Recommended Posts

Καλησπέρα! Εχω εναν μπέμπη 11 μηνων. Το εχουμε ονομάσει Γιώργο-Ορφέα. Θα ηθελα να έβρισκα ενα ομορφο ονομα που να βγαινει απο αυτα τα δυο.. Δύσκολο :?

Δυσκολο

Το περίεργο είναι ότι είχα συμμαθητή με ακριβώς το ίδιο ονομα

Τον φωνάζαμε Ορφέα, γτ είχαμε άλλους 4γιωργηδες

Διαφημίσεις

Just now, vikib είπε:

Δυσκολο

Το περίεργο είναι ότι είχα συμμαθητή με ακριβώς το ίδιο ονομα

Τον φωνάζαμε Ορφέα, γτ είχαμε άλλους 4γιωργηδες

Και εγω Ορφεα τον λεω. Αλλα ψαχνω μια λυση για να χαίρεται και ο σύζυγος. 

• Μου αρέσει 1

Ορφέα θα τον λέτε αφού έτσι τι αρχίσατε.κ είναι κ πολύ όμορφο όνομα!!κ έπειτα μεγαλονωντας μόνος του θα μπορεί να διαλέξει ποιο όνομα προτιμάει..

Δυστυχώς έτσι είναι με τα δύο ονόματα κ όσοι τα βγάζουμε με δύο πρέπει να το ξέρουμε από την αρχή κ να έχουμε ήδη αποφασίσει πιο θα λέμε γτ είναι άσχημο να μπερδεύουμε κ το παιδί φωνάζοντας το ένας έτσι αλλος αλλιώς πιστεύω..

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

oAwUp3.png

Ειναι τοσο δυσκολο στα ελληνικα.. Αν ζουσατε αμερικη θα τον φωναζατε τζοφρει. George + Orfeas. :) στο ελληνικο τα χαλαμε.. Το ορφεας ειναι παντως εξαιρετικο. :)

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να δώσει κάνεις ένα όνομα παππού (συγγενή στη γενική περίπτωση) που δεν του αρεσει, μαζί με ένα άλλο που του αρέσει πολύ, για να γίνει στο τέλος ένας κουλος συνδυασμός και να μην ακούγεται κανένα (και ειδικά αυτό που επέλεξες επειδή σ αρεσε πολυ). Το κάνουν συνέχεια στα κορίτσια και δεν το καταλαβαίνω καθόλου! 

Ψηφίζω Ορφέα φυσικά και να τον χαίρεστε ο μικρό σας!

• Μου αρέσει 3

SmLXp3.png9fs8p2.png

Just now, Konsta15 είπε:

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να δώσει κάνεις ένα όνομα παππού (συγγενή στη γενική περίπτωση) που δεν του αρεσει, μαζί με ένα άλλο που του αρέσει πολύ, για να γίνει στο τέλος ένας κουλος συνδυασμός και να μην ακούγεται κανένα (και ειδικά αυτό που επέλεξες επειδή σ αρεσε πολυ). Το κάνουν συνέχεια στα κορίτσια και δεν το καταλαβαίνω καθόλου! 

Πες τα χρυσοστομε!! Εγω Ορφεα το φωναζω αλλα για να μην με στραβοκοιτανε εψαχνα για κατι ενδιάμεσο.. Πιστευω οτι το παιδι θα ζητήσει απο μονο του να το φωναζουν Ορφέα. 

• Μου αρέσει 1

Ένα περίεργο πράγμα. Τα γυναικεία ονόματα βγαίνουν τόσο χαριτωμένα αν τα ενώσεις ενώ τα αντρικά δεν ενώνονται με τίποτα. Καλύτερα να το κρατήσεις και με τα δύο. Με τα πολλά θα συνηθίσει ο κόσμος μα τα ακούει και να τα λέει. 

Φυσικά η πιο νορμαλ επιλογή είναι να το φωνάζεις σκέτο Ορφέα γιατί στο κάτω κάτω το Γιώργος δεν υπάρχει σαν όνομα καθώς είναι υποκοριστικό 

Εγώ θα κρατούσα μόνο το Ορφέας για να τον φωνάζω αλλά όταν θα αναφερόμουν σε αυτόν θα χρησιμοποιούσα πάντα και τα δύο.

Παράδειγμα: 

Μπαίνεις στο σπίτι. Ρωτάς

-Που είναι ο Γιώργος-Ορφέας 

-Στο δωματιό του

Φωνάζεις: -Ορφέα...

Ελπίζω να βοήθησα. Ισως αυτό σας ευχαριστήσει όλους.

• Ευχαριστώ 1

On 25/8/2020 at 1:32 ΠΜ, Konsta15 είπε:

Πες τα χρυσοστομε!! Εγω Ορφεα το φωναζω αλλα για να μην με στραβοκοιτανε εψαχνα για κατι ενδιάμεσο.. Πιστευω οτι το παιδι θα ζητήσει απο μονο του να το φωναζουν Ορφέα. 

13 ώρες πρίν, Spyrossofina είπε:

Ένα περίεργο πράγμα. Τα γυναικεία ονόματα βγαίνουν τόσο χαριτωμένα αν τα ενώσεις ενώ τα αντρικά δεν ενώνονται με τίποτα. Καλύτερα να το κρατήσεις και με τα δύο. Με τα πολλά θα συνηθίσει ο κόσμος μα τα ακούει και να τα λέει. 

