Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

1 hour ago, Comet said:

Ευχαριστώ πολύ!

Σε ευχαριστώ.Μολις τον θήλασα.Εφαγε πολύ,μαλάκωσε το στήθος αλλά ακόμη πονάει.Θα βάλω κρύο επιθεμα

Και εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει και με φραγμένο πόρο, τουλάχιστον σ εμένα που έχει συμβεί 3-4 φορές, είναι όπως το περιγράφεις. Ο πόνος θέλει λίγο χρόνο για να φύγει. Λογικά αν έχει ανοίξει, μέχρι αύριο δεν θα αισθάνεσαι τίποτα.

2 hours ago, Pagotoula said:

απο την υπερπαραγωγη σου εχει γινει. μπορει και να χει φραξει εσωτερικα πορος. λοιπον θα πρεπει να κρατας μαλακο το στηθος μονιμα κι αδειο, χωρις ομως να βαζεις θηλαστρο. η το μωρο η χερι. ζεστο θα βαζεις μονο σε περιπτωση που καπακι θα θηλασεις. ειδαλλως δεν θα βαζεις καθολου ζεστο νερο, κομπρεσες κλπ γιατι ενισχυουν την υπερπαραγωγη. επισης καθε φορα μετα το θηλασμο θα βαζεις κρυο επιθεμα, ειτε παγοκυστη τυλιγμενη σε πετσετα η απλα μπορεις πχ να βαλεις μια μπυρα η ενα ανψυκτικο καταψυξη, να τυλιγεις το κουτακι με πετσετα και να ακουμπας αυτο. 10λ τουλαχιστον μετα απο καθε θηλασμο. αν ο πονος κ το πρηξιμο χειροτερευει η τυχον ανεβασεις πυρετο να παρεις αντιφλεγμωνωδες νουροφ .. αλγκοφρ... κλπ βοηθανε. ανα 8ωρο το λιγοτερο. και λογικα σε 2 μερες θα σαι οκ.

Γιατι όχι θήλαστρο; Εγώ όταν μου συμβαίνει, και αν η μπεμπα δεν θέλει να θηλάσει, βάζω θηλαστρο μπας και με βοηθήσει. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

Just now, GeoKK είπε:

Και εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει και με φραγμένο πόρο, τουλάχιστον σ εμένα που έχει συμβεί 3-4 φορές, είναι όπως το περιγράφεις. Ο πόνος θέλει λίγο χρόνο για να φύγει. Λογικά αν έχει ανοίξει, μέχρι αύριο δεν θα αισθάνεσαι τίποτα.

Γιατι όχι θήλαστρο; Εγώ όταν μου συμβαίνει, και αν η μπεμπα δεν θέλει να θηλάσει, βάζω θηλαστρο μπας και με βοηθήσει. Κάνω λάθος;

η συμβουλος μου εχει πει οτι το θηλαστρο μπορει να επιφερει τα αντιθετα αποτελεσματα, δηλ να ενισχυσει την παραγωγη. καλυτερα να βαζεις το παιδι, που ετσι κ αλλιως το βαζεις, η να αποσυμφορεις με το χερι, ωστε να αποφευγεις αυτον τον κινδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μπάνιο με ζεστό νερό όπου έκανα μαλαξεις και μετά τον θήλασα με το στόμα του να έχει φορά προς το σημείο που ποναει.Μετα έβαλα παγοκυστη.Ειναι καλύτερα αλλά όχι τελείως.Μετα το μωρό έβγαλα λίγο και με το χέρι.Δεν ήθελε να θηλάσει πολύ.Μαλλον έχει σκάσει από το γάλα.Εχει κατουρήσει 10 φορές από χτες.Τωρα έχω και λίγα τσιμπιματα εκει

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

η συμβουλος μου εχει πει οτι το θηλαστρο μπορει να επιφερει τα αντιθετα αποτελεσματα, δηλ να ενισχυσει την παραγωγη. καλυτερα να βαζεις το παιδι, που ετσι κ αλλιως το βαζεις, η να αποσυμφορεις με το χερι, ωστε να αποφευγεις αυτον τον κινδυνο.

Λογικό. Εγώ μέχρι τώρα πάντως έβαζα και το θήλαστρο...

Just now, Comet said:

Έκανα μπάνιο με ζεστό νερό όπου έκανα μαλαξεις και μετά τον θήλασα με το στόμα του να έχει φορά προς το σημείο που ποναει.Μετα έβαλα παγοκυστη.Ειναι καλύτερα αλλά όχι τελείως.Μετα το μωρό έβγαλα λίγο και με το χέρι.Δεν ήθελε να θηλάσει πολύ.Μαλλον έχει σκάσει από το γάλα.Εχει κατουρήσει 10 φορές από χτες.Τωρα έχω και λίγα τσιμπιματα εκει

Λογικά αύριο θα σου έχει περάσει. Εγώ είχα κάτι αντίστοιχο την περασμένη Κυριακή, το είχα συνδυάσει και με τον πυρετό και λέω έπαθα μαστίτιδα... πήρα εννοείται και τον γυναικολόγο, αλλά τελικά πρέπει να ήταν άσχετα μεταξύ τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Έκανα μπάνιο με ζεστό νερό όπου έκανα μαλαξεις και μετά τον θήλασα με το στόμα του να έχει φορά προς το σημείο που ποναει.Μετα έβαλα παγοκυστη.Ειναι καλύτερα αλλά όχι τελείως.Μετα το μωρό έβγαλα λίγο και με το χέρι.Δεν ήθελε να θηλάσει πολύ.Μαλλον έχει σκάσει από το γάλα.Εχει κατουρήσει 10 φορές από χτες.Τωρα έχω και λίγα τσιμπιματα εκει

το πας πολυ ξαλα. θα σου φυγει γρηγορα. βαζε και το κρυο μετα,βοηθα πολυ. περαστικα σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες.Χτες το βράδυ ο μπέμπης θήλασε μόνο 2 φορές αλλά καλά.Αδειασε το στήθος.Δεν με πονάει πια αλλά είναι βαρύ και πρησμένο.Οταν έφαγε τη φρούτοκρεμα μετά δεν ήθελε να θηλάσει(την έφαγε όλη και άνοιγε το στόμα!περίπου 150μλ.μπανανα-αχλαδι-αβοκαντο).Ένιωθα ότι θα σκάσω όποτε έβγαλα με το χέρι.Ειχε πολύ γάλα.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2020 at 1:42 ΠΜ, Pagotoula είπε:

το πας πολυ ξαλα. θα σου φυγει γρηγορα. βαζε και το κρυο μετα,βοηθα πολυ. περαστικα σου.

Καλησπέρα.Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες σου .Από χτες το μεσημέρι είμαι μια χαρά.

Ευχαριστώ και τα υπόλοιπα κορίτσια!

Σήμερα ο μπέμπης έφαγε με ορεξη τα φρούτα του(150 μλ).2 ώρες μετά τον πρωινό θηλασμό.Μετα έπαιξε λίγο και κοιμήθηκε σχεδόν 3 ώρες.Οποτε δεν θήλασε συνολικά σχεδόν 6 ώρες.Το στήθος πρήστηκε λίγο αλλά δεν πονουσε.Εχω ακόμη υπερπαραγωγή .Οταν θήλασε το άδειασε καλα.Και ρωτάω:αν συνεχίσει ετσι θα έχει αντικαταστήσει ένα γεύμα θηλασμού.Να του δίνω λιγότερα φρούτα πχ.100-120 μλ.ωστε να θηλάζει καμιά ώρα μετά όπως μέχρι προχτές;Γιατί θα ξεκινήσω και λαχανικά αύριο.Λεω να τα βάλω απόγευμα ώστε να θηλάζει 2 φορές ανάμεσα σε φρούτα και λαχανικά.Επισης λέω τρίτο γεύμα να βάλω μετά τον 8ο που θα μπει αυγό και γιαούρτι ώστε να μην έχω θέμα με το θηλασμό (να μην μειωθεί το γάλα).Τι λέτε;

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλησπέρα.Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες σου .Από χτες το μεσημέρι είμαι μια χαρά.

Ευχαριστώ και τα υπόλοιπα κορίτσια!

