πάντως δε σταματούν ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , kotsifikos είπε:

χειρότερη φράση πραγματικά!!!

Υπάρχει. Όταν έχεις κάνει και το δεύτερο και είναι τελικά διαφορετικά φύλου σου πετάνε ένα , δεν πιστεύω να κάνετε και τρίτο , τώρα φτανει. Κουμάντο δηλαδή και στο μεχρι πόσα είναι αποδεκτό να κάνουμε.

Ή αν τύχει και έχεις κορίτσι και μείνεις έγκυος σε δεύτερο και είναι πάλι κορίτσι ( το έζησα μετά την αυχενική που μου είχαν κάνει λάθος) . Έλα μωρέ δεν πρζ που είναι κοριτσάκι. 

Είναι απύθμενη η βλακεια γύρω μας.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Egina mama said:

Υπάρχει. Όταν έχεις κάνει και το δεύτερο και είναι τελικά διαφορετικά φύλου σου πετάνε ένα , δεν πιστεύω να κάνετε και τρίτο , τώρα φτανει. Κουμάντο δηλαδή και στο μεχρι πόσα είναι αποδεκτό να κάνουμε.

Ή αν τύχει και έχεις κορίτσι και μείνεις έγκυος σε δεύτερο και είναι πάλι κορίτσι ( το έζησα μετά την αυχενική που μου είχαν κάνει λάθος) . Έλα μωρέ δεν πρζ που είναι κοριτσάκι. 

Είναι απύθμενη η βλακεια γύρω μας.

χαχα τωρα μου θύμησες σκηνικό που πριν αρκετά χρονια κ ούσα single, στα 30’s μου, είχα κατέβει χανια, στο χωριό  για εκλογές μιας κ έπεφτε καλοκαίρι  κ ηταν μια θεια εκει που με ρωτούσε ποιανού εισαι εσυ κ τα γνωστά που ρωτούν στα χωριά κ μου λεει παντρεμένη εισαι, παιδάκια εχεις; της λεω οχι δεν ειμαι παντρεμένη κ μου λεει εε τι να κανουμε τυχερά ειναι αυτα, δε πειραζει! με τετοιο οίκτο όμως μου το πε, λες κ με ειχε βρει κανα κακό, αφου ηταν κ μια φίλη μου μαζι κ ειχε κλάψει, ειχε μείνει σλόγκαν μετα... Απο τετοια αλλο τπτ, το μπουλινγκ που είχα φάει πριν γνωρίσω τον καλο μου, δε λέγεται (τον γνώρισα στα 38!), τωρα συνεχίζεται για το παιδι... Πάντα θα υπαρχει ένας λόγος οποτε απλά πρέπει να μη μας αγγίζουν ολα αυτα 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, island1 είπε:

Ο άντρας μου στεναχωρέθηκα πολύ προχτές πάλι που μας το είπε μια κυρία..εγώ τους έχω γραμμένους μην πω που...απλά δεν σκέφτονται ότι ίσως δεν μπορείς..μπορεί να μην το λένε και καλοπροαίρετα αλλά πραγματικά χωρίς λογική όλο αυτό ..πρώτα ποτέ θα παντρευτούμε μετά ποτέ θα κάνουμε πρωτονπαιδι μετά δεύτερο αν δεν κλείσαμε με δύο διαφορετικά φύλα ρωτούν κι αυτό..έλεος πραγματικά...

Έτσι είναι ο κόσμος μιλάει χωρίς να βούτηξει την γλώσσα μέσα στο μυαλό του. Περιμενε να πάει η κόρη σου δημοτικό εκεί θα το ακούς πολύ συχνά αυτό το : ενα ίσον κανένα ή κάνε του ένα αδερφάκι να έχει παρέα κτλ . Εγώ προσωπικά έχω ακούσει και το κορυφαίο : δεν θέλεις άλλο παιδί για να μην χαλάσεις την σιλουέτα σου ;;; Άστα μας περιτριγυρίζουν χαζοί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Ξερω δεν ειναι το ιδιο...αλλα οταν ενα ζευγαρι αποφασιζει για ενα μωρακι..κ αυτο δεν ερχεται..ο πονοσ ειναι μεγαλοσ..για ολεσ οι γυναικεσ που το θελουμε πολυ, οταν δεν ερχεται ο πονοσ ειναι αβαστακτοσ..ποσο μαλλον αν υπαρχει κ καποιο προβλημα..στην δικια μασ την περιπτωση το θεμα το ειχα εγω..κ ασ ηξερα πωσ αν δεν ερχοταν με κανονικη συλληψη θα προσπαθουσαμε με εξωσωματικη..αυτο το βαροσ στισ πλατεσ μου ηταν βαρυ φορτιο..μεχρι να χωρισω σκεφτομουν για να μπορεσει να κανει με αλλη οικογενεια..κ τουσ μηνεσ που προσπαθουσαμε κ δεν ερχοταν εφτανα στην παρανοια..ποσεσ φορεσ ημουν καταφαντασιαν εγκυοα ουτε που θυμαμαι..ειχα ολα τα συμπτωματα καθε μηνα..κ αμετρητα βραδια εκανα το.μαξιλαρι μουσκεμα με βουβο κλαμα..

Ξερω δεν ειναι το.ιδιο..εσεισ που προαπαθειτε καιρο κ κανετε κ εξωσωματικη ειστε ηρωιδεσ..αλλα ολεσ ποναμε..κ δεν αξιζει σε καμμια αυτο..

Παρε κοριτσι μου το χρονο σου..ο αντρασ σου αν σ αγαπαει θα σε καταλαβει..για τουσ υπολοιπουσ δεν χρειαζεταο να δινεισ εξηγησεισ..

Δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο μίλησες στην καρδιά μου!!!είναι τόσο δύσκολο να διαχειριστείς ότι δεν έρχεται αυτή η πολυπόθητη εγκυμοσύνη...Και να νοιώθεις και πως "φταις" εσύ για αυτό....ελπίζω να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις στο τέλος!!!!θέλει δύναμη και υπομονή από όλες μας....και θα συμβεί το θαύμα....Απλά ίσως για κάποιες γυναίκες ειναι πιο δύσκολο....σίγουρα όμως οχι ακατόρθωτο...ακομα και στα χειρότερα μου εκεί στηρίζω τις ελπίδες μου...σε αυτό το θαύμα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2020 at 4:10 ΜΜ, ΖΖOI είπε:

Μετα απο την πρωτη μας προσπάθεια και μετα τα πρωτα αρνητικά αποτελέσματα ειπα να κανω τον κλοουν για μενα πανω απο ολα και μετα για τους δικούς μου...ειπα οτι ουτε η πρωτη ειμαι ουτε η τελευταια..αλλα δεν.ειναι τοσο ευκολα ολα...αλλιως τα σκεφτομαστα καποιες φορες αλλιως αισθανόμαστε...οσο και να προσπαθησα να κανω τον.κλοουν δεν εινα ξ ευκολο χρονια προσπαθουμε για ενα παιδι ...και συγχρόνως ακουγα οτι δεν.ειναι εποχες για παιδια απο καποιους και απο αλλους αντε τοσο χρόνια ποτε θα κανετε ενα...νιωθω οτι αυτη μου η αποτυχία με εχει σημαδέψει...τα πράγματα με τον αντρας μου ειναι περιεργα...εγω δεν ειμαι καλα να μπω σε 2διαδικασια εξωσωματική ς...μου έρχεται να τα παρατησω ολα και να φυγω μακρια...απο ολους και ολα...δεν ξερω αν υπάρχουν και αλλες κοπέλες που νιωθουν ετσι...γενικα αισθάνομαι εντονη πιεση...νιωθω οτι με πιανουν κρισης πανικου άγχους...

Δεν έχω κάνει εξωσωματική αλλά είχα αποβολές(παλινδρομες κυησεις,κ μια διακοπή κύησης λόγω προβλήματος)χονδρικά έχασα μωράκια και σε νοιωθω.εγω στην πρώτη αποτυχία ενώ είχα θρήνο που κράτησε και πολυυυ παράλληλα έβαζα τον επόμενο στόχο μου.και τώρα μετά από τρεις αποτυχίες με λίγο πιο βαριά ψυχολογία πάλι δεν εγκαταλείπω.ουτε εσύ πρέπει να εγκαταλείψεις με την πρώτη αποτυχία.βαλε τον επόμενο στόχο.καταλαβαινω ότι στο θέμα της εξωσωματικής είναι πολλά,οικονομικο,φάρμακα,χρόνος κλπ αλλά αν μπορείτε να ανταπεξέλθετε μην τα παρατησετε,όχι με την πρώτη αποτυχία είναι κρίμα.και στο θέμα του συντρόφου επίσης έχω να σου πω ότι πονάνε κ αυτοί πολύ.εμενα ο δικός μου δύο μέτρα γορίλας είναι και προχθές έβλεπε μια κοπέλα που μετά από πολλές αποβολές έκανε παιδί κ δακρυσε.μαζι σαν ζευγάρι θα τα ξεπεράσετε όλα και στο τέλος θα ανταμοιφθειτε με ένα μωράκι.

Επίσης κορίτσια στο θέμα κόσμος...περισυ με ρώτησε μια γνωστη,άντε κανένα δεύτερο;;;και της απάντησα δύο έχασα φετος.καταπιε την γλώσσα της είναι και μαια απορρω δεν είναι εκπαιδευμένη στην διακριτικότητα σε τέτοια θέματα.αλλα τα αμολαω καλύτερα να αισθάνονται χάλια αυτοί παρά εγώ.τι ερώτηση είναι αυτή.μονο αν μπορείς να μου λύσεις το πρόβλημα επιτρέπεται να μου κάνεις τέτοιες ερωτήσεις.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anna Boo89 είπε:

Έτσι είναι ο κόσμος μιλάει χωρίς να βούτηξει την γλώσσα μέσα στο μυαλό του. Περιμενε να πάει η κόρη σου δημοτικό εκεί θα το ακούς πολύ συχνά αυτό το : ενα ίσον κανένα ή κάνε του ένα αδερφάκι να έχει παρέα κτλ . Εγώ προσωπικά έχω ακούσει και το κορυφαίο : δεν θέλεις άλλο παιδί για να μην χαλάσεις την σιλουέτα σου ;;; Άστα μας περιτριγυρίζουν χαζοί.

Εγώ με αυτή την φράση ανατριχιαζω ένα ίσον κανένα την θεωρώ την χειρότερη φράση την πιο κακοπροαίρετη.ελπιζω να εννοούν ότι ένα ίσον λιγότερη κουραση...δηλαδή αν έχεις τριάντα παιδιά δεν καρδιοχτυπας για το καθένα ξεχωριστά;;;;ας μας αφήσουν στην ησυχία μας.εγω λέω και γελάω είτε ένα είτε δέκα με έναν γέρο θα μείνεις κ εσύ κ εγώ.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Εγώ με αυτή την φράση ανατριχιαζω ένα ίσον κανένα την θεωρώ την χειρότερη φράση την πιο κακοπροαίρετη.ελπιζω να εννοούν ότι ένα ίσον λιγότερη κουραση...δηλαδή αν έχεις τριάντα παιδιά δεν καρδιοχτυπας για το καθένα ξεχωριστά;;;;ας μας αφήσουν στην ησυχία μας.εγω λέω και γελάω είτε ένα είτε δέκα με έναν γέρο θα μείνεις κ εσύ κ εγώ.

Αυτό λέω κι εγώ. Ας μας αφήσουν στην ησυχία μας πια ! Τι να κάνουμε ένα έχουμε και παλεύουμε για το δεύτερο ! Ναι καλέ για την κούραση το λένε..εγώ προσωπικά έκανα το λάθος να πω σε κάποιες φίλες το πρόβλημα μου..αυτές που δεν έχουν παιδιά έδειξαν μεγαλύτερη εμπάθεια από αυτές που έχουν. Συγκεκριμένα μου είπε : μην είσαι εγωιστρια και ζητάς δεύτερο ενώ άλλες δεν έχουν κανένα. Εσύ ζάχαρη περνάς με το ένα παιδί! Ξεμπερδεψες! Ρώτα κι εμάς που δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε τίποτα για τον εαυτό μας ! Εγώ αν είχα ένα παιδί ποτέ δεν θα έμπαινα στην διαδικασία της ετ. 

Εγώ ένα ξέρω ότι τα παιδιά τα κάνουμε για μας γνωρίζοντας τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίσουμε στο μεγάλωμα τους. Κι άμα λέω ότι θέλω κι άλλο σημαίνει προφανώς ότι δεν το βλέπω το θέμα από την ίδια οπτική με την συγκεκριμένη φίλη μου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2020 at 5:45 ΜΜ, aggel-mak είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου,  φυσικά δεν είσαι η μόνη που στη πρώτη της εξωσωματική δεν ειχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Πιστεψε με ,έχω βρεθεί στη θέση σου 4 φορές. Τα κατάφερα τη 5η. Γιατί ομως πρέπει να κάνεις τον κλόουν; για ποιον ; για να γελάσει ποιός; 

Χρειάζεσαι χρόνο, μίλησε με τον άντρα σου ,αυτός είναι για σένα κ εσύ γι αυτον. Στηριξτε ο ενας τον άλλον κ το παιδάκι θα έρθει. Πίστεψέ το οτι θα έρθει . Ψαξε ,ρώτα, υπάρχει η ενοτητα "καφέ  εξωσωματικής" όπου πολλά κορίτσια μπορούν να σε βοηθήσουν με τις εμπειρίες που απέκτησαν κ είναι πολύτιμες..

Στο εύχομαι κ είμαι σίγουρη πως θα γεμίσει η αγκαλίτσα σου ,μα μη τα παρατάς,αξίζει το θαύμα αυτό που λέγεται παιδι να ξαναπροσπαθησεις κ θα δεις πως θα ειναι κ σύντομα.. 

Αν επιτρέπεται ,πόσο χρονων είσαι;

 

Είμαι 34....δεν.περιμενα ποτε οτι θα φτασω στο σταδιο τις εξωσωματική ς

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna Boo89 είπε:

Αυτό λέω κι εγώ. Ας μας αφήσουν στην ησυχία μας πια ! Τι να κάνουμε ένα έχουμε και παλεύουμε για το δεύτερο ! Ναι καλέ για την κούραση το λένε..εγώ προσωπικά έκανα το λάθος να πω σε κάποιες φίλες το πρόβλημα μου..αυτές που δεν έχουν παιδιά έδειξαν μεγαλύτερη εμπάθεια από αυτές που έχουν. Συγκεκριμένα μου είπε : μην είσαι εγωιστρια και ζητάς δεύτερο ενώ άλλες δεν έχουν κανένα. Εσύ ζάχαρη περνάς με το ένα παιδί! Ξεμπερδεψες! Ρώτα κι εμάς που δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε τίποτα για τον εαυτό μας ! Εγώ αν είχα ένα παιδί ποτέ δεν θα έμπαινα στην διαδικασία της ετ. 

Εγώ ένα ξέρω ότι τα παιδιά τα κάνουμε για μας γνωρίζοντας τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίσουμε στο μεγάλωμα τους. Κι άμα λέω ότι θέλω κι άλλο σημαίνει προφανώς ότι δεν το βλέπω το θέμα από την ίδια οπτική με την συγκεκριμένη φίλη μου. 

Εγώ από εμπειρία θα σου μιλησω η μία από τις κολλητές μου έκανε οχτώ χρόνια να πιάσει μωρακι.μας απέφευγε όσο μπορούσε εμένα κ την άλλη φίλη μας με ένα εγώ τρία η άλλη,και είχα νεύρα κ δεν καταλαβαινα.ομως τώρα ήρθα εγώ στην θέση της και καταλαβα ότι απλά δεν άντεχε το θέαμα.πρεπει να έχουμε κατανόηση.και όσο για τις συμβουλές από γυναικες που δεν έχουν προβλήματα όσο ρατσιστικά κ αν το έχω στο μυαλό μου,αυτές έχουν λυμένα τα προβλήματα τους,όποτε όλα εύκολα κ καλά θα στα πουν.δυστυχως στα δύσκολα οι άνθρωποι βγάζουμε άλλον εαυτο.η φίλη μου τώρα ξέρεις για το μωράκι όλη μέρα στο τηλέφωνο εμένα κ την άλλη που μένουν κοντά την έχει παραμασχαλα να της μαθαίνει πράγματα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Rebecca85 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου, ειμαι και εγω παθουσα. Στη πρώτη μου προσπαθεια ημουν τοσο χαρουμενη και αισιόδοξη... Ενθουσιασμένη! Όταν έφαγα το άκυρο έπεσα παρά πολύ ψυχολογικά..  Δε άντεχα να κάνω τη δεύτερη προσπάθεια κατευθείαν δε πίστευα ότι θα πετύχει. Επειδή ενιωθα χειρότερα από πότε απευθύνθηκα σε ψυχολογο. Τελικά δε χρειάστηκε να πάω πολλές φορές γιατί τα δεύτερα εμβρυακια μου που δε τα πίστευα πέτυχαν! Τα έβαλα μόνο και μόνο γιατί τα είχα σκεπτόμενη ήδη τα επόμενα βήματα μου, ότι έπρεπε να αλλάξω γιατρό, να κάνω και άλλες εξετάσεις, τα λεφτά που θα διναμε.. ψυχολογια χαλια και ομως.. δε ξερω αν θα πετυχεις με τη δευτερη τη τριτη η τη τέταρτη προσπαθεια αλλα στο τελος θα γίνεις μανούλα! Λίγη υπομονή ακόμα! Ζήτησε βοήθεια από ψυχολογο!

Να σου πω την αλήθεια νιωθω οτι χρειάζομαι μια ψυχολογική Υποστήριξη...ο γυναικολόγος με παει καπακι σε εξωσωματική με φυσικο ξυκλο για να παρε εμβρια να τα βάλουμε στην καταψυξη...δεν.ξερω αν ειμαι έτοιμη φοβαμαι πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...