Φυσικά η πιο νορμαλ επιλογή είναι να το φωνάζεις σκέτο Ορφέα γιατί στο κάτω κάτω το Γιώργος δεν υπάρχει σαν όνομα καθώς είναι υποκοριστικό 

Εγώ θα κρατούσα μόνο το Ορφέας για να τον φωνάζω αλλά όταν θα αναφερόμουν σε αυτόν θα χρησιμοποιούσα πάντα και τα δύο.

Παράδειγμα: 

Μπαίνεις στο σπίτι. Ρωτάς

-Που είναι ο Γιώργος-Ορφέας 

-Στο δωματιό του

Φωνάζεις: -Ορφέα...

Ελπίζω να βοήθησα. Ισως αυτό σας ευχαριστήσει όλους.

Ευχαριστω πολύ. Πολυ ομορφη απάντηση. 

• Μου αρέσει 1

Κορίτσια έχω κι εγώ μια απορία..Πώς θα μπορούσα να συνδυάσω το Αφροδιτη-Παρασκευη ή το Αφροδιτη-Κατερινα; Συνδυάζονται αραγε;

Διαφημίσεις

Αν κ η ερώτηση δ ειναι ποια είναι η γνώμη μας, κ πολύ λογικό να μην ενδιαφέρει καμια από τις μαμαδες που εχουν τον προβληματισμό με το όνομα η άποψη μου, θα την πω

Κάποια διπλα ονόματα είναι εύκολο να συνδυαστούν κ όμορφα κιολας. Πχ μαρια-Άννα, Μαρία-Ελένη. Το όνομα είναι σαφές ακομη κ αν είναι συνδυασμός, δ ειναι κτ τεράστιο κ ειναι κ ευηχο

Σκεφτείτε ότι όταν μεγαλώσει θα πρέπει να μάθει να γράφει κ τα δυο κ σε όλα τα επίσημα έγγραφα θα γράφονται κ τα δυο, κ στις πιο επίσημες στιγμές θα το φωνάζουν κ με τα δυο

Μια επιλογή είναι να ακουστούν δύο, αλλά στο ληξιαρχείο να γραφτεί το ενα

Σπάνια περίπτωση να βρεις συνδυασμό καλό σε αγόρι. Ακομη κ το διπλό συνηθως ακούγεται "σιδηρόδρομος" 

Στα κορίτσια είναι λίγο πιο εύκολο, αλλά όχι με όλα τα ονοματα

@xristina86 δ τα λέω απαραίτητα για σένα, αφορμή στάθηκε το σχόλιο σου

Έχεις δύο ωραιότατα ονόματα, το Αφροδίτη κ το Κατερίνα, που μια χαρα μπορείς μονα τους. Ακομη κ το Παρασκευή βγαζεις υποκοριστικό ευη. Δύσκολο να συνδυαστούν. Αφροδιτη+κατερινα=αφροδινα

Το οποίο όμως να πω την αλήθεια το βρίσκω χειρότερο από τα άλλα μόνο το καθενα

• Μου αρέσει 1

13 ώρες πρίν, xristina86 είπε:

Κορίτσια έχω κι εγώ μια απορία..Πώς θα μπορούσα να συνδυάσω το Αφροδιτη-Παρασκευη ή το Αφροδιτη-Κατερινα; Συνδυάζονται αραγε;

Αφροδίτη-Παρασκευή = Αβίνα 

Αφροδίτη-Κατερίνα= Άρια

κρίμα όμως δεν είναι να χαλάσεις ένα όνομα όπως το Αφροδίτη. 

Το Αφροδίτη ήταν το όνομα της πεθεράς μου που όπως και να έχει θα βγει απλά ο Άντρας μου θέλει να προσθέσουμε και της μητέρας μου για να την ευχαριστήσει (Παρασκευή) κι εγώ σκέφτηκα μήπως προσθέταμε το όνομα της θείας του που τον έχει στηρίξει (Κατερινα). Μάλλον θα παραμείνει το Αφροδίτη..ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σας..

• Μου αρέσει 1

On 29/8/2020 at 10:26 ΜΜ, xristina86 είπε:

Το Αφροδίτη ήταν το όνομα της πεθεράς μου που όπως και να έχει θα βγει απλά ο Άντρας μου θέλει να προσθέσουμε και της μητέρας μου για να την ευχαριστήσει (Παρασκευή) κι εγώ σκέφτηκα μήπως προσθέταμε το όνομα της θείας του που τον έχει στηρίξει (Κατερινα). Μάλλον θα παραμείνει το Αφροδίτη..ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σας..

Αφού συμφωνήσατε στο Αφροδίτη αν η μαμά σου δε θέλει το δικό της μη το βάζετε . Ακούω και από γνωστές τα παιδιά τους να τα φωνάζουν με 2 ονόματα και ακούγεται παράξενο. Ξέρω ένα παιδάκι Μαρία- Αναστασία  και το φωνάζουν έτσι και έξω . Ας αποφασίσουν ένα γιατί μπερδεύεται  το παιδί

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα