Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

Just now, Brigitt είπε:

Γειαα ! Βάζεις στο μπλεντερ τα φρούτα? Εγώ τα πατάω με το πιρούνι σήμερα έβαλα στο αχλάδι λίγο γάλα μου μέσα και έτσι το έφαγε όπως κάνω με την μπανάνα δεν ξέρω αν έτυχε η του άρεσε η γεύση . Μια άσχετη ερώτηση που έχουμε μωρά σε παρόμοιες ηλικίες το δικό σου κάθεται καθόλου ? Στο καρέκλακι του φαγητου ξέρω γω ,γιατί εμένα τίποτα τον βάζω στο καρέκλακι γυρνάει κάθεται στα γόνατα και σηκώνεται όρθιο να πέσει κατω και αν τον δέσω τσιριζει, όλη μέρα τον έχω αγκαλιά και μου τραβάει τα μαλλιά μου με τσιμπάει με δαγκώνει λες και τρώει δέκα σοκολάτες τη μέρα κάνει.. όταν τον αφήνω στο χαλί έχει αρχίσει να μπουσουλαει γλύφει τις καρέκλες και μετά από πέντε λεπτά κλαίει θέλει πάλι αγκαλιά τα έχω παίξει !!!

Ναι στο μπλέντερ.Με λίγο νερό.Δενεχω θηλαστρο.

Κάθεται αρκετά στο καθίσματακι και στο καρότσι.Και ξαπλωμένος σε χαλάκι για να γυριζει


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

20 hours ago, GeoA said:

Η αλήθεια δεν είναι ότι θέλω να δώσω πιπίλα απλά δεν κοιμάται με κανένα άλλον τρόπο πέραν του στήθους και το θεώρησα ίσως εναλλακτική όταν θα επιστρέψω δουλειά.

Ναι κυρίως είναι μετά από θηλασμό που αντλώ γιατί εκείνη Η την ώρα κοιμάται και μπορώ.

Είναι ηλεκτρικό το θήλαστρο αλλά όχι νοσοκομειακό.

Ναι και νόμιζα ότι εκεί θα είχαμε επιτυχία γιατί στο μπιμπερό μόνο αυτής δέχθηκε.

Αφού είναι μετά από θηλασμό και με απλό ηλεκτρικό θήλαστρο, νομίζω πως είναι πολύ καλή ποσότητα.

Just now, Comet said:

Καλησπέρα.Σημερα του δωσα μήλο. 3 κουταλιές.Λιγο αναγουλιασε στην αρχή,δεν είχε αλεστει καλά.Πολυ λίγο έβγαλε στο μάσημα.Μια χαρά δηλ.Αυριο θα του δώσω παραπάνω.Εννοειται τον θήλασα μετά.Παντως κι εμεις δεν μπορούμε να φάμε μπροστά του,φωνάζει να του δώσεις λες και ξέρει τι είναι...Του ξεκίνησα και νερό σε εκπαιδευτικό ποτηράκι,δεν νομίζω να είπιε αλλά το μασουλησε αρκετά,πήγα να το πάρω κι εκλαιγε

Καλή αρχή λοιπόν και σ´ εσάς. Ποτηράκι ποιο πήρατε; Το γνωστό 360;

Just now, GeoKK said:

Αφού είναι μετά από θηλασμό και με απλό ηλεκτρικό θήλαστρο, νομίζω πως είναι πολύ καλή ποσότητα.

Καλή αρχή λοιπόν και σ´ εσάς. Ποτηράκι ποιο πήρατε; Το γνωστό 360;

Εμείς τρώμε κομμάτια. Δοκίμασα και να τα αλεσω, με και χωρίς μητρικό, να τα πατήσω με το πιρούνι, της έχω δώσει το κουτάλι να παίζει, να το κρατάει μαζί μου, και διάφορα κόλπα αλλά δεν καταφέρνουμε να φάμε καθόλου. Δοκίμασα λοιπόν από προχθές να της δίνω κομμάτια τα οποία κρατάμε μαζί και τα τρώει μια χαρά. Άλλοτε τα ρουφάει και άλλοτε κόβει μεγαλύτερα κομμάτια με τα ούλα της και με το ένα δοντάκι :). Και όταν βάζει μεγαλύτερη ποσότητα στο στοματάκι μια χαρά το διαχειρίζεται. Οπότε το φρούτο μόνο έτσι. Αύριο τελικά θα βάλουμε λαχανικά, και σκέφτομαι να το κάνω με τον ίδιο τρόπο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GeoKK είπε:

Αφού είναι μετά από θηλασμό και με απλό ηλεκτρικό θήλαστρο, νομίζω πως είναι πολύ καλή ποσότητα.