Σήμερα ο μπέμπης έφαγε με ορεξη τα φρούτα του(150 μλ).2 ώρες μετά τον πρωινό θηλασμό.Μετα έπαιξε λίγο και κοιμήθηκε σχεδόν 3 ώρες.Οποτε δεν θήλασε συνολικά σχεδόν 6 ώρες.Το στήθος πρήστηκε λίγο αλλά δεν πονουσε.Εχω ακόμη υπερπαραγωγή .Οταν θήλασε το άδειασε καλα.Και ρωτάω:αν συνεχίσει ετσι θα έχει αντικαταστήσει ένα γεύμα θηλασμού.Να του δίνω λιγότερα φρούτα πχ.100-120 μλ.ωστε να θηλάζει καμιά ώρα μετά όπως μέχρι προχτές;Γιατί θα ξεκινήσω και λαχανικά αύριο.Λεω να τα βάλω απόγευμα ώστε να θηλάζει 2 φορές ανάμεσα σε φρούτα και λαχανικά.Επισης λέω τρίτο γεύμα να βάλω μετά τον 8ο που θα μπει αυγό και γιαούρτι ώστε να μην έχω θέμα με το θηλασμό (να μην μειωθεί το γάλα).Τι λέτε;

Το γαλα δεν θα μειωθει καλε, ακομα κι αν αντικαταστασει και ενα και δυο και τρια γευματα. Εφοσον γενικα θα θηλαζει, το προσαρμοζει εκεινος αναλογα με το ποσο συχνα θελει. Αφου τρωει 150μλ να κανεις το σταυρο σου :razz: να χαιρεσαι και να του δινεις ολο οσο θελει. Εσυ θα δινεις τις στερεες, θα τρωει οσο θελει και μετα αν δεν θελει να θηλασει, δεν υπαρχει προβλημα. Θα θηλασει οποτε θελησει ξανα ο ιδιος. Ειδικα εσυ θελεις να αρχισει να προσαρμοζεται το στηθος σου, εφοσον εχεις ταση για υπερπαραγωγη, μακαρι λοιπον να χορταινει καθε φορα με το φαι κι οντως να σταθεροποιησει αυτο το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Το γαλα δεν θα μειωθει καλε, ακομα κι αν αντικαταστασει και ενα και δυο και τρια γευματα. Εφοσον γενικα θα θηλαζει, το προσαρμοζει εκεινος αναλογα με το ποσο συχνα θελει. Αφου τρωει 150μλ να κανεις το σταυρο σου :razz: να χαιρεσαι και να του δινεις ολο οσο θελει. Εσυ θα δινεις τις στερεες, θα τρωει οσο θελει και μετα αν δεν θελει να θηλασει, δεν υπαρχει προβλημα. Θα θηλασει οποτε θελησει ξανα ο ιδιος. Ειδικα εσυ θελεις να αρχισει να προσαρμοζεται το στηθος σου, εφοσον εχεις ταση για υπερπαραγωγη, μακαρι λοιπον να χορταινει καθε φορα με το φαι κι οντως να σταθεροποιησει αυτο το προγραμμα.

Α ωραία,ευχαριστώ!Οπότε θα του φτιάχνω τα φρουτάκια του κι όσο θέλει.Εννοειται χαίρομαι.Σημερα ειδικά που άνοιγε το στόμα με το που κατάπινε.Μου θύμισε λίγο τον μεγάλο.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια.Τι κάνετε;Ο μπέμπης τρώει τα φρούτα του (150-200μλ.) με όρεξη.Δεν θέλει να θηλάσει μετά.Συνηθως περνάει 2ωρο.Και τρώει και κρεατοχορτοσουπα 150μλ.Του άρεσε το μοσχάρι.Μεχρι χτες το στήθος μου πρηζόταν αρκετά.Σημερα πρήστηκε λιγότερο.Το βράδυ θηλάζει φουλ(3 φορές σίγουρα).Φαντάζομαι θα προσαρμοστεί σιγά σιγά.Αυριο έχουμε παιδίατρο.Να δούμε πως πήγαμε από βάρος.Οι υπόλοιπες πως τα πάτε;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 14/11/2020 at 3:00 ΜΜ, vikib είπε:

8η-9η εβδ ειναι ενα εντονο αλμα,οποτε θεωρω οτι η συμπεριφορα του μωρου σου επηρεαστηκε κ απο αυτο

οπως επισης κ απο τον πυρετο.λογικο αφου ηταν αρρωστουλι να ειχατε προβληματακια

δινεις πιπιλα;το μωρο κανει τουλ 8θηλασμους;

νιωθεις να εχεις γαλα;πρηζεται το στηθος;τρεχει;νιωθεις να κατεβααινει οταν θηλαζει;ακους να καταπινει;διψας;βλεπεις γαλα στο στομα του;

αφου βρεχει πανες κ παιρνει βαρος δ νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις

το οτι πινει απο το μπουκαλι δ σημαινει κ οτι πειναει

εγω αδιαθετησα στους 4κ 5μ στα παιδια μου.κ συνεχισαμε για δυο χρονια.δ μπορω να σου πω οτι σιγουρα δ εχει επηρεαστει το γαλα απο τις ορμονες αφου αδιαθετησες.δ ειμαι γιατρος.σαν μαμα απλα αναφερω την εμπειρια μου.εχω διαβασει οτι η περιοδος απο μονη δ κοβει το γαλα,ισως εχεις μια μικρη μειωση στην ροη

αυτο το παρατηρησα εγω με την μεγαλη,κ απλα εκανα μαλαξεις στο στηθος για να κατεβαινει πιο γρηγορα

γενικα οι συχνες εναλλαγες στηθους βοηθαει στην αυξηση παραγωγης.οπως κ πολλα υγρα.υπαρχουν κ γαλακτογωγες τροφες που μπορεις να καταναλωνεις.οπως κ συμπληρωματα για αυξηση παραγωγης.αλλα επειδη δ ειναι σιγουρο οτι τα εχεις κ αναγκη καλυτερα να σε κατευθυνει συμβουλος θηλασμου

εχεις μιλησει με καποιον;υπαρχουν κ παιδιατροι πιστοποιημενοι.ισως σου προτεινουν να κανεις εναν ελεγχο ορμονικο.συνηθως στον θηλασμο η προλακτινη πχ ειναι ανεβασμενη.ενας γιατρος θα σε συμβουλευσει καλυτερα

Καλησπέρα.Τι κάνεις;Να σε ρωτήσω κάτι;Αυτή τη στιγμή τρώμε φρουτα(150-200 μλ) και κρεατοχορτοσουπα(150μλ).Δεν το ζοριζω για παραπάνω,μόλις σταματήσει να ανοίγει το στόμα σταματάω να ταιζω.Νομιζω οι ποσότητες είναι καλές.Εννοειται θηλάζουμε οπότε θέλει.Προσφερω συχνά στήθος αλλά μάλλον χορταινει καλά με το φαι γιατί θηλάζει μετά από ένα 3ωρο.Οι βράδυνοι θηλασμόι παραμένουν 3.Πριν από 10 μέρες που θηλάζε ανά ώρα έκανα υπερπαραγωγή και πονούσε το στήθος,με οδηγίες από τα κορίτσια σε 2 μέρες πέρασε τελείως ο πόνος αλλά η υπερπαραγωγή παραμένει.Το γάλα πετάγεται σαν συντριβάνι και για να πέσει η ροή θέλει να βγουν τουλάχιστον 100μλ.απο το ένα στήθος.Βλεπω ότι τον ενοχλεί όταν θηλάζει.Αν θηλάζω ξαπλωμένη όχι τόσο.Προχτες και χτες βράδυ από το στήθος που δεν θηλάζε λέρωσε από το γάλα η μπλούζα μου.Σημερα θα βάλω επίθεμα.Ποτε και πως θα μειωθεί η ροή;Σήμερα άρχισε πάλι να με πονάει στο ίδιο σημείο.Εβγαλα με θηλαστρο 1 φορά χτες και 1 σήμερα απο 100μλ.για να ηρεμησω και το κράτησα,δεν θέλω να το πετάω,κρίμα ειναι..Θηλαζει πια 4-5 φορές τη μέρα και 3 τη νύχτα.

Εννοείται κι όποια άλλη μανούλα ξέρει ας μου απαντησει


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Comet είπε:

Καλησπέρα.Τι κάνεις;Να σε ρωτήσω κάτι;Αυτή τη στιγμή τρώμε φρουτα(150-200 μλ) και κρεατοχορτοσουπα(150μλ).Δεν το ζοριζω για παραπάνω,μόλις σταματήσει να ανοίγει το στόμα σταματάω να ταιζω.Νομιζω οι ποσότητες είναι καλές.Εννοειται θηλάζουμε οπότε θέλει.Προσφερω συχνά στήθος αλλά μάλλον χορταινει καλά με το φαι γιατί θηλάζει μετά από ένα 3ωρο.Οι βράδυνοι θηλασμόι παραμένουν 3.Πριν από 10 μέρες που θηλάζε ανά ώρα έκανα υπερπαραγωγή και πονούσε το στήθος,με οδηγίες από τα κορίτσια σε 2 μέρες πέρασε τελείως ο πόνος αλλά η υπερπαραγωγή παραμένει.Το γάλα πετάγεται σαν συντριβάνι και για να πέσει η ροή θέλει να βγουν τουλάχιστον 100μλ.απο το ένα στήθος.Βλεπω ότι τον ενοχλεί όταν θηλάζει.Αν θηλάζω ξαπλωμένη όχι τόσο.Προχτες και χτες βράδυ από το στήθος που δεν θηλάζε λέρωσε από το γάλα η μπλούζα μου.Σημερα θα βάλω επίθεμα.Ποτε και πως θα μειωθεί η ροή;Σήμερα άρχισε πάλι να με πονάει στο ίδιο σημείο.Εβγαλα με θηλαστρο 1 φορά χτες και 1 σήμερα απο 100μλ.για να ηρεμησω και το κράτησα,δεν θέλω να το πετάω,κρίμα ειναι..Θηλαζει πια 4-5 φορές τη μέρα και 3 τη νύχτα.

Εννοείται κι όποια άλλη μανούλα ξέρει ας μου απαντησει

καλησπερα.καλα ειμαστε,εσει;

τρωει πολυ καλα!μπραβο!

ειχα δει για την υπερπαραγωγη,αλλα δ εγραψα γτ σου απαντησαν κ το ξεπερασες γρηγορα

ειναι μεγαλη η ποσοτητα που πρεπει να βγαλεις,καλα κανεις κ το κρατας.δ ξερω μηπως ετσι βοηθας στην αυξηση

καλυτερα να προτιμας ξαπλωτες θεσεις,η το μωρο "ορθιο" μπροστα σου,σαν να ειναι σε μαρσιπο

εγω εβαζα την μεγαλη καπως καβαλα στο ποδι μου κ θηλαζε

δ ξερω ποτε θα μπορουσε να σταματησει,αν δ βγαζεις ισως σε κανα δυο βδομαδες

οι συνολικοι θηλασμοι ειναι μια χαρα.φανταζομαι κ οι πανες

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

καλησπερα.καλα ειμαστε,εσει;

τρωει πολυ καλα!μπραβο!

ειχα δει για την υπερπαραγωγη,αλλα δ εγραψα γτ σου απαντησαν κ το ξεπερασες γρηγορα

ειναι μεγαλη η ποσοτητα που πρεπει να βγαλεις,καλα κανεις κ το κρατας.δ ξερω μηπως ετσι βοηθας στην αυξηση

καλυτερα να προτιμας ξαπλωτες θεσεις,η το μωρο "ορθιο" μπροστα σου,σαν να ειναι σε μαρσιπο

εγω εβαζα την μεγαλη καπως καβαλα στο ποδι μου κ θηλαζε

δ ξερω ποτε θα μπορουσε να σταματησει,αν δ βγαζεις ισως σε κανα δυο βδομαδες

οι συνολικοι θηλασμοι ειναι μια χαρα.φανταζομαι κ οι πανες

Κατουράει πολύ.Το βράδυ 2 φορές τον αλλάζω αλλιώς βγαίνουν έξω.Μονο χτες και σήμερα έβαλα το θηλαστρο γιατί θα εσκαγα .Με το mini elektric(δεν κάνει διέγερση μόνο τραβάει).Τις προηγούμενες μέρες έβγαζα με το χέρι αλλά ήταν τόσο πολύ που λυπομουν να το πετάω στο νεροχύτη.Παντως νόμιζα ότι εφόσον μειώθηκαν συνολικά οι θηλασμοι δεν θα χα τόσο γάλα.Θα περιμένω να δω πως θα πάει.Με αυτό που έβγαλα του κάνα λίγο κρέμα με βρώμη μόνο και έφαγε τη μισή χτες και όλη σήμερα.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2020 at 5:57 PM, Comet said:

Καλησπέρα κοριτσάκια.Τι κάνετε;Ο μπέμπης τρώει τα φρούτα του (150-200μλ.) με όρεξη.Δεν θέλει να θηλάσει μετά.Συνηθως περνάει 2ωρο.Και τρώει και κρεατοχορτοσουπα 150μλ.Του άρεσε το μοσχάρι.Μεχρι χτες το στήθος μου πρηζόταν αρκετά.Σημερα πρήστηκε λιγότερο.Το βράδυ θηλάζει φουλ(3 φορές σίγουρα).Φαντάζομαι θα προσαρμοστεί σιγά σιγά.Αυριο έχουμε παιδίατρο.Να δούμε πως πήγαμε από βάρος.Οι υπόλοιπες πως τα πάτε;

Καλησπέρα. Χάθηκα λίγο λόγω άλλων υποχρεώσεων.

Εμείς θηλάζουμε και πριν και μετά τα φρούτα και μετά την κρεατοχορτόσουπα και βάλαμε και απογευματινό από προχτές. Γενικά ανάμεσα σε κάθε γεύμα στέρεης θηλάζει. Το βράδυ επίσης θηλάζει πολύ συχνά αλλά γενικά νομίζω ότι το γάλα μου έχει μειωθεί και ανησυχώ γι αυτό. Πήγαμε και εμείς στον παιδίατρο πριν μια εβδομάδα, 6 μηνών και 3 εβδομάδων ήταν 7 κιλά. Ο γιατρός είναι πολύ ευχαριστημένος, και μας είπε συνεχίζουμε με όσο φαγητό θέλει χωρίς να πιέζουμε. Τα 150-200 ml φρούτα πόσα φρούτα είναι? Γιατί εμείς δεν τρώμε ένα ολόκληρο. Γενικά θα έλεγα ότι σήμερα είναι η τρίτη μέρα που έφαγε κάπως περισσότερο και με περισσότερη χαρά, μάλλον έχει αρχίσει να της αρέσει η διαδικασία.

On 12/13/2020 at 6:08 PM, Comet said:

Καλησπέρα.Τι κάνεις;Να σε ρωτήσω κάτι;Αυτή τη στιγμή τρώμε φρουτα(150-200 μλ) και κρεατοχορτοσουπα(150μλ).Δεν το ζοριζω για παραπάνω,μόλις σταματήσει να ανοίγει το στόμα σταματάω να ταιζω.Νομιζω οι ποσότητες είναι καλές.Εννοειται θηλάζουμε οπότε θέλει.Προσφερω συχνά στήθος αλλά μάλλον χορταινει καλά με το φαι γιατί θηλάζει μετά από ένα 3ωρο.Οι βράδυνοι θηλασμόι παραμένουν 3.Πριν από 10 μέρες που θηλάζε ανά ώρα έκανα υπερπαραγωγή και πονούσε το στήθος,με οδηγίες από τα κορίτσια σε 2 μέρες πέρασε τελείως ο πόνος αλλά η υπερπαραγωγή παραμένει.Το γάλα πετάγεται σαν συντριβάνι και για να πέσει η ροή θέλει να βγουν τουλάχιστον 100μλ.απο το ένα στήθος.Βλεπω ότι τον ενοχλεί όταν θηλάζει.Αν θηλάζω ξαπλωμένη όχι τόσο.Προχτες και χτες βράδυ από το στήθος που δεν θηλάζε λέρωσε από το γάλα η μπλούζα μου.Σημερα θα βάλω επίθεμα.Ποτε και πως θα μειωθεί η ροή;Σήμερα άρχισε πάλι να με πονάει στο ίδιο σημείο.Εβγαλα με θηλαστρο 1 φορά χτες και 1 σήμερα απο 100μλ.για να ηρεμησω και το κράτησα,δεν θέλω να το πετάω,κρίμα ειναι..Θηλαζει πια 4-5 φορές τη μέρα και 3 τη νύχτα.

Εννοείται κι όποια άλλη μανούλα ξέρει ας μου απαντησει

Ίσως με το να βγάζεις το γάλα και μετά να θηλάζει ο μικρός να οδηγείσαι σε υπερπαραγωγή. Και εννοείται πως θα το κρατάς και είτε θα το βάζεις στην κατάψυξη είτε θα του το δίνεις στην κρέμα.

Και εγώ πριν από μια εβδομάδα περίπου πρήστηκα και λερώθηκα μια νύχτα, αλλά από την επόμενη πάλι στα φυσιολογικά. Και γι αυτό αγχώνομαι ότι πιθανόν μετά από αυτό να μειώθηκε η παραγωγή μου.

On 12/13/2020 at 9:12 PM, vikib said:

καλησπερα.καλα ειμαστε,εσει;

τρωει πολυ καλα!μπραβο!

ειχα δει για την υπερπαραγωγη,αλλα δ εγραψα γτ σου απαντησαν κ το ξεπερασες γρηγορα

ειναι μεγαλη η ποσοτητα που πρεπει να βγαλεις,καλα κανεις κ το κρατας.δ ξερω μηπως ετσι βοηθας στην αυξηση

καλυτερα να προτιμας ξαπλωτες θεσεις,η το μωρο "ορθιο" μπροστα σου,σαν να ειναι σε μαρσιπο

εγω εβαζα την μεγαλη καπως καβαλα στο ποδι μου κ θηλαζε

δ ξερω ποτε θα μπορουσε να σταματησει,αν δ βγαζεις ισως σε κανα δυο βδομαδες

οι συνολικοι θηλασμοι ειναι μια χαρα.φανταζομαι κ οι πανες

Εμένα θηλάζει πολύ συχνά ξαπλωμένη, και εννοείται το βράδυ μόνο ξαπλωμένη. Γι αυτό λέτε να μειώνεται το γάλα μου? (Πιθανολογώ ότι μειώνεται ίσως και να είναι απλά η ιδέα μου)

On 12/13/2020 at 11:10 PM, Comet said:

Κατουράει πολύ.Το βράδυ 2 φορές τον αλλάζω αλλιώς βγαίνουν έξω.Μονο χτες και σήμερα έβαλα το θηλαστρο γιατί θα εσκαγα .Με το mini elektric(δεν κάνει διέγερση μόνο τραβάει).Τις προηγούμενες μέρες έβγαζα με το χέρι αλλά ήταν τόσο πολύ που λυπομουν να το πετάω στο νεροχύτη.Παντως νόμιζα ότι εφόσον μειώθηκαν συνολικά οι θηλασμοι δεν θα χα τόσο γάλα.Θα περιμένω να δω πως θα πάει.Με αυτό που έβγαλα του κάνα λίγο κρέμα με βρώμη μόνο και έφαγε τη μισή χτες και όλη σήμερα.

Τόσα πολλά τσίσα? Εγώ την αλλάζω γύρω στις 12-1 και ξανά το πρωί στις 8. Είναι πολύ γεμάτη και επειδή τις ζυγίζω όπως έχω ξαναγράψει, έχω ζυγίσει και 220 ml καθαρό.

Σήμερα πως είσαι?

Link to comment
Share on other sites

@GeoKKμην ανησυχεις.στον ξαπλα θηλασμο απλα ειναι πιο ηπια η ροη,οχι η ποσοτητα λιγοτερη

απο οτι καταλαβα ναι μεν βαλατε 3γευματα αλλα δ τρωει κ πανω απο μισο μπολακι παιδικο.κ θηλαζει ενδιαμεσα,κ την νυχτα,πανω απο 8φορες συνολικα

εχεις παρατηρησει καποια μειωση στις πανες;

δ νομιζω να μειωνεται το γαλα σου

οχι τοσο που να μην φτανει στο μωρο

κ εγω πχ παρατηρησα μια μειωση στο στηθος καπου στο εξαμηνο,γτ αλλαξα σουτιεν,χωρις να τρωνε τα παιδια μου κιολας ποσοτητες.αλλα ο θηλασμος συνεχισε κανονικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...