Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Το υπέροχο και εξαντλητικό ταξιδι του θηλασμου


Comet

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλησπερα,χρονια πολλα!!! 

Φυσικα κ ειναι πολυ πιθανο να το ξεχασε. 2,5 μηνες ειναι πολυ μεγαλο διαστημα για τετοιες ηλικιες, ειδικα μετα τον 3ο μηνα αποκτουν πλεον "αποψη". Απλα να πω οτι ο πρωτος μου οχι σε 2,5 μηνες αλλα σε 3 βδομαδες το ξεχασε.Κ ηταν εκει στον 3ο μηνα. Δεν ξαναπηρε μπιμπερο ποτε. Νερο πιναμε με 360 και με καλαμακι απο τον 9ο μηνα σχεδον που εμαθε να ρουφαει. 

Μάλλον θα του δίνω πιο συχνά το εκπαιδευτικό να το μάθει.Το 360 τι είναι;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 377
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Comet

    Comet 115 δημοσιεύσεις

  • GeoKK

    GeoKK 46 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 45 δημοσιεύσεις

  • Pagotoula

    Pagotoula 36 δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , Comet είπε:

Μάλλον θα του δίνω πιο συχνά το εκπαιδευτικό να το μάθει.Το 360 τι είναι;

Ειναι ενα εκπαιδευτικο ποτηρακι χωρις στόμιο κ που για να τρεξει πρεπει να πιεσει το ιδιο το παιδι το χειλος του ποτηριου. Δεν το εξηγω πολυ καλα, αν γκουγκλαρεις εκπαιδευτικο ποτηρακι 360 θα στο βγαλει, ειναι φοβερό κυριως για νερο. Δεν ξερω αν κανει για γαλα, γτ αρνουταν να πιει το αντλημενο με οποιο ποτηρακι κ αν ειχα δοκιμασει, μεχρι που χρονισε κ δεχτηκε το φρεσκο γαλα με καλαμακι. 

 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοριτσάκια μου τι κάνετε;Καλή χρονιά να έχουμε!Ο μπέμπης συνεχίζει το θηλασμό,2 φορές τη μέρα και 2-3 τη νύχτα.Τρωμε 3 γεύματα όπως πριν (200 μλ φρούτα και φαι) και 120-150 μλ βρώμη το βράδυ με δικό μου γάλα(1 άντληση κάνω για αυτό).Σκάνε όμως τα κάτω δοντακια μας και βογκαμε πολύ το βράδυ.Καθε 20-30 λεπτά το πολύ.Στον ύπνο του το κάνει και στριφογυρίζει κι εγώ δίπλα του φυσικά ξυπνάω συνέχεια,του δίνω στήθος να πιπιλισει η αν δεν αντέχω άλλο την πιπίλα και ηρεμεί για λίγο .Τη μέρα είναι ευδιάθετος,παίζει πολύ μόνος του στο πάρκο.Μια χαρά δηλ.εγω εννοείται έχω γίνει ζόμπι...

Οι υπόλοιπες πως πάτε;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες! Θα ηθελα την βοηθεια σας.. Εχω ενα μπεμπη 15 ημερων.. Θελει στηθος, το ζητα αλλα κοιμαται κ κανει πιπιλα.. Νομιζοντας εγω οτι τρωει.. Επαθα μαστιτιδα.. Τωρα θηλαζω κ αντλω αλλα παλι δεν ρουφαει ωστε να χορτάσει.. Το καταλαβαινω.. Εχω δοκιμασει τα παντα.. Αυτακια, ποδαρακια.. Να ξυπνα.. Αλλα αυτος πιπιλιζει.. Επιπλεον αντλω ανα 1με 2 ωρες κ βγαζω μονο 40με 50 ml απο το κσθε στηθος.. Ειναι φυσιολογικο? Ποτε θα βγαζω παραπανω? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Καλησπερα σε ολες! Θα ηθελα την βοηθεια σας.. Εχω ενα μπεμπη 15 ημερων.. Θελει στηθος, το ζητα αλλα κοιμαται κ κανει πιπιλα.. Νομιζοντας εγω οτι τρωει.. Επαθα μαστιτιδα.. Τωρα θηλαζω κ αντλω αλλα παλι δεν ρουφαει ωστε να χορτάσει.. Το καταλαβαινω.. Εχω δοκιμασει τα παντα.. Αυτακια, ποδαρακια.. Να ξυπνα.. Αλλα αυτος πιπιλιζει.. Επιπλεον αντλω ανα 1με 2 ωρες κ βγαζω μονο 40με 50 ml απο το κσθε στηθος.. Ειναι φυσιολογικο? Ποτε θα βγαζω παραπανω? 

Το γαλα που εχεις ειναι παρα πολυ καλο!! Οταν λες μονο πιπιλαει εννοεις δεν ρουφαει καθολου γαλα? Ρωτα παιδιατρο μηπως εχει θεμα κ δεν μπορει να τραβηξει λογο χαλινου να το κοιταξει.. 

Η παραγωγη σου ειναι παρα πολυ καλη .. Παραπανω απο 50-60ml δεν μπορει να φαει ετσι κ αλλιως το μωρο στο διωρο... Κ εσυ βγαζεις 100ml οποτε ειναι μια χαρα... Γενικα παντως τα νεογεννητα στην αρχη ειναι αδυναμα τρωνε πολυ συχνα απο λιγο δηλαδη δεν περναει το διωρο γιατι τρωνε λιγο κουραζονται.. Οσο μεγαλωνει θα στρωνει αλλα αν πιστευεις οτι δεν τραβαει καθολου δες μηπως υπαρχει κατι που δυσκολευει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

Το γαλα που εχεις ειναι παρα πολυ καλο!! Οταν λες μονο πιπιλαει εννοεις δεν ρουφαει καθολου γαλα? Ρωτα παιδιατρο μηπως εχει θεμα κ δεν μπορει να τραβηξει λογο χαλινου να το κοιταξει.. 

Η παραγωγη σου ειναι παρα πολυ καλη .. Παραπανω απο 50-60ml δεν μπορει να φαει ετσι κ αλλιως το μωρο στο διωρο... Κ εσυ βγαζεις 100ml οποτε ειναι μια χαρα... Γενικα παντως τα νεογεννητα στην αρχη ειναι αδυναμα τρωνε πολυ συχνα απο λιγο δηλαδη δεν περναει το διωρο γιατι τρωνε λιγο κουραζονται.. Οσο μεγαλωνει θα στρωνει αλλα αν πιστευεις οτι δεν τραβαει καθολου δες μηπως υπαρχει κατι που δυσκολευει

Ριχνει κατι γερες γουλιες στην αρχη καμμια 10-12 σιγουρα..  κ μετα ληθαργος στο στηθος.. Το ξαναθυμαται μετα απο λιγο.. Ξαναρχιζει.. Αλλα δεν ετρωγε αρκετα.. Ρχει κοντο χαλινο αλλα αν υπηρχε θεμα δεν θα τραβαγε καθολου σωστα? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Ριχνει κατι γερες γουλιες στην αρχη καμμια 10-12 σιγουρα..  κ μετα ληθαργος στο στηθος.. Το ξαναθυμαται μετα απο λιγο.. Ξαναρχιζει.. Αλλα δεν ετρωγε αρκετα.. Ρχει κοντο χαλινο αλλα αν υπηρχε θεμα δεν θα τραβαγε καθολου σωστα? 

Πρεπει να ρωτησεις γιατι νομιζω οτι μπορει να τραβηξει καποιες φορες αλλα οχι καλα ωστε να χορτασει κ να μην κουραστει... Καλο ειναι να μιλησετε με το γιατρο θεμα με την παραγωγη σου παντως δεν εχεις.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω σε ολα με την λινα. Δειτε ξανα με ειδικο το θεμα του χαλινου

Το γαλα που βγαζεις ειναι μια χαρα. Ετσι κ αλλιως ενα μωρο που θηλαζει σωστα ειναι πιο αποτελεσματικο

Αν το παιρνει ο υπνος το ξυπνας, το πειραζεις, το ξεντυνεις, μπορεις να το κανεις ντουζακι η να βρεξεις λιγο το προσωπο με ζεστο νερο

Κ οι εναλλαγες ισως το κανουν να θηλασει πιο ορεξατα, ειτε στηθους, ειτε στασης. Απλα επειδη ανεφερες μαστιτιδα, μην με τις πολλες εναλλαγες στηθους προκαλεσεις υπερπαραγωγη

Επισης μπορεις να κανεις μαλαξεις στο στηθος να κατεβαινει γαλα πιο γρηγορα κ να μενει ξυπνιο

Εχετε ζυγιστει καθολου; 

Να σας ζησει

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klegeo είπε:

Ριχνει κατι γερες γουλιες στην αρχη καμμια 10-12 σιγουρα..  κ μετα ληθαργος στο στηθος.. Το ξαναθυμαται μετα απο λιγο.. Ξαναρχιζει.. Αλλα δεν ετρωγε αρκετα.. Ρχει κοντο χαλινο αλλα αν υπηρχε θεμα δεν θα τραβαγε καθολου σωστα? 

Να σου ζήσει το μωράκι σου,η παραγωγή σου είναι πολύ καλή.Οσο για το χάλινο κι εμάς τέθηκε θέμα στον μεγάλο μου ενώ ήδη θηλάζε αποκλειστικά 3 μήνες και έπαιρνε βάρος αλλά όχι πολύ.Οποτε καλύτερα να το τσεκαρετε για σίγουρα όσο είναι μικρό.Το ότι κουράζεται εύκολα και κοιμάται είναι συνηθισμένο σε νεογέννητο.Λογικο να θηλάζει συχνά από λίγο.Απο πάνες πως πάτε;Κατουράει αρκετά;Έτσι θα καταλάβεις πόσο τρώει και φυσικά από το βάρος του.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , vikib είπε:

Θα συμφωνησω σε ολα με την λινα. Δειτε ξανα με ειδικο το θεμα του χαλινου

Το γαλα που βγαζεις ειναι μια χαρα. Ετσι κ αλλιως ενα μωρο που θηλαζει σωστα ειναι πιο αποτελεσματικο

Αν το παιρνει ο υπνος το ξυπνας, το πειραζεις, το ξεντυνεις, μπορεις να το κανεις ντουζακι η να βρεξεις λιγο το προσωπο με ζεστο νερο

Κ οι εναλλαγες ισως το κανουν να θηλασει πιο ορεξατα, ειτε στηθους, ειτε στασης. Απλα επειδη ανεφερες μαστιτιδα, μην με τις πολλες εναλλαγες στηθους προκαλεσεις υπερπαραγωγη

Επισης μπορεις να κανεις μαλαξεις στο στηθος να κατεβαινει γαλα πιο γρηγορα κ να μενει ξυπνιο

Εχετε ζυγιστει καθολου; 

Να σας ζησει

 

Ευχαριστω!! Γεννηθηκε 3360 και βγηκε απο το νοσοκομειο 3100. Την κυριακη δηλ. 10 μερες μετα  ειναι 3270. Αυριο υποτιθεται πρεπει να χει παρει τα κιλα γεννησης μας ειπε η παιδιατρος.. 

Just now, Comet είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου,η παραγωγή σου είναι πολύ καλή.Οσο για το χάλινο κι εμάς τέθηκε θέμα στον μεγάλο μου ενώ ήδη θηλάζε αποκλειστικά 3 μήνες και έπαιρνε βάρος αλλά όχι πολύ.Οποτε καλύτερα να το τσεκαρετε για σίγουρα όσο είναι μικρό.Το ότι κουράζεται εύκολα και κοιμάται είναι συνηθισμένο σε νεογέννητο.Λογικο να θηλάζει συχνά από λίγο.Απο πάνες πως πάτε;Κατουράει αρκετά;Έτσι θα καταλάβεις πόσο τρώει και φυσικά από το βάρος του.

Κανει τσισα αρκετα.. Κακα.. Μπορει να κανει μετα απο το θηλασμο,  μπορει ομως κ μια φορα τη μερα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Klegeo είπε:

Ευχαριστω!! Γεννηθηκε 3360 και βγηκε απο το νοσοκομειο 3100. Την κυριακη δηλ. 10 μερες μετα  ειναι 3270. Αυριο υποτιθεται πρεπει να χει παρει τα κιλα γεννησης μας ειπε η παιδιατρος.. 

Κανει τσισα αρκετα.. Κακα.. Μπορει να κανει μετα απο το θηλασμο,  μπορει ομως κ μια φορα τη μερα.. 

Αν κατουράει 6-7 πάνες,όχι γεμάτες καλά είναι.Δηλ.αυριο θα σας δει η  παιδίατρος;

 

Just now, Klegeo είπε:

Ευχαριστω!! Γεννηθηκε 3360 και βγηκε απο το νοσοκομειο 3100. Την κυριακη δηλ. 10 μερες μετα  ειναι 3270. Αυριο υποτιθεται πρεπει να χει παρει τα κιλα γεννησης μας ειπε η παιδιατρος.. 

Κανει τσισα αρκετα.. Κακα.. Μπορει να κανει μετα απο το θηλασμο,  μπορει ομως κ μια φορα τη μερα.. 

Αν κατουράει 6-7 πάνες είναι καλά,όχι γεμάτες.Γιατι αντλείς τόσο συχνά;Καλύτερα βάζε το μωρό στο στήθος,ποτέ προλαβαίνεις και τα 2;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Klegeo είπε:

Ευχαριστω!! Γεννηθηκε 3360 και βγηκε απο το νοσοκομειο 3100. Την κυριακη δηλ. 10 μερες μετα  ειναι 3270. Αυριο υποτιθεται πρεπει να χει παρει τα κιλα γεννησης μας ειπε η παιδιατρος.. 

Κανει τσισα αρκετα.. Κακα.. Μπορει να κανει μετα απο το θηλασμο,  μπορει ομως κ μια φορα τη μερα.. 

θα συμφωνησω με την comet,6πανες περιπου ειναι μια χαρα.κακα νορμαλ ειναι κ το 1φορα κ το 8

ειστε ηδη στη φαση που ξαναπαιρνει βαρος.κ τα θηλαζοντα μπορει να ανακτησουν βαρος γεννησης κ στις 3εβδ.οποτε μην αγχωνεσαι πολυ για το αυριανο ζυγισμα,απλα καλο ειναι να δειτε πως εχει παει 5μερες τωρα.ενας μεσος ορος ειναι 19γρ την ημερα

η αληθεια ειναι δ σταθηκα στις αντλησεις;αλλα πραγματι,γτ αντλεις τοσο πολυ;8-10φορες την ημερα αντλουν συνηθως για αποκλειστικη αντληση

εσυ βαζεις κανονικα το μωρο στο στηθος,ετσι;οποτε κ οσο θελει.αυτο που αντλεις ,το βαζεις καταψυξη για τραπεζα;το δινεις κ αυτο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vikib είπε:

θα συμφωνησω με την comet,6πανες περιπου ειναι μια χαρα.κακα νορμαλ ειναι κ το 1φορα κ το 8

ειστε ηδη στη φαση που ξαναπαιρνει βαρος.κ τα θηλαζοντα μπορει να ανακτησουν βαρος γεννησης κ στις 3εβδ.οποτε μην αγχωνεσαι πολυ για το αυριανο ζυγισμα,απλα καλο ειναι να δειτε πως εχει παει 5μερες τωρα.ενας μεσος ορος ειναι 19γρ την ημερα

η αληθεια ειναι δ σταθηκα στις αντλησεις;αλλα πραγματι,γτ αντλεις τοσο πολυ;8-10φορες την ημερα αντλουν συνηθως για αποκλειστικη αντληση

εσυ βαζεις κανονικα το μωρο στο στηθος,ετσι;οποτε κ οσο θελει.αυτο που αντλεις ,το βαζεις καταψυξη για τραπεζα;το δινεις κ αυτο;

Καλημερα κοριτσια!  Αντλω συχνα γιατι επαθα μαστιτιδα.. Για να αδειαζουν οι μαστοι... 

Η παιδιατρος θα μας δει την αλλη εβδομαδα.. Εχω ζυγαρια σπιτι οποτε σημερα το απογευμα θα ζυγιστουμε να δουμε τι καναμε.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Klegeo είπε:

Καλημερα κοριτσια!  Αντλω συχνα γιατι επαθα μαστιτιδα.. Για να αδειαζουν οι μαστοι... 

Η παιδιατρος θα μας δει την αλλη εβδομαδα.. Εχω ζυγαρια σπιτι οποτε σημερα το απογευμα θα ζυγιστουμε να δουμε τι καναμε.. 

προσεχε με το θηλαστρο,μπαινεις σε φαυλο κυκλο

δλδ,ξεκιναει να θηλαζει το μωρο,τρωει κ απο τα δυο,πως νιωθεις τους μαστους;πολυ γεματους κ τους δυο;

αν δ ειναι πολυ γεματοι,μην βγαζεις,αυξανεις την παραγωγη

συχνο θηλασμο κ θα το ρυθμισει το μωρο

καλυτερα να βγαλεις λιγο με το χερι,ισα να μην σε ενοχλει.δεν θελεις να διεγειρεις παραπανω το στηθος

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Πγα σημερα να αφαιρεσω τα ραμματα της καισαρικης κ ο γιατρος μ μ εσφιξε τον δεξιο μαστο πολυ δυνατα κ πονεσα πολυ η αληθεια ειναι... Κ τωρα φαινεται οτι εχω πιο πολυ γαλα! Σαν να ξεμπουκωσε να πω...? 

Ο αριστερος δουλευει αψογα! Ο δεξιος μαστος υπολειτουργουσε με την μαστιτιδα.. Ενω ηταν ο πιο καλος στο θηλασμο απο την αρχη.. 

Γιατι πειραζει να αυξησω την παραγωγη? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...