Καλή αρχή λοιπόν και σ´ εσάς. Ποτηράκι ποιο πήρατε; Το γνωστό 360;

Εμείς τρώμε κομμάτια. Δοκίμασα και να τα αλεσω, με και χωρίς μητρικό, να τα πατήσω με το πιρούνι, της έχω δώσει το κουτάλι να παίζει, να το κρατάει μαζί μου, και διάφορα κόλπα αλλά δεν καταφέρνουμε να φάμε καθόλου. Δοκίμασα λοιπόν από προχθές να της δίνω κομμάτια τα οποία κρατάμε μαζί και τα τρώει μια χαρά. Άλλοτε τα ρουφάει και άλλοτε κόβει μεγαλύτερα κομμάτια με τα ούλα της. Και όταν βάζει μεγαλύτερη ποσότητα στο στοματάκι μια χαρά το διαχειρίζεται. Οπότε το φρούτο μόνο έτσι. Αύριο τελικά θα βάλουμε λαχανικά, και σκέφτομαι να το κάνω με τον ίδιο τρόπο.

Ευχαριστούμε!Ένα με στόμιο σιλικόνης της nuk.Αυτο εννοείς;Τέτοιο είχε κι ο μεγάλος.Εχει και χεράκια δεξιά αριστερά για να το κρατάει.

Πολλά μωράκια δεν θέλουν τα αλεσμένα και προτιμούν κομμάτια.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Ευχαριστούμε!Ένα με στόμιο σιλικόνης της nuk.Αυτο εννοείς;Τέτοιο είχε κι ο μεγάλος.Εχει και χεράκια δεξιά αριστερά για να το κρατάει.

Πολλά μωράκια δεν θέλουν τα αλεσμένα και προτιμούν κομμάτια.

Είναι με στόμιο που προεξέχει; Εγω της πήρα της μαντσκιν.

Αφού τα τρώει έτσι, μια χαρά. Ειδικά το ακτινίδιο, μαλακό και ζουμερό... δεν την προλαβαίνω. Χαχα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, GeoKK είπε:

Είναι με στόμιο που προεξέχει; Εγω της πήρα της μαντσκιν.

Αφού τα τρώει έτσι, μια χαρά. Ειδικά το ακτινίδιο, μαλακό και ζουμερό... δεν την προλαβαίνω. Χαχα! 

Ναι προεξέχει.Αν τρώει το ακτινίδιο είναι μια χαρά.Εχει και Βιτ.c 


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/11/2020 at 8:47 ΜΜ, GeoKK είπε:

Αφού είναι μετά από θηλασμό και με απλό ηλεκτρικό θήλαστρο, νομίζω πως είναι πολύ καλή ποσότητα.

Καλή αρχή λοιπόν και σ´ εσάς. Ποτηράκι ποιο πήρατε; Το γνωστό 360;

Εμείς τρώμε κομμάτια. Δοκίμασα και να τα αλεσω, με και χωρίς μητρικό, να τα πατήσω με το πιρούνι, της έχω δώσει το κουτάλι να παίζει, να το κρατάει μαζί μου, και διάφορα κόλπα αλλά δεν καταφέρνουμε να φάμε καθόλου. Δοκίμασα λοιπόν από προχθές να της δίνω κομμάτια τα οποία κρατάμε μαζί και τα τρώει μια χαρά. Άλλοτε τα ρουφάει και άλλοτε κόβει μεγαλύτερα κομμάτια με τα ούλα της και με το ένα δοντάκι :). Και όταν βάζει μεγαλύτερη ποσότητα στο στοματάκι μια χαρά το διαχειρίζεται. Οπότε το φρούτο μόνο έτσι. Αύριο τελικά θα βάλουμε λαχανικά, και σκέφτομαι να το κάνω με τον ίδιο τρόπο.

Καλημέρα.Τι κάνατε με τα λαχανικά;Εμείς φάγαμε χτες και σήμερα μήλο.Δεν ενθουσιάστηκε.Ψιλοτρωει αλλά αναγουλιαζει .Δεν τον πιέζω.Σημερα θα μπορούσε να φάει μισο μήλο.Εφαγε το μισό από αυτό.Αυριο αχλάδι.Ελπιζω να του αρέσει πιο πολυ


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλημέρα.Τι κάνατε με τα λαχανικά;Εμείς φάγαμε χτες και σήμερα μήλο.Δεν ενθουσιάστηκε.Ψιλοτρωει αλλά αναγουλιαζει .Δεν τον πιέζω.Σημερα θα μπορούσε να φάει μισο μήλο.Εφαγε το μισό από αυτό.Αυριο αχλάδι.Ελπιζω να του αρέσει πιο πολυ

Καλημέρα. Εμένα δεν τρώει ΤΙΠΟΤΑ ούτε φρούτα ούτε λαχανικά ούτε λιωμένα ούτε κομματάκια ούτε ολόκληρα τα φτύνει με δύναμη αναγουλιαζει πετάω ένα σωρό φαγητό δεν ξέρω τι να κάνω πια !!! Και μετά δεν ανοίγει και το στόμα ....καμία ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Καλημέρα. Εμένα δεν τρώει ΤΙΠΟΤΑ ούτε φρούτα ούτε λαχανικά ούτε λιωμένα ούτε κομματάκια ούτε ολόκληρα τα φτύνει με δύναμη αναγουλιαζει πετάω ένα σωρό φαγητό δεν ξέρω τι να κάνω πια !!! Και μετά δεν ανοίγει και το στόμα ....καμία ιδέα ?

Ποσο ειναι το μωρο σου; Κι η δικια μου που θηλαζει αποκλειστικα και ξεκινησαμε στερεες μολις εκλεισε τον 6ο, δυσκολευεται πολυ.. Και πλεον εχουν περασει 2μηνες και κατι φαντασου... Θελει πολυ υπομονη... Η μικρη μου ακομα δεν τρωει καθολου φρουτα, ουτε αλεσμενα, ουτε κομματια, ουτε με βρωμη, ουτε με καμια μεθοδο γενικα. Το ιδιο και με το αυγο. Μετα τον πρωτο μηνα ξεκινησε να τρωει πανω απο 5, 6 κουταλιες μεσημεριανο, κι αυτο ομως οχι παντα. Και τρωει λιιιγο γιαουρτακι το απογευμα. Δηλαδη μιλαμε για μαξ 10κουταλιες. Συνεχιζει να θηλαζει φουλ βεβαια και (απορω κι εγω) βαρος παιρνει και παραμενει τεραστια και στην πανω πανω κοκκινη καμπυλη... Παρ ολ αυτα εχω απηυδισει, οπως λες ολο να μαγειρευω κι ολο να τα πεταω... Το χω συζητησει με τη συμβουλο θηλασμου μου και μου λεει οτι 8 στα 10 παιδια που θηλαζουν αποκλειστικα, ζοριζονται στην προσαρμογη. Δεν πρεπει να εχουμε τρελες απαιτησεις, γυρω στα 8 με 10 κουταλακια, θεωρουμε οτι εχει φαει το γευμα. Επισης μην ξεχναμε οτι μεχρι τον χρονο, πρωταρχικη τροφη ειναι το γαλα και οι στερεες εισαγονται για να μαθει γευσεις, υφες και να μην εχει αλλεργιες αργοτερα. Τελος μην συγκρινεις με αλλα παιδακια που μπορει να τρωνε παρα πολυ. Εγω εκανα το λαθος και συγκρινα με οσα ακουγα. πχ για μωρα που τρωνε με την μια 250μλ σε καθε γευμα... Τελικα με οσα διαβασα κι εψαξα, δεν ξερω κι αν ειναι κι αυτο φυσιολογικο, ή επερχεται στα αρχικα σταδια μετα απο πιεση, κυνηγι με κουταλι, απειρα παιχνιδια για να φαει το παιδι, κοκ. Με τους τροπους αυτους ομως διαμορφωνονται μωρα που δεχονται παθητικα την τροφη και δεν ειναι κι αυτο υγιες.. Τελος, οπως και στους ενηλικες δεν υπαρχει η ιδια ορεξη καθε μερα. το ιδιο ισχυει και στα παιδια.. Το νορμαλ ειναι αλλες φορες να θελουν λιγο, αλλες περισσοτερο, αλλες και καθολου. Η μικρη μου περναει και φασεις αφαγιας, ειδικα απο οταν ξεκινησαν τα δοντια. Ευτυχως εμενα κι ο παιδιατρος κι η συμβουλος,συμφωνουν οτι το μαξ που προσφερω ειναι 100μλ, μιας και 200 με 250μλ ειναι ενα βαθυ πιατο ενηλικα που εγω πολλες φορες η ιδια δεν καταφερνω να φαω. Δεν επιμενω, δεν πιεζω, δεν κυνηγαω με τις ωρες, προσφερω τα γευματα για 15λ κι οσο κι αν φαει. Εαν εξαρχης δεν θελει καθολου, κλαιει η κλεινει στομα, αποφευγει κουταλι κλπ, την αφηνω αμεσως. Ελπιζω να λαβεις τη σωστη καθοδηγηση απο το γιατρο σου και να μην αγχωνεσαι. Οοοοολα τα παιδια αργα η γρηγορα θα φανε. Ειναι θεμα χρονου. Και μην ξεχναμε οτι μωρα πολυ καλοφαγα,ως νηπια μετα τα 2,περνανε ολα τους περιοδους μονοφαγιας και γενικα πολλων δυσκολιων. Ολα στο προγραμμα ειναι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ποσο ειναι το μωρο σου; Κι η δικια μου που θηλαζει αποκλειστικα και ξεκινησαμε στερεες μολις εκλεισε τον 6ο, δυσκολευεται πολυ.. Και πλεον εχουν περασει 2μηνες και κατι φαντασου... Θελει πολυ υπομονη... Η μικρη μου ακομα δεν τρωει καθολου φρουτα, ουτε αλεσμενα, ουτε κομματια, ουτε με βρωμη, ουτε με καμια μεθοδο γενικα. Το ιδιο και με το αυγο. Μετα τον πρωτο μηνα ξεκινησε να τρωει πανω απο 5, 6 κουταλιες μεσημεριανο, κι αυτο ομως οχι παντα. Και τρωει λιιιγο γιαουρτακι το απογευμα. Δηλαδη μιλαμε για μαξ 10κουταλιες. Συνεχιζει να θηλαζει φουλ βεβαια και (απορω κι εγω) βαρος παιρνει και παραμενει τεραστια και στην πανω πανω κοκκινη καμπυλη... Παρ ολ αυτα εχω απηυδισει, οπως λες ολο να μαγειρευω κι ολο να τα πεταω... Το χω συζητησει με τη συμβουλο θηλασμου μου και μου λεει οτι 8 στα 10 παιδια που θηλαζουν αποκλειστικα, ζοριζονται στην προσαρμογη. Δεν πρεπει να εχουμε τρελες απαιτησεις, γυρω στα 8 με 10 κουταλακια, θεωρουμε οτι εχει φαει το γευμα. Επισης μην ξεχναμε οτι μεχρι τον χρονο, πρωταρχικη τροφη ειναι το γαλα και οι στερεες εισαγονται για να μαθει γευσεις, υφες και να μην εχει αλλεργιες αργοτερα. Τελος μην συγκρινεις με αλλα παιδακια που μπορει να τρωνε παρα πολυ. Εγω εκανα το λαθος και συγκρινα με οσα ακουγα. πχ για μωρα που τρωνε με την μια 250μλ σε καθε γευμα... Τελικα με οσα διαβασα κι εψαξα, δεν ξερω κι αν ειναι κι αυτο φυσιολογικο, ή επερχεται στα αρχικα σταδια μετα απο πιεση, κυνηγι με κουταλι, απειρα παιχνιδια για να φαει το παιδι, κοκ. Με τους τροπους αυτους ομως διαμορφωνονται μωρα που δεχονται παθητικα την τροφη και δεν ειναι κι αυτο υγιες.. Τελος, οπως και στους ενηλικες δεν υπαρχει η ιδια ορεξη καθε μερα. το ιδιο ισχυει και στα παιδια.. Το νορμαλ ειναι αλλες φορες να θελουν λιγο, αλλες περισσοτερο, αλλες και καθολου. Η μικρη μου περναει και φασεις αφαγιας, ειδικα απο οταν ξεκινησαν τα δοντια. Ευτυχως εμενα κι ο παιδιατρος κι η συμβουλος,συμφωνουν οτι το μαξ που προσφερω ειναι 100μλ, μιας και 200 με 250μλ ειναι ενα βαθυ πιατο ενηλικα που εγω πολλες φορες η ιδια δεν καταφερνω να φαω. Δεν επιμενω, δεν πιεζω, δεν κυνηγαω με τις ωρες, προσφερω τα γευματα για 15λ κι οσο κι αν φαει. Εαν εξαρχης δεν θελει καθολου, κλαιει η κλεινει στομα, αποφευγει κουταλι κλπ, την αφηνω αμεσως. Ελπιζω να λαβεις τη σωστη καθοδηγηση απο το γιατρο σου και να μην αγχωνεσαι. Οοοοολα τα παιδια αργα η γρηγορα θα φανε. Ειναι θεμα χρονου. Και μην ξεχναμε οτι μωρα πολυ καλοφαγα,ως νηπια μετα τα 2,περνανε ολα τους περιοδους μονοφαγιας και γενικα πολλων δυσκολιων. Ολα στο προγραμμα ειναι.

Καλησπέρα,ο μεγάλος μου από την πρώτη δοκιμή με στερεές(3 κουταλιες μήλο) έτρωγε τα πάντα,γρηγορα και σε ποσότητες.Δεν αναγουλιασε ποτέ,δεν έφτυσε ποτε κι έτρωγε 200 μλ.(όλο το πιατάκι του) κι αν του δινά κι άλλο θα το τρώγε.Θηλασε αποκλειστικά 4 μήνες και 2 μεικτή διατροφή.Και στα 2 χρόνια άρχισε όντως περιόδους αφαγιας η να διαλέγει τι θα φάει.Τωρα είναι με τις μέρες του.

Δεν συγκρινω

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ποσο ειναι το μωρο σου; Κι η δικια μου που θηλαζει αποκλειστικα και ξεκινησαμε στερεες μολις εκλεισε τον 6ο, δυσκολευεται πολυ.. Και πλεον εχουν περασει 2μηνες και κατι φαντασου... Θελει πολυ υπομονη... Η μικρη μου ακομα δεν τρωει καθολου φρουτα, ουτε αλεσμενα, ουτε κομματια, ουτε με βρωμη, ουτε με καμια μεθοδο γενικα. Το ιδιο και με το αυγο. Μετα τον πρωτο μηνα ξεκινησε να τρωει πανω απο 5, 6 κουταλιες μεσημεριανο, κι αυτο ομως οχι παντα. Και τρωει λιιιγο γιαουρτακι το απογευμα. Δηλαδη μιλαμε για μαξ 10κουταλιες. Συνεχιζει να θηλαζει φουλ βεβαια και (απορω κι εγω) βαρος παιρνει και παραμενει τεραστια και στην πανω πανω κοκκινη καμπυλη... Παρ ολ αυτα εχω απηυδισει, οπως λες ολο να μαγειρευω κι ολο να τα πεταω... Το χω συζητησει με τη συμβουλο θηλασμου μου και μου λεει οτι 8 στα 10 παιδια που θηλαζουν αποκλειστικα, ζοριζονται στην προσαρμογη. Δεν πρεπει να εχουμε τρελες απαιτησεις, γυρω στα 8 με 10 κουταλακια, θεωρουμε οτι εχει φαει το γευμα. Επισης μην ξεχναμε οτι μεχρι τον χρονο, πρωταρχικη τροφη ειναι το γαλα και οι στερεες εισαγονται για να μαθει γευσεις, υφες και να μην εχει αλλεργιες αργοτερα. Τελος μην συγκρινεις με αλλα παιδακια που μπορει να τρωνε παρα πολυ. Εγω εκανα το λαθος και συγκρινα με οσα ακουγα. πχ για μωρα που τρωνε με την μια 250μλ σε καθε γευμα... Τελικα με οσα διαβασα κι εψαξα, δεν ξερω κι αν ειναι κι αυτο φυσιολογικο, ή επερχεται στα αρχικα σταδια μετα απο πιεση, κυνηγι με κουταλι, απειρα παιχνιδια για να φαει το παιδι, κοκ. Με τους τροπους αυτους ομως διαμορφωνονται μωρα που δεχονται παθητικα την τροφη και δεν ειναι κι αυτο υγιες.. Τελος, οπως και στους ενηλικες δεν υπαρχει η ιδια ορεξη καθε μερα. το ιδιο ισχυει και στα παιδια.. Το νορμαλ ειναι αλλες φορες να θελουν λιγο, αλλες περισσοτερο, αλλες και καθολου. Η μικρη μου περναει και φασεις αφαγιας, ειδικα απο οταν ξεκινησαν τα δοντια. Ευτυχως εμενα κι ο παιδιατρος κι η συμβουλος,συμφωνουν οτι το μαξ που προσφερω ειναι 100μλ, μιας και 200 με 250μλ ειναι ενα βαθυ πιατο ενηλικα που εγω πολλες φορες η ιδια δεν καταφερνω να φαω. Δεν επιμενω, δεν πιεζω, δεν κυνηγαω με τις ωρες, προσφερω τα γευματα για 15λ κι οσο κι αν φαει. Εαν εξαρχης δεν θελει καθολου, κλαιει η κλεινει στομα, αποφευγει κουταλι κλπ, την αφηνω αμεσως. Ελπιζω να λαβεις τη σωστη καθοδηγηση απο το γιατρο σου και να μην αγχωνεσαι. Οοοοολα τα παιδια αργα η γρηγορα θα φανε. Ειναι θεμα χρονου. Και μην ξεχναμε οτι μωρα πολυ καλοφαγα,ως νηπια μετα τα 2,περνανε ολα τους περιοδους μονοφαγιας και γενικα πολλων δυσκολιων. Ολα στο προγραμμα ειναι.

Είναι 6μιση μηνών ... Θηλάζει γάλα τρώει φουλ ξέρω πως το γάλα είναι η κύρια τροφή τον πρώτο χρόνο και για αυτό δεν αγχονομαι είναι πάνω από δέκα κιλά τώρα το μωρό ...Αλλά ρε παιδί μου ούτε δύο κουταλιές δεν τρώει και του έχω δωσει πολλά διαφορετικά και φρούτα και λαχανικά και σε διάφορες ώρες της μερας αλλά τίποτα και αναρωτιέμαι αν θα μαγειρευω κάθε μέρα τσάμπα και στο τέλος θα τα πετάω αν δεν του αρέσουν η αν δεν μπορεί να τα συνηθίσει . Η να προσπαθώ καααθε μέρα μέχρι κάποια στιγμή να φάει δεν ξέρω τι να κάνω πάντως ριζαλευρα και μπισκότοκρεμες δεν θέλω να δώσω .Μπορεί να υπερβάλλω και να είναι αρχή ακόμα δεν ξέρω .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Brigitt είπε:

Είναι 6μιση μηνών ... Θηλάζει γάλα τρώει φουλ ξέρω πως το γάλα είναι η κύρια τροφή τον πρώτο χρόνο και για αυτό δεν αγχονομαι είναι πάνω από δέκα κιλά τώρα το μωρό ...Αλλά ρε παιδί μου ούτε δύο κουταλιές δεν τρώει και του έχω δωσει πολλά διαφορετικά και φρούτα και λαχανικά και σε διάφορες ώρες της μερας αλλά τίποτα και αναρωτιέμαι αν θα μαγειρευω κάθε μέρα τσάμπα και στο τέλος θα τα πετάω αν δεν του αρέσουν η αν δεν μπορεί να τα συνηθίσει . Η να προσπαθώ καααθε μέρα μέχρι κάποια στιγμή να φάει δεν ξέρω τι να κάνω πάντως ριζαλευρα και μπισκότοκρεμες δεν θέλω να δώσω .Μπορεί να υπερβάλλω και να είναι αρχή ακόμα δεν ξέρω .

Ειναι πολυ νωρις ακομα κι ουτως η αλλως με τετοια κιλα δεν αγχωνεσαι κ καθολου. Να δωσεις ρυζαλευρο και μπισκοτοκρεμα σε μωρο 10κιλα 6μηνων;;; Ποιος τρελος θα στο προτεινε;; Θα συνεχισεις τις προσπαθειες σου με τις τροφες που πρεπει και σιγα σιγα θα συνηθισει. Με τους ρυθμους του κ τις προτιμησεις του. Υπομονη κι ολα θα γινουν. Κι οπως ειπαμε,μην εχεις τρελες απαιτησεις. Θα το βρει σταδιακα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Είναι 6μιση μηνών ... Θηλάζει γάλα τρώει φουλ ξέρω πως το γάλα είναι η κύρια τροφή τον πρώτο χρόνο και για αυτό δεν αγχονομαι είναι πάνω από δέκα κιλά τώρα το μωρό ...Αλλά ρε παιδί μου ούτε δύο κουταλιές δεν τρώει και του έχω δωσει πολλά διαφορετικά και φρούτα και λαχανικά και σε διάφορες ώρες της μερας αλλά τίποτα και αναρωτιέμαι αν θα μαγειρευω κάθε μέρα τσάμπα και στο τέλος θα τα πετάω αν δεν του αρέσουν η αν δεν μπορεί να τα συνηθίσει . Η να προσπαθώ καααθε μέρα μέχρι κάποια στιγμή να φάει δεν ξέρω τι να κάνω πάντως ριζαλευρα και μπισκότοκρεμες δεν θέλω να δώσω .Μπορεί να υπερβάλλω και να είναι αρχή ακόμα δεν ξέρω .

Ίσως είναι αρχή ακόμη.Θα δεις πως θα πάει.Κι εγώ θα θελα να τρώει όπως ο μεγάλος αλλά προς το παρόν δεν το βλέπω.Λογικο να το σκέφτεσαι βέβαια,δεν είναι μόνο το να πετάς φαι ,θέλεις να τρώει και κατι

Just now, Pagotoula είπε:

Ειναι πολυ νωρις ακομα κι ουτως η αλλως με τετοια κιλα δεν αγχωνεσαι κ καθολου. Να δωσεις ρυζαλευρο και μπισκοτοκρεμα σε μωρο 10κιλα 6μηνων;;; Ποιος τρελος θα στο προτεινε;; Θα συνεχισεις τις προσπαθειες σου με τις τροφες που πρεπει και σιγα σιγα θα συνηθισει. Με τους ρυθμους του κ τις προτιμησεις του. Υπομονη κι ολα θα γινουν. Κι οπως ειπαμε,μην εχεις τρελες απαιτησεις. Θα το βρει σταδιακα.

Για το αχλάδι αύριο σκέφτομαι να του δώσω λίγο σκέτο και λίγο μαζί με μήλο.Επειδη δεν τρώει πολύ μήλο να ξέρω τουλάχιστον ότι το δοκίμασε.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Comet said:

Καλημέρα.Τι κάνατε με τα λαχανικά;Εμείς φάγαμε χτες και σήμερα μήλο.Δεν ενθουσιάστηκε.Ψιλοτρωει αλλά αναγουλιαζει .Δεν τον πιέζω.Σημερα θα μπορούσε να φάει μισο μήλο.Εφαγε το μισό από αυτό.Αυριο αχλάδι.Ελπιζω να του αρέσει πιο πολυ

Τελικά ξεκινήσαμε χτες, Τρίτη δηλαδή, μόνο με καρότο και κολοκύθι, λίγο λάδι κ λίγο λεμόνι τα οποία της τα άλεσα και τα έφαγε με πολύ όρεξη. Ήταν μεγάλη ποσότητα αλλά ήθελε τόσο πολύ που της έδωσα αρκετό. Το αποτέλεσμα ήταν μισή ώρα μετά να τα βγάλει όλα! Μάλλον ενθουσιάστηκα, ενώ θα έπρεπε να είμαι πιο συντηρητική... Σήμερα είπα θα της δώσω 4-5 κουταλιές και τελικά από μόνη της σταμάτησε στις 4. Αύριο θα βάλω και πατάτα (δεν την έβαλα γιατί δεν είχα βιολογική) και θα δούμε. Πάντως τα φρούτα εξακολουθεί να τα τρώει μόνο κομμάτια, και τρώει μεγαλύτερη ποσότητα από αυτό που την ξεκινάω κάθε φορά.  Πάντως νομίζω με το φρούτο πια το έχουμε βρει, σκοπός μου είναι σιγά σιγά να την αφήνω όλο και περισσότερο να το διαχειρίζεται μόνη της. Έχω δει τα βιντεάκια της Hapa family και με βοήθησαν. Και μισή ώρα μετά αφού θηλάσει κοιμάται για κανένα τέταρτο.

Είναι πολύ νωρίς ακόμα, με μια και δυο φορές... Θα του τα δώσεις αλεσμένα το καθένα ξεχωριστά για να δεις τι του αρέσει?

6 hours ago, Brigitt said:

Είναι 6μιση μηνών ... Θηλάζει γάλα τρώει φουλ ξέρω πως το γάλα είναι η κύρια τροφή τον πρώτο χρόνο και για αυτό δεν αγχονομαι είναι πάνω από δέκα κιλά τώρα το μωρό ...Αλλά ρε παιδί μου ούτε δύο κουταλιές δεν τρώει και του έχω δωσει πολλά διαφορετικά και φρούτα και λαχανικά και σε διάφορες ώρες της μερας αλλά τίποτα και αναρωτιέμαι αν θα μαγειρευω κάθε μέρα τσάμπα και στο τέλος θα τα πετάω αν δεν του αρέσουν η αν δεν μπορεί να τα συνηθίσει . Η να προσπαθώ καααθε μέρα μέχρι κάποια στιγμή να φάει δεν ξέρω τι να κάνω πάντως ριζαλευρα και μπισκότοκρεμες δεν θέλω να δώσω .Μπορεί να υπερβάλλω και να είναι αρχή ακόμα δεν ξέρω .

Εγώ σήμερα κάθισα μπροστά της, πήρα τη μισή μπανάνα και της έδωσα την άλλη μισή, με το κοτσάνι κάτω, όπου είχα αφαιρέσει περίπου 1-2 εκατοστά απ τη φλούδα της. Κοιτιόμασταν και άρχισα σιγά σιγά να τρώω τη δική μου μπανάνα. Μετά από λίγο ξεκίνησε να κάνει το ίδιο και είχε πολύ πλάκα. Τελικά όλο αυτό το τμήμα που ήταν καθαρισμένο το έφαγε σιγά σιγά και εντελώς μόνη της. Μήπως να δοκιμάσετε κάτι τέτοιο, αν φυσικά δεν το έχετε ήδη δοκιμάσει?

Κορίτσια, ξέρετε αν επιτρέπεται ο θηλασμός με πυρετό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, GeoKK είπε:

Τελικά ξεκινήσαμε χτες, Τρίτη δηλαδή, μόνο με καρότο και κολοκύθι, λίγο λάδι κ λίγο λεμόνι τα οποία της τα άλεσα και τα έφαγε με πολύ όρεξη. Ήταν μεγάλη ποσότητα αλλά ήθελε τόσο πολύ που της έδωσα αρκετό. Το αποτέλεσμα ήταν μισή ώρα μετά να τα βγάλει όλα! Μάλλον ενθουσιάστηκα, ενώ θα έπρεπε να είμαι πιο συντηρητική... Σήμερα είπα θα της δώσω 4-5 κουταλιές και τελικά από μόνη της σταμάτησε στις 4. Αύριο θα βάλω και πατάτα (δεν την έβαλα γιατί δεν είχα βιολογική) και θα δούμε. Πάντως τα φρούτα εξακολουθεί να τα τρώει μόνο κομμάτια, και τρώει μεγαλύτερη ποσότητα από αυτό που την ξεκινάω κάθε φορά.  Πάντως νομίζω με το φρούτο πια το έχουμε βρει, σκοπός μου είναι σιγά σιγά να την αφήνω όλο και περισσότερο να το διαχειρίζεται μόνη της. Έχω δει τα βιντεάκια της Hapa family και με βοήθησαν. Και μισή ώρα μετά αφού θηλάσει κοιμάται για κανένα τέταρτο.

Είναι πολύ νωρίς ακόμα, με μια και δυο φορές... Θα του τα δώσεις αλεσμένα το καθένα ξεχωριστά για να δεις τι του αρέσει?

Εγώ σήμερα κάθισα μπροστά της, πήρα τη μισή μπανάνα και της έδωσα την άλλη μισή, με το κοτσάνι κάτω, όπου είχα αφαιρέσει περίπου 1-2 εκατοστά απ τη φλούδα της. Κοιτιόμασταν και άρχισα σιγά σιγά να τρώω τη δική μου μπανάνα. Μετά από λίγο ξεκίνησε να κάνει το ίδιο και είχε πολύ πλάκα. Τελικά όλο αυτό το τμήμα που ήταν καθαρισμένο το έφαγε σιγά σιγά και εντελώς μόνη της. Μήπως να δοκιμάσετε κάτι τέτοιο, αν φυσικά δεν το έχετε ήδη δοκιμάσει?

Κορίτσια, ξέρετε αν επιτρέπεται ο θηλασμός με πυρετό?

Αν έχεις ίωση οπωσδηποτε θηλαζεις.Αν μπορείς όμως βάλε μασκα.Περαστικα σου.

Ναι σκέφτομαι να αλεσω το αχλάδι,να του δώσω λίγο σκέτο(για να ξέρω ότι έφαγε κι ότι δεν έχει αλλεργία) και θα βάλω λίγο και στο μήλο μήπως το φάει καλύτερα έτσι.Προς το παρόν δοκιμάζω με τα αλεσμένα αλλά αν δω ότι δεν τρώει θα δώσω κομμάτια.

 


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Comet said:

Αν έχεις ίωση οπωσδηποτε θηλαζεις.Αν μπορείς όμως βάλε μασκα.Περαστικα σου.

Ναι σκέφτομαι να αλεσω το αχλάδι,να του δώσω λίγο σκέτο(για να ξέρω ότι έφαγε κι ότι δεν έχει αλλεργία) και θα βάλω λίγο και στο μήλο μήπως το φάει καλύτερα έτσι.Προς το παρόν δοκιμάζω με τα αλεσμένα αλλά αν δω ότι δεν τρώει θα δώσω κομμάτια.

 

Ανέβασα την Κυριακή το βράδυ στα ξαφνικά 38.8, έπεσε όμως εύκολα με 1 Algofren, τη Δευτέρα το απόγευμα 37.5 και έπεσε μονος του και ξανά τίποτα. Εννοείται πως έκανα μοριακό και είμαι αρνητική στον covid, και φυσικά φορούσα διπλή μάσκα ακόμα και στον ύπνο γιατί κάνουμε συγκοίμηση. Είχα αγχωθεί πάρα πολύ αλλά η μπέμπα δεν μπορούσε με τίποτα να ηρεμήσει χωρίς εμένα, και μέχρι να βγει και το αποτέλεσμα είχα τρομερές τύψεις μήπως αντί για καλό της κάνω κακό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...