Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

Just now, Brigitt είπε:

Λοιπόν του έχω δώσει φρούτα (μήλο , αχλαδι,μπανανα ,μανταρίνι)  και τίποτα επίσης του έχω δώσει λαχανικά (πατάτα , γλυκοπατάτα, κολοκυθάκι,καρότο ) και κοτόπουλο επί πολλές φορές όλα αυτά σε πουρέ μαζί με γάλα μου , χωρίς το γάλα μου ,σε κομματάκια ,πατημένα με το πιρούνι , και σε ολόκληρο κομμάτι έχω βάλει μέχρι και λίγο λεμόνι μέσα για γεύση αλλά τίποτα προφανώς κάποια στιγμή θα τα φάει τώρα η ερώτηση μου και η μεγαλη μου απορία είναι αν θα συνεχίσω να του τα προσφέρω κάθε μέρα και ας μην τρώει ούτε μπουκιά δλδ το βάζω στο στόμα και το φτύνει η αν θα κάνω ένα διάλειμμα και θα ξανά προσπαθήσω μετά από λίγο καιρό πάλι ...(σήμερα ψησαμε και το έδωσα μια πίτα στο χέρι να δω τι θα κάνει και άρχισε μόνος του να την τρώει κανονικά ούτε αηδιάζε ούτε τίποτα βέβαια δεν τον άφησα να φάει κανονικά του την πήρα μετά οπότε προφανώς έχει θέμα με τις άλλες γεύσεις )

Σε νιωθω..κι η δικια μου μολις της πλησιασω κανονικο δικο μας φαγητο ανοιγει το στομα. Οταν πλησιαζω τα δικα της, κλεινει. Απορω που το καταλαβαινει δηλαδη. Η συμβουλος μου ηταν υπερ να μην κανω διαλειμμα, να προσφερω το καθε γευμα μεσα στη μερα, την ωρα που πρεπει, για μαξ 15λεπτα κι αν δεν φαει, δεν εφαγε. ακομα και τωρα με τα φρουτα αυτο κανω. κι ας μην τα πλησιαζει καν. επισης μου ελεγε να μην εμφανιζω το ιδιο γευμα κι αλλη φορα μες στη μερα, προκειμενου να φαει λιγο παραπανω. δηλαδη σε μενα πχ που δεν τρωει το φρουτο το πρωι, δεν της το ξαναβγαζω μετα το θηλασμο, η τον υπνο, η στο ασχετο τλσπ.. το ιδιο και με τα γευματα που τρωει πιο ευχαριστα ομως. επισης αυτο το διαβαζα και στο βιβλιο του παπαβ.... περι διατροφης των βρεφων. παντως και μονο η επαφη με τη μυρωδια, την υφη, τη γευση, εστω με μιση κουταλια, ειναι ικανη να πετυχει το σκοπο αναγνωρισης γευσεων και τροφων. κι αυτο σε βαθος χρονου εχει αξια. τελος, εμενα αρχικα δεν ετρωγε ουτε λαχανικα περα απο 2, 3 κουταλιες κ αυτες με δυκολια, οχι ευχαριστα. παρ ολ αυτα ομως εφτασε γυρω στον ενα-εναμιση μηνα να τρωει ως κι 100μλ καποιες φορες. γι αυτο σου λεω θελει πολυ υπομονη σε ορισμενα μωρακια. γενικα παντως ειναι αναλογα τις μερες της. αλλες φορες δεν τρωει ουτε κουταλια, αλλες φτανει τα 100μλ. κατα μεσο ορο θα ελεγα οτι τρωει περιπου 50 με 70. αλλα μες στην βδομαδα στανταρ μια δυο μερες δεν θα φαει καθολου. παντα για μεσημεριανο μιλωντας. φρουτα δεν τρωει ακομα. το απογευμα τρωει λιγο γιαουρτι απο 2, 3 κουταλιες ως το μισο (πιο σπανια). κατα μεσο ορο κοντα στο 1/3. κι αυτο σου μιλαω μετα απο 2μιση μηνες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

Κοριτσια σαν πιο παλιες για πειτε μου τα μωρακια σας οσες θηλαζετε ξυπνουν το βραδυ?να ελπιζω οτι θα κοιμηθω καποια στιγμη ολο το βραδυ?ειμαστεβδυομιση μηνων βεβαια ακομη..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια σαν πιο παλιες για πειτε μου τα μωρακια σας οσες θηλαζετε ξυπνουν το βραδυ?να ελπιζω οτι θα κοιμηθω καποια στιγμη ολο το βραδυ?ειμαστεβδυομιση μηνων βεβαια ακομη..

η δικια μου ξυπναει χειροτερα απο νεογεννητη κι ειναι 8μιση μηνων. κανουμε συγκοιμιση, για να κοιμηθει θηλαζει πανω 1 με 1μιση ωρα και μετα ξυπνα διαρκως, μπορει στο 5λεπτο, μπορει στο μισαωρο, μπορει στη μια ωρα. το μαξ παντως ειναι ανα μια ωρα πλεον. οποτε της δινω στηθος και κοιμαται ειτε σε 5λεπτα ειτε σε 10...ειτε σε 20...αναλογως...βεβαια η δικια μου απο βρεφακι δεν το χε με τον υπνο. δηλαδη το μαξ που εχω κοιμηθει ειναι 2ωρες κι αυτο μεχρι τους 5 μηνες που ξεκινησε ακομα πιο πολλες αφυπνισεις. οποτε θεωρω ειναι καθαρα θεμα παιδιου. η μικρη μου σιγουρα ειναι στα δυσκολα μωρα σε αυτο το κομματι (κι οχι μονο...αχαχαχχαχα). αλλα μωρα απο 40ημερων κανουν 5ωρα κι 6ωρα.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια σαν πιο παλιες για πειτε μου τα μωρακια σας οσες θηλαζετε ξυπνουν το βραδυ?να ελπιζω οτι θα κοιμηθω καποια στιγμη ολο το βραδυ?ειμαστεβδυομιση μηνων βεβαια ακομη..

Ο δικός μου με συγκοιμιση από 1μηνων ως τώρα 6μιση ξυπνάει το βράδυ μια φορά στις 4 η 5 ανάλογα τι ώρα θα κοιμηθεί του δίνω το στήθος τρώει και ξανακοιμαται αμέσως ούτε κλάμα ούτε τίποτα βέβαια είναι στο παιδί .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! said:

Κοριτσια σαν πιο παλιες για πειτε μου τα μωρακια σας οσες θηλαζετε ξυπνουν το βραδυ?να ελπιζω οτι θα κοιμηθω καποια στιγμη ολο το βραδυ?ειμαστεβδυομιση μηνων βεβαια ακομη..

Και εμείς κάνουμε συγκοίμηση, 6μιση μηνών, και κοιμόμαστε πολύ ωραία. Όταν τσινίσει λίγο, αμέσως της δίνω και τρώει και κοιμάται μαζί. Και φυσικά και εγώ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια σαν πιο παλιες για πειτε μου τα μωρακια σας οσες θηλαζετε ξυπνουν το βραδυ?να ελπιζω οτι θα κοιμηθω καποια στιγμη ολο το βραδυ?ειμαστεβδυομιση μηνων βεβαια ακομη..

Φοφι μου εμείς τα λέμε και στο δικό σας θέμα.Κι ο δικός μου 6 μηνών ακριβώς ξυπνάει 3 φορές την νύχτα .Τρώει 5 λεπτά και ξανακοιμαται αμέσως.Νεογεννητο είχε και φάσεις που ξυπνούσε ανά ώρα και μάλιστα τελευταία αφύπνιση στις 5-6 το πρωί και μετά 2 ώρες ξύπνιος .Αυτό έχει 2 μήνες που έστρωσε και ξυπνάει σίγουρα μετα τις 8 το πρωί(πάλι καλά).Πάντως τα περισσότερα θηλάζοντα μωράκια ξυπνάνε το βράδυ τουλάχιστον 2-3 φορές ως το χρόνο .Μόνο της Brigit ξέρω που ξυπνάει μόνο μια φορά.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Απο χτες το βράδυ  ο μπέμπης θηλάζει πολύ συχνά.Ολο το βράδυ ανά 1,5 ώρα περίπου .Τα στήθη μου πρηστηκαν(είχε καιρό να συμβεί).Από το πρωί με πονάει λίγο το δεξί που είναι εμφανώς πιο πρησμένο μια κι από κει θηλάζω πιο συχνά το βράδυ γιατί από κείνη την πλευρά κοιμάται το μωρό.Ειναι μαλακό και καθόλου κόκκινο.Μονο πριν λίγο αφού ξαναθηλασα είδα ότι έχει ένα μικρό μπαλάκι εκεί(στο πλάι του στήθους) .Οπότε βάζω πάλι το μωρό να θηλάσει από κει και κάνω μασάζ να φύγει σωστά;Από το απόγευμα πάλι θηλάζει συχνά κι έχει γκρίνια.Δεν έκανε κακά σήμερα.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2020 at 1:09 ΠΜ, Pagotoula είπε:

η δικια μου ξυπναει χειροτερα απο νεογεννητη κι ειναι 8μιση μηνων. κανουμε συγκοιμιση, για να κοιμηθει θηλαζει πανω 1 με 1μιση ωρα και μετα ξυπνα διαρκως, μπορει στο 5λεπτο, μπορει στο μισαωρο, μπορει στη μια ωρα. το μαξ παντως ειναι ανα μια ωρα πλεον. οποτε της δινω στηθος και κοιμαται ειτε σε 5λεπτα ειτε σε 10...ειτε σε 20...αναλογως...βεβαια η δικια μου απο βρεφακι δεν το χε με τον υπνο. δηλαδη το μαξ που εχω κοιμηθει ειναι 2ωρες κι αυτο μεχρι τους 5 μηνες που ξεκινησε ακομα πιο πολλες αφυπνισεις. οποτε θεωρω ειναι καθαρα θεμα παιδιου. η μικρη μου σιγουρα ειναι στα δυσκολα μωρα σε αυτο το κομματι (κι οχι μονο...αχαχαχχαχα). αλλα μωρα απο 40ημερων κανουν 5ωρα κι 6ωρα.

Καλημέρα.Να σε ρωτήσω κάτι αφού θηλάζεις 8,5 μήνες.Το στήθος μου από χτες το πρωί πονάει από το πλάι(αφού το βράδυ έτρωγε ανά ώρα).Περισσότερο σαν τσούξιμο είναι πάρα πόνος Χτες το βράδυ θήλασε και έφυγε το μικρό μπαλάκι που είχε.Ειναι μαλακό απλά πρησμένο,δεν είναι κόκκινο ούτε ζεστό.Το βράδυ μπέμπης έπιανε το στήθος θηλάζε λίγο και το άφηνε και ξανά το ίδιο.Τωρα το πρωί πονούσε πιο πολύ,πάτησα με το χέρι και το γάλα πετάγονταν.Εβγαλα σχεδόν 100 μλ.με το χέρι σε 2 λεπτά,πετάγονταν πολύ.Επειδη δεν το χω ξαναπάθει τι κάνω;Τον θηλάζω κανονικά;Να βάλω ζεστές κομπρεσές;Να ξαναβγάλω με το χέρι;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλημέρα.Να σε ρωτήσω κάτι αφού θηλάζεις 8,5 μήνες.Το στήθος μου από χτες το πρωί πονάει από το πλάι(αφού το βράδυ έτρωγε ανά ώρα).Περισσότερο σαν τσούξιμο είναι πάρα πόνος Χτες το βράδυ θήλασε και έφυγε το μικρό μπαλάκι που είχε.Ειναι μαλακό απλά πρησμένο,δεν είναι κόκκινο ούτε ζεστό.Το βράδυ μπέμπης έπιανε το στήθος θηλάζε λίγο και το άφηνε και ξανά το ίδιο.Τωρα το πρωί πονούσε πιο πολύ,πάτησα με το χέρι και το γάλα πετάγονταν.Εβγαλα σχεδόν 100 μλ.με το χέρι σε 2 λεπτά,πετάγονταν πολύ.Επειδη δεν το χω ξαναπάθει τι κάνω;Τον θηλάζω κανονικά;Να βάλω ζεστές κομπρεσές;Να ξαναβγάλω με το χέρι;

εχεις υπερπαραγωγη;;;ειναι πρησμενο; υπαρχει καποιο σκληρο σημειο που ποναει;; η θηλη πωςειναι; εχει τπτ σαν φουσκαλιτσα;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

εχεις υπερπαραγωγη;;;ειναι πρησμενο; υπαρχει καποιο σκληρο σημειο που ποναει;; η θηλη πωςειναι; εχει τπτ σαν φουσκαλιτσα;;

Υπερπαραγωγή έχω σίγουρα.Εβγαλα πολύ με το χερι.Ειναι πρησμένο πολύ και πονάει όλο το πλάι από τη μεριά της μασχάλης έως τη θηλή.Ειναι μαλακο,δεν έχει σκληρά σημεία και η θηλή είναι εντάξει.Ουτε κόκκινο είναι.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Comet είπε:

Υπερπαραγωγή έχω σίγουρα.Εβγαλα πολύ με το χερι.Ειναι πρησμένο πολύ και πονάει όλο το πλάι από τη μεριά της μασχάλης έως τη θηλή.Ειναι μαλακο,δεν έχει σκληρά σημεία και η θηλή είναι εντάξει.Ουτε κόκκινο είναι.

Έχεις γενικά υπερπαραγωγή ? Γενικά το παιδί μπορεί να περνάει κάποιο αλμα και να θηλάζει συνέχεια είναι φυσιολογικό και όσο ζητάει τόσο περισσότερο βγάζει το στήθος γάλα κατά περιόδους και εμένα μου γεμιζε πολύ γάλα το στήθος αλλά η το εβγαζα λίγο με τον χέρι και τον έβαζα να θηλάσει . Κάνε ζεστό ντουζ και μασάζ  αν γίνει κάπου σκληρό αλλά φάση είναι πιστεύω θα περάσει . Τώρα για τα κακά είναι φυσιολογικό να μην κάνει καθε μέρα νομίζω μέχρι 8 μέρες είναι φυσιολογικό...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Υπερπαραγωγή έχω σίγουρα.Εβγαλα πολύ με το χερι.Ειναι πρησμένο πολύ και πονάει όλο το πλάι από τη μεριά της μασχάλης έως τη θηλή.Ειναι μαλακο,δεν έχει σκληρά σημεία και η θηλή είναι εντάξει.Ουτε κόκκινο είναι.

απο την υπερπαραγωγη σου εχει γινει. μπορει και να χει φραξει εσωτερικα πορος. λοιπον θα πρεπει να κρατας μαλακο το στηθος μονιμα κι αδειο, χωρις ομως να βαζεις θηλαστρο. η το μωρο η χερι. ζεστο θα βαζεις μονο σε περιπτωση που καπακι θα θηλασεις. ειδαλλως δεν θα βαζεις καθολου ζεστο νερο, κομπρεσες κλπ γιατι ενισχυουν την υπερπαραγωγη. επισης καθε φορα μετα το θηλασμο θα βαζεις κρυο επιθεμα, ειτε παγοκυστη τυλιγμενη σε πετσετα η απλα μπορεις πχ να βαλεις μια μπυρα η ενα ανψυκτικο καταψυξη, να τυλιγεις το κουτακι με πετσετα και να ακουμπας αυτο. 10λ τουλαχιστον μετα απο καθε θηλασμο. αν ο πονος κ το πρηξιμο χειροτερευει η τυχον ανεβασεις πυρετο να παρεις αντιφλεγμωνωδες νουροφ .. αλγκοφρ... κλπ βοηθανε. ανα 8ωρο το λιγοτερο. και λογικα σε 2 μερες θα σαι οκ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

απο την υπερπαραγωγη σου εχει γινει. μπορει και να χει φραξει εσωτερικα πορος. λοιπον θα πρεπει να κρατας μαλακο το στηθος μονιμα κι αδειο, χωρις ομως να βαζεις θηλαστρο. η το μωρο η χερι. ζεστο θα βαζεις μονο σε περιπτωση που καπακι θα θηλασεις. ειδαλλως δεν θα βαζεις καθολου ζεστο νερο, κομπρεσες κλπ γιατι ενισχυουν την υπερπαραγωγη. επισης καθε φορα μετα το θηλασμο θα βαζεις κρυο επιθεμα, ειτε παγοκυστη τυλιγμενη σε πετσετα η απλα μπορεις πχ να βαλεις μια μπυρα η ενα ανψυκτικο καταψυξη, να τυλιγεις το κουτακι με πετσετα και να ακουμπας αυτο. 10λ τουλαχιστον μετα απο καθε θηλασμο. αν ο πονος κ το πρηξιμο χειροτερευει η τυχον ανεβασεις πυρετο να παρεις αντιφλεγμωνωδες νουροφ .. αλγκοφρ... κλπ βοηθανε. ανα 8ωρο το λιγοτερο. και λογικα σε 2 μερες θα σαι οκ.

Ευχαριστώ πολύ!

Just now, Brigitt είπε:

Έχεις γενικά υπερπαραγωγή ? Γενικά το παιδί μπορεί να περνάει κάποιο αλμα και να θηλάζει συνέχεια είναι φυσιολογικό και όσο ζητάει τόσο περισσότερο βγάζει το στήθος γάλα κατά περιόδους και εμένα μου γεμιζε πολύ γάλα το στήθος αλλά η το εβγαζα λίγο με τον χέρι και τον έβαζα να θηλάσει . Κάνε ζεστό ντουζ και μασάζ  αν γίνει κάπου σκληρό αλλά φάση είναι πιστεύω θα περάσει . Τώρα για τα κακά είναι φυσιολογικό να μην κάνει καθε μέρα νομίζω μέχρι 8 μέρες είναι φυσιολογικό...

Σε ευχαριστώ.Μολις τον θήλασα.Εφαγε πολύ,μαλάκωσε το στήθος αλλά ακόμη πονάει.Θα βάλω κρύο επιθεμα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Ευχαριστώ πολύ!

Σε ευχαριστώ.Μολις τον θήλασα.Εφαγε πολύ,μαλάκωσε το στήθος αλλά ακόμη πονάει.Θα βάλω κρύο επιθεμα

Αν πάντως έχεις γενικά θέμα με υπερπαραγωγή έχω ένα άρθρο που εξειδικεύεται ακριβώς σε αυτό το θέμα ευχαριστως να σου το στείλω σε προσωπικό μήνυμα , θα το ανέβαζα και εδώ αλλα είναι αρκετά μεγάλο .

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2020 at 1:04 ΠΜ, Fofi! είπε:

Κοριτσια σαν πιο παλιες για πειτε μου τα μωρακια σας οσες θηλαζετε ξυπνουν το βραδυ?να ελπιζω οτι θα κοιμηθω καποια στιγμη ολο το βραδυ?ειμαστεβδυομιση μηνων βεβαια ακομη..

δεν θελω να σε απογοητεύσω, εμεις μεχρι 18 μηνες που θηλασε ξυπνούσα το βραδυ.τωρα καποιες μερες ειναι καλυτερα...το έκοψα απο εξάντληση, ειχα κουραστει πολυ κ ειδικά που ξυπνούσα συχνα το βραδυ.3ο παιδι κ τωρα ειμαι εγκυος στο 4ο.εμεινα εγκυος τον ίδιο μήνα που σταμάτησα να θηλαζω.